Bijbelse Geschiedenis Binnenland DINAND STUFKENS Rotterdam-Ahoy' Steun Wettig Gezag. Het Anjerfonds minimum STOCK's handboek voor de Boekhandel Firma L. VEERMAN, Telef. 19§, Heusden Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll AALST Roda i beslaat Zaterdag de eerste competitieheTft door hel spelen yan de uitwedstrijd tegen A chillies i Le Veen. Dit is een spannende ontmoei- ting geworden, waarbij in' de eerste helft de thuis club enkele fraaie kan sen door slordig schieten" zag verfo ren gaa'n. Nia de ruist was 'Roda het inleest in de aanval, doch oplk deze wist het net niet te vinden, zodat bij het einde van de wedstrijd de stand nog net zio was als bij het begin (oo), zodat in de 'kopgroep geen verandering komt. De reserves kwanten in het veld te gen Sleeuwijk 2 en verloren ,mlet 4 2. Alleen de .derde elftallers kre gen de volle buit binnen door een 52 overwinning op Viois 3 in jZuili- chem. Tenslotte wonnen de junioren b een deze weieik' vriendschappelijk gespeeld partijtje tegen de Achilles j un. b mie t 71. Zaterdag a.s. speelt Roda 1 een uitwedstrijd tegen Sparta 1 te Am- del, Rodia 2 ontvangt om! 6 uur iNioad 2 uit Wijlk, vooraf speelt Roda 3 te gen de leiders uit afdelftig 4b, Stormi- vogels 2 uit Kerkwijk. De junioren A ontvangen dan deze wieek ,nog de Achilles-junioren A uit Veen. Om dit voor deze week uitgebreide pro gramma te completeren speelt dan nog een Roda-ciombinalie op Maan dagavond 26 Juni a.s. om 7 uur een vriendschappelijke ontmoeting tegen een elftal gevormd uit ledem van de scheidsrechtersvereniging het Lanid'v. Al te na en de Bomimje Ier waard'. We zijn. benieuwd of deze jaatsten be halve goede ffoittisten, odk goedle spe lers zullen blijkeln tie" zijn. RIJSWIJK Zaterdag ^peelde Rijswijksé Boijs 1 een competitiewedstrijd tégen Wou- dricbem 2. Uitslag 22. VEEN Achillies 1 speelde j.l. Zaterdag thuis tegen Roda 1 uit Aalst. Voof de rust was Achillies sterk in de meerderheid, doch de vele kansen die geboden weiden, werden niet benut en die, wel benut werden wist de Rodo-doehmlan op keurige wijze te stoppen. Na de rust werden de gasten wiel iets sterker, doch ook de Achi!liefs-verdedigimg wist dit te be- zweren en ook doielmjan v. d. Pol; hield zijn doel op meesterlijke wijze schoon. Deze spannende wedstrijd, welke door schreidsrechteir A. .Tref fers uitstekend werd geleid, eindigde dan ook zoals hij begon (oo). Achillies 2 ging weer verder mlet zijn zegetocht. Thank was bet Nioad 2 te Wijk, dat in eigen huis mlet 31 werd verslagen. A.s. Zaterdag speelt Achilles 1 weer thuis tegen Quick 1 uit Birakel. Die uitwedstrijd tegen Q.ujck weid miet 2o verloren en wij verwachten dan ook a.s. Zaterdag, dat onze Groen-Witten hierop revanche zullen nemen. Aanvang 7 uur. Achilles 2 gaat op bezoek bij Bra ke! 2 en het zal voor de ionzen niet meevallen de punten mee te brengen, doch wij verwachten dat m'en het sterk zal proberen. Vertrek' 6 uur per fiets vanaf café v. Tilburg. WIJK EN AALBURG WILH:ELMiIiNAZaterdag j.l. werd' het speelterrein, na ongeveer een jaar buiten gebruik te zijn geweest wiege'ns verbetering, in gebruik' genomen. Het eerste elftal speelde een wedstrijd tegen een sterke combinatie van Will- helmina uit 'is Bosch. Door goed en enthousiast spel slaagdein de Geel zwarten er in, ondanks' technisch' beter spel der Bosschenaren, een 32 overwinning te behalen. jHiet tweede liet zich ook niet onbetuigd, want een io zege op Al te na i uit Nieui- wendijk, idiat eein der kopploegen is, is een goed resultaat. Die wedstrijd van het derde; tegen Stedoco 2 uit Hoornaar weid eeh 42 nederlaag. A.s. 'Zaterdag krijgt het tweede Heilouw 1, de leiders in deze afde ling ,op bezoek. Aanvang zeveiiuur. Het iderde speelt egeneens thuis te gen Kerkwijk 1. Beide elftallen ben gelen, ieder mlet een punt, onder aan de ranglijst, zodat de uitslag van deze wedstrijd van belang is voor de be zetting van de onderste plaats. Aan vang vier uuir. 'N.O.A.D Zaterdag j.l, speelde het eerste elftal een uitwedstrijd tegen Sparta 1 te Am del. In tegenstelling met andere jaren wist No ad deze ontmoeting thafis le winnen en wél miet 5'2. Het tweede elftal mloest verzwakt aantreden tegen Achilles 2 uit Veen en verloor mlet 31. Hel derde elftal speelde Mjaan.dagavond! tegen Rijswijksé Boijls 2 gelijk 22. A.s. Zaterdag gaat het eerste, elf tal naar de leiders van de afdeling, G.J.S. 1 te Gorinchem1. Vertrek half drie. Het tweede, elftal gaaf op bezoek 'bij A;alst 2. Vertrek kwart over vijf per fiets. Het derde elftal' reist mlet het eerste elftal' mee en gaat naar Peur sum 3. WERKENDAM Nederlaagw'edstrijdein Koz. B|oijis 1-R.C.D1 JDjordrecht 11. Stedoco 1 H|oiornaar-Koz. Bi. 2 23. Competitie Koz. Bjoijs 3Ameide 2 31. Zaterdag .24 Juni zullen de vol gende wedstrijden worden gespeeld Koz. Boijs 3G.J.S. 2, Gorinchem'. Aanvang 4 uur. Terrein Sleeuwijksle- dijik. Niederliaagwed'strijd S.S.W. Dior- drecht-Koz. Boijs 1. Aanvang 6 uiur. Te Breda werd ©en gewestelijke commissie van het Nationaal Insiti- luut Steun Wettig -Gezag van West- Noord-Brabant geïnstalleerd door de voorzitter der provinciale commissie in Noord-Brabant: Mr. J. Raayrna- kers, Overste J. J. Fens, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal werd als voorzitter benoemd. De heer C. A. v. Hooft, burgemees ter van Willemstad zal het secretari aat waarnemen. De overige leden der commissie zijn O'.'m. G. C. v. Hou welingen, onderwijzer, Andel; J. Kuijpers, wethouder, kan toorhouder P.T.T., Woudrichem; A. Mabelis, Hoofd der School te Wijk; A. J. A. Oder kerk, burgemeester te Dussen; G. van Rijswijk, Ambl. der Rijksbelastingen te Sleeuwijk; J. v. d. Sl;cll, Nieuwendijk, Dir. G.E.B.. Almkerk. liet gewest Noord-Brabant West zal op 2 September a.s. medewerken aan de grote Landdag van het N.I.S. W.G. te Dordrecht. Enkele honder den zullen dien dag met autobussen naar Dordrecht reizen om van hun trouw te getuigen aan Vorstin en Vaderland. Langend ij k 37 - Gorkum roept ook U Van 19 tot en met 29 Juni vindL wederom die jaarlijkse inzamieliiigsaor tie plaats ten bate van 'het Prins1 Bernliard Fonds en de daaronder ressorterende Anjerfondsen. Alle ge meenten worden daarbij bietrokken, ook Heusden en de' olmliggende dor pen dus. Herinnert u het zich nog? Het Prins Bomhard Fonds is een finan cieel strijdfonds voor onze geestelijke en culturele weerbaarheid. Het fonds verleent financiële steun aan perso-> nen ep. organisaties voor ,al zodanige arbeid ,die de geestelijke weerbaar heid van het NedeTlanXise volk kan versterken. De Provinciale Anjer Fondsen'krijgen tot dit 'doel een deel der financiën van het P.B.F. toege wezen. De provinciale fondsen om!-> vatten kunst, jeugd en volksontwikke ling en. dus kan die gehele1 bevolking van de provincie "(van elke rang of stand) er vruchten van plukken, als tenminste ook allen hun offertje1 bren gen. In eien vroeigér bericht gaven wij enkele voorbeelden. s Welnu, als het Prins Biernhard Fonds dezer dagen bij u, aanklopt en een bijdrage vraagtgeeft dan miet gullte hand. Het is best mógelijk, dat het uzelf of de vereniging waarvan u lid bent nu of later teh. gpieide komt. I;n verscheidene plaatsen 'van ons land hebben allerlei mensen kennis gemaakt met twee mannen, die langs de huizen colporteren miet een bro chure, getiteld: Jeruzalem Staat Is raël". Volgens de colpiqjrteurs zoiu dé opbrengst van "de brochure ten goede komen aan 'de Verenigde Joodse ge- repatrieerden. Een der manhen bleek in het bezit te zijn van éen soort lid maatschapskaart tien name van ie mand jdie reeds lang overleden is. Bij de sociale afdeling van de Jood se gemieiente te Amsterdam 'is de vereniging, die de heren opgeven, vol komen onbekehd. Deze filantropen werkten voornamelijk' in klleinie ge meenten, waar zij zich bij! de politie meldden, alvorens zij gingen colpor teren. Dit gebeurde ondier mie ér te Zoietermeer, Zevenhuizen, Zwammer- dam, Zalfbommel', Woudrichem, Heusden, Moordrecht, Mioétkapelie, Vuren, Bodegraven, G ouderak, Amb mlerstol,Dopik, Herwijhen, Valkéns,- waard, Benschop, en Bergambacht. MiJIioen voor bestrijding van kanker en tb c. Door de jubilerende Kon. Nederl. Petroleum Mij. is een bedrag van f500,000 geschonken aan het Konin gin WiIhelmina-fonds ter bestrijding van de kanker en een bedrag van f 500,000 aan het Ned. Rode Kruis, mei de bedoeling, dat dit bedrag ten gunste van ©en of meer óbjecten in de strijd tegen tuberculose zal wor den besteed. Reünie van oud-Militairen. Op 1 Juli a.s. zat te Utrecht een massale reünie van gerepatriëerde mi litairen worden georganiseerd inliet kader van de tentoonstelling „Met Prins Bernliard op reis", die van 28 Juni tot en met 8 Juli te Utrecht te bezichtigen is. De opbrengst van deze tentoonstel ling en ook de reünie komt teil goe de aan de nazorg van gedemobiliseer- den en aan de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen. Het inleggeld bedraagt f2,50 en voor echtgenoten of verloofden f 1,50. De inschrijvingen dienen, liefst vóór 24 Juni, gestuurd te worden aan Kapitein J. Rietvelt, p.a. Lucas Bolwerk 12, Utrecht. De kosten kun nen per postwissel voldaan worden. Ook op gironummer 852 ten name van B.M.U.I., met op het strookje vermelden: reünie. Nederlanders vliegen naar Australië. Voor de derde maal dit jaar ver- Irok Donderdag 15 Juni j.l. nipt de K.L.M. een groep Nederlandse emi granten naar Australië. De K.L.M.- Skymaster „Zeeland" had 59 iemi- granten aan boord, waaronder 14 kinderen. Dit was de eerste maal dat de K.L.M. ook emigranten vervoerde, die in Australië voorlopig in ont- vangsl-cenlra zullen worden onder gebracht. Tot voor kort mochten deze emigranten geen gebruik maken van luchtvervoer. Er bevonden zich niet minder dan vijf gezinnen aan boord, terwijl bo vendien vijf vrouwen met huil kin deren, naar hun man in Australië vlogen. De K.L.M. heeft het voornemen dit jaar nog minstens tien emigranten- vluchten naar Australië uit te voeren. De eerstvolgende vluchten zijn vast gesteld oü 18 Juli en 3 en 21 Aug. Australië hoopt het aantal Neder landse emigranten jaarlijks te ver groten. Voor het volgend jaar is ge dacht aan een aantal van 20,000 en zo mogelijk nog meer, indien de trans portmogelijkheden zulks zouden toe laten. Voor 1952 is het aantal Ne derlandse emigranten op 30,000 vast gesteld. Nieuwe begroting van Oorlog. Bij de Tweede Kamer is de nieuwe begroting van oorlog ingediend, die tot. een bedrag van f 851,987,886,1 als eindcijfer komt. De troepen van het K. L. en van de Luchtstrijd krachten zullen in zo snel mogelijk tempo naar Nederland worden te ruggevoerd, terwijl tevens de reor ganisatie van hel Kon. Nederl. Ind. Leger met spoed zal worden vol tooid. Voor de op te leiden nieuwe lich tingen zal als eerste oefentijd een jaar worden genomen. Voor enige speciale wapens en dienstvakken, ca valerie, aan- en afvoer, en technische troepen zal een langere oefentijd gel den. De lichting voor 1950 zal onge veer 15,000 man bedragen. De vorming der nationale reserve die gemiddeld 12,500 man zal vor men vindt voortgang. tentoonstelling Rotterdam-Ahoy' die 15 Juni haar poorten heeft geopend. Op een eiland je in het Park zal men Robinson Crusoë de Tweede (als wij hem zo mogen noemen) kunnen zien die daar in afzondering mét alle mogelijke bezigheden precies als zijn grote voorganger de tijd zal doden. Robinson Crusoë, de econoom, die liet verstond om met een minimum aan middelen zijn leven zo lang mo gelijk te rekken. Op het eilandje wordt de befaamde hut van Robinson gebouwd, de boot- makerij, die palissade, de aardewerk- vervaardiging, kortom, iedereen zal Robinson in volle actie op het eiland je kunnen aanschouwen. Last Tan zenuwen 9 Mijnhardt's Zenawtablottoa helpen U er overheen. Robinson Crusoë op de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy 15 Juni15 Augustus. Robinson Crusoë kon het, zoals wij allen weten, als jongen van 18, 19 jaar, op liet kantoor van de brave lieer Parker niet uithouden, hoezeer hij zijn vader ook beloofd had, zijn best te zullen doen. Toen hij opeen keer voor een belangrijke boodschap naar Hull was gestuurd en daar door bemiddeling van een oude school makker de kans kreeg, een zeereisje te maken, werd de verleiding hem te machtig, hij richtte een briefje aan zijn „heer vader" en koos 00 een prachtig zeilschip het ruime sop. Maar er kwam noodweer, liet schip verging en Robinson, bracht er maar nauwelijks het leven af. De zucht naar hel avontuur was echter niet verdwenen, en wij herinneren» ons maar al te goed, dal: hij op een on bewoond eiland terecht kawin, waar hij 17 jaar lang geen menselijk geluid zou vernemen. Daniël De foe heeft, in zijn wereld beroemde boek fantasie en werkelijk heid dooreen geweven. Het dankte zijn ontstaan aan. liet ware verhaal van een Schotse stuurman, die lij deus het oponthoud van zijn schip op een eiland in de Stille Oceaan kwestie had gekregen en van boord was gelopen, zodat het schip zonder hem wegvoer. De stuurman hleef 4 jaar op dit verlaten plekje grond en hield het er wonderwel nil. De herinnering aan. het grote avon tuur van Robinson Crusoé zal vaar dig worden over de bezoekers van de STOCK'S HANDDOEK VOOR DE BIJBELSE GESCHIEDENIS Elk hoofdstuk bestaat .uit drie ver schillende dellen A een korte inleiding, wiel'kle opmer kingen voor de onder wijzer en ver klaringen ten opzichte van de strekking der les bevat. B een schets van de te geven les. C ophelderende aantekeningen over de moeilijkheden van de. tekst en over punten, die chronologie, dé aardrijkskunde, de zedlen en ge bruiken betreffende. I11 de inleiding bij elk hoofdstuk wordt .aangestipt, wat toegevoegd of weggelaten of gewijzigd kan worden voor ouderen of jongeren, terwijl er nog enige .aanwijzingen worden gege ven omtrent de toepassing, enz1. In de verheid erende aantekeningen vindt men tal van bijzonderheden die bij de behandeling van de stof van dienst kunnen zijn. De teksten en psalm! verzen sluiten zich steeds aan bii het b eh an del de onderwerp De oude Stoick-Rënkëma herleefd. Vele jaren geileden kenden wie dit boek al als ©en zeer gewaardeerd hulpmiddel 'bij het onderwijs in de Bijbelse Geschiedenis Zo kon het niet worden heridrukt. Het heeft een hele verjongingskuur ondergaan. In drieën is elke lies verdeeld. Eerst 'komt een kort stuk voor die onder wijzer. Daarin worden allerlei nut tige wenkten gegeven. De onderwijzer, ook op de Zondagsschooldie deze wenken geregeld bestudeert, z|al flin ke vorderingen maken, in die kennis van h.et vertellen. Daarpa komt .een tweede stuk, dat een schets bevat vande les. Natuur lijk niet, om die vari buiten te léren en getrouw te copiërendan zou de vertelling dood wie-rk worden. 'Maar om' zulk een schets in te denj- ken, te verwerken en mlet behulp daarvan zelf een goéde vertelling pp te bouwed- Te r wijl daarna een schat van aan tekeningen allerlei belangrijke opmer kingen. en informaties geeft over het in die les behandelde onderwerp. His torisch, exegetisch, archeologisch, aardrijkskundig, enzovoort In de schets van de les hiebkeinl- nen we de meesterhand, die leert, voor kinderen vertellen. iMjoioi. De .aantekeningen bieden een schat van. materiaal. Dir. C. Bouma. MOEILIJKHEDEN 'i Abonnés kunnen gratis vragen stellen. Wendt u lol de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. A. E. Waarom moet men op het kinder bij s 1 ajajbiljet invullen over wél ke dagen men ziek is geweest en bij welk orgaan de patroon is aangeslo ten? Men heeft mij gezegd, dat men over de dagen, dal men geen loon verdient, ook geen kinderbijslag krijgt, is dat juist? Antwoord: Wanneer u ziek bent, krijgt u, wanneer u aan uw verplich tingen hebt voldaan, een. uitkering van de ziektewet. Deze verplichtin gen zijn o.a. hel op tijd doorgeven van uw ziekte aan liet orgaan waar bij uw patroon is aangesloten en. het lid zijn van een ziekenfonds. Wan neer u aan een dezer verplichtingen niet voldoet, loopt u grote kans uw ziektegeld niet uitgekeerd te krjjgen, in dat geval krijgt u ook uw kinder bijslag niet. Vandaar, dat u de dagen van uw ziekte op moet geven en net SE* r_ orgaan waarbij uw patroon is aan gesloten; men kan dan controleren of u een uitkering volgens de ziekte wet hébt ontvangen. M. P. Hoe kan ik een wit konij nenhuidje prepareren? Antwoord: U schrijft ons niet waarvoor u het huidje gebruiken Wilt. Wij nemen aan dat u het voor een vachtje wilt gebruiken. Dan is de aangewezen weg 0111 het velletje eerst een dag of twee, drie 111 zout water te leggen, dan afspoelen en in een bad van a fui nop lossing leggen. Daarna de binnenkant afschrappen met een aluinsteentje. Wilt u het vel voor een „bontje" gebruiken, dan is de bewerking weer anders. H. D. In het jaar 1947 had ik een winst van f2116. Ik had toen twee kinderen; in Juli werd de derde ge boren. Hoeveel belasting moei ik be talen? Antwoord: U valt in groep II met drie kinderen en bent verschuldigd f 52,43. ZO JUIST VERSCHENEN: met inleiding van Prof. Dr. J. Waterink. Dit boek wordt hartelijk aanbevolen voor Chr. Meisjes- en Jongelings verenigingen, bij al onze onderwijzers en onderwijzeressen en voor de Evangelisatie-arbeid niet te vergeten. Voor onze Zondagscholen is hot onmisbaar. Prijs per deel f 12.50 2de deel Oude Testament verschijnt eind 1950. Voor korte bespreking, zie elders in dit blad. Prospectus op aanvraag BRILLENSPECIALIST Oplichters kozen officiële weg.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2