TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Wachters Land- en Tuinbouw Amandeltjespudding er amaht BI] DE BALANS Tractee ractet Luchtballonwedstrijd voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL Aan ide heer Jan Versteeg!, thans wonende te dien Hiaaigl, werd door de Minister van Oorlog.. het Oorlogskruis 1940 uitgereikt. De zang'ver. „Onderling Ge noegen" alhier zal ,oinider leiding van de heer P. Hi. van Rijswijk, op Jrdie- melvaartsdagi a.s. deelnemen aan het concours te 's Gravenmoer en uitko men in de '2e afdlelin(g|. Tot instructeur voor het theo retische gedeelte van de cursus Steun Wettig! Gezag is benoemd, de heer C. G, van Höuwelingien, reservie-luir tenant alhier. De heer G. Verhoeven heeft bedankt als voorzitter der Gerief. Jeugdclub. ALMKERK Beroepen bij de Geref. Kerk alhier, Ds. van Laren te Capelle a.d. IJssel. Donderdag 4 Mei e.k. zal van wege de Oranjevereniging in deGer. kerk alhier een herdenkingsdienst ge houden worden ,des avonds van 6.30 tot 7.30 uur, waarin zullen voorgaan Ds. Hiintzbergen, Herv. pied. alhier en Ds. v. Oort, Geref. predikant te Nieuwendijk. ;N!a de dienst zal een stille gang worden igemaakt naar de graven van hen, welke tijdens dei bezetting' zijin (gevallen. CAPELLE De motor- en autosportvereni- tgjing „Marijke" hield Zaterdagmid dag een oriënteringsrit over een par cours van onjgfeveer 80 km door een gedeelte van midden-Brabant. Die uit- slajgi was de volgendeTh. van Beek ie pr., Ant. de Jong 2e pr., HL; Mi chael1 3e pr., C. van Oost er hout 41e pr., R. van der iMjadte 5e pr., Adr.. Cové 6e pr., Hi. Verduijh 7e pr., J. Konipgs 8e pr. en burgemeester A. Smit, 9e pr. Met de prijzen, welkle na afloop door de voorzitter, de heer G. N. van Achterbergt in het clublokaal aan de winnaars werden uitgereikt, werd ook de kampioenswimpel .uitgereikt aan de houders van de wisselbeker, Igledurendte de drie voorafgaande ja ren, n.l. de heer J. Treffers, G. NL van Achterberg en Th. van Bieek. Bij de Zondag gehouden dui venvlucht vanaf Vilvoorde (B) wer den de prijzen behaald door St. van Peer 1, 2, 4, 9, 33 en ereprijs!; H. Verduijn 3, 28, 61; Bi. Pols 5, 16; Adr. Spierinjgs 6, 1.5, 24, 26, 383 J. van Drongelen 7, 46J. van Raamsdonk 10, 17, 31, 34, 36, ,37 J. Nieuwenhuizen 11, 24; C. Groe- neveld 13, 29, 52; W. Versteeg 14, 30; G. Treffers 18, 44, 45, 62 C. Smits 19; Adr. Klootwijk 21, 22, 26M. Spierinigs 27, 57, 58Hi. v. Campen 32, 47, 50, 54.; J. Kramer 35; J. van Öosterhout 42, 51; Q. de Cloe 43M. die Jong 48, 60 Ons Feuilleton m door W. Kerremans 42. Natuurlijk is het zo gebeurd en alleen het verslag! van verdachte is aannemelijk. Haar verhaal strookt met de feiten, de half beschonken man, die met een revolver in de hand, van haar bewilliging eist van zijin gruw zaam voorstel, de poging het wapen af te wenden en de ongelukkige slag, doordat de verslagiene juist bij liet opstaan van het bed zijin hoofd naar voren bracht. Bij de reconstructie van het feit is onafwijsbaar gebleken hoe Uilenbubgh .op bet bed heeft gezeten en hoe hij' vanuit die houding met zijn onbeheerst lichaam' de hou ding heeft moeten aaninemien, welke verdachte heeft beschreven. Hier kan en mag geen sprake Zijn van zware mishandeling de dood >en- Igtevolge gehad hebbende, maar van niets anders dan noodweer, wettige en geboden zelfverdediging .van een in angst verkerende vrouw, die weet dat haar gewapende, dronken man tot alles in staat is en die m)e.t een lichte slagi van de stoelleuning tracht liem het wapen uit de hand te slaan, doch door een omstandigheid, onaf hankelijk van haar wil, haar aanvél- ler niet op de hand of arm maar op het hoofd treft. J. de Meter 49, 56, 59 en W,. Hlave|r- hals 64. 1 Dis. Blok te Kampen heeft het beroep naar de Ned. H|erv» gemleiebte alhier niet aangenomen. EETIIEN Op. het Consultatiebureau van Dinsdag j-1. waren in totaal 19 zuige lingen aanwezig n.l. 4 uit Genderen, 8 uit Eethen, 2 uit Drongelen, 4 uit Meeuwen, 1 uit Bab.-Broek. Volgende zitting Dinsdag 2 Mei. GENDEREN De N.V.V. Bestuurdersbond Heusden e.o. belegd samen meit. de P. vM. Arbeid op Maandag 1 Mei in de zaal van de heer C. van Wijk een Meiverigadering, ter herdenking van het feir dat voor 60 jaar deze dag als feestdag' van die Arbeid werd ge proclameerd. In het begin werd slechts hier en daar in de igirote steden door een handjevol pioniers hiervoor gedemonstreerd. Thans is het zo, dat tot in do ■kleinste plaatsen deze dag, zij: het niet als een volle feestdag^ dan toch met een avondvergadering gevierd wordt. Die orjgianisatoren hebben zich de medewerking verziekerd van de Ca baretgroep „de Steekvlam" uit Waal wijk. welke reeds op zeer vele plaat sen in Noordbrabant en daarbuiten optrad en een zeer goede reputatie geniet. Als mede werkenden noemen wij o.a. Jeanne Duyster, een bejglaaf- de, veelbelovende declamatrice en de artistieke leider Joh. de Rooij met zijn sketebe's en liedjes, de Joco's en de Waibiki Seremaders. Een bont programma van muziek en zang, ernst en luim. De Mjeirede wordt uitgesproken door de heer G. C. de Reuver uit Eindhoven, voor de beweging hier jgeen onbekende. Wij kunnen een ieder, die naast enkele uren van ontspanning oiokeen ernstig woord van bezinning kun nen waarderen, een bezoek aan deze vergiadering warm aaphevelen. (Zie advertentie). GIESSEN Op meerdere plaatsen in het Land van Altena worden griendlan- den omgezet in bouwland, als bij Keizersveer, onder Almlkerk, terwijl de griend bij' bet fort alhier eveneelris voor bebiouwiinig! is gereed gemaakt. Het visum repertum vermeldt zon der enige ristrictie, dat de schedel van de verslagiene ongewoon dun en dus zeer breekbaar was. Ware dat niet het geval geweest, was de sche del van Uilenburgh geweest als die van de anderen, dan zou ,zii hiem al leen maar licht gewond hebben.. Dat zij hem doodde was niet haar op zet, het lag niet in hare bedoeling, zij zou dat nooit hebben willen doen en zou het zelfs belet hebban als een ander dat gepoogd zou hebben. Dan is er de kwestie van de hand schoen, waaraan naar mijin mening veel te veel waarde, is gebiecht. Tegen over het rapport van deskundigen van de officier stel ik dat van de text iel-'vakman, die verklaart, dat het vet op de handschoen er veel lanlgar op geweest kan zijin dan de desfcunj- dige meent en dat het niet mlet ze kerheid te zeggen is hoe lang. Dia.t hangt af van de plaats waar het vet zich bevindt, in de rug van de hand schoen zal het veel langler lijkein of het er pas kort geleden is opgebracht dan in de palm. Verder is van in vloed de temperatuur. Maar er is meer. Gebleken is dat de revolver pas kort geleden was schoongemaakt en ingevet. Hoe gemakkelijk kan het bij een man als de verslagiene, niet zijn gebeurd dat hij ergens vet heeft gjemorst of de vette revolver ergens heeft gelegd waar later de verdachte met haar handschoen heeft langs, ge streken. Er is, 'naast het vet op die haJnld- schoen, geen enkelie aanwijzing, hoe gering ook, dat het drama in die ka LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Duitse onderofficier s!|oeig (gevangenen. Maandag had zich voor de Bijzon dere Strafkamer van de Amsterdami- se Arrondissementsrechtbank te ver antwoorden, de 31-jarige Duitse on derofficier Bi. Kroen uit Berkhof If. Verdachte was ten laste gelegd, dat hiji in het laatste kwartaal van 1944 en het eerste halfjaar van 1945, als, lid van de Duitse geheime veldpolitie Nederlandse arrestanten had mishan deld. Hij had volgens de tenlastei- legging ,de bevolking in het Land van Heusden en Altena geterrori seerd en zijin optreden vooral te genover gevangenen zou in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog zijin geweest. Er waren 15 getuigen gedagvaard. Zijl behoorden grotendeels tot die ille galiteit en verklaarden in het alge meen ,dat zijl als arrestanten tijdens de verhoren door de' Duitsers waren mishandeld. Die verdachte had die ge woonte de arrestanten met een gium- mislang te bewerken. Hjjl gaf toe de Iglevangenen met een gumimiislang te hebben geslagen ,doch ontkende op' andere wijze te hebben mishandeld. Toen de president, mr. Bi. die Gaa,y Fortman, hem vroeg of hij' berouw had van deze daden, antwoordde K., dat de Duitsers in het Land van Heusden en Altena in een moeilijke positie verkeerden en dat riji de ille galiteit met kracht moesten biesbriij'- den. De officier van justitie, mr. G. R. Nu'be, achtte de ten lastje gelegde mishandélinlgjen bewezen en eiste te gen K. een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek van de tijd, doorgebracht in preventieve detentie. De verdediger, mr. Hl. Schadee, be streed de dagvaarding op enkele pun ten en voerde aan, dat de Duitsers het in het Land van Heusden én Altena ernstig hadden v te verduren, door 4e activiteit der illegaliteit. Uit spraak volgt op 8 Mei. (De Stem). LAND VAN ALTENA Het onderhoudswerk langs de Bierglscbe iMaas, perc. I en II, is ge gund aan de fa. Elsbout-id. Bont te Raamsdonk voor f48.587. Die koolzaadteelt in het Lanid van Altena kan men zo gloed als mis lukt beschouwen. Vele percelen ston den er zo slecht bij, dat ze om;ge ploegd werden. De scholen in bet Land van Altena zijn uitgenodigd voor een be zoek aan de tentoonstelling „Hanijto" te Gorfcum op 10 Mei a.s. Voor de kinderen zijn er dian speciale attrac ties. SLEEUWIJK Tot predikant ener Ger. Kerk te Amsterdam is beroepen onze vroe gere dorpsgenoot, ds. J. J. Beuken kamp, thans te Deventer. mer vari mevrouw Uilenburgh niet geheel en al zo is gebeurd als zij aan de rechtbank heeft verklaard. Onder deze omstandiglhedein zou het wreed Zijn en gleein recht zou het zijin om verdachte te veroordelen tot welfce lichte straf ook. Hier zou, ze ker het oude adamium! dan moeten gelden. Summum jus summa injur a Het hoogiste recht is soms het hoog ste onrecht. Ijk twijfel' niet of de rechtïbianfc zal mijn 'oordeel hierin delen en ge volg geven aan wat ik met vjol ver trouwen vraag: Vrijspraak met last tot onmiddellijke invrijheidstelliUgi". „De rechtbank zal zich in de raad kamer 'begleven om hieromtrent te beslissen", deelde de, president mede. Die verdediger van Ja sprak haar moed in en zei dat ook als de, recht bank nu onmiddellijke invrijheidstel- linigi zou weigeren, dit volstrekt geen ongunstig teken was. Die rechters zou den alleen zijin eis tot invrijheidsttel-' ling wat breedvoeriger willen bespre ken. Die beraadslaging duurde tamelijk lang; wat de verdediger als een gun stige aanduiding wilde zien. Pas na bijna eten half uur keerden de rechters' terug en de president, deelde mede, cllat de rechtbank geen termen had glevondein om te voldoen aan de eis van de verdediger wat be treft de invrijheidstelling van de ver dachte U ilenburgb-Ver meer. Ten opzichte van de verdachte Roelants verklaarde de rechtbank overeen te stemmen met de eis van de officier en beval zijin onimiiddel'- VEEN Op Donderdag 4 Mei, des nm. 7 uur, hoopt voor de Geref. Gem. op te treden, Ds. v, Dam te Werkendam1. Onze oud-dorpsgeliioioit G. v. Balleglooiijen slaagde voor bet exa men Gem. Administratie I (schrif telijk gedeelte). Onrustig, gejaagd? WAALWIJK Woensdagavond LI. sprak de heer S. Kuipers, lid van de Proiv. Staten van Noordbrabant in het ge bouw. v. Chr. Belangen, voor de Chr. Hist. Kiesvereniging „Nederland en Oranje", over de verkiezingen op 26 April. In een korte principiële uiteenzetting deed spr. uitkomen, dat boven alle zorgen ein vragen van deze tijd voor alle volkeren het woord van de psalmist ook thans geljjt De Heere regeert. Komende tot het mleer zakelijke igiedeelte adviseerde spreker als diit mogelijk is het Stateiiïhuis in den Bosch, hetwelk' een van de mooiste staten huizen van ons land is, eens te gaan zien. Vanaf Willem de Zwij ger, „Vader des Vaderlands", hangen alle schilderijen dier Oranjevorsten in dit gebouw. Dit schept direct een indrukwekkende en vertrouwelijke sfeer. De samenstelling van de Prov. Staten is 53 R.K., 6 P.vJd.A., 2 A,R„ 2 C.H. en 1 Communist. De .onder linge samenwerking van de verschil lende politieke schakeringen is uit stekend. Hoewel het aantal prot. af gevaardigden gering is, is het toch van belang, dat deze in de Pröv. Staten hun woord kunnen spreken. Daarom moet getracht wotiden de thans bezetbe zetels te behouden. Spreker had een zwak vermoeden, dat met de eigenlijke inpoldering van de Bies'bosch enigszins getalmd wordt tot mogelijk nog eens een werkloosheid van betekenis onweer staanbaar zijn intrede in ons volks leven zou willen doen. Met 't oog op de z.g. getrapte veji> fciezingen van de leden voor de Eer ste Kamer is het van belang, dat ook de C.H. op zijn sterkte blijft. De stemmen voor de eerste kamer worden n.l. met punten gewaardeerd. Met Utrecht, Limburg en Zeeland vormt Nioiord'biahant een district.' Enkele vraglen werden nog gesteld, waarbij méde gewezen werd op het grote belang van 'het C.N.V. De voorzitter dankte de heer Kui per voor zijn rede en sprak de hoop uit, dat de 2 zetels die de C.H.U. thans in de Prov. Staten bezet, door haar behouden zullen worden. Hij wekte de aanwezilgien op naar ver mogen daaraan mede te werkten. Als slot beval hij alle leden en vrienden van die C.H. Kiesvereniging aan het plan vain het bestuur, om ïïjke invrijheidstelling. De uitspraak in de zaak te'glen de verdachte bleef bepaald op twee we ken later. Roelants voelde zich niet igtelukkig met rijm vrijlating. Het was nem.' nu alsof hij allies op Yionca had gelui den en zelf zich in veiligheid had gesteld. Zij' in de oei en misschien nog veroordeeld voor langere tijid, hij die haar had aangezet .om de re volver te bezigen en die daardoor haar schuld zwaarder had doen lij ken, vriji. En kon hij nu maar wat doen voor haar, maar er zat niets anders op dan af te wachten hoe over 14 dagen de uitspraak zou lui den. Hij rekende niet meer op. vrij spraak. Uit het feit, dat de rechtbank Yonca's in vriiheidstelling had gewei gerd maakte hij op, dat men haar niet onschuldig! achtte, dat de rech ters gieten noodweer hadden aange nomen De .geschiedenis mtet de re- voher had aan die mening natuur lijk veel 'kwaad gejiaan. Uit zijn ei- gien vrijlating was nu wel gebleken, dat de rechtbank geloofde dat niet bijl, maar dat Jonoo de revolverinaast het lijk had gelegd en dat moest natuurlijk de schijn hebben van ver hardheid. In plaats van haar te helpen, zoals hij had glepoog d, had hij Yan ca inte gendeel m een erger positie gebracht en haar vrijspraak in de weg gestaan. De gedachte aan de mogelijkheid dat zij, Yonca, het meisje uit de tram, opgesloten zou blijven in de gevan genis, maanden lang, deed hem gru wen van het gehele leven en van de bii' de opening van „Het Trefpunt" tie Ermielo met Juni a.s. een Bijbel aan te bieden, financieel te steunen. Die heer Kuiper sluit dan deze ver gadering, die jammer: genoeg slecht bezet was, met dankgebed. WAARDHUIZEN Met inglang van 7 Mei zal de avonddienst in de Geref. Kierk (art,. 31weer een aanvang nemen, zulks in verband met de weersomstandig heden. STICHTING 1940-1945 Door de Stichting' 19401945 in de provincie Nioordbiabant wordt op 5 Mei a.s., de datum van bet eerste lustrum van onze Bevrijdinjg!, - een luchtballonwedstrijd gehouden, waar van de baten igeheel ten goede komen van onze Stichting, Hiervoor weiid de mede werking in- Igieroepen van de hoofden der L.O. scholen in de inspectie Noondbrabant, wTaarvan een groot aantal hun mede werking inmiddels toezegden. Verder wordt hieraan medegewerkt door die vaste medewerkers der Stichting. Leerlingen kunnen tegen betaling van 25 cent aan deze wedstrijd deel nemen. Zo mogelijk m;oeten de ba- lonnen n|am. 4 uur de lucht inga^m Een iglmot aantal prijzen, waaron der autopeds, voetballen, voetbal schoenen, poppen enz. worden be schikbaar gesteld. Winnaars zijn zij; wier balonnen het verst wegkomen. RUBBER STALVLOEREN. Enkele jaren geleden" is men in ons land begonnen met toepassing van rubber voor stalvloeren. Vooral in de weidestrefcen, waar men weinig stro heeft, liggen de; beesten op de betonnen of bakstenen stalvloeren, waar alleen wat zand op gestrooid is. Het liggen op zo'n kou de vloer is zeer nadelig voor de koeien en de melkproductie lijdt er onder. Vooral de voorpoten der die ren zijn zeer gevoelig voor kou, en krijgen de koeien vaak gezwollen knieën. Om dit euvel te vermijden vult men de voorstand wel op met graszoden, leem, enz. Men krijgt hier door echter een onhygiënische stal, terwijl het de boer veel werk bezorgt., Daar, waar men tot rubber stal-, vloeren is overgegaan, is men over bet resultaat zeer tevreden. Bekende fokkers spraken reeds hun waarde ring over deze rubber stalvloeren uit en treft men dit soort vloeren o.a. in de Wieringermeer zeer veel aan. De conclusie, waartoe de directie yan de bouwafdeling kwam is de" vol- igtende ie. Gedurende de stal-periode kwamen geen koeien met stalbenen of andere kwalen (kwetsuren welke met vloeren verband houden) voor. 2e. Vooral het economische voor deel, dat gleen stro gebruikt moet worden, kwam duidelijk tot uitdruk king. 3e. Nadelen van rubber stalvloe ren zijn niet bekend. Deze stalvloeren werden vroeger geleverd in tegelvorm, doch de laat ste tijd gaan de fabrieken er steeds meer" toe over deze aan 'één stuk te leveren, waardoor de naden tussen de tegels komen te vervallen en de vloer aanmerkelijk hygiënischer is. maatschappij. Natuurlijk zou zij; in beroep gaan, maar het zou weer eni ge maanden duren voor het gerechts hof haar zaak' zou behandelen en al. die tijid' zou zij opgesloten zit ten als teen misdadigjster. Gebroken zou zij uit de gevangenis komen en wat zou er dan nog over rijn van dat vrolijke, levensblijde en mooie kind, dat" hij' in de tram had gezien. Kon hij1 maar iets votor haar doten. Op dezelfde dag dat hij ontslagen was uit de gevangenis, had' hij ver zocht haar te mogen bezoeken. Hiet werd na lang wachten geweigerd. Hij bleef aandringten en ontving einde lijk het bericht, dat hij niet tot een bezoek bij' de verdachte kon worden toegelaten voor er uitspraak was ge daan in haar zaak. Blijkbaar ver-i trouwde men hem hiet en beschouw de hem ondanks rijn vrijlating nog wel als haar medeplichtige. Ilii schreef Yonca, sprak haar moed in, meldde haar Oiofc, dat het mietj was toegestaan haar te spreken, maar hij zou op de dag van ide uitspraak bij haar zajn om haar zo nodig direct bijstand te kunnen verlenen, maar rij ontving de brief pas op ifle dag van de uitspraak. Hij schreef aan mevrotiw Vermeer en verzocht haar te komen bij fle uitspraak, omdat het Ja steun zou igtevein te weten dat haar moeder in de zaal was. 1 Hij schreef aan Lydie en deed haar hetzelfde verzoek. (Wordt vervolgd). - V -..r- P^PPfRIHIF1 DONDERDAG 27 APRIL 1950 No. 6765 behorende bij het Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren'Uw zenuwen. 7JW

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5