voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Raadsvergadering Veen No. 6760 Donderdag 6 April 1950 iSH Und van alteha Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN Gisteren arriveerden vanuit In donesië weer twee militairen in on ze gemeente n.l. A. H. A. Kuipers, Zuidersingel en J. G. v. d. Staak, Oudheusden. De buurt had zoals ge bruikelijk voor een passende versie ring gezorgd en werden cadeaux aan geboden. De H eus dense Fanfare bracht haar gelukwensen in de vorm van een serenade. Er werden welkomst- en dankwoorden gewisseld. Een talrijk publiek vergezelde de Fanfare. ANDEL Onder overgrote belangstel ling hield de Chr. Lagere Landbouw school alhier Dinsdag een algemene ledenvergadering, waarin afscheid werd genomen van de heer Bronk- horst als Hoofd der School en de installatie plaats vond van de heer B. v. Hoven. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heren A. D. v. d. Schans en Adr. Vos, werden ge kozen de heren P. Zegwaard en D. A. v. d. Schans. Een aantal sprekers voerden het woord, terwijl des avonds een bij eenkomst plaats vond, waarin de oud-leerlingen der Lagere Landbouw school afscheid van de heer Bronk- horst namen. (Wij komen op een en ander in een volgend nummer terug). BRAKEL Zaterdag!.i April j.l. nam de heer A. Lankhuizen alhier, wacht meester ie klas der Rijklsspolitie, af scheid van het politiecorps, wegens het bereiken van de pensioen!ger ech- tigde leeftijd. Reeds Vrijdagavond was namens de inwoners door een comité, ten huize van de heer Lankhuizen, een haardkachel en een prachtig!, vloer kleed aangeboden, wat dankbaar aan vaard werd. De 'Burgemeester, welke deze avond ook aanwezig! was, sprak de schei dende politieman toe, waaruit bleek, dat de heer Lankhuizen 25 jaren in Brakel is werkzaam geweest en zijn werk zeer naar behoren heeft ver richt en als men het zo, noemen rnagi wist te geven en le nemen", wat een eerste vereiste is voor een politie-amibtenaar. Zaterdagmiddag werd afscheid ge nomen van het politiecorps van de groep Zuilichem, waarbij de heer Borsboom, opper wachtmeester der Rijkspolitie, het woord voerde. MJaandagavond nam de beerG. W. van den Bosch alhier, afscheid als postbode bij de P.T.T., waarbij' hii reeds 27 jaren in de gemeente Birakiel heeft dienst gedaan. De heer van den Bosch is eigenlijk reeds op 26 November 1949 wagens gezond heidsredenen met pensioen igegaan, doch wegens omstandigheden kon er toen niet officieel afscheid genomen worden. Een comité, samengesteld uit de inwoners van Brakel, bracht ook deze avon d een bezoek ten huize van de heer van den Biosdh, bij welk' bezoek hem een haardkachel en een vloer kleed ten geschenke werd aangebo den voor de vele en goede, diensten welke hij gedurende al die jaren aan de gemèente Brakel heeft bewezen. Gaarne had 'men deze trouwe post bode ?ijin werk, wat altijd even cor rect was, zien verrichten, doch zijn gezondheid maakte hem dit niet rno- Moge hij: echter nog vele jaren van de hem opgelegde rust genieten. EETHEN Op de j.l. .Maandag.3 April te Genderen gebonden stierenkeuring waren aanwezig! 19 stieren, waarvan er 8 goed- en 11 afgekeurd werden. Die eigenaars der goedgekeurde stie ren zijn: J. C. Wink te Wijk, A. Maps te Wijk, Ge'br. de Raad te Meeuwen, Jac. Heijmans te Bl-Broek, J. de Graaff te Bi-Broek, Di. van Gammeren te Genlderen, H. van dien Heuvel te Geinderen, C. J. van Wijk te Genderen. GENDEREN De echtparen A. v. Hemert- Tihur en A. Braniderhorst-Thur, vier den dezetr dagen omdeir grote be langstelling hun 'i21/2-jarig huwelijks feest. HAARSTEEG. Dinsdag is het 2-jarig zoontje Van C. Beaard in een sloot geraakt en verdronken. NIEUWENDIJK De militair Iz. Biesheuvel, keer de na een verblijf van ruim 3 jaar in de tropen, behouden terug. De beer 'Mi. Visser, onderwijzer aan de Chr. school alhier, is 'be noemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Görinchem. Het fanfarecorps „Overwinning na Strijd' 'te Kille, directeur de heer O. Walraven heeft na een rustperiode van 3 maanden, weer een aanvang gemaakt met de repetities. Doordat men noig niet beschikt over een eigen verenigingsgebouw, mag hu gebruik gemaakt worden van de schuur van de heer P. A. Vermeulen. De Chr. schoolvereniging hield haar voorj aars-ledenvergadering inde consistorie dei' Geref. kerk. Na de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, volgde een referaat van de heer IMJ. Visser, onderwijzer der school, over: „De rijpere jeugd". VEEN Aan de ambachtschool te Gö rinchem, werd van de ie naar de 2e klas machinebankwierken bevorderd •Hi. v. Helden Gzn. Woensdagavond herdacht de Nled. Plierv. Zondagsschool „Siaimuël" in hel kerkgebouw haar re1^-jarig 'bestaan. •Nadat door Ds. Haverkamp een openingswoord gesproken was, na ge bed en Schriftlezing', werd door de heer Mi. Hionooop een overzicht ge geven, over de oprichting der Zon dagschool en de jaren die voorbijge gaan waren. Hierna verkreeg de heer v. Bergeijk uit Wijk bet woord, om zijin .geluk wensen uit te spreken namens het streek verband van Zoindagscholèn I11 het Land van Maas en Waal. De heer v. Helden sprak hierna enkele woorden als oud-leider,. Nadat dit alles 'gepasseerd was, ver kreeg Ds. Vroegindeweij van Huizen het woord, 'welke naar aanleiding! van Ps. 785 eïi 6 een wijdingswoord sprak. Mlet stille aandacht werid het ernstige woord van deze begaafde spreker beluisterd. Het was een goede ure, waarbij de thuisblijvers veel gemist hebben. WIJK De Prov. Landdag uitgaande van het He'rv. (Ger.) verband van J. V. in het land van iMjaag en, Waal, wordt 2e Paasdag in die jNfed. Herv. kerk alhier gehouden. Aanvang 2.30 uur. Die héér Asmus van Poederoijeh zal spreken over „De onbekende" en ds. J. v. d. Heuvel van Schoonhoven over „Is de werkelijkheid noig aan vaardbaar". gehouden Dinsdag 4 April, n.m. 7 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. SecretarisWelEd. Heer J. C. Mo relissen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden vast gesteld. Ingekomen stukkenBericht van herbenoeming van de Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer tot Burge meester der gemeente. Besluit van B. en W. tot 'het aan gaan van een kasgeldlening groot f 40,000. Rapport van het Verificatiebureau over verrichtte kascontrole bij de Gem.-Ontv. en der Secretariekas- sen waaruit blijkt dat alles in be hoorlijke orde is bevonden. Verzoek v. d. Ver. v. Interk. ge zinszorg afd. Wijk en Aalburg-Veen, om een aanvullende sibsidie voor liet jaar 1949 en een subsidie voor het jaar 1950. B. en W. stellen voor om voor 1950 een bedrag van 100 dagen a f 1,50 dus f 150,beschikbaar te stellen en voor 1949 een aanvullende subsidie van 15 Xf 1,50 f 22,50, met welk voorstel de raad accoord gaat. Verzoek van Jac. Vos om voor een half jaar ontheffing te mogen ont vangen van zijn aanslag in de hon denbelasting, aangezien zijn hond is gestorven. Bij onderzoek is gebleken dat de ontheffing terecht wordt aange vraagd, zodat op voorstel van B. en W. besloten wordt, deze onthef fing te verlenen. Verzoek van het Bestuur der Stich ting Lager Nijverheidsonderwijs in de Bisdommen Breda en 's-Bosch om subsidie. Aangezien van dit on derwijs door geen ingezetenen wordt gebruik gemaakt, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend op dit ver zoek beschikt. Aankoop grond voor bouwterrein. De Voorz. zegt, dat zoals de heren weten voor de bouw van woningen grond nodig is en dat het B. en W. is gelukt enige bouwgrond tegen een normale prijs te verkrijgen van Mevr. Beausar te Görinchem gelegen aan de Grote Straat en de Laag- straat. Het gaat hierover een strook langs de weg ter breedte van 40 M. k f 1,40 per M2. De heer Vos vraagt of nu de koop van het terrein, waarover het de vo rige keer ging nu niet doorgaat. De Voorzitter zegt dat dit. ook wel doorgaat, de onderhandelingen over dat land zijn nog hangende. De heer Vos vraagt of het niet: be ter is hiermede wat meer gang te maken. De Voorzitter zegt dat dit kan ^ge beuren. De heer Timmermans vraagt of zulks niet te laat is, nu 'het 'land! reeds is bezaaid. Men komt op 'die manier altijd achter. De Voorzitter merkt pp dat dit jaar toch niet meer gebouwd kan worden, de gemeente heeft daarvoor geen bouwvolume. Voor 1950 'is bouwvolume voor 5 woningen ver leend en meer krijgt men niet. De heer Honcoop noemt het ter- vein prachtig geschikt. De heer Vos vraagt of de '5 toege wezen woningen ook gebouwd kun nen worden, is daar terrein voolr be schikbaar De Voorzitter antwoordt bevesti gend; twee dezer woningen zullen gebouwd worden door de gemeente en drie door particulieren. Met algem. stemmen hecht de raad zijn goedkeuring tot aankoop van genoemde grond. De Voorzitter deelt vervolgens me de dat van de kerk gekocht kan wor den de grond tegenover het school huis tot de veiling, die gekocht kan worden tegen f 1,per M2. Dhr. v. d. Pol moet tegen deze voor stelling protesteren, Het kerkbestuur wilde alleen tegen de prijs van f 1, het terrein voor de bouw van 'het; nieuwe gemeentehuis afstaan, n.l. het terrein van den Heuvel, ter grootte van 130 M2. De heer Timmermans acht be doeld terrein niet geschikt voor de bouw van een gemeentehuis. Dit be hoort in de kom van de gemeente te staan. Er was toch besloten dit ;op het terrein van mej. 't Hooft te plaat sen. De Voorzitter zegt dat mej. "t Hooft niet tot verkoop bereid is. De heer Schreuders merkt op, dat we in een democratisch land leven en het niet meer aangaat om, als iemand een stuk land niet wil ver kopen, dit toch maar te nemen. Bouw woningwetwoningen. De Voorzitter deelt nog mede, dat de 2 woningen die de gemeente zal bouwen met' de 3 particuliere wonin gen gebouwd zullen worden op het terrein aangekocht van de familie Jiskoot. De heer Vos vraagt of het niet be ter is 3e gemeentewoningen bij el kaar te houden en de particulieren zelf maar voor grond te laten zorgen. De Voorzitter zegt dat dit nog be keken moet worden. B. en W. worden gemachtigd de 2 woningen te doen bouwen. Rondvraag. De heer Vos wijst er op, dat nu de tijd weer aanbreekt, dat honden heel wat schade kunnen doen. De Voorzitter zal hieraan aandacht schenken. De heer Vos ze,gt dat de :stoep bij E. dén Dekker nog steeds niet in orde is gebracht, alleen is de toe stand er nog gevaarlijker geworden. Er moeten zeker eerst ongelukken gebeuren voor dat er iets aan wordt In verband met de Paasdagen, zal ons eerstvolgend nummer op DONDERDAG 13 APRIL a.s. verschijnen gedaan. De heer Dekker is het er mede eens, dat de toestand ér zéter gevaar lijk is. De Voorzitter belooft opdracht te zullen igleven tot verbetering. Wethoiider Schreuders meent, dat met het slaan van enkele palen wel enjige verbetering te bereikten zal zijn. De heer Duister informeert naar het adres dat door die voetbalvereni- iging zou zijd ingediend. De Voorzitter zégt, dat het inder daad is ingekomen, doch er stond niet boven "dat het aan de raad' wés gericht. De Voorzitter zoekt het be treffende schrijven op en leest dit voor. In het schrijven wordt er op gewe zen, dat htet voetbal terrein dringend© verbetering behoeft. Het zkl moeten worden geëgaliseerd en bemest. Ge beurt dit niet, dan bestaat er gtroot Jglevaar dat ide vereniging door de -Ned. Voetbalbpnd zal worden uitge sloten voor het houden van wedstrij den ijl de K.N.V.B. Adressanten ver zoeken de gemeente om medewer king om een en anidler in iorde te doen brenjglen en deze werkzaamhe den vooir rekeninlg Van de gemeente te willen nemen." De Voorzitter zégt, het terrein de laatste tijd1 niet te hebben gjezviein. De heer Duister merkt op, dat bet zich in zeer slechte toestand be vindt. De Voorzitter acht het 'tbeste, het adres aan Bi en W. te remivjoyeren, opdat deze er in een volgenidie verga- dérin'gi rapport over kunnen uitbren gen. De heer Duister acht zulks be zwaarlijk, het is nu de tijd het ter rein in orde te brenjglen, als er ge wacht moet worden tot de volgende vergadering duurt dit te lang. De Voorzitter acht het toch nood zakelijk, dat B. en W. zich over dit adres beraden. Vorilg! jaar zijn aan deze vereniging ook reeds faciliteiten verleend en is de huur van haar terrein met die helft verminderd. De heer Vos acht het verkeerd, dat het vuilnis daari maar willekeurig! wordt jgiestort en door die wind over het voetbalterrein wordt verspreid. Het wordt zodoende een vuile boel. De heer Timmermans noemt het een schande zoals 't terrein er bijlilgjt. De Voorzitter belooft,, dat B. en W. zullen trachten spoedig; deze kwes tie op te lassen. De raad stelt hierop het adres in hanlden van Bi. en W. ter afdoening. Die hieer v. d. Pol acht het ook wel wenselijk, dat wat meer op de vuilnisbelt wordt tóelgiezien. De Voorzitter ze|gt zulks tote. Die heer v. d. Pol informeert naar een adres, dat in de vorige ve'rgade- rinigi is ingekomen over kadavers. De Voorzitter zegt, dat over dit adres gisteren Tiet advies van de In specteur van de Veeartsenijkundiigle dienst pas in inlg!ek!omen. Bi. en Wi. moeten zich dus nolg over dit adres beraden. De heer Vos vraagt wie of toezicht op de kadavers houdt, de gjejneentie of iemand anders. De Voorzitter zegt, dat dit in de politieverordening van de gemeente wordt geregeld en dat het toezicht mede berust bij de veeartsenijikundige dienst. Spr. hoopt hierop iets te kun nen vinden. De heer Timmermans vraagt of er niets aan de Kruisstraat kan worden Igedaan. De Voorzitter zegt, dat de plan nen hiervoor zijn binnengekomen, doch1 de kosten zijn vrij1 hoog. De heer Timmtermuns zégt, dat de 60 auto's die in de gemeente 2rj'n, heel wat aan belasting opbrengen en hier blijft men met slechte wiegen zitten. De Voorzitter heeft 'goedte verwach ting dat binnen enkele jaren, de streek over goede rijks- én provin ciale wegen zal beschikken. NIEUWSBLIK Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct, Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Nu Pasen^ [nadert wordt op de kleuterscholen door kinderen allerei handwerk verricht, bestaande uit Paasmandjes, paasdoosjes e.d. als verrassing voor'dejouders. De kleuters bezig met knippen en plakken"van Paashaasjes enz.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1