Wachters Spoedeisende Raadsvergadering der Gemeente HEUS DEN BI] DE BALANS op Vrijdag 28 April des n.m. 8 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden, t behalve de heer A. v. Bladel. De Voorzitter opent te ongeveer 8.30 uur de vergadering .met het for muliergebed. De* notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen de goedkeuring door Ged. St. van de gem.-rekening voor 1947. De gewone dienst met een na delig saldo groot f7182,58, de kap. dienst met een nadelig saldo groot f 85063,92. Voorstel B. en W. inzake aankoop pand en erf. De Voorzitter deelt .mede dat een aanbieding is ingekomen om aan de gemeente te verkopen pant en erf aan de Waterpoort n.l. het v.m. Ca sino. B. en W. hebben een kosten berekening en exploitatierekening doen opmaken door Bouw- en Wel standstoezicht, waaruit blijkt, dat de ze aankoop de gemeente ieder jaar een nadelig saldo zal opleveren, zo dat het college niet anders kan doen, dan voor te stellen het aanbod niet te accepteren. De heer Dekker voelt zich ver plicht B. en W. voor hun beleid in deze lof toe te zwaaien, en zou het college willen adviseren niet te licht vaardig op het aanbod tot aankoop van oude gebouwen in te gaan, om dat de tijdsduur van een oud ge bouw moeilijk valt te bepalen en te gen kan vallen. Spr. gaat volkomen accoord met het voorstel van B. en Weth. De heer v. Herpt zegt: M. de V. Met grote belangstelling heb ik kennis genomen van de agen da van deze vergadering met de daar bij behorende toelichting, vooral wat betreft punt 3 der agenda; is het voor iemand die buiten Heusden woont moeilijk om zich direct te oriënteren in deze, ik meen er toch mede klaargekomen te zijn en dan vraag ik mij allereerst af, waarom hebben B. en W. ons hier, niet ter plaatse voorgelicht, dit is een opmer king, die ik in de vergadering van 7 Februari ook gemaakt had en nog zijn volle betekenis heeft, heb ik toen reeds gezegd dat de plannen van B. en W. mij raadselachtig voorkwa men, naderhand heb ik weer een onteigeningsplan bekeken en toen dacht ik, hoe hebben wij het nu met ons achtbaar college van B. en W. Ik vroeg mij af, welke wederopbouw- plannen zijn er toch gemoeid bij de onteigening van een perceel binnen een aantal andere percelen, dus zon der dat deze enige aansluiting opeen weg hebbenbij hetzelfde plan wer den daar, waar een straat moei ko men een paar blokjes onteigend, ten minste voorgelegd ter onteigening, ik vond dit zo onbegrijpelijk dat ik mij afvroeg of er aan de wederop bouw van Heusden dilettanten aan 't dokteren zijn. Waarom wordt hier niet resoluut ingegrepen en al het benodigde voor die straat onteigend. De agenda van deze avond geeft mij hieromtrent enige oplossing nu de mogelijkheid geschapen wordt langs minnelijke weg tot een overeenkomst te geraken, maar wanneer ik de eind conclusie van B. en W. lees, raak ik weer de kluts kwijt en vraag ik mij af of B. en W. met de familie Merkx aan 't sollen zijn of de familie Merkx met B. en W. En dan nog, waarom moet die hele geschiedenis zich nu afspelen in een spoedeisende verga dering, waarom is hier nu ineens die grote haast bij. Er is mij eens de opmerking gemaakt dat de ze onteigeningsplannen klaargestoomd waren voordat ik lid van de raad was, ik vraag mij wederom af waar- oih worden, wanneer deze plannen gewijzigd worden van te voren niet aan ons raadscollege ter goedkeuring voorgelegd, nogmaals ik zie geen vaste lijn in het wederopbouwplan van Heusden, zoals dit door B. en W. wordt ten uitvoer gebracht. Dan zou ik nog gaarne vernemen op welke manier deze voorstellen van de familie Merkx tot ontwikkeling zijn gekomen, heeft deze het weder opbouwplan van Heusden beter door zien dan B. en W. en hebben zij daarom in deze B. en W. vóór ge weest, dit is toch geen reden om de becijfering dusdanig te maken dat het voorstel niet acceptabel is. Het spijt mij M. de V. dat ik als lid van de raad mij verplicht acht zodanig te spreken, ik meen dat het belang van de gemeente dit eist, mijn bedoeling is niet om in de con tramine te zijn, mijn plicht als raads lid is daar waar nodig, mijn mening te doen horen en dat mag mij niet kwalijk genomen worden; ik mag ho pen dat uwe toelichting het zover brengen kan dat ik mij met uw voor stel kan verenigen, doch zo ik het thans bekijk vind ik een vreedzame gehele oplossing beter dan een par tiële onteigening; de lieve vrede is wel een offer waard en wanneer men dan tot de conclusie komt dat hier bij nog een gelegenheid voor 2 wo ningen te plaatsen, bijkomt; dat men alom schreeuwt om bouwterrein en dat zulks in deze aanbeveling mede aangeboden wordt dan vraag ik mij af of wij niet op de aanbieding van de familie Merkx in moeten gaan, gaarne zie ik uw zienswijze in deze tegemoet. De Voorzitter meent heel kort te kunnen zijn. De lieer v. Herpt heeft blijkbaar niet door, waarom deze ver gadering spoedeisend moet zijn. Tijd nood heeft B. en W. daartoe gedwon gen. Ook vergeet de heer v. He^pt, dat onteigening niet door B. en W. doch door het Departement geschied. Het gemeentebestuur wordt alleen tigd, dat het Arbeidsbureau Almkerk op 1 Mei a.s. (viering ver jaardag van H.M. de Koningin) de gehele dag en 5 Mei a.s. (Bevrijdingsdag) na 13 uur gesloten is. WELL Uitslag verkiezing Prov. Sta ten. Kiesdistrict II, Well. Uitgebracht 529 stemmen. K.V.P. 2. P.v.d.A. 3- C.H.U. A.R. 5- V.V.D. 7- S.G.P. 33 0 Van onwaarde Totaal WIJK EN AALBURG Donderdag; go April 1.1. kon den de ouders dier leerlingen van de Openbare school dies middlagls een openbare les in het schoolgebouw bijwonen. Jarrimier jgenoeg maakten slechts enkele ouders van deze ge legenheid gebruik, om nu eens van dichtbij de gang van het onderwijs te volgen. Uit gesprekken kon men wel opmaken, dat mien wat onwen nig tegenover de idee stoind, doch ook, diat het wel vaststaat, dat bij een volgende gelegenheid' de ouders in veel grotere getale present zullen zijn. Des avonds was de belan'gstelliiing heel wat groter. Een tachtigtal ou ders en belangstelllleoden maakten, ge bruik van de gelegenheid om tiet schoolwerk en de verschillende werk stukjes van de leerlingen te bewon deren, wellke laatste terecht veel lóf mochten ontvangen. Het kinderkoor zal in verband met bijzondere omstandigheden niet op Maandag! 1 Mei repeteren, doch. Ons Feuilleton door W. Kerremans 43- Mevrouw Vermeer antwoordde, dat ziij zich niet in staat achtte om de uitspraak bij te wonen. Zij schreef er niet bij, dat ze vreesde een vonnis te horen, waarbij Jo voor geruime tijd tot gevangenisstraf werd veroor deeld. Roelants had haar. uitvoerig geschreven over de opepbare recht zitting, zij1 had ook in de couranten de verslagen gelezen en uit belde soort mededelingen had zij geen hoop kunnen putten op ©en vrijspraak. De behandeling, de omgeving en het ce remonieel met Jo daarbij als mid delpunt, als 'de verdachte van moor d of doodslag, zou te veel zijn voor haar. Zij was beducht, dat zij het aanhoren van het voinnis niet zou kunnen doorstaan. En als Jo dan veroordeeld' was, dan zou hpt arme kind imimers da delijk worden weggebracht, weer te rug; naar haar oei. Zij zelf zou daar verlaten en eenzaam zitten en niets kunnen doen en zelfs geen woord ce- fien haar kind mogen spreken. Neen, et was beter niet daarheen te gaan en Roelants te vragenhaar een tele- (gram te zenden. Natuurlijk, schreef zij hem, kon Jo als zij zou worden vrijgesproken dadelijk bij haar ko men wonen en ook later zoü haar op Dinsdag 2 Mlei van zes tot zeven uur in de Openbare Lagere school alhier. Nieuwe leden van tien tot zestien jaar kunnen zich alsdan op geven. We vernemen, dat bet kin derkoor momenteel 82 leden telt. (Niet alle leden echter komen even trouw. Op de ouders wordt djan ook een beroep gedaan, een geregeld' re- petitiebezoek te bevorderen. Wie moe ten de kinderen van jongs af aan leren, dat ze trouw en volhardend behoren te zijn in het goiede, dat ze begonnen zijn. Het lidmaatschap'van een vereniging geeft niet alleein rech ten ,doch ook verplichtingen. Ouders, leert uw kinderen dat reeds vroeg!- iNjaar wij vernemen is de heer A. iMjabelis, hoofd der O.L. school, uitgenodigd1 zitting te nemen 'in de Gew Commissie van Steun Wettig Gezagl in West Noordbrhbant. De in- s tallat ie vergader ing zal1 13 Mei a.s. te Breda plaats hebben. De datum van het internatio naal concours te dezer plaatse nadert met raése schreden. En als we zo eens onze oren te luisteren leggen, tonnen de verwachtingen haast niet genoeg gespannen zijn. Bij goed weer 'belooft dit internationale muziek feest een uiterst belangrijk gebeuren, te worden. 1 We vernamen, dat de huisvestings commissie er in geslaagd is, dank zij, de niet genoeg te waarderen mledei- wedkin'g! van de inwoners, all16 buiten landse gasten onder te brengen. In verband met het feit echter, dat er steeds gerekend moet wor den met onvoorziene lOmistand'iglhe- den, zoals b.v. ziekte van enkelen dergenen, die huisvesting willen ver lenen, zou de commissie gaarne nog enkele opgaven willen ontvangen van inwoners, die zich beschikbaar stel len ,in ,geval van nóód, één of meer igiasten logies, te willen verstrekken. Opgaven dienen te geschieden bij' de voorzitter der commissie, de heer A. IMabelis, Hoge Maasdijk A 26. huis altijd voor haar open staan. Maar, voegde zij er bij, dat behoef je haar niet eens te zeggen, want het is zo vanzelfsprekend, dat het onnodig, is het haar te berichten. Lydie was voornemens geweest te komen, maar nu had een van de kinderen roodvonk gekregen en Zij durfde het patiëntje niet een gehele dag alleen te laten. De brief was vol warm medegievoel en als de uitspraak zou zijin zoals ze innig hoopte en de rechters zouden inzien, dat Jo al ruim 'gestraft was voor wat zij bij ongeluk had gedaan, dan verzocht Zij dringend, dat Jo eens enige tijd bij hen zou komen logeren pmi liet doopgiestane leed wat te vergeten. Dan magl ik voor haar zorgen, overwoog hij. Ik verwacht dat zjj een lichte straf krijgt of misschien toch vrijspraak. Ik wil met het eerste rekening houden en voor ©en ver blijf zongen. Natuurlijk kan zij niet alleen (gaan wonen Tn dat huis waar het gebeurd is en waar zij met dat beest hééft gewoond. Eeri hotel is al heel ongeschikt, een pension is even erg. Zij moet ©en rustige kamer hebben, een eigen kamer met een vriendelijke verzorgster. 'Ik geloof niet dat ik iemand ken aan wie ik dat voorstel kan doen. Be,n adver tentie zal me wel helpen. Hij' plaatste een advertentie en kreeg: een groot aantal brieven. Bijna een dag' had hij nodig om de uitge kozen adressen te bezoeken, maar toen had hij ook gevonden ,wat aan Zijn wensen voldeed. Mievrouw Wolf, die met haar dochter samenwoonde, geloofde hij, zou de vriendelijke da me Zijn die hij zich had voorgesteld. Jo zou daar een zitkamer en een slaapkamer krijgen en zij Jcon haar maaltijden gebruiken zoals zij ver koos, op haar kamer of bij de twee dames. Toen alles was afgesproken kwam het moeilijkste punt. Roelants wilde mevrouw Wolf niet onwetend laten omtrent hetgeen met Jo was gebeurd. Zij1 zou het immers toch heel gauw vernemen en dan zou zij hem, of erger nog, Jo verwijten tonnen doen dat voor haar tie hebben verzwegen. „We zijin dus accoord mevrouw", begon hij. „Nu moet ik ,u nog iets vertellen dat wel geen verandering zal brengen in uw plan, maar dat u toch moet weten. Ik heb de naam. van de dame ,die hier komt wonen, nog niet genoemd. Het is mevrouw Uilenburgh. Ik denk dat de naam u genoeg zegt". „Ja", antwoordde mevrouw Wolf ernstig ,die naam zegt mij zeker ge noeg en u behoeft niet bang te Zij;n, dat ik haar mijin huis zal weigeren. Mijn dochter 'en ik hebben met veel ontroering het proces van Üie_ onge lukkige vrouw 'gevolgd en wij heb ben beiden diep, diep medelijden met haar. Neen, ik zal over die ongeluk kige de staf niet breken. Integendeel, ik zal 'blij zijn als ik iets meer voor haar kan zijn dan een iemand bij wie zij inwoont". „Daarvoor ben ik u zeer dankbaar mevrouw Wolf", 'zei Rioehnts ver heugd. „Mevrouw Uilenburgh ver dient uw medegevoel. U zult een gloed werk aan haar doen als uhaar enige steun 'kunt geven". „Zij is zéker familie van u?" vroeg de dame een beetje effen. „Neem mevrouw, 'zii is volstrekt geen familie van rrüjI'k ken haar en haar familie reeds enige jaren en ik kwam vroeger, voior haar huwelijk, dikwijls bij haar in huis. Ik begrijp wat er schuilt achter uw vraag en ik kan u volkomen gerust stellen. Er bestaat tussen mevrouw Uilen;- burgh en mij geen enkele band of verhoud ing en mijn bezoeken aan haar zullen niet druk en niet van langie duur zijn. Haar verblijf hier is ook maar voor korte tijd denk ik. Zij moet de nalatenschap regelen, de meubelen, de crediteuren en alles war er te doen zal zijn en 'daarna zal zij wel uit Utrecht vertrekken". „Ik vind het vriendelijk van u mij zio tegemoet te komen in een kieschè kwestie en nu kunt u mievrouw Ui- lenburgih zeggen, dat zij hier heel welkom is". Hij deed .ook een gang, die hem moeilijk viel. Naar Mjr. Massink. Hij had overwogen $>f hij zijn oude chef op zijin kantoor zou gaan bezoeken 01 des 'avonds bij hem thuis. Het laatste lokte hem het meest, omdat hij zlo graag vernomen zou hebben, hoe mevrouw Massink oordeelde over Yonca, maar 'hij besloot toch naar het kantoor te gaan, omdat een visite 's avonds een schijn zou hebben van bangheid om zich te vertonen en daarmede een schuldbewsutheid zou doen veronderstellen. „O, meneer 'Roelants ,bent u het", zei het 'meisje dat hem op het kanl- toor ontving nogal verbaasd. „Ik zal eens zien of meneer Massink er nog is". Roelants glimlachte om het foefje, dat hij zo gloed kende. Het was het verzocht de nodige stappen hiervoor te doen. Toelichting is reeds gegeven in de voorvergadering. De heer v. Herpt stelt het voor of B. en W. met hun voorstel alleen zijn gekomen, omdat hiet de familie Merkx betreft. Dit is echter niet zo. B. en W. heb ben uitsluitend en alleen het belang van de gemeente op het oog. De heer Verschuur meent, dat de heer v. Herpt zich als pleitbezorger van de familie Merkx heeft opgewor pen, doch de onjuistheid van 't voor stel van B. en W. niet aangetoond. Niet onmogelijk dat weieens met onder handelen een betere weg wordt ge kozen, doch dan moet de liefde niet van ©en kant komen. Spr. is door de redenering van de heer v. Herpt niet van zienswijze veranderd en kan niet anders dan zich voor het voorstel van B. en W. verklaren. De heer Dekker zal geen cijfers noemen, omdat zulks nadelig voor de betrokkene zou kunnen zijn. Spr. kan ook niet anders dan bij zijn stand punt blijven. De heer v. Herpt zegt dat hij een en ander heeft aangehaald zoals hij het ziet. Hij wil gaarne erkennen dat niet B. en W. doch het Departement onteigening voorstelt, doch dit neemt niet weg dat B. en W. het Departe ment hadden moeten wijzen, dat met deze onteigening nog andere zaken gemoeid zijn. De heer Verschuur merkt op dat B. en W. hun voorstel toch behoor lijk motiveren. De heer v. Herpt verklaart nergens gezien te hebben dat B. en W. in derdaad ook het Departement opeen en ander hebben gewezen. De Voorzitter zegt dat dit niel no dig was en dat B. en W. de raadsle den steeds zo goed en volledig mo gelijk inlichten. De heer te Vruchten vindt het ei genaardig, dat zodra er sprake is van onteigenen, men dan tracht er een extra slaatje uit te slaan. Spr. vindt het standpunt, dat B. en W. hebben ingenomen juist. De gemeen te kan zich niet veroorloven om maar steeds nadelige saldo's voor haar re kening te blijven nemen. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht wordt met óp één na algemene stemmen aangeno men. De heer v. Herpt stemde tegen. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een perceeltje gemeente grond. De Voorzitter licht het voorstel toe en zegt dat van de heer Leijten het verzoek is ontvangen, om het ter- reintje aan de Oostkant van zijn perceel van de gemeente te kopen of te huren, met de bedoeling om er een tuintje van te maken. De Voorzitter zegt dat B. en W. meer voelen voor verhuring dan ver kopen, omdat men nooit weet of de gemeente het terreintje later nog niet eens nodig heeft. B. en W. stel len daarom voor het te verhuren te gen 5 ct. p. vierk. meter. De heer Dekker heeft _geen bezwaar tegen verhuring, maar hoe lang loopt de opzeggingstermijn. gewone voorbehoud, dat gemaakt werd voor bezoekers, van wie het niet zeker was of meneer Massink hen wilde ontvangen. Hiet trucje bleek ditmaal niet no dig. Massink zelf k wam Roelants ha len, schudde hem krachtig de hand' en nam hem mee naar zijin bureau. „Ga zitten Roelants en steek een sigaar op" zei hij wat opgewonden. Het verheugt me je weer hier te. zien na je.hmje retraite Hij hield op én zweeg enige tijd. Toen ,het vuur van zijin sigaar aan dachtig bekijkend, vroeg hij aarze lend, maar vriendelijk: „En wat zijn nu Je plannen?" De vriendelijke ontvangst had Roe lants niet tonnen misleiden. De vraag alleen was al duidelijk en die toon, waarop die geuit werd gaf nog scher per aan: wat ook je plannen zijn, reken er niet op weer hier te komen. Roelants antwoordde daarom alsof het een vanzelf sprekende zaak gold: „Mijn bezoek aan u beooglt alleen u te vragen mijn dingetjes op het| kantoor te mgoen halen". Mjassink bleef zwijgend naar Roe lants kijken en knikte toen lang zaam. „Roelants", sprak hii harte lijk, „ik begrijp je. Ik heb' veel er óver gedacht wat je zoudt dóen en wat ik zou doen, 'maar wat je nu hebt gezegd is precies wat ik van je verwacht had. Moet ik mij daar tegen verzetten en tot je zeggen wel neen, beste Roelants, doe dat niet. Na een paar weken is alles vergeten. (Wordt vervolgd]. WINTER IN DE LENTE Niet alleen Nederland heeft koude dagen in April, maar Engeland ook. In Surrey, in de omgeving van Lon den, staan bijvoorbeeld de narcissen in de sneeuw. De foto toont een paar narcissen in bloei, terwijl een dikke laag sneeuw de grond bedekt. I. 126 st. 5o 146 4. 156 6 10. 11. 1 11 529 St.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2