voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Het nieuwe Gemeentehuis te Heusden. WMMMMS&7 De oorlog in Korea No. 6783 Maandag 3 Juli 1950 van ALtEHA Ultgavet Firma L. J. Veerman, Heusden De plannen voor het nieuwe ge meentehuis zijn gereedgekomen en door Bouw-, Woning - en Welstands toezicht goedgekeurd. Eindelijk, zul len sommigen zeggen, doch Burge meester v. Delft en het gemeentebe stuur achtten direct na de bevrijding het bouwen van woningen, hoe groot de behoefte aan een gemeentehuis ook mocht zijn, toch nog belangrij ker, immers een groot aantal wonin gen waren eveneens ten offer geval len aan het gemeentehuis. Nu in de allergrootste woningnood, ongeveer is voorzien, kon aan de plannen voor het nieuwe gemeente huis gedacht worden, zodat Ir. N. v. d. Laan en W. A. J. Hansen op dracht voor het ontwerpen van plan nen werden verstrekt. Alle ingezete nen, zouden zeker wat liet uiterlijk betreft, iets in de geest van liet ou de Stadhuis hebben willen terugzien. Immers dit mooie gebouw pastte zo mooi in ons stadsbeeld. Ook wij zouden dat gaarne hebben gezien en zou het stellen als eis daar toe werkelijk zo zeer overdreven zijn geweest? Wij menen van neen. Heusden heeft het ongeluk gehad maandenlang in de frontlinie te heb ben gelegen en heeft daardoor veel te lijden gehad, terwijl andere delen van1 ons land weinig of niets hebben geleden. Is het billijk dat Heusden, trouwens onze gehele streek, alleen de gevolgen zou moeten dragen van de oorlog. Immers neen, het is plicht van het gehele Nederlandse volk, om de gevolgen van de oorlog in de ge troffen gebieden zoveel mogelijk Ie helpen verzachten en mede terug te geven wat verloren is gegaan. Wij besefffen heel goed, dat ons gemeentebestuur deze eis niet kon stellen, teruggeven wat verloren ging is voor ons verarmde volk niet mo gelijk. De eis dal iets moet terugko men, wat bij ons stadsbeeld past, on derschrijven wij eveneens geheel en wij juichen het toe, dat ons gemeen tebestuur in dit opzicht op zijn stuk is blijven slaan. Uit de hierbij afgedrukte afbeeldin gen van het nieuwe gemeentehuis mo ge blijken in hoeverre men daarin is geslaagd. Velen zullen teleurgesteld zijn en hebben zich misschien iets anders voorgesteld, doch wij gelo ven als het gebouw in deze vorm er eenmaal staat en men er wat aan ge wend is geraakt, men zal moeten zeggen: nu valt het ons toch mee. Vooral -de indeling van binnen is keu rig en iedere ruimte wordt benut. In dit opzicht, gaat de gemeente zeker heel wat vooruit bij het oude stad huis, dat, wat indeling betreft, niet aan de eisen van onze tijd meer be antwoordde. Het gemeentehuis komt op de ou de plaats te staan, echter iets meer terug, met een pleintje aan de zijde van de Botermarkt, tegenover het postkantoor. Aan deze zijde komt ook de ingang, dus niet meer aan de zijde van de Breestraat. De gehele breed te van het nieuwe gebouw bedraagt 33 meter, die diepte 17y2 meter. De ingang krijgt een verhoging van 60 a 70 cm., door deze ingang komt men in een hal van 8 bij 77a meter. De secretarie beslaat een oppervlakte van 10x772 m-, de burgemeesterskamer van 772 bij 5, die voor de secretaris van 5X372, terwijl verder een ge deelte van 572X31/2 m bestemd werd als bergplaats voor het archief, een afdeling voor sociale zaken, een ka mer voor de gemeente-ontvanger en een afdeling voor gemeentewerken. Naast dit alles komt de garage voor de brandweer, met ingang aan 'de zijde van de Breestraat. Op de tweede verdieping krijgt men de raadzaal met een oppervlak te van 13 x 772 meter., alsmede de trouwkamer met 772 X 5 m opper vlakte en een localiteit voor het hou den van c o m mis siever gad erin gen De ingang tot de publieke tribune komt in de Kerkstraat, tegenover de wachtkamer van dokter 'Vermeer. De toren krijgt een hoogte van plm. 33 meter en zal worden voor zien van een klokkenspel. Boven 'de ingang van het gemeen tehuis bestaat gelegenheid om er weer een ruiterspel, zoals dit bij het oude stadhuis aanwezig was, te doen aanbrengen. Achter het geheel van Breestraat tot Kerkstraat, tussen het nieuwe kantoor van Notaris Duyne en de thans nog bestaande woning van de heer v. d. Heijden, welke woning moet verdwijnen, komt een straatje ter breedte van 272 m- Al deze gegevens mochten wij ont vangen in die persconferentie, die Burgemeester van Delft, speciaal voor dit doel Vrijdagmorgen had belegd. Wij hopen niet hem van harte, dat de hoop, die hij aan het slot dezer conferentie uitsprak, dat nog aan het eind van dit jaar tot aanbesteding zal kunnen worden overgegaan ein het gebouw in 1951 zal worden vol tooid, in vervulling zal mogen gaan. Heusden zal dan weer in het bezit zijn van een gemeentehuis, de plaats waardig, terwijl er dan tevens een einde is gemaakt aan de overlast, die Burgemeester en Secrelariepersoneel door het ongelukkige behelpen dat men thans moet doen, eveneens aan de herhaaldelijke verhuizingen. Wij menen, dat men tijdens en na de bezetting reeds vijf keer is ver huisd. IIEUSDEN Donderdagavond j.l. had op de speelplaats der O.L. school' die in stallatie pliaats van Dir. R. Vermeer, arts alhier, tot commandant (met de rang van kapitein) van de colonne van de afd. Heusden van het Nederl. Roode Kruis. De transportcolomne en de help sters van het noodziekenhuis stonden opgesteld, toen het bijha volledige bestuur van het Roode Kruis van Heusden met Mevr. en Dr Vermeer, in gezelschap- van luitenant-kolonel De Sain en de heer Witlox uit Waal wijk, bestuurslid van de kring Noord- bra'bant van het Ned. Rooide Kruis arriveerde. Overste De Sain las 't'besluit voor, waarbij Dr. Vermieer door 't Hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis was benoemd als commandant van de colonne Heusden mlet 'de rang van kapitein. Hierop nam notaris Duyne, als voorzitter der afd. Heusden, het woord. Hij wenste Dr. Vermieer ge luk met zijin aanstelling en hoopte, dat die nieuwe comlmandant het Rooi de-Kruis-werk zou leiden, zoals m'en dat van hem miag ^eirwachtén. Daarop sprak de heer Witlox na mens heit Kringbestuur R. Kxiuis prov. Noordbrabant. Deze zeide, dat de afd. He us dein goed stond aangeschre ven. Hij uitte woorden vain d'ank aan het adres van $e vroegere comman dant, dokter Schimmel, voor allies wat deze gedaan heeft voor de afde ling. Hij toch legde een stevige basis, waarop, kon worden voortgebouwd. Spreker feliciteerde en spirak de wens uit, dat er een goede samenwerking zou blijven ein dat de oollonine, waar mede hij al nader beeft kleirmis ge maakt, het nog eens tot Eet lands kampioenschap zal brengen. Dan spreekt Overste De Sain een woord van lof tot Mevr. Vermeer, die haar man zovele avonden moet missen voor zijn patiënten en toch goed vindt, dat dokter van zijn vrije tijd zoveel uren geeft aan hiet E.H. B. O.-werk. De overste preekt goede woorden tot Dr. Vermeer, ook over de Co lo timp. „Heusden weet wat oorlogsgeweld is. Als Heusden een colonne heeft, mag dat een geruststelling voor de bevolking zijn. Leed kan verzacht, veel pood kan gelenigd worden. De Colonne, (zowel mannelijke als vr. leden is nog kléin; kijlk of er men sen zijn met E.H.BjO. bevoegdheid, die hun kennis nuttig willen doen zijin", zegt hij. Hij vertrouwt daarop de colonne aan Dir. Vermeer toe. De heer Verhoeven als verbindings officier, zet daarop de colonne klaar voior inspectie door de Overste en Cominandant Ve rmeer Na de inspectie der kleine, doch kranige colonne, nieemt Dr. Vermeer het woord. Hij danjkte allen (Overste, heer Witlox, Afdelingsbestuur, Zuster v. Bomlnel) voor hun komst. Hij hoopt mlet zijn colonne een goed figuur te 'n r 011U X rijwiel geeft gewis, Alleen maar vreugd, nooit ergernis slaan en klaar te staan als de Afd. opgeroepen wordt voor event, ram pen. De commandant wendt zich tot liet bestuur en zegt dank, oiok' namens de colonne, voor de gelden die 'be schikbaar worden gesteld oim! goed uitgerust voor de dag te koimten. Hij brengt dank aan Zuster van Bommel voor het nuttige werk, dat zij; voor de Afdeling doet. Hij wendt zich daarna tot de co lonne. Ze moet groter worden. Hij heeft liet over het werk, dat gedaan moét worden, over wedstrijden en gewaagt van de goede corpsgeest. Nu gaat de colonne defileren on der colonne-coimimiahidaiit M- van Beijnen. Het gezelschap begeeft zich daar na naar de gasfabriek, waar twee slachtoffers zullen behandeld worden, hetgeen rustig, nauwkeurig en toch snel pliaats vindt. Eén der patiënten met spuitende bloeding en gebroken onderbeen en gat in het voorhoofd, moet naar het noodziekenhuis (de Barakvervoerd worden, waar hij, volgens dei regels der kuthst, op bed gelegd, gewassen (na ontkleding) en verder verzorgd wohdt. Hierna volgt samleiiikoimst in het oefeinlokaal. Overste De Sain looft het góede werk ein maakt enkele opmerkingen. Hij geeft in overweging om' enkele oefeningen in het openbaar (op straat of plein) te houden, iotm belangstel ling voor 'tE.Hi.Bi(0.-werk van het Er wordt op Eet ogenblik mét wisselend succes in Korea gestreden. De Zuid-Koreanen J hebben een vlieg veld bij Seoel heroverd en. doem thans pogingen deze stad zelf te heroveren, waarbij zij sterk door Amerikaanse vliegtuigen worden anders tauind. Op andere punten vorderen zij eveneens. De Sovjet-Uinie heeft de AmeriJ kaan se ambassadeur te Moskou, het Sovjet-Rusrische antwoord op de Amerikaanse verklaring over Korea ter hand gesteld. In het antwoord wordt gezegd, dat „de gebeurtenissen in Korea zijn uitgelokt door een aan val van Zuid-Koreaanse troepen op de grensgebieden van Noord-Korea" De verantwoordelijkheid1 voor dezie gebeurtenissen berust bij de Zuid- Koreaanse autoriteiten en bij chege- nen ,die achter haar staan", aldus de Sovjet-nota. De SóvjeLregéring heeft haar troepen uit Koarea teruggetrok ken, eerder dlan dit doop de regering der V-S. is gescheid' en 'zij: bevestigde daardoor haar traditionele beginsel van niet-immenging in de binnen landse zaken van anderen, zegt de nota vier dieft" sarcastisch. Amerika, Engeland en Frankrijk verwerpen het protest van Rusland, als zou bet besluit van de Veiligheids raad niet wettig zijin. Volgens de ver klaring van cle regeringen dezer lan den, had' Rusland dit protest in die Veiligheidsraad1 naar voren moeten brengen voor de stemming. Generaal Mlac Arthur is van een inspectiereis naar hét frontgebied in Tokio teruggekeerd. Hij jniaakte die indruk goed vertrouwen te hebben, doch liet niet blijken of hij ^yan me ning was ,'dat de Zuid-Koreanen het zouden kunnen volhouden of dat Amerikaanse infanterie nodig zou zijn. Hij gaf intussen bevel tot het zen den vain artillerie, mortieren, machi negeweren en ammunitie aan de Z - Koreanen. Mac Arthurs vliegtocht naar Korea was allerminst van gevaar omtblio ut Enige keren is zijn vliegtuig bescho ten. En hij1 landde tijdens een zwa re luchtaanval. Mac Arthur beeft inmiddels Austra lische en Britse hulp gekregen. Aus tralië beeft namelijk jagers en sche pen ter beschikking gesteld en Eh- geland heeft de oorlogsschepen in hét Verre Oosten opgedragen Z .-Korea te helpen. In totaal hébben zich 33 landen achter de resolutie van die Veiligheidsraad geplaatst. De grote vraag blijft, wat doet Rus land en wat gebeurt er als Comlmiut- mistisch China landingspogingen gaat doen op Formosa, zullen dan dé oor logsschepen die omdter bevél van'Mac Arthur staan, déze landingspogingen beletten. In dat geval zouden de aolmi- muinistén geen aanval op Formosa kunnen doen, Zonlder volledige Sovjiet- Russisdhie hulp. I Dé Chinese communistische minis ter van Buitenlandse Zaken verklaar de bescherming van Formosa alseeni gewapende agressie tegen hét Chinese grondgebied wioirdt beschouwd en: hij spreekt over hét voor eens en: altijd verbanden van "de gehate Amerikaan se imperialistische oiorllogsimiakers. In een bericht van de New York Times uit Hongkong wordt gezegd, dat de situatie in dé Straat vajn For mosa spoedig misschien eien groter gevaar zal' opleveren voor een alge mene oorlog dan die gevechten in Korea- Volgens hét bericht zijin; de Chinese com'rnuriistien vrijwel gereed voor een invasie van Formosa. Roode Kruis te trékken. Er moeten nieuwe leden bij', want Heusden is niet alleen een goede Afdeling, mlaar moet het ook blijven. Daarna worden verfrissingen aan geboden en blijft men nog wat ge zellig bijeen. 'Mét dank' aan mtej. v. Beijnen, die zo voortreffelijk het gebouw van de oefeningen verzorgt, sluit Dr. Ver meer de avond. MEIIWÜLU Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no, 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Voorzijde nieuw Gemeentehuis Achterzijde nieuw Gemeentehuis. I I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1