voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Groot internationaal jWnzitkcoaconrs Indrukwekkende plechtigheid op de begraafplaats te Wijk en Aalburg. te Wijk en Aalburg l*nd van altema No. 6775 Maandag 5 Juni 1950 Terugkerende militairen Firma L. j. Veerman, Heusden Het was eiein buifcenlgiewoine geste van die Ziwitsersfe gjasten, djf in de oorloigj gevallenen in omzie gemeente, die in een massagraf zijin ter ruste gielegd, met een kransliegging te eren. Tegen 11 uur verenigde zich het Zwitserse gezelschap bestaahcte uit 140 personen, nabij het vereni|giilnjgis- gebouw, alwaar dè stioet, die zich naar het kerkhof ziou begeven, werd opgesteld. (Met de joidlelercllulb, waarvan 2 lie den een prachtige, krans droegen van aronskelken, versierd met linten in de Zwitserse kleuren,, (geflankeerd door vaandeldragers met de Zwitser se vlag en vaandel1 van en gevólgd door het muziek|g|ezelschap uit Rohr, de verdfere Zwitsers, Burgermeester Landweer, leden van het 'giemeenite- best., velen van hen wier'familieleden in het massajgtraf rusten en tal van ingezetenen, werd die tocht naar het kerkhof aangevangen. Aldaar aange komen en nadat allien zich hadden opgesteld, werd enige ogenblikken stilte bewaard, waarna het jodiel- koor zong FREUNDSOHAFT. Meinen Briidern gjewidimet Wie jgirüszt uns dier Mjorgen 90 traut und schön, wen Freunde das Leben durchzieh'n Wenr. biedere Hlerzen sich treu veir- ieint und Rlumen der Liebe erblüh'p- Drum peich' mir dein© 'Hand wir schlinlgen neu das Banld Das höchste Glück' auf diesier We lit, das ist ein Her®, das zu uns halt, In Kampf und Not, in Freud und Lust, steht fest die Freundes brust. Die Welt ist so 'glrosz und ,§0 freui- denreich, die Flurën, die Berg |e, das Meer, wie leuchter so traulicham Firmament der Sterne unzahliges Heer. Doch jeder Lebensschritt, bringit Kampf und Siorgen mit Ein treuer Freund in 'banger Stumld' wenn feucht das Aulgje, bias® der iMund, ein edles Hlerz verlaszt uns nicht ob alles wankt .und bricht. Es schwinden die Jahre, die Julgend flieht, noch steh'n wir irn blumigen H'ain, drum laszt, eh' des Ahendirot's Schein ergjlüht, uns Liedier der Freundschaft noch weih'n Ein Rauhreiff ü'ber Nacht laszt welken alle Pracht Dann lebe wohl, Tieb' Bruderherz, dir gilt miein Sehnën, gilt mein Schmerz, ich denke stets an dich zurüok, mein tre.uer Freund, mein Glück. Wij laten hieronder de vrije ver taling van 'dit lied volgen Hoe groet ons de morgen, zo innig (dierbaar) en mooi, als vrienden het leven doortrekken, als brave harten, in trouw vereend' en bloemen der liefde ontliuikeh. Daaróm reik mij je hand Wij versterken opnieuw de band, Hlet hoogste geluk op d'ezie aard, dat is een hart dat ons bindt In strijd en nood, in vriendschap en vreugde, staat pal het vriendenhart. De wereld is zo groot en zo vreugicfe- rijk, de velden, de bergen, de ze'e, hoe schitteren 20 vertrouwelijk aan aan 't firmament, een ontelbaar leger van sterren- Doch iedere levensstap, brengt strijd en zorgen mee. Een trouwe vriend in bange uren, Wanneer het oog vochtig is, die mbmid verbleekt, verlaat een edel hart ons niet of alles wankelt en breekt. De jaren verdwijnen, de jeugd vliedt Nog staan we m 't volle leven, daarom laat ons eer het schijnsel van het avondrood verdwijnt, ons liederen aan de vriendschap nog wijden Als de rijp in de nacht, laat verwelken allle pracht, Vaarwel dan, lief broiedierhart, jouw geldt mijn verlangen, geldt mijn s'miart, Steeds denk ik terug ahn jóu,. Mijn trouwe vriend, mijin .geluk. Na dit lied werd weer 1 mlinuut de diepste stilte bewaard, waarna het muziekgezelschap zeer zacht het„Alt- niederlandisches Dank!gebet (Canti- que Neerlandais Cborstuck fur das Internationale musi'kftest in Lucern 1925) ten gehore bracht. Hiet stuk is het lied „Wilt heden nu treden" ,uit Valerius igedenkklanklen, met voor- en naspel. Ook na deze uitvoering volgde een ogenblik stilte, waarna de vlag: en het vaandel, enige malen over het massagraf neigden. Het geheel was een indrukwek kende plechtigheid, zonder gesproken woorden, doch die sprak tot het hart, waardoor velen tot in de ziel wer den geroer d, en hun tranen niet kon den inhouden. Op het ene lint, dat voor dit spe ciale doel uit Zwitserland was me degebracht stond in vërguldte letters: „Musikjgesellschaft „Riöhr", Rohr Aar- Sgiau"op het andere: „Jodlerclub ^Edelweiss", Granichen". Diep onder de indruk verlieten de aanwezigen, de begraafplaats. II Dit concours, dat weer tot het verleden behoort, mag iri alle delen als schitterend gjeslaagd worden ge noemd, ondanks het feit, dat bet weer niet in alle opzichten mee werkte. Het werd door ver over de tien duizend personen bezocht. Op Pink- stlermaandaig verklaarde een der juryleden nog nooit een concours te hebben meegemaakt, waar zoveel bezoekers op het terrein aanwezig waren. Oiok op deze dag roemde zij de organisatie en regeling. Wij laten thans nog een overzicht van deze laatste dagen volgen, die aanvingen met de officiële ontvangst der Engelsen op Zaterdagavond voor Pinksteren. Dezve werden op. h£t gemeentehuis ontvangen ein begroet, waarbij Burgemeester Landweer als viollgjt in het Engels sprak iMijnheer de Voorzitter, mijnbeer dte directeur, ledien van het fan farecorps Gray's Temperance Silver Prize Band', Het is vier weken geleden, dat wij uw directeur, de heer Merrick, hier mochten ontvangen, en het is verheugend, 'dat wij hem nu weer hier ter plaatse molgen begroeten, thans als in functie zijnd leider van uw muziekvereniging, en met hem u .allen, lieden van de muziekvieirelni- §ing en belangstellende vrienden, ns gemeentebestuur acht het .een eer een zoi gunstig bekend staand.' corps uit het buitenland in, ziijn be scheiden raadhuis te mogen, ontvan gen. Helaas is door restauratiewerk zaamheden als gevolg van. oorlogs handelingen de accouiodatie vrij 'be perkt, zodat ge het eenvoudige voor lief dient, te nemen. Ge begrijpt, dat een biezioiek van vreemdelingen in verenigingsverband slechts zeer zeiden voorkomt, aange zien onze gemeente is gelegen in een deel van Nederland, dat valt buiten de touristenicemtra. Wij ach ten het een gelukkige omstandigheid', dat thans dit minder bekende deel van ons land nu nok enig .contact krijgt met bewóiners van anderelan den. Vooral na de laatste wereld oorlog, waar meer en meer blijkt, dat de landen van West-Europa zich nauwer aanéén dienen te sluiten om giezamelijk stelling te nemen tegen de machten, d'ie de onderdrukking en vernietiging van ons werelddeel beogen. Het was mede te 'danken aan de kordate houding vaïi uw regering, onder aanvoering van de grootste staatslman van deze tijd', Winston Churchill, dat Ons liahd na ver beten strijd der geallieerde legers, waarin Enjgjelse en "Canadese leger eenheden een gr oot .aandeel had die n in 1945 kon bevrijd wordlen van de tyrannie der 'Nazi-elementen, die Europa 5 jaar lan|g in hum greep hadden. Deze, onze gemeenschappe lijke strijd voor vrijheid1' en recht, heeft onze volkeren wel heel 'dicht bij elkaar ^bracht. En nu zult gij, Engelse vrienden, deelnemen aan ons muziekfeest/waar gij verschillende Nederlandse én ó'ok een Zwitsers corps tegenover u zult vinden. Moge deze strijd om! de hoog ste 'bekroning, die stellig vredelievend zal zijn, u naast de vereiste inspan ning om het hoogste effect te berei ken, u evenzeer gevoelens van gro te voldoening schenken!' Als straks uw volkslied wordt ge speeld zult gjij mieer idjajn ooit trots zijn oip uw vaderland;, hel roemrijke Groot-Brittannië, het land, dat g|ij ,op deze plaats van het Europesie con tinent naoogt vertegenwoordigen. Wij hopen zeer, dat bet u geluk ken moge een eervolle prijs te beha len, en dat uw verblijf in ons 'llanidj, dat helaas maar van korte duur kan. zijn, u enkele geuotvólie dagen ver schaft. Dan zult gjij later miet vreug de terugdenken aan :onze gemeente, dat kleine plaatsje1 in. Nederland, waar gij met Pinksteren 1950 aaJn ee.n internationaal muziekfeest hebt deelgenomen. De Voorzitter der Engelse vereni ging, Mr. E. H. Wellington, dankte voor de gastvrije ontvangst, waar- dooi' hij en zijn giezelschap zieer was getroffen, een dergelijke ontvangst had hij niet verwacht. Hij beloofde de bevolking; in de omgeving van zijn woonplaats te zullen opwekken, om een bezoek aan Nederland' te bren.giem. Reeds ontving de Burgermeester brieven van ouders, waarin deze har telijk dank en hulde brengen vopr de .gastvrijheid die hun kin deren heb ben. genoten. "Zij stellen tevenis Tie vraag1 of er in Heusden, (daar waren de Engelsen ondergebrachtgeen jongens vam plm. 12 jaar zijn, ;die een bezoek aan hun woonplaats zou den willen bremgen. Gaarne zullen zij die dan ook even gastvrij ont vangen als dit hier het geval' is ge weest. Te ongeveer half tien arriveerden de Zwitsers bp het terrein en werden door Burgemeester 'Landweer als volgt in het Duits begroet Vrienden uit Zwitserland:, Het is voor mij een bijzondere eer en een buitengewoon groot ge noegen U hier op dit feestterrein van Wijk welkom te mogen heten. Of schoon ik mij heel goed kan voor stellen, dat velen uwer na een trein reis van 18 uur vermoeid zijn, en het liefst zo spoedig mogelijk bij hun gastvrouwen en gastheren zou den willen zijn om in een diepe slaap geheel uit te rusten en weer fit te zijn voor de dag van morgen, zult gij het mij voorwaar niet eu vel duiden als ik toch namens het gemeentebestuur en het concours- comité enkele woorden tot U ga richten. U bent naar hier gekomen, om ons feest luister bij te zetten. Ik mag eU thans reeds zeggen, dat wij grote verwachtingen koesteren om trent uw muziekcorps, waar dit deel neemt in één der hoogste afdelingen. Het programma van de Jodler-groep is voor ons wel iets zeer bijzonders. Het spreekt wel haast van zelf, dat uw vereniging het niet gemakkelijk zal hebben, waar de strijd om de hoogste bekroning met een voortref felijk Engels korps en evenzeer be faamde Nederlandse Fanfares en har moniecorpsen moet worden aange bonden. Maar deze wedstrijd van muziekverenigingen uit landen, die zo zeer bevriend met elkaar zijn, is daarom wel des te mooier. Zoals ik reeds mocht opmerken, heeft de Jodler-groep uit Rohr U op deze Hollandse reis willen bege leiden. Ik mag wel verklappen, dat mede hierdoor de belangstelling voor het feest, dat Maandag wordt ge houden, buitengewoon groot ïs. Zelfs van zeer ver worden mas sa's bezoekers verwacht. Het is evenwel niet alleen van wege Uw bijzondere muzikale pres- tatie's dat men zo. verlangend ,is uw 'corps en uw Jodlers te horen ren en te zien. Juist het feit, dat U allen Zwitsers zijt, bewoners van Jiet wonderschone land der bergen, dat land, waartoe wij Nederlanders pus zo heel bijzonder aangetrokken ge voelen, maakt, dat uw deelname voor ons een zeer aparte bekoring heeft, Het is immers zo, dat de volkeren uit dat hogeland der bergen en uit dat lage land aan de zee door hechte vriendschaps-banden met elkander verbonden zijn. De Rijn, de belang rijkste der Europese rivieren, die zijn oorsprong vindt in dat wonder schone St. Gotthard gebied: en de gletschers van het onvolprezen En- gadin, stroomt door uw land als wilde rivier der bergenhier slingert hij zich als brede rivier door h|et lage land, om voorbij Rotterdam zijn uitmonding in de zee te vinden. Ook hierdoor zijn onze landen verbonden. Het uiterlijk van onze landen is geheel verschillend. Zwitserland, land van sneeuwbergen, soms meer dan 4ÖÜÖ meter hoog, gescheiden door diepe dalen met groene weidien, waardoor woeste bergbeken hun wieg vinden; Nederland, het lage land aan de zee, zelfs voor een deel door noeste arbeid aan die zee ontwor steld, maar toch ook pp zijne wijze wondermooi. Ja, gewis, in het uiter lijke vormen onze landen wel anti poden. Maar in andere opzichten hebben uw volk en het mijne liieel veel gemeen. Hoewel uwe regering heeft gemeend door een houding van stricte neutraliteit zich verre te moe ten houden van politieke problemen, die de landen van West-Europa be zig houden, staat uw volk geheel Met de „Waterman", welke ver moedelijk 10 Juni te Rotterdam aan komt, zullen de volgende militairen uit onze omgeving uit Indonesië re patriëren. D. Duijzer, Rrakel R. A. v. Dinteren, Dussen. M. J. Pelders, Dussen. P. v. d. Heuvel, Genderen. A. v. d. Mooren, Genderen. M. A. Fitters, Herpt C. v. d. Heuvel, Werkendam. F. J. van Tilborg, Wijk en Aalburg. aan onze zijde, waar het zich, met andere landen, die de vrede liefheb ben, bedreigd gevoelt door de ont zaglijke duistere machten, die al leen maar de vernietiging der men selijke rechten beogen. Voor de oorlog konden tienduizen- den Nederlanders uw land bezoe ken. Door beperkende deviezenbe- palingen is dit helaas thans niet mogelijk. Deswege waarderen wij het des te meer, dat nu zeer veel Zwit sers naar hier komen. Gij zult zien, dat wij onze gasten ook veel schoons kunnen laten zien. Ons prachtig Noordzeestrand met beroemde bad plaatsen, om één voorbeeld tenoe- inen, maakt op buitenlanders ©en machtige indruk. Gij, Zwitsers, zult nu de gasten zijn van inwoners mijner gemeente. Ik weet zeker, dat onzerzijds alles in het werk wordt gesteld, om uw ver blijf hier zo aangenaam mogelijk te maken. Het spijt ons, dat slechts enkele Wijkenaren Duits spreken, maar met goede wil ien (lie is er bei derzijds voorzeker, behoeft dit be zwaar niet zo groot te zijn. En, wel licht bent U na enkele dagen reeds in staat wat Nederlands te ver staan en zelfs te spreken. t Met deze woorden wil ik mijn toespraak besluiten en vik wens U prettige dagen in mijn vaderland toe. De heer Hiuhh, gemeenteraadslid, tevens locwhurg|emees.ter der gemeen te Rohr, die met de secretaris dezer Igemieente zich bij; het gezelschap be vond, dankte eveneens voor de har telijke ontvangst en deelde mede, dat de Burgemeester, die zelf "had wil len, meekomen, door ziekte verhini- derd was aan dit vootfrneimjen gevolg te 'geven. Spr. was echter overtuigd, 'diat 'de Biurjgemeester met zijn. ge dachten op deze plaats zou vertoeven. Pinkstermaandag openJde Burge meester Landweer het muziekcon cours 'mlet de vollgfende rede Dames en Heren, Ladies and Gentlemen, meine Damenund Hernn, Ik heet U allen welkom op dit tweede deel van het internationale muziekfeest, dat de fanfare „Oefe ning en Uitspanning" heeft georgani seerd bij gelegenheid van haar 45- jarig bestaan. In het bijzonder ©en woord van begroeting tot de heren leden van die iury, dje voor de waar lijk niet eenvoudige taak staan een objectief oordeel uit te spreken om trent de prestaties der deelnemende verenigingen, voorts de leden van het Ere-Comité, van het Uitvoerend Comité en anderen, die een aandeel hebben in de concours-organisatie. Dan een afzonderlijk woord van waardering jegens onze buitenland se gasten, in de eerste plaats de En gelsen, leden en supporters van Gray's Temperance Silver Price Band, en ten tweede onze Zwitserse muziek vrienden uit het schone land der Alpen, die als leden van de Fanfare en als inwoners van Rohr bij Aargau hun medewerking aan dit muziekfestijn verlenen. Deze cordiale samenwerking in culturelen zin is een bewijs van op rechte vriendschap en verbondenheid Villi ft Ml. \B Uitgavet Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 et., per no. 10 et. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur KRANSLEGGING OP HET MASSAGRAF. (Foto Vaesen)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1