Wachters Constant Raadsvergadering Nederhemert GHOEK -tel.79- HEUSDEN Aardappeltelers, Lat op BI] DE BALANS Gaat U verloven ringen De leden kunnen nu, wanneer van hen een terugbetaling wordt ge vraagd dit ter kennis brengen bij hun afd. secretaris ter plaatse, die zulks zal doorgeven aan de heer Vogelaar. OUDENDIJK Woensdagavond hield onder voorzitterschap van de heer H. de Lorm, de Vereniging voor Neutraal Bijz. Onderwijs, een ouderavond. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen hartelijk welkom, in het bizonder Mevr. Stek-Botesz, die als tijd. onderwijzeres thans aan on ze school verbonden is. Voorts ver zocht hij de leden vooral de School vereniging van Oudendijk trouw te blijven, en niet te lichtvaardig de kinderen naar een andere school te zenden. Met het oog op de mogelijk heid dat nog dit jaar een Verenigings gebouw zal worden geplaatst, wees hij er op dat door B. en W. is toe gezegd, dat wij van dit lokaal gebruik mogen maken voor het geven van gymnas tiekonder wij s De secretaris, de heer W. Nieuwen-' huizen las de notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd wérden vastgesteld. Tot bestuursleden wer den herkozen de heren P. Tamerus en J. H. Verhoeven. Daarna zongen een 20-tal kinderen onder leiding van de onderwijzeres een 8-tal aardige liedjes, waarvoor zij met een applausje beloond wer den. In de pauze zorgden de dames van 1 Beem-v. d. Brink en Stek-Botesz voor de gebruikelijke tractatie. Het h. d. s. de heer v. Beem be handelde daarna met de kinderen en kele lessen, zowel mondeling als schriftelijk. Tot leden der kascommis- sie 1950 werden door de voorzitter aangewezen de heren P. v. An del, en Jac. V. d. Nat. Op voorstel vair het bestuur werd besloten zo moge lijk ook aan onze school het leerjaar per 1 September te laten aanvangen. Daar de rondvraag spoedig was afgewerkt, sloot de voorz. te onge veer half negen deze samenkomst. VEEN Dinsdag; 4 April a.s., des n.m. 7 uur, komt de raad (dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. WIJK Donderdaglavond kwamen in de stoep bij de timmerfabriek van v. Alfen, twee auto's met elkaar in'bot sing n.l. een vrachtauto van de firma O. Bouman uit An del en een bestel wagen van de heer A. Wijgers alhier. De bestelwagen werd zwaar bescha digd, terwijl de vrachtauto eveneens averij opliep1. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voör. i op Dinsdag 28 Maart, des namiddags 7 uur, in de Naaischool aan de Noordzijde. Voorzitter: Wethouder C. v. d. Wer ken L. B. Secretaris: WelEd. Heer J. H. v. d. Kolk. Afwezig de heer v. Kooten, we gens ongesteldheid. Aangezien vooraf een bespreking plaats vond met de heer v. Reekum over de bouw van woningen, was het 7.45 uur, voor de Voorzitter de ver gadering met het formuliergebed opent. De Secretaris leest de notulen die worden vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van Ged. St. dat er geen aanleiding bestaat om aan het ver zoek van de raad tot verlenging van de termijn, voor de indiening van advies betreffende de herindeling van de gemeenten in de Bommelerwaard te voldoen en op het genomen be sluit, waarbij als datum 1 April werd gesteld, terug te komen. Schrijven van de PGEM waarin wordt bericht dat nog. niet totelec- trificatie van de Rietschoof kan wor den overgegaan. De Voorzitter verwacht dat dit be richt: door alle raadsleden met spijt wordt vernomen. De heer de Gaaij wijst er op, dat elders één boerderij wordt aangeslo ten, terwijl de Rietschoof waar de huizen dicht bij elkaar staan, niet kan worden aangesloten. Welk motief: geeft de PGEM op. De Voorzitter antwoordt dat geen motief wordt aangegeven, op 'n vroe- Ons Feuilleton door W. Kerremans 36. D:aar was het nu de rechtspraak, mishandeling mét dodelijk gevolg, dopdslajg, moord misschien, zou men haar ten laste leggen en van de fei ten zou zij zich niet kunnen losma ken. Aan een veroordeling!, zelfs in het gunstigste geval, zou zij niet kuni- nen ontkomen. Toen zij zweeg was ie.r geruime tijd stilte in de kamer. Eindelijk zei Karei zacht: „Hij zal niigt dood zijn. Je kunt niet zo hard hebben geslagen, dat je ©en sterke man met één slag dood slaat. We gaan naar je huis en bren gen hem naar bed. Hij zal zelf wel geen lust hebben te openbaren wat er is voorgevallen en na een paar dagen is „dit voorbii en kan ik aain je vrij making glaan werken". Jo schudde het hoofd' en herhaal de „Neen, neen, hij is dood. Ik heb het gezien. Hij is zeker dood". Eindelijk kwam de auto en zij re den door de stad. Een gewoonte gebaar had Jo haar tas doen mee nemen, waarin zij de huissleutel had en terwijl Karei met de chauffeur sprak, opende zij de deur. Samen ger verzoek werd bericht dat de ma teriaalpositie een bezwaar vormde. Spr. zal zodra hij daartoe de gele genheid heeft, trachten nogmaals een onderhoud met de PGEM over deze kwestie te hebben. Schrijven van Ged. St. waarbij goedkeuring wordt gehecht aan de verordening op de heffing van een straatbelasting tot 1 Jan. 1952. Tevens wordt bericht dat deze be lasting moet ingaan met 1 Jan. 1949. De Voorzitter zegt dat dus oyer 1949 deze belasting nog geheven zal moeten worden. Er zal getracht wor den die voor .1949 zo spoedig mo gelijk te innen en die voor 1950 in het laatst van dit jaar. Dhr. M. Verheij Chrzn. vraagt of al bekend is, wannéér met de verbete ring van de straat wordt begonnen. De Voorzitter zegt dat deze vraag gesteld zou moeten worden aan het polderbestuur, de gemeente verleent slechts medewerking. De verbetex'ing is evenwel reeds aanbesteed. De heer Slegh deelt mede, dat het de bedoeling was dat in Maart zou begonnen worden met de verbete ring; de vorst was oorzaak dat dit iets vertraagd is. Schrijven van de studiecommissie voor de op te richten school voor B. L. O., waarin deze mededeelt, dat besloten is 'de werkzaamheden voor verkrijging van een school, voort te zetten. Gevraagd wordt thans lid van de vereniging te worden, de contri butie bedraagt f 10,per jaar. traden zij de kamer in en toen Jo het licht had aangedraaid zagen zij Uilenburglh lilgjgen In dezelfde hou ding, waarin Jo hém had verlaten. Karei knielde naast hem neer en bekeek het gezicht. Ja, er kon zelfs voor een leek geen twijfel bestaan, dat was een dode. Karei richtte zich op, keek Jo aan en 'knikte. „Kom mee Jo naar een andere kamer.- Ik heb wat lmiet 'je te be spreken, dat ik onderweg heb be dacht voor het geval het blijken mocht dat je... dat Uilenburgh wer- werkelijk dood was". Zij igiiniglen naar de zitkamer en Karei wees Jo een stoel aan. „Ga daar nu eens zitten kind en luister bedaard. Je hebt gelijk gehad. Uilenburglh is dood. Daaraan is "niets meer te veranderen, maar wel 'aan jouw toekomst. Ik wil je "uit dé ge vangenis houden en rik zal daarin slagen. Kijk eens hier Jopie. Wat jij gedaan hebt kan beschouwd wor den als wettige zelfverdediging, maar er is natuurlijk het bezwaar,, 'dat- een man die zijn hand uitsteekt naar zijn vrouw door de rechter 'niet zal worden beschouwd als iemand, die het gemunt heeft op het leven van zijn vrouw. Dat je hem op zijin arm hebt willen slaan weet jij én ik ge loof het niet alleen, maar 'ik weet ook dat je de waarheid spreekt. Maar de rechter oordeelt andiers. Die houdt alleen rekening met de 'feiten. We moeten daarom voor de 'rechter het aannemelijker miaken dat hii jou wilde aanvallen, niet slechts met zijn handen, maar met een wapen. Hii Wij zorgen voor de GOUDEN De Voorzitter zegt dat, zoals de heren bekend is, reeds in prin cipe tot toetreding en medewerking was besloten. Het besluit werd met 4 tegen 3 stemmen genomen. Spr. beeft nog telefonisch inlichtingen in gewonnen. Men deelde hem mede, dat er 2 stromingen bestaan, de éne is voor de oprichting van een chris telijke, de andere voor een openbare. In het schrijven wordt verder mede gedeeld, dat op 't ogenblik in de Bommelerwaard 17 kinderen eenR.K. B..L.O. school bezoeken. Voldoende blijkt hieruit dat aan de oprichting van een dergelijke school dringende behoefte bestaat. Als elke groep op zijn standpunt blijft staan, heeft dit tot gevolg dat er geen school komt. Men heef t naar een compromis gezocht en ook gevonden. Niettegenstaande men hier ook liever de oprichting van een christelijke school had gezien, stellen B. en W. toch voor thans tot definitieve deelname te besluiten voor een neutrale school. De heer M. Verheij Chrzn. zegt voor de oprichting te gevoelen. De heer Oomen voelt er niet voor, hoe moeten de kinderen in Zaltbom- mel komen; spr. gelooft niet datl leerlingen uit Nederhemert die school zullen gaan bezoeken. De Voorzitter merkt op, dat hij inlichtingen heeft ingewonnen bij een voorstander voor een christelijke school, die hem vertelde, dat hij een kind had, dat elke dag de reis naar Gorinchem maakt om daar zo'n school te bezoeken. Hij roemde de vorderingen die dit kind op die school maakt en was daarom ook voorstander voor de oprichting van zo'n school, ook al kan dit dan geen christelijke zijn. Met 4 tegen 2 stem men wordt hierop tot definitieve toe treding besloten. De heren Oomen en 'Slegh stemden tegen. Schrijven van het comité van actie tegen de herindeling van gemeenten in de Bommelerwaard. Het comité had zich gewend tot de advocaten Mr. Donner en Mr. Verharen, doch deze hebben bericht niet in staat te zijn een gedocumenteerd rapport vóór 1 April gereed te krijgen. De Voorzitter doet mededeling van een uitvoerige vragenlijst, die is ont vangen en die door B. en W. zal worden beantwoord. Verder wordt voorgesteld Ged. St. te berichten, dat het niet mogelijk is om in zo'n ingrij pende maatregel in enkele weken zijn standpunt te bepalen, omdat men niet in de gelegenheid is zich van voldoende deskundige hulp te voor zien voor het opstellen van een ad vies. Art. 162 der gemeentewet kan toch niet anders bedoelen, dan dat heeft natuurlijk een revolver.. Geef mij die eens". Ontsteld keek Jo op. „Zijn revolver? Wat wil je 'daar mee. Wil je schieten?" „Neen, dat wil ik niet. Ik wil die alleen naast hem leig|g|en en daar door krijiglt zijn aanval op jou een igléheel andere indruk. Hiet blijkt dahr- uit, dat hiji je naar het leven heteft Iglestaan en de rechter zal je vrij spre ken". „Maar dat is niet zo", "zei J01 opi- sprinjgend. „Hij heeft mij niet "met een revolver gedreigd". „•Jo, we praten te lang. We moe ten een dokter en de politie waar schuwen en als we té veel tijd' daarl- lover laten glaan, maken we ons ver dacht. Wijs mij de plaats waar dé revolver ligt". i Hii .sprak nu met enige autoriteit om haar gewetensbezwaren opzij te kunnen schuiven en zij; wees hem de kast waar die ^revolver; in hét fou- draal hirijg. „Geef me een lap of zoiets", beval hii kort. 1 Zij reikte hém haar handschoen, die ze in haar tas ha|d en daajémede nam Roelants dé revolver uit hiet fou- draal, opdat er geen vingerafdruk ken van hem op het wapien afge drukt zouden worden. „Blijf jij niu hier, dan jga rik dit in orde brengen". i „Neen, neen, K|anel, dat ,wil ik niet. Ik wil niet zo liejgen te!g|eji- over een dode". Karei kwam vlak voor haat* staan en zei streng voor het uitbrengen van advies een redelijke termijn wordt gesteld. Bo vendien kan niet worden ingezien, dat niet enige maanden met het in dienen van een advies gewacht zou kunnen worden. Het is de raad dan ook niet mogelijk aan het verlangen van Ged. St. om vóór 1 April dit advies in te zenden, te voldoen. Met algemene stemmen wordt be sloten een schrijven in deze zin, als mede de vragenlijst in te zenden. Schrijven van de Minister v. Bin nen!. Zaken, bevattende de medede ling dat een herziening van de jaar- wedderegeling van gemeenteperso- nieél mogelijk is. Aangezien de ge meente-secretaris hier tevens Ontvan ger is, kan de jaarwedde van de Ambtenaar ter Secretarie O. L. F. v. Ommeren met ingang van 1948 worden verhoogd. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen en deze jaar wedde met ingang van 1 Aug. 1949 met '!f 64,— per jaar te verhogen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Benoeming Ambtenaar van de bur gerlijke stand. Aangezien Burgemeester v. Omme ren, de pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt, is het wenselijk een onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand te benoemen. B. en W. bevelen hiervoor aan: 1. C. v. d. Werken L.B.; 2. O: L. F. v. Ommeren. De heer v. d. Werken wordt met 5 stemmen benoemd; de heer v. d. Werken had zich van medestemmen onthouden. De gemeentebegroting 1949 wordt voor de gewone dienst gewijzigd met het bedrag groot f877,10, de kapi- taaldienst met f 268,40. Wijziging politieverordening. De Voorzitter deelt mede, dat de waarnemend politieambtenaar aan dringt op wijziging der politiever ordening. Met de tegenwoordige be paling 'Is het moeilijk landbouwers, die hun wielen van hun wagen, als zij van het land komen, niet schoon maken, te bekeuren, omdat gespro ken wordt van inladen en lossen. Voorgesteld wordt deze bepaling te wijzigen in dien zin, dat het ver boden wordt op wegen en straten modder te laten vallen. De heer Oomen vraagt of ook het „eiland" onder deze bepaling valt, waarop de Voorzitter antwoordt dat de bepaling voor de gehele gemeente geldt dus ook voor het eiland. Met algemene stemmen wordt be sloten de "betreffende bepaling in de aangegeven zin te wijzigen. De heer Oomen vraagt wanneer de gemeente weer een eigen politie beambte krijgt. De Voorzitter noemt dit een moei lijke materie,waarover hij zo aan stonds in geheime zitting nadere me dedeling zal doen. Benoeming lid van de Adviescom missie. De Voorzitter zegt dat door zijn benoeming tot tijdelijk burgemeester, deze Adviescommissie slechts uit 4 inplaats van 5 personen bestaat en het dus nodig is een 5e lid als zo „Zwijg .over die kerel. Die hond die jou wilde verkopen aan ieen door trapte fielt. Wil je hem nogenig! eerbewijs geven?" Hii ginjgi naar de ikametr waar Ui lenburg lajg|. Roelants klemdie de hanld van de dode stevig rond de kolf van dé revolver, zodat de vin gerafdrukken daarop gevonden kon den worden én legde het wapen toen dicht bij hem peer. "Diaarna ging' hii terug naar Jo. „Nu ga ik een dokter en de poi- litie roepen. Bedenk terwijl ik weg ben dit en prent het goed ,iin je ge heugen. Repeteer het enigle malen zodat je bii je verhoor door de1 po litie je niet kunt vergissen. Alles' blijft zoals het is gébeurd, hét enige verschil is dat Uiienburgh een re volver in zijn hanld 'had toen Mi bijl je binnen kwaih en dat jij hieimi die uit de hand wilde slaan. Zég je iets anders, dan breng je jezelf en, mij in de gevangenis". i Hij voeglde die laatste .woorden er bij om het haar gèmhkkelijkeir te maken, de leugen te .zeglgen. Voor zichzelf alleen zou zii misschien de waarheid gezelgid hebben, maar nu zij wist dat zij ook hem er bijl in gevaar bracht, zou zijl .in staat .zijn tot deze noodleugen. Geen telefoon in huis. .W.aar woon de een dokter en waar was dé dichtstbijzijnde politiepost? Gelukkig dat hij de auto had' laten wachten. Hij gingi naar buiten en zei tot Idé chauffeur: „Naar de politie!" De man 'keek verschrikt pp. „Is er wat gebeurd', .meneer?" danig te benoemen. De heer J. H. v. d. Kolk wordt benoemd. De Voorzitter deelt mede dat een bewoner van een woningwetwoning bij hem is geweest en heeft aange drongen, om de kwestie van een brug getje of dam bij deze woningen, op gelost te krijgen. Spr. heeft deze per soon geadviseerd zich ook tot de raadsleden te wenden. Spr. heeft de Teclin. Dienst verzocht voor 'heden avond een begroting te willen indie nen. Spr. heeft deze begroting even wel nog niet ontvangen. Niettemin zag hij gaarne een uitspraak van de raad in deze of machtiging van B. en W. om deze kwestie tot oplossing te brengen. Met algemene stemmen Bij het uitpoten van aardappelen, dient m,eti terdege rekening te hou den mpt de Wet Bestrijding Aardi- appélmoeheid. Deze wet steunt op twee peilers, n.l. het teeltverbod op besmette terreinen en. de vruchtwiisr selingi van één op drie jaren voor die terreinen, waarop de aanwezig heid van het n*ardappelaaitje niet is aangetoond. Het feit, dat de aard'appelmocheid nog; niet in het gjewas merkbaar is en nog niet door een grond monster- onderzoek is aan te tonein, wil nog niet zeggen, dat het betreffende ter rein vrii is van aardappielaaltjesi. De ze kunnen toch in gering! aantal aan wezig zijn en zullen, wanneer 'ieder jaar aardappelen op hetzelfde ter rein worden gepoot,, na verloop van enige jaren dusdanig! in aantal zijn toegenomen, dat „kale plékklen" in het gewas ontstaan en een teeltver bod moet vólgen. Om dit te voorkomen heeft het bedrijfsleven de handen ineen gesla gen, teneinjde door nauwkeurige na leving van de voorschriften Voor de wisselteelt de eventueel aanwezige be smetting met behulp vari de Voorge schreven./twee jaren rust zoidanig te laten afnemen, dat in het derde jaar weer aardappelen kunniein worden,(ge teeld. Belangihe bbenden zorgten er zelf voor, dat de voor velen zéér zware voorschriften stipt woéden na geleefd. Ook ?ij, die geen beroepstelers zijn, maar achter het huis of in ©en volks tuin aardappelen plegen te telen voor eiglen gébruik, zullen zich aan dé vruchtwisseling moeten houden. Bovendien mag op stukken grond, die kleiner zijn dan 1000 M2, elk jaar niet meer dan op één derde ge deelte aardappelen worden geteeld. Dit kómt er practrisCh op neer, dat een ieder, die in een tuin voor eiigein. gebruik aardappelen teelt, dit slechts; op één derde deel van zijn tuin kan kloon én natuurlijk elk jaar op een ander derde gédeélte! Elke overtreding van de vqprschrifr' ten thrins kan de basis zijn vjopr een ernstige besmetting! in die toekomst. En dan is een wisselteelt van één op drie niet meer mloigëlijk, want dón zullen op dat terrein vele jaren achtereen (geen aardappelen meer kunnen worden geteeld. „Ja, maar niets ernstigs^. ,Een on gelukje. Weet je een politiepost hier in de buurt?" „O jawel, die is niet zover af. Stapt u maar in". N,a enige straten hield de auto stil voor een 'gebouwtje met een brandende lantaarn waarop hét wopid „Politie". i Een agent van de wacht bracht! hem naar het bureau van de in specteur en aan hém deed Karei' verslag;. 1 „Is er een dokter ibij geweest?" „Neen nog niet". „Diat is vreemd. Mij! Idunkt dat dit hel eerste is wat (men in zo'n 'g|éyal; doet". „Ja", antwoordde Rpelants een beetje 'geprikkeld doioir die 'toon van verdenking, die de jon|ge (inspecteur in Zijn stem legde, .„en als mém te voren zoiets beraamt dan /zou mén. zeker, direct na hiet feit eein doktjelr roepen. Maar misschien kunit iu zich wel voorstellen, dat als een jonge1 vrouw ziet dat zij! haar man heeft doodgeslagen niet zo rustig kan den ken als u hier !iin uw .stoel". „Hóe kwam u tien huize van ide verslagéne?" „Mevrouw Uilehbuirgh is mii' ko men halen". „Komen, halen? Waar woiolnit u?" Roelants noemde z'n adres. „Diat is zowat ©en uur lopen", zei de inspecteur met nadruk. „Ja, dat zial wel". - „Vindt u dat riiiiet vtreemid? (Wordt vervolgd). wordt deze machtiging verleend. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt. De raad gaat over in geheime zit ting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2