Ivk DAF dieseltrucks K.K. jr Koolplaatcn H. ZWART - Almkerk G. P, VAN DEN HOVEN modeplaten record Boekhandel Fa. L. J. Veerman Wachters KENT U DIE MAN BIJ DE BALANS FA GEBR. VOORSLUYS Kenners Kopen „Kleon" U zult «eer opnieuw moeten rekenen! Bij welk kilometertal per jaar wordt het voordeliger met diesel te gaan rijden? Die grens is weer aanzienlijk lager komen te liggen. Velen die tot nn toe bet voordeligst met benzine reden, zullen moeten omschakelen- - DAF biedt een prachtige serie DIESEL» wagens aan, en tegen aantrekkelijke prijzen. OFFICIAL DEALER: GORINCHEM, Telef. 2747 M. G. BLANKERS Aangeboden ook Knollenplanten Boekhoudingen Belastingzaken ACCOUNTANTSKANTOOR HEUSDEN, Tel. 98 Burchtstraat W 55 WAALWIJK, Tel. 354 Grotestraat 59 Kantoor HEUSDEN goopond: Maandags tot en met Vrijdags van 9—12 en van 1—5 uur; Zaterdags van 9—12 uur; tevens Donderdags- avonds van 7—8.30 uur. WAT EEN BOEF I Wie zou dat nu van hémi hiebbén gedacht Hij was; toch altijd' ao cor rect, ging gezellig mét Vrouw1 iem kin deren om, was, gioedl en zorgzaam! voor zijln gezin, zorgde altijd;, dat hetgeen nodig was, voor het dagelijks levensonderhoud er was>, kiortpim! hij was, eein prachtkerel- En nu...? De schurk Ja, daar komt het: de dritiék vain de mensen. Zotider dat m|en weet, wat er precies is gébeurd, zonder dat men alle omstandigheden, wéllde1 tot zijn fout, tot zijn misdaad hébben geleid, kent, wordt hij; vertrapt wordt hij uitgestoten uit de maat schappij 'en als hij; straks vrijj Jcomt, wordt hij1 miet de vinger nagewezen en krijgt hiji geen voet mieer aan de grond. Nu ja, Zegt méln, dat is zijln eigen sdhuld. Dan had iiij pilaar zus of dan had hij maar zo... Wat zoudt u héb ben gedaan, indien u in die omstan digheden was gekomen Het gaat er hier niet om' allé fou ten goed te praten, allé misdaad met de mantel der liéfde te: bedekken en te zeggen: goed dat is voorbij, daar praten we niet méér over en kom1 nu ttnaar hier, dan zullen we je weer eens netjes op het paard zetten. Wat die 'dief, die brandstichter, die dronkaard, die oplichter enz. 'deed, was grotelijks verkeerd, was radicaal' fout. Op die misdaad moet straf wor den gesteld. Dat eist het recht. Daarom werd de misdadiger dan ook voor zij'n rechter geleid en hoorde hij' zijn vonnis uitspreken: io jaren, 5 jaren, i jaar, 6 mlaanden gevange nisstraf of vaak ook een voorwaarde lijke veroordeling van x mlaanden met x jaren proeftijd. Wat zoudt u ervan 'denken, indien die man straks uit 'de gevangenis komt of zijn proeftijd (bij; voorwaar delijke veroordeling) achter dé rug heeft en hiji is verbitterd tégen zich zelf en tegen de mlaatschappij? Is dat in het belang van onze samenleving, is dat in het belang van hemizél'f, van zijn vrouw, van 'zijln kinderen? Natuurlijk niet, zult u zeggen. Maar wat doen we er dan aan? Wat moeten we er ,aan doen? Kijk, die straftijd1, die proeftijd moet worden benut om die mensen, die in nood verkeren, te helpen er bovenop te komen, te hielpen wéér een andere man, een -andere vrouw te worden. Daar heeft die man, daar heeft die vrouw wat aan, daar héb ben wij als meiisen in de samenleving wat aan, daar beeft ons vaderland wat aan. Dat nu is, o.a. de taak van de rej cLasseringde in nood vekierende >mun, de in nood verkerende vrouw te helpen'. Die méns roept daar oiok om. Kijkt u maar naar het affiche van dit jaar. Reeds, als hij nog in dé gevangenis zit, hijst hij de noodvlag (■de witte doek) en smeekt hij u om hem niet alléén te laten. Om die hulp mogelijk te maken wordt elk jaar dé Nationale Rédllais- 'seringsdag georganiseerd, waarvan de materiële resultaten, bestemd zijn voor de reclasseringsarbeid, té ver richten door instellingen van alle gezindten. Dat wij s'taande zijln gebleven héb ben wij te danken aan het feit,, dat wij onder zoveel gunstiger omstan digheden hebben .geleefd dan zij- Laat ons die dankbaarheid dan ook tonenniet alleen ympt het woord belijden, mlaar ook met "dé daad be wijzen door dé Nationale Réclassie- ringscollécte .(in de meeste geméein- ten van het land op of omlstreeks Za terdag' 17 Juni a.s.) eens extra goed te bedenlken. 1 Giften kunnen ook worden gestort op postrékening 160150 ten name van. Nationale Recliasseringsdag te 's Gravenhage. WAT DE „WEERBALLON" ONS LEERT. Op 5 kim hoogte vrij!wel altijd al voirst. (Van onze weerkundige medewerker) De zomer heeft zich vorige week volop laten gelden terwij er Zondag voor een week een ware hittegolf op trad, waarbij de stations Twente-, De Bilt en Eindhoven de eerste tro pische dag noleerden, n.l. 30 gr. C. (gelijk aan 86 gr. F.), Onder een tropische dag wordt n.l. verstaan een temperatuur van *30 gr. C of meer en ondier een zomerse dag van 25 gr. C. of meer. Het is misschien voor velen inte ressant nu eens een tochtje met een weerballon mee te maken om te zien hoe het op toenemende hoogten van onze dampkring is gesteld. Het K.N.M.I. laat n.l. dagelijks een z.g. radiosonde op, dat is een grote ballon waai' een kastje met instru menten onder aan hangt. Dit wordt door de ballon tot op zeer grote hoogte meegevoerd... totdat de bal lon springt en het geheel aan een pa rachute naar beneden komt. Over deze sonde en ballon later meer.. Het is ons nu om de temperaturen begonnen, die er Qp een zeier hete dag, zoals b.v. op genoemde Zondag, op verschillende hoogten wonden waargenomen. Zoals vrijwel een ieder bekend 'zal zijn, vallen de zonnestralen nagenoeg zonder warmte af te staan recht streeks naar de aarde. Dit heeft tot gevolg, dat in de onderste luchtlaag rond onze aarde de hoogste tempera turen worden gemeten, wat ook maar gelukkig is, daar anders leven en plantengroei hier onmogelijk zouden zijn, zoals dat op de meeste andere planeten het geval is. Daar op de tropische dag van Zon dag 4 Juni te De Bilt alleen 's nachts om 3 uur een radiosonde is opgela ten, hebben wij de warmste dag van verleden jaar genomen, n.l. 5 Sept. (de warmste Septemberdag van de afgelopen 100 jaren). Om 3 uur 's middags was toen de temperatuur in De Bilt tot ruim 33 gr. C. of ruim 90 gr. F. gestegen. Op dat tijdstip werd er ook een bal lon met instrumenten opgelaten om de toestand van de hoger gelegen luchtlagen te verkennen. Toen de ballon op 5 km hoogte was aangeko men, vroor het daar al 1 gr. C. en op ruim 6 km reeds 10 gr. C. Dit was dan een zeer gunstig geval, daar het in de regel (in de zomermaanden) reeds op een hoogte van omstreeks 4000 meter vriest. Ruim genomen, daalt de tempera tuur 1 gr. C bij elke 100 toeter stij ging. Geen wonder dus, dat er op 1de hoge bergen altijd sneeuw ligt en dat het daar altjjd vriest, geen wonder ook, dat in hiervoor gunstige om standigheden vliegtuigen met ijsaf zetting hebben te kampen, terwijl aan de grond de temperatuur nog ver bo ven nul is. Ook zult u zich niet meer over zware li^gelval tijdens onweers buien in de zomer verwonderen, nu u weet, dat, wanneer wij ons deze temperatuurafname even horizontaal voorstellen, u b-.v. in badpak ligt te zonnebaden bij een temperatuur van 30 gr. C. en u, wanneer 11 op de fiets zoudt stappen om 5 km (hemels breed) verderop te fietsen (na onge veer 20 min. dus), daar aangekomen een temperatuur van onder het vries punt zoudt aantreffen en maar wat graag het badpak voor een dikke winterjas zoudt willen ruilen. In de winter zijn de temperaturen op deze hoogten soms zeer laag. B.v. 17 Jan. van diL jaar bedroeg de temperatuur in De Bilt op een gegeven moment 5 gr. C. boven nul, op 4500 m reedis 20 gr. C. en op ruim 6 km hoogte 40 gr. C. U zult zich kunnen voorstellen, dat er tijdens een onweersbui, met in de kop hiervan vriestemperaturen én aan de grond tropische tempe raturen, een zeer zware strijd wordt geleverd tussen deze koude en war me lucht, hetgeen dan ook vaak met zwaar onweer, slagregens, hagelval of cyclonen gepaard gaat. Wij denken hierbij b.v. aan de ramp te Borculo, welke dat jaar £10 Augustus) juist 25 jaren geleden plaats had en waarop wij t.z.t. uit voerig hopen terug te komen. Ons Feuilleton O door W. Kerremans 52) Roelants knikte en zei zoekend naar de juiste woorden: „Vooraf kan iemand wel zijn le vensdoel stellen... maar hoe verder hij komt in het leven, hoe... meer... neen, hoe inniger hij in aanraking kotot met wat het lot op hem af stuurt, hoe lastiger de conflicten, die hij met anderen en met zich zelf heeft uit te vechten, des te moeilijker wordt het om dat doel te blijven zien of eigenlijk om rechtuit op dat doel te blijven koersen." „Wat verstaat u onder het woord „het lot", dat u daar juist bezigde?" vroeg Lelie. „'s Mensen lot, zoals dat noodwendig is bepaald." „Door wie?" Roelants wachtte even voor hij zijn antwoord gaf „Ik begrijp wat uw vraag inhoudt en ik zal u antwoorden op de vraag die u nog niet uitgesproken hebt, n.l. of ik in een bestuderende Al macht geloof. Ik ben christelijk op gevoed, ik geloofde. In mijn Sturm und Drangperiode heb ik mij losge maakt van dat geloof en een zeer korte tijd heb ik gedacht in het ma terialisme de waarheid te vinden..." „Gelukkig zeer korte tijd", onder brak mevrouw Lelie, „ik kan niet begrijpen dat een verstandig mens daarin voldoening kan vinden." „Ik weet niet of ik op dat prae- dicaat aanspraak mag maken, me vrouw Lelie", ging Roelants voort. „Het materialisme bleek mie niet alleen troosteloos en onlogisch, maar op zekere dag vond ik deze stelling uit: het waarom in de vele vragen, omtrent het leven en de wereld krijgt in het materialisme geen ant woord, maar neemt men aan dat er een Hogere leiding is die wereld en mensen bestuurt, dan wordt plot seling alles duidelijker en verklaar baarder." „Keerde u toen terug tot uw oud geloof?" vroeg de dominee. „Niet geheel, althans niet tot het kerkgenootschap, waartoe mijn ou ders behoorden, maar wel keerde liet geloof in God in mij terug en dat is in de loop der jaren veel sterker geworden." Op dat ogenblik klonk het geluid van meisjesstemmen en Roelants zag de beide dochters naderen. Hij be groette hen en zij openden dadelijk een zo druk en levendig gesprek, dat aan een voortzetten van het be gonnen onderhoud, niet meer ge dacht kon worden. Roelants vernam dat Mies, zoals mevrouw Lelie het omschreef, 'n begaafde violiste was, waarop het meisje opmerkte dat moeder „onbe schaamd" overdreef. Henriette had een andere bezig heid. Als schoolmeisje was zij be gonnen een verzameling aan te leggen van briefpapier met monogrammen of figuurtjes en daarna was zij zelf tekeningen of sierletters gaan aan brengen op briefpapier. Zij deed dat met zo'n goede smaak en vaardigheid dat eens een fabrikant haar gevraagd had voor zijn zakenbriefpapier een ontwerp te maken. Zij deed het en de fabrikant was opgetogen.' Een tweede verzoek kwam, dat als een opdracht was ingekleed, van een andere firma en nu had zij wel niet regelmatig werk daaraan, maar bet aantal bestellingen voor haar ontwerpen nam toe. Roelants begreep dat hij dit eerste bezoek niet lang kon maken en stond op om heen te gaan. „Denkt u nog hier te blijven", vroeg mevrouw. „Ik weet het nog niet. Ik ga mor gens eens een tocht maken en dan zal ik vérder zien." „Een grote tocht?" informeerde Ds. Lelie. „Mijn plan is de richting vanHut- zenbach te gaan." „U gaat graag alleen?" informeer- meerde de predikant weifelend. „Ik ben alleen, maar u zoudt mij geen groter genoegen kunnen doen clan door mij te vergezellen." „De zaak ligt zo. -Ik maak graag een flinke wandeling, maar mijn vrouw en mijn dochters doen 't lie ver wat kalmer en op mijn eentje zo ver te gaan lokt mij niet." „Ik zal mij zeer verheugen domi nee, als 11 mijn gezelschap voor lief wilt nemen." „Goed, graag, dan gaan we mor gen samen." HOOFDSTUK "X. Voorganger: Ds. Lelie. Zij bespraken het uur van vertrek en terugkeer en daarna ging Roe lants heen. Ds. Lelie sprak met zijn gezin niet over hetgeen hij zich om- Irent Roel and s had herinnerd en na tuurlijk was het zijn plan nog veel ininder om dat kiese onderwerp met hem zelf aan te roeren. Roelants was vermoeid van de lan ge voettocht die hij die dag had ge maakt en ging vroeg naar bed. Nog even dacht hij aan de twee meisjes, nog enige malen drong Yonca's beeld zich weer aan hem op, toen viel hij in een diepe, droomloze slaap waar uit hij maar juist op tijd ontwaakte om zich aan de afspraak mét de do minee te kunnen houden. De twee voetgangers, elk met een bergstok en een rugzak waarin een regenjas met broodjes, begonnen hun wandeling in een rustig maar flink tempo en Roelants verzocht de predi kant dat maar aan te geven. Zij spraken over allerlei onderwier pen, over de omgeving, de aard van de bewoners, de streek, de gebeurte nissen op nationaal en internationaal toneel. „Ik vind zo'n tocht verrukkelijk", zei de heer Lelie, „maar als ik alleen was geweest zou ik al zijn terugge keerd. Verveelt u zich niet als u een zaam loopt of hebt u zo'n sterk ge- dachtenleven, dat u geen aanspraak behoeft?" „Neen, zo hoog moet u mij niet aanslaan dominee en toch verveel ik mij niet. Mijn gedachten zijn niet zoo Hij aarzelde even en ging toen voort „Ik heb opgemerkt hoe zwak de macht is over ons denken, hoe ui terst moeilijk het is om een onder werp waaraan men niet wil deuken, blijvend uit zijn gedachten te ban nen." Ds. Lelie vermoedde dat Roelants doelde op hetgeen hij pas had door gemaakt en het aandeel dat hij gebald had in die zaak. Hij was blij dat nu, .gelegenheid te krijgen was de jonge "man daarover te spreken zonder hem te doen blijken, dat hij, Lielie, op die hoogte was met het droevig voorval. (Wordt vervolgd). ZE KUNNEN ER TEGEN.' bij Rijwielhandel Telef, no. 51 Wijk en Aalburg alle soorten TUINDER Telef. 32 Zo juist ontvingen wij het Nieuwe Zomernummer van Charmant et Chic journal mensual - Juli '50 nu met 2 grote Raderpatronen Franco toezending p. post Telefoon 19 HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4