NED. RODE KRUIS De langste dag en het weer Wordt allen mensenredder! Wij rekenen op U allen. Raadsvergadering ALMKERK Afdeling WIJK-AALBURG en VEEN BLOEDAFNEEM-AVOND SPEL MET DE DOODI Rotierdam-Ahoy' op Donderdag 29 Juni 1950 in de School te Wijk, des namiddags 7 uur. Iedere gezonde man of vrouw, tussen 18 en 60 jaar uit Wijk en Aalburg en Veen of omgeving, wordt verwacht. HET BESTUUR BestrijnRniig vogelpest. Naar bet Min. v. Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mede deelt, is op grond van het ernstige verloop van de pseudo-vogelpest in enkele gebieden thans besloten, dat in bepaalde gevallen tot inenting van het pluimvee zal worden overge gaan. Daar aan deze inenting enkele nadelen zijn verbonden, o.a. duurt het ongeveer 10 dagen na de inenting alvorens onvatbaarheid optreedt, wordt de beslissing over het feit of de pluimvee-stapel in een bepaalde streek zal worden ingeënt, ter beoor deling van de desbetreffende inspec teurs van de Veear tsenij kundige Dienst, die inmiddels door de Direc teur van de Veeartsenij kundige Dienst zijn geïnstrueerd, overgelaten. De inenting zal geschieden met zgn. dode entstof. Hieruit vloeien in het algemeen geen nadelen voor de ingeente kippen voort, zoals wel met de levende entstof het geval is. In enting met dode entstof blijft ook zonder invloed op de eierproductie. De duur van de immuniteit bedraagt evenwel slechts enkele maanden, zo dat niet mag worden verwacht, dat één inenting voldoende is om de immuniteit te waarborgen. De handel in vroegie aardappelen!. Het Bedrijfschap voor Aardappe len heeft besloten, dat naast de er kende aardappelhandelaren, erkende groente- en fruithandelaren vroege aardappelen op de veilingen mogen kopen tot 1 Juli 1950, één en an der in verband met de betekenis van de vroege aardappel voor de aard appel voorz ienin g Na die datum zal de aankoop van aardappelen op de veiling uitsluitend zjjn toegestaan aan door het be drijfschap erkende aardaappelhande- laren. ZWAAR WEER over sommige delen van ons land. Woensdagmorgen werden Willem stad, Fijnaart en Dinteloord geteis terd door een windhoos. In Willemstad werden ruim 50 huizen beschadigd, waarvan 8 zwaar, drie gezinnen werden dakloos. In Dinteloord werden schuren en duivenkooien opgenomen en uit el kaar geslagen, tal van dakpannen vlogen de lucht in. In het gehucht Heiningen werden 2 landbouwschuren van hun dak be roofd. De hoos schoot uit een grau we lucht naar beneden en als een kurketrekker kwam de hoos op de woningen terecht. Vooral in Willemstad is de schade groot. De burgemeester van Willem stad, de heer C. A. v. d. Hooft, heeft de Prov. Staten van Noordbrab'ant gevraagd zijn zwaargetroffen ge meente te helpen. Aan het ministerie van binnenlandse zaken verzocht bur gemeester v. d. Hooft in aanmerking te kunnen komen voor steun uitliet z.g. rampenfonds. Woensdagavond werd onder de niet-getroffenen in Willemstad reeds een collecte gehouden. De schade wordt op ongeveer 2 ton geschat. Een ooggetuige verklaarde: Het was ondanks alles een fantastisch gezicht, toen de grote trechtervormi ge zuil op de stad afkwam, met ge huil en geloei alles op zijn weg meesleurend. De hoos verdween op het Hollands Diep en zakte daar ineen. Ook andere delen van ons land hadden met noodweer te kampen. Op de Veluwe woedde eveneens een windhoos op de grens van de ge meenten Hoevelaken, Terschuur, Zwartebroek en Achterveld. Ook hier werd grote schade aangericht. Van een 8-tal boerderijen werd het dak afgerukt, een er van kwam 700 meter verder terecht. Tientallen hooi bergen gingen de lucht in, benevens een kippenhok met 200 kippen. Een 180-tal boomen werden ontworteld. In Olst bij Deventer is de bliksem geslagen in een kapitale boerderij. I)e brandweer kon weinig uitrich ten, omdat watertoevoer ontbrak. De gehele boerderij is verbrand. Het naast gelegen woonhuis werd eveneens een prooi der vlammen. In Beekbergen is een groot hotel door blikseminslag geheel verwoest, Daar de 22 logeerkamers zich alle bevonden op de bovenverdieping, waar de brand is ontstaan, kon van de eigendommen der ongeveer 20 gasten niets worden gered. De scha de wordt geraamd op P/2 ton. Te Wieringerwerf is een kapitale landbouwschuur door de bliksem ge troffen. De schuur stond onmiddel lijk in lichterlaaie en brandde ge heel uit. Enige landbouwwerktuigen konden worden gered. De schade be draagt c.a. 50.000 gld. Bij de landbouwer Geerts te Gil- ze Rijen, sloeg tie bliksem in een schuur, die geheel uitbrandde. 100 kippen kwamen in de vlammen om, alsmede een wagen en een hoeveel heid hooi. Ook boven de provincie en de gemeente Groningen, waaraan H.M. de Koningin vergezeld van Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek brach ten ontlastte zich een zwaar on weer. H.M. en de Prins, waren nog maar juist van een rijtoer terugge keerd, toen de bui in alle lievigheid losfbarstte. iPREMIEKEURING VAN MERRIëN te Meeuwten van die af du Noolrd- Brabami van de V.L.N. De uitslagen van de Vrijdag te Meeuwen gehouden premiekeuring was als volgt: Een A-premie kregen de beide bruine Groningse fokproducten van A. B. Snoek te Almkerk n.l. Harali en Hadora, beide 7-jarige fokmerriën. Slermerriën: A-premie de 7-jarige Hetty Diana van P. Wigboldus te Nieuwendijk. B-premie: de 7-jarige Hyrosa van J. C. v. d. Beek te Genderen en de O-jarige Iduna van A. Vink Cz. te Woudrichem. Van de 2-jarigen kreeg een A-pre mie de bruine Ilco .van G: J. v. Wijk te Genderen. 1-jarigen: een A-premie kregen de donleerbr. Narali van A. B. Snoek te Almkerkde bruiiie Netta van A. J. Zijlmans te Raams donk; Nelby van J. C. van Gammeren te Gende ren; de bruine Nardenna van D. v. Pelt te Vrij hoeve-Capelle en de brui ne Nanda van J. Branderhorst te Eethen. Voor het Gelders type kregen een A-premie de. bruine IkarusMdochter Napolie van W. Snoek te Nieuwen/- dijk en de schimmel Nike, f.e. Gebr Oerlemnns v. d. Schans te Dronpte- len. Verder twee B- en drie C-pre- mies. Bij de tweejarigen kreeg ©en A- premie de bruine Mirra, f.e. W. Snoek te Nieuwendijk. Een B-premie iMobera, f.e. C. M. Schaap te Woui- drichem. Twee C-premies. Bij de driejarigên werden drie B- en vier C-premies uitgereikt, terwijl in de rubriek 47-jarigen twee een B- en drie een C-prehiie kregen;. Hengsten met afstammielin/gen wa ren niet aanwezig. I Zes mterriën slaagden voor het examen fcroonmerrie n.l. Hetty Diana f.e. P. Wigboldus te Nieuwendijk, de beide hoogstgeplaatste sterren uit Zevenbergen, de 7-j. zw. Hianineke de Gron. van Adr. Mulders te Stanidr daarbuiten, de 7-j. Hikkla f.e. P. Cre- see te Hoge Zwaluwe en de 4-j. Ka- reltiena ,f.e. N. v. Hteijlst te Nueneh. De Walvis op de tentoonstelling 15 Juini15 AuiguStus. De tentoonstellling Rotterdam- Ahoy' die van 15 Juni tot 15 Augus tus wordt gehouden, vraagt behalve voor een haast onafzienbare me nigte andere zaken ook belangstel ling voor de walvis. In het Park ligt reeds in een zeer bijzonder ge construeerd paviljoen een geraamte ter lengte van 22 meter en menige wandelaar heeft daar al gefascineerd naar staan kijken, zich de eerste ogenblikken bij het zien van de enor me ribben afvragend, wat al die vlieg- luigschroeven te beduiden hebben. Bij dit indrukwekkend gevaarte zullen artikelen worden uitgestald, die op de walvisvaart betrekking hebben, o.m. Baleinen voorwerpen, welke alle antiquarisch zijn, want het balein, waarvan ze zijn vervaar digd is uitsluitend afkomstig van de Groenlandse walvis, die nagenoeg uitgeroeid is. Balein van vin walvis sen, waarvan er nog vele zijn, is hiervoor niet te gebruiken, want bij buiging knapt het en doer indroging trekt het lcrom. Het indrukwekkende skelet van de walvis, dat op Rotterdam-Ahoy' ge durende 15 Juni tot 15 Augustus wordt geëxposeerd, weegt 18Ö00 kg. Het publiek loopt over de volle lengte onder dit enorme geraamte door. Ook worden harpoenen, spek- messen, enz. ten toon gesteld. In het Brabantse land rijen zich door polders en heidevelden de ijze ren masten aaneen, die de koperen kabels dragen, welke de in de cen trale te Geertruidenberg opgewekte electrische energie onder zeer hoge spanning naar onze steden en dor pen, onze fabrieken en werkplaatsen voeren. Ze zijn voor meer dan een millioen mensen van het grootste nut en leveren voor niemand enig gevaar op, zolang ze mei rust wor den gelaten. Maar de onverbiddelijkte dood loer! op iedere waaghals, die de euvele moed heeft deze masten voor klim- oel'eningen of andere bravourstukjes te misbruiken. Enige weken geleden heeft in de nabijheid van Uden een jongeman deze waaghalzerij met zijn leven moeten betalen. Hij was n.l. in een der ijzeren masten geklommen en is toen de stroomdraden zo dicht genaderd, dat hij dodelijk getroffen uit de mast viel. Dat was in enkele jaren tij ds het vierde geval van die aard. Wie zijn leven lief heeft, houdt zijn handen van deze masten af. Een zeer geliefd doch evenzeer levensgevaarlijk spelletje blijkt te zijn het werpen van draden (van ijzer of ander materiaal) over de ko peren kabels, die tussen de toppen der masten gespannen zijn. De dodende stroom zoekt langs Voorzitter: Ed.Achtb. Heer IJ. Blok. Secretaris: WelEd. Heer A. Geu- deke. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige ver gadering leest, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Enige goedkeuringsbesluiten van Ged. St. op vroeger genomen raads- sluiten, de vastgestelde verordening op 'liet woningbedrijf, gemeente- en bedrij fs rekeningen over het jaar 1947. Een schrijven vail Ged. St. over toekenning van een gratificatie over 1950 aan Secretaris en Ontvanger, id. om Secretaris, en Ontvanger overliet 2e kwartaal 1950 weder 'een toelage van 2 pCt. toe te kennen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangewezen. Schrijven van de Spaarbouwkas Rohyp, waarin verzocht wordt om een garantieverklaring voor het on rendabele gedeelte der hypotheek voor de bouw der woning van K. Buizer, idem van A. Noorloos. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe met alg. stemmen besloten. Schrijven van de administrateur van het G.E.B., waarin deze de raad verzoekt, het besluit te willen ne men, om te procederen over een aan rijding die op 22 September 1948 heeft plaats gevonden, door een vrachtwagen van de firma Buizer, te gen pen ijzeren mast van het elec- Irisch net in de Duil, waardoor een schade van f 420,72 werd veroorzaakt. De firma Buizer heeft 'de verzeke ringsmaatschappij verzocht de ver oorzaakte schade te betalen, doch deze is daartoe niet bereid en ook de fa. Buizer wenst zulks niet te doen. Het GEB. heeft over deze kwestie het advies van een advocaat ingewonnen en naai- aaleiding van diens advies zou liet een procedure willen gaan voeren. Hiervoor is even wel een besluit van de raad nodig. De Voorzitter noemt het wel een minder gunstige factor, dat indertijd geen strafvervolging is ingesteld. deze draden zijn weg naar de on voorzichtige dwaas, die zich met dit spelletje bezighoudt. De Directie van de PNEM waar schuwt er met nadruk voor zich van dergelijke onvoorzichtigheden te ont houden en doet een dringend beroep op ouders en opvoeders hun kinde ren en leerlingen voor bovenvermel de praktijken te waarschuwen. (Van onze weerkundige medewerker) Woensdag j.l, (21 Juni) bereikte de zon al weer de Noiordehkeeirk'ring, waarna zij, hoewel eerst langzaam, maar toch zeker weer afscheid van ons gaat nemen en daardoor de da gen weer korter maakt. Olm; precies te zijn, bereikte de zon (volgens de SterrengidskL die nacht van 21 op 22 Juni het hoogste zgn. zomierpunt en wel om 37 minuten na midder nacht. In het midden van ons land kan de zon op deze langste dag bij heljder weer 16 u. 15 min. aaneen ons aardrijk verwarmen, in Maastricht 18 minuten korter en in Groningeli nog 12 minuten Langer. 1 Binnen de Poolcirkel, o.a. op Spits bergen (blijft de zon in deze tijd van het jaar dagen achtereen schijnen. Op onze breedte wordt het r,ond de lang ste dag bij 'helder weer ook niet ge heel donker, maar blijft er in het noorden aan die horizon een lichte gloed zichtbaar. Het zomerseizoen is dus thans aan gebroken en een herlijk voorproefje De heer Raams vraagt wat de oor zaak is, dat de verzekeringsmaat schappij niet wil betalen. De Voorzitter is dit niet bekend; misschien omdat geen strafvervol ging is ingesteld. Misschien kan een van de heren der lichtcommissie iets hierover mededelen. Wethouder de Jong, voorzitter <Je- zer commissie verklaart dit ook niet te weten. De heer Snoek gelooft, dat die verzekeringmaatschappij alleen maar probeert er tussen uit te draaien, al zit er een zwakke zijde omdat geen strafvervolging is ingesteld. Die 'heer Burghout vraagt of de aanrijding overdag of in de avionld heeft plaats gevonden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zulks ge schiedde des middags om half een. Die heer Ouwerkerk merkt op, dat als er niet wordt geprocedeerd, de gemleente moet betalen. Die heer Ra amis zegt, dat als de ge meente hiet proioes. verliest, ze dan dubbel 'moet betalen. Dq heer Snoek zon willen proce deren. Ook de heer Ouwerkerk en daarna de gehele raad verklaart zich daar voor. Schrijven v,an het bestuur vain hiet waterschap het Nieuwlland van Ai- te na, waarin wordt mleegiddeeld, dat in het schrijven van bet gemleienitiebe- $t;udr betreffende de verbetering van de Buitenkaidle geen zekerheid wordt gegeven, dat nooit geien baatbelasting voor ditweggedeelte in bet leven zal' worden geroepen'. 1 De Voorzitter deelt imledte, dat B. en W. met genoe'mid bestuur een' be spreking hebbein gehad, waarbij; spr. beeft 'meegedeeld, dat de tegenwoor dige raad deze verklaring niet kan geven. Een latere raad zou daartoe wiel kunnen bgslluitien. Een baatbelas ting wordt echter ingevoerd, direct 'bij de uit voering van het werk. Bo vendien is dezfe weg geen object voor een baatbelasting, omdat e:r geen ei genaars langs wonien "die voordeel (baat) van de verbetering geniiieten. B. en W. steilten voor de verzeke ring te geven, dat thans, geen 'baatbe lasting zal worden ingesteld. Die heer de Graaf vraagt of het ook mogelijk is dat b.v. Ged. Staten op de invoering van een baatbelas ting kunnen aandringen. hiervan hebben wij in het begin van Juni reeds gehad. Laten wij' hopen dat deze 4 zomerse en 4, tropische dagen (o.a. in De Bilt) niet de enige blijven. Klimatologisch wordt een zomer over de drie maanden Juni, Juli eh Augustus berekend. Wanneer wij dan nu nog even naar het achter ons lig. gende voorjaar zien (Maart, April en Mei), dan blijkt, dat dit voorjaar in Die Bilt, berekend uit uiuirlljfcse waarnemingen, 0.6 gr. C boven nor maal was. Vooraf Maart was een zachte m'aahd, maar April was te koud. Opvallend hoog bleef de ge middelde minimum' temperatuur, n.l. 1.0 gr. C boven normaal. Br kwa men dan ook (gelukkig maar) wei nig nachtvorsten voorin De Bilt totaal 12 tegen 18 normaal. De neer slag was nogal wat verdeeld', maar ujt voorlopige berekeningen blijkt, dat er gemiddeld over het gehele land bijna 160 mm viel tegen. 143 normaal. 'Voor de land- en tuinbouw was het voorjaar niet zo gunstig als htet zich in de mooie Maartmaand liet aanzien, daar vooral April te kloud bleef, miet op de 25ste zelfs nog flink wat sneeuw. 4 Een oud bijgeloof wil, dat het weer juist op de langste dag een ver andering ondergaat en mten hoiort dan ook nogal eens zeggen... „dat zal wel tot de langste dag aanhouden". Die .statistiek neieft echter duidelijk bewezen, dat de langste dag (21 Ju ni), evenals elke andere willekeurige dag, niet de minste invloed op het weer verloop heeft. Wel komt er zo ongeveer na de eerste helft van Juni niet zo vaak meer een koude inval lende Noorden- tot Noord-Westelijke wind voor, zodat het algemene weer type, ook bij minder warm weer, In het laatste deel van Juni een mieer zomers karakter krijgt. Het deed ons genoegen, dat een aantal aibonné's reeds die barometer standen opgaven voor oontrole of hun 'barometer wel correct de juiste lucht druk waarde aangeeft. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het weer in het midden van de week (rond de langste dag) een sterk toe nemend onweersachtig karakter kreeg tengevolge van naar onize om geving opdringende ohweersstoringen boven Frankrijk. gehouden op Vrijdag 23 Juni, des n.m. 7 uur. De Voorzitter awtwioordt, dat dit niet kan, dit zou wel mogelijk zijn) met een straatbelasting. Met algemene stemmen wordt hier op overeenkomstig hqt voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van M. O.uwerkërk om ontheffing vdor 'de 2e helft van 19 50 van Zijn aanjslag in de hondenbelas ting, aangezien adressant zijn hond heeft opgeruimd. Besloten wordt de gevraagde 'ont heffing te verlenen. Rapport van de Hchtcommissie over het aanbrengen en verhangen van een aanltal straatlampen. Voor de Nieuwendijk betreft dit 6 lampen, waarvoor de kosten f.139— zullen bedragen. Voor Almkerk zijln dit 10 lampen, kosten f767.50, hier zijn pa len en draad nlodig. Voor Uitwijk 2 lampen, kosten f 70.De totale kos ten bedragen f976.50. Bovönldien stelt de lichtcommissie voor de ïam1- pen in de wintermaanden ook des morgens tie doen branden. De Voorzitter zegt, dat ook ver zocht was' om aan de Voorstraat na bij 'de Landbouwhuashaudscbool een lamp te doen aanbrengen, aangezien het daar een erg donker gedeelte is, de kosten daarvoor zouden f14 be dragen. Wethouder J. de Jong merkt op, dat in de lichtcommissie hierover ooik is gesproken. Mjern achtte een licht punt 'daar nodig, omdat er 'savonidis nogal 'eens persomien aan de school moetien ;Zijn. In de1 commissie mteteni- de mten echter, dat dan wel even die 'buitenlamp kan woeden aangedraaid. Die heer Raams is het 'met de de Voorzitter eenis, dat het daar een zeer donker weggedeelte is; en het wel wenselijk zou zijn dat er eenl straatlamp kwam. De "heer Nieuwenhuizm mejentt, Mat daar om '§en lichtpunt is gevraagd miet het oog op personen, die aani de huishoudsdhoiol moeten zijn. De heer Ouwqrkerk wijlst er op, dat er in de gemeente vooral oiok langs de Prov. Weg, wel' inteer ge deelten zijin waar nodig een licht punt aangebracht behoorde te wor den;. De Voorzitter meent dat deze re denering niet qp gaat. Aan de Voor straat betreft het een gevaarlijk punt. De heer Snoek stelt voor de zaak nog eens te bekijken, waarmede de raad accoord gaat. Met alg. stemmen worden hierop ook de voorstellen van de lichtcommissie aangenomen. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2