NIEUWSBLAD Ntevws Wachters TWEEDE BLAiD Spiehfoyji BI] DE BALANS Oranjefeest te Heusden Tentoonstellingen Ziek of half ziek DONDERDAG 4 MEI 1950 No. 6767 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard AALBURG ANDEL DUSSEN EETHEN GIESSEN GIESSEN NEDERIIEMERT 533 OUDENDIJK WOUDRICHEM WELL Waarom melk bij de broodmaaltijd. Ons Feuilleton door W. Kerremans behorende bij het Tier |g|elegenheid van die verjaardag van. HijMj. de Koniniglin vonden alhier Zaterdag! 29 April de dloor die Oran jevereniging ge organiseerde feestelijk heden plaats. Deze feestdag' werd' geopieinid' met klokgelui van 8.308.45 uur "des vm, Om half tien kwamen de kinderen van de gezamenlijke scholen bijeen en onder ,gjeleide van het onderwij zend personeel en voorafjgega,ajn door het Bestuur der Oranjeveienigipg, maakten deze kinderen, getooid mlet vlaggetjes ein oranje, een tocht door de gemeente naar het gemeentehuis, waar de stoet werd ontvangen door de plaatsvervangend Burgemeester, weth. Groen, die de kinderen en de aanwezigen, toesprak, nadat de Voor- van de Oranjevereniging de Burge meester had toegesproken als verte genwoordiger van'H.Mi. de Koningin. Onder leiding, van de heer J. F. v. d. Broek zongen de kinderen eni ge Oranjeliederen, waarna zij terug werden, [geleid naap -die respectieves- lijkle scholen, waar zij werden ont haald op limonade, gebak enz. Des middags werden op de Vis markt kinderspelen igehojuden, waar- bii de geluidswagen van die heer v. VVijlen vo,or muziek zoygjde. Om 4 uur vond op bet Burcht plein een groot ruiterfestijn met springconcours plaats, waarbij de rij en jachtverenigimg „Rossinant" uit Waalwijk hare medewerking, ver leende. De prestaties van de rijvereini- iging werden, ondanks het slechte weer het oranje zonnet je liet ons n.l. des nam. in de steek en had plaats gemaakt voor régen ,die jon- verpoosïd aanhield door een groot aantal aanwezigen gevolgd. Bij het springconcours werd de beker be haald door de heer Verhoeven uit Helvoirt met hét paard Ingrid. Die 2e prijs behaalde de heer Schilders uit Waalwijk met Supée 3e prijsde heer C. Pulles uit Dirunen met Kaatje. 'Na afloop dankte de voorzitter der Oranjever. de Rij vereniging voor haar glewaardeerde medewerking, evenals de ruiters van het springconcours, en reikte aan de prijswinnaar de be ker uit, waarna door de deelnemers de ere-ronde werd gereden. Van 7—8 uur werd de ronde van Heusden gehouden. Vanaf de Boter markt moest worden gereden door Breestraat, achter de Prot. kerk, Put tierstraat, Zustersteeg, Hoogstraat, Bo- termarkt. Een 12-tal wielrenners na men hieraan deel. De eerste prijs werd behaald door Hi. v. Engelen, de 2e prijs door J. Verheij èn 'de 3e prijs door A. van Sijk. Ook dit nummer trok veel belangstelling. De heer v. Bnlgelen verwierf ook de door de heer L. v. Wagenberg beschikbaar Igestelde prijs van f 10.voor de eerstaankoroende in de 8 e ronide. Door de re port a ge post op de Boter markt werd door de heer A. Ver schuur het verloop van deze zeer spannende wedstrijd uitgezonden. Om half negen gaf de Heusdeinse Fanfare een concert op de Vismarkt, onder leiding van de heer P. A. de Man. Jammer dat de rejgen nog steeds aanhield en cle belangstelling daardoor niet zo groot was, als de uitvoering der verschillende muziek nummers verdiende. De uitvoering bewees n.l. dat onze fanfare weer op de goede weg is. De fakkeloptocht kon wegens de regen geen doorgang vinden. Maandag' herdacht de Oranjever eniging haar 30-jarig bestaan. Van 7—8 )uur n.m. werd in hotel Het Wa pen 'van Amsterdam een receptie ge houden in de restauratiezaal. Zeer velen kwamen het bestuur met dit jubileum gelukwensen o.'ml. het col lege van Bi. en W., de besturen der beide Middenstandsvereniigingen en dat van Beusdens Belang, schutters gilde St. Blasius, Hengelsportvereni ging, Heusdeiise Fanfare, IJsclub, Meisjesvereniging, Heusdens Mannen koor, Ned. Rode Kruis, E. H. Bi. O., Voetbalvereniging, „De Amusanten" en tal van particulieren. Na deze receptie bood de veren i,- fing hare leden een feestavond aan ie werd verzorgd door de Heus dense vereifigling „De Amusanten" in de glrote zaal van het Wapen van Amsterdam. De voorzitter der Oranjevereniging opende met een woord van welkom in het bijzonder tot Burgle mees ter van Delft en de beide wethouders, dankte allen voor de betoonde be langstelling bij de receptie en voor de aanglebodeh bloemen, waaronder fraaie bloemenmanden en gaf de lei ding voor het verdere van de avond aan „Die Amusanten". De heer Bruylants, leider van het giezelschap, opende met „Kent gij het Land der zee ontrukt", waarna de vereniging het publiek een avond vol afwisseling bracht. Zang, muziek en verschillende kleine stukjes wissel den elkaar af, waarbij de vereniging haar goede naam, die zij reeds in Heusden en omgéving heeft verwor ven, weer op bijzondere wijze hoog hield. Het publiek genopt vollop en een uitbundig gelach schalde nu, en dan. door de zaal. Bijzonder mooi was het slot „Kent igij het land" met aan het einde het eerste couplet van het Wilhelmus, dat allé aanwezigen staande en uit volle borst meezongen. Dihr. Nieuwkoop sloot met 'n woord van dank tot „De Amusanten" en verzocht het 2e couplet van het Wil- hetlmus te zingen. De avoind werd besloten met een bal, waarvoor op verzoek van de heer Boere, de Burgemeester tot half een vergunning had verleend en waar bij bet bandje van „De Amusanten" zich bijzonder verdienstelijk maakte en zich zeer onderscheidde. In de pauze werden een apar taar ten op z'n Amerikaans verloot,, wat de Oranjevereniging een aardig be drag in de kas bracht. De heer Joh. Schouten heeft bedankt als ouderling en notabel der Ned. Herv. Kerk, terwijl de heer A. B. Nieuwkoop tot kerkvoogd is her kozen. De landbouwer P. Nieuwen- huizen, die de leidsels van "de paar den om zijn hand had gedaan, werd doordat de paarden er van doorgin gen en niet spoedig genoeg los kon komen, zodanig verwond, dat hij zich in het ziekenhuis te 's-Bosch moest laten behandelen. Bij Kon. Besl. is aan Willem Kramer alhier de Ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend. Bij de door Arch. A. Penning te Almkerk gehouden aanbesteding voor de bouw van een veestal met bijgebouw aan de Perenboom te Hank was laagste inschrijver de fa. Gebr. Hieere te Hank met f8012. Opvol ger was W. Leenhouts te Hank met f 8390. De hoogste inschrijvers waren de Gebr. Bakker te Giessendam met f 11800. De uitslag der aanbesteding tot het bouwen van een vorstvrije fruitbewaarplaats op de Lange Brug- gert alhier voor de N.V. Nooxdbra- bant te Waalwijk, onder architectuur van N. J. de Bonth te Vught, was als volgt: M. Kleingeld, Waalwijk f 32000 P. A. Kramer, Genderen 29900 Fa. Joh. v. Boxtel, Vught 29617 M. Kramer, Bab.-Broek 28990 Fa. Fitters te Waspik 28500 J. E. Haspels, Bab.-Broek 28300 A. Rosenbrand, Capelle 27887 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 27855 Fa. Tankens en Zn., Andel 27839 Redeker en Wed. Colet, Meeuwen 27664 Fa. Groeneveld, Woudrichem 27170 A. v. d. Broek en Redeker, Meeuwen 26983 A. Spuibroek, Waalwijk 26980 M. Wijnands, Waalwijk 26252 Fa. A. J. d. Teuling, Waalwijk 26232 Gegund aan A. J. d. Teuling. Naar we vernemen zal de zang vereniging alhier op 19 Mei a.s. deel nemen aan het nationaal concours) te Waspik. 9 Aug. 1950: Twintigste jSChapen- fokdagi te 's Bosch. 30 Aug. 1950: Verkoopdag ge.re- igistreerde schapen te 's Bosch. 5 en 6 Sept. .1950: Nationale Kleinveetétttoonstellinig te 's Bosch. (Varkens, schapen en igieiten). 15 Sept. 1950: Nationale Trek paardentent oonsteLLinjg te 's Bioisch.1 De heer J. A. Nieuwenhuizen, gem.-secretaris alhier, slaagde voor het schriftelijk gedeelte gemeen te-fi nanciën. De kerkoollecte, dié .gehouden is voor het Bouwfonds der Nederl. Herv. kérk aain de Noordrijide, heeft opgebracht het 'bedrag van 115.14,. Het Texelse Schapenstamboek xvoor Noordbrabant deelt medé, diat de wolkeuring te Nederbemert zal plaats hebben op Donderdag 13 Juli a.s. De afd. Niaderhemert van „De Macht van het Kleine" telt thans 119 leden met 6 collectanten. Het werk voor de verplejgikig van lijders aah vademde ziekte vindt hier igjestadige voortgang. Uitslialgi verkiezing Pr ov. Staten. P,S|. 4946 P.S. 1950 K.V.P. 10 6 P. vjd. A. 75 89 C.H. 73 101 A.R. 138 84 V.V.D. 45 15 l C.P,jN. S.G.P. 236 236 Geref. Pol. Verb. 'Middenst. P. K.N.P. 2 Oude S.Dj.A.P. Naar wij vernemen hoopt de Muziekvereniging „Kunst na Strijd" directeur de heer P. C. v. d. Wiel, op Zaterdag 6 Mei a.s. een concert te geven op de nieuwe muziektent. Het Delftse Bouwkundig Stu dentengezelschap „Stylos" had een prijsvraag uitgeschreven met Gor- cumse objecten als onderwerp. Een architectschets van Woudrichem door de heer J. Volders verwierf een eer- vode vermelding. Tier :g!elegenheid van de ber- king van de bevrijding, zal Vrijdag avond 5 Mei, om 8 uur een dank dienst worden gehouden, waarin zal voorgaan Ds. de Graaff. Het kerkkoor zal medewerking ver lenen. Tendolin verdrijft rheumatische pijnen N.V. A J TEN DOESSCHATE - ZWOLLE door een griepaanval of gevatte koude? Sanapirin (Mijnhardt) helpt U er in een paar dagen van af. Buisje 50 ta bletten 70 cent, 25 tabletten 40 cent. DOOR Dr. C. DiE|N' HARTOG,. Onze broodmaaltijd kan alleen dan volledijg worden genoemd', wan neer deze ons alle voedingsstoffen, die ons lichaam nodig heeft, in vol doende hoeveelheden en in goede onderlinge verhouding verschaft. De ze voedingsstoffen zijln: eiwitten, vet ten, koolhydraten (meel- en suiker-i stoffen), minerale zouten, vitamines en water. Het brood zelf, het haofdbestainid- deei van de broodmaaltijd, bevat de meeste van deze stoffen. Etnkele stof fen ontbreken echter gleheiel, terwijl er van sommige voedingsstoffen in brood onvoldoende voorkomt. Een menu van „water en brood" is daar om niet alleen weinig aantrekkelijk, maar ook onvoldoende, al zou men zelfs enorme hoeveelheden brood ge bruiken. Andere levensmiddelen moe ten de voedingswaarde van het brood aanvullen en daardoor verbeteren. In de eerste plaats is melk daar voor aangewezen. Mjelk is rijk aan eiwit van hoge kwaliteit. Ook in brood komt eiwit voor*, maar de we tenschap maakt onderscheid tussen de verschillende soorten eiwitde ene soort is voor de opbouw en in-' standhouding van ons lichaam van groter waaide dan de andere. Melk is voor de opbouw van het lichaams eiwit van grote waarde. Een eiwitj- soort van hoge waarde kan vaak een minder gppd eiwit aanvullen, zo dat ze, tezamen genuttigd, een ei wit van zeer hoge waarde geven. De broodeiwitten nu kunnen .uitstekend door de meikei wit ten worden aange vuld. Bij iedere broodmaaltijd be hoort dan ook melk of een melk product voor te komen, hetzij in de vorm van een beker melk of Kaas op de boterham, of als karnemelk, yoghurt of een ander melkproduct.. Een 'bord pap doet dezelfde dienst. Melk is verder rijk aan kalk- en fosforzouten, die voor onze gezond heid van veel belang rijn; het melk vet bevat voorts dezelfde vitamines als boter. Vanweigle al deze goede eigenschap pen is het dagelijks gebruik van melk speciaal bij de broodmaaltijd zowel voor volwassenen alls voor kin deren aan te bevelen. Een halve liter per dagi is zeker gewenstvoor a.s. en jonge moeders wordt het mini mum op een liter pier dag gescela; Is onze broodmaaltijd met melk volledig geworden? Neen, voor de vitamine C-voorziening is oiok wat fruit of groente (bijv. plakken appel, (radijs, ramenas, sterxekers, tomaat,, koirikomimer of een slaat je als brood- belegging) nodig, terwijl deze ook nog kan worden aangevuld met wat vlees vis of met een ei. Dio,ch van deze laatste artikelen is slechts be trekkelijk weinig nodig, wanneer men voldoende melk iof melkpr,odlueten ge bruikt. Het gébruik van melk kan zeker niet duur genoemd worden. In ver gelijking met andere eiwitrijke le vensmiddelen (vlees, kaas, eieren) is melk zelfs de goedkoopste bron van dierlijk eiwit. 44. Hij zweeg, keek op naar Roelants en schudde toen langzaam het hoofd. „Neen Roelants, dat weet je zelf ook wel, dat het niet zo is. Die men sen zijn ongelooflijk wreed tegen el kaar. Niet ten onrechte zeiden de Romeinen al: Homo homiini lupus. (De mens is een wolf voor rijn mei demens). Neen, de cliënten zullen mompelen dat jij daar zit en om hun eigen braafheid en voortreffelijkheid te tonen, zullen rij mijn... ons kan toor voorbijgaan... Met opgeheven hoofd, zoals dat past aan deugidzamen die nooit met de strafrechter in aan raking kwamen". „Ik heb dat ook zo voor mij gé- zien", zei Roelants stil. Ik weet dat het voor u, en voor mij nog meer, uiterst pijnlijk zou zijn bij u .te zitten en bil ieder die binnenkwam te moe ten letten op de uitdrukking van hun gelaat om te zien of .hij het wist en hoe hij oordeelt. Ik .heb er igéen ogenblik over geaarzeld, welke weg voor mij lag en daarom kom ik afscheid van u nemen". „Afscheid is een te sterk woord. Laat ons zeggen dat je een poosje vacantie neemt. Later spreken we elikaar dan weer eens. Ik moet .er van heler harte bijvoegen dat het ,mij innig spijt, dat dit gebeurd is en dlat je nu van mij weg moet gaan. Ik was heel tevreden met je, ik .was er gerust op mijn praktijk aain je over te doen, ik kon heel prettig en vol vertrouwen met je werken en ik heb gezien dat je een bekwaam jurist zult worden. Dit alles, mijn jongen, zal je ook wel doen verstaan, dat wij niet voor goed uit elkaar gaan. Die tijd moet wat zand blazen qyer het gebeurde en als na enige tijd, een jaar of zo, de mensen weer iets anders iglekregeii hebben om oyer te praten, kom je maar eens aan". Roelants reikte zijn oude vriend de hand en dankte hem voor rijn hartelijke woorden, maar hij begreep, dat er van die nieuwe toekomst niets zou komen. Massink zou al heel gauw een andere opvolger hebben gevon den en „na een jaar of zo" Roelants niet meer nodig hebben. Hij had er nog iniet veel over na gedacht wat hij verder zou gaan doen, maar uit de houding! van be kenden had hij wel kunnen opmer ken, dat het gevangenisteken hen af schrikte. Zij hadden allen opmerke lijk veel haast als hij hen aansprak of ze zag,én aan de overzijde iets heel bijzonders waarheen rij scherp hun blik richtten, zodat rij Roelants die langs hen heen liep, niet zagen. Zo zou het zeker ook gaan als hij poogde ergens een plaats te vinden waar hij kon werken. Och, dat was niets. Hij had hen tenslotte niet nodig. Gelukkig had hij voldoende middelen om niet te behoeven jagen achter baantjes. Maar het zou wel bitter rijn zich zo te voeten uitgestoten en ie moetien leeg lopen. Doch wat had dat alles te beteke nen bij hetgeen Yonca te wachten stond. Als zij uit de gevangenis kwam zou men haar mijden, zij zou zich gevoelen als een opgejaagde, een uit gestotene, die schuw en angstig zou worden voor de mensen om haar heen. Die klare, pensieve oigjen zou den bang en schichtig worden, dat mooie, open, levensblijde gezicht zou trekken krijgen van vroege ouder dom met groeven van zorgen en al leen gedragen leed, van onrust en schaamte. Kon hij nu haar ten huwelijk vra gen en haar onder zijn bescherming nemen, met haar naar het buitenland reizen en wachten tot hier de ge beurtenissen in de schemer van ver leden vager werden? Neen, daaraan kon hij niet denken. Het zou de onvermijdelijke schijn hebben alsof hij misbruik maakte van de dwarig-toestand, waarin hét lot haar had gevoerd, alsof al rijn vrien delijkheid en hulp waren voortge komen uit eigenbelang met de bedoe ling haar dan te stellen voor de eis huw met mij of ik laat je in de steek. Met daarbij nog het ongeuite ver maan, bedenk eens wat Ik voor je heb gedaan. Hij wist, dat zij hem niet liefhad, -at had zij getoornd door haar huwe lijk met Uilenburgh en door haar houding jegens, hem zelf. Met deze zekerheid haar toch ten huwelijk te vragen, haar eigenlijk te dwingen het aanzoek te aanvaarden, zou een streek zijn, die hem op het niveau bracht van de ploert van wien zij nu bevrijd was. Oinmoiglelijk'. De enige goede en zekere uitkomst, de oplossing, die hem de gouden poort tot het geluks land zou openen en die Yonca rust en een onbezorgd leven kon brengen en die direct binnen rijn bereik' was, kon niet worden aangegrepen. Op de dag diat de rechtbank uit spraak zou doen, zocht Roelants, toen hij de rechtszaal binnenkwam naar enigi bekend gezicht op de gereser veerde plaatsen. Op de publieke tri bune was de belangstelling niet groot en ook daar vond hij jgeen enkel familielid of vriend. Hoofdstuk VIII. BANGE VRIJHEID. Bitter gestemd inam hij plaats in de advocatenbanfcen en verbeet zijn woede over de harteloosheid der an deren. Daar was Yoinca. Bleek was zij, vermagerd, een smartelijke trek vail zwaar gedragen leed om de mond hoeken, vermoeide ogen, miaar ook een waas van kalmte; serene bijna tevreden berusting. Zij zag hem en glimlachte even tegen haar enige vriend, die hier aanwezig was. Yonca was niet bevreesd meer voor het vonnis. Zij had overwonnen. Neen, voor de ggvarfgenis was zij niet meer bang, wél voor de vrijheid. Niet de veroordeling, maar de vrij spraak vreesde zij. Er was een heerlijke rust over haar gekomen na de openbare behan deling:. Er kon haar geen kwaad meer gebeuren als zij veilig tussen de muren van de oei bleef. Als zij vrijgelaten werd dan zou het moei lijker warden. Zijij had de gezichten en de houdingen voor zich gezien van haar lieve kennissen, de gezich ten die een uitdrukking zochten te verbergen over „die moordenares, die ontslagen gevangene". De gezichten die haar koel en afwijzend zouden doen begrijpen dat er voor haar geen plaats meer was tussen de nette men sen. De nette mensen zouden mis schien haar wel even willen ontvan gen, maar alleen om haar uit de hoogte mede te delen, dat rij toch diende te begrijpen dat rij niet meer roet elkaar konden verkeren. Roelants zou haar wel willen bij staan, hij zou zich wel een beetje daaétoe verplicht gevoelen, maar dat zou toch ook wel zijn met de hoop dat het niet fce lang, zou duren en dat zijn meisje, die Yonca, er niet tegen op zou komen. Jo had een huiver als rij er aan dacht terug te moeten in die vijan dige, hatelijke, drukke wereld, weg uit de stille en rustige omriotenheid van de cel met een vriendelijke be waakster, die haar tot tranen toe had geroerd, om die eenvoudige, onbehol pen manier waarop rij de gevangene had pogen moed in te spreken en te troosten. Zij was de enige. Roe lants had na zijn vrijlating geen en kele keer haar bezocht en hield zich nu al weg. Als rij veroordeeld zou zijn, zou ze voorlopig rust h»,ebben, er was maar een slechte zijde aan een veroordelend vonnis, dat zij naar een andere gevangenis zou gebracht worden en dus een andere bewaak ster zou krijgen, die misschien streng of ruw zou zijn. (Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5