voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Groot Internationaal Zang- en Muziekconcours teWijk en Aalburg No. 6766 Maandag 1 Mei 1950 NIEUWS 7 Terugkerende militairen UND VAN ALtEHA Firma L. J. Veerman, Heusden AALBURG 1Woensdag 3 :Miei htoiudt die kiesvereniging der S.G.P. een verga dering in het kerkgebouw der Ger. Gem. alhier. Aangezien er belangl- rijke punten op de agenda staan, wor den allen dringend verzocht, djeze ver gadering bij te wonen. (Zie adv.). Ter jgëlegenheid van een hu- wehjksinzegening, welke Woensdag 3 'Mei 'in de Herv. klerk alhiler, om half drie zal plaats hebben, hoopt Db. J. J. Mol uit Waddiinxveen voior te gaan. ANDEL Op 10 Mei a.s. zal Adriaan v. Andel Antz., alhier, het feit 'herden ken, dat hij 40 jaar tromslager is bij (ie muziekvereniging „Andels Fanfa recorps. Van Andel is een der be kendste en beste tromslagers uit de ze streek en deze dag zal zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. De heer A. Oerlemans, vroe ger ie ambtenaar ter gem.-secretarie alhier, slaagde voor het schriftelijk gedeelte gemeente-financiën. Wegens toename van het aan tal leerlingen zal aan de Chr. Lage re Landbouwschool moeten worden overgegaan tot aanstelling van een nieuwe leerkracht. De school mag zich in toenemende bloei verheugen. ALMKEUK Met ingang van 1 Sept. a.s. is tot lerares aan de Huishoudschool alhier benoemd Mej. J. Karreman te Apeldoorn. Aan de heer v. Wendel de Joode te Sleeuwijk is thans het bou wen van 6 huizen gegund. De huizen worden gebouwd aan de Achtersteeg alhier. In verband met de verjaardag van H.M. de Koningin, zal het Ge meentehuis Maandag 1 Mei voor het publiek gesloten zijn. AALST -+- Woensdagavond is alhier in de Chr. Ulo-school een buitengewone ledenvergadering gehouden van de vereniging tot Stichting en Instand houding van een 'Kleuterschool m. d. Bijbel. Een 25-tal leden zijn aan wezig als de Voorzitter Ds. Warmolz opent door te laten zingen Ps. 95:1 en 4, voorgaat in gebed en leest Ps. 100 (onberijmd). De notulen van de vorige ledenvergadering worden daar- na onder dank voor de samensteller, goedgekeurd. Aan de orde is dan bespreking bouwplannen. De Voorz. zegt dat al eerder plan nen zijn gevormd om een eigen schoolgebouw te verkrijgen, daar de momenteel in gebruik zijnde consi storie van de Ned. Herv. Kerk voor dat doel niet geschikt is. De heer Schalk (secr.) geeft dan een uiteen zetting van de plannen zoals die bij het bestuur zijn gerezen. De bedoe ling was eerst een houten gebouw van eenvoudige opzet, doch ook dit vergt grote uitgaven, terwijl het ook niet van lange duur is. Daarom is ge dacht aan stenen gebouw met twee lokalen, dat wel duurder komt, doch ook langer mee kan gaan. Geld kan geleend worden, doch voor rente en aflossing moet zorg gedragen wor den. Volgens spr. zal echter ook in de nabije toekomst van overheidswe ge subsidie verleend worden. De fi- nanciëringsmogelijkheden worden dan nader besproken, waarbij gerekend wordt op 35 leerlingen, dat kan wor den uitgebreid tot 60, wat de in komsten begrijpelijk doet verhogen. De vrees wordt geuit dat dit aantal eerder zal af- dan toenemen, daar ook plannen zouden bestaan voor een tweede kleuterschool. Als bouw terrein is genoemd een perceel ten Oosten van de Ned. Herv. Kerk. Een tekening komt ter tafel waar op de plannen nader worden beke ken en besproken. Met instemming van alle aanwezige leden wordt be sloten de plannen zoals op tekening aangegeven te trachten verwezenlij ken. Plaatselijke aannemers en ook enkele leden zeggen hun medewer king toe om de kosten zoveel moge lijk te drukken, hetgeen onder dank aanvaard wordt. Het benodigde bedrag voor grond aankoop en bouw is begroot op 15000 gulden. In de rondvraag zijn nog enkele meer huishoudelijke zaken besproken. Na zingen van Ps. 84:3 gaat de heer Schalk ten slotte voor in dank gebed en is deze vergadering, waar in zulk een belangrijk besluit werd genomen, beëindigd. In de op Maandagavond 24 April gehouden buitengewone leden vergadering der v.v. „Roda" in café Gij be aan de Rietschoof werd mede gedeeld dat de gehouden bazar op 15 April j.l. netto heeft opgebracht f 470,Besloten is om, behoudens toestemming van hogere instantie, op Hemelvaartsdag a.s. serie wedstrijden te organiseren voor het eerste 11-tal. Voorts zijn in deze goed bezochte vergadering meer interne aangelegen heden besproken, o.a. royering van spelers na ontvangen uitnodiging om voor een wedstrijd uit te komen en de minder goede verstandhouding tus sen enkele spelers, wat de taemgeest nadelig zou beïnvloeden. Vooral dit laatste punt ontlokte scherpe bewoor dingen van bepaalde zijde. Tot slot van deze vergadering was er gelegen heid tot betaling der maandcontri- butie. Door de buitengewoon ongun stige weersomstandigheden van vori ge week, waardoor men zich eerder rond de Kerstmis dan reeds na de Paasdagen zou wanen, zagen vele veehouders hier ter plaatse zich ge noodzaakt hun koeien, waarvan de mees ten het jonge gras net pas ge proefd hadden, weer op stal te halen. Wel 90 pCt. van de koeien kwam zo doende weer tussen de staken, wat tevens bewijst hoe in de war de na tuur Dinsdag wel was. Uitslag verkiezing Provinciale Staten: Lijst Partij 1. K.V.P. 2. P.v.d.A. 3. C.H.U. 4. A.R. 5. V.V.D. 6. C.P.N. 7. S.G.P. P. S. 1946 P.S. 1950 4 6 o 140 36 28 170 147 19 4 O O 94 115 8. Ger. Pol. Verbond o o 9. Middenst. Partij o o "id; K.N.P. o o 11. Oude S.D.A.P. o o Blanco 82 12 Onwaarde 14 8 Stemgerechtigden 1950: 524. CAPELLE Die Coop. Boerenleenbank ,,'s Greveliduiin-Capelle e.o." hielld Donderdagiavoind in bet café Qové- van der Haart aan de Nieuwevaart, onder leidinjg1 van de hieer J. Fliuijis- man ,haar allglemenie ledenvergade ring!. In zijn openin|g!s woord wijdde de voorzitter waarderende woorden aan de nagedachtenis vain de in die loop van bet boekjaar ontslapen kassier, de heer B. Vérhoeven, die de bielan'- iglen der Bank ruim 30 jaar, vanaf de oprichtiinjgj, op voorbeeldige wijze behartigd heeft en wiens adviezen steeds ten zeerste op' pirijjs, wielden gesteld. Spr. hoopte, dat de nieuwe 'kassier, de jongis te zoon van de heer Verhoeven, de heter Adr. P. Verhoe ven, de voetsporen van wijlen zijn vader zou volglen. Blijkens bet door de directeur uit gebracht verslag bedroeg de: omzet der bank f 147364.2.44off527594.64 meer dan het voor,gaande, jaar. Het biij de Centrale Bank te Utrecht ge deponeerde teigloed variëerde tussen de 5 en 6 ton. Van de winfe.t weffd f 2000 overigleschrevem naar de: be- Lastingreserve en het restant naar de gewone reserve. 'Het aantal lopeinde rek'eninigein bedroeg 35, waarvan 15 zondier en 20 met crediet. Het aantal voorschotnemers 19 en het aantal spaarrekeningen 619. Er werden 60 spaarbankboekjes uitglegeven en 31 ingietrokken. Het ledental bedroeg ^Die heer J. Hluijsman werd heikb|- zen als lid van het bestuur, terwijl als opvolgers van de heren G. voor de Poor te ein Ah. van den Hioek tot lid van de Raad van Toezicht wen den benoemd de heren L. van der Made en Adr. Verhoeven. Die rekening en balans, nagezien door de heren J. Waverijn en W. A. M. Hieijmans, werden igoedge keurd. In verband met het overlijden van een leerling der Koningin Julia- naschool zijn de kinderfeesten, welke ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana heden Maandagmorgen zouden worden ge houden uitgesteld tot Vrijidagnamid- dag 5 Mei. 1 MEEUWEN Donderdag 4 Mei des avonds 7.30 uur, wordt een korte herden kingsdienst gehouden in de Geref. Kerk. Voorganger Ds. Hoeufft v. Vel- sen, Ned. Herv. Predikant ter plaatse. GENDEREN Men verzoekt ons mede te delen, dat in de bus welke 8 Juni naar de Algemene Vergadering te Utrecht gaat, nog enige plaatsen zijn. 's-GRAVENMOER De verkiezingsuitslagen in on ze gemeente hadden het volgend ver loop Uit|g|ebracht werden 662 stemimien (was '675). K.V.P. 26 (24), P. vjd. A, 26 (45), C.H.U. 167 (182), C,PjN. O (16), Middenst. Partij 2 (1), VJV.D. 93 (20KjN.<P. o (o), Kath. onafh. Par tij o (o), S.G.P. 5 (14), AJR. 343 (373)- Die Coop. Boerenleenbank 's Gravenmoer kwam Dinsdagavond, 25 April j.l. in jaarvengadering bijl een in de sociëteit van het café „Het wapen van ,s Gravenmoer". De vergadering stond onder leiding van tie voorzitter, de heer Hi. van der Diussen. Na lezing der notulen der vorige jaarvergadering bracht de kassier verslag uit over de werkzaam- De 4e October 1949 was het 45 jaar geleden dat de Fanfare „Oefe ning en Uitspanning" werd opgericht en daar het 40-jarig bestaan door de oorlogsomstandigheden niet kon wor den gevierd, meende de vereniging dit feit aanleiding om met Hemel vaartsdag 18 Mei en Pinkstermaan dag 29 Mei, een groot internationaal concours te organiseren. Dit plan zou nooit te verwezenlij ken zijn geweest, als zich niet naast Engelse) Zwitserse en Belgische ook nog een aantal binnenlandse verenigingen hadden aangemeld en niet zo buitengewone medewerking ondervonden was, van de inwoners van Wijk en Aalburg en aangrenzen de gemeenten. Een 40-tal Engelse muzikanten moesten voor een 3-tal dagen en 135 Zwitserse gasten voor niet minder dan 5 dagen worden on dergebracht. De ingezetenen van Wijk en Aal burg, daarbij krachtig geholpen door de inwoners van Heusden en Veen, hebben er een eer in gesteld, deze buitenlandse deelnemers aan het con- cours gratis onderdak te verlenen. Met grote dankbaarheid mag voorts ook worden gewezen op de Koninklij ke belangstelling voor dit unieke ge beuren. H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins schonken beiden 'n medaille. Burgemeester C. B. J. Landweer en het gemeentebestuur stelden een prijs beschikbaar, terwijl niet minder dan 500 gulden door verschillende perso nen hiervoor beschikbaar werden ge steld, terwijl tientallen advertentie's werden geplaatst in de ruim 100 bladzijden tellende feestgids. uit Indonesië. Met het troepentransportschip „Skaugum", welke op 11 April van Tandjong-Priok is vertrokken en ver moedelijk op 7 Mei te Rotterdam zal aankomen, zullen o.m. repatriëren: H. W. Roubos, Almkierk. B. Belle, Brakel. P. H. v. Achterberg, Dussen. G. A. Heystek, Genderen. A. Verhagen, Genderen. J. A. van Dal, Haarsteeg. G. Vos, Meeuwen. J. H. Vos, Wijk bij Heusden. J. v. d. Steenhoven, Wijk en Aalburg. C. J. van Rijswijk, Wijk. J. Nieuwkoop, Wijk. beden over bet afgielopem boekjaar 1949. Het jaar 1949 stond voor de bank in het teken van groei en de omzet was weer belangrijk toegeno men. Weliswaar nam bet totaal der spaargelden enigszins af, doch het aantal spaarders n&m toe en bedroeg op 31 December 1949 nog! ruim driehonderd, terwijl op dlie datum nog ruim fi 59.000,.pan spaargel den bij de bank' was belegd. In 1949 werd ook' overgegaan tot oprichting van een schoolspaarbank. Alleen de leerlingen van de Christ, school ter plaatse doen aan deze spaaractie mee, hoewel met de hoof den der beidie scholen hierover con tact is opgenomen. De kassier deel de mede, dat door de kinderen zeer regelmatig werd gespaard en dat opi 31 December reeds een .aardig be drag bijeen was gebracht, terwijl nog gleen gelden van die schoolspaarbank waren opgenomen. De credietverlening dier Bank! nam in 1949 sterk toe en het bedrag der uitstaande hypotheken en voor schotten met borgstellingen bedroeg 001 net einde van het jaar rutin f67.000,.Ook werd in 1949 meer gebruik gemaakt van een lopende re kening, hoewel dit volgens de kassier in ons dorp nog meer. kan toene men. Verder werden in 1949 via die bank veel Rijksuitkeringen uitbetaald o.a. Landbouwherstel, Zomermelktoe- slagl, Grootboek voor de wederop bouw, Compensatie en O verbrui g- igjingssteun, enz. enz. Tot slot deelde de kassier mede, dat die winst over 1949 bedroegi f n 70.21. Besloten werd de winst bij die' ren serve der bank te voeglen. 1 hierna werd overgegaan tot be spreking! en goedkeuring van de .re- keningi en balans over het afgelopen jaar. 1 EETHEN Onze geachte predikant Ds. J. Boezer heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Dinteloord bedankt. POEDEROIJEN Uitslag! verkiezing Prov. Staten. Lijst Partij P.S. 1946 P.S. 1950 K.V.P. 5 P. vjd. A 29 C.H. 15 21 A.R. 101 7 o V.V.D. 10 7 C.P.N. S.G.P. 102 127 Ger. Pol. Verb. Middenst. Part. K.N.P. Cude S.D1.A.P. Blanco 2 Stemgerechtigden 343 LAND VAN ALTENA Door de Stichting Landverhui zing Nederland worden momenteel brochures ontworpen voor hen, die belangstelling voor emigratie hebben. Reeds zijn verschenen nr. Algeme ne wenken, prijs f0,50; nr. Nieuw- Zeeland, prijs f 1,50 en nr. 3 Austra lië, prijs f 1,75. Degenen, die een of meer van de ze brochures wensen, kunnen desge wenst hiervoor opgaven doen bij het Arbeidsbureau Almkerk. De aandacht van werkgevers en werknemers wordt er op geves- N1EDWSBLIB Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct„ per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Kon. Erk. Fanfarecorps „Oefening en Uitspanning' te Wijk en Aalburg

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1