NIEUWSBLAD Nehoositéit? Wachters TWEEDE BLAD vmoAQliZZ Plaatselijk Nieuws BI] DE BALANS Stichting ter bevordering van de Welvaart in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch. zenuwïableTten voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Wij ontvingen het jaarverslag 1949- 1950 van de bovengenoemde Stich ting, waaraan wij het een en ander ontlenen. Na ieen algemeen overzicht door de Voorzitter de Ed.Achtb. Heer A. J. A. Oderkerk te Dussen, waarin wordt gezegd dat de vereniging op weinig andere resultaten kon wijzen als die door het persoonlijk initiatief van hen, wier naam als Directeur of Bestuurslid aan de Stichting verbon den is vólgen naast een begroting voor i95o-'5i een aantal verslagen n.l. van de Economische-, Sociale-, Culturele-, Sociaal-hygiënische Sectie en het Bureau. Uit het verslag van de economi sche sectie blijkt dat de Directeur der Stichting was opgedragen, de ver- voerscommunicatie in studie te ne men en daarover een rapport samen te stellen. Volgens dit riapport liétj de vervoerscommunicatie indestreek veel te wensen over. Zo was met de onderlinge aansluiting der 3 bus diensten in geen enkel opzicht reke ning gehouden, evenmin als met be zoeken van onderwijs- of ziekenhuis- inrichtingen. De wachttijden die ge maakt moesten worden bedroegen 65 tot 205 minuten. In Dussen werd met diverse instanties en busbedrijven een samenspreking gehouden, met gevolg dat de 3 busdiensten op elkaar zouden aansluiten, de ALAD een uurdienst zou inleggen van Sleeuwijk naar Wer kendam in aansluiting op de uur- dienst Werkendam-Dordrecht. Door de medewerking van het ge meentebestuur van Dordrecht legde de onderneming EDAD een latere dienst uit Dordrecht in en werd ook in dit verband de veerdienst Kop van 'tLand gewijzigd. Aan de commissie bestaande uit de heren J. Noordermeer te Veen en G. Werther te Almkerk, xesp. lid van de werkcomité's voor de economische en sociale sectie's, werd het vraag stuk der intensivering der kleine landbouwbedrijven ter nadere bestu dering in handen gegeven. Pogingen werden gedaan ter be spoediging van de automatisering van de telefoon in de streek. Verschillen de besprekingen werden hierover ge voerd, waardoor de indruk werd verkregen, dat de wensen der streek aan de beslissende instanties zullen worden voorgelegd. De pogingen om een cursus voor chauffeurs te geven, kon wegens te gejinge deelname geen doorgang vin den. In studie zijn nog de „Coördi natie van proefvelden en bedrijven", alsmede „ontwikkeling in het Land van Heusden en Altena en de Bies bosch. Pogingen worden aangewend om voor de tuinders en fruitbedrijven in de dorpen Veen en Andel een be tere watervloeiïng te krijgen. Door de bemoeiingen der Stichting werd verbetering verkregen in de diensten van het veerbedrijf Go- rinchem-Sleeuwijk. De pogingen om voor bepaalde groepen tariefsverla ging te verkrijgen, had tot heden gèen succes, doch deze pogingen wor den voortgezet. Voor de totstandkoming van een brug over de Merwede bij Gorinchem werd bij de Minister van Verkeer en Waterstaat een audiëntie aange vraagd. Z. Ex cellen tie deelde mede, dat de noodzaak om de uitgaven van het rijk zoveel mogelijk te beperken, een spoedige aanvang der betreffende werken onmogelijk maakt en naar aanleiding daarvan geen resultaat kan woïden verwacht van de gevraagde audiëntie. Om toch in deze richting werk zaam te blijven, bestond bij de Stich ting aanvankelijk het voornemen om een tweede schrijven te richten aan Zijne Excellentie voornoemd en hier van een afschrift te doen toekomen aan de leden der Staten-Generaal, doch na nadere oriëntatie werd in de plaats hiervan persoonlijk contact ge zocht met een der Kamerleden, waar van bekend was dat hij deze streek een warm hart toedroeg. De heer Mr. Dr. G. Kolff stond dan ook een on derhoud toe aan de heren W. Wijn belt, sectie-voorzitter en E. de Goe de, Directeur. Het resultaat van dit onderhoud moge blijken uit onderstaand uittrek sel uit de Handelingen der Eerste Kamer, waarin dé heer Kolff zicho.m. als volgt tot Zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft gewend: „Jaren geleden, Mijnheer de Voor zitter, noemde ik in de Staten van Gelderland de Betuwe eens het stief kind van het provinciaal bestuur. Dat is, gelukkig, grondig veranderdover hulp en medewerking van die zijde valt in geen enkel opzicht meer te klagen. Moge de regering daaraan een voorbeeld nemen en aan de gerecht vaardigde verlangens van dit gebied, dat er naar streeft zich uit de jaren- langen achterstand naar boven te werken, voortaan enige meerdere aan dacht schenken dan dit momenteel blijkbaar het geval is. Mutatis mutandis geldt hetzelfde voor het Land van Heusden en Alte na, waar men naar de bouw ener brug over de Merwede bij Gorinchem zo reikhalzend uitziet. Bij de begroting voor dit Departe ment voor de jaren 1937, 1938, 1939 en 1940 werden hiervoor reeds be dragen van resp. 0,6, 1.3, 1.2 en 1.5 mill. gld. uitgetrokken, er is echter, behalve aan de toegangswegen, vrijwel nog niets gebeurd. Thans is er geen enkel bedrag voor op de begroting gebracht en het tot stand komen van dit werk lijkt thans, ook «na de me dedeling daaromtrent van de Minis ter, verder af dan ooit. Ook hierbij zijn de belangen be trokken van een streek, vrijwel ver staken van behoorlijke communicatie en in de Oorlog voor een groot deel grondig verwoest. Ook hier hebben de bewoners zich na de bevrijding aangegord om de vooruitgang van hun woongebied, waaraan vroeger wel zeer weinig aandacht was besteed, zo krachtig mogelijk te bevorderen. Overbrugging van de Merwede, en aldus een behoorlijke verbinding met het centrum des lands, is daarvoor een eerste vereiste, en de teleurstel ling over het feit, dat hiervan voorlo pig niets zal komen, is dan ook alge meen." Hierna drukt spr. er zijn spijt over uit, dat de Stichting ter Bevordering van de Welvaart in deze streek op haar audiëntie-aanvrage een enigs zins teleurstellend antwoord had ont vangen. Daardoor zou volgens spr. de indruk gewekt kunnen worden: „■dat men zich om de grote noden van «een belangrijk gedeelte des lands want bet gaat toch niet alleen om de belangen van het doorgaand ver keer niet voldoende bekommert", waardoor „het eigen initiatief der bevolking om zich na de zware tegen slagen, die men ontvangen heeft, zo goed mogelijk naar boven te werken", niet wordt bevorderd. Zijne Excellentie Minister Spitzen neemt allereerst de indruk weg, als zou zijn antwoord aan het Stichtings bestuur zijn ingegeven door geringe waardering van hun gevoelens. Hij herinnert zich dat aan het betrokken bestuur werd bericht: het kost 14 millioen gulden, die heb ik niet; ik kan dus niets zeggen, want ik zie niet, hoe ik de benodigde gelden hiervoor zou kunnen vinden op dit tnoment." Dat deze gedachtenwisseling van belang is geweest voor een naderbij brengen van de begeerde bruggebouw, meent de Stichting te kunnen opma ken, uit de recente inofficiële mede delingen, waaruit blijkt, dat sedert deze gedachtenwisseling de bouw der brug aanmerkelijk dichterbij is ge bracht. Ook op het gebied van wegenverbe tering, n.l. van het kruispunt Rijks- Ons Feuilleton m door W. Kerremans 46. „Mievrouw Wolf, hier is mevrouw", Hij aarzelde welkie naam hij zou noemen. „Mevrouw Vermeer", vulde Joaan. Zit had zich voorgenomen haar meis jesnaam weer aan te nemen, zoals een gescheiden vrouw zou hébben gedaan. „Mievrouw Vermeer, uw nieuwe glast". „Hartelijk welkom, mevrouw, ik: zal u even voopgiaan naar uw kamer. Hier is uw zitkamer, een mooie lichte kamer met uitzicht op straalt eh daar achter ligt uw slaapkamer. Bekijkt u eerst alles maar eens of het naar uw zin is en anders zegt u het mij wel. Ik hoor dan ook wel hoe u wilt eten, of u hier wenst te eten of aan tafel met mijn dochter en mij. Als u behoefte hebt aan een praatje komt 11 maar naar ons toe, als een gast. En nu wilt u zeker eerst wel gebruiken. Wenst u iets te eten?" „Alleen een broodje en ee,n kop koffie astublieft". „E11 meneer?" informeerde me vrouw Wolf. „Als u het gloed vindt blijf ik ook graag met mievrouw Vermeer lun chen". Toen de hospita vertrokken was zei Jo dadelijk: „Ik vond het alles heerlijk wat je voor mij hebt gedaan, maar je hebt weinig rekening gehouden met mijn middelen. De kamers zien er niet Igoedkoop uit en ik zal maar een heel klein pensioen krijgen..." Zij wachtte even en keek ineens dodelijk ontsteld: „En mijn schuldenDe schulden van Uilenburgh. Duizenden guldens. Hoe moet ik die ooit betalen?" „Jopie, igla nu eens daar zitten en praat niet over die dingen, wacht tot mevrouw Wolf alles heeft ge bracht, dan zal ik je mijn plannen ontvouwen. Alleen wil ik je zeggen, dat je geen zorgen behoeft te heb ben". Ongelovig en niet begrijpend zag zij 'naar hem op. Hij kon toch niet denken dat zij al dat g|eld van he,m zou kunnen aannemen, dat hij jjaar levensonderhoud en haar schulden zou betalen? En Yonca? Wat vreemd dat hij zo buitengewoinjo lief en zorg zaam voor "haar was alsof er gleen andere vrouw was. Het «was alle? raadselachtig. Hij was buitensporig in zijn giften. Net als toen al «met die Sinterklaas-cadeaux'En die no bele, eerlijke, flinke man, die zoveel voor haar over had, moest zij* af staan aan een andere. Die lieve, lieve Karei, die zij altijd had lief féhad, van haar jongemeisjestijd af, ad zijn prachtige liefde aan een anjh der gegeven. Toen in Breda was zij er een tijd lang haast zeker van ged weest, dat hij haar «ook liefhad, maar hij had zelf haar doen weten en ge voelen dat zij zich dat niet moest verbeelden, dat hij, de volwassen man met een schitterende positie, zoveel aandacht voor haar had iof dót hij ook maar enigszins verliefd op haar, het schoolmeisje, zou 'kunnen zijn. Toen was Uilênburigh gekomen en hij... Neen, daarover wilde zij niet denken. Ze zou het Karei niet moei lijk maken, en bij hem niet de ge dachten doen opkomen hoe lief zij hem had. Hij mloest zijn wat 'hij was, een jgoede vriend, die haar door de moeilijke dagen heen hielp en zich dan evenals destijds in Breda teru,g|- trok. Om naar Yonca te gaan. Zou zij hem niet eens naar haar kujinfen vragen. Vragen óf hij verloofd was? Och neen, dat zou lijken «op het uit lokken van ee«n declaratie. Als zij hem zo terloops eens vroeg of hii een meisje kende dat Yonca heette? Onzin natuurlijk. Hij zou zeggen ja en dan vragen "hoe zij dat wist ejn dan moest ze vertellen, dat zij al die dagen daar aan gedacht hdd en hij zou in een ohahnigtename positie ge raken als hij tegenover haar moest gaan uitleggen dat hij wel heel vrien delijk en behulpzaam Wilde zijn je gens haar, maar dat ze moest be grijpen dat er een andere vrouw was die zijn liefde had. Zwijgen en het lot aanvaarden. Mevrouw Wolff had de tafel ge dekt en een broödmand met kos telijke broodjes schaaltjes met toe spijzen, koffie enz gereed gezet en wenste meneer en mevrouw smake lijk eten. weg-Woudrichemsedijk werden pogin gen gedaan. Het bestuur van het Wa terschap „Oudland van Altena" zeg de toe deze zaak binnen afzienbare tijd te zullen oplossen. Plannen zijn aanhangig voor de stichting van ©en Ambachts- en Tuin bouwschool in de streek. De Sociale Sectie der Stichting stelt pogingen in het werk om «een Maat schappelijk Centrum voor gezinszorg en Maatschappelijk werk in het le ven te roepen. Een werkcomité werd hiervoor aangewezen. Kookcursussen werden georgani seerd te Woudrichem en Hank. In Dussen, Meeuwen en V©en volgen VALST De vrachtwagen met losse tank van de melkfabriek Heusden, die da gelijks de melkventers in onze om geving van voorraad voorziet, raakte Vrijdagmorgen het goede spoor bijs ter. Door te ver uitwijken .kantelde nabij de woning van H. van Veen de tank van de auto en kwam ook de vrachtwagen, na enkele malen om slaan, onder aan de Maasdijk te recht. Wonderlijk genoeg bekwamen de twee inzittenden gjeen enkel letsel. Een flinke hoeveelheid melk en «een aantal flessen pap gingen verloren. Een. aantal vrijwilligers slaagden er met behulp van een andere vracht auto in de pechvogel weer op de dijk te brengen. De landbouwer H. van Os, terugkerende van melken, 'kreteg, met de bus voorop zijn rijwiel,, manke ment aan zijn vehikel en kwam In een sloot terecht. De gevolgen lieten zich ernstijg aanzien, doch gelukkig „Nu gjaan we eerst eens flink eten en dan praten. Praten, ernstig praten, waar je je gedachten sterk biji moet inspannen is zeer verkeerd onder het nuttigen van spijs en drank- Je maag heeft het bloed nodiigi voor dé spijs vertering en bij het denkleni stroomt liet bloed naar je hersens, zodat al lebei die afdelinJgien tekort komen- Hier Jo, wat denk je van deze sar dines". „Ja maar Karei, je moet nu toch eens zeggen..." „Straks Jo, straks zal ik alles zég gen wat je weten wilt en1 nog wel naar waarheid, maar nu .spreken; we alleen over luchtige dingen, znalls over liet feit, dat die kaas heerlijk is en dat de koffie goed en met meester hand is gezet. Ik ben blij; dat ik deze proefmaaltiiid héb kunnen mee maken omdat ik nu gerust er op kan zijn, dat je het hier niet slecht zult hebben. Mevrouw Wolf is bo vendien een vriendelijke gastvrouw". „Hoe kende je haar?" „Ja, hoe ken je haar? M]en komt zo in kennis met andere mensen. Ik heb haar eens ontmoet bij Mas- sink. Ziji heeft nog een dochter, die bij haai* woont. Die is lerares aan de huishoudschool. Je begrijpt dus dat het middagmaal ook naar weten., schappelijke voorschriften zal zijln sa mengesteld". 1 „Heb je de kamer voor een be paalde tijd gehuurd „Wel neen, je kunt komen en gaan als je wilt. Eén payingjguest ben je. Mevrouw Wolf is blij zo'n l'ieve huis genote te krijgen". „Karei je bent opgtewomdén en je deze nog. Door de medewerking der culturele Sectie werd te Werkendam een turn vereniging opgericht en zijn plannen in voorbereiding om door middel van een folder, waarin de aandacht wordt gevestigd op het gevarieerde landschap der streek, bet vreemde lingenverkeer te bevorderen. Uit de boven aangegeven opsom ming blijkt wel dat de streek zich ge lukkig mag prijzen het voorrecht te bezitten dat zij over een volledig ge subsidieerde Stichting tot bevorde ring van de Welvaart kan beschik ken, die aan vele streken van ons land reden tot jaloersheid geeft. constateerde de ijlinjgts «ontboden Dr. van Steenis slechts enkele ontvel lingen in het gelaat en zal de heer van Os mét enkele dagen rust 'de schrik ook wel weer te boven zijn. Het echtpaar G. A. van de Werken-van der Maas herdacht Vrij dag 12 Mei j.l. odder grote belang*- stelling; zijn 40-jarige echtvereniging. Vorige week ging het gerucht door ons «dorp als zouden enkel© personen een hert «gesignaleerd heb ben nabij de Drielse weterinjg. Des avonds wist men zelfs te vertellen, dat het dier ;gevangen en op een bepaalde plaats ondergjebracht was. En kele handelslui, belust op zo'n zeld zaam koopje, togen naar het opge geven adres, edoch de wel geziene snelle viervoeter bleek nóg niet van zijn. vrijheid beroofd te zijn- BOMMELERWAARD. De ring Bommelerwaard van Herv. (Geref.) Mei s jes veiemij gingen hield haar eerst© vergadering in .iet schone kerkgebouw der Ned. Herv igem. te Zuilichem. Ds. v. d. Kooijl, predikant aldaar, moet nu eens kialm1 bij fne komen zitten en me vertellen. Ik bén klaar met eten en nu gjaah we hier njog een kopje koffie drinken. Róók ie niet?" „Ja gjraag. Jij ook? Neen? Nooit gedaan hé?" „Neen, ik heb er geen smaak in en voor de aanstellerij! zoals vele meisjes, doe ik het niet. Rem je gé- reed om h# in te lichten Karei?" „Zeker Jo. ïk moet dan even spre ken over dinglen uit het nabije ven- leden, die ik eiglenlijk liever niet zou aanroeren, maar die dan nu- maar ineens afgjedaam moet worden, dan kunnen wij er vender over zwij- «gien". Hij deed een lange haal aan zijn sigaar en zei toen: „Ik heb je op die avond een slechte raad gegeven. Ik had djat met de revolver niet mjpeten doen. De rechtbank heeft nu misschien gedacht dat jij dat wapen naast hem had ge legd en daardoor een minder gun stige indruk gekregen van je 'tiour ding. Ik gevóél schuld, grote en zwa re schuld tegenover jou. Ik wil daar voor boete doen en niemand kan mij ooit uit het hoofd praten, dat ik nu zonder enige spoor van twij- fel of aarzelen verplicht ben Igjqed te maken aaii jou«, wat ik aan jóu misdreven..." „Neen", riep Jo, „dat is..." (Wordt vervolgd) behorende bij het Tendo's geven rust en kalmte N.V. A J TEN DOESSCHATE - ZWOLLE De schitterende verlichting, die door de Gebr. Kolff te Aalburg was aangebracht aan de woning van de uit Indië repatriërend sol daat J. Nieuwkoop Azn., Polse- straat C 128 te Aalburg. Foto Vaesen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5