V Oprichting woningbedrijf. Dip gemeente heeft in de laatste jaren uitgebreide bemoeiingen gekre gen met betrekking tot beheer en exploitatie van woningen. Die inkom sten en uitgaven, die hierop betrek king hebben lopen door de kas van de gemeenteontvanger en komen voor in die gemeentebegroting en reke ning. Die boekhouding der gemeente is ingericht volgens de kamer alisti- sche methode. Deze wij zie van boek houding is er niet op ingericht omi een juist inzicht te krijgen van het resultaat der exploitatie van de be treffende woningen. Ook leidt deze wijze van boekhouding er niet toe dat er steeds de beschikking is over de financiële gegevens, die nodig zijn voor een goed en zuinig beheer. Bo vendien is het moeilijk uit de earner a- listische boekhouding te putten de exploitatiegegevens welke jaarlijks aan het rijk moeten worden over gelegd. Het is om de hier opge somde redenen gewenst dat de boek houding met betrekking tot beheer en exploitatie van woningen niet meer geschiedt volgens de earneralistische methode, doch dat deze op commer ciële leest wordt geschoeid en wél' door invoering der mlethiode van dub- belboekh ouden. Dit kan worden be reikt door loprichting van een Wo ningbedrijf en dit bedrijf aan te wiiL zen als "tak van dienst ingevolge art. 252 der Gemeentewet. Nu intussen in de afgelopen jaren de inkomlsten en uitgaven met betrekking tot de woningbouw toch door di^ gemeente- rekening gelopen hebben is een om vangrijke administratieve arbeid no dig om1 oiok de nodige exploitatie gegevens over de afgelopen jaren uit de boekhouding der gemeente te put ten en de financiële administratie van het woningbedrijf op gang te krijgen. Het is gewenst, dat deze ar beid wordt verricht door deskundi gen op dit gebied, die dergelijke ar beid meer hebben verricht en die ervaringen hebben zowel met de ca- meralistische als met de dubbele methode van boekhouding. Hierdoor wordt de nodige waarborg verkregen, dat de financiële administratie van het woningebedrijf van de aanvang af deugdelijk is. B. en W. zouden daarom deze arbeid op willen dra gen aan het Verificatiebureau der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten welke deze arbeid reeds voor vele gemeenten heeft verricht en daarvoor njitsdien de aangewezen in stantie blijkt. Met een en ander zijn natuurlijk kosten gemoeid. Het bu reau kan de kostprijs vooraf niet opgeven, aangezien deze afhankelijk is van bet aantal dagen ,dat gewerkt wordt, hetgeen moeilijk vooraf te be palen is. Intussen wordt het door het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting op prijs gesteld, dat een en ander door het genoemde bureau geschiedt. Het departement is daarom genegen een nader in on derling overleg te bepalen gedeelte der kosten op te nemen onder de stichtingskosten van woningwe'twoniöj-» gen, waardoor dit gedeelte der kos ten feitelijk niet meer ten laste der gemeente blijft. Het overige gedeelte der kosten blijft ten laste der ge meente. Hierbij moet echter overwo gen worden, dat voor Rijksrekening wordt genomen een bedrag van f 7.50 per jaar per wöning voor administra tiekosten van woningwetwoningen, dn de afgelopen jaren zijn ter zake van administratiekosten geen byzondere uitgaven gedaan, inzoverre de admini stratie door het nörmale gemeente- personeel is geschied. Aangenomen moet worden ,dat de kosten, die het Verificatiebureau in rekening brengt in zoverre deze kosten* niet be schouwd mogen worden als stich tingskosten van woningwetwioninge ge heel besteed kunnen worden uit die nog beschikbare mididielen wegens ad ministratiekosten vian woningwetwo ningen. Op grond van het boven staande stelten B. en W. voor: I. mlet ingang van 1 Jan. 1949 aan te wijzen als tak vah dienst bedoeld in artikel 252 der Gémieente- het Woningbedrijf, alsmlede over te gaan tot vaststelling van de ter inzage liggende ontwerp-verordèning, rege-: lende het beheer van het woningbe drijf II. de financiële opzet en de daar mede gepaard gaande arbeid op te dragen aan het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten III. de uit deze besliuuiten voort vloeiende begrotingswijzigingen vast te stelten. De hoer Bax vraagt of het De partement slechts een gedeelte der kosten draagt. De Voorzitter antwoordt dat als het bedrijf deskundig wordt opgezet, het rijk dan wil bijdragen. De lieer Koekkoek vraagt of het rijk altijd het bedrag van f7,50 heeft bijgedragen. De Voorzitter antwoordt in be vestigenden zin. De heer Koekkoek vraagt of bet dan zo is., dat het rijk een gedeelte der kosten bijdraagt en daarnaast ook het bedrag van f7,50 per wo ning gehandhaafd blijft. De Voorzitter licht toe dat tot nu de gemeente altijd de administratie kosten heeft gedragen, nu het rijk daarin bijdraagt en het bedrag van f7,50 per woning blijft betalen. Hierop Wordt niet algemene stem men overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. Wijziging verordening tot regeling van de vaste bezetting en die bezol diging van het ambtelijk personeel in dienst dier gemeente Dus sen. Volgens voornoemde verordening bestaat de normale 'bezetting der secretarie uit: één commies, één adjunct-commies, één klerk en 'een leerling-ambtenaar. Ingevolge raadsbesluit van 27 Maart 1947 wordt hiervan tengevolge der buitengewone na-oorliogse omstandig heden in zoverre afgeweken, dat tij delijk 2 commiezen mochten worden aangesteld, indien de rang van ad junct-commies onvervuld bleef. Deze regeling houdt op van kracht te zijn, wanneer de tegenwoordige functio narissen, de beren Vriens en Strater niet mteer in dienst der gemeente zijn, betgeen thans het geval is ten gevolge van het ontslag van de heer Strater. Teneinde te bereiken, dat ter vérvulling van de bestaande va cature een goede vakbekwame kracht kan worden aangetrokken, zijn B. en W. van mening, dat deze weder om aangesteld moet kunnen worden in de rang van commies. Zij' stellen daarom voor voornoemde tijdelijke regeling te bestendigen voor de duur van het in functie zijn van de nieu we door hen te benoemen ambtenaar en de heer Vriens. Het is dé bedoe ling te bevorderen dat een der beide commiezen wordt aangesteld tot ad ministrateur van hét woningbedrijf. Volgens de verordening wordt de ge hele hieraan verbonden bezoldiging op het salaris van commies ter secre tarie in 'mindering gebracht. Wanneer de jaarwedde van dié administrateur van. het woningbedrijf ongeveer op een gelijk bedrag wordt gestéld als het verschil tussen de bezoldiging van commies en adjunct-commies wordt bereikt ,dat ée gemeente wegens be zoldiging van secretariepersoneel1 niet meer geld versdhuldigd is, dan bij de oorspronkelijke opziet der verorde ning. Op voorstel van B. en W. wordt aldus 'besloten. Aanstelling controleur op de werk lozen. Bij zijn vertrek in militaire dienst op 7 juni 1947 was de héér L. J. van Dortmiont tijdelijk in dienst der gemeente op een jaarwedde ongeveer gelijk aan die van 'teerling-,ambtenaar De positie vtatf leerling-ambtenaar wordt sindsdien vervuld door de heer D. Versluis. Na 'diens terugkeer uit de militaire dienst is de gemeente moreel en sociaal verplicht de heer van Dortmiont wederom in dienst te nemen en zulks, zolang de lieerling- ambteriiaar Versluis nog niet in mi litaire dienst is getreden, naast laatst genoemde. Door deze wijze van se cretariebezetting is het zeer wel doen- lijk de controle op de werklozen via de secretarie te doen geschieden. Zulks maakt het mede mogelijk om de uit een en ander voortvloeiende hogere salariskosten te verhalen op het Rijk. B. en W. stellen daarom voor de heer van Dortmiont te be noemen tot QoUïtroteur op de werk lozen. Daarnaast zal de heer van Dortmont door B. en W. in de ge legenheid wordtin gesteld zich verder als ambtenaar te bekwamen: De heer Bax vraagt of aanstelling van een controleur midden in die zo mer wel nodig is. De Voorzitter zegt dat dit niet no dig is, doch het motief daartoe is om van het rijk, een doorlopende bijdrage te verkrijgen. Het ligt niet direct in de bedoeling dat de heer v. Dort mond met dit werk belast wordt, met uitsluiting van gemeentebode en an dere ambtenaren. Het is de bedoeling hem, die daarvoor de meeste tijd heeft mede te belasten. De heer Koekkoek merkt op, dat de heer v. Dortmond voor dit werk eigenlijk nog wel wat jong is. ""De Voorzitter zegt dat het de be doeling is, de heer v. Dortmond met secretariewerkzaamheden te belasten. Hierop wordt ook dit voorstel van B. en W. met algemene stemmen aan genomen. Beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas ingevolge art. 7 2 dier L.O.wet 1920 voor-herstel der R.Klv Lagere Jongensschool te Dossen. Bij 'een reeds eerder genomen raadsbe sluit is medewerking verleend tot herstel der oorlogsschade aan voor noemde school. Bij onderhandelingen die B. en W. sindsdien hebben ge voerd met het schoolbestuur en het bureau Financiering Wederopbouw Publiekrechtelijke Lichamen is geble ken ,dat niet alle kosten van herstel. die naar de mening van het school bestuur aan deze school verwerkt moeten worden als oorlogsschade kunnen worden 'beschouwd. Zomoe ten volgens zeer globale raming een bedrag vain 'f2680.— worden aange merkt als verbetering van construc tiefouten en een bedrag van plm. f4.328 33 als uitgesteld onderhoud. Het is daarom nodig dat de raad nog medewerking verleent ex art. "72 tot het verbeteren der constructiefouten. Het bedrag ad f4.328.33 komt ten laste van het schoolbestuur. Hiet schoolbestuur zou het toejuichen in dien dit bedrag werduitgestreken over een 'aantal jaren en zo werd ingehouden op de uitkering ex art. 101 der wet. Hiet is dus, teneinde te bereiken ,-dat het schoolbestuur niet in moeilijkheden komt, de bedoeling dit bedrag bij Yfij216 yan voorschot te verstrekken en jaarlijks op de ver goeding per teerling in te houden, tot het voorschot is terugbetaald. Een gunstig advies is van de 'inspecteur van het L.O. ontvangen. B. en W. stelten voor in de hier aangegeven zin te 'besluiten. De heer Koekkoek juicht liet toe, dat B. en W. tot de gedachte zijn ge- men, dat de scholen opgeknapt die nen te worden. In de vorige verga dering is besloten een gedeelte der school te bestemmen voor fröbelon derwijs. Spr. heeft daaraan ook zijn stem gegeven/ doch later heeft hij zich afgevraagd, of dit wel juist is geweest en niet beter was, dat leien lo kaal werd aangebouwd, waarin dit onderwijs blijvend kan worden on dergebracht. Met algem. stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas ingevolge art. 72 der L.O-wet 1920 voor het inrichten der R.K. Lagere Meisjesschool te Dussen voor het v.g.Lo. Op voetspoor van het verslag der betreffende raads commissie is in de vorige raadsver gadering besloten in zoverre mede werking te verlenen, dat een thans niet bruikbaar lokaal door verbou wing tot klaslokaal1 wordt ingericht, terwijl een thans voor het geven van fröbelonderwijs bestemd lokaal aan het voortgezet gewoon lager onder wijs moest worden dienstbaar ge maakt. Bij sindsdien gepleegd over leg is gebleken, dat wanneer het aan brengen van twee nieuwe lokalen be langrijk soberder wordt opgezet de kosten vermoedelijk niet noemens waardig duurder zullen zijn, dan bij overnam^ van het iokaal voor fröbel onderwijs en verbouwing van het niet bruikbare lokaal'. B. en W. stellen daarom voor medewerking te wil len verlenen tot het aanbouwen van twee nieuwe klaslokalen. Deze gang vah zaken heeft het voordeel, dal het schoolbestuur geen verdere voorzie ningen behoeft te treffen ter zake van het fröbelonderwijs. De heer v. Biezen merkt op, dat de raadscommissie, die in de vorige raadsvergadering rapport had uitge bracht, daarbij ook de meisjesschool te Hank had betrokken. Nu gaat het alleen over de school te Dussen. De Voorzitter zegt dat het besluit was genomen voor beide scholen. Om de aanvraag le kunnen indienen, moet eerst bestek en tekening klaar zijn. Men is daarmede le Hank bezig. Waar lvet bijbouwen van 2 lokalen slechts weinig in kosten scheelde, met 'de voorgestelde verbouwing, is voor Dussen dit voorstel gedaan. De heer v. Biezen heeft slechts de bedoeling gehad, te voorkomen, dat Hank de pas wordt afgesneden. De Voorzitter zegt, dat zulks niet het geval is. Met algem. stemmen SLAKKENKWEKERIJ IN LIMBURG. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Wijziging bouwverordening. Volgens het bepaalde in artikel 31, lid 2 der bouwverordening is de ver- diepingstioogte voor te bouwen wo ningen bepaald op .2.70 meter. "Het is gewenst zoveel mogelijk te bevor deren, dat de bouwkosten worden verminderd. Teneinde dit te bereiken, is het gewenst dat in de betreffende verordening B. en W. worden ge machtigd van de minimum verviie- pings'hoogte ontheffing te verlenen tot 2.60 meter. 'Van overheidswege wordt hiertegen geen bezwaar gemaakt. Alzo wordt besloten. Verkoop bouwterreinen. De heren J. Blomimers en G. v- Hees zijn voornemens met gebruik making van financiële faciliteiten van het Rijk te bouwen iop gronden ge legen in het wederopbouw- en uit breidingsplan. Het is nodig dat die raad reeds thans besluit tot verkoop van grond, aangezien anders moei lijkheden met de financiering kunneh ontstaan. B*. en W. stellen voor hier toe te besluiten en wel tegen de prijs van f3.per M2. Reeds eerder is besloten: aan P. Verhoeven te Hank bouwterrein te verkopen. Daarbij is over 'het hoofd gezien, dat op 'het betreffende perceel een noodwoning is geplaatst, het is daarom nodig, dat in de akte van verkoop tevens wordt beschreven, "dat de gemeente het recht van 'opstal voor de betref fende noodwoning behoudt. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Vaststelling Verordening ex art. 15 der Leerplichtwet. Ingevolge genoemd wetsartikel kan de gemeente een of meer tijdvakken aanwijzen, binnen welke onder bepaalde voorwaarden aan leerplichtige kinderen landbouw- verloven gegeven kunnen worden. Een dergelijke verordening is aan wezig geweest, doch de tekst is ten gevolge van oorlogsgeweld verloren gegaan. De commissie tot wering van schoolverzuim gtelt #oor genoemde tijdvakken opnieuw vast Le stellen en te bepalen op 115 Juni en 1630 September. Hiertoe wordt besloten. De begrotingswijzigingen 1949 en 1950 worden gewijzigd conform de voorstellen van 'B. en W. Rondvraag. Alvorens de gelegenheid te geven desgewenst van het recht op rond vraag gebruik te maken, zouden B. en W. liet op prijs stellen de mening van de raad te vernemen omtrent de na afloop der vorige raadsvergade ring door enige leden geopperde wen selijkheid om op het voetspoor van vele gemeentebesturen in de plaats van de rondvraag een andere gele genheid te scheppen, waarin dooi de raad de belangen der gemeente gediend kunnen worden. De bedoe ling van B. en W. is te komen tot de mogelijkheid 0111 schriftelijke vragen te stellen en na de openbare verga dering bij elkaar te blijven, om voor bepaalde zaken van gedachten te wisselen. In gemeenten waar deze wijze is ingevoeld, juicht men ze toe. De heer Bax voelt er niet voor als het een onderonsje zou worden. De Voorzitter gelooft niet dat daar voor vrees behoeft te bestaan. Het is de bedoeling meer te komen tot besprekingen, zoals die in B. en W. vergaderingen plaats, vinden. Het komt nu vaak voor dat vragen wor den gesteld, waarop moeilijk terstond kan worden geantwoord en daardoor weieens een verkeerd antwoord wordt gegeven. De heer v. Biezen kan voor 100 pCt. de gedachten van B. en W. on derschrijven. Spr. heeft alle lof voor de verslagen, die de pers van de raadsvergaderingen geeft, doch ieder vogeltje zingt, zoals het gebekt is. Als 'men onder elkaar de zaken be- Süreekt.aelooft spr. dat het zal voor komen, dat men zal zeggen, ik had van hem zo iets niet verwacht, door dat deze persoon dan meer vrijuit zijn mening zal kenbaar maken. De Voorzitter is het hiermede vol komen eens. De heer Koekkoek blijft bij zijn mening van de vorige vergadering. Nu komen vaak zaken naar voren, die niet tot de competentie van de raad behoren, doch tot 'die van *B. en B. De rondvraag vindt spr. dik wijls aan de lage kant, moeten vra gen schriftelijk worden ingediend,, dan kan men er zeker van zijn, dat zowel de vragen als de beantwoor ding wel doordacht zullen zijn en deze zaken dan ook, zo nodig, in een openbare vergadering behandeld nul len worden. Spr. zou wel gaarne zien dat de termijn waarop een vraag voor de raadsvergadering moet wor den ingediend niet al te 'lang wordt gesteld. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. alleen het gevoelen van de raad over deze kwestie hebben willen ver nemen. In de volgende vergadering zal de redactie aan de raad worden voorgelegd. De heer Bax vreest, dat, misschien als het een onderonsje wordt^ de besprekingen wel 'eens lang zullen kunnen duren. De Voorzitter gelooft niet, dat daar voor vrees behoeft te bestaan. Nu worden vaak vragen gesteld over din gen die beter aan het Loket op het gemeentehuis afgehandeld kunnen worden. De raad spreekt zich uit voor af schaffing van de rondvraag, die de Voorzitter hierop voor de laatste maal aan de orde stelt. De heer Koekkoek zegt dat bij de destijds gevoerde discussies over de aanvraag van de Nationale School, woorden zijn gebruikt die volgens sommige bestuursleden niet juist zijn geweest en een verkeerde gedachte hebben gewekt. Door een kleine op heldering kan misschien die verkeer de gedachte worden weggenomen. De Voorzitter had deze opmerking verwacht, hij heeft van de heer v. Hoven over deze kwestie een schrij ven ontvangen, waarin werd mede gedeeld, dat. van dit schrijven een af schrift was gezonden aan de heer Koekkoek. De heer v. Hoven meent dat B. en W. bij hun uitlatingen te lichtvaardig zijn geweest. Het is mogelijk dat woorden zijn gebezigd, die niet juist de gedachte, die er aan ten grondslag lag, tot uiting deed komen. Spr. lieeft bij hiet lezen der notulen gehoord, dat daarin die uitlatingen niet voor kwamen en deze dus waarschijnlijk meer de gedachte weergaven, zoals die zijn bedoeld. Spr. heeft het toe gejuicht, dat in de school centrale verwarming werd aangelegd. Bij de aanvrage lieeft de lieer v. Hoven verklaard, dat het mogelijk zou zijn, dat voor andere zaken gel den zouden worden aangevraagd, in gevolge art. 72 der L. O.-wet. Bij het indienen der eerste rekening waren B. en W. van mening dat het school bestuur de aanleg der centrale ver warming als het ware ineens wilde afschrijven. Als men het had gedaan zoals men nu voorstelt, zou die ver keerde gedachte niet zijn ontstaan. De in het schrijven aangegeven op lossing achten ook B. en W. de juiste. De heer de Witt hoort niets meer over de verbetering van de Buiten dijk. De Voorzitter antwoordt dat de betreffende stukken juist deze mor gen van de Gentr. Trechn. Dienst hier voor zijn ontvangen. Deze worden nu ter goedkeuring aan Ged. St. ge zonden. De heer v. Veldhoven vraagt hoe het staat met de bloemenvelden langs de Nieuwe Steeg. Verschillende in gezetenen zijn slecht te spreken dat dit blijft staan. Het zaad, van het on kruid wordt rijp en gaat zich ver spreiden. De Voorzitter zegt dat het afge maaid zal worden, het is jammer dat bij de verpachting niet een termijn is gesteld. De pachter heeft echter toegezegd, dat zo-dra zijn hooi binnen: is, met afmaaien zal worden begon nen. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. In Valkenburg (Limburg) is de heer Florack begonnen met een slakken- kwekerij. Hier worden slakken gekweekt voor consumptie in Nederland, welke spoe dig aan de markt zullen komen. Fotode heer Florack bezig met het vullen van een doosje slakken, te r verzending aan de liefhebber. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4