Uitslag Prov. Statenverkiezing in Noord-Brabant Uw boeken en tijdschriften te laten herstellen ZEER RUIME SWAGGERS Ons Landbouwhoekje. UW BELANG IS Tips om nachtvorstschade te voorkomen iM;. v, T. Hebben 'kinderen, na bet overlijden van burn vader, bij die opvorderiinigl van bun vaders verster f- portie oolk recht iop een deel van het Igjeld, staande op moeders spaarbank boekje en afkomstig! uit de nalaten schap van haar moeder? Antwoord: Dat hanJglt er geheel af of vader en moeder in gleimeen- schap van igloederen waren getrouwd. Is dit wiel het gleval geweieist, dan behoort de helft van het saldo van het spaarbankboekje van mbfeder tot vaders nalatenschap, waarin de kin deren met inoëdeir samen gelijkelijk delen. Waren vader en moeder echter op huwelijksvoorwaarden [getrouwd, dan kan het zijln dat moeders erflei- nis haar eigendom is gebleven. De kinderen kunnen dan op dlit ,gelid Igienerlei aanspraak maken. A. R* Kunt u mij! .adressen gtei- ven van vier grote madhinefab rie ken in Australië. AntwoordThe Clyde .Engineering Co., Clyde, Sydney.Baboock en Wil cox Ltd., Regents Park, Nr. Syd ney General Motors Holden Ltd., Fisherman's Bend, MelbourneHi.V. Mackay Massey Harris Pty. Ltd, Georgie Street, Concord West, Syd ney. C. K. Kan een schuldeiser een vordering! van reeds pverleden iou- ders op de kinderen verhalen, door b.v. beslag! te leggen op he,t nneuloi- lair? Antwoord: Wannéér de .kinderen de erfenis der ouders .aanvaard héb ben, hebben zij ook de schulden aan vaard en kan ;de schuldeiser dit dus doen, i Hiennie. Ik heb een zuster, die Igieestelijk niet normaal is. Wie zijn haar wettelijke erfjgjenamen, haar moeder, 'bij wie zij inwoont, of haar broers of ztusters? AntwoordAannemende dat ,uw 'zuster ongehuwd is, valt bij haar overlijden van rechtswe!g|e haar na latenschap toe wanneer vader al is overleden en er meer dan twee broers en zusters zijn voor 1/4 gedeelte aan moeder en voor het restant te zamen aan de broers en zusters. Als uw zsuter bekwaam is om een ces- tament te maken, zal zij daarin na tuurlijk andere 'beschikkinlglen over naar nalatenschap kunnen maken. J. M. Ik ben geboren 27 Jan. 1885, dus 65 jaar oud. Ik krïjlg nu f3.per week ouderdomsrente. De waarde van mijn rentezeigjels is f 556.50. Ik heb 'geschreven, dat ik f3.maar weinig vond en kreeg ten antwoord, dat ik geen recht had op hoglere rente volgens artikel 373 en 374. Weet u wat of die artikelen zeggen willen? AntwoordVolgens deze artikelen valt u in de overgangsbepaling, 'die luidt dat arbeiders die voor 1 Juli 1922 in de verzekering kwamen, f3.- per week onderdoms rente ontvangen als geplakt zijn vanaf de invoering der wet tot zijln 60e jaar gienxild}- Üèld 47 ze.gels per j,aar' en van zijn 60e tot 65e gemiddeld 39 zegels per jaar. Zegels van hogere waarde mo- igien omgerekend worden tot zegels van 25 oent, om meer zegels te laten tellen, ingeval men ier anders niet [gevoeg zou hebben. ,(Dit mag alleen voor de weken van ziekte of werk loosheid, waarvoor niet geplakt was). Jan. Wat staat in de artt. 2 en 97 van de wet op de materiële .oor logsschade van 9 Febr. 1950? AntwoordArtikel 2 (gleeft aan wat onder oorlogsschade in de zin van deze wet is te verstaan. Art. 97 be paalt ,dat wanneer blijkt dat vergoe ding; voor oiorLgoss'Chade geheel of ten dele ten onrechte is toegekend, deze toekenning' kan worden herzien en het ten onrechte betaalde kan worden teruggevorderd. Deze artike len zijn te lang om ki 'pnze rur briek volledig op te nemen. Mocht u met het vorenstaande niet voldoen de zijn ingelicht, idan kunt u of op de bibliotheek inzage van de wet vragen, of u nogmaals tot ons wen den. Th. V. Ik ben bij een brandver zekering1 en heb daar naar toe ge schreven dat er in 4 jaar geen agent 'bij mij geweest is en nu krijg ik een rekening ove rvier jaar. Moet ik die nju betalen? Het is toch mijn schuld niet, maar de schuld van de agent? Kan er nu een deurwaarder komen als ik niet betaal? Antwoord: Erg duidelijk was uw briefje niet, maar wij menen dat u dit bedoelde te vraglen? Wij kennen de bepalingen van uw verzekering na tuurlijk niet, maar ,als u prijs stelt op bet voortzetten van de verzekering, dan is het toch het beste dat u be taalt. En de schuld ligt niet hele maal alleen bij de aigernt. U had' ook wel eerder kunnen vraigön om u een kwitantie ter betaling van de premie te sturen. Mocht het bedrag, voor u ineens te veel zijln, doet u heus het beste, aan de maatschappij te vragen, u door een nieuwe regeling tegemoet te komen. Dat zal zij dan wel doen. H. Bi. V,ader is een Belg! van ge boorte, doch Nederlander geworden. De zoon is Bel)g gebleven en wil gaan trouwen. Welke papieren heeft hij nu nodig! en tot welke instantie moet hij zich wenden? Antwoord: Daar de zoon in Prin- oehaige is geboren ,is het heel eenvou dig. De zoon en ook het meisje heb ben beide een afschrift van hun ge boorte-acte nodig, aan te vragen dus in de geboorteplaats. Verder wanneer beide partijen beneden de 30 zijn, toestemming van de ouders, Is men eenmaal 30, dan heeft men geen toe stemming1 mieer nodig. Dat is alles. A. Di. Ik zou 'graag een pakje naar Indonesië zenden per luchtpost, n.l. 50 siglaren naar mijn broer. Het pakje weegt plm. i1/2 pond. Hoeveel kost dat? Waar kan ik de sigaren het beste in verpakken? AntwoordHiet is het beste dat u de sigaren in blik verpakt. H!et blik dicht laten solderen, .dat is met het oog oJ> de vochtige lucht beslist aan te bevelen. Maar de kosten zijn wel erg hoog. NI. voior elke 10 grajm moet u 30 cent betalen. J. J. J. Ik ben in 1943 gjedwohi- iglen geweest in Duitsland te gaan werken. Ik heb nu nog vorderingen op Duitsland en heb hiervan aangif te gedaan bij het Ned. Clearinigsinsti- tuut te Amsterdam. Ik heb helaas er nooit meer iets over gehoord. Tot wie moet ik mij nu mog wenden om inlichtingen te krijgen? AntwoordHet Clearingsinstituut was alleen belast met die registratie van alle vorderingen op Duitsland. De registratie is thans geschied en de uitslag is aan de overheid bekend gemaakt. De administratie berust thans bij het Nederlands BeheersinL stituut, Neyhuyskade 94, 'sGraven- hage. Correspondentie over deze zaak moet dus aan bovengenoemd adres gericht worden. Van afwikkeling is tot dusver 'geen sprake geweest, daar toe zal wel in de eerste plaats nodig zijn dat er een vredesverdrag met Duitsland tot stand komt. Met het oog op een en ander is het op dit moment niet mogelijk enig positief nieuws te verschaffen. Wij moeten ons echter over het al- iglemeen met nog mleer primitieve hulpmiddelen 'behelpen, wieJlke echter toch met succes worden toegepast en u heel wat schade kunnen doien voorkomen, mits u de moeite jieemt ze te gebruiken en nooit van het standpunt uit gaat, dat het wel mee zal vallen, want als 's morgens alles wit is, dat later... zwart wordt, is hel te laat. 'Het K.N.iM.1. houdt u zoveel mo gelijk van de kansen op nachtvorst op de hooglte en u voelt deze zelf meestal ook 'wel aankomen. Wanneer de lucht helder is, de barometer stand hoog en er afnemende noorde lijke tot oostelijke winden zijn Weest dan op uw hoede! (Nadruk verbode u Prima binding Billijke prijzen Vlugge afwerking Firma L. J. VEERMAN, Tel. 19 en 95, HEUSDEN (Van onze weerkundigie medewerker) Wanneer wij nachtvorstschade wil len tegengaan, moeten wij er voior zorgen dat de temperatuur in de boomgaard of op het perceel land waarop otnze jonge groenten en vroe ge aardappelen al welig groeien, bo ven het vriespunt blijft. Al enkele tientallen jaretn geleden is komen vast te staan, dat de tempe ratuur, naar gelang men dichter bij het aardoppervlak komt, steeds mfeer daalt. Hieruit kan men al dadelijk de conclusie trekken, dat het een heel wat makkelijker opgave is een boomgaard waarin de tere bloieiknop- pen op ongeveer 2 tot 6 meter hoogte van de grond zitten, te vrijwaren te- gien nachtvorst, dan percelen waarop de gevoelige plantendelen juist boven het aardoppervlak zijn gelegen. Nachtvorst is een gevolg van ster ke uitstraling. Die zon verwarmt over dag de bovenste grondlaag sterk, maar deze koelt bij heldere nachten even giauw of soms nog vlugger weer af. Nu is het zaak om deze uitstpa;- ling! van de warmte, welke de grond overdag van de zon ontvangt, tegen te gaan. De temperatuur daalt het laagst op plaatsen waar de lucht bet rustiglsr is, dus op beschutte plek ken, daar bij de geringste beroering de lucht al wordt gemengd met die warmere lucht die zich aangrenzend op 1, 2 en meer meters hoioigltg be vindt. Daar nachtvorsten veelal vol gen op een zonnige dag met schrale noordelijke winden en een zeer droge lucht ,komt het soms voor, dat voor al volkstuinders een mat of iets der gelijks aan de windzijde langs het te beschermen gedeelte trekken, om dat de jonge groenten of aardapper len vQlgens hun zeggen dan wat be schut liggen tegen de koude wind en zodoende niet zo gauw "bievrije- zen... Dit is echter het domste wat men doen kan, daar hierdoor de uit- staling juist wordt bevorderd, in- plaats van tegengegaan. Voor boom- gaardbezitters zijn tot op heden in ons land nog meest in gebruik de bekende rookpiotten, die aan de wind- zijde (bij voorkeur dus tussen Nioord en Oost) van de boomgaard worden opgesteld en de gehele nacht, ofwel voornamelijk in de nanacht, die, hele boomgaard in de rook hullen, waar door de temperatuur hiet kan dalen niet doordat deze rook warmte af geeft, maar Boordat zij de uitstra ling tegengaat. Deze rookpottein kun nen en worden ook veel door tuin ders gebruikt, wier percelen veelal te groot zijn om deze te kunnen afdekken. Verder worden wel bakken met water uitgezet of de tuin nat gespoten, daar er bij bevriezing warmte vrijkomt, die soms juist vol doende kan zijn om de temperatuur 111 de omgeving boven nul te houden. Volkstuinders met veelal kleine ak kertjes kunnen beter afdekkenaard appelen zijn stevig genoeg zodat men die wel met een niet te zware miat 'kan afdekken, maar yooir vele jon ge groenten is een mat te zwaar en kan men beter kranten gebruiken. Weest .niet al te bang, dat deze weg waaien, want, mocht er in de (macht wind opsteken, dan vriest het oiok niet. (Hier en daar is er af afdekpai- pier in de handel). Desnoods kunt u er een paar lichte latjes of stokjes op legigen. In het buitenland, o.a. En geland, gebruikt men voor grote per- Gelen reeds grote ventilatoren die de gehele nacht draaien en ©en flinke wind veroorzaken; in Amerika ge bruikt men zelfs al apparaten die ultra violette stralen uitzenden, om het pachtvorstgevaar tegen te gaan. Partij 1950 1946 zetels zietels K.V.P. 52 53 P. v.d. A 6 6 Chr. Hiist. 2 2 V.V.D'. 1 A.R. 1 2 C.P.'N. I Mid. P. I Kath. N.P. St. G.P. Kath. Onafh. fr. I 64 64 Gekozen werden Kath. Volkspartij: 1. Mr. E;. M. J. Sassen; 2. Nico Schuurmams3. J. L. Loeffien4. Drs. J. F. A. G, König; 5. J. W'. Hovenier; 6. J. M. van Daal7. P. J. M. Hendriks 8. Bi. J. van Buel; 9. J. J. M van de Voordt10. G, J. M. van Kemenade 11. H. A. van Haaren; 12. C. E. A, M. van de. Mortel; 13. C. van Bijster- veldt14. Mr. B. J. A. Scheidelaar 15. G. J. Simons; 16. P. Hl. Cop- pens; 17. W. L. P. M. de Kort; 18. A. F, Janssens 19. J. J. van Riel 20. A. A. P. Kamp; 21. Hl. L, F, A. Verberne22. Ferd. J. C. den Ouden23. A. M. W. Severijnen 24. .L. A. van Bergen; 25. A. G. J, Ras; 26. Hi. J. M. Steenbergen27. L- van der Hoff28. G. P. Philip- part29. C. A. A. van Beek; 30. Th. I. Panken31. J. J. van Do ren; 32. P. J. van Èijndhoven; .33.' W. de N|atris34. Jbr. mr.j J. Th. M- Smits-van Oyen; 35. Mevrouw G. C. Th. iM. Smulders-Beliën36. 36. Fr. K. Buskeins37. Mc. F. J, J. L. van Lanschot; 38. Dirs. J. L. van der Poel39. A. [P. Romstoim4.0. A. van Haperen; 41. J. P. van den Broek; 42. Di. J. A. Kramers; 43. Mr. dr. C. J. M. A. van Rooiy44, Mr. F. A. J van Oers45. Mr. Th, H. A. M. Heere46. G. J. van Um- nik; 47. J. L. P. M. Tèijssem; 48. Mr. J. A. P. M. van Hasselt49. R, W. Janssen; 50. C. J. A. M1. Mat- theussens; 51. L. de Gooi; 52. P« B. M. Alberts. Partij van de Arbeid: 53. Mej. C. J. Janssenis54. N. J. van Pelt 55. C. J. van Lienden; .56. [Mr. G. J. P. Ciamtoelbeecfc57. A. Jong bloed; 58. P. Ratsma. Chr. Hist.. Unie59. S. Kuiper60. D. W. van der Put. iMiddenstandspartij'61. P. Hi. J. Trouwen. Voor Vrijheid en Democratie: 62. J. Hl. Kloezen. Kath. Onafh. Groep: 63. A. A. J. !M. Rade makers. Anti-Rev.64. C'. G. de Jong. Er zijn mantels, die een rechte hebben en die van voren glad vallei Dit zijn swaggers, omdat ze niet ge tailleerd zijn. Heel erg ruim vallen deze modellen begrijpelijkerwijze niet. De afbeeldingen hierbij tonen u ech ter twee tamelijk ruime swaggers, die beide een glad schouderstuk hebben met daaraan geknipte mouwen. Uit deze schouderstukken vallen bij het ene model de voor- en achterbaan gerimpeld en klokkend, terwijl deze bij de andere jas in plooien aan het schouderstuk zijn gezet. Doordat deze modellen tamelijk wijd zijn, zijn het zeer geschikte swaggers voor aanstaande moeders, die vooral op straat zo goed en onopvallend mo gelijk gekleed willen gaan. Is zo'n ruime swagger dan geen uitkomst? De swaggers zullen weinig moeilijk heden opleveren bij het naaien, om dat het patroon zeer eenvoudig is. K 3627/24. Het pas van deze swag ger is van achteren puntvormig. De aangeknipte mouwen hebben een nauwsluitend boordje aan de polsen. De zakken zijn schuin op de rok aangebracht. De sluiting bestaat uit knopen op het pasje, terwijl op taillehoogte eventueel een grote haak-en-oog kan worden aangezet. Benodigd voor 98 cm. bovenwijdte ca. 3 m. stof van 140 cm. breedte. K 3628/24. Een kraagloze swagger. De mouwen zijn ook bij dit model aan het schouderpas geknipt. De zakken zijn origineel. De sluiting bestaat uit 2 x 2 knopen. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ca. 3 m. stof van 140 cm. breedte. De knippatronen van deze modellen zijn bij vooruitbetaling per post wissel a 0.95 bij „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, verkrijgbaar. K 3627/24 is verkrijgbaar ln 92, 98 en 106 cm. bovenwijdte. K 3628/24 in 90, 96 en 102 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. Rectificatie uitslag verkiezing? Prov. Staten In die uitslaigi opgenomen ia oms vorig 'nummer is een 'kleine vergis sing! geslopen. Voor de gemeente Waspik werden opgegeven als uitgebracht op. lijst 1 R.K. Volkspartij 1389 en als totaal uitgebrachte stem'mien 1674. Dit moet zijn 1189 en 1474, zodat ook het leindtotaal met 200 moet worden ver minderd en 'gébracht moet worden op 31857. Die Redactie. DE OVERGANG VAN STAL NAAR WEIDE. Nu de weidetijd weer nadert, wil len wij wijzen op het belang om de dieren speciaal de melkkoeien geleidelijk aan de overgang te doen gewennen. Dit is op drie manieren te bereiken en wel: 1. door gedurende de laatste stal tijd reeds groenvoer (gras, snijrogge of i. d.) aan de dieren te verstrekken. 2. door de dieren in het begin niet de gehele dag buiten te laten; op stal 'kan men dan ruwvezelrijk eiwitarm voer gaan geven. 3. door in de weide ruwvezelrijk eiwitarm voer beschikbaar te stellen. Uit eigen beweging zullen de dieren dit naar behoefte opnemen. Vanzelfsprekend zal een combinatie van deze drie de beste resultaten geven. Verder verdient het aanbeveling de dieren niet uit te laten op „nuch tere" maag. Een te geile weide, of een weide met veel klaver moet men de eerste dagen ook niet nemen; verder moet de dauw geheel van het gras zijn verdwenen. D;e overgang van stal naar weide betekent een grote verandering in het leven der dieren; langs de weg der geleidelijkheid voorkomt mende meeste moeilijkheden. KALVEREN EN ONDERMELK. Nu <ie temperatuur weer gaat stij gen, willen we op een vaak voorko mend euvel wijzen. In het voorjaar en in de zomer hoort men veel te vaak, dat de kal veren plotseling erge diarrhee gaan vertonen en lusteloos gaan worden. Heel vaak ligt de schuld geheel aan de boer, want meestal vinden we dan de oorzaak in de ondermelk. Wordt deze niet aangezuurd (aan de fabriek of anders op de boerderij door toevoeging van een weinig kar nemelk) dan kan een eiwitrotting op treden, waardoor de jonge dieren van streek kunnen geraken voor de varkens geldt precies hetzelfde! met' alle narigheden van dien. Pas als de ondermelk flink zuur is 7 homo geen dik kan men haar zonder bezwaren gaan voeren. Verder verdient het de sterkste aanbeveling, dat het ondermelkvat regelmatig wordt gereinigd (niet al leen even omspoelen), een werkje dat hoewel het weinig tijd kost veel te weinig (of soms nooit) wordt uitgevoerd. Met aan zuren van de ondermelk en schoonhouden van het vat kan men vele moeilijkheden voorkomen! VOEDER- EN WEIDEBOUW. In de afgelopen winter heeft iede re boer via zijn vakblad (en) kennis kunnen nemen van de resultaten ver kregen met de Hardelandmachines in Overijssel. Het principe van deze methode en de werking van de ma chine is veelal uitvoerig besproken. Dus elke boer kan thans weten wat deze methode-Hardeland inhoudt. Doch dit alles was uit het vakblad te vernemen en wij kunnen ons voor stellen, dat vele boeren nu ook graag eens een dergelijke kuilmachine zou den willen zien werken. Welnu, daartoe zal er in het ko mende kuilseizoen zeker gelegenheid, bestaan. Er zullen dan een 25-tal machines in gebruik zijn, verdeeld, over zes provincies. Wij willen ©en ieder die aan kuilen doet of wil gaan doen, dan ook ten sterkste aanraden eens een kijkje te gaan nemen, opdat men nu eens met eigen ogen ziet wat men eerst heeft kunnen lezen. Maar indien men een kijkje gaat nemen bij de bereiding van de kuil, dan moet men ook het resultaat eens gaan beschouwen (en ruikenwant dat is pas een waardemeter. Dan zal men waarschijnlijk wel het verschil merken tussen een warme- en een Hardeland-kuil. Boeren, grijpt deze- kans aan! nu het leesseizoen ten einde loopt Onze Binderij zorgt voor grondig herstel, waardoor de levensduur van Uw lectuur belangrijk wordt vergroot. DRUKKER IJ - BINDER IJ Wij belasten ons gaarne met het afhalen van Uw Bindwerken -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4