C. P. VAN DEN HOVEN Fluitmelkkokers Folo VISSER Zn. mm 95 Werkendam Wij zijn specialist op Rijwielgebied W. LA GROUW Kerkweg 11 Tel. 6 NIEUWENDIJK Garnituren en Clubstellen Keuze VOOR DE VLOER! Bedstellen Firma Emaille Schalen Afwasteiltjes Prima Damast en Tijken Prachtsortering Kleden, o.a. Boekhoudingen Belastingzaken ACCOUNTANTSKANTOOR Aluminium Fluitmelkkokers MICHAËL's Ijzerhandel, Aalburg Pracht cadeaux, Roolcstoelen Rooktafels Rookstandaards Voor Reparaties Kunstgebitten J. VAN STRATEN W. P. v. d. Zalm N.V. A.L.A.D. Herziening Pachtwet. W'f'j! le NEUSDEN, Tel. 98 Burchfstraat W 55 WAALWIJK, Tel. 354 Grotestraat 59 Kantoor HEUSDEN geopend: Maandags tot en met Vrijdags van 9—12 en van [1—5 uur; Zaterdags"van 9—12 uur; tevens Donderdags avonds van 7—8.30 uur. dubbelwandig. Prijs, 2 Liter groot, 8. Alles op fotografle's gebied - Vergrotingen naar elk portret Ruime keuze a j 2,75 - f 3,90 f5,25 - f6,75 enz. VERENTIJK allBfin de beste f6,75 - f 6,90 Speciaal adres voor hen, die gaan trouwen Eig^n stoffeerderij Bedden, matrassen, en lijken in vast tapijt in 70 en 100 cm. breed MUTSAÉKTS-KINDERWAGENS Kinderwagens de nieuwste modellen van Delffs en Mutsaerfs uif voorraad leverbaar Wandelwagens Holtap - Axminsfer - Wilton Haarvlours - Bouclé Cocos in 200, 140, 120, 100, 70 en 50 cm. breed 100% cocos 1 6,90 Ruim gesorteerd voor hen, die repatrieëren uif Indiër Wijksestraat 128—130 HEUSDEN Telef. 49 WIJK EN AALBURG Evenals andere jaren, zijn wij wederom in staat Uw reizen te verzorgen. Ons wagenpark is uitgebreid met moderne touringcars van 20 tot 45 zitplaatsen. Wij verzorgen Uw reizen zowel in binnen- als bui' tenland, tegen billijke prij zen. Eenmaal met onze wagens getourd, dan blijft U onze vaste klant. Honderden tevredenheids- betuigingen ter inzage De Streekvervoermaatschappij van het Land van Heusden en Altena schoolgeld te krijgen. Wendt u zich tot de afdeling onderwijs van uw ge meente. S. A. Wat moet ik verstaan onder winst en arbeidsloon bij de aangif te ondernemingsbelasting? Antwoord: Onder winst wordt be grepen alle voordelen uit bedrijf, on der loonopbrengst uit dienstbetrek king. Hier volgt uit dat een firmant zowel voor inkomsten- als onderne mingsbelasting geen loon kan genie ten doch winst; het plezierige van firmant zijn is juist anderen in dienst te hebben. 'Met ingang van het be lastingjaar ondernemingsbelasting '47 (berekend over de winst kalender jaar 1946) wordt echter als tegemoet koming van de winst f 3000 (onaf hankelijk van het aantal firmanten) afgetrokken alsof het loon ware. In uw voorbeeld bedraagt de winst voor de ondernemingsbelasting f 9000, Met de aftrek van f3000 wordt voor de bepaling van de winst voor de inkomstenbelasting geen rekening ge houden. Bij een naamloze vennoot schap is de kwestie geheel anders geregeld, doch behandeling daarvan gaat te ver. H. v. d. S. Hoever zijn ze al met de kinderbijslag voor zelfstandigen gevorderd Antwoord: Het wetsontwerp is wel ingediend, maar moet nog behan deld worden. Dat kan nog een hele tijd duren. G. D. De 21e Juli 1945* werd bij mij een kamertje gevorderd vooreen weduwe met 6 kinderen. Nu woont zij nog steeds bij mij. Het kan nog wel 1V2 jaar duren voor zij tot her bouw van haar eigen huis over kan gaan. Nu was er een huis in aan douw, dat de burgemeester haar eerst be loofde. Het blijkt nu echter, dat zij die woning niet krijgt, steeds wor den de woningen aan pas getrouwden gegeven. Wat moet ik nu toch doen? Antwoord: Dat is al een heel ver velend geval. Wij nemen aan, dat u nog niet bij de huisvestingscommissie in uw woonplaats geweest bent? Dan lijkt ons werkelijk de enige weg dat de weduwe dan zolang een ander, groter onderkomen zoekt. Alle leden van de huisvestingscommissie per soonlijk bezoeken en het geval uiteen zetten lijkt in uw geval het enige wat u doen kunt. Dan bent u beiden tenminste geholpen totdat haar eigen woning gereed is. XX. Ik heb in 1946 vergunning gekregen om knotwilligen te plan ten op 1 M. afstand van de rand van de waterleiding. In de loop der jaren heeft de stroom de grond weg geslagen, zodat de bomen thans slechts op 50 cm van de rand staan. Thans zou ik in overtreding zijn en wordt ik gesommeerd de bomen te verwijderen. Moet ik en anderen aan deze sommatie gevolg geven AntwoordHelaas hebben wij geen inzage kunnen krijgen van het be treffende reglement. Misschien kunt u dit bij het waterschap opvragen en ons toezenden, opdat wij u aan de hand van dit reglement nader ad- yies kunnen geven. Het rapport van de in 1947 be noemde Commissie tot Herziening van de Pachtwetgeving is verschenen dat een volledig ontwerp van wet bevat, waarvan de opzet in verschil lende opzichten bij het thans gel dende Pachtbesluit aansluit. Zo is het stelsel van pachtovereenkomsten, geldende voor een bepaalde duur, en wel van 12 jaren voor de hoeve en 6 jaar voor los land, behouden, zulks met de mogelijkheid, dat de Grondkamer een kortere duur dan de wettelijke goedkeurt. De verplich te goedkeuring van alle pachtover eenkomsten door de Grondkamer is gehandhaafd. Aan de toetsingsnor men is uitbreiding gegeven, doordat bij de toetsing ook gelet moet wor den op de invloed, die de pacht-, overeenkomst over de verkavelingen op de grootte van de bedrijven heeft. De sanctie op het niet schriftelijk aangaan, of het niet ter goedkeuring inzenden van de .pachtovereenkomst is verscherpt; zolang de pachtover eenkomst niet ter goedkeuring is in gezonden, geldt zij voor onbepaalde tijd en kan zij niet worden opgezegd. De in het Pachtbesluit voorkomen de verplichting van de verpachter' de gebouwen en andere opstallen te verzekeren, is vervangen door de ver plichting van de verpachter tot we deropbouw van door brand of storm teniet gedane opstallen. Nieuw is de bevoegdheid van de pachter, om, indien de exploitatie van het gepachte 'hem tengevolge van ziekte, ouderdom of invalidi teit zwaar gaat vallen, aan de Grond kamer te vragen, ook als de ver pachter zijn medewerking weigert, dat één of meer van zijn bloed- of aan verwanten in de rechte nederdalende lijn in zijn plaats als pachter zal worden gesteld. Deze bepaling maakt dus overneming van de pachtover eenkomst tegen de wil van de ver pachter tijdens het leven van de pachter mogelijk. Daarnaast is de regeling behouden, krachtens welke na het overlijden van de pachter een of meer bloed- of aanverwanten in de rechte nederdalende lijn in diens plaats gesteld kunnen worden. In het stelsel van de verlenging van pachtovereenkomsten is een be langrijke wijziging gebracht. Moet volgens de bestaande regeling de pachter een jaar voor het einde van een pachtovereenkomst een verzoek tot verlenging indienen, thans wordt voorgesteld dat de pachtovereen komst van rechtswege verlengd wordt tenzij de verpachter daartegen be zwaar maakt. In dat geval kan de pachter zich alsnog tot de Grondka mer wenden, met het verzoek de overeenkomst te verlengen. De ter mijn van verlenging is zowel voor hoeve als voor los land op 6 jaren gesteld. Daarmede wordt in zoverre van de bestaande regeling afgewe ken, dat volgens het Pachtbesluit een pachtovereenkomst ten opzichte van de hoeve in beginsel voor 12 ja ren verlengd wordt. Bescherming pachter In het ontwerp is een bepaling op genomen waardoor de pachter tegen de koper wordt beschermd. De ko per zal namelijk het door hem ge kochte bedrijf, indien dit verpacht is, niet in eigen gebruik kunnen ne men, zolang hij nog geen vier ja ren eigenaar is. Indien het verzoek tot verlenging van de pachtovereenkomst is afge wezen, op grond van de omstandig heid, dat de verpachter het verpach te in eigen gebruik zal nemen, is de verpachter tot schadevergoeding jegens de pachter gehouden, indien hij het goed niet binnen drie jaren in eigen gebruik heeft genomen. De ze bepaling dient om misbruik van het beroep op eigen gebruik te voor komen. Met geringe wijzigingen zijn in het ontwerp overgenomen de bepalingen omtrent de driejaarlijkse herziening van de pachtprijs, omtrent het re missierecht en omtrent de Vergoeding voor door de pachter aangebrachte verbeteringen. Bijzondere bepalingen met betrek king tot verpachting door openbare lichamen maken het mogelijk dat deze lichamen van een aantal bepa lingen van de Pachtwet afwijken, in dien zij aan hoeven of aan los land een niet tot de landbouw betrekke lijke bestemming hebben gegeven. De thans bestaande regelingen om trent de zetboerenovereenkomsten, de verkoop van gras of hooi anders dan per gewicht en inscharing zijn in gewijzigde vorm gehandhaafd. Een nieuw element in de Pacht wet vormt het hoofdstuk over de pachtruil. Hiermede wordt beoogd tot een verbetering van de verkave ling te komen, voorzover deze haar uitdrukking in de pachtverhoudin- gen vindt. De methode, welke voor gesteld wordt, lijkt in verscheidene opzichten op de ruilverkaveling, doch het geheel is eenvoudiger van opzet. Een ingrijpende wijziging bevat het rapport met betrekking tot de col leges, welke bij de uitvoering en bij de rechtspraak zijn betrokken. Voor gesteld wordt namelijk de thans be staande pachtkamers bij cle Kanton gerechten en de Grondkamer samen te voegen tot één college, Grondka mer geheten, hetwelk zowel met de uitvoering als met de rechtspraak op het gebied van de pacht zal zijn belast. Het appèlcollege, in het ont werp de Hoge Grondraad genoemd, blijft in Arnhem gevestigd. Wat het procesrecht betreft, zal het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering van toepassing zijn, behou dens een aantal vereenvoudigingen en wijzigingen,' welke in het ontwerp uitvoerig zijn geregeld. 1 Bij de uitgeverij! „Motor" te 's Gra- veinhajgie vier schijnt de 15e van iedere maand „De Fietsmotor", maandblad voor berijders van rijwielen met hulp- motor en voioir hen die zulks willen worden. t 1 Het is bedoeld om vp|oirlichtiin|g te verstrekten, aangezien de belangstel ling voor dit kleine en handige mo tor voer tuigje, onder 'grotendeels le kenpubliek met 'buitenjgtewone snel heid jgiröeit. Het iste nummer ziet er fris en welverzorgd uit, zodat wij! vertrou wen, dat dit maandblad' ziijm weig wel zial vinden. 1 1 ZO JUIST ONTVANGEN: Geen aangebrande melk meergeen overkoken meer, daar de fluit begint te werken, zodra het water in de buitenwand op kookpunt is en dan is de melk tegen kookpunt, zodat man bijtijds gewaarschuwd wordt. Op aanvraag ook foto's bij U aan huis repareren en maken alles. Ruims keuze Rijwielen, waarbij ook de beste en oudste Nederlandse fabrikatenkeuze uit ruim 300 stuks, Heren, Dames-, Meisjes-, Jongens-, Kinder- en Sportrijwielen. De nieuwe moderne Zandstraalmachina, tevens Electrisch Lakken, waar borgt U prima werk, zolang gratis een rijwiel ter beschikking. Motorrijwielen uit voorraad leverbaar. „Eisink" en Hulpmotoren, als „V. A. P." aandrijving op achterwiel, „Le Poulain" aandrijving op voorband. Onderdelenkettingen, hoorn, accu's, vulcaniseren, laden van accumulatoren, olie, vet, benzine. Hand-en trapnaaimachines, ook voor schoenmakers. Wasmachines in geheel metaal. Emaille en houten machine wringers en reparaties. Benzine Agregaton voor boerderijen en schippers. Radio's, thans, na veel ellende, vanaf heden uit voorraad leverbaar in 1ste klas Ned. fabrikaten. Brote Reparatie-inrichting. Reperateur aanwezig, ook aan huis te ont bieden. Haarden en kachels, smederij en reparatie's. Stof zuigers, strijkijzers, electrische fornuizen, kachels en kookplaten. Kronen, lampen en kappen. Electrisch materiaal. Infraphil bestra lingslampen, enz. Ook op gemakkelijke condities leverbaar. Deelnemer Zomeractie (h. Schreuder Zn. snel en goed. Hoogstrraat 348 Woudrichem en uit één stuk (Schalen grote maat) Bergstraat Wijk Te.l no. 9 - Na 17 uur no. 50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 8