Groot Internationaal Muziek- en Zangconcours te Wijk en Aalburg Raadsvergadering Wijk en Aalburg Ons Landbouwhoekje. DUSSEN GIESSEN LAND VAN ALTENA FANFARE „KUNSTLIEFDE EN VRIENDSCHAP" TE LEERDAM, LAND v. HEUSDEN EN ALTENA NIEUWENDIJK OUDENDIJK POEDEROIJEN VEEN WERKENDAM WOUDRICHEM ZUILICHEM (Vervolg) op Donderdag 11 Mei, des n.m Half drie. had zich igjaanne bereid verklaard, ide lteidinigi van. deze vergadleriing ,op zich te nemen. Alle aanjgesloten ver enigingen wanen tegenwoordig, zodat het fcerkjgtebouw goed bezet was. Na het zinlgjen van Psalm 84 vers 3, igiebed en Schriftlezing, sp:r,a!k Ds. v. d. Kooiji een ernsti)g, lopeiningsM woord, naar aanleidinjg, van het gele zen Schriftlgtedeelte, nadruk leggende, om ook .als Rinjg! aliie hulp van de iHeere te verwachten. De Presidente Mevr. Warmoltz, sprak haar blijdschap uit over de zeer (gioede opkomst. Het doel om ook als Rin!g samen te komen, heeft igleen andere bedoeling dan van el kander te leren. Iedere aangesloten vereniging le verde deze avond een bijdrage. Wat jgjeleverd werd, was 'kleurig verzorgd. De meisjesverenijglng van 'Gameren zonig' tonder leiding van haar presi dente, mevr. van Dijk, op yierdienn stelijfce wijze twee stukjes. Aan het einde bracht mevr. War-, moltz, Ds. v. d. Kioioiji dank voor de leidinlg en sloot deze laatste met dankgebed deze eerste en zeer wel geslaagde Riagvergaderkig. Hierna werd mojg! het Bondslied (gfezongen. Het Bestuur van 'het Ned. Bij belgenootschap afd. Biommelerwaard, heeft dezer dagpn vergaderd1, aaiigiei- vuld met enkele persionen die zich bereid verklaarden zittipg te nemen. In igieen tijd heeft deze nuttige afd. iets van zich laten horen. Hiet li|git in de bedoeling} thans die poroipagajnj- da krachtig ter hand te nemen. Voor de bouw van een woon huis alhier, was de heer A. v. DionL ]g|en alhier met f15.701 laagste in schrijver. De igem. zangver. „Excelsior" is voornemens Zaterdajg. 20 Mei a-'s. deel te nemen aan het nationaal con cours te Waspik, dus niet, zoals in sommige bladen vermeld, Vrijdag 19 'Mei. Genoemde vereniging hield 2 Mei j.L haar jaarvergadering. De heer J. van Vuigt bedankte als secretaris.. In zijn plaats werd benoemd de heer H. Kant, Stenenheul 143 alhier. Tevens werd besloten 'tot oprichting van'een rèiskas, waahbij zich, behalve leden 'der zanjgfvèr., oöfc donateurs dezer ver. kunnen aansluiten? Inlich tingen hierover verstrekt het bestuur dei* zangver. Uitslag der keuringen van de varkensfbkdag, gehouden op Vrijdag 12 Mei te Almfcerk. Rubriek 1beren boven 1 jiaar J. van der Stelt, N'ieuwendijk, re pr.P. Nieuwenhuiizen, Waardhui zen, ie pr.J. Wester laken, Giessien, 2e pr.T. J. Vierhajge, Sleeuwijk, 3e pr.A. v,ati Tilburg, Gendeien, 3e pr. Rubriek' 2, beren van '6 tot 12 maandenP. Verhoeven, Wioudjri- chem, ie pr.J. v,an der Stelt, Nieu- wendijk, 2e pr. Rubriek 4, zeugen met bjggen 2 maal of miöer igebigdJan Kolff, Almfcerk, ie pr.A. P. Dank, Nieu wendijk, ie pr.J. ;M. Ou werkte rfc, 2e pr.K. J. Walraven, Genderen, 2e pr.W. Dibbits, Almfcerk, 3e pr. 'M. Pullen, Rijswijk, 3e pr. Rubriek 5, zeugen met biggetn, 1 maal giebigdA. Dekker, Dussen, 2e pr. 1 Rubriek 6, drachtige zeugen 1 maal of meer gebigdB. voor den Dag, De Werken en Jan de Peuter, Al'mJ- kierk, ie pr.B. voor den Dag, 2e pr.A. C. van Breujgel, Almfcerk, 3e Pr- J- C. yan der Boek, Gende ren, 3e pr.J. Visser, Wehkjendam, 3e pr. 1 Rubriek 7, zeugen vobr de eerste maal drachtig: A. van Tilborg, Gen- deren, ie pr.Gebr, van Breugel, Nieuwendijk, 2e pr.id .3e pr. Rubriek 8, afgetrokken zeugen Joh. Westerlafcen, Giessen, ie pr. W. Snoek, Nieuwendijk, ie pr.A. Dekker, Dussen, ie pr.W. Snoek, Nieuwendijk, 2e pr,J. van "Breu gel, Almfcerk, 2e pr.T. J. Verhage, Sleeuwijk, 3e pr.H:. Kolff, Almn kerk, 3e pi*.Job van Breugel, Alm- kerk, 3e pr.T. J. Verhage, Sleeu wijk, 3e pr. Rubriek 9, zeuigjes ouider dan 6 maanden: B- voor den Dag, De Wer ken, ie pr. Hl. de Lorm, Wioudri- chem, ië prf; J. Westeriafcen, Gies- sen, twee 2e pr.A. T. Dank', Nieu wendijk, 3e pr. Rubriek 10, zeuigjes jonger dan 6 maandenD. Middelkoop, Sleeu wijk, ie pr.J. van Breugel Jz„ ie pr.W. Snoek, Nieuwendijk, 2e pr. D. Middelkoop, Sleeuwijk, 2e pr. J. C. van der Beek, Genderen., 3e pr.W. Snoek, Nieuwendijk, 3e pr. De jury bestond uit de navolgen de personen: Dir. Deckers te St. Oe- denrode, Ir. Ariëns te Teteringen, Aarts te Dinther en M. Vrijsem te Reuzel. De hokken wajen goed bezet, vol gens de jury waren vele goede var kens aanwezig, alleen was het jami- mer, dat er niet meer belangstelling die op Pinkstermaandag in de Superieure Afdeling uitkomt tegen de Engelse Muziekvereniging „Grays Temperance Silver Prize Band", Grays Essex, en des avonds een concert zal geven. was ,dit vond echter zijn oorzaak in de vele werkzaamheden die thans op het land verricht moteten wotdeii. Er wordt in overweging genomen om een volgend jaar de fiofcdag te houden in de 2e helft van die maand April. De big welke werd verloot, werd (gewonnen door 'A. Verwijs te Anidel. Door de koude in het laatst van April is het uitkomen van de bloesems der fruitbomen zeer vteir- traag.d, zodat de bloeitijd thans zeer lang! duurt. De zonnewarmte heeft de late ap pelsoorten aan 'het bloeien gebracht en de lOverdadigle pracht dier bon gerds wettigt^ het' vooruitzicht, dat men een gpe<cl e fruitoogst mag ver wachten. De winterse koude, die over die boomgaarden viel, was oorzaak, dat men b.v. in de week van 2329 April beducht was voor een mist» lukte fruitoogst. Dioor de vele regens heeft er veel minder kruisbestuiving door insecten plaats gehad, dan andere jaren. Wat de pruimen betreft, zullen vermoedelijk de late soorten minder opbrengen dan de vroege, daar deze laatste van het :gbede weer geprofi teerd hebben. De perensoorten als Bon Louis, enz. beloven een goede opbreingst, de Legiponts veel minder. Die late appelsoorten beloven veel, omdat ze nog gesloten bloemknopoen hadden tijdens die „winterse periode". Al met al zal 1950 voor het Land van Heusdan en Altenia, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een 'gloed fruitjaar worden. Aan de fa. L. Schermers al hier is tagen f41.250 gegund het ma ken an inhangen van 3 paar sluisdeu ren in de Inundatie sluis te Dialem. Naar we ver nemen zal de Chr. muziekvereniging „Crescendo", deel nemen aan aen te houden concours te Walgeningen. De Oranjevereniging „Prinses Margiriet" te Kille, hield aen leden vergadering in gebouw Tavenu. Te 8 uur opende de Voorzitter, de heer H. vair Breugel, deze' vergadering, waarna werd overgegaan tot het af werken der agenda. De notulen van de jaarvergjade- ring werden met dank a.d'. secreta ris goedgekeurd. Besloten werd om 'de' destijldis, ge- stortte aandelen, zijnde f90.in de vereniging „Algemeen Belang" we gens opheffing dezer vereniging, te schenken aan het fanfarecorps „Over winning na Strijd" 'te Kille, voor een te stichten verenigingsgebouw. Het bestuur werd machtiging ver leend om 'Op Zaterdag 1 Juli a.s. een feest te organiseren. Dit zal ge houden worden op het terrein van de heer N. C. Ouwerfcerk. Des midp idags zal er kinderfeest zijn. Des avonds zal een concert gegeven wor den door de alombekende Culem-1 borgse Harmonie „Pieter Aafjes". Nadat het huishoudelijk reglement was vastgesteld, sloot de voorzitter te ruim half elf, deze geanimeerde vergiadering. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de hode, de heer Joh. de Hieus. Vrijdag' j.L vierde het echtpaar A. v. d. Wiel-kentie onder zeer grote belangstelling Zijta. 50-jarig huwelijks feest. Des avonds bracht de muziekver. ..Kunst na Strijd" het gouidein bruids paar een serenade. Een lanig gekoesterde wens is in vervulling gegaan, nu er weer een luidklok is gievestigd in de to,ren van de Herv. kerk. Voïgtens geruchten zal het nu niet zo heel laiiljgj meer duren of ook een uurwerk zal worden ge plaatst. Die bedoeling is, dat men van drie zijden zich op de hoogte kan stellen van, de juiste tijd. Voorwaar 'een hele vooruitgang. Mej. Johanna Timrnerm|ans al hier, beeft met goed gevolg het exa men voor Kraamverzorgster afgelegd. Zij genoot haar opleiding bij het Kraamcentrum Woudrichem: e.a, uit- igiaande van de Prov. Nioordbrab. Ver eniging „Het Groene Kruis". Bij het te Utrecht gehouden examen mach ine schrijven slaagde G. J. Diamimers. Hij genooit zijn oplei ding van P. W. Hoogstraten te Go- rinchem. Tot diaken der Ned. Herv. gemeente is benoemd, de heer Bi. A. van Ballegooijen. Dinsdag 23 Mei, des avonds half acht, zal in het Nufegtebouw voor de Herv. Stichting als 'Spreker optreden, Dis. Hi. Visiser Mzn. van RotterdanuZuid. Op Woensdaig 24 Mei, des avonds half acht, zal in bet kerkge bouw der Ger. Gem. voorigalan, Ds. Chr. van Dam. Tot bestuursleden der Re'ho- botschoioi .alhier werden heikozen, de heren M. Ippel, Fr. Hakkers D.Czn. en H. C. Vos. In deze gemeente bestaan plan- pe'it een Chr. Kleuterschool te sticn- ten, Er is reeds een comité gevormd bestaande uit Herv. en Geref. fcrkir !g|en. Dis. Chr. van Dam alhier, heeft voor de beroepen maar de Ger. Gem. te Rijsseiri en Aalgltekterfce bedankt. In de loop der vorige week re patrieerden uit Indonesië, de mili tairen A. van Vugt, W,. Havelaar en J. W. Schaap uit deze gemeente^ die bij hun thuiskomst zeéF veel be- lanigistelling onidervonden. "Door verschillende vissers uit deze gemeente is een Eanvang ge maakt met de visserij' op finten op de Bergse Maas. Die vangsten wa ren noig: niet groot en de prijzen zijn redelijk. Dezer dajgen slaagde voor het diploma Steno, welk examen werd afgenomen te Dm Bosch, mej. H;. W. Teeuwen alhier. Rondvraag. De heer C. Bouman merkt op, dat met 1 Januari voor het G.E.B. een vastrechttarief is ingegaan, hij heeft daarover echter voor de krachtstroom nog niets gemerkt, de commissie voor het ontwerpen van dit tarief zou dit toch ook hebben bekeken. De Voorzitter zegt dat de commis sie alleen opdracht was verstrekt om een vastrecht voor particulieren te ontwerpen. Spr. zal met de leden dezer commissie nog eens overleg plegen, over de door de heer Bou man bedoelde aangelegenheid. De heer Bouman acht het niet juist dat voor particulier verbruik een vast recht geldt van 10 cent, terwijl be drijven 13 cent moeten betalen. De Voorzitter merkt op dat 13 ct. geldt voor de eerste 250 KWU, voor de volgende geldt een lager progres sief tarief. De heer C. Bouman wijst op de grote put die nog steeds op het rietwaardje te Aalburg ligt, zou deze niet dichtgemaakt kunnen worden Men gooit er nu alle mogelijke rom mel in. De heer Michaël meent dat er nog heel wat rommel ingeworpen kan wor den. Zou men de put dempen dan is daar heel wat grond voor nodig. De Voorzitter belooft deze kwestie te zullen bekijken. De heer K. Bouman zegt dat nu aan de aanlegplaats borden zijn ge plaatst „Verboden vuilnis te stor ten", de mensen klagen dat zij niet weten waar zij met hun huisvuil moe ten blijven. De Voorzitter is van oordeel, dat men zijn huisvuil maar niet overal kan neergooien. De heer Michaël zegt dat zij 'die hun vuilnis maar neergooien, zelf de oorzaak zijn, dat het storten verbo den wordt. De heer K. Bouman vestigt (de aandacht op de brandkranen. Bij de laatste brand was het deksel er slechts na grote moeite af te krijgen. De Voorzitter zegt dat dit de aan dacht van B. en W. heeft. De heer K. Bouman vraagt of het niet mogelijk is, dat zij die er vlak bij wonen-, dit in orde kunnen houden. De Voorzitter acht dit de taak der brandweer. De heer Michaël merkt op dat er indertijd brandsloten zijn gegraven, is hiet niet mogelijk dat deze in goe de staat worden gehouden De heer Schouten zegt dat in de Polstraat heel moeilijk water te krij gen is. De heer K. Bouman acht het wen selijk dat de woningen in de Lange Steeg worden geverfd. De Voorzitter antwoordt dat hier toe reeds opdracht is gegeven. De heer Michaël wijst op de slechte toestand van het klinkerpad, langs de Hoge Maasdijk, dat door de Water leiding Mij. is aangelegd; op sommi ge punten levert dit zelfs gevaar op. Kan de Maatschappij niet worden ver zocht dit in orde tie brengen. De Voorzitter zegt dat het verdere onderhoud voor de gemeente is. Het 'graven in de dijk is altijd gevaarlijk, men krijgt daardoor altijd verzak kingen. De heer K. Bouman informeert hoe of het staat met de wegen, deze ver keren in slechten toestand. De Voorzitter zegt dat de wegen vanaf 1 April in onderhoud zijn bij de gemeente. Het is wel de bedoeling deze te verbeteren. De P,rov. Water staat stelt daarvoor evenwel zijn eisen en als daaraan moet worden voldaan dan zal dit een zeer kostbare gescnie- denis worden. Wethouder Roza zou een medede ling willen doen, n.I. deze, dat hij besloten heeft het baantje van wet houder neer te leggen'. Was weth. v. Wijk ook aanwezig, dan zou hij deze mededeling bij de aanvang der vergadering hebben gedaan. De raad kan nu overleg plegen, wie hij in de eerstvolgende vergadering als wet houder wil benoemen. De Voorzitter vraagt of het be sluit van de heer Roza onherroepelijk is. Hij betreurt dit besluit en achtj het voor de gemeente een verlies. Die heer Roza heeft een reeks van jaren de gemeente als wethouder gediend, ook in zeer moeilijke omstandigheden. Hij zou hem dan ook willen verzoe ken aanblijven alsnog in overweging te willen nemen. De heer Roza zegt dat zijn besluit onherroepelijk is. De Voorzitter weet, dat deze kwestie in de vergade ringen van B. en W. meer ter sprake is geweest. Bovendien, de wereld is nooit blijven steken, als iemand van het toneel verdween. Er zijn grotere figuren weggegaan dan spr., die slechts een bescheiden plaats innam1, en toch gingen de zaken behoorlijk door. Hij is overtuigd, dat dit ook hier het geval zal zijn. De Voorzitter zal, als het besluit onherroepelijk is, in de eerstvolgen de vergadering de verkiezing vaneen andere wethouder aan de orde stellen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. HEXAMELT TEGEN EMELTEN. In de herfst van 1949 kwamen spe ciaal op drassige graslanden en laag gelegen bouwlanden een geweldig aantal langpootmuggen voor. Deze kwamen uit onaanzienlijke grauwe, circa 2 cm lange poppen, die men vaak tot 800 stuks .per are kon aan treffen. Het zijn de poppen van de gevreesde emelten, welke speciaal in het voorjaar door hun vraatzucht een aanzienlijke schade aan de gewassen kunnen aanbrengen. Deze schare van langpootmuggen hebben dus een groot aantal eieren afgezet, waaruit dit voorjaar emelten zijn gekomen, die inderdaad hier en daar flink heb ben huisgehouden. Het vorige jaar zijn er proeven ge nomen door drs. D. Bakker van de Phytopatologische afdeling van de Noord-Oostpolder met het nieuwe middel Hexamelt. Dit werkte bij zeer lage temperaturen van 3 graden Gel- cius reeds uitstekend. Het heeft daar door ©en niet te onderschatten voor deel tegenover de oude b es trij dings- methode met Parijs groen. Men gebruikt 3 kg Hexamelt, ge mengd met 25 kg zemelen. Het ver kregen lokaas wordt met water rul- vochtig gemaakt, zodat het nog goed strooibaar is. Deze hoeveelheicl is vol doende voor 1 ha. In de O.P. vond men door dit middel het hoogste aantal gedode emelten van alle andere proefmidde- Len, en wel 804 per are. Met Parijs groen bedroeg dit aantal onder de zelfde omstandigheden 184 stuks. Tevens is Hexamelt langer dan een nacht werkzaam. Mocht de voorgaan de nacht te koud zijn (nachtvorst) dan geeft het nog een goed resultaat in de daaropvolgende nacht als deze warmer is. Tussentijdse regenval doet evenmin afbreuk aan de werkzaam heid. Het is in tegenstelling met Parijs groen ook niet giftig voor mens en dier. Kippen die de stervende emel ten opaten bleken geen nadelige ge volgen hiervan te ondervinden. Wellicht komt deze mededeling wel wat laat, maar misschien kunnen som migen hun winst in de toekomst er mee doen. B. van Hoven, Andel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6