voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Toespraak van H.M. Koningin Juliana Plaatselijk Nieuws Groot Internationaal Muziek- en Zangconcours te Wijk en Aalburg r land van altena No. 6768 Maandag 8 Mei 1950 V. J Firma L. j. Veerman, Heusden op de Herdenkingsdag der bevrijding. De Koningin herinnerde in een radio-rede er aan, dat bij alle redevoeringen ter herdenking van de oorlog en van degenen, die er hun hoogste offer in brachten, s teeds het hoofdmotief islaten wij het ideaal, waarvoor zij gestroven zijn, in ons leven waar maken. Na vijf jaren vrede gaan velen, aldus H. M., zover, dat zij menen, dat het geestelijke goed, in de strijd verworven, in de veelbewogen en teleurstellende nasleep teloor is gegaan. Maar een geestelijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft door werken. En het werkt nog steeds. In West-Europa heeft Nederland het zwaarst geleden zo ging H.M. voort en ook het meest opvallend herstel beleefd. Buitenlan ders zien dit duidelijk en verklaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Nederland blijft men uitkijken. Nederland heeft verplichtingen in de broederschap der volkeren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ontplooiing in het nieuwe seizoen van de tweede helft der twintigste eeuw. Er moet worden losgelaten wat voorbij is, als offer, en laat ons aanvaarden, dat herstel van mensenwaarden alleen kan geschieden vanuit een volkomen rustig, uitgebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naar welvaart. De twijfel is een slechte kameraad en de hoop eigenlijk niet min der, omdat beide concrete aanvaarding verwerpen en dus nimmer een gezonde beschouwing ontstaan kan. Niets kan ons beletten alles te verwachten van het leven, maar dan als begrip voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Onze verlangens zijn de draden, aldus besloot de Koningin, waarmee God weeft. En het weefgetouw van God is onnaspeurlijk, evenals het vervliegen van onze verlangens. Doch niet één draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal weven in het gewaad van Zijn schepping. HEUSDEN Vrijdagavond werd in de Herv. Kerk alhier, een herdenkingsdienst gehouden. Voor de gevallenen in de oorlog werd een minuut stilte in acht genomen. In deze dienst ging voor Ds. W. Anker. Door plotseling optredende on voorziene omstandigheden kion dié aangekondigde tweede inenting voor diphterie j.L Vrijdag niet doorgaan. Br zal nu gelegenheid zijn voor deze inenting op Maandag 8 Mei om li uur in het gasthuis. ALMKERK Bij de thuiskiomenlde militairen uit Indonesië, C. Faasen én G. v. d. Stelt ,werd door 'de muziekver. „'Nooit Gedacht" een serenade ge bracht, hetgeen veel belangs tiel'ling trok. iNjaar wij vernemen heeft de heer H. C. Kraaiveld zijin benoeminjg als Kerkvoogd bij de Herv. gem. al hier ^aanvaard. Die muziekvereniging „Nooit Gedacht" alhier heeft besloten in Juli a.s« deel te nemen aan het muziékj- concours te Maarsen en wel in de afd. Uitmuntendheid. ANDEL Vorige week keerden onze dorpsgenoten A. v. An del, W. Vos en Otto Verhoeven uit Indonesië in onze gemeente terug. Velen kwamen hun gelukwensen met de behouden thuiskomst aanbie den, terwijl des avonds Andel's Fan fare een serenade bracht. De heer W. Kramer alhier, werd dezer dagen te Rijswijk door een auto aangereden. Hij bekwam lichte verwondingen, doch de 8o-ja- rige moest per auto naar huis wor den gebracht. Onze vroe|giere dorpsgenoot, de heer <A. A. van Beten, burjgtemeieister van Nieuwerkerk, is voor de A-Ri. Partij gekozen tot lid van de Prov. Staten van Zeeland. BRAKEL Dis. P. v,an Galen heeft het be roep naair de Ned'. Herv. gem. te Papendrecht aanigénomen. Hij vervuld daar de tweedie predikantsplaats. Zijn coüega is Ds. L. Vroegindeweij. BOMMELERWAARD Donderdag 11 Mei houdt die pas opgerichte Ring van Herv. Geref. Meisjesverenig'ingen, des avonds om half acht haar eerste vergadering in de Herv. kerk te Zuiüchem. Alle Meisjesvereïialglingein in de E omimielerwaard zijn reeds bij: deze Ring aangesloten. De leidinjg van deze vergadering berust bij Mevr. WafmoltZ, presidente. Volgens de agenda belooft hét een leerzame vergadering te wolfden. DUSSEN (Hank). Met het troepentransportschip „General W. M. Black" zal uit In donesië in het vaderland terugkeren onze dorpsgenoot Korp. L. J. van Dortmont. DRONGELEN - De schoolartsendienst is in het Land van Heugden en Altena met zijln werkzaamheden bejgonmen. De leerlingen van de O.L. school te Dr on|g|elen werden op Dinsdag 2 IMei j.L allen adn een jgeneeskundig onderzoek' onderworpen. EETHEN De heer J. van Herpen, tijden lijk ambtenaar ter secretarie alhier, is met ingang van 8 Mei 1950 be- noemd tót waarnemend secretaris, dér gemeente Heenvliet (Z.HL). GENDEREN Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, Candt. H. J. Smit te Vaassen. Gekozen tot secretaris van de Chr. Schoolvereniging alhier, de heer Jac. Branderhorst Wz. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Door de betreffende gemeen tebesturen in het Land van Heusden en Altena zijn In de maand April 1950 de volgende bouwvergunningen afgegeven: Bouw van een weideboerderij op polder Stenen Muur, opdrachtgever W. v. d. Vorm, aannemer. Fa. W. Stam te Rotterdam, Architectenbu reau „Stam" te Rotterdam. Bouw woonhuis E. de Pauw te Heesbeen, aannemer A. A. v. Ber- geijk te Aalburg, architect C. H. Kleinloog te Genderen. Bouw hangar Joh. Boom te Babi- loniënbroek, aannemer J. Haspels te Babiloniënbroek Bouw vorstvrije fr ui tb e waarplaats voor de N.V. „Noord-Braband" Ver zekering op het Leven te Waalwijk, aannemers, Fa. Teuling te Waalwijk, architect N. J. de Bondt te Vught. Bouw landbouwhangar P. de Fij- ter te Andel, aannemers, N.V. „La- tumebo" te Alblasserdam. Bouw woonhuis Chr. Hovestadt te De Werken c.a., aannemers, Fa. de Koter te Werkendam, Architect A. Penning te Almkerk. Bouw woonhuis P. Hovestadt te De Werken c.a., aannemers, Fa. de Ko ter te Werkendam, architect A. Pen ning te Almkerk. De bouw van 6 woningen voor» rekening van de gemeente Almkerk is opgedragen aan C. F. van Wendel de Joode te Sleeuwijk, architect A. Penning te Almkerk. Hierbij wordt aangetekend dat de talrijke courantenberichten die aan geven dat deze opdracht is verleend aan Joh. v. d. Heuvel te Werkendam, onjuist zijn. Deze aannemer is wel de laagste inschrijver voor dit werk,, maar hjj verzocht ontheffing van zijn inschrijving op grond van een. ge maakte vergissing in zijn begroting. Deze aannemer is door de Minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting tot 1 Mei 1951 uitgesloten van alle opdrachten te verstrekken door of namens het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting of door of namens publiekrechtelijke li- HASSELTS CAPELLA KOOR uit Hasselt (België) chamen of woningbouwcorporaties, voor zover een beroep op financiële steun van het Rijk is gedaan en de gunning aan de goedkeuring van dat departement is onderworpen. De Mi nisters van Oorlog en van Verkeer en Waterstaat zullen tien aanzien van door hun departement te verstrek ken opdrachten eenzelfde gedragslijn volgen. Deze maatregel moge voor heren aannemers een aansporing zijn hun inschrijvingen goed te berekenen en de biljetten juist en volledig in te vullen. Gedurende de maand April 1950 heeft de Centrale Technische Dienst in het Land van Heusden en Altena adviezen afgegeven voor betaling van Definitief herstel: Zware schade f 18649,00 Herbouw 45932,30 Totaal f64581,30 LOEVESTEIN Zopldiajgi j.L werd alhier gecol lecteerd tijdens die gehouden godsn godsdienstoefening o.mi. f25.voor de Geref. Zendingsbond. MEEUWEN A s. Donderdag 11 Mei des avonds om half acht hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds. v. Dam van Werkendam. NIEUWENDIJK In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer J. Klop, is tot voorzitter van de Ger. Mannen- vereniging gekozen de heer A. van Haaften. De heer H. v. Breugel heeft bedankt als secretaris en als lid van het Kon. Erk. Fanfarecorps „Over winning na Strijd" te Kille. Vanaf de oprichting 3 Aug. 1934, dus ruim 15 jaar, heeft hij deze functie ver vuld. Tot boekhouder van de Chr. Schoolvereniging is benoemd de heer A. van Haaften. POEDEROIJEN MaandaJg 1 Mei l.L waren heel wat belangstellenden bijieen in één dier lokalen van die Openb. school, met het doel om te komen tot opr richting van een bij®. Fröbelschool. Op verzoek had de Eterw. Heer As- mus de leiding- Alle aanweziiglen waren van oor deel ,l!at indien maar emigszii|nis mio- glelijk het komen moest tot stichting van een dergelijke schöiol. Een commissie werd igevorm'd, die de plannen verder zou uitwerken en verschillende zakten onder het oog zien ,om daarna de: resultaten mede te delen. Deze commissie bestaat uit de volgende persodenK. Asmus, D'. Bok, G. ten H|alge, W. Bok en C. de Boef. SLEEUWIJK Heel veel landbouwers In het Land van Altena outvin|gen reeds hun afrekening van de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Hierbij is 'geolei- kten ,dat een groot percentage der gedupeerden terugbetalingen moet doen. Bezwaar hiertegen kan mem indienen bij! de Minister van Land bouw, Visserijl en Y|(—J—1-j Dit koor bezit niet alleen in België,' doch ook in ons land een uitsteken-1 de naam. De „Gazet van Limburg" schrijft in haar nummer van 5 Juli 1949 naar aanleiding van een con cert dat dit koor in Roermond had gegeven „Men mag Hasselt's a Capella koor en haar dirigent Jan Rou-: wet ongetwijfeld een woord van huidie brengen voor het goede, wat in het relatief nog zeer kor-; te bestaan van de vereniging, werd bereikt. Het koor beschikt over goed materiaal, behoorlijke stemmen,' enkele zelfs zeer goede, en ook voor de dictie en de volgzaam-^ beid ten opzichte van de inten ties van haar 'dirigent is een woord van lof wel op haar plaats." De „Maas- en Roerbode" te Roer mond, schrijvende over het verloop van ditzelfde concert, roemde de uit voering en feliciteerde het koor met de uitvoering der diverse koornum- iners. Schreef verder: Het koor beschikt over goed materiaal. De stemmen zijn veer behoorlijk gevormd, waarbij voor al de goede dictie op viel. Men moet bewondering hebben voor dirigent en zangers om op zo korte tijd het zo ver te brengen. Het blad roemde ook zeer Mej. Alice van Haaïen, die als soliste op trad. Alioe van Haaren is een so praan van klasse, aldus dit blad. Uit het vorenstaande blijkt, dat de zangliefhebbers genotvolle uren te waditen staan. Hasselt's h Capella Koor komt uit tegen de „Vlaamse Zangminnaars", Borgerhout, Antwer pen in 'de Superieure Afdeling. Nu is na samiensprékfinjgi doom landbuuwnrlgjanisaties een commissie in het leven glercfeipem, die zich tot taak stelt deze bezwaren your hun leden te onderzoeken. Hierin hebben zitting voor de Nioiordbrab. Mij. vam Landbouw, de heer A. JL Snoek tie Almklerk, voor de C.R.TI.B1 de heer L. Vogelaar te Andel en voor die INI. C.Bi., de heer P. v. Scbendel te Dush sen. Deze commissie heeft de voorn maliigle ambtenaar van Landbouwher- steï, de heer J. Cornet te Sleed wijk, aangezocht voor het onderzoek der ingediende bezwaren'. Zij die eien be zwaarschrift wensen in te dienen, kunnen zich wenden tot de plaatseh lijlkie secretaris van de afdeling, waar bij men is aangesloten of tot de commissieleden of rechtstreeks tot de heer J. Cornet, schoolstraat 3, Sleeu wijk. 1 HVSILAI Uitgavee Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct„ per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur dat met Hemelvaartsdag deelneemt aan het concours en des avonds een concert zal geven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1