NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Wachters TWEEDE BLAD D*NDERDAGTZ 1940 ANJERDA6 1950 Christelijke Landbouwhuishoudschool Nieuwe vaart te Capelle, geopend. BI] DE BALANS Welverzorgde Handen: HAMEA Gelei aan de voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN Op de gehoudten ma^and verg ai- de ring v,an het Gilde „St. Bljasius" werd besloten aan de uitnodiging tol deelname miet een deputatie, aan de Plechtige Ommegang te 's Bosch op 9 Juli a.s. gevolg te geven. In aansluiting op ons voirig bericht aangaande het voorgenomen bezoek aan de Passiespelten te Tege- len ,'kun-nien.' wij thains mededellen, dat het in het voornemen, ligt, bij genioegr zame deelname dit te doein plaats hebben op Zondag 16 Juli a.s. Zij die hieraan wensen deel te ne men moeten zich zo spoedig magle- 1%, liefst deze week nog, opgeven aan het adres Botermarkt N 101, al waar tevens inlichtingen omtrent prijs der autobus en entree dier spelen te verkrijgen zijn. ALMKERK Vrijdagavond1 om 7 uur komt de raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. Maandagavond j.l. bracht de muziekver. „Nooit Gedacht" alhier, een serenade aan de militairen M- Daggelders en J. de Ruiter, welke na een verblijf van ongeveer 2 jaren in. Indonesië, wieder behouden in die - ze gemeente waren teruggekeerd. Als een bijzonderheid kan hiér worden gemleld, dat die ouders van beide terugkerende militairen het feit herdachten, dat zij voor 25 jaren door de band dies "huwelijks wierde'n verbonden. Dat deze gebeurtenis veel belangstelling trok, behoeft geen be toog. De Chr. gem. zangver. „Hallelu ja" alhier, hoopt op 16 Aug. a.s. deel' te nemen aan het muziek1- en zang- concours te Ermelo en wel in de afd. Uitmuntendheid. DUSSEN Zaterdagmiddag werd door de Dussensie Hengelaars vereniging „Het Loze Vissertje" de derde en laatste competitiewedstrijd om 'het koning schap der vereniging gehouden, De uitslag was als volgt: G. J. Schelle 77 punten; B. Schal ken 54 p.; Jac. van Biesen 22 p.; G. Hakkel 14 p.; F. de Joode 11 p.; H. de Rooij 11 p.; H. Schelle 8 p.; A. Peelers 7 p.; J. Dijksman 5 p. en W. v. Steijn 2 punten. Na de wedstrijd vond in het club lokaal de prijsuitreiking plaats door de beschermheer van de vereniging, Notaris J. R. Affourtit, alsmede de installatie van de koning, welke titel de heer G. J. Schelle verwierf. EETHEN -- Op liet Consultatieibureau van Dinsdag j.l. waren 20 zuigelingen aanwezig ,n.l. 3 uit Genderen, 8 uit Eethen, 7 uitDrongelen, en 2 uit Meeuwen. De volgende zitting zal gehouden worden op 27 Juni a-s. NEDERHEMERT Weer keerde één onzer dorps genoten n.l. L. de Kuijper, na een diensttijd van bijna 2 jaar in de ou derlijke woning Zondagmorgen kwart voor 12 terug. Maandag wapperden enkele drie kleuren en de belangstelling was zeer groot. Velen kwamen Lodewijk en zijn familie gelukwensen roet zijn behouden thuiskomst. Namens het Thuisfront en alle ingezetenen werd een sigarettenkoker met inscriptie als aandenken aangeboden, terwijl hem namens buren, familie en kennissen een rijwiel en een polshorloge werd geoffreerd. Het was en bleef een gaan en komen van vrienden en ken nissen. Bij de vele welkomstwoorden Donderdagmiddag 2 uur vond deze opening plaats in die localiteit, in ge bruik bij de Chr. Lagere Landbouw school aan de Nieuwe Vaart. Die Voorzitter van de huishoud school, de heer B. J. Els man, ppen- de met gebed en met lezing van Psalm 119 de verzen 1—8 ein heette daarna alle aanwezigen welkom. Het deed het bestuur gerïoegen, dat 20- velen aan de uitnodiging van deze opening hadden gevolg gegeven. In zonderheid heette hij welkom die be sturen van de Chr. Lag. Landbouw school ,van de Landbouwver., van de Vrouwenbond te Sprang-CapelLe, leden van h et Gemeentebestuur,. de Burgemeesters van diverse gemeen ten, het Diag. Best. van de Noordbr, Maatsch. v. Landbouw, die Hoofden der scholen uit de omgeving, de pers, vertegenwoordigers van het Prov- Bestuur van "Plattelandsvróuwien, ar chitect en" aannemers, die de verbou wing hebben verricht, mevr. Ver meulen, eigenaresse van het pand, waarin de school is ondergebracht, de Inspectrice van het Landb.huish. onderwijs, het Bestuur van die ver eniging voor Chr. 'Nijverheidsonder wijs te Waalwijk, die zo'n grote stoiot tot de oprichting van deze school had gegeven. Spr. noemde het een grote dag, die die bekroning schonk van veel verricht werk, vandaar dan ook dat men aan dieze opening een enigszins feestelijk cachet had willen geven. Hij brengt dank aan het Diag. Best. van de Noordbrab. Mij- van Landbouw, die de plannen voor de oprichting der school zo krachtig heeft gesteund en aan het Bestuur van de Ver. voor Chr. Nijverheids onderwijs te Waalwijk leri speciaal worden gaarne de onze gevoegd. Bij 'de' keuring van meniën voor inschrijving in Keurstainboek 1950, gehouden door de Kon. Ver. „liet 'Ned. Trekpaard" al'd. Gelder land werd ingeschreven Iiorma van Sluiskil 141485, geb. 21 Mei 1945. Vos. Vader Henk IC 1850; M. Laura K 27995, fokker: Jan van Hoeve,, Sluiskil-Terneuzen, eig. B. v. Koo ien, Eiland Nederhemert. WOUDRICIIEM Die in deze gemeente gehou den collecte ten behoeve van die Na tionale Reclassering heeft opgebracht f 65.45- Uit Indonesië kwam1 Zondag j.l. terug, de militair C. de Koter en Maandag j.l. de militair Di. Ottevamc ger beiden uit deze gemeente. Die miuziékver. „Wouidrichemi'is Fanfare corps' 'bracht hen een serenade en velen kwamen hen gelukwensen'- Die reis van de ouden van da gen uit deze gemeente naar Rotter dam en Scheveningen zal plaats heb ben op Dinsdag 4 Juli a.s. Op verzoek der kooplieden, zullen vanaf heden die aardappeilviei- lingen, bij wijze van proef, inpiaats van om 2 uur n.ro., thans om 8 uur' v.m. worden gehouden. de heer Buddingh, bestuurslid' dezer vereniging, die ook zoveel tot de tot standkoming beeft bijgedragen. Met dit bestuur zijn verschillende bespre kingen gevoerd en men was het sa men direct eens, dat in deze streek een Ch.r. Landboüw'-huishoudsdhiaol moest kioimien, alleen wer de plaats bestond aanvankelijk verschil van me ning. Ondanks dat bleef het bestuur zijn mledewerking verliepen en toen men het zover had overtuigd en men het er over eens was, dat deze school in Sprang-Capelllle, meer als geschikt centrum1, behoorde te ko men, heeft de beer Buddingh alles mede gedaan, onn de school' er te krijgen. Het Bestuur van de Chr. Lagere Landbouwschool te Sprang- Capelle had het perceel van mevr. Vermeulen aangekocht en stond een gedeelte daarvan af voor de inrich ting der Huishoudschool, Spr. richtte zich vervolgens totmej. Rijken, directrice en de leraressen der school en deelde middle, dat er veel verbouwd moest worden lom1 het pand als school geschikt te maken, met welke verbouwing in 1949 werd begonnen. Men had gehoopt miet een en ander op 1 December gereed te zijn gekomien, doch het moest 15 Juni 1950 worden, alvorens de school in gebruik kon worden geno men. Spr. brengt dank aan de Minister van Onderwijs voor die verleende me dewerking en verzoekt mej. Bierger- voet, deze dank aan Z.Exc. te wil len overbrengen. Hij dankt ook mej. Berger voet en bét gemeen tebés tuur van Sprang-Capellle, de architect en de aannemers. Een apart woord van dank brengt spr. aan mej. Rijken voor hare gro te voortvarendheid en aan die on derwijzeressen, die haar ter zijde stonden. Ook de heer A. Rortaweg, secretaris van het bestuur, tevens se cretaris van de Nioordbrab1- Mij. van Landbouw, kreeg een speciaal woord van dank voor het gewéldige, werk', dat hij voor de totstandkoming dezer schooi heeft verricht en spr. dankte denslotte verder allien die aan de op richting hebben meegewerkt. De school is een Christ, school, omdat vooral in deze tijd Chr. onderwijs bii aanleren van bekwaamheden voor di verse taken op de 'eerste plaats motet staan. Met de wens, dat zij', die de school bézoèken, daarvan iets in hun verder leven zulten mogien meenemen, besloot spr. 'Vervolgens deed hij mededeling van enige ingekiomlen berichten vian ver hindering o.a. van de Commissaris der Koningin in de Provincie. De EdelaChtb'. Heer Smit, burge meester deir gemeente Sprang-Capel- le, verklaarde rnlet Zeer veel1 gemoégén aan de uitnodiging, om 'deze school te openen, gevolg te geven. Gaarne heeft hlet gemeentebestuur aan de op richting zijin steentje bijgedragen. On ze tijd kenmerkt zich door tegen strijdigheden in het gezin. Als be stuurslid, doch ook als Burgemeester, verheugt hij' er zich over 'dat de ge meente een 'huishoudschool heeft ge kregen. Hij dankt die Nöordbrab. Mij. van Landbouw, djje heeft aangevoeld, dat bet hier eieh Ghr. school mioest worden, ondanks het feit, dat die Maatschappij op eten nleutraal stand punt staat. Spr. brengt dank aan de Minister van Onderwijs en aan de R.K. Huishoudschool in Waalwijk voor de gastvrijheid, die aan meis jes uit Sprang-Capellie op haar school' werd verlieieind. Hij brengt hulde aan het bestuur, inzonderheid aan de heer Korteweg voor hun activiteit. Ook het gemeentebestuur heeft steéds gaarne hare medewerking verleend. Met het uitspreken van de hoop, dat de school zijn nut zal' afwerpen, directrice en leraressen tact en wijs- beid van God zulten magen ontvan gen en de school ateo een zegen voor de streek zal mlogen zijn, besloot spr. Mej. Bergervoet sprak namens de Minister van Onderwijs en wenste het bestuur geluk met de opening der school en het bereiken van het door haar gesteldie dioel. Diankte di rectrice en leraressen voor de getoon de activiteit en Enthousiasme voor het werk, dat het zo ten volte waard is. Gaarne zal zij' hen ook in de toekomst imlet raad ten daad terzijde slaan in de grote taak', die de school voor vele jongle vrouwen heeft. Mo ge de opening dezer .school voor het vrouwelijk deel der bevolking van S prang- Capelle eh omgeving een nieuw tijdperk inluiden. In de pauze, die hiterop yolgde, werden door teerlingen der school verversingen aangéboden, die zij zelf mede hadden bereid en die de school alle eer aandeden. Na de pauze sprak de Voorzitter der Maatschappij valn Landbouw, de heer W. G. die Waard' en wees ar op, dat de totstandkoming der school DRAAGT THANS, evenals op 29 Juni 1940, DE WITTE ANJER niet over rozen was gegaan ten allle mogelijke tegenslagen moestem wior- den overwonnen. Da Maatschappij verleent haar medewerking voor de stichting van deze schoten, omdat zii haar tijd begrijpt en in vakonder wijs een. groot belang voor de land bouwende bevolking ziet. Die tijd van vroeger is voorbij en ook meisjes moeten met hun tijd meegaan, even goed 'al's de meisjes in "de stad dit doen. O'.ok meisjes ni|oeten leren moeilijke problemen op te lossen. Om hen daartoe te bekwamen, werkt deze school mjete. Hij hoopt dat mléj. Rijken vete jaren aan de school ver bonden zal blijven, de school, die volgens zijn mening op de juiste plaats is gekomen. Hij dankt het gemeentebestuur, en de héér Korté- weg, wiens liefde voor dit 'Onderwijs groot is. Hij hoopt, dat alles zal'wor den gedaan om teerlingen naar deze school te krijgen en dóet daartoe 'een beroep op de ouders ein hoofden der schoten. Namens de Noordbrab Mij. van Landbouw wenst hij het bestuur geluk met de opening dezer school. Die heer Buddingh sprak namens de vereniging voor Chr. Nijverheids onderwijs te Waalwijk en wijst op de aangename samenwerking die er steeds heeft bestaan. Hij hoopt, dat de school een zegen voor óns valk zal mogen worden. Burgemeester Smit voerde nog het woord, als voorzitter van de Christ. Lagere Landbouwschool en hoopt, dat deze de localiteit die ze thans nog gébruikt, zal behouden en er steeds een prettige samenwerking zal mogen bestaan. De heer Maijers sprak namens de Landbouwvereniging Sprang-Capelle en hoopte, dat de directrice succes met en liefde voor haar werk zal hebben, in dit prachtige, in het cen trum der gemeente gelegen gébouw. De heer Lanhuizen sprak als voor zitter der Landbouwvereniging te Raamèdonksveerde heer de Hol lander namens de Tuinbouwveneni- ging Sprang-Capelle en bracht hulde en dank aan de Noordbr. Mij. van Landbouw. Mevr. Verhoeven sprak namens de Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Sprang-Capelte, die haar grote vreugde over de totstand koming der school uitsprak en me dedeelde, dat namens de bond nog een geschenk zou wofden aangebo den ,dat nog moest volgen, omdat het nog niet gereed was. Mevr. Blomhert van de afd. Noord- brabant van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, bood namens deze bond haar gelukwensen aain. Notaris Waverijn uit Capelle, schetste op Jtu- moristische wijze de totstandkoming van de acte van oprichting. Mej. Rijken, directrice der school, sprak tevens als inwoonster der ge meente Sprang-Capellie haar vreug de uit ovet de totstandkoming der school, die zo juist op tijd wordt ge opend, omdat meisjes in verband met het achtste leerjaar, deze school kun nen gaan bezoeken. Er is in de te- Ons Feuilleton a door W. Kerremans 55) „Ja, maar dat is het juist wal mie weerhield. Ik had haar enige dienst bewezen en 1111 vreesde ik, Idat als ik haar ten huwelijk vroeg, zij uit een gevoel van verplichting of er kentelijkheid of omdat zij mij niet wilde afstoten, mij zou aannemen", „Ik vind Roelants, dat jij je haast onbehoorlijk hebt gedragen jegens haar. Zowel in daden als in gedach ten. Je verwacht, je eist van haar, dat zij jou naar zich toe zou trek ken, dat zij het aanzoek doet aan jou inpiaats van dat jij het aan haar doet en je verdenkt haar van breke- ning in een zo gewijde zaak als de liefde." „Geen berekening, maar... eli..." „Overleg? Het verschil is niet groot. In elk geval iets dat met de waarheid van haar hart niets te ma ken ïiad. Een poos lang gingen beiden naast elkaar voort. Toen zei Ds. Lelie: „Roelants... Denk eens over dit. Veronderstel dat Marie jou wiel heeft liefgehad, van de eerste tijd af." Toen duurde het langer voor er weer een woord gewisseld werd tus sen de beide wandelaars. Het was de 'dominee die opgewekt riep: „Kijk eens Roelants wat een aan minnig dorpje en wat een verlokke lijk café. Als we daar eens wat rust namen en een glas wijn dronken." Roelants knikte afwezig en volgde zijn mentor naar het kleine, maar lokkende cafétje. Pas toen hij Lelie hoorde vragen of de vrouw wijn had, mengde hij zich in de bestelling en zei de beste fles wijn te halen die zij in voorraad had. Bij die bood schap klaarde hel norse gelaat van de vrouw op en ze vroeg of de lieren witte of rode wijn verlangden. Roe lants keek vragend naar de dominéé, die zei: „Ik bij voorkeur witte." Toen de fles was gébracht en de glazen ingeschonken, greep Roelants de naast hem liggende arm van de dominee en sprak driftig: „Dominee, ik heb voortdurend lo pen denken aan uw laatste woorden, uw veronderstelling dat Yonca mij lief heeft. Het is mogelijk. Maar het zou vreselijk en... heerlijk zijn. Daar om wil ik terug. Dadelijk terug." Lelie schudde langzaam hiel hoofd. „Roelants luister eens, probeer eens je aandacht lie houden bij wat ik je ga zeggen. Je zult het nodig hebben. Ik begrijp je toestand en ik hoor dat je van het ene uiterste in het andere zijl: gekomen. Eerst heb je gedacht, Marie heeft mij niet lief, nu ben je er in eens zeker van dat het wel zo is. Je weet echter niet wat waar is, noch van hét een noch van liet andier. Na hetgeen ik je héb gezegd - en dat iedereen je gezegd •011 hebben, ben jij als stellig en vaststaand gaan aannemen, dat, wat ik alleen maar een mogelijkheid heb genoemd, nok werkelijkheid is,.." Roelants antwoordde gejaagd en 'zijin ogen vast op zijn metgezel' gericht. ^Neen dominee, dat denk ik niet, maar ik houd evenals u rekening met de mogelijkheid, en indien het zozon zijn als u veronderstelde en Yonca heeft mij na die eerste ontmoeting in de tram... ach, dat weet u alle maal niet, ik zal het u wet vertellen want u moet zo volledig mogelijk o:p de hoogte zijn. Wat zei ik? Als zij mij ook lief gekregen heeft bij die eerste ontmoeting, dan moet zij door mijn domme, botte ©11 onverant woordelijke wijze van handelen een verschrikkelijke tijd hebben doorge maakt. Dan ben ik schuldig aan baar huwelijk met dat zwijn ©n daarom wil ik dadelijk zekerheid hebben, Ik wil terug naar Freuidenstadt en dan telegraferen of direct afreizen naar Holland." De predikant glimlachte even voor hij heel bedaard antwoordde: „Drink eerst rustig je glas leeg, Roelants. De wijn is werkelijk voor treffelijk en 1111 ga ik mijn pijp stop pen. Op de wandeling rook ik nooit. Ik zie wel mannen op ©en fiets, zelfs op een motorfiets met een si gaar of pijp in de mond. Dat zijn geen rokers, ze kennen het ware ge not niet van een rustige pijp, als ïn een stormwind... „Dominee, neetn mij niet kwalijk, maar ik heb geen belangstelling voor een praatje over fietsers. Ik wou graag uw raad." „Daar ben ik mee bezig, beste jon gen. Mijn raad is dat je in de eerste plaats gaat proberen je zelfbeheer sing terug te krijgen en om dat te bereiken wil ik 1111 enige tijd over een ander onderwerp spreken. Ik begrijp dat jie liefst alleen zoudt blij ven, maar dat zou niet verstandig zijn. Je moet iemand hebben die buiten de gevoelsdriften van jou staat en die dus zuiverder en misschien zelfs juister kan oordelen. Kijk toch eens wat een prachtige tinten daar tegen die berg. Een schilder zou er nog veel meer kleuren zien dan wij. Ik heb eens met ©en schilder langs het strand gewandeld en ik bewonderde de kleuren aan de horizont. Hij vroeg ine of ik ook de paarse gloed waar nam, die recht op de zee hing. Ik zag geen paars, maar toen hij me wees en nog eens wees en verklaarde, ja toen zag ik ook onmiskenbaar liet paars aan de hemel. Als ik het 1111 moest schilderen, zei de schilder, zou ik daar paars zetten en de men sen zouden zeggen: die vent is gek, een paarse hemel. Maar ik zie het zo en ik kan liet niet anders schilderen, dan zoals ik het zie. Nou moet je daar eens kijken, neen die kant op, daar zie je lieel licht groen, verder wat donkerder en in de diepte bijna zwart, maar als je scherp oplet is er niet alleen groen, er zijn meer kleur tinten eigenlijk. Zie je het Roelants?" „Ja", antwoordde Roelants gela ten, „ik zie alles wat u verlangt." Lelie lachte hartelijk. „Dat is tenminste een gewillig hoorder en toeschouwer. Kom, wij kunnen met zijn beiden die fles toch wel aan. De wijn is best, je voelt de gebottelde zonneschijn door je lichaam stralen. Steek ook een si gaar of sigaret op Roelants. Dat zal je goed doen." „Zoudt u 'terg vinden dominee, 0111 onze tocht hier af te breken en terug te gaan naar Freudenstadt?" Ds. Lelie lachte even en zei toen vriendelijk „Vreselijk erg. Zo erg dat ik er niet over denk. Het is een mooie dag en een mooie tocht en... een prettig gezelschap. Neen Roelants, je hebt mij nu als je raadsman aange nomen en ik gevoel me als een. dok ter verplicht te doen, wat ik weel wat nodig is voor de patiënt. Dat is: vermijd alle overhaasting. (Wordt vervolgd). behorende bij het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5