Raadsvergadering Nederhemert Boeren en vacantiegan- gers zien met spanning St. Margriet naderen. Rotterdam-Ahoy' op Donderdag 13 Juli 1950, des nam. half acht. VoorzitterWeth. C. v. ,d. Wier- ken, wiaarm. burgemeester. Secretaris: WélEd. Heer J. H. v. d. Kolk. i Aanwezig alle lieden en voor Nb- derhemiert een talrijk publiek. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergèbedDie Secre taris leest diP notulen die worden vastgesteld. Ingekomen stukkien: Schrijven van de contactraad voor maatschappelijk werk in Be Bomme- lerwaard, waarin wordt medegedeeld, dat voor het Katholieke deel' der streek 3 maa tschappelijlde werksters zijn aangesteld en dlat de contactraad ook voor het Protestantse deel ,tot aanstelling van e^n paar gezinsver- zorgsters zou willen kooien. Zij doet daarvoor een beroep op de diaco nieën en de gemeen telbes tur en om ha^r in dit pogen te steunen door verlening van ieen subsidie. Die ge meente wordt een subsidie van 15 cent per inwoner verzocht en ter bestrijding der voorlopige kosten 'bo vendien nog 1 cent per inwoner. B. en W1. stellen voor dit verzoek aan te houden tot de behandeling dier begroting 1951 aan de torde komt. De he,er Verheij Christzn. heeft daartegen geen bezwaar, als het dan tenminste niet in het vergeetboek' raakt. Hij acht de aanstelling van een gezinsverzorgster van groot be lang 'en haalt daarvoor een geval' aan, waarbij dit overduidelijk is ge bleken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ook lovertuigd zijin Van het belang en het verzoek dus piet zal worden vergeten. De begroting voor 1950 laat echter niet meer toe om daaruit nog dergelijke subsidies te putten. De raad gaat hieropi acooord' met het vooirstel van B. eb "W. Verzoek van het Bestuur voor Chr. Volksonderwijs in de gemeente, om 'haar een bedrag gróót f151,68 ber schikbaar te wil'llen stellen voor de aanschaffing van leermiddelen, we gens uitbreiding van het aantal leer lingen,. Het advies van de Inspecteur luidt in gunstige zin om het bedrag ingevolge art. 72 der LOi.4wet 1920 beschikbaar te stellen. De Vqorzitter heeft aanvankelijk de vraag gesteld of deze aa'nvtaag wel juist was. Mien motiveert het bedrag door de grote stijging van bet aantal leerlingen, maar aan het eind van het jaar telt dit aantal mede voor het aantal' leerlingen bij de bereker ning van bet totaalbedrag on ontvangt het schoolbestuur dus 20 gul'den voor eïke leerling. Spï. hiéeft zich in ver binding gesteld met de; heer v. Duist, bet hoofd dér school, die het hier mede wel eens was, doch die wees op de achterstand, die er aan de school bestaat, wat leermiddelen be treft Bi. en W. mOesteb dit toestem- mien en stellen daarom dan ook voor bet gevraagde beidrag ter beschikking te stellen. De heer v. Kopten is er niet te gen ,doch van het schoolbestuur ko men de aanvragdn aan die lopende band binnen., het wordt een Mme grappenmakerij. De Voorzitter wijst er op, dat het schoolbestuur lange rijd mét f8. per teerling moest rpnidkloimten, waar door eeh Achterstand is ontstaan. 10e beer Oomen, tevens' voorzitter van. bet schoolbestuur, zegt dat het Hoofd der school, en het School}-; bestuur, zich hebben te onderwerpen aan de Inspecteur, als deze verklaart dat er die en die leermJidlde'llen moe ten zijn, dan heeft men rich daaraan te houden. Als het niet noodzakelijk was, zou het schoolbestuur er niet omi vragen. iMiet algemjetie stemmen wordt hier op besloten, het bedrag ter beschik1, king te stellen. .Schrijven van de Minister va'11 Bin- nenl. Zaken ove^ toekenning van de 2 pet. toelag® op de jaarwedden van het gemeentepersonieel. Voor deze toe lage komieh ni aanmerking de. secre taris, gemeente-ontvanger ,en ambte ter secretarie. 1 iMet algemene stemimen wordt be sloten 'deze toelage te verlenen. Weth. de Gaaij vindt het jammer, dat v. Heemskerk', de gémieentebode, er naast valt. De Voorzitter 'merkt op, dat deze geen volle dagtaak heeft en daarom «iet: in aanmerking kómt. Spr. wil echter wiel eens nagaan of er mis schien een mogelijkheid bestaat ook deze in hiet genot van deze 2 pet. toelage te stellen. Sch rijven van de veerman J. Smits, die verzoekt aan beri die die veer- geul hebben uitgebaggerd ^jeein be drag van f 200 uit de gemeentekas te betalen. De Voorzitter licht deze aanvraag toe, doch gelooft niet dlat het op de wieg der genteen te ligt aan het ver zoek te voldoen. Baron v. Wassenaar is eigenaar van het veer, dus tot deze zou het verzoek gericht móeten wor den, of die veerman zou zelf het be drag moeten betalen. Besloten wondt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Eveineélris woédt besloten tot het aangaan ener kjasgeldlening, groot f 20.000 bij de Boerenleenbank te gen een rente van i34 pet. Die gemeentebegrotingen voor 1949 en 1950 wonden gewijzigd overeen komstig de voorstellen van B. en W'. Behandeling protesten op .toewij zing gem.woSningien en verhuring gieim woningen. Dit wanen de punten die de publieke btetangstdlling trokken. Over de toewijring der woningen schijnt, zoals trouwens in zovele ge- mieenten, heel wat te doen. De Voorzitter deelde mlede, dril in de vergadering, die vorige week door de adviescommissie met B. en W1. is gehouden, werd' besloten B'. en W. te adviseren de woningen in de Kerkpad toe te wijzen aan A. Biracht en H1. Hak eri de vrijkomende wo ningen aan de Wachtmeester dér rijkspolitie W1- Batenburg en de an dere aan "A. Di. v. d. Vliet. De meer derheid' van B. m W. stelt de raad voor daartoe te besluiten. Dit advies beeft een drietal protesten uitgelokt in.l. een vtan- de Directie van de Steenfabriek, eeh van' de Aligteimleine Bedrijfsgroepen Centrale aangestoten bij Jiet N.V'V. en een van Wachtrn. Batenburg. De directeur dar Steen fabriek, de heer v. Kesterem, belde bij het bekend worden van het ad vies spr. op en protesteerde, heftig tegen dit advies en gaf de verzeke ring ,dat hij dfeze kwestie' zou uit vechten tot de minister toe. (Ter verduidelijking delen wij m£- de, dat de 2 woningen dioor die, ge meente zijn gebouwd uit bouwvolu me, dat aan de steenfabriek was toe gewezen, die echter in verband met 'de hoge bouwkosten, deze bouwvolu me had overgedaan aan die gemeente. De adviescommissie die B. en W. in deze mloest adviseren, bestond uit de 5 .raadsledein. Da vroegere adiviesoom1-, missie had om pelden dat B. ein W. een door haar uitgebracht advies niet had overgenomen, lOntslag genomen. Waar geen arideile comimissieledën waren te vinden, hadden Ged. Staten goedgevonden, dat vioor 'die. tijldsdUur van eien jaar de raadslieden als advies comtmissie zouden fungeren. Verslag gever). De Voorzitter deelde verder nog mlede, dat de beide woningen indus triewoningen zijn, bestemd voor ar beiders van de steenfabriek. In het onderhoud dat spr. met de heer v. Kesteren over de kwestie heeft ge had, deelde deze mede, dat hij op hiet ogenblik slechts een gezin voor een woning had n.l'. het gezin van A. de Noo, dat thans in het reeptitie- lokaal van de muziekvereniging is ge huisvest. Met de andere woning kan de gemeente naar eigen goeddunken handelen. Spr. vond dit een heel mooi standpunt. Hij verzocht de heer v. Kesteren zijn protest schriftelijk in te dienen. Wachtmeester van Batenburg had gaarne e,en andere woning tbegewe- zen gezien, aangezien die in de Mo lenstraat, de hem toegewezene, voor hem ort-doelmatig is, er is niet eens teen apart vertrek, waar hij verdach ten of getuigen zou kunnen onder vragen. In het protest van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale wordt ge zegd, dat het hier gaat over 'industrie- woningen. A. de Noo is fabrieksarbei der, doch A. v. d. Vliet niet, deze is boer. Verzocht wordt tegen het advies in, een der woningen aan. A. de Noo toe te wijzen. Wethouder de Gaaij acht dit pro test onjuist. Die neer M. Verheij Johzn. acht de protesten wél gerechtvaardigd. Die heer M. Verheij Christzn. zegt, dat hij die vergadering van de ad viescommissie niet heeft kunnen bij wonen, doch die Voorzitter had toch belooft, dat hij die kwestie met de Directie van de steenfabriek zou be spreken. De Voorzitter verklaart dit ook te hébben gedaan en geeft een nadere uiteenzetting ovéir dit onderhoud. Spr. heeft in dit onderhoud ook' nog g.e- gewezen op het feit dat A. Bracht en de andere al' in 'ninieuwe woning zit ten, ook arbeiders v.d. stieenfabr., die nu na een jaar om een der woningen hebben gevraagd. De heer v. Kes teren hééft toen verklaard, geef A. de Noo, de man die het sléchtste woont in die gehele gemeente, eeh nieuwe woning en laat de anderen zitten. Een standpunt dat volgens spr's mening viel. toe te juichen. De beslissing is nu evenwel juist andersom' dióor de adviescommissie en die meerderheid van B. en W. genomen en krijgt hij, die er in de gemeente het meest be hoefte aan beeft, geen woning. De heer M- Verheij Obrzn. vraagt liet schoolscliip Nederlander op Rolterdain-Aboy'. In het raam van de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy' wordt de aandacht gevestigd op het schoolsehip Neder lander van de Vereniging voor die handelsvaart Rotterdam. Dit sch'ip ligt gewoonlijk in de Schie bij de Mathenesserbrug, maar is nu voor tijdelijk verhaald naar de Parkkade, zeer tot genoegen van de discipelen die thans onder het nodige toe zicht uiteraard allerlei werkzaam heden mogen verrichten op de Vi king en het maar wat jolig vinden, op deze trotse viermastier naar bo ven te "klauteren. 'Ik ben op het ogenblik zo 'n beetje walbaas van de Parkkade, zegt de heer A. Rook, de commandeur van het opleidingsschip. 23 jongens tussen 14 en 16 jaar heeft de heer Rook thans op )de Nederlander ondier zijn hoiede, en honderden heeft hij er gedurende die 18 jaar, dat hij op dit schip het be wind voert, gehad. Jongens uit alle streken van het land en uit alle la gen van de maatschappij, die naar zee willen en hier worden opgeleid tot matroos ter koopvaardij. Zeven maanden ongeveer duurt deze oplei ding, en dan worden de jongens bij' rederjjen geplaatst, die personeel no dig hebben. Toevallig zijn j.l. Za terdag drie knapen van die Neder lander per vliegtuig naar Afrika ver trokken om daar dienst te gaan doen op <fe Wieldrecht, een tanker van Van Ommeren. En deze jongelieden van het schóól- schip kunnen ook hogerop komen. Wanneer zij 365 zeedagen hebben gehaard, kunnen zij', na volbracht toelatingsexamen, op de zeevaart school worden geplaatst, en dat opent dan vanzelf de mogelijkheid óm stuurman of zelfs kapitein te wor den. Talrijk zijn de leerlingen van Rook, die het zover hebben gebracht Talrijk ook degenen, die zich, .goede betrekkingen aan de wal hebben ver worven. De opleiding kost in totaal, allies inbegrepen (voeding, kleding, on derdak), tweehonderd gulden. Daar moet dus heel wat bij en men kan zeggen, dat het grootste deel' van de kosten wordt betaald door de Rotterdamse Reders en aan de scheepvaart verwante handelskrin gen, die tezamen de bovengenoemde vereniging vormen. Deze doen dat natuurlijk niet geheel uit altruïsti sche overwegingen; het is immers voor 'ben van belang, dat ze jongens in dienst krijgen, die zo'11 opleiding hebben gehad. Want de knapen van de Nederlander leren allies wat een zeeman moet kennen en de comman deur beseft terdege, dat hun niet uitsluitend de dingen van de prak tijk moeten worden bijgebracht, maar dat ook karaktervorming op ZO' breed mogelijke basis van on schatbaar belang is. In 1951 bestaat de Vereniging pp- leidingschip voor de handelsvaart Rotterdam zestig jaar. De Nederlan der sedert Mei 1912 in dienst, beeft al twee voorgangers gehad. Is liet ei genlijk niet merkwaardig, dat er zelfs in Rotterdam zovele mensen zijn, die van deze mogelijkheid om de voor deur naar de koopvaardij te vinden niets afweten? De volks weerkunde lucht vaak in kreupelrijmpjes haar wijsheid en ver schillende van 'deze zajin inderdaad zeer populair geworden, zio zelfs, dat een kind ze kan opzeggen. Een van de populairste is wél het rijm „Regen op St. Margriet Zies weken boerenverdriet". Het is een oeroud „versje", dat van gëSiacht op geslacht is over-* geleverd en waarin men een vast vertrouwen heeft. Vandaar de spiaiw ning bij boer en... vacantieganger,. wanneer de 20ste Juli nadert. iHet is dan 'de vraag of de bekénde regenheilige een grillige bui zal heb* bén, waardoor ze veel genoegen 'in de komende dagen gaat bederven. Houdt St. Margriet zich goed, dan is er kans op eéri droge gamier Hoe staat nu de wetenschappelijke waarneming tegenover deze boeren-i regels Niet geheel afwijzend. Ze wil ze niet zonder meer van die hand wijzen, maar ook niet zónder meer aanvaarden. Volgens Van Evérdingen, die ge durende verschillende jaren het „St. Margriet-vraagstuk" heeft bestudeerd, zijn er na 20 Juli nooit 42 nat,té of 42 droge dagen gevolgd. |Mjaar nemen wé het niet al Je letterlijk, dan kan alleen een statistiek uitrnar ken of idpi een natte 20ste Juli meer regen volgt dan op een droge. De kans op eeija geheel droge pe riode na een natte 20ste Juli is wel tweemaal kleiner, en die op een ge heel natte periode 30 pet. groter, dan na pen 20ste Juli, die droog was. Voorts is deze datum het begin punt van de Hondsdagen-periode, het tijdvak van dé „tropische hitte". Homerus dichtte hiervan „Hel schittert de zon aan dé hemtei,. doch een schadelijk weertekpn ver schijnt. Want zij brengt altes-yerdorrenide hitte aan het ellendige mjensdom". In deze tijd heerste te Rome veel vrees voor dolle 'bonden, wier beet de mens krankzininig kon maken. Vandaar dat de heldénse altaren.' rookten van honiden-offers, om voor de gevreesde hondsdlolheid bewaard' te blijven. hoe hét zit 'miet de woning op de steenfabriek die vrij is. De Voorzitter heeft ook hierover met de Directie gesproken, doch deze verwees hem naar de baas der. far briek, de héér Dien Uil. Aanvankelijk wilde mlen dlezé woning aan bewo ning onttrekken, doch spr. heeft toen er op gewezen, dat dé gemeente dan woonruimte zou verliezen. Na her, haaldelijk bellen heeft spr. het zover gekregen, dat ook deze woning weer voor iemand beschikbaar komt. Men kon niet terstond beslissen, omdat moest worden gezocht naar ieimiand, die zonodig dé ,,'baas" kan vervangen eri terzijde staan. De heer Oonten merkt op, dat mén aanvankelijk op de fabriek had' ge? zegd, dat de woning niet meer aan iemand anders zou worden verhuurd. De Voorzitter merkt op, dat men daarop i,s teruggekomen, een reidien temeer om de fabriek in ander op zicht ter willé te zijn. De heer v. Kooten zegt, dat de di rectie van de steenfabriek récht meent te hebben, ze heeft evenwel de bouw aan de gemteente overgedragen. Zijn bii die overdracht voorwaarden ge stéld? De Voorzitter antwoordt ontken nend op dleze vraag. De heer v. Kooten merkt verder op, dat de directie wel 2 woningen wilde hébben en aanvankelijk' er een aan bewoning wilde onttrekken, 't Ge val de Noo heeft spr.'s volte' aan dacht, waarom 'is met dit geval niet eerder gekomen, dan had dezfe reeds lang een woning gehad. Wat het recht van de fabriek betreft, spr. meent ,dat de directie dit rec'ht, door de bouw aan dé gemeente over te dragen, heeft verloren- 'Wil rij dit handhaven, dian dient ze oiok mét de bouwkosten op tafel te komen. Als spr. een toewijzing krijgt vóór het bouwen van een kippenhok en hij maakt daarvan geen gébruik1, omdat de kosten te hoog zijn, dlaarna de vergunning overdraagt aan zijin buur man, die dit hok wel wil boiuwien en dan gaat zeggen, nu moeten er mijn 'kippen in, dan gaat zo iets toch niet op. Die Voorzitter meent, dat deze ver gelijking niet opgaat, hij Jjetreurt, het verloop zeer en had gehoopt dat hij hedenavond nog met een andere op lossing had kunnen kómen, die een ieder zou hebben bevredigd, dit is hem echter jammer genoeg nog niet gelukt. Spr. 'bedoelt dit niet als stok achter de deur, doch hij! gelooft, dat de ge'meente die beidé in aanbouw zijnde woningéin kwijt zal zijin als de directie van die steêffifabriek bif dé Minister daarop, een beroep poet. Die heer v. Kooten. merkt iop, dat A. v. d. Vliét slechts om zijin eigen dom terugvraagt, tengevolge van die politiek der negering, kon hij daarvan tot heden geeno gébruik maken. De Voorzitter 'betreurt hét enelr zijds, dlat iemand geen recht op. zijn eigendom kan doen gelden, doch an derzijds juicht hij het toe, dat dé regering in dit opzicht heeft ingegre pen, haddein de eigénaars deT vrije hanid, dan zouden e:r een groot aantal ingezetenen op straat zijn gezet. Die heer v. Kooten. wijst op het geval Wintierton, een1 'buitenlandse da me, die men in dé gemeente heeft gehaald. Waarom is indertijd ook niet de pastorie aan die Zuidzijidé gevor derd, daar had mien 2 gezinnen kim men onderbrengen. Die Voorzitter merkt op, als men dit gedaan, had, niemand deN huur daar voor zou hébben kunnen betalen. Een beslissing als thans voorgesteld gaat lijnrecht in tegen rijn advies. Hii gelooft niet dat hiet toevallig is, dat er 3 protesten tegen het advies zijn binriengiekomen en er zoveel publiek aanwezig is. Die heer v. Kooten vraagt of de Voorzitter overtuigd is, pat als het advies anders had geluid, er dan geen critiek zou zijn geweest. Die Voorzitter antwoordt, dat hii van het tegendeel overtuigd is, doch als mien vast overtuigd is, dlat men rechtvaardig heeft gehlandëM en men gooit dan met modder, laat dan die modder drogen, schudt hem; aï en trap er op. Spr. vloeit het advies thans als een onrechtvaardige daad tegenover de directie der fabriek em hem die het meest omffi een woning verlegen is. Hij gunt v. d. Vliet even goed een nieuwe woning .als ieder ander, .dit moe t echter niet tem koste van een ander gaan. De heer v. Kooten merkt op, dat Secretaris v. d. Kolk ook' lid is van de adViescom'hiissie, kan deze zijn interring niet zeggien. 'Spr. heeft in de adViescommissievergadiering zijin stem gegeven, zolang hij piet over tuigd wordt, dat hij verkteierd is ge weest, moet hij rijn woord gestand doen. De Secretaris hteéft in deze niets te zeggen. Na .een. opmerking van de Voor zitter, zegt weth. de Gaaij, d:at deze wel eens meer iets zegt, dat niet waar is,. 1 De Voorzitter mioemit dit een ver dachtmaking, die mlet bewij'zen: dient te worden gestaafd. De heer de Gaaij wienst dit niet in een openbare vergadering te dloein. De Voorzitter zal hiet voorstel' van de meerderheid van; B. en W in stemming brengen, hij wil echter nog maals wijzen op het recht, althans z'eker het morele reéht, dat die fa briek op eien woning kan, doen gel den. Bovendien, zolang de klogel hiet geweer niet heeft verlaten, is de oor log nog niet verklaard. Tegen hiet voorstel stemlmietn; 'be halve de Voorzitter zelf, de héren M'. Verheij Johz'n. on M. Verheij Chrztt. ,de andere heren voor, zodat het met 4 tegen 3 stemmtein is aan genomen. Rondvraag. Dje beer Oomen hoopt, dat deze beslissing geein verbittering zal wek ken en men zal blijven samen werken voor de belangen dier gemeente. De Voorzitter verklaart dit zeker te zullen blijven doen. Hij voelt de beslissing evenwel als een slag in het gezicht en als een onrechtvaardige daad- Hij heeft de laatste dagen met de gedachte rondgelopen, om een be sluit zoals dat thanis is gevallen, ter vernietiging voor te dragen aan de Kroon, dis zijnde onrechtvaardig en strijdig met het algemeen belang. Spr. voelt echter te democratisch om daar toe over te gaati. De meerderheid wil het zo, de minderheid heeft zich daar bij neer te leggen. Die heer M. Verheij johzn. deelt mede, dat hijl als lid van de advies commissie wenst te bedanken. De Voorzitter noemt dit het eerste gevolg van het genomen besluit, doch verzoekt de heèr Verheij zijin ontslag schriftelijk in te dienen en er eerst nogeens 'over te denken. Die heer M. 'Verheij Chr.'Zn. kan niet begrijpen dat mensen, die be trekkelijk nog pas in een nieuwe wo ning zitten, reeds nu naar een andere worden overgeheveld. De heer v. Kooten Informeert naai de watervoorziening in het school huis aan de Zuidzijde. De Voorzitter heeft een. onderzoek doen instellen naar die put, rnten heeft deze echter niet kunnen vinden, hij gelooft dat deze onder een. der vloe ren ligt. Hij heeft echter opdracht gegeven kosten te verstrekken voor het slaan van een Nlorton pomp. Déze opgaaf is nog niet bininein. Die heer v. Kooten wijst er op, dat voor het „Eiland" Z.Z. Neder hemert reclame wordt gemaakt, om vreemdelingen te tre'kkén. Vroeger stonden op verschillende plaatsen banken, waar men even kón rusten, tegenwoordig is er niets en als vreem delingen even in het gras gaan zitten om wat te rustten, krijgen ze een procesverbaal. Dit laatste, meent spr., moet soepel worden toegepastmaar is het niet mogelijk, dat er van ge meentewege weer enige banken ge plaatst worden De Voorzitter is het mét dit laat ste eens, doch als dleze in de brand netels moeten worden gezet, zou hij dit jammer vinlden. Spr. zal zich hierover in verbinding stellen met Baron van Wassenaar. Hij meent, dat vroeger deze banken ook door de Baron veerden geplaatst. Die heer v. Kooten informeert naar de verhoging der polderllasten aan de Zuidzijde, nodig om tot verbetering van de wegen; aldiaar te komen. De Voorzitter deelt mede,- dat de poldér niet beneid is gevonden om tot verhoging der lasten over te gaan. De openbare Vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting tier behandeling ré clamés 'belastingen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4