Buitenland DINAND STUFKENS Gsvondsn en verlorsn voorwerpen Terugkerende militairen. ,DE SHEIK" stapt uit de stuurstoel. [Met jonge duiven hield de postduivenvereniging „Die Luchtvaart" Zondag een vlucht vanaf Vilvoorde met de voljginde uitslag: J- de Meter 1, 13, 14, 29, 40, 58; Adr. Klootwijk 6, 33, 35, 42; C. Splits 8, 10, 17; C. Groeneveld 9; St. van Peer 11, 15, 27; ;Mj. de Jong 12, 16 Q van der Schans 18, 53, 56, 59; W. Ha- verhals 19, 44; Adr. Spierings 20, 28; Adr. Blom 21, 47, 49; B. Polis 22, 23, 34Adr. de Jong 24, 46 H. Vos 26; G. Treffers 25, 36, 39, 60, 61; P. Nieuwenhuiziein 30; W. Versteeg 41, 48, 50, 55, 63; Hl Ver- duijln 43 en J. van Doornik 51, 52, 54, 57- In verband met het vertrek van Zuster I. Bosman is tot leidster-do cente van het te dezier plaatse geves tigde opleidingscentrum vioor kraam verzorgsters van de Priov. 'Nloordbrab. vereniging „Het Groene Kruis" be noemd Zuster G. van Duine te Sche ve,ningen. De heer G. de Rooij, die in de vacature, ontstaan dóior het vertrek) van, de heer A. S. Kuijsten naar Ca nada, benoemd is tot lid van de ge meenteraad van Sprang-Capellie, heeft deze benoeming aangenomen. - De miuziekver. „Kunst na Ar beid" zal deelnemen aan het in de loo pvan de maand Augustus te Oir- schot te houden Federatief Concours. Die Culteimborgse Harmonie „Pieter Aafjes" zal op uitnodiging van de Oranjevereniging Wilhelmi-' na", Zaterdag 22 Juli a.s. op een weiland aan dte Nieuwe vaart een avondconcert verzorgen. Die Chr. gymnastiekvereniging „Pro Patria" zal tijdens dit concert een demonstratie geven. i DUSSEN Het kerkhof bij de v.m. Ned. Herv. Kerk alhier, zal worden ver beterd. Binnenkort zal men daartoe beginnen met het verwijderen van de fundamenten der kerk, die in de oorlogsdagen werd vernield. Door de architecten A. de Jong te Sleeuwijk en M. Oostlander te Gorinchem werd namlens de heerM. Millenaar alhier de wederopbouw van diens boerderij opgedragen aah de aannemer J. Haspels te Bia'b broek voor f47.920en de wederopbouw van. de boerderjj van de heer P. A. van Achterberg alhier aan de aan nemer P. H. van Mierlo te Dussen voor f 44.900 Verder werd door dezelfde archi tecten op 13 Juli aanbesteed de we deropbouw der boerderij van de heer Ant. de Graaf alhier. Ingeschreven werd als volgt W. van Arklel, Gorincheim f 45.(800 H. Rede'ikier, Meeuwen f35.:ooo B- C. Schermers, Dossen f34.000 Ak'kermans en 'Simons f33.962 P. C. v. Mierlo, Diussen f33.650 J. van Tilburg, Dossen f 33-63° Gebr. vd. Pluijm, Dossen f33.529 Onze dorpsgenoot W. G. J. van Mierlo legde met gunstig gevolg bet eindexamen voor weg- 'en water bouwkunde af aan de M.T;S. te 's Bosch. EETHEN De Anjeractie in deze gemeen te bracht het bedrag op van f53,98. Meeuwen f 10,70; Bab.-Broek f7,55; Eetben f 10,67; Doeveren f 9,30; Heies- been f 6,01 en Drongelen f 9,75. GENDEREN De m'uziekver. „Excelsior" al hier, hoopt: op Zaterdag 29 Juli deel' te nemen aan het Nat. concours te Maar sen ein zal dan uitko men in de afd. Uitmuntendheid. NEDERIIEMERT Die ouden van dagen in onze gemeente hopen Donderdag 3 Aug. a.s. per van Looms touringcar een reisje te miaJken naar Valkenburg en omgeving, uitgaande van de afd. Ne derhemert van de Bond van Staats pensionner'ing. Op de Chr. UjL.O. school te Aalst werden uit onze gemeente be vorderd van klas 2 nagr 3Come Smits, Lientje Spitzers, Arte Smits, Joost van Wijk en Anton van Loopt Van klas 1 naar 2Willly Slegh, Toosje Smits, Lies Oomien, Anton Dekkers en Marinus van Aalst. Vóór het Restauratiefoihds der Ned. Herv. kerk op het Eiland, kwam gedurende de mlaarid Juni aaPt huis- colliecte binnen f 13.25. Die klerkcol- lectes bedroegen f5.89 en f 11.184, zodat in totaal f 30.98 het fonds ver sterkte. Die gehouden collectie ten bate van het Prins Berrihardfondé de z.g Ainjeroolliecte, beeft in onze gemeen te het bedrag van f40.28 opgebracht Diegenen ,die hieraan hébben mede gewerkt, evehals de gevers, hartelijk dank. NIEUWENDIJK Bevorderd van de ie naar de 2 e klas van. het Gymnasium te Go rinchem, mej. Tomnie de Biok; van de 2e naar de 3e mlej. Map van Nóort en van 'de 5e naar dlp "6e Idas dfd. B mej. Willly de Jager. i— Het Chr. jeugdkoor „Van klnpp tot blloeml", directeur de heer J. Je Graaf, behaalde op het kinderzang- couoours te Maasdam', een 2e prijs in de afd. C. met 28ê* punten. Gebr. de Later alhier waren met f17,194 laagste inschrijvers voor de bouw van een woonhuis bij de Gantelbrug. Van de gehouden aanbesteding voor het bouwen vaïi een woonhuis voor rekening van de heer W. Snoek, is de uitslag N. C Struik f 20.990.— G. Pruissein f20.1350. Gebr. de Later f 17.1194.— De Chr. gem1, zlangver. „Oefe,- ning Kweekt Kunst" directeur die heer J- de Graaf, behaalde op het concours tie Nijkerk een ie prijs met 331 punten in de Ere-afd. RIJSWIJK Beroepen 'bijl de Geréf, klerk al hier, candidaat K. Welbedacht tje Ede (G,). SPRANG-CAPELLE Voor het eindexamen M.TJSI. te 's Bosch, afd. Werktuigbouwkun de., slaagde onze dorpsgenoot J. Dl van Rooy. Alleen het goede blijft OUDENDIJK Op Zaterdag 22 Juli hoopt de muziekver. „Kunst na Strijd" een con cert op de tent te geven. UITWIJK. Onze predikaht Dis. J. G. Wol dinga, ontving een toezegging van be roep naar de Ned. Herv. gém'. van Beerta (Groningen Zondag j.l. nam Dis. Woldinga af scheid van de gemeente voor de tijd van. 3 maanden. Vanwege de synode der Njed. Herv. kerk werd onze pre dikant aangewezen voor de geestelijke verzorging van e,en schip miet emi granten naar Australië. Na toestem ming te hebben verkregen van de verschillende instanties, vertrok Dis. Woldinga Woensdag 1.9 Juli met de Sibajak" en keert terug mét een schip repatriërenden uit Indonesië. VEEN De plaatselijke Commissie van Steun Wettig Gezag doet een drin gend beroep op alle mannen en vrou wen om zich op te geven als lid van de plaatselijke afdeling. De om standigheden die zich in de laatste tijd hebben voorgedaan op interna tionaal gebied, wettigen de verwach ting, dat thans velen zullen begrij pen, hoe nodig de medewerking aan Steun Wettig Gezug is. Aarzelt niet langer en meld u aan als lid. Zo kunt U werkzaam zijn, als de nood onverhoopt daartoe zou dwingen, ten. dienste van Uw medemensen in Uw eigen omgeving. Denkt niet, dat U altijd nog wel tijd genoeg hebt, U aan te melden. Een organisatie beeft tijd, zeer veel tijd nodig om goed opgebouwd té worden. Wil Steun Wettig Gezag goecl functionneren, dan zijn er eigenlijk nog enkele jaren nodig van hard werken, eer we zijn, waai* we zijn moeten. Niemand we&t#, of we die tijd nog zullen hebben. Maar we mogen niet bjj de pakken neerzitten. Jonge vrouwen en man nen, in de eerste plaats zijt gij het, die U onverwijld dient aan te mel den. Gij kunt dit doen bij de secre taris der plaatselijke afdeling Hoge Maasdijk A 26, of bij het lid der pi. CQjnm. dhr. G. v. Helden, Wit- boó'mfti*aat 221, Veen. Doe het ter- terstond. Zaterdag 2 September houdt Steun Wettig Gezag een grote land dag te Dordrecht. Zeer waarschijn lijk zullen onze Koningin en Prins Bernhard daar ook aanwezig zijn. De leden der plaatselijke afdeling wor den in de gelegenheid gesteld gratis deze dag met hun ouders, vrouw oï verloofde bij te wonen. Geeft on verwijld bij de secretaris op, met hoeveel personen U denkt mee te gaan. Ook jiiet-leden worden tegen betaling der kosten, in de gelegenheid gesteld, deze landdag bij te wonen. Leden, wacht niet langer en zendt direct bericht. Die gehouden collecte voor Am- bon heeft opgebracht f261.40. Die J ongelingsver. is voorne mens 26 Juli een reisje te miakcjn naar Rotterdam ein om'streken. WAARDHUIZEN De fa. Tankens te And el was niet f13,990 laagste inschrijf ster voor de bouw van een woonhuis voor dhr. J. v. d. Plas alhier. WOUDRICHEM De fa. Struyck alhier, was met f15,299 laagste inschrijfster voor het doen van voorzieningen aan de militaire gebouwen en werken te Woudrichein en aanhorigheden. WIJK EN AALBURG Dinsdag j.l. vergaderde het voorlopig bestuur vah de Reisvereni- ging alhier, onder voorzitterschap van burgemeester Landweer. "Na uitvoe rige discussie wérd de agenda van de algemene ledenvergadering op Vrij dag a.s. vastgesteld. N;a de opening zal a an de le den e en regliemeint ter vaststelling worden voorgelegd, ter wijl tevens mededelingen over de voorgenioraen reis naar Zwitserland zullen worden gedaan. Voorts is er gelegenheid tot vragen stielen. Tenslotte zal er een definitief Be stuur worden gekozen, waarna op .de rondvraag de sluiting zal volgen. Die muziekvereniging „Oefening en Uit spanning" zal enkele numimeTs tejhi gehore brengen. We doen nogmaals een beroep op alle belangstellenden, om vooral ter vergadering aanwezig te zijn. Laat men vooral op tijd aanwezig zijn. Aanvang precies acht uur in het ver en igingsgiebouw WELL Bij gunstig weer hoopt de mu ziekver. OJ3.K. alhier, Zaterdag 22 Juli a.s. haar eerste zome roometer t te geven onder de Lindeboom. WOUDRICHEM Tot de eerste klasse van het Gymnasium te Gorincheim zijn uit deze gem|eente toegelaten die jonge dames Ankie. Wijlnbielt, Netty Egbert's en Rudie Wijinbelt. Voor 'het Mulo-diploma A slaagden dezer diagen uit die gemeente G. van Puff ellen ien Dl Kant. WERKENDAM Meer dan eens vonid' in Wer kendam het vreselijk1 ongeluk plaats, dat iemand de dood vond' in het water. Door die 1omstandigheden is gébliekén dat steeds een drieg aanw'e- zig moet: zijn iom» naar de drenke lingen te zoeken- Het 'bestuur van het Groene; Kruis vond heit dan ook noodzakelijk om een drenkelingen- dreg te laten vervaardigen, waarvan ieder, als het nodig is, onmiddellijk gebruik kan maken. Die dreg .is op- h jrge'ii b'n de sluismeester, dhr- C. den Dekker. Hieronder geven wij enkele cij fers uit het jaarverslag van het Groe ne Kruis over het jaar 1949. Dloor de wijkverpleegster werdén afgelegd 3168 bezoieklen, 189 zuigelingenbezoe- ken, 222 bezoeken van Tubercuidse- bestrijding en aan huis werden 930 bezoeken ontvangen. Totaal 4509 be zoeken. Het consultatiebureau voor zuigelingen verleende 664 consulten, 45 patiënten ontvingen hoogtezonibe- haudeling. Ziehier een kléine greep uit het vele werk, dat dooir het Groene Kruis wordt verricht. Daarom ook verwacht het bestuur dat nog velen zich als lid ztulen opgeven. D's. Chr. van Dam, predikant bij de Ger. Gern. alhier, heeft een beroep ontvangen naar Ti.I. Ambacht De collecte langs de huizen heeft voor het T.BCj.-fonds f65.33 opgebracht. Woensdag 26 Juli a.s., des avonds half acht, spreekt in hiet kerk gebouw der Ger. Gem., Ds. Chr. van DiamL Die heer A. A. Heijstek alhier, herdacht Zaterdag 15 Juli j.l'. dat hij 25 jaar geleden als boekhouder in dienst trad bij' de fam. Groeneveld alhier. Die Chr. gem. zangvereniging „Soli Dieo Gloria" behaalde op het zaalcomcioiurs te Kedichem in de isté afdeling mlet 370 punten een iste prijs. Die Rjeclassieringscolliecte heeft in dezie gemleente 7114.87 opgebracht. Die heren Andr. Kiéböiom, G. Katprberg en TVnt. Hovestadt slaag den te Dordrecht voor het Mulo- diploma. A. Zij genoten hun onder wijs aan de Ü.LjO. school aan de Tol alhier. De heer W. G. de Waard al hier is voor de Noord-BrabantseMij. van Landbouw aangewezen als lid van het Provinciaal Contact Orgaan voor Emigratiemogelijkhedendat op initiatief van de Commissaris der Koningin in deze provincie is iin "het leven geroepen. ZUILICHEM Voor het Mulo diploma A slaagde dezer dagen G. A. Dingemans en voor het diploma 5-jarige HBS. B, E. van Dalen Jzn. Op het op 12 Juli j.l. gehou den zangconcours te Nijkerk behaal de 'de Chr. Gem. Zang vereen. „Sur- sum Gord aeen le prijs in de 3e afdeling met 310 punten. 5 Augustus a.s. zal deze vereniging weer deelnemen aan het muziek- en zangconcours te Rijswijk (N.Br.) en zal dan uitkomen in de 2e afdeling. Langend ij k 37 Gorkum Demobilisatie in Griekenland opgeschort. De Griekse opperbevelhebber veldmaarschalk Alexander Papagos, heeft bekend gemaakt, dat alle plan nen voor de diemobilisatie zijn op geschort met het oog op de verslech tering van de internationale toestand. Adht aken met munitie de lucht in. Zaterdag zijn acht aken met muni tie in de haven van Portsmouth, de grootste Britse Marinebasis, in de lucht gevlogen. Over de oorzaak van de ontplof fing is nog niets bekend gemaakt. Vernomen wordt dat groepen ma trozen bezig waren granaten van verschillende grootte en zware bom men in de schepen te laden voor vervoer naar een .oorlogsschip dat in de baai lag, toen er brand uitbrak. De meeste matrozen konden tijdig dekking zoeken. Zes hunner werden gewond. Verschillende huizen in de nabij heid verloren hun diaken en destra- ten lagen centimeters dik met gebro ken glas, De pier werd vernield evenals een stuk van een opslag plaats aan de kade. Vier grote kra nen vielen in het water. Eiiugranlenvluchten naar Australië. Op 18 Juli is door de KLM weer een emigrantenvlucht naar Austra lië uitgevoerd en ook vandaag, 20 Juli is deze week het tweede vlieg tuig met dit doel gestart. Om tegemoet te komen aan de eisen, die deze nieuwe tak vanver- voer stelt, overweegt men op Schip hol een aantal zgn. emigrantenver- blijven te gaan inrichten, die in het totaal aan ongeveer 100 personen plaats zullen bieden. Deze logiesruim- ten op Schiphol zullen voor de emi granten tal van voordelen gaan bie den. Het zal dan o.m. mogelijk zijn, dat men voor het vertrek enige tijd op de luchthaven doorbrengt, om daar rustig de laatste voorbereidin gen voor de grote reis te treffen. Er zal voor gezorgd worden dat de familieleden op hun gemak afscheid kunnen nemen. De bedoelde emigran- tenverblijvien zullen, naar men ver wacht, in Januari gereed komen. Perzisch antwoord aan de Sowjet-Unie. Perzië heeft de Sovjet-Russische klacht dat van Amerikaanse zijde olie-exploraties werden verricht aan de Russisch-Perzische grens van de hand gewezen. Met het troepentransportschip „Nelly", dat vermoedelijk 25 Juli te Rotterdam zal aankomen, zullen o.m. de volgende militairen uit In donesië repatriëren A. J. Vingerhoets, Dussen. J. B. Meiresonne, Genderen. P. Bonman en gezin, Wijk en Aalburg. GEVONDENeen ceintuur, colbert jasje en een postduif. Inl. bij de Rijkspolitie te Heusden. GEVONDENin de bus van de N.V. ALADi, een damestasje. Terug te 'bekomen bij die Piostcammandant ■der Rijkspolitie te Veen. Als men gezagvoerder Frijins, of, zoals deze ltuchtvaaftpioinier biji zijn collega's beter bekend is, „de Sheik", zou vr,agen„En Captain, hoe vindt u het, nu u na al' die jaren de stuurhut vaarwel zegt?", dan zal hij' kortweg antwoorden: „Jamimler!" Want, die ouwe Vliegers, dliie, ge zeten op de bök van klieinie houten, vliegtuigjes zonder dl te vee® hulp- middiele'n die burgerluchtvaart van een avontuur tot een wetenschappelijke vervoerwijze hebben gemaakt, zijn geen mannen van veel woorden. Wat kan men ook anders verwachten van deze groep mannen, met die typische „blik van de verten" in hun ogen, van deze kerels, die met het vorde ren der jaren met de hand aan de teugel van ontstuimige paarde'krach- ten de wereld steeds kleiner hebben gemaakt? Zij, voor wie de hoeken van de aardbol even vertrouwd zijn als hun eigen kléine wereldje: de stuurhut, hebben ervaren, dat met alleen woorden geen luchtwegen kun nen worden gebaand. E11 zo is nu ook voor G. Mi-; Hi. Frijlns, deze 52-jarigie K.LAL-vlieger, wiens naam in de luchtvaartwereld en vooral in Nederland een uitste kende klank heeft, het ogenblik aan gebroken om, op medisch advies, het beroep van vlieger vaarwel te zeggen. Zijn loopbaan begon in de tijd, dat die luchtvaart nog vliegerij heette, bij de Marine Luchtvaart als mecani cien. Dfrie jaar later zat hij! zelf ach ter de stuurknuppels alls leerlingvlie ger en in 1927 haalde hij zijn bre vet. In Mei van dat jaar kwam hij' bij de K.LjM, Reed's kort daarna ves tigde hij die aandacht op zic'h dioör in October 1927 met de Fokker F 7. met de vlieger Koppen, als 2de be stuurder in ne£en dagen van Amster dam naar Batavia te vliegen. In die dagen was deze 14.000 km lange vlucht over woeste en .onbekende ge bieden een uitzonderlijke prestatie. Op zijn naam staat eveneens de Kerst- postvïucht naar Batavia in 1929, die Frijns onder zeer moeilijkje omstan digheden heeft uitgevoerd. Als gezag voerder van een Fokker F12 vloog hij in het voorjaar van 1934 een charter naar het Nabije Oosten. Het betrof hier een serie speciale vluch ten voor de 72-jarige Miss Mooie uit Boston, die een archeologische luchtvaartexpéditie maakte boveh Pa lestina, Iran en Turkijie, waarbij hj verschillende mallen in de woestijn landde. Allengs werd Frijns de woestijn- specialist van de K.LjM. Jn 1938; maakte hij opnieuw een sente vluch ten naar dit gebied, toen echter met een DiC 2. Na de oorlog, in 1949, werd Frijns belast met de organisatie van een' ,,vestz)ak' K.LJM*". Etnfcele duizenden Hiadji's moestlên tij met „Vliegende Holanders" uit verschil lende delen van het Mididein^Dostein naar Mekka werden overgevlogen. Diag en napht draaide" het „Circus Frijns" met eert zestal 'twee- en viermotorige machines op vtolie toeren. Toch heeft de „Sheik" zijn bijnaam niet aan rijn grote woestijnervaring te danken, maar aan die tijd, dat hij nojg in opleiding voor vlieger was. Op een gecostumeefd 'bal verscheen hij eens als „Sheik" verkleed en sinds dien heeft hijl deze naam gehóuden. Het feit, dat de'ze zièer bekwame vlie ger" na 18.000 uur in de lucht uit de stuurstoel is gestapt, betekent niet dat hij _voor die luchtvaart verloren gaat. Zijn voortreffelijke' ervaringen als organisator en al's mensenkenner zal hij in dienst blijven stelten van de K.LJM,., nu echter in een functie op de grond. 2, 3, 4, 31, 38, 45 H. valn Caimpen 5, 7, 32, 37, 62 T. van Oosterbout en overleeft de tijden. P u r o 1 geniet reeds een ruim 40- jarige wereld reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpel vrij. PIERRE DE QAULLE IN OE DODENCEL VAN DE STRAFQEVAN6ENIS TE SCHEVENIN8EN Alvorens deze te betreden hing de Burgemeester eerst een kruis van bloe men onder de gedenksteen welke bij het poortje is aangebracht, waardoor de veroordeelden werden weggevoerd 'BRILLENSPECIALIST JJ 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2