voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Proefwerk Binnenland No. 6777 Maandag 12 Juni 1950 WEMWS BLOCS lAND VAM ALTENA Firma L. J. Veerman, Heusden PREMIEREGELING WONINGBOUW 1950 Terugkerende militairen De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft de premierege ling woningbouw 1950 bekend ge maakt, welke op een nader te bepa len tijdstip in werking zal treden Deze regeling komt in de plaats van de financieringsregeling Woning bouw 1948, die dan niet meer v zal worden toegepast. Zij die met finan ciële steun van de financieringsrege ling Woningbouw 1947 of die van 1948 bouwden, zullen echter in het genot van de toegekende jaarlijkse bijdrage blijven. Zij die een aanvraag om steun in gevolge de regeling 1948 hebben lo pen, zullen nu een premie kunnen, krijgen. Een premie op grond van de nieuwe regeling kan worden toe gekend aan natuurlijke en rechtsper sonen voor de bouw van jeensgezins- huizen, maximaal groot 375 kub. m. of voor de bouw van huizen voor meer gezinnen, waarvan de woningen maximaal 325 kub. m. groot imogen zijn. Hoofden van gezinnen met meer dan zes inwonende kinderen, die zich verbinden met hun gezin de laange- vraagde woning te betrekken, kunnen voor eensgezinshuizen met een maxi male inhoud van 450 kub. ui. premie aanvragen. Ook de woongedeelten van wonin gen "met bedrijfsruimte kunnen nu in aanmerking komen voor premie, mits het woongedeelte niet meer dan 735 m voor de gezinnen met meer dan zes inwonende kinderen hoog stens 450 m bedraagt en de aan vrager de woning met zijn gezin zal bewonen. Bij de bepaling van het aantal per sonen, dat de woning kan bevatlten, wordt uitgegaan van het aantal slaap vertrekken. De premiën voor woningen, ge schikt voor tien tot en (met dertien en meer personen, variëren van,3000 tot 5000 gulden voor eensgezinshui zen en woningen in. jneergeziinshuizen met tien woonlagen, van 3100 tot 5200 gulden voor woningen in meer- gezinshuizen in drie woonlagen en van 3200 tot 5600 gulden voor wo ningen in meergezinshuizen met vier of meer woonlagen. Voorts kunnen nog toeslagen op de premiën worden toegekend voor fundering en grondkosten. Naast deze premieregeling is «een verminderde premieregeling woning bouw 1950 afgekondigd, welke even eens op een nader te bepalen .tijd stip in werking zal treden. Gemeenten, die bereid zijn een deel van het haar toegewezen bouw volume te gebruiken voor woning bouw met verminderde premie, zul len dat deel met 50 procent mogen verhogen. HEUSDEN Ook in oinze gemeente worden plannen gemaakt, omi evenals het vo rige jaar, voor de ouden van dagen een reis te organiseren. Door het bestuur van, Heusdens Belang is voor dit doel, met de besturen der bei de Middenstandsverenigingen, reed's een vergadering gehouden, waarin werd besloten, dat in de loop» dezier week voor dit doel zal wioridien, ge collecteerd. Ouden van dagen boven die 65 jaar, die deze rieis. willlein meemaken, kunnen zich hiervoor opgeven bij de heren Jac. Groen, Wijlkisepoort, Joh. v. Laarhoven e,n J. H. Rozia, beiden op de Botermarkt of bij een 'dier be stuursleden van genoemde Midden stands verenigingen. Gezien het succes dat vorig jaar mlet de reis wierd behaald en die grote dankbaarheid der oudjes, twij felen wij er niet aan of eetn 'ieder zal naar vermogen tot dit doel willen bijdragen. ALMKERK Door het vertrek van, Ds. Hintzbergen naar Zwijndnecht is als consulent der Herv. gem. alhier aan- gewezlen, Dis. Woldinga te Uitwijk. A.s. Donderdag 15 Juni, dies nam. half drie, hoopt Ds. Hintzlber- gen, thans prted. te Zwijindrecht, al hier een huwelijk in te zegenen. Bij de Vrijdag j.l. gehouden aanbesteding van een middenstands- en een arbeiderswoning, voor reke ning van de gemeente, werden 8 biljetten ingeleverd. Die uitslag was als volgt: A Arbeiderswoning. M Middenstandswoning, v. Pelt, Hank A 10915 M 13234 W. Duizer, Sleeuwijk A 10468 M 12165 Massa 22636 J. Bulthuis, Spijk A 12529 M 14016 J. van As, Almkerk A 11000 M 13200 P. W. S traver, Almkerk A 10965 M 13270 v.'Wiendel de Joode, Sleeuwijk M 13200 Gebr.'d. Later, Nieuwendijk M 14404 BRAKEL De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. heeft toezegging van beroep uitgebracht op Ds. Wijnmalen te 01- debroek. EETHEN Op Donderdag 15 Juni 1950, des nam. 2 uur, bestaat op "bet ge meentehuis te Eethen gelegenheid tot het kosteloos la ten Inenten tegen pok ken vpn kinderen benedien de leertijd van 1 jaar. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Op möimient van schrijiven is dan toch nog onverwacht de zomer gekomen en we begroeten zijn stra lende warmte. De zon schittert over de lage uiterwaarden, langs de Hoge Maasdijk, de weiden, vol lang gras, waartussen echter reeds de blinkiëin- de zeis open pldkken sliaat, over de akkers vol fleurige; velldgewasisen. Vooral in de namiddag puffen we van de warmte en toch neen, zo'n zonnebad willen wei niet mis sen. Onze lichamlen worden door zond, we nemen zoveel levenselixer op en vitaminen, dat -die1 drogist zou wensen, dat het weer maar spoe dig omlsloeg Het Maaswater oefent nu zijin ma gische kracht uit. Ploeterden we als kind al niet graag in het natte elie-- ment? De „Plaat" bij: 'die Aindeltse Schutsluis, het strand bij Wouidri- chem en 'de- zwemiglefegefnbeid „Bij- telskil" krioelen van baders, semi- zwemmers en volmaakte waterratten. M^akt men een wandeling langs de Maasdijk, dan genieten we van de zomerse geuren, van hef eerste hooi, dat aan oppers staat, van het prikkelend aroma, dat vol' attentie op oins toekomt. Kom, laat de zomer nog maar wat voortdurenHet ïs te appreciëren VEEN Op 31 Mei j.l. hield de Coop. Boerenleeinbamk alhier haat jaarlijkse algemene ledenvergadering, in het kantoor van de veiling „Land van Heusden en Altena". Tegenwoordig waren 32 ledlen. De voorzitter de heer J. C. Blan- kers heette de aanwezigen welkom1 en benoemde die kassier ,de heer J. v. d. Pol, tot secretaris; dezer ver gadering. Diezte laatste, las hierna de notulen der vergadering van' 25 Mlei 1949, welke onveranderd werdein goedgekeurd. Hierna brengt de voorzitter de re kening en balans over het dienstjaar 1949 ter tafel. De kassier, welke de rekening en 'balans aan de, Vergade ring voorleest en zo noidig enige toe lichting geèft deelt aan de hand de zer stukken met 'bijlagen mede, dat de rekening sluit in jontvangst en uit gaaf met 'n bedrag van f1555660.20. A,an spaargelden is over 1949 een 'be drag van f46638.51 mieer ingelegd als terugbetaald', de spaargelden be droegen. per 31 Dec. 1949 de soim van f385325.94; uitstaande voor schotten f 83446.59 tegoed lopende rekeninghouders f136483.93; tegoed bii de Centrale Bank f146558.32, Effectenbezit f38470.Winstsaldo f2026.18. Reservefonds f11847.98, welk fonds door bijschrijving der ge maakte Winst stijgt tot f 13874.16. Het ledental der vereniging bedroeg per 31 Dec. 1949 170, spaarders 578, voorschotnemers' 67 en rekieninig-cour ranthouders 48. Rekening ein balans worden door de vergadering goedgekeurd. Aan de beurt van aftreding waren den, de heer ML Smits van het bestuur en de heer H. van Helden van de Raad van Toezicht. Beide aftreden den werden mtet volstrekte meerder heid van stemmen herkozen. M. Smits behaalde 28 stemmen en Hi. v. Hiel den 20 stemlmen. Beide aftredendien verklaren onder dankzegging voor he't in hen gestelde vertrouwen, hunne hef benoeming we der te aanvaarden. Bij de rondvraag deelt de voorzit ter :n,og mede, dat hij mlet bet lid van de Raad van Toezicht Hl. v. Hel den, naar de algemene vergadering der Centrale Bank te Utrecht is ge weest, (alwaar o.mi. ook is gesproken en gediscussieerd over pensioenerinig van oudere kassiers. De kassier deelt mede, dat ge noemd onderwerp eveneens, op de ring vergadering te Breda een onder werp van bespreking is geweest. Wat de administratie betreft kan gezegd worden, dat de rompslomp dar gelid sanering en afwikkeling geldzuivering nu wel voor een groot gedeelte tot het verleden behoort. De vergadering spreekt hare: goed keuring uit over het beleid van bet bestuur en' hoopt dat die bank, klein 'begonnen en nog wiel niet tot de gro te banken behorende, zich steeds in toenemende im'ate zal kunlnen uitbrei den tot het welzijin der plattèlarwljs- bevolking in onize gemeente en om geving. 'Nadat enige verversingen zijd rond gediend en rookartikelen gepresen teerd, wordt de vergadering diöiojr de voorzitter gesloten. WIJK EN AALBURG Zoals uit achterstaande adver tentie blijkt, wordt Woensdagavond in het Verenigingsgebouw een verga dering gehouden met het doel te ko men tot oprichting van eten reisver- eniging, voor het mlalken van een te genbezoek aan de Zwitserse gasten in bet volgend jaar. Men zie verder de advertentie. Het Consultatiebureau voor zui gelingen, werd wederom dioor een 23-tal moeders met hunne zuigelin gen 'bezocht. WERKENDAM Vrijdagmiddag werd door de Commissaris der Koningin van onze provincie, in tegenwoordigheid van vele genodigden ein een groot aantal persmensen, de nieuwe haven die de naam Bies boschhaven heeft gekregen, officieel geopend. In de samenkomst ini het gemeen tehuis, ma afloop, verklaarde de Com missaris de haven niet allleeh voor Werkendam, doch voor het gehele Land van Heusden en Altena van bij zonder groot belang te achten. Te vens deelde hij mjede, dat die gelsoi- leerde toestand van dit gebied zijn volle aandacht heeft en ook vaiï het Provinciaal Bestuur. Behalve Burgemeester de Bruijne en de Commissaris der Koningin, voerden nog verschillende personen het woord. Wij hopen in een volgend nummer nader op „deze gebeurtenis terug te komen. ZUILICHEM DS. W. J. van Hoek, Geref. rpedikant alhier, heeft voor het be roep. naar Schipluiden bedankt. Voor f 10.750.was Alb. v. d. Bogerd alhier de laagste inschrijver voor de biöuw vah een woning t.b'.v. de heer Hi. v. d'. Linden G.JZn. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN NIJMEGEN. De Koningin zal in de morgen van Dinsdag 11 Juli een bezoek aan Nijmegen brengen. Plet bezoek zal vijf kwartier duren. Op het program ma staat een korte rijtoer door het oude stadsgedeelte, daarna receptie op het gemeentehuis en vervolgens weer een rijtoer, teneinde H. M.een indruk jte geven van de herbouw. Na het bezoek aan Nijmegen ver trekt de Koningin via Wieurt ien Beu- ningen naar Druten. Met de troepentransportschepen „Groote Beer" en 4,General J, H. Mcrae", welke resp. vermoedelijk op 19 Juni te Amsterdam en 25 Juni te Rotterdam aankomen, zullen o.m. de volgende personen repatriëren: v. d. Laar-Killian, Aalst L. v. d. Schans, Aalst M. J. v. d. Stelt, De Werken e.ia. D. Ottevanger, Woudrichem. INWISSELING BILJETTEN f 10 en ff 100,—. De Nederlandsche Bank heeft de gelegenheid tot inwisseling van idiel bankbiljetten van tien en honderd^ gulden, model 1945, bij haai' bij bank te Rotterdam en haar |agent- schappen en correspondentieschap- pen \Veer opengesteld tot en piet 31 Augustus. Na die datum kunnen de biljetten alleen nog maar hij Je hoofdbank te Amsterdam worden in gewisseld. BIJEN IN DE BEDSTEE. In Kamperveen verliet een bijen koningin de korf om te gaan .zwer men Zij vond in de woning van de wegwerker v. d. Wolde een gat in de muur en met al haar volgelingen ging ze naar binnen en kwamen jon- der de bedstede terecht. Men izag geen kans de nijvere diertjes onider de slaapgelegenheid weg te krijgen, ook een te hulp geroepen imker wisit geen raad. De bedstede zal afgebro ken moeten worden of geruimenjtijd buiten gebruik gesteld moeten wor- den. VERDUISTERING. Te Rotterdam is de belastingconsu lent N. S. in arrest gesteld, verdacht van verduistering van f 10,000. Hij zou geld van een schipper uit Krimpen a. d. IJsel gebruikt hebben om enige schulden te vol doen. "Het vermoeden bestaat, dat hij meer verduisteringen heeft ge pleegd. De schipper had gelezen over de veroordeling van zekere S., een be kend persoon in schippersikringen. Hij informeerde daarna bij de Be lastingen of N. S., die voor yele schippers belastingzaken bijhoudt, d© f10,000 had gestort, die hij indertijd aan de belastingconsultent had gege ven om zijn aanslagen te voldoen. Na het ontkennende antwoord stapte deze naar de politie, waar al ras bleek, dat de zaak niet zuiver was. S. is in een hotel te Rotterdam ge arresteerd. KOLEN TEGEN ZOMERPRIJZEN De brand stoffenhandel beweert, dat liet niet mogelijk is te voldoen aan liet leveren van kolen tegen voor- jaars- en zomerprijzen voor de ge stelde termijn. De Raad van Vakcentralen ge vormd door NVV, KAB, en CNV* heeft naar aanleiding daarvan een, telegram aan de Minister van Econo mische Zaken gestuurd, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het standpunt van de vakcentralen inza ke lonen en prijzen, waarbij met lage voorjaars- en zomerprijzen brandstoffen is rekening gehouden. De minister is verzocht dringend maatregelen te treffen, teneinde scha de voor betrokkenen en moeilijkhe den bij loonbeleid te voorkomen. In een periode van ruim vijf wekten nl. van 9 Juni tot 16 Juli a.s. zu.lv- len, te Rotterdam bijtta 15.000 pas- sagiers uit Indonesië aankomen: on geveer 6000 burgers, voor een gnoot deel K.N.I.L.-gezinnen en een Mteine 9000 militairten. N1EUWSBL» Uitgave: Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur 1500 JAAR TIEL. Tiel bestaat 1500 jaar, hetgeen natuurlijk feestelijk wordt herdacht. Er wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden met een nationaal karakter. Figuren in Middeleeuwse klederdracht, o. a. Schepenen rakkers v. d. Schout en burgeressen uit Tiel's groot verleden bewegen zich tussen de gebouwen. onmisbaar voor schoollieren, die voor hun overgangs-examen werken Verkrijgbaar in de Boekhandel der FIRMA L. J. VEERMAN, Heusden, Telef. 19 Franco toezending per post 15.000 REPATRIëRENDiEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1