Wachters HUIZEN UIT PUIN BI) DE BALANS Burgerlijken Stand AFKLEDENDE MODELLEN Dat het uiterst nijpende woning probleem de snelle aanbouw van nieuwe huizen noodzakelijk maakt, is al zo bekend en van verschillende zijden met klem betoogd, dat onze uiteraard bescheiden stem, bij de op lossing van dit bijzonder urgente vraagstuk, niet veel invloed zal kun nen uitoefenen. Misschien is het daar om op instignatie van een zeker plaatselijk chauvinisme geweest dat, hoewel deze in Wassenaar verrijzen, wij hier toch de bouw van 125 nieu we woningen willen signaleren, wel ke door de Heemsteedse Aannemers firma A. W. v. d. Poll worden ge bouwd en wel volgens een geheel nieuw systeem. Voor ons was hierbij de attractie gelegen in het feit, dat zij door de Heemsteedse Aannemersfirma A. W. v. d. Poll worden gebouwd en wel volgens een geheel nieuw systeem. Wij kunnen moeilijk beoordelen in hoeverre hier van een omwenteling in het bouwbedrijf sprake zal zijn, maar het is zeker, dat het procédé, dat momenteel door de heer v. d. Poll wordt toegepast, op de leek een tamelijk verbluffende indruk achter laat, hoe 'eenvoudig en begrijpelijk het voor de deskundige ook mag zijn. Want hoewel de vermelding, dat de ze huizen voor een groot gedeelte uit puin worden opgebouwd, onge twijfeld enigszins fantastisch klinkt, in feite komt het toch hier op neer, dat door deze „Poll-Bouw" de mo gelijkheid is geschapen het puin, dat de oorlog over ons land heeft ach tergelaten, een nieuwe bestemming te geven en hieruit nieuwe huizen complexen te doen verrijzen. De snelle aanbouw van woningen wordt nog steeds door twee factoren belemmerd, een tekort aan geschool de arbeiders en een nijpend gebrek aan materialen. Door de ^Poll-Bouw" .worden beide hindernissen voor een belangrijk gedeelte opgeheven; inde eerste plaats zijn er in ons land nog steeds enorme hoeveelheden 'puin aanwezig en vervolgens kunnen de vaklieden bij de bouw worden geas sisteerd door een onbeperkt aantal ongeschoolde arbeidskrachten, die daarbij bovendien de zekerheid heb ben volwaardige arbeid te verrichten, hetgeen hun prestaties en werklust niet weinig ten goede komt. Om niet te veel in technische bij zonderheden te vervallen, die een goed begrip van het gevolgde systeem zouden kunnen belemmeren, willen wij volstaan met een beschrijving in korle trekken. De bouw van deze hui zen geschiedt in verschillende étap- pe's, waarbij per week ongeveer ze ven woningen tegelijk kunhiein wor den gegoten. De fundering wordt ook geheel volgens systeem gebouwd, waarna hierop de begane-grond-balk- laag wordt gelegd. Vervolgens, stelt men op deze balklaag een bekisting Heemsteedse aannemer bouwt volgens nieuw procédé bestaande uit een raamwerk van pro fielijzer en houten schotten, welke weer in speciaal ijzer zijn gevat, om de enorme druk van het beton te kunnen weerstaan. Vanzelfsprekend moeten hierbij de meest uitgebreide voorzoorgsmaatregelen in acht geno men worden. Van het in grote ma chines verbrijzelde puin, en door toe voeging van verschillende substanties^ vervaardigt men in betonmolens het z.g. puinbeton. Dit beton giet men in de opening, welke door de dubbele bekisting is ontstaan, waarbij er nauwkeurig op gelet dient te worden, dat de substantie gelijkmatig uit vloeit en de openingen tussen en on der de deur- en vensterkozijnen ge heel worden gevuld. Na twee dagen kan 'men de bekisting weer verwijde ren en is de begane grond gereed. Terwijl de timmerlieden dan de balk lagen leggen voor de bovenvertrekken wordt hetzelfde proces bij het vol gende huizenblok herhaald, zodat Üe ene ploeg de werkzaamheden voort zet op het moment dat de "andere deze heeft beëindigd, zodat zonder enige stagnatie de woningen elkaar in stipte regelmaat opvolgen. Op pre cies dezelfde wijze worden diaarna ook de bovenverdiepingen gegoten. Dat bij dit systeem van een enorme materiaal besparing gesproken kan worden, zal voor een ieder duidelijk zijn. Bovendien zijn de muren thans volkomen gaaf, zodat men kan vol staan met deze blauw te pleisteren en het tijdrovende ui trapen geheel overbodig geworden is. Insiders zul len wel weten weik een groot voor deel dit betekent, bij het huidige te kort aén geschoolde stucadoors. Daar komt nog bij, dat het systeem in geen enkel opzicht minderwaardig is aan de huizen, welke uit gewone bakstenen zijn gebouwd. Integendeel, het is aan een strenge keuring onder worpen, waarbij het met gunstig re sultaat is beproefd op geluid en vocht. Een groot voordeel daarnaast is de vrijheid, welke de architectuur geboden wordt de gevels geheel naar eigen inzicht in te delen, terwijl door de snelle werkwijze de bouwkosten aanzienlijk worden verlaagd. Ook de afwerking der huizen is bijzonder fraai. Zijbestaan uit een grote woonkamer, welke een over vloed van licht en ruimte biedt en waarin een gezellige schouw is aan gebracht. Een vestibule met gang, keuken en W.C. voltooien de begane grond, terwijl een trap naar de eer ste verdieping voert, waar zich een portaal, twee grote slaapkamers, een douchecel en een kleiner kamertje bevinden. Daarboven geeft een vlie ring nog bergplaats aan voorwerpen die men in ieder gezin wel eens tij delijk wil bewaren. De uitwendige aantrekkelijkheid wordt niet weinig verhoogd, doordat de muren zijn be spoten met Chromolithi, hetgeen deze huizen een hij zonder fleurig aanzien verleent. Bij het interieur mogen wij zeker met vergeten 'te vermelden, dat de huisvrouwen in de toekomst niet meer geplaagd worden door ge scheurd of verschoten behangsel, doordat de muren worden bedekt met Fasicrit, een procédé dat in verschil lende kleuren en motieven op de wan den wordt gespoten en kan wedij,ve ren met het meest kostbare reliëf- béhangsel. Daarbij is het gegaran deerd kleurecht, het kan gewoon schoon gehouden worden en ver schiet zelfs na jaren niet. Ditmaal geven we een tweetal mantels, die speciaal voor de grotere maten zijn ontworpen. Het ene model laat ons de geliefde swag ger zien, die nu al vele jaren achtereen een belangrijke plaats onder de mantels inneemt. En o.i. ook terecht, want de swagger camoufleert een niet geheel slanke lijn en stelt ons in staat er ook eens een glad mantelcostuum onder te dragen. De swagger moet echter vooral breed genoeg in de schouders zijn, daar anders de rok niet soepel valt. Het afge beelde model, dat van voren met drie knopen sluit, is eenvoudig en recht van lijn. In de deelnaden van beide voorpan den zijn steekzakken aangebracht, die natuurlijk ook kunnen vervallen. Heel mooi valt de diepe plooi middenachter, die voor een klein deel is ingestikt. Voor deze swagger, waarvan het patroon on der nr. K 3702/3 verkrijgbaar is, is bij een bovenwijdte van 114 cm. circa 3.75 m. stof nodig van 140 cm. breedte. K 3703/3. Dit model is getailleerd en is geschikt als voorjaarsmantel. De middenvoor- en middenachterbanen zijn zonder naad in de taille. De mouwen zijn van een brede manchet voorzien en de mantel sluit met een dubbele rij knopen. Voor een bo venwijdte van 110 cm. is ongeveer 4 m. stof nodig van 140 cm. breedte. De knippatronen van deze modellen zijn a ƒ0,95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, verkrijgbaar. K 3702/3 is verkrijgbaar voor 106, 114 en 120 cm. bovenwijdte, K 3703/3 voor 102, 110 en 118 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit Bella, Het Nieuwe Modeblad. Ons Feuilleton door W. Kerremans 56. Stiel eens dat ik zo onverstandig was om je zin te doen en miet je te rug te gaan. Jij; zoiudt dian een tele gram! zendien aan iMJarie of naair Hol land reizen per eerste gelegenheid' en dat zou allebei verkeerd zijn. Houd er toch rekening mee rniijin jongen, dat ik het evengoed mis kan hebben als jij en dat zij je inder daad niet lief beeft. Wat zouden dan de miserabele gevolgen zijn van zo'n ondoordachte handeling van jou? Marie zou je telegram' klijgerj, en voor een hoogst pijnlijk dilemma komen te staan. Zij zou joiu, die goed voor haar zijt geweest, die blaar geholpen hebt in tnloeilijkie 'dagleinenvaniwien 'zij dan ging begrijpen dat jij haar altijid hebt liefgehad, moeten afwijzen of zoals jij het nu hebt opgevat voor de tweede maal dat te doen. .Overijl je niet, je moet alles rustig miet jezelf uitvechten of beter miet jezelf er' over in het reine trachten te komen. Dioior ons gesprek' is er iets vqoir je zicht baar geworden, dat je nog niet had gezien. Je moet nu "dat nieuwe tonieel eerst scherp waarnemen en in alle hoekten bezien. Kan. ik je daarbij helpen ,dan zal mij dat zeer verheu gen". I 1 i 1 Roelants zweeg weer. Geruiptei tijd zaten de beidé mannen.' naast elkaar zonder een woord te wisselen. De dominee begreep dat de tijd zijin werk 'begonnen was, dat zijn jonge metge zel alles overpeinsde en hiji vermeed het hem te storen. Rustig genoot. Le lie van. zijn pijp en wijh en overdacht het gehoorde. Hij was er zeker van. dat God Roelants op zijn weg had gevoerd, zodat hij de zwerver klom bijstaan en licht géven en hij! biad dat hem het juiste inzicht en die goe de woorden zouden geschonken, war den om1 aan Roelants het werk te doen dat deze behoefde. Wat moest hij nu doen? Wiat miopst hij die jonge mlan raden, die zo schrikkelijk overhoop' was met zich zelf en die .niet meer wist waaraan zich te houden Hij kon hem niet ad viseren haar Holland te gaan en mie vrouw Vermeer te zeggen wat een ze kere dominee Lelie heimi in het S chwarsw aid had geopend en aange raden. In de eerste plaats moest Roe lants tot meer rust komen om be daard en logisch te kunnen denken en daarnaar zijin hanldelirigen richten. Ik zal, bedacht de predikant, niet zelf 'mieer beginnen over dit onderwerp maar afwachten welk aanknopings punt hij me geeft. HOOFDSTUK IX. RENAISSANCE, Het duurde bijna een half uur voor R:oelants2 ich weer bewust werd van zijn omgeving en plotseling met een lichte schrik riep hiji: „Als u verder wilt gaan domine.e, zegt u het wel". „Nou ik ben volkomen uitgrust en bereid verder te gaan op het pajd". Roelants riep de Frau Wirdin, be taalde het verteerde en direct nadat zij het café verlaten hadden, begon hij: „Ik heb e,ens nagedacht en ik' weet dat u gelijk hebt. Ik moet eerst de nieuwe stand van zaken overdenken, voor ik weer iets onderneem1, dlat misschien nog eens verkeerd zou rijn, maar ilc ben bang dat ik te veel uw aandacht vraag voor een zjoi persoon lijke aangelegenheid". „Zet dat idee uit je hoofd, Rioei- lants. Ten eerste is het mijln taak, maar er komt bij dat ik een Zeer le vendig belang stel in jemoeilijklhieidlen en dat je me geen last doet miaar mie een gelegenheid geeft te spreken over dingen ,die in het vpllle leven staan en waarbij het geluk of ongeluk van twee mensen betrokken is". „Ik ben zeer dankbaar voor uw goedheid en uw uitnemend inzicht en om1 dat nog te verheldéren zal ik' u alles mededelen". „Ja, do<e dat. Beschouw me als de' man uit een detectiveroimian, di:e alle kleinigheden moet vernemen om de samenhang van het gebeurde te kunnen opsporen". 1 Roelants verhaalde. Hij begon miet de ontmoeting in 'de tram' en eindigde met het vertrek van Yonca naar Bre da. Toen hij zijn lang verhaal had besloten, wachtte 'domihee Lelie eta ge ogenblikken voor hij antwoordde. „Die gebeurtenis in de tram", zei Zo'n kleine jongen tochl Vele Amerikanen doorleefden on langs een gelukkig ogenblik, toen zij bij het opslaan van huii ochihtendblad daarin lazen, dat een kleine jóngen, Mike Rector geimaamd, weer voldoen de hersteld was om uit bet ziekenhuis ontslagen te worden zeventien maan-' den na de dag, waarop hij' met brandwonden overdekt door zijn ra deloze ouders naar een ziekenhuis in Washington Di.C. gebracht werd. Zij ^beseften dat gebéden, onbaatzuch tigheid en die mbderae medische we tenschap getriomfeerd hadden over wat eenmaal een zekere dood voor hel vijfjarige jongetje scheen. In November 1948 vonden Mikle Rector en zijn speelkameraadjes een paar lucifers. Op de een of andere wijze Vatten de kleertjes van Mike vlam' en toen zijin moeder de bran dende kleren van zijn lichaam1 getrok ken had, was bijna 70 pet. van zijn huid. van. zijn enkels tot zijn oksels, verbrand. De doktoren "in het zie kenhuis begonnen hem onmiddellijk te behandelen, maar zij konden wei nig hoop geven. Een zo 'ernstige, verbranding als van dit kind, had nog geen ment ooit overleefd. 1 Toch gebeurt er soms iets, dat met recht een wonder genoemd mag wor den. De medische wetenschap was al heel wat te weten gekomen over de behandeling van brandwonden. Misschien kon mén door toepassing van bloedtransfusie en door trans plantatie van huiddelén ter vervan ging van de deerlijk verbrande huid nog iets bereiken. Overal in A'mérika werden da mensen door pers en radio op de hoogte gebracht van het ernstige on geval ,dat de kléine Mike overkomen was en zij hoorden wat hij boven al nodigih ad: mensenbloed en men senhuid. Ménsen van al'lle rang en stand reageerden spontaan op deze oproep. Vrijwillige donors, waren be reid méér bloed af te staan dan Mike ooit nodig zou hebbén. De benodigde huid kreeg hij van .andere donors, vah zijn ouders en familieleden, van buren en van mensen, die de kleine jongen niet eens kenden en nog hooit van hem gehoord hiadden. In het ziekenhuis werkte een spe ciale staf van deskundigen op het gebied van brandwonden dag en nacht om de jongen zo goed moge- jlijk in conditie te houden, terwijl nieuwe geneesmiddelen^ nieuwe chi rurgische méthoden en herhaaldelijk toegepaste 'bloedtrasfusies zijin lichaam behulpzaam waren bij' bet ver wijderen van de gifstoffen, die door brandwonden waren ontstaan en Mi ke de zenuwinzinking deden te boven kbmlen, die jhiet gèVolg was van "hét ongeval. Toen Mike weer genoeg aan gesterkt was werd met transplantatie der huiddelen begonnen. Gedurende de gehele langdurige behandeling was Mike ongelooflijk opgeruimd. Thans is Mike volledig hersteld, afgezien van een geringe verkorting van een spier, die maakt, dat hij' een weinig voorover gebogen loopt, doch hierin jkjan na zekére tijd door een kleine operatie wel verbetering ge bracht worden. En zo is dan dé kleine Mike als overwinnaar uit de strijd gekomen. hij, „is wel bijzonder merkwaardig. De reiricar,nisten zouden er een be wijs in zien voor de juistheid hunner hypothese, dat wij allen reeds e,en vroeger leven geleefd hébben, maar wat nuchterder bezien, is het niét zo metaphysisch als jij ook schijnt te denken. Tot normale proporties teruggebracht is de eenvoudige ver klaring, dat jij getroffen werdi doior de schoonheid of de aanvalligheid van dat jonge meisje, misschien dlat zij voldeed aan dat ongekende en on onis ch re ven beeld, dat een gezonde jonge mian in zich omdraagt yap zijh aanstaande vrouw van de bij fjéim behorende helft, zoals Pllatp hét aan neemt en bijl zo'ii eerste aanblik zet de liefde een aantal motoren in je in werking, die tot dat .ogenblik hebbén. stilgestaan. Zeg mé eens, heb je veêl omgang gehad met meisjes én vrou wen. Ben je geweeist wat He Engel sen. iyoemen a hummer after girls?" „Neen, niet in de betekenis; die u waarschijnlijk 'bedoelt. Ik heb van jongs .af een afschuw gehad van de dubbele moraal, waarbij 'de man ver langt ongereptheid en reinheid van het meisje, maar voor zichzelf allés 'toelaatbaar acht. Ik vond dat de eis die ik aan mijln vrouw zou stellen, ook door haar aan mij mócht worden gedaan". t 1 1 i 1 „Het is niet alleen eeln heel juiste en rechtvaardige, maar ook toch een heel mooie o/j vat ting. Ik vroeg je het omdat ik vermoedde idat het was, zoals je ziegt. In 'de tram' ontwaakte in jou met een gewéldige gchok |ap les: je jeugd, je kracht, je gezond heid en je natuurlijke aandrift, die SPRANG-CAPELLE Over de maanden April en Mei. Geboren: Johanna, d. van G. P. de Rooij en Wu van Suijlekom; Elisa beth d. van L. Ramstieijn en M. Roo mer; Adriaan, z. van J. v. Dongen en A. v. Wijngaarden; Jacobus C., z. van D. v. d. Werken en A. J. Vos;. Jacobus, z. van P. Haverhals en E.. A. van Thielen; Maaike, d. van P.. v. Beek en D. A. Nieuwenhuizen; Dirk, z. van C. G. v. Dongen en A. van Beek; Hendrika J., d. van M„ v. d. Schans en E. Mouthaan; Dirk M., z. van W. H. Spuijbroek en P. A. Ros; Johanna C., d. van J. van der Galien en J. M. v. Tilborgh; Mattheus Th. M., z. van J. W. Tram en J. M. v. Meurs; Jacobus, F. M:.r z. van J. W. Trum en J. M. Meurs; Jan L., z. van C. Rietveld en A. M, Honcoop; Albert, z. van P. Christ en M. C. Melis; Huiberdina, d. van J. Hoefnagel en C. Rijsdijk. Catharina E., d. van W. v. Dongen C, E. de RooijJohanna, d. van A. Roosenbrand en T. Burghout; Wal- tlier J., z. van J. H. v. Gorkum en C. F. Köhnke; Janny A., d. van H. de Bie en B. van Achterberg; Willem J., z. van M. J. v. Campen en A. A. Rijken; Joseph P. J. C. M., z. vanl A. M. Brokx en G. A. M. v. Riel; Adriaan, z. van J. Haverhals en J. van Campen; Geertruida J., d. van A. J. Kuijsten en M. B. de Bie; Jo- ehina, d. van L. A. de Jong en S. P. van Beugen; Antoinette, d. van A. M. Dekkers en H. A. Dekkers; Cor nelia, d. van A. Ros en J. Sanner; Wilhelmina M. Th., d. van H. J. van Best en C. A. B. van Spaendonk; Alida A., d. van J. C. Nieuwenhuizen en M. C. de Rooij. Getrouwd: A. J. v. Engelen 35 j. en B. v. Zwietering 31 j.; A. M. v. Dom melen 32 j. en A. J. v. Doornik 28J.; G. J. Emmers 26 j. en C. Serbina 24 i.; M. Timmermans 29 j. en M. Klaasse 30 j.; A. Breedveld 21 j. en G. J. Rosenbrand 24 j..; J. L. Nieuw- land 47 j. en J. G. Arts '41 j.; G. J. de Laat 28 j. en A. C. v. Ommeren 29 j.; L. H. v. Seist 33 j. en II. van Beek 30 j.; A. J. Rozenbrand 26 j, en J. A. de Roon 25 j.; A. J. L. C. Malleus 35 j. en C. M. van Balkom 27 j.; H. v. Oversteeg 28 j. en C. J. de Jong 28 j. Overleden: C. J. v. Broekhoven 43 j.; IJ. Schenaerts 57 j.; A. M. Ver- heijden 81 j., echtgenoot van P. C. v. d. Heuvel; IJ. Rijken 7 j. z. van A. Rijken en A. A. Vos.; A. Haver hals 2d., z. van J. Haverhals en J„ van Campen; B. J. v. Oers 79 j- wedn. van J. v. Iersel; M. v. d. Gali- ën 5 j., z. van S. v. d. Galiën en D. W. Sprangers. DE WERKEN ca Geboren: Cornelis H., z. van J, W. v. d. Stelt en M. C. Hepp. Ondertrouwd: Andries v. d. Kloos ter 27 j. en Geertje M. Kramer, 28 jaar. je niet zonder moeite ien dwang be toomd had' en deze plotselinge uitbar sting, deze vulkaan, die toen in wer king kwam, deed je gewaarwordingen ondervinden, welke jij1 veiotr boven zinnelijk hebt aangezien. Tk zal joju op mijn beurt een herinnering vertel len uit mijn jetïgd, om je te dioen begrijpen, hoé die allereerste ontwa king van das ewig Weibliche een jonge man uit zijn roer kiunlnein doen lopen. Bij mij' was hét op. veel' jon ger léeftijd en de krachten en mach ten in mij waren dus, nog niet tot volle wasdom gekomiep. Het was in de eerste klas van het gymnasium', ik was 13 jaar. Ik was 'een woeste, wil de bengel in die tijd die barbaars kon ravotten, spelen en vechten en ik zag er dus gewoonlijk ook naar uit. Niet heel voornaam in kléding en uiterlijk. Toen kwam er een nieuwe leerlinge bij ons in de klas. Uit een andere stad was haar vader gekomen. Zij .was heel erg bet tegenovergestel de van mij. Een keurig, snoeperig, fijn kind, die mij met Zekér afgriizen bezag-. Ik lette riiet eens op haar, meisjes waren voor mij- onwezen lijkheden, waarop een jongen geen acht gaf. Zij was al een paar weken op school en vermeed zorgvuldig mij te naderen om' niet bésmet te worden met de nogèl verwaarloosde rein heid van mijn kleding en handen. Op zekere dag stormde ik de gang vah het gym binnen en zij naderde van de andere kant. (Wordt vervolgd)..

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4