voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland No. 6764 Maandag 24 April 1950 I Biesbos-plannen in uitvoering Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN De gelukkige winnaar is de heer C. van Wijk in de Wijksestraat alhier, die naar men ons mededeelde een damesfiets heeft gekozen. Zaterdag begon die 2e periode, waarvoor een 5-tal prijzen beschik baar worden :gjestelidl, eik ter waarde van f25.Men doet zijin inkopen dus in Heusden bij: die aanlgesloten winkeliers om gelukkige winnaar van een dezer prijzen te worden. Het bestuur der Oranjevereni ging heeft besloten de viering van de verjaardag van H. M. de Konin gin op Zaterdag 29 April te doen plaats hebben. Er is een schitterend programma samengesteld. Na de of ficiële ontvangst en aubade, de kin- dertractatie op de scholen, zullen des namiddags kinderfeesten worden ge houden en daarna een ruiterfestein met springconcours plaats vinden op het terrein Burchtplein van de 'heer Vermeulen alhier. Een geluidswagen zal het geheel opluisteren. Hierna volgt de bekende Ronde van Heusden, waarvoor men zich kan opgeven bij het bestuur. Vervolgens concert door de „Heus den se Fanfare" en fakkeloptocht met Taptoe enz. Het officiële programma volgt in ons blad van Donderdag a.s. Het bestuur der Oranjevereni ging heeft besloten het 30-jarig be staan der vereniging niet ongemerkt te doen voorbijgaan. Ze biedt haar leden daartoe een feest- en cabaret avond aan op Maandagavond 1 Mei des avonds 8 uur in Hotel „Het Wa pen van Amsterdam" alhierDeze avond zal verzorgd worden door het „Heusdens Cabaret Gezelschap", dat reeds een goede naam heeft verwor ven. Van 7 tot 8 uur, zal vooraf een officiële receptie plaats hebben. AALBURG Woensdag 26 April hoopt Ds. v. d. Berg van Utrecht, des avonds om 7 uur Voor de Ger. Gem. alhier in de Dienst des Woords voor te gaan. ALMKERK Het echtpaar C. G. van Dijk vierde diezier daglen met kinderen en familieleden het 2 5-jarig huwelijks feest. Dit is feitelijk geen bijzonder heid, doch met die fam!. v. Dijk was dit wel het geval, want uit 53 vereni gingen en instanties, welke altijld in 'e zaal v. Dijk vergaderen, was een comité gevormd, ottni het echtpaar een huldeblijk aan te bieden. J.l. MJaanidaglavonid werd door die voorzitter van dit comité, de néér C. G. de Jong, aan1 het zilveren bruidspaar een slaapfcamier-ameuble- wient miet stofzuiger aangeboden, ter wijl door de muziekvier. .„Juliana" ein de bevolking; van Uitwijk een 'ijze ren roeiboot miet toebehoren werd geschonken. De buurtvereniging boiod een haard aan, terwijl vierder nog een jgjroot aantal bloemstukken en ge schenken in ontvangstmoesten wor den genomen, wel'ke door hlet echt paar dankbaar werden aanvadrd. D'insdagl stroomden hegl de dag de gelukwensen binnen, terwijl des avonds die muziekverenigingenNooit Gedacht alhier en Juliana vain Uit wijk (vari laatstgenoemde vereniging is de heer v. Dijk' directeur) een serenade werd gebracht, wat veel be langstelling trok. Woensdaglmiddag" werden de kin deren van die buurt verrast met een kinderfilm en de noidige tractaties. Dies avonds werd het comité ontvan gen, waarbijl nogmaals dank werd [gebracht voor de ontvangen geschen ken en de vele gelukwensen, waar door dit voor hen een onvergetelijke dag is geworden. Zelden zal een 25-jarig huwelijks feest zo gevierd zijn als bij (je fam. v. Dijk. AMMERZODEN Woensdag werd alhier het ge restaureerd kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. in gebruik Igenomen. en geopend door de kerkvoogd No taris G. Landweer. Gedelegeerden van de Gen. Synode, alsmede vroe gere predikanten, de pastoor, kape laan en rector van het St. Anthonius- gesticht en vele anderen waren aan wezig. Aan Ds. de Graaf werd een bijbel aangeboden voor de kerk, waarvoor deze zijn dank bracht. Na het zingen van enkele verzen, verklaarde "Ds. de G. een bijbelver haal naar aanleiding van een 'tekst gedeelte uit Jac. Nadat nog door verscheidene spre kers het woord was gevoerd, besloot Ds. de Graaff deze plechtigheid. CAPELLE Biji de in café van Dijk te Vrijhbeve-Capelle gehouden trekking van de door de muziekvereniigi|ng „Siirena" georganiseerde verloting voor onderhoud harer muziektent, viel. de hoofdprijs, een dames- of heren-' rijwiel, op no. 2582. Hlet aantal aan déze verloting verbonden prijzen be droeg 34. Door de architect A. van Stok- kum te Waalwijk werd in café Pruijs- sers, in opdracht van de heer M. M. Vos aanbesteed, het bouwen van ee'n woning aan de Hiogevaart. Ingeleverd werd 14 inschrijvingen, waarvan M. Wijnands te Waalwijk met f 18380 het hoolgist en fa. Aidr. Rosenlbrainld alhier met f 1 5870 het laagst had in geschreven. Enige dagen later dan voor gaande jaren verscheen de ooievaar eén dezer dagen weer ter plaatse en betrok hiji het nest, staande op het erf van de hieer Adr. Cov'é in de Kom. In hiet café Lancl- en Haven zicht van de heer Ph. van Tdlborgh, is een dezer dagen een biljartvereni ging opgericht. De afd. Sprang-Gapelle va,n de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, houdt D'insdagl 25 April haar jaar vergadering. In Verband met die verjaar dag van H.M. Koningin Juliana, or ganiseert de Oranjevereniging „Wil- helmina" feestelijkheden op' Zaterdag 29 April en Maandag' 1 Mei. Zater dags des namiddags gymmastiekdie.- momstratie van „Pro Patria", afge wisseld met een. voetbalwedstrijd tus sen twee schoolelftallen. 'sIMlaanidags- morgens kinderspelen, 's namiddags volksspelen voor groteren en bijl gun stig weer tijdens de avonduren een concert. 's-GRAVENMOER De Ring Kring „Langstraat" van de Geref. Jongelings- en Meis- jesvereen. hield Woensdagavond 19 April j.l. haar laatste vergadering van dit seizoen in de Ger. Kerk, al hier. Als eerste onderwerp werd be handeld „Oecumenisch streven",, in geleid door de J.V. van Raamsdonks- veer, het tweede onderwerp was ge titeld: „Christus komst en het laatste oordeel", behandeld door de M. V. van Drimmelen. Op beide inleidingen volgde een goede bespreking. In zijn slotwoord sprak de voorzitter de wens uit, dat allen in het volgende seizoen weer met frisse moed en liefde de dan weer te houden vergaderingen zou den bezoeken. Nadat onze haven reeds lange tijd was drooggelegd is men thans begonnen met haar te dempen. De werkzaamheden worden uitgevoerd door de D.U.W. Maandagavond komt de Coop. Boerenleenbank alhier in jaarverga dering bijeen in de sociëteit van het „Wapen van 's-Gravenmoer." Na een afwezigheid van onge veer een half jaar keerde het ooie- vaarspaar alhier op zijn basis terug. MEEUWEN Woensdag; 26 April a-s., des avonds om half acht, hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden, Dis. Biel van Krabbendijke. POEDEROIJEN Voor het einddiploma tuin bouw cursus alhier slaagden.: G. de Boef, J. Bok, G. v. Giessen, Chr. ten Hagen, T. ten Hagen, A. Kolbach Hz., A. Kolbach Ez1., Ar ie Kolbach Az., H;. Kolbach, J. van Vieep, C. v; Veen, J. v.d, Werken, H. v".id. Wieri- ken, allen alhierHl. Vervoom, H. de Vries, H. van Wijgerdlen en H. v.d. Zalm, allen te Brake!J. van Veen, P. van Veen en N. vJd. Water, allen 'te Zuilichem. Leraren warén de heren: Bi. van Hoven te Dussen, .Mj. Bok. te Poedel-1 r aijen en W. Merkens te Zaltbom1- mél. RIJSWIJK Bedankt voor het beroep naar de Geref. kerk alhier, candidaat K. Vegter\ te Voorburg. UITWIJK EN WAARDHUIZEN. De Oranjevereniging „Beatrix" alhier zal 25 .April a.s., in het ver enigingsgebouw te Uitwijk haar jaar Ö-- lijkse ledenvergadering houden. De aglenda vermeldt naast de verslagein van pennin(gtm. en commissie nog be- stuursvierkiez-ing en bespreking fees telijkheden 1950. Trouwe opkomst van alle leden is daarom nu wel dringend gewenst. WIJK Ds. Lamens van Elspeet, heeft voor het beroep naar de Ned- Hjeprv. kerk alhier bedankt. Tot schaarmeesters van het „Wijkerzand". zijn herkozen op. de j.l. gehouden vergadering van stem- jg|erechtigden, de heren M- v. Loion Dz. eh Jan van Helden Hzn., beiden aftredend. Tot tellers werden herko zen de heren B. van Loon, Aa|rt Vos Nan. en J. J. Millemaar. WIJK EN AALBURG Dat het consultatiebureau voor zuigelingen in deze gemeente in den grote behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat die j.l. gehouden zit ting door 28 moeders met hare kin deren werd bezocht. Door B. en W. dezer ,gemeen- te is tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. school benoemd mej. Mlaar- seveein, in de pliaats van die heer Oudenaarde, die zijn militaire dienst plicht moet vervullen. WOUDRICHEM De heer G. van Ballegooijen, werkzaam ter gemeentesecretarie al hier, slaagde voor het schriftelijk get- deelte Gemeen te-Administratie I. Nu een bedrag van twee en half millioen gulden uit de Marshallpot is vrijgekomen voor de uitvoering van de Biesbosch-plannen kan er ste viger worden aangepakt voor de in dijking van dit waterrijke stukje Ne derland. Het staat, zoals wij meld den, al vast, dat aan een belangrijk werk binnenkort wordt begonnen, n.l. aan het aanleggen van een nieuwe, zware dijk van 5 km lengte, die komt te lopen van de haven van Drimme len naar de mond van de haven van Hooge Zwaluwe. De aanleg van de dijk is gegund aan de Zand-Trans- portmij te Den Bosch voor een be drag van 523,000 gulden. De nieuwe dijk is van groot be lang voor de Koekoekpolder. Door een nieuwe dijk aan. te leggen langs het grote water, zal namelijk een gebied van c.a. 700 ha watervrij wor den gemaakt. Tot nu toe heerste in dit gebied een enorme waterover last. De dijk zal een hoogte krijgen van 6.50 meter en een totale breedte van c.a. 50 meter. De kruinbreedte is 3 meter. De Voor het werk benodigde hoe veelheid zand zal uit het Hollands Diep worden gebaggerd en wel oos telijk van de spoorbrug te Moerdijk. Hier ligt een zandplaat, die de scheepvaart nogal moeilijkheden pleegt te bezorgen. Door het wegbag- geren er van dient men nu niet al leen een scheepvaartbelang, maar te vens een belang van mensen, die het water liefst in matige hoeveelheden aantreffen. De dijk zal bekleed wor den met een kleilaag. Voor 1 km zal men 150.000 kub. meter zand en 40.000 kub. meter klei noclig hebben. De dijk sluit aan bij de vorig jaar aangelegde dijk van anderhalve kilo meter langs een deel van de Koek koekpolder. Er resteert dan nog een stuk van ca. 2 km dijk langs de kleine Koekoekpolder tot de mon ding van de haven van Hooge Zwa luw e. Dit stuk dijk kan pas worden gemaakt na het afsluiten van de ha venmond. Verdwijnt de haven vari Hooge-Zwaluwe, de haven van Made en Drimmelen zal blijven bestaan. MEN LEERT HET NOOIT Het „Deutschland über alles" is nog niet geheel verstomd. Zodat het in een zeker land, Wel eeins te berde komlt. 't Germaanse ras, verslaglen, lijkt Wel ietwat op een veer, Die, injgledrukt, bijl 't minste, toch Weer opwipt telkens weer. 't Klonk ook zo mooi, die mélodie Het zirigém ging zo goed, En ,,'t Deutschlarid ü'ber alles" zit Zeer velen daar in 't'bloed. Zelfs Adenauer, kanselier. Was er zeer mee verbLifd, Dat men het weder zin|g!en dlorst, Juist iniu in deze tijld'. Dan staat men in die houding, wantl Dat hoort er eenmaal bij, AI krimt mten aan de nazi's weer wel ietwat in 'tigtevlei. Een vogel pleegt te zingen, zo Als 't 'beestje is glebdkt. Maar ztulk een lied in deze tijd, Heeft eriglernis verwekt. Als drit het volkslied blijfven moet, Een ieder zal 't beamen, Dan zou een zanlgverbod toch wel Voor heel lang betamen TIJ'MjEN. Behalve het werk waarover we hier spraken, zal het verzwaren van de 1900 meter lange dijk langs de Kla- verpolder aan de orde komen. De gunning van dit werk (oostelijk van Moerdijk) is spoedig te verwachten. In het kader van dé indijking van de Biesbosch moet ook worden ge zien het aanleggen van een haven te Werkendam als aan- en afvoerhaven voor de Brabantse Biesbosch en het Land van Heusden en Altena. Deze haven is zo goed als klaar en begin Mei zal zij officiéél in gebruik worden gesteld. De haven is bestemd voor schepen van 500600 ton. Er inoet daar nog een zware scJiutsluis gebouwd worden, waarvan de kosten op 1 millioen worden geschat. Tot de laatste plannen, die voor uitvoering bestemd zijn, behoort de afsluitdijk van de Donge en het oude Maasje ei^ het aanleggen, van een dijk langs de zuidkant van de Bies bosch. Huisgez. SLEEPBOOT BIJ DORDRECHT OVER,VAREN. Vrljidajglmorgen zes uur werdl de kleine motorsleepboot Mjartien op die Oude Maas biji Dordrecht aangevaren door de vrachtboot Rheinunion 2 uit Bazel. De kapitein, W. v„ d. Veel- wïjk van de Martien, die aan het roer stond, kon zwemmende zijn le ven redden. Zijn vrouw en vier kinderen, die in liet vooronder lagen te slapen, verdronken echter jammerlijk. NIEUWE PREMIEREGELING VOOR PART. WONINGBOUW Dje Minister voor de Wederopbouw en volkshuisvesting deeldle aian een lunch van de Mjaatschappij van nij verheid én handel te Gropinlglen mé de ,dat met de Minister van Finan ciën volledige overeenstemming be reikt is over een premlerelgéling voor de particuliere woningbouw. Van die tot nu toe verstrekte jaarlijkse bijdra ge is men afgestapt en voortaan zal de regiering ineens een vast bedrag beschikbaar stellen; zodat die band tussen regiering en, bouwer mieteen! wondt afgesneden. 1 BEVRIJDIINGSSIGARETTEN. Op 1 ;Mjei begint? de verkoop van de zogenaamde bevrijdingssigarettien, in pakjes v;an 20 stuks. De prijs be- draajgjt 75 oent, waaDrvan 25 cent ten igoede komt van die Stichting 194° 1945- NIEUWSBLAD UND van alteha Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs: f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no.flO ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur t— Zaterdagmiddag maakte Bur gemeester van Delft bekend, djat het ïuitigiegeven boninetje W V U J J het bonnetje is, waarmede dè bezitter winnaar is géworden van die dioior die g lezamenlijfce middenstandsverenigin - gfen beschikbaar gestelde prijs voor de eerste periodie dier zomeractie. De prijs bestaat uit een radiotoestel, sliof- ziuiigler, rijwiel, of keukëinuitzet naar kjeuze. - \1ké\ y. Lammetje, door het moederschap verstoken, wordt thans door een&hond gezoogd bijleen veehouder in Friesland. HetYzwartefs schaapje heeft {ook^ honden {allures met de moedermelk blijkbaar ingekregen, want het springt op als de boerin in aantocht is en loopt haar gelijk een hond overal achterna. Rijmen van Tijmen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1