Raadsvergadering de Werken en Sleeuwijk Vervolg. gehouden op Zaterdag 10 Mei, des v.m. 10 u. Schrijven van Ged. Staten betref fende samenvoeging Vleeskeurings diensten Almkerk en Wierlklenldani. De Voorzitter zeigjt, dat de heren de stukken, op dit voorstel betreki- kin!gi hebbende, bij' de stukken heb ben kunnen lezen, ziodat het hem1 niet nodiigi lijkt, nadere inlichtingen te verstrekken. De heer Wendel de Joode vraagt wat de bedoelinjgj is.. De Voorzitter zal dan een klarte uiteeinzettimlgl geven. Zoals bekend, was er in Werkendam een vleeskeu- rinjg'sdienst gevestigd, omvattende de gemeenten Werkendam; en de Wer ken en Sleeuwijk. Daarnaast is er een vlee skeu r ingsdienist Almkerk, waarbij naast Almkerk zijn aange sloten de gemeenten Waudrichem, Dussen, Ajndel, Giessen en Rijswijk. Nu is van de zijde van de Inspecteur voor de veterinaire dienst een voon- stel uitgegaan tot samenvoeging van de diensten Almkerk en Werkendam. De aanleidende oorzaak voor dit voorstel was de omstandilgjheid 'dat de veearts, hoofd van. de dienst te Wer kendam, de pensioengerechtigde leef tijd had bereikt. iMjem dacht 'dat jet niet iglemakkelijk zou zijn daar een keurinjgtsveearts te krijgen. B. en W van Werkendam hebben zich direct teglen het voorstel van samenvoeging verzet en pogingen, gedaan ben keu- rinlgsveearts hoofd van dienst tekrij- jgjen, wat 'is gelukt. Toch heeft de Inspecteur het plan tot samenvoeging doorgezet, niette^ jgtenstaande hij had verklaard, dat hij zijn voorstel niet op de spits zou drijven. Toen kwam het schrijven van de Minister, nadat de keurinjgls veearts reeds was aangesteld. Bij dit schrij ven was een bijlage gevoegd, waar uit bleek, dat het de bedoeling was om van Almkerk een vol-ambtelijke dienst te maken. B. en W. van Wer kendam hebben zich in een schrij ven. van 20 Februari aan Ged. St. tegen dit plan verzet, welk' schrijven met het advies van de. Inspecteur, door Ged. Staten aan alle betreffende igjemeenten 'is gezonden. ;Nu bestaan omtrent deze kwestie meninjgjen die niet juist zijn. Onder meer dat er in Almkerk een slacht huis zou komen, wat niet juist is.' Trouwens een slachthuis zou kapi talen verslinden, me,t alle gjevolgen van dien. Als het tot vereniging Zou komen, zouden de aanjgiesloten ge meenten moeten beslissen waar het slachthuis zou komen. B. en W. van Werkendam hebben in hun schrijven de economische en financiële bezwa ren uiteenigtezet. Als het juist is dat men tot 3 maal moet opbellen eer de veearts komt, blijkt toch wel, dat de zaak niet in orde is. Werkendam 'heeft altijd gewerkt met een batig saldo, terwijl Almkerk een behoorlijk tekort heeft. De heer Wendel de Joode gelooft dat samenvoeging, waardoor een vol ambtelijke dienst wordt verkregen, eendeels wel ideaal zou zijn, doch anderzijds tot gevolg zou hebben, dat iedere gemeente op een bepaalde dag zou moeten slachten, waardoor de slagers nogal eens zonder vlees zou den zitten. Spr. hoort dat de keu- ringsveearts nooit op tijd is, hij ge looft dat samenvoeging verkeerd en tegen de belangen van slagers en be volking is. De heer Groeneveld is voor cen tralisatie, waar deze doeltreffend is, door te voeren. Hij meent echter,, dat zulks in dit geval niet mogelijk is en een belanjgrijke stagnatie zou veroorzaken. De heer de Koning heeft wel eens de meninjg horen verkondigen, dat Almikerk alles naar zich toe wil trekken. Spr. krijgt het idee, dat zulks het geval is. Ook wordt be weerd, dat Almkierk als centrum het meest geschikt is. H|oe zal het ech ter worden als de nieuwe 'w|e|g[ er eenmaal is, dan acht spr. meer Wour drichem de juiste gemeente als cen trum dan Almkerk. Hiji gelooft, dat Almkerk wel wat ver gaat en dat daar wel iets anders achter steekt, daar is een persoon die. 'deze zomer afgestudeerd is die een betrekking moet hebben. Er is een papiertje op zijn tafel gewaaid, waarin wordt be weerd ,'dat in de kring Almikerk' 4400 huisslachtirigen en hier 1800 worden verricht. Hij begrijpt niet, hoe men aan deze cijfers komt. Er wordt ö'oik gezegd, dat er een wo ning met een laboratorium en nioefd- slachtplaats is, hij heeft daarvan ech ter nooit iets gezien. Als de reke ning hier ter tafel komt, blijkt steeds, dat Almkerk bij Sleeuwijk in de schuld zit. In een schrijven wordt beweerd, dat de Burgemeester van Werkendam tot een bespreking was ■uitgenodigd ,doch daaraan geen ge volg heeft gegeven, "dit acht spr, niet juist als dit zo is. Ook acht hij het schrijven van B. en W. van Wer kendam wel wat bout. De Voorzitter merfct op, dat wat de heer de Koninjg over een afgestu deerde ze|gtt, niet juist is. De heer Dekker meent, na alles wat reeds gezegd is, kort te kunnen zijn. Spr. voelt niets voor samenvoe ging en centralisatie. Als men Bouw en Woningtoezicht beziet, blijkt dat ook daaraan bezwaren kleven. Het protest van VB. en W. van Werken dam, had naar hij, meent, wel iets minder scherp .gezegd kunnen wor den. Wat over de schoolartsendienst wordt giezegd, had beter achterwege kunnen 'blijven. De Voorzitter merkt op,, dat wat in het adrfes vajn B. en W. over de schoolartsendienst wordt jgezegd, an ders zit. Hiji zou daarover meer kun nen vertellen en dan zou men anders hierover oordelen. De heer Dekker acht dit moglelij'k', vermoedelijk is daarover meer achter de schermen afgespeeld. 'De Voorzitter zal de laatste zijn die wil beweren dat het adres soe pel is, dit was zeer scherp. Wethouder de Rover kan zich ige- heel achter het schrijven plaatsen pn hij is overtuigd, dat zulks ook het ge val met wethouder Ippel is. De heer de Koning heeft een boer in Almkerk horen verklaren, dat de veearts in Almkerk een lor is. Deze jgiaat naar Werkendam, doch daar zit de vleeskeuringsdienst achter, meent deze boer. De heer Sterrenburg vraagt of de financiering als het een dienst wordt voordeliger zal zijn, of blijft dit het zelfde De Voorzitter kan dit moeilijk ze gien, 'doch hij! is overtuigd, dat kosten hogler zullen wórden. In Werkendam kost de administratie f 100 in Almkerk f 500. De heer de Graaff acht het billijk, er bij te zeggen, dat het tekort in Almkerk is ontstaan ten|gevalge van de ziekte van veearts Koiopmans. De Voorzitter kan dit niet otttH kennen ,maar niettemin bestaat dit tekort. Het salaris van een volambte,- lijke keuringsveearts, plus een hulp- keurmeester, 'zal zeker hojger liggen dan dit thans het geval is. De heer Sterrenbuiig zegt, dat als blijkt dat het duurder wordt, het moet blijven zoals het thans is. Daar om moet spr. teg|ein verenigen zijn. De Voorzitter merkt pp, dat de kring Almkerk veel moeilijker is dan die van Werkendam, waar 8 slagers in de kom bij elkaar wonen. Ü.ok voor de huisslachtingen is de kring veel korter. Het kan niet adders pf m©n zal bepaalde dagen krijgen, waarop geslacht zal moeten worden. De heer Groeneveld heeft bet ver weer gelezen en ook dat van Alm!-! kerk. Hij moet zeggen, dat Almkerk gelijk heeft, doch voor de Werken en Sleeuwijk kleven zoveel bezwaren aan verenigen, dat hij tegen bet voor stel moet zijn. De heer Dekker gelooft, dat de eerste stap zal zijn samenvoeging, en de 2de een slachtplaats. Die heer Wendel de Joode acht dit een strop voor de slagers, die een ei gen slachtplaats hebben doen ma ken, deze worden de dupe. |M|et algemene stemmen verklaart de raad zich hierop tegen verenigen.' De Voorzitter 'heeft horen Zeggen, dat hij was uitgenodigd tot een sa- menspreking;. In overleg met de wet houders van Werkendam is beslo ten, niet naar deze bijeenkomst te iglaan. 1 De heer Wendel de Jooide wijst op het feit, dat tengevolge van de cen trale keuring 90 pet. van de huis- slachtingen verloren zijn gegaan. De heer de Bruijh adviseert hier over maar eens inlichtingen in te winnen in Zaltbommlel. Voorstel van B. en W. tot het bou wen van 2 woningen met rijfcssteun. Dg Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is deze 2 woningen te dóen bouwen aan de Kastanjelaan, naóst de 4 die er reeds zijin gebouwd. !Met algemene stemlmen hecht de raad hieraan zijn goedkeuring en be sluit tevens tot hiervoor noodzakelijke begrc tings wij ziging Voorstel van Bi. en W. tot waarbor gen van rente en aflossing van aan te igane geldleningen bij de Rohyp voor de 'bouw van woningen door M. Vos, J. Kant, P. Hpvestadt, C'hr. H;oye- stadt en A. Penning. De Voorzitter deelt mede, dat al deze personen over bouwvolume be schikken. Alle stukken hierop betrek king hebbende kunnen de raad niet worden voorgelegd, doch B. en W;. komen met dit voorstel om een ën ander niet te stagneren. !Qe gemeen te behoeft geen geld op tafel te leg- igen, doch alleen rente en aflossing te waarborgen. 'Met aligiemene stemlmen wordt ook BORSTBEELD VAN DR. A.fPLESMAN dit voorstel van Bi. en W. aangeno men. Voorstel van B. en W. tot aankoop van ©en perceel bouwgrond langs de Notenlaan, ter grootte van 1.25.30 ha van de erven L. v. Drunen, tegen een preijs van f 0,40 per m2. Die Voorzitter zegt dat in het uit breidingsplan is vastgelegd, dat ook arbeiderswoningen zullen worden ge bouwd, waarvoor deze grond bestemd is. De heer de Bruijn verwondert er zich over dat de prijs zo hoog is. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. de prijs laag vinden. De heer de Bruijn vraagt of de per sonen die thans de grond in gebruik hebben, ook schadeloos zullen wor den gesteld. De Voorzitter zegt dat deze zal af hangen van de termijn die deze per sonen de grond nog in pacht hebben op 't ogenblik dat deze nodig is voor bouwgrond. Zolang de gemeente de grond niet nodig heeft, kunnen zij hem blijven gebruiken. De heer Wendel de Joode meent dat, toen de grond gekocht is, dat toen geen uitweg werd gegeven om1 daardoor de prijs gedrukt te houden. De Voorzitter is dit bekend, de raad van toen besloot dat voor het verlenen van uitweg f 1,pef jaar moest worden betaald. Het toen ge nomen besluit lijkt spr. zeer juist te zijn geweest. Hij meent ook dat de grond door de tegenwoordige eige naars werd gekocht voor het bedrag van f 1200, De heer de Koning vreest, dat als de raad de prijs lager dan 40 cent per pi2 zou stellen, de Wed. v. Dru- nen, dan niet zal willen verkopen. De Voorzitter wijst er op dat als de grond niet wordt gekocht, de gej meente dan tot onteigening zal moe ten overgaan, iets wat heel lang duurt. De heer Groeneveld vindt de prijs niet te hoog, hij kocht voor de oor log 87 are voor f2100. Wethouder de Rover acht de prijs ook niet te hoog, zelfs goedkoop. Met algemene stemmen wordt tot aankoop besloten. Voorstel, van B. en W. tot aanschaf fing van nieuw brandweermateriaal, met wijziging begroting. Die Voorzitter deelt mede, dat de tegenwoordige spuit niet meer aan de eisen voldoet, ze is 20 jaren oud en in overleg met de brandweerin spectie wordt dan ook voorgesteld over te gaan tot aankoop van een nieuwe, die tevens dienst kan doen voor de manschappen, dus een 4-wie- lige spuit. Benodigd is een crediet van f 10,500. Ook dient nog mate riaal ien kleding voor de manschep pen te worden aangekocht, terwijl ook wel uitgezien zal moeten worden naar ©en nieuwe plaats voor het on derbrengen der spuit. Vermoedelijk zal het wel tot de bouw van een ga rage moeten komen. De heer Wendel de Joode vindt liet voorstel heel mooi doch, meent spreker, zal ook moeten worden uitgezien naar plaatsen waar behoor lijk water is te krijgen. De Voorzitter zegt dat dit probleem ook de aandacht heeft van B. en W. en daarover ook reeds een advies van de brandweerinspectie is ontvan gen. Deze spuit kan evenwel ook op de brandkranen worden gezet. De heer Dekker merkt op dat de brandmeester aan de Kille is overle den, hebben B. en W. reeds over een plaatsvervanger gedacht De Voorzitter antwoordt dat B. en: W. wel reeds aan de commandant der brandweer hebben opgedragen, hiernaar uit te zien en tevens naar een betere bergruimte voor het brand weermateriaal. De heer Dekker zegt dat aan het brand wee rpersoneel reeds in geen 2 jaren uitbetaling heeft plaats gevon den, wordt dit opgespaard voor de aankoop van de nieuwe spuit? De Voorzitter meent dat de heer Dekker naar "de bekende weg vraagt. De gemeente wacht nog steeds op een opgaaf van de uren, waarin werd geoefend. B. en W. zullen dit ech ter eens nader bekijken. Met algemene stemmen wordt be sloten tot aankoop van een nieuwe spuit en tot de hiervoor nodige be- grotings wij ziging. Voorstel van B. en W. tot intrek king van het raadsbesluit tot onbe woonbaarverklaring van de woning, Werkensedijk 64. De Voorzitter deelt mede dat de Inspectie voor de volkshuisvesting van oordeel is, dat de woning ineen behoorlijke staat is te brengen. Dit advies valt spr. tegen, hij had niet verwacht dat een dergelijk hok nog in bewoonbare staat is te brengen. Er heeft zich iemand gemeld, die er in wil trekken. De heer Groeneveld gelooft, dat men dan wel de besluiten van alle onbewoonbaar verklaarde woningen kan intrekken, het is niet meer dan een varkenshok. De Voorzitter zegt dat B. en W. het daarmede volkomen eens zijn. De heer Wendel de Joode zou een besluit willen aanhouden, opdat alle raadsleden zich eerst van de bouw valligheid van dit krot op de hoogte kunnen stellen. De heer Groeneveld zou, als is het misschien vechten tegen de bierkaai, toch tegen dit advies willen vechten. Wethouder Ippel zegt, dat zich zelfs twee gegadigden er voor hebben aan gemeld, hij kan dit niet begrijpen. De heer Groeneveld begrijpt dit heel goed, vooral als men bij een ander inwoont. Besloten wordt dit voorstel aan te houden. Voorstel van B. en W. tot aanslui ting van een 1 o-tal woningen, gelegen aan de Schoolstraat en het Kees van de Sandeplein aan de riolering en tot verhoging der woninghuur met f 0,60 per week. De Voorzitter licht toe, dat het wo ningen betreft die voor de oorlog zijn gebouwd. De kosten van deze aansluitingen zullen f 900,— bedra gen. Het is toegestaan een huurverho ging toe te passen, zodat B. en W. voorstellen de huur van f2,20 op f 2,80 en die voor de woningen van f 2,40 op f3,per week te brengen. De heer Groeneveld is van oordeel, dat de gemeente voor de oorlog tot riolering had moeten overgaan, waar tegen de Voorzitter inbrengt dat dit toen niet mogelijk was. De heer Groeneveld vindt een ver hoging van 60 ct. per week voor een bedrag van f 900,zeer noog, voor 10 woningen vormt dit een aar dig bedrag. De heer de Koning zegt dat de be woners .nu ook watercloset krijgen en daardoor in een hoge]: tarief van de waterleiding komen, hij acht de ver hoging voor verschillende bewoners bezwaarlijk. De Voorzitter merkt op dat de f 900,alleen betrekking hebben op de riolering, de waterclosets komen daar ,nog bij. De heer Wendel. de Joode acht het bedrag van f 23,per jaar voor onderhoud dezer woningen veel te laag, hiervoor kan dan ook meer wor den uitgetrokken. Tegenover de huren van de later gebouwde woningen acht spr. ieen verhoging van 60 ct. per week niet onbillijk. De heer Groeneveld meent, dat de later gebouwde woningen heel wat geriefelijker zijn dan de woningen waarover het hier gaat. De heer Wendel de Joode acht de inrichting van de bewuste woningen niet slecht. De heer Groeneveld zog de verho ging op de helft willen terugbrengen, welk voorstel door de heer de Koning wordt ondersteund. De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. als zijnde het verst strekkendst het eerst.in omvraag. Het wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. T)e heren Groeneveld en de Koning stemden tegen. De Voorzitter zegt dat de vuilnis- dienst te De Werken grote moeilijk heden ondervindt bij het ophalen van het huisvuil aan de woningen. B. en W. hebben nu voorgeschreven dat iedere bewoner met 1 Juli a.s. moet beschikken over een afgedekte vuil nisemmer, evenals dit in Werkendam is voorgeschreven. De raad gaat met dit voorstel accoord. De heer Groeneveld zou naar aan leiding van de notulen' iets willen vragen over de Vijcie. Er is iemand van het Waterschap wezen kijken en deze verklaarde dat de weg feitelijk geen weg was voor de bewoners. Hij was van mening dat de gemeente de weg moest overnemen. Hoe ver is de ze kwestie gevorderd De Voorzitter zegt dat dhr. Groe neveld Waterschap zegt, doch Prov. Waterst. bedoelt. Deze ambt. is nooit bij spr. geweest. Hij kan alleen zeggen, dat B. en W. zich bij vernieuwing tot het Waterschap hebben gewend, doch geen antwoord hebben gekregen. Spr. leest dit .schrijven voor, waaruit blijkt dat B. en W. hebben gedreigd zich tot Ged. St. te zullen wenden. De heer Groeneveld merkt op, dat de ambtenaar van de Prov. Water staat bereid was, dit te ondersteunen. De heer Dekker zegt dat enige ja ren terug in de politieverordening een bepaling is opgenomen, dat honden niet mogen loslopen. Spr. stelt voor d©ze bepaling te schrappen. De Voorzitter is de zaak, waarop de heer Dekker doelt, bekend. Er is gezegd, dat met oordeel des onder- scheids moest worden opgetreden. De grote moeilijkheid is dat in de afge lopen winter loslopende honden veel schade hebben berokkend aan de boeren tengevolge van het doden van schapen. B. en W. zijn van oordeel dat de bepaling gehandhaafd moet blijven en dus niet accoord kunnen gaan ze in te trekken. De heer Dekkers geeft toe, dat het doodbijten van schapen een pro bleem vormt, doch dit gebeurt des nachts, terwijl de bepaling slechts geldt een half uur voor en een "half uur na zonsondergang. Wethouder de Rover is slechts 2 keer de dupe geweest. Zijn schapen werden midden op de dag door hon den aangevallen. De heer Groeneveld is van mening dat de bepaling gehandhaafd dient te warden, doch er dient dan ook de hand aangehouden te worden. De heer Dekker maakt er ©en voor stel van de bepaling in te trekken, wordt dit voorstel verworpen, dan is de conclusie daarvan dat geen hond mag loslopen zelfs niet op eigen ter rein. De Voorzitter zou aan de bepaling willen toevoegen, mits onder meerder jarig geleide. De raad gaat hiermede accoord. De heer Sterrenburg zegt, dat er nogal eens klachten zijn dat bij voet balwedstrijden te de Werken, het ver keer wordt belemmerd, doordat de mensen op de dijk blijven staan kij ken. De Voorzitter antwoordt dat het bestuur van de Kozakken Boys zich hierover in verbinding heeft gesteld met B. en W., doch deze kunnen er niets aan doen. Wordt het verkeer werkelijk belemmert dan heeft de po litie 'het recht tot ingrijpen. Blijven ze evenwel langs de dijk staan kijken, zou er een verbod tot samenscholing in het leven geroepen moeten worden om dit te beletten. Wethouder Ippel acht de enige op lossing een ander terrein, maar dat is ook niet in een, twee drie voor el kaar te krijgen. De Voorzitter zegt dat deze z&ak zijn volle aandacht heeft. De heer de Graaff wijst op de wen selijkheid van een doorverbinding aan de Kille. De Voorzitter belooft ook hieraan aandacht te zullen wijden. vervaardigd door de Heer S. C. F. Maas, personeelslid van de K.L.M., zal op 17 Mei op Schiphol worden geplaatst, t.g.v. het 30 jarig bestaan van vlieg veld Schiphol. De Heer Maas legt de laatste hand aan het borstbeeld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4