Repatriërende Militairen EEN PRACTISCHE COMBINATIE. VERGADERING van de Raad der Gemeente POEDEROIJEN, De Paasvollemaan op Donderdag 28 Maart, des v.m. half tien. Voorzitter: Edelaehtb. Heer W. Pos. Secretaris: Mr. J. van Dialen. Alle leden zijn aanwezig!. Na opening met het formulierge bed, worden dé notulen der verf- Igiadering van 17 Fiebr. j.l. gelezen en vastgesteld. I Ingekomen stukkien o.a. yan Ge'd. Staten goedkeuring tot onteigening van ©ein perceel groiid ten behoeve van bouwterrein van de Gebbs. Haas akker te Aalstgoedkeuring tot het aangaan van ee;n kasgeldlening groot f 120.000.De verhoogde rijwiel - toelage voor de gemeenteibode is niet igloedgevonden. Voorts blijkt dat de {gemeente Poe deroijen in combinatie met ©rakel 30 extra woningen zijn .toegewezen voor 1950, benevens volume voor het bouweti van één duplex woning bestemd voor gedemobiliseerde mili tairen. Deze extra toewijzing vaneen zo groot aantal woningen .staat in verband met de slechte woningtoe standen in deze gemeenten, (hetgeen door Bi. en W. .onder de aandacht van Ged. Staten (gebracht was. De heer Dufouirné feliciteert na mens de raad B'. (en W. met deze verheugende mededeling en dankt voor de activiteit in (deze. De Voorzitter deelt mede, dat na onderlinge bespreking in beginselbe sloten is 10 woninlgen voor Birakel te bestemmen, er 12 of 14 in Aalst te doen verrijzen en do overigen in Poedleroijen te bouwen. Enkele de den van Ged. Staten hébben per soonlijk de situatie ter plaatse op genomen. B. en W. worden gemachtigd om de plannen nader uit .te werken, opi- dat spoedig aanbesteding kan plaats hebben. Besloten wordt zowel Voor de School m.d. Bijbel als de Openbare school te Aalst een .bedrag beschik bar te stellen voor ide aanschaf van nieuwe leermiddelen. De vereniging voor B.L.O. ,te Zalt- bomimel zal f2.50 contributie .ont vangen voor elke leerkracht yoor de ze school te benoemen. De woningen in aanbouw uit de industrietoewijzing van de N.V. Klin ker Isoliet zullen aan deze worden overgedragen. Een drietal inwoners komen voor bewoning in aanmer king!, te weten Hi. van Zee, C. B'. v. d. Werken en G. Ruijer, de overigen zullen door niet-inwoners betrokken worden. v H'. Bauman en A. Donkersloot krij gen een woning van de toewijzing steenfabriek „De Rietschoof", die van „Die Rijswaard" worden verhuurd aan W. Reinemans en G. Valk. Die nog te bouwen woning; uit de toewijzing 1950 voor „de Rietschoof" wordt be stemd voor W. Loef. De woninglen te Poederoijen worden verhuurd aan W. de Gier en N. Hobo, dit na enige bespreking!, daar ook nog é©n derde in aanmerking; zou komen. Op een aanvraag om subsidie tot splitsing van de woning van J. M. Vernooii wordt (gunstig beschikt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten 600 M2 .grond aan' te kopen van de Gebrs. Haasakker a 70 ct. per M2. Eesloten wordt bouwterrein te ver kopen aan G. Hobo voor f2.25 Per M2, aan E. C. v. Ballegooijen 15 Are voor f 2300. Aan de orde is dian nogmaals de gemeentelijke herindeling. Alvorens de discussie open te stel len, spreekt de Voorzitter als volgt: Wanneer ik ter gelegenheid van de behandeling van het door Géd. Sta ten ontworpen plan tot giemeentei- lijke herindeling' van de gemeenten in de Bommelerwaard mijn mening wil doen kennen, dan meen ik te moglen aannemen, dat u er prijs op. stejt, dat deze onomwonden wordt uitge sproken. Dit plan is naar mijn mening; een uitvloeisel van de sinds jaben gezoef de behoefte te trachten op verschil lend gebied verbeteringen aan te brengien in bestaande toestanden in de Bommelerwaard. Toestanden die een goede ontwik keling tegenhielden en waardoor deze streek verhinderd werd op gelijke tred te komen met Andere delen van ons land. Want hoewel ik moet toegeven, dat de uitdrukking in de aanhef van de memorie van Toelichting n.l., dat de Bommelerwaard ver ten achter is Jgiebleven bij de rest van de provincie, niet bepaald gelukkig gekozen is, zo geloof ik toch wel te mogen onder schrijven, dat onze streek in verschil lende opzichten geen gelijke tred heeft kunnen houden met verschil lende andere streken van ons land. Dit is vooral te betreuren, omdat het natuurlijk voartbrengingsvermo- igen van de bodem 'hiervoor geen enkelee aanleiding geeft. Integendeel is deze streek rijk aan gronden, die (goed behandeld en voor de diverse cultures ontsloten, een goedbestaan in ide land- en tuinbouwsstreken kun nen qpleverem. Hoewel ik \^jl toie|g|even dat het gemeentelijk bestuursapparaat niet het enige en in sommige opzichten misschien niet eens het voornaamstse orgaan is, om deze natuurlijke krach ten tot volle ontwikkeling te bren- igien, zo is het toch wel van groot belang; op welke wijze dit gemeen telijk bestuursapparaat wordt gehan teerd en welke initiatieven daardoor tot ontwikkeling Ikunnen komen. Een krachtig bestuursapparaat, waaronder ik versta, raad, burge meester en .wethouders en de ge meentelijke diensten, acht ik van zeer giroot belang, voor de ontwikkeling van de glemeente of streek. Hoe meer kracht dit kan ontwik kelen, zoveel )Ue meer kan voor dé behartiging- van haar belangen wor den gedaan. Vooral tengevolge van het juist de laatste jaren te constateren feit, dat de bemoeiingen der gemeentebesturen steeds omvan)gifijker en gecompliceer der worden en daardoor een steeds meer op de maatschappelijke ver houdingen 'inwerkende invloed uit oefende, is het naar mijn mening! nodig een zo krachtig mogelijke ge meenschap te vormen die zo veel mogélijk de dikwijls ingrijpende voor schriften in eigen sfeer kan uitvoe ren. Hiertoe is het nodig krachtige ge meenschappen te vormen te besturen door personen die hieraan hun bij zondere en volkomen aandacht be steden, bijigesstaan door ambtenaren en diensten die ten volle voor hun taak berekend zijn. En hoewel ik persoonlijk zeer dank baar ben voor de volledige medewer king, die ik reeds zoveel jaren van da raad. wethouders en ambtenaren heb mogen ondervinden bij het tot stand brengen van véle voor onze (gemeenten belangrijke werken, zo'kan ik toch niet verhelen, dat dit in vele opzichten alleen mogelijk was, door de grote medewerking van het bestuursapparaat van Provincie en Rijk. Wanneer niet de provincie door het beschikbaar stellen van -zijn1 amb tenaren en diensten op zo ruime wij ze had geholpen, dan ware het zeeir bezwaarlijk geweest verschillende'be langrijke werken hier uit te voeren. Het komt mij echter voor, 'dat het streven er op gericht moet zijn dit voortaan zoveel mogelijk te be perken en de gemeenten zelf haar uitvoerende bestuurstaak ipet eigen personeel moie't trachten tot stand te brengenv Dit is echter voor een kleine .ge meente niet mogelijk en zo komt men tot de wenselijkheid de kracht te zoeken in de samenvoegïmg van die belangengemeenschappen, die in politiek, kerkelijk' en economisch op zicht zo veel mogelijk met elkaar overeenstemmen, zul'ks ter vorming van bestuurs'krac'htigte gemeenten. Vanzelfsprekend zijn hiertegen be langrijke bezwaren aan te voeren, als het verlies van directe invloed op het bestuur van eiglen dorp, het pp- igienomen worden rn een giroter ge meenschapsverband, verlies van de persoonlijke invloeden enz. Hierbij moet men echter niet uit het oog verliezen, dat de. belangen sfeer van de ingezetenen in het al gemeen voor het allergrootste ge deelte is ingesteld op de dorpsgej- meenschap n.l. het kerkelijk leven, het verenigingsleven en alles wat ver der me't het leven in een bepaald dorp direct verband' houdt. Voor een glechts zeer giering ge deelte interesseren hen de puur ge meentelijke aangelegenheden, hetgeen o.m. moge blijken uit eje geringe publieke belangistelling bij .de behan deling van de d'iversse .zaken in de raad. De eerstgenoemde belangensfeer, waardoor een vergroting van bet grondgebied d:er gemeente hoege naamd niet aangetast, wAnneer thans voldaan wordt aan die ,eis zoveel mo gelijk in hierboven genoemde opzich ten gelijk gestemde delen samen te voegen. Zij 'die wel belangstelling hebben voor de gemeentelijke aangelegenhe den, vinden in een krachtiger ge meente hun belangensfeer uitgebreid en kunnen hierin een rijkere; erva ring, opdoen. Mocht echter blijken, dat de be langstelling in de gemeentelijke aan gelegenheden werkelijk meer gaat le ven en deze niet voldoende door de vertegenwoordigende raadsleden wor den 'of kunnen worden gezien, dan zou door instelling van Adviserende (dorpsraden van dit medeleven kun nen blijken. Het bezwaar van groter afstanden tussen bepaalde dorpen en de be- De navolgende militairen uit onze omgeving zullen repatriëren: Met het troepentransportschip „Cas- tel Bianco" hetwelk op 17 Maart van Tandjong Priok is vertrokken en ver moedelijk 11 April te Rótterdam aan komt: G. M. Wolffensperger, Heusden. G. Dekkers, Ammerzoden. Korp. C. J. Meys, Waspik. Met de „Generaal Stuart Heint- zielman" vertrokken 20 Maart en te Amsterdam verwacht 11 April: A. J. v. d. Moorien, Genderen. W. van Mastrigt, Nieuwendijk. G. C. van Wijk, Rijswijk T. van der Kolk, Sprang-Capelle. A. Rekkers, Waspik. J. van Tilburg, Wijk. P. J. v. Anrooy, Nieuwendijk. Met de „Grote Beer", vertrokken 21 Maart en te Amsterdam verwacht 13 April: L. Benckhuizen, Nederhemert. D. van Vuuren, Sleeuwijk. J. J. Gommers, Waspik. H. A. den Dekker, Werkendam. De volledige lijst ligt op ons bu reau ter inzage. was Zondag totaal verduisterd (Van onze weerkundige medewerker) Gisteravond 2 April ging onze trou we wachter, die gedurende de meeste nachten van de maand steeds een oogje in het zeil houdt, zich bijna een half uur verstoppen in de scha - duwkegel van onze aarde, waardoor zij gedurende 28 minuten totaal was verduistserd. We geven hierover en kele interessante bijzonderheden. - Het was ml. de Paasvollemaan, die Zondagavond was 'verduisterd. Deze naam heeft zii te danken aam. het feit, dat het de eerst se volle maatn na 21 Maart is (de dag' waarop de zon door het lentepunt gaaf). Velen zal het misschien nog niet bekend zijn, dat de Paasdagen en in verband hiermede ook Hemelvaartsdag en Pinksteren, worden vastgesteld op de eerste Zondag ha 21 Maart volgend op de nacht, waarin de maan vol is. Dit jaar viel volle maan op Zondag 2 April, zodat de Zondag hierop, volgend Paaszondag is. Was volle maan nu b.v. op Zaterdag ge vallen, dan zou het Zondag j.l. reeds Pasen zijn geweest. De volle maan die dus de Paasdagen vaststelt, wordt de Paasvollemaan genoemd en zii' was het, die dit jaar totaal verduis terd 'is geweest. Die maansverduis tering van Zondag 2 April mag een schoolvoorbeeld genoemd worden, zo volledig als deze 'is geweest. De ver duistering begon precies om 21.30 uur, na 14 minuten, n.l. om 21.44 uur was de maan totaal verduisterd en om 21.58 uur was het. igfQjhelJe verschijnsel al achter de rug. Opgemerkt zij nog, dat de maan og. een afstand van 360.000 km van onze aarde verwijderd staat. Het is al heel wat jaren geleden, dat de overgooier het modebeeld beheerste. Langzamerhand verloor hij terrein om plaats te maken voor blouse, jumper en rok, maar nu er zoveel machinaal ge breide dameskleding in alle winkels te koop is, heeft de overgooier haar plaats als variatie op deze „eeuwige" rok her wonnen. De overgooier is heel practisch en prettig draagbaar voor de studerende of werkende vrouw, die weinig tijd voor haar garderobe heeft en tóch modieus wil zijn. Bovendien geeft de overgooier de gelegenheid tot variëren, want de dikke jumper met lange mouw kan worden vervangen door een vlot zomertruitje of een eenvoudige blouse. Het toilet is ech ter pas compleet als we van de stof van de overgooier er ook een los jasje bij maken, zodat we eventueel zo naar bui ten kunnen en een avondvisite kunnen maken zonder in onze „daagse" kledij te zjjn. K 3753/4 Vindt U deze overgooier met het losse jasje niet origineel van model en juist voor U geschikt? De streng getailleerde overgooier, waaronder allerlei jumpers en blou ses kunnen worden gedragen, heeft langs de hele bovenrand een garneer bies op de breedte van het schouder band je. Het jasje is hoog gesloten en van lange mouwen voorzien. Benodigd voor 90 cm. boven wijdte ongeveer 3.10 meter stof van 140 centimeter breedte. Het knippatroon van dit model is a ƒ0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kr. Nieuwe Gracht 66, Utrecht, voor 86, 90 en 96 cm. bovenwijdte ver krijgbaar. Het model is overgenomen uit „Bella" Het Nieuwe „Modeblad. M.go.yt stuurszetel zou gedeeltelijk door het houden van zitdagen in idle verschil lende dorpen kunnen worden onder vangen, terwijl men hierbij de ge.- oppende theorie niet teveel met de werkelijkheid moet verwarren. 'Behalve de hiervoor opigesomde idiele voordelen van samenvoeging tot levenskrachtig© gemeenten, moge ik ook nog wijzen ,op de financiële voordelen hiervan. Wanneer ik mij slechts bepaal tot de Wesü-Bommelerwaard, dan zou den de bestuur suit gaven ruw geschat f 20.000.per jaar minder vragen, dan de thans bestaande 6 kleine gemeenten. Dit bedrag zoü kunnen worden besteed aan de behartiging van andere belanigien, waarbij ik denk aan de ontwikkeling van het sociaal- culturele leven, waarvoor van ge meentewege. nog heel weinig kan worden gedaan, omdat de finapciën hiervoor ontbreken. Ein al moge 'dit geen doorslaggej- venid argument zijn om de zelfstan digheid ener gemeente op te heffen, zo- meen ik toch dat een besparing van de hestuursuit;gjaven en een niut;- tigi bestelden der daarvoor vrijkomen de gelden een belangrijk onderwerp van gemeentelijk bestuursbeleid is. Hierbij heb ik nog! maar alleen op het oog g'ehad de eigen bestuursuit;- giaven en mij niet verdiept in de be sparing: voor provincie en rijk, welke vanzelfsprekend niet onbelanjgrijke be sparingen kunnen boeken voor min der toezicht en eenvoudiger ,centraal 'bestuur. Ik ben er echter van overtuigd, dat al deze opgesomde argumenten niet krachtig genoeg zijn om u te overtuigen van <de direct «aanwijsbare grote belangen yan de voorgestelde samenvoeging in het algemeen. Deze zijn ook niet direct in tijefrs of concrete voorbeelden aan te tonen. Ik ben er echter van overtuigd, dat men deze bij ©en eventuele totstand koming! van deze regeling na verloop van enigie jaren wel zal ondervin den, terwijl de bezwaren tot gierin- gtere proporties Zullen zijn terugge bracht. Ik mogié u in dit verband verwij zen naar de vele gemeenten in ons land, waar reeds jaren geleden een dergelijke eri dikwijls veel grotere samenvoeging is tot stand gekomen. Thans wil ik: u aandacht vragen voor die ontwerpen regeling zelf. Van zelfsprekend bepaal ik mij .daarbij uitsluitend tot de West-Bommeler waar d welke in de regeling wordt gievormd door de nieuwe gemeente Aalst. In de giedachtengang zoveel moglelijk gelijkgestemde dorpen bij een te voegen zou het a lsnog aanbe veling! verdienen de gehele gemeente Kerkwijk, alsmede het dorp Well triet zjjn Protestantse bevolking bij de glemeente Aalst te voegen. Iiier- do.or zou men bereiken, dat alle op verschillend gebied gelijkgestemde de len in giroot gemeentelijk verband worden samengevoegd. Zoals u bekend is wordt te,gen dit .plan actie gevoerd door een z'.g. Verzetscomité, dat zal trachten door middel van een rapport aan te to,- nen, dat de voor genomen samenvoe- fiing niet in het belang is yan de aarbij betrokken gemeenten. En hoewel vanzelfsprekend het voeren van een dergelijke actie ten volle moet worden erkend, komt het mii toch voor, dat de wijze waarop dat ;gjebeurd formeel onjuist is. Het is alsof meh van m^etaf van de veronderstelling is uitgegaan, 'dat de betrokken gemeenteraden zelf ten enenmale onbekwaam zijn zich een oordeel over deze kwestie te vormen. Verder is men deze actie begonnen op een tijdstip waarop de raad1 .zelfs nog geen gelegenheid had zijn oor deel uit te spreken. Die raad ,is toch het enig© college, dat door Ged. Sta ten wordt gehoord. Dus niet enkele igédeeltelijk belanghebbende persso- nen, die, zonder enige opdracht van de raad, in deze handelend optreden'. Dit, vermoedelijk uit een zekere agi tatie geboren optreden, is m.i. 'in strijd met de eerste eis voor goede democratische beginselen. Het komt mij dan <ook Voor, dat het noodzakelijk is, dat ide 'raad zich thans onafhankelijk en met eigen woorden en eigen argumenten ^uit spreekt omtrent het aanhangige plan en dat daarnaast het <verzetsjcomité zich met een rapport 'tof Ged. .Statiën wendt om van zijn 'zienswijze 'te doen blijken. 1 Die Voorzitter deelt verder nog me de, dat er een verzoek is yan het verzets-eomité, waarbij de raad ver zocht wordt om zich geen oordeel te vormen, doch Ged. Staten te be richten, dht de tijd hiervoor te kort geweest is. Bi. en W. stellen voor om zich wel uit te (spreken, daar naast kan dan toch het rapport der deskundigen opgesteld worden. De heer ten Hagen zegt irqeds in de voriige vergadering bezwaren naar voren gebracht te hebben en ver klaard nog, dezelfde zienswijze te zijn toegedaan Spr. zou verder het rap port, uit te brengen door iMr. Ver haren en Mr. Donner, af willen wachten. De Voorzitter begrijpt, dat bezwa ren beter door deskundigen gefor muleerd kunnen worden, doch de raad moet zich toch ook één .oor deel kunnen vormen. De heer de Gier zegt, tda't in de nieuwe gemeente ook een nieiuw ge meentehuis en wat dies méér zij, ge bouwd zal moeten worden, wat ook weer hoge uitgaven me! zich brengt. De Voorzitter zégt, dat dan ook een aantal gemeentehuizen vrijko men, wat tegenwaarde geeft. Die heer ten Hagen meent, dat het gemeentehuis te Brakel een schen king is, wat toch niet ivoor {andere doeleinden bestemd mag worden. Die Voorzitter zegt, dat dit ilen algemene -nutte moet blijven voort bestaan. De heer Bok zegt, zich ook reeds in de vorige vergadering te 'hebben uitgesproken. Het zou hem spijten als her-indeling' doorgevoerd zou wor den, veel wat door kleinere gemeen ten is opgebouwd, zou voor het na geslacht verloren kunnen gaan. De bedoeling van de wet is itoch niet om in zo grote mate itot annexatie over te gaan. De Voorzitter zégt, dat ,mejn her indeling niet met annexatie kan ver gelijken. De heer Bok verwacht, dat vol gende geslachten verwijt zullen doen horen, dat men nu 'izijn zelfstandige heid zal hebbenv prijsgegeven. ,Spr. wijst in dit verband op samenvoeging van bepaalde polders. De peggen- schap van dorp Poederoijen zal in de nieuwe gemeente geheel verloren gaan. - D© heer Dufourné verwacht idit niet, daar z.i. ook Poederoijen dn de nieuwe raad zijn vertegenwoordi ging zou kunnen hebben. 1 De Voorzitter brengt dan de eerste vergadering van het comité van ver zet te Ammerzoden ter ,sprake en wijst nogmaals op dé verkeerde op zet daarvan. De leden Dufourné, van Balle- "igooijen en Verheij sluiten zich bij het naar voren gebrachte door dé Voorzitter aan. Op voorstel van B. en iW. wordt dan tot stemming overgegaan om zich uit te sspreken voor of tegen her-indeling. Eerder genoemde drie leden verklaren zich voor, de heren Maas, Bok, de Gier en item Haglen tegen samenvoeging 'van de bestaande gemeenten tot drie nieuwe gemeen ten, zodat bezwaren die igeuit zijn in deze 'en de voriige vergadering (zo als in de notulen opgenomen) onder de aandacht 'van Ged. Staten ge bracht zullen worden, terwijl men daarnaast het 'rapport, uit te bren gen door reeds eerder genoemde des kundigen, zal 'afwachten. Rondvraag. De heer 'Dufourné brengt de ver- lichtingi Hambloksestraat 'en veer Aalst nog eens ter sprake. Voorts wordt 'gesproken over en kele vrijkomende 'woningen, p.a. bij Sterk en de Groot. De heer 'ten Plagen vraagt <of de bouw van een lijkenhuisje op $e begraafplaats te 'Poederoijen nog doorgang zal vinden. De Voorzitter zegt, dat jdit evèn verzuimd is, 'doch dat (doorgezet .zal worden. 1 1 Ook wordt 'gewezen op een min der gewenste verhouding tussen ,de 'bewoners van 'gemeentewoningen te Poederoijen. De heer de Gier vraagt Toe het staat met de plannen .tot restauratie van de 'toren te Poederoijen. 13e Voorzitter zegt, dat dit in aan vraag is. De klok .voor deze toren komt noig deze week, binnenkort volgt dan ook het .uurwerk. De heer Bok brengt ,noig ter spra ke om tegelijk met .de eliectrificatie van de 'Meidijk een (gedeelte van Poederoijen en 'van Aalst dat aan de Meidijk grenst 'hier in .te betrekken. De Voorzitter 'zégt, in een onder houd met 'de Districtsingenieur van de P.G.EjMi. 'te hebben .vernomen dat, als de Meidijk aangesloten wordt, ook bedoelde gedeelten hierin zullen worden opgenomen. Plierna sluiting der vergadering.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4