DERDE BLAD NIEUWSBLAD Raadsvergadering Dussen. VAN SLIEDRECHT Fa. L. J. VEERMAN - Boekhandel - HEUSDEN Christelijke Landbouwwinterschool GORINCHEM voor het Land v. Heusden en Altenc Vervolg uit het Tweede Bied. In de raadsvergadering van 6 Sept. 1949 zijn B. en W. er van uitgegaan* dat ten laste van de pachtende ver eniging uitsluitend de kosten van aanleg zouden gebracht worden, ter wijl voor de andere uitgaven als aan koop ed. middelen van dekking door de gemeente zouden worden aange wezen. 'De aanlegkosten stelden B. en W. toen voor in 50 jaar af te schrijven, zodat het eerste jaar f301,55 wegens rente en aflossing ten laste der gemeente zou blijven. Ged. St. hebben doen weten dat de afschrijving in 20 jaar behoort te geschieden. Wegens rente en aflos sing zal zodoende het eerste jaar op de begroting drukken f482,48. B. en W. hebben met het Bestuur der voetbalvereniging alsmede met de diverse jeugd-organisaties, verte genwoordigd in de persoon van hun geestelijke adviseur, overleg gepleegd omtrent de meest passende wijze van verhuring die eenstemmig werd ge acht te zijn als volgt aangegeven. De Voetbalvereniging „Be Ready" te Hank zal het sportveld huren voor f 400,per jaar, waarbij het onder houd voor rekening van deze voet balvereniging komt. De nodige waar borgen, dat de huur jaarlijks zal bin nen komen en het onderhoud naar behoren zal geschieden worden ver strekt. De Voetbalvereniging mag het terrein voor sportdoeleinden aan an dere verenigingen onderverhuren. Wanneer het terrein in gebruik wenst te geven behoeft zulks de goedr keuring yan B. en W. De gemeente zal steeds over het terrein kunnen beschikken. Getracht zal worden voor levering van plantenmateriaal enz. zoveel mogelijk leveranciers uit de ze gemeente in te schakelen. Naar aanleiding van een en ander stellen B. en W. voor tot aanleg van het sportveld over te gaan. De heer de Witt had giraag gezien, dat ook werd aangegeven hoe h,oog de huur bij onderverhuring mag zijn. De Voorzitter ziou. zich in deze niet' aan een bedrag willen binden, doch zou beroep op B>. en W. willen open- s tellen. De heer v. d. Zou wen vraagt of de vereniging nu ook een instructie van de gemeente krijgt. De Voorzitter verklaart voornemens te zijln, de overeenkomst zeer juri disch vast te leggen. De heer Koekkoek had liever ge zien, dat een eti ander had plaats ge vonden op initiatief van de vereni ging, doch dit schijnt niet mogelijk te zijn. Als spr. de begroting van de Heide Mij. bekijkt, krijgt hij de in druk, «dat de opzet vrij; groot is. Was alles in handen der vereniging gjelegd, dan had deze begroting mis schien gedrukt kunnen worden. Die post voor de bemesting lijkt spr. zeer hoog, dat loopt wel wat de spui- glaten uit. Spr. had ook gaarne ge zien, dat particulieren ingeschakeld waren, doch hij; begrijpt dat daarvan moet worden afgezien. Br bestaat een mogelijkheid dat cultuur-tecbruh' sche werken in de landbouw worden uitgevoerd met 90 pet. steun van bet rijk, dit is hier misschien niet mo gelijk, doch hij heeft gehoord dat er een mogelijkheid is dat de ge meente in zo'h geval 75 pet. stieiun kan verkrijgen als de uitvoering niet in strijd is met de belangen van die D.U.W. De ondervinding heeft ge leerd dat de begrotingen van de Hei de Maatschappij meestal worden over schreden. Waarom worden ingezete nen alleen ingeschakeld voor de leve ring van het plaatmateriaal, waar om ook niet voor andere materialen? Begeeft het college zich niet op ge vaarlijk terrein? Als het werk wordt uitgevoerd, zoals het wordt voorge steld zou spr. glaarne de waarborgen vernemen, die de vereniging stelt. De vereniging telt 150 leden, de gemaein- te verleent haar een. voorschot, hier voor dient een waarborg te bestaan die 20 jaar loopt. Spr,. heeft geen wantrouwen tegenover de vereniging, .doch het is met een vereniging zo, dat er moeilijkheden kunnen rijzen, waardoor zo'h vereniging een gèvoe- ligje 'klap krijgt. Voorwaarden dienen uotariaal te worden vastgeled meent spr. en achter deze waarborg dunt ook #«fi zeker© st#un te staan. DONDERDAG 13 APRIL 1950 No. 6761 de Langstraat en Bommelerwaard Die heer Bax kan zich met de woorden van dp heer Koekkoek ver enigen. De Voorzitter had aanvankelijk ook de gedachte ieen èn andier door de vereniging zelf te doen opknappen, doch daartegen bestonden overwe gende bezwaren. Diaarma heeft spr. getracht het in stich t mgsverhand te doen uitvoeren, doch dit was ook niet mogelijk. Wat de opmerking over de bemesting betreft, wethou der Snoielk, ook deskundig op dit terrein, acht de uitgetrokken post daarvoor niet te hoojg. Wat de op merking over een te royale begroting aangaat merkt spr. op, dat dit aan-, vankelijk wel het geval was, doch na herziening is dit niet 20, wat wordt voorgesteld is noodzakelijk. Wat een uitkering, van (75 pet. voor cultuur-technische werkzaamheden be treft, dit is spr. niet bekend. Wat die opmerking over overschrijding der be groting door de Heide Maatschappij betreft, verklaarde een van haar ver tegenwoordigers, dat hiji gaarne in een raadsvergadering wil komen om dit fabeltje de wereld uit te hielpen. Het komt vaak voor dat men 20 tot 30 pet. onder de begroting blijft. Wat de garantie betreft, daarmede zal rekening worden gehouden. De termijn van verhuring hadden B. en W. gedacht op 10 jaren te stellen en de waarborg zolang te 'laten lopen, tot de weder inhuring. Als waarborg som was ge'dacht 2 maal de jaarlijkse padht, te storten Gij een bank. De heer Koekkoek vraagt of de vereniging rechtspersoonlijkheid bezit. De Voorzitter antwoordt ontken nend, hij acht dit echter gieen be zwaar, want dan zou men mogelijk nog minder aan de gestelde waar borg hebben. 'Met algemene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Donderdagmiddag 6 April 1950 heeft in het gebouw der Chr. Land- bouwwinterschool te Gorinchem, on der leiding van de heer A. R. Dijj- keina, directeur dier school, uitrei- reiking van diploma's aan een aantal leerlingen plaats gehad. Aanwezig! waren de leerlingen en hun ouders, het bestuiuir en de Com missie, van Toezicht der school en een aantal genodigden. Nadat door de voorzitter pp de gebruikelijke wijze de Vergadering ge opend was, heette hiji alle aanwezigen welkom, inzonderheid de. heer van Kekem, secretaris der .gemeente Go rinchem, als vertegenwoordiger dier gemeente, Ir. Gerritsen, Rijlk'stuin- bouw consulent, Ir. Schroder, Rijks- zuivelconsulent, de vertegenwoordi gers van de C.B.T.Bj. eji zusterorga nisaties, d'e hurgiëmeestef en wethou ders van diverse gemeenten en hoof den van lagere landbouwscholen. 'Met leedwezen moet spr. mededelen dat de heer Aantjes, voorzitter onzer school, wegens érnstige ziekte deze vergadering niet kan bijwoneh. Voorts waren verschillende berich ten van verhinidering ingekomen, o.a. van Ir. van Vliet, Inspecteur van het Landbouwonderwijs en diverse R ij'ks" an d b ou w con sulent en Hierna werden gledurende ruim één uur vragen gesteld door de Directeur en enige leraren uit de leervakken Verslajgj raadscommissie inzakte in richting, van bijzondere lagere scho len voor het voortgezet gewoon la» jgler onderwijs. Iin de raadsvergadering van 30 Dec. 1949 stelden Bé én W. ten aanzien van fcet voortgezet gewoon lager on derwijs voor hen te machtigen met de schoolbesturen van de R.K. Meis jesscholen te'Hank en Diussen in over leg te treden, teneinde tot de stichting van een gemeenschappelijke school in de dorpskern te Dussen te gera ken. Bij dit voorstel was uitgegaan van de veronderstelliin|g(, dat dte in ontwerp Zijnde wijzigingen der La ger Onderwijswet 1920 het de ge meente mogelijk zouden maken, de leerplichtige leerlingen van het enie kerkdorp te nopen een 'in het ander kerkdorp der gemeente gelegen school voor voortjgtezet gewoon lager onder wijs te bezoeken. Gezien de gedacb- tenwisselimjgl i n bedoelde raadsverga dering!, besloten B. en W. dat voor stel terug te nemen en die regeling van het v.g.l.o. werderom bij de raad aan idle orde te stellen, nadat de tekst •der bovenbedoelde wetswijziging be kend zou zijn en hierover dé mening van de Inspecteur van hiet Laigjer 'On derwijs alsmede van een door de raad benoemde commissie ad hoe zou zijn vernomen. Bedoelde wets wijziging beeft de verplichting even wel niet opgelegd, wat een principiële verandering in het uitgangspunt Dracht, dat moest worden gevonden bij de besprekingen met de Inspec teur, Schoolbesturen en commissie. Alle instanties voornoemd spraken de wenselijkheid uit, dat bij deze omstandigheden zowel aan de R.K. Meisjesschool te Dussen als aan die te Hank, voor wat de hogere leer jaren betreft, het karakter van v.g.l.o. zou worden gegeven. Daartoe is de toestemming! van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen vereist en B. en W. mannen jer kennis van, dat zodanige toestemming alleen verleend zal worden indien de te be steden kosten tot een minimum zullen worden 'heeprkt. Om die reden spra ken de bedoelde instanties als hun mening uit, dat ten aanzien van die R.K. Meisjesschool te Dussen een thans nogl niet bruikbaar lokaal door een geringe verbouwing tot "klaslo kaal moest worden ingericht en een Grondverbetering, Veevoeding, Plan tenteelt en Economie. De vraglen werden vlot beantwoord em ;de les be antwoordde gloe'd aan het doeleen indruk te (geven aan de belangstellen den van deze vorm van Landbouw onderwijs. Hierna werd de uitneiklin|g dier diplo ma's verricht door de .voorzitter van de Commissie van Toezicht, Burge meester van der Schans van Bethém, waarbij1 de directeur elk der .gediplo meerden telkens eni'gje woorden, toe sprak. Die Voorzitter van de Commissie van Toezicht sprak daarna de jonge lui op gevoelvolle vyijzè toe. 'Namens de stad Gorcum1 sprak' de gemeente-secretaris, de beier M. D. van Kekem, aan zijn gelukwensen toe voegend de verzekering, dat het stadsbestuur ten zeerste overtuigd is van het belang, dezer streekschool. Burgjemeester Schakel sprak als burgemeester uit de streek en be lichtte in bloemrijke stijl op brede en diepe wijze de aspecten van een school als deze. Spr. wees de ge slaagden er o.m. op, dat hun diploma tweeledig! is belast met hypotheek, n.l. enerzijds met die grote verant woordelijkheid waartoe zij iin hun omgeving verplicht zijn en anderzijds doordat mede met gemeenschapsgeld dit doel werd bereikt. Namens de leerjing|en sprak' de heer voor htet geven van fröbelonderwijs bestemde lokaliteit aan het lager on derwijs moiest worden dienstbaar ge maakt. Het R.K. schoolbestuur van Dussen vond een oplossing elders voor het fröbelonderwijs. Ten aan zien van de R.K. Meisjesschool te Hank ware het gymnastieklokaal als onderwijslokaliteit in gebruik be stel len. Voor zover het gymnastiekonder wijs aan laatstgenoemde school niet op de betegelde buitenplaats en het sportveld zou kunnen plaats vinden, zou dit gegeven kunnen worden in bet gymnastieklokaal van de R.K. Jongensschool te Hank. Voor de inrichtingskosten tenslotte dienen beide schoolbesturen een so bere opglestelde aanvrage aan het ge meentebestuur voor te leigjgien. Boven- bedelde raadscommissie bestaat uit de heren B'. van Biesen, J. H'. A. M. van Etten, B. G. Koekkoek en G L. de Wit. Overeenkomstig artikel 72 der L.O. wet 1920 stellen B. en W. voor aan de beide schoolbesturen voornoemd medewerking te verlenen tot regeling van het v.g.l.o. op de wijze als aangegeven, welk voorstel met algemene stemmen wordt aan genomen. Rondvraag. De heer v. d. Zou wen brenjgt nog maals huizenbouw bij hem in de buurt ter sprake. Is het niet mogelijk daarvoor een stuk grond te ontei genen? De Voorzitter zegt, dat zoiets maan den duurt. Aan de Vier Bannen mag gebouwd worden, doch het terrein is te duur, want dan kan er ongeveer f 3000 per woning bijkomen. Wijzi ging van het uitbreidingsplan zou al leen mogelijkheid kunnen bieden, maar dit duurt ook maanden. Die heer Koekkoek zeg;t, dat het misschien in de toekomst mogelijk zal zijn opi zoals vroeger ingevolge de Landarbeiderswet wohinigen te bouwen. Indertijd had men bezwaar, doch spr. zou hebben gewild, dat er toen een paar honderd meer waren gebouwd. Die heer v. Velthoven spreekt zijn genoegen uit over het feit, dat Hank een motorspuit heeft g(ekregien, doch hoe moet het met het vervoer? De Voorzitter zegt, dat Keulen en Aken ook niet op een dag zijn ge bouwd, er moeten nog meer verschil lende dingen geregeld worden. De heer Bax informeert naar de aansluiting aan de waterleiding van de heer Romeijn. De Voorzitter merkt op, dat de aansluiting; nog f 600 zou kosten. Spr. wil inogeens met "het polderbestuur spreken. De heer Koekkoek vestigt de aan dacht op de noodzakelijkheid van uit baggeren van de Dus se, dit wordt tijd. De Voorzitter zegt, dit reeds te hebben doorgegeven en zal zulks npg- -maals doen. Die heer Koekkoek vraagt wanneer de 10 laatste woningen worden aan besteed. Die Voorzitter antwoordt, dat B. en W. de architect aan een termijn hebben (gebonden.- Ze worden in ie der geval in dit seizoen gebouwd. De heer Bax brengt "dank aan B. en W. en de raad voor hun belang stelling 'bij: zijn huwelijk getoond, waarna dé Voorzitter de vergadering sluit. A. van Wijk te G end eren woorden van dank en grote waardering voor de arbeid van het personeel der school. Spr. bood t.b.v. de biblio theek der school aanHandboek der Geografie van Nederland, iin vijf de len, hetwelk door de Directeur miet dankbaarheid werd aanvaard. 'Namens de Ver. van Oudleerlingeu sprak de heer H. de Krey te Schél- luin©n, die bij zijn gelukwensen voeg de de opwekking de gegroeide band' te bestendigen door lid te worden van de Ver. v. Oudleerlingem. Die heer J. den Har tog; van Hoog- blokland sprak namens de kring Al- 'blasserwaard van de Hioll. Mij. van Landbouw, wenste de geslaagden en de school geluk met het succes en sprak waarderende woorden t.a.v. cle leidingi der school. Spir. wees voorts op de grote betekenis vafi de organi satie voor de boeren en de plicht dez.er gadjplomieterden zich ten volle in te zetten voor de belangen van het platteland. Namens de ouders dankte de heer M/ D'. die Graaf te Dalelm het per- ssoneel der school. Die directeur, die ook dte vorige sprekers had beantwoord, dankte in zonderheid de beer dte Graaf voor die steun die hij; in de eerste moeilijke jaren aer school steeds op zo spon tane w'ijze had verleend. - Hierna deelde de directeur mede, dat ondanks het feit, dat deze klas zeker aanzienlijk boven het gemid delde lag en er door de leraren wiel ongeveer het uiterste was gevergd, de cijfers van geen der leerlingen het praedicaat „met lof geslaagd" wettig den. Daar het personeel echtler over- behorende bij het Het is een ongekende vreugde 11 deze prach tige. gedocumenteerde roman te kunnen door geven. Een echt Hollands boek, dat bevolkt wordt door Hollandse prachtkerels. Norel bouwde dit op uit gegevens, welke Herman de Man bij zijn leven verzamelde. De prijs bedraagt slechts f4,90. Franco toezending per post Deelnemer Zomeractie 1950

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 9