Wachters OPRUIMING Raadsvergadering Woudrichem BI] DE BALANS Profiteer met Uw vacantie van de Wij bieden deze maand koopjes aan Boeken van bekende series als Boekhandel Fa. L. J. VEERMAN,Tel. 19, HEUSDEN op Woensdag 12 Juli 1950, des avonds 8 uur. Voorzitter: Ed.Acbtb. Heer Chr. v. Rijswijk. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Ambt. ter secretarie Sluijmers leest de notulen, die met ieen kleine bemerking van de heer Crielaart wor den vastgesteld". Ingekomen stukkien Door Ged. St. vaststelling der ge- meentrekening 1947 met dezelfde be dragen waarop zie door de raad voor lopig was vastgesteld, n.l. met een nadelig saldo groot f 9013,85 voor de gewone en f 42283,80 voor rle ka- pitaaMienst. Machtiging door Ged. St. tot het doen van 3/4 der uitgaven tot de bedragen als op de begroting ge raamd. Goedkeuring door hetzelfde college van het raadsbesluit waarbij' de re geling voor "het verhaal van pensi oenbijdragen werd vasgesteld. Schrijven van de Commissaris der Koningin, waarbij de Burgemeester verlof wordt verleend om zich van 15 tot 30 Juli buiten de gemeente te bevinden. Bericht van Mej. Roelsema, dat ze haar benoeming als onderwijze res aan de O. L. School aanneemt en 'met 1 Sept. a.s. in dienst hoopt te treden. De Voorzitter deelt mede, dat voor het verenigingslokaal 200 stoelen zijn besteld a f 14,50 per stuk. Subsidie aanvragen van de Prov. Raad der Vereniging A.V.O. voor het jaar 1951. Eenzelfde verzoek van de Brabantse Orkestvereniging. Beide aanvragen zullen bij de behandeling der begroting voor 1951 opnieuw aan de orde komen. Bericht van Ged. St. behelzende de mededeling "dat verordeningen, die onder de bezetter in het leven zijn. geroepen en vastgesteld, met 1 Dec. a.s. kracht verliezen. In dit ver band besluit de raad de verordening op de heffing van opceiiten op de grondbelasting opnieuw vast te Snel len en wel als tot heden op 190 op centen van de gebouwde en 110 voor de ongebouwde eigendom men. Eveneens wordt opnieuw vastge steld de gemeenschappelijke regeling voor de Gentr. Techn. Dienst. Verzoek van de Ned. vereniging voor bodemverzorging in oprichting, om als lid toe te treden. Waar deze vereniging nog in oprichting is, wordt op voorstel van B. en W: besloten voor het jaar 1951, nog geen subsi die te verlenen en niet. als lid toe te tfódén. Eveneens wordt besloten de bouwverordening in dien zin te wijzigen dat de hoogte der vertrek ken niet 2,70 M., maar minimum 2,60 M. mag bedragen, waardoor die bouwkosten iets lager komen te lig gen. Benoeming commissie tot onder zoek der gemeentenekening en reke Ons Feuilleton O door W. Kerremans 61) Hij moest dadelijk een spoorboek je kopen om die treinen van Den Haag naar Breda op te zoeken. Hij moest gereed zijn als er bericht kwam van Yonca. Wat zou zij schrij ven? Kom maar eens gauw praten. Ik wil graag dat je komt. Of iets van dien aard. Het zou voor hem duidelijk zijn hoe zij ook haar wens hem bij zich te hebben zou ontslui eren. En ook in het andere geval, als zij in een andere toon zou schrij ven, zou liij de koelheid gevoelen èn weten dat 'tdan voor goed geëindigd was. Geëindigd? Wel neen. Had hij niet altijd het gevóél gehad dat hij toch nog eens tot Yonca zou mogen terugkeren en daarvoor was hij nu immers op weg. Wog twee uren. Nog één uur. De trein was al midden in Nederland en toen Den Haag. Witkiel koffer. Een taxi „Goed, ja, ja, zet 'm daar maar in. Hotel De Twee Steden, chauffeur!" De auto rijdt door de straten. Zou er al een brief zijn van Yonca? Ant woord op de zijne. Die was gezonden ning Burgerl. Armbestuur over '49. De Voorzitter zegt dat deze, reke ningen nog wel niet gereed zijn, doch hij niettemin de heren Spoor, v. Straten en v. d. Wiel als leden dezer commissie zou willen aanwij zen. De heren verklaren, die benoe ming te willen aannemen. Voorstel van B. en W. tot liet aangaan van enkele geldleningen. De Voorzitter zegt reeds verschil lende malen getracht te hebben, oin kasgeldeleningen omgezet te krijgen in vaste leningen. Thans is de Bank van de Vereniging voor Ned. Gem. bereid gevonden daartoe over te gaan, op naar B. en W. menen zeer acceptabele voorwaarden. Ze wil n.l. f30,000 lenen. B. en W.* willen trach ten er f34.000 van te maken, tegen een rente van 3 pCL, looptijd der lening 20 jaren. Dit bedrag is nodig ter vervanging van de kasgeldleningeii, ten behoeve der bestrating van die Vissersdijk, aanbrengen der closets in de scho len en aanleg sportterrein. Voor de gestelde voorwaarden komt men ner gens klaar. Voor de verbouwing van de openbare lagere school en de Bijz. school stelten B. en W. voor bij dezelfde bank een lening te slui ten groot f 36000, looptijd 30 jaren, rente de eertse 10 jaar 3 pCt., daarna 31/2 pCt. Ook deze voorwaarde ach ten B. en W. zeer aanneembaar. De lieer Crielaart lijkt de loop tijd wel wat lang. De heer v. Straten is het er mede 'eens, het zijn beide oude gebouwen, over 30 jaar zijn het weer wrakken. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voor de eerste lening een. looptijd van 25 en ook voor de 2e eveneens van 25 jaar hadden wil len nemen. De bank heeft er bij de eerste echter 5 jaar af en bij de tweede 5 jaar bijgedaan. Vervroegde aflossing is ook mogelijk alleen moet het dan resterende gedeel te afgelost worden, tegen de koers van 101. Voor elke f100 die de le ning dan nog groot is, moet. dus f101 worden afgelost. Spr. ziet ech ter eerder verhoging van rente ko men, dan dat deze op de gestelde bedragen zal blijven. Met algemene stemmen wordt hier op overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Voorstel van B. en W. tot aan koop van bouwterrein voor wo ningbouw. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. hadden gedacht met een afge rond voórstel hierover bij de raad te kunnen komen. Van morgen heb ben zich enige strubbelingen voorge daan waardoor zulks niet mogelijk is. B. en W. zouden daarom over dit punt na afloop der vergadering een bespreking willen houden in be sloten vergadering. Als resultaat daarvan verwacht hij dat de raad B. en W. zullen machtigen, de kwes- twee dagen geleden. Neen, daar kon nog geen bericht op zijn. Zou hij nog naar Reinders gaan? 'tZal te laat worden. Voor hij zich heeft verkleed, gewassen, koffer ontpakt. Ha, hier zijn we er. Roelants stapt uit en vraagt een kamer. Ja kamer 73. „Hier is liet register, wilt u even inschrijven?" Roelants voldoet aan de formaliteit en gaat naar zijn kamer. Terwijl hij bezig was zijn koffer te ontpakken en zijn toiletbenodigd heden rangschikte, overdacht hij of ie nog naar Reinders zou gaan. Het zou wel laat worden, maar besloot toch het te Tloen. Vlug waste en schoor hij zich, trok een ander cos- tuum aan en snelde naar beneden, waar hij een haastig maal bestelde vdfi iets, wat direct kon worden op gediend. Nog voor hij gereed was 'mét het spoed-diner, liet hij de chasseur een taxi roepen en reed met zijn geschen ken naar de woning van Reinders. „Ja, meneer vyas thuis, maar me vrouw was op reis", zei het meisje dat hem de deur opende. „Mevrouw is naar Breda". „Naar Breda?" vroeg hij. „Is er iets gebeurd?" „Neen, niet dat ik weet. Ik geloof dat mevrouw d'r vader jarig is en dat zij daarom er heen is. Wie kan ik zéggen dat er is?" Enige minuten later kwam Rein- lie onder bepaalde voorwaarden ver der af te handelen. Dit voorstel wordt hierop aangehouden. Wijziging begroting 1950. De verbouwing der scholen heeft f 3500 meer gekost dan was geraamd, waarvoor de begroting gewijzigd moet worden. Met algemene stemmen wordt hier toe besloten. Eveneens wordt met alg. stemmen besloten het gemeentepersoneel een toelage van 2 pCt. te verlenen op hun jaarwedde. Rondvraag. 'De heer v. d. Wiel wijst op die noodzakelijke verbetering der straat verlichting, bovendien acht hij! het wenselijk dat gedurende de winter maanden, ook in de morgenuren op bepaalde punten, deze blijft branden. Spr. heeft horen beweren dat er lampen inzitten van slechte kwali teit en zij daardoor weinig liclït ge ven, 'terwijl aan de Oudendijk ook de klok versleten zou zijn. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. deze kwestie reeds onder het oog hebben «gezien. Spr. heeft ze op de PNEM ter sprake gebracht. Men heeft daar toen gezegd een on derzoek te zullen doen instellen. Er zal worden nagegaan of de klokken gereviseerd kunnen worden, zoniet dan heeft men vermoedelijk wel klokken, die nog slechts V/2 jaar oud zijn die de gemeente dan zou kunnen krijgen. Spr. heeft ook de opzichter en de PNEM-agent op dracht verstrekt om de straatver lichting na te gaan en te onderzoe ken, waar en welke verbetering no dig is. Over een en ander zullen B. iqu W. een rapport en kostenbe- groting ontvangen, waarmede zij dan bij de raad zullen komen. Getracht zal worden alles voor de winter in orde te krijgen. Op bepaalde punten is het wel wenselijk ook in de mor genuren een lichtpunt aan te houden. De heer v. d. Wiel dring er op ders de trap af Jesneld. „Wat eeh verrassing! Hoe gaat 't en waar kom je vandaan? Jammer dat Lydie er niet is. Wat heb je daar allemaal voor pakjes? Je lijkt Sinterklaas." Reinders bracht zijn vriend in de zitkamer en -Roelants begon zij n ver haal. Een - lang verhaal over zijn wanhoop, zijn verzen zeggen endra ven, zijn wandeling met Ds. Lelie ën zijn herleefde hoop. „Ik moet je zeggen Karei, dat ik toch wel verbaasd sta of juister, verbaasd zit. Je hebt ons voor je- vertrek naar Duitsland geschreven, dat Jo je had afgewezen en Lydie wilde dat niet eens geloven. Ik be toogde dat bet woord „afgewezen" zo duidelijk was dat het voor geen tweeledige uitleg ooit gebezigd kon wlorden. Afgewezen, zei ik haar is afgewezen en dat wil zeggen dat hij haar ten huwelijk heeft gevraagd en dat Jo' een ontkennend antwoord heeft gegeven. Maar nu hoor ik van jou heel wat anders. "Zij1 heeft je in 't geheel niet afgewezen je hebt haar de kans er niet toe gegeven, omdat je haar niet gevraagd hebt." „Niet in de gebruikelijke term", onderbrak Roelants, „maar mij dunkt dat haar houding toch voldoende ant woord was," „Antwoord, antwoord", riep Rein ders in verbazing. Waarop moest zij antwoord geven? Je hebt haar niets gevraagd en hoe kon zij dan aan om, als in deze leverantie's moe ten worden gedaan, gemeentenaren, als zjj daartoe in staat zijn, deze le veranties te doen verrichten. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. De PNEM zal echter in deze van advies dienen. De heer v. Straten wijst op de wenselijkheid om aan dé ingang der Postwiei bij de bruggen ook 'een licht punt te doen aanbrengen. De Voorzitter belooft ook dit te zullen bekijken. De heer Crielaart zegt dat in de vorige vergadering was besloten, dat aan de nieuwe woningen een water bord, of een portaaltje zou worden aangebracht. De Voorzitter had toen een prijsopgaaf en spr. had er een, is daarover al iets bekend? De Voorzitter merkt op dat zijn prijsopgaaf aan de hogen kant is gebleken, die van de heer Crielaart was dichter bij de werkelijkheid. Spr. heeft de heer de Groot opgedragen hierover rapport uit te brengen. De heer Crielaart zou, als het een portaaltje wordt, willen bepalen dat liet onderhoud voor rekening van de huurder komt. Spr. heeft een be drag genoemd van f 75,als het een portaaltje wordt. Hij dringt aan dat B. en W. zich aan het huurcon tract houd en, dan kan ook de huur der daaraan worden gehouden. De Voorzitter zegt dat *B. en W. zich daaraan houden. T)e heer v. d. Wiel vraagt of, als het tot verwerkelijking van het plan komt, het in de bedoeling ligt de huur iets te verhogen. De Voorzitter gelooft niet dat al le bewoners op het aanbrengen van een portaaltje zijn gesteld. Spreker wacht het rapport af om daarnaar de zaak nader te kunnen bezien. De heer v. d. Wiel informeert of liet mogelijk is, de kelders 'in die nieuwe woningen watervrij te doen maken. Er komt nu veel water in. antwoord geven?" „Haar afwerende houding en haar nadrukkelijk zeggen dat ik haar vriend moest blijven." „Een gebaar en' een groet,, 'dat beschouw jij als een beslissend ant woord op een niet gestelde vraag? Je hebt met innerlijke aanschouwing gewerkt Karei en voor een man "is dat een lastig en onbetrouwbaar in strument. De vrouwen hanteren liet meesterlijk en zij kunnen er op ver trouwen, maar wij moeten maarlie ver met ons nuchter verstand en op merkingsgave arbeiden. Wat je mij verteld hebt, betekent voor mij niiets ten opzichte van Jo's idee over jou. Ik ben het volkomen eens met Ds. Lelie, zolang je geen antwoord op Jo hebt op een verklaring van jou, weet je niets. Zo onstuimig, vastbe raden en ondoordacht als je vroeger hebt willen handelen jegens Jo>, zo sloom en weifelend en twijfelend heb je nu gedaan." „Ik weet dat je gelijk hebt. Ik heb al dien tijd uitsluitend aan Yonca ge dacht en niet aan mijzelf. Ik ver meed alles waardoor ik haar zou no pen mij een afwijzend antwoord te geven en de tekenen, die ik opmerkte leken mij zo duidelijk dat ik dacht haar niet te behoeven kwellen met een rechtstreekse vraag. Nu zal ik die doen en dan heel duidelijk. Mis schien is hét beter dat er wat tijd over is heengegaan na haar in vrij heidstelling, want ik zag in Utrecht HEUSDEN Donderdag a.s, zal de v.v. Heusdien haar jaarvergadering houden. De Le den boven ió jaar worden verzocht allien aanwezig te zijd. Alle Leden hébben hun convocaties tfhüis gehad en 'daaruit kunnen zien, dat de op komst dringend gewieWst is. Voor de wanbetalers nog ditWan neer Donderdag 20 Juli hun contri butie niet is aangezuiverd, zullen zij niet tot deze vergadering worden tpegelaten, aangezien 'mét ingang van die datum zij; alslid dé? vereniging geroyeerd zijn eri hiervan dan ooik aan de Bond kennis zal worden ge geven. Het testuur heeft zich ge noodzaakt gezien bij Jiet ingebiruik nemen van het nieuwe terrein alle iniet-gioede leden uit te sluiteln en mét ■eengezonde kiern de toekomst in te gaan. Ieder weet zodoende waar hij aan toe is. De Voorzitter zal opdracht geven, om dit op te nemen. De heer Crielaard zegt, dat twee jaren geleden een raadsvergadering is gehouden, waarin werd meege deeld, dat de opzichter stenen had afgekeurd en er toen andere voor zijn gekomen. Niet alle kelders laten water door, bij de aflevering waren ze kurkdroog, alleen twee waren er toen die verbeterd moesten worden. De heer Spoor zou, als het aan brengen der portaaltjes huurverho ging meebrengt, eerst de huurder vragen of zij zo'n portaaltje wensen. De Voorzitter zegt dat zulks ook de bedoeling is. Dex heer Holster vraagt of er al aandacht is geschonken aan de. wij ziging der politieverordening in ver band met loslopende honden. De Voorzitter heeft bij meerdere gemeenten modellen van daar "be staande bepalingen opgevraagd, zo dra deze binnen zijn, zullen B. en W. zich hierover beraden. De heer v. Straten informeert hoe of het staat met de plannen voor de afwatering in de Burgemeester v. d. Lelystraat. De Voorzitter zegt opdracht te heb ben gegeven dit te bekijken. Er is een gedeelte dat her bestraat zal moe ten worden, men heeft daarmede geen haast gemaakt, in verband met de plannen voor riolering. De heer v. d. Wiel heeft nog niets gehoord over de vuilnishoop aan de Oudendijk. De Voorzitter heeft hierover nog biets gehoord. De heer Crielaart vraagt of er nog geen goedkeuring is ontvangen voor de Kom verlegging. De Voorzitter antwoordt ontken nend en sluit de openbare vergade ring. De raad gaat over in besloten bijeenkomst. wel, dat zij niet in dezelfde toestand was als vroeger." Reinders moest jpjn vriend iets gaan mededelen dat niet prettig was, hij zag er tegen op en wilde de boodschap wat verbloemen. „Natuurlijk niet)', sprak hij be dachtzaam, „en dat is zij nog niet." „Wat bedoel je?" vroeg Roelants met onrast in zijn stem. „Niets om je ongerust te maken, maar het spreekt vanzelf dat fa at die arme Jo heeft te lijden gekregen, haar heeft aangepakt. Lydie heeft een brief van Jo's moeder gekregen, waarin zij schrijft dat Jo apalisch is tot het onverschillige toe, ver moeid, prikkelbaar, last van slape loosheid. Zij heeft geen fut meer, geen plannen en verwerpt alle voor stellen." Roelants zat in elkaar en liet het hoofd zakken. „Apatisch, vermoeid, onverschil lig", herhaalde hij. „Bedenkelijke verschijnselen. Wat heeft zij ook te dragen gehad. Eerst dat huwelijk met die kerel, toen de dingen die pas achter de rug zijn. Haar zenu wen moeten wel overspannen zijn. Wat denk je, zou ik er heen kunnen gaan? Ik heb haar geschreven, giste ren heb ik geschreven dat ik terug kwam en van plan was haar spoe dig te komen bezoeken. Ik moet toch iets doen voor haar. Een spe cialist zenden?" (Wordt vervolgd). DIE DOOR ONS GEHOUDEN WORDT 1 Detective Romans vanaf fl. 1,50 Wild-West Romans" vanaf fl. 2, Mannen van Sliedrecht, ZIET ONZE ETALABE EN BEZOEKT K. Norel voor fl. 2,45 ONZE ZAAK, WANT U MAG DEZE Storm over Afrika, over de Zuid- KANS NIET VOORBIJ LATEN BAAN Afrikaanse voortrekkers fl. 2,45 enz. enz., alles zolang de voorraad strekt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2