NIEUWSBLAD Feestelijke opening Wachters TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws der School met de Bijbel te Genderen. CarboTit beschermt leren en gezondheid] Ons Feuilleton BIJ DE BALANS UITVERKOOP l DONDERDAG 20 JULI 1950 No. 6788 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Op Maandag 10 Juli 1.1. hield het N.-Brab. V arken ss tam boek haar Algemene Vergadering in hotel Riche le Boxtel. Aanwezig waren de bestuursleden en afgevaardigden van 10 districten. Mede waren aanwezig Ir. Ariëns, Ir. Labouchère, Ir. Rijsenbeek en ve le leden. De Voorzitter de heer Aarts open de de vergadering en heette allen welkom, maar inzonderheid de drie Ingenieurs en de heer W. Snoek van de Kring Altena en Biesbos, welke laatste voor het eerst deze vergade ring bijwoonde. Hij hoopte dat de heer Snoiek een werkzaam lid mag zijn voor de vereniging. Voorts bracht hij een woord van dank aan dhr. J. A. v. d. Schans, voor al hetgeen hij voor de vere niging gedurende bijna 30 jaren .ge daan had. De notulen der vorige vergadering hadden de bestuursleden en afgevaar digden in druk thuis gehad, en wer den zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd evenals het financiëel verslag. Uit het verslag merken we op dat de ontvangsten over 1949 bedroegen f 115704,15, de uitgaven waren f 112551,70, batig slot alzo f3152,45. Het Noordbrabants Varkensstam boek telt 163 afdelingen met een to taal van 14553 leden. Het bestuursvoorstel dat alle fok-, .dieren aangekocht in andere provin cies, moet afstammen van een ster- zeug en minstens met een B inge schreven kunnen worden, werd zon der stemming goedgekeurd. Voorts werd besloten dat in het vervolg de Kringfokdagen, van de vereniging f150,subsidie krijgen voor him gehouden fokdag, en dat in het vervolg alle verenigingen een verslag omtrent de toestand van het N.-Br. Varkensstamboeik zouden ont vangen. Hierna sluiting. AVIJK EN AALBURG We leven in een bewogen en sombere tijd. Nauwelijks een vijftal jaren na de geweldige wereldbrand die we hebben gehad, komt het ons soms voor, alsof een nieuwe oorlog wfel zeer nabij is. We weten allen nog wel, welk een verwarring er heerste, toen in 1940 de Duitse troe pen ons land binnenvielen. Hebben we nu iets geleerd? Doen wie er moeite, voor, om ook geestelijk- paraat te zijn, wanneer de dreiging van nu tot bittere werkelijkheid zou worden? Inderdaad, er is een kleinie kern van mensen, die trachten een organisatie op te bouwen teneinde de medebewoners van stad en dorp bij te kunnen staan, wanneer dit no dig is. Deze mensen zijn het, die zich verenigd hebben in de plaatse lijke afdelingen van Steun Wettig Gezag. Helaas is het zo, dat zeer ve len te lamlendig zijn, om mede de handen uit de mouwen te steken en mede te werken tot de opbouw van een apparaat, ten dienste van allen. Maai- nu de dreiging sterker wordt gaan nu de ogen van U, lezer en le zeres eindelijk open? Wacht dan niet langer en meld U aan aLs lid van de plaatselijke afdeling van Steun Wettig Gezag. We horen de laatste tijd nog al eens de klanken van: ja maar, is het nu de tijd voor... en dan volgt een heel rijtje, waar het nu in verband met de ernst van de toestand toch eigenlijk geen tijd meer voor is. Welnu, zeker mogen we dan toch deze mensen in onze rijen ver wachten. Als U de toestand zo in ziet. dat de oorlog onafwendbaar is, dan zeker is het Uw plicht en roe ping U onverwijld ten dienste van Uw medemensen bij die plaatselijke afdeling van Steun Wettig Gezag te melden, om in Uw eigen kring straks leiding en hulp te kunnen geven, wanneer dat wat God verhoede nodig zou zijn. Alle vrouwen en#man- nen zijn welkom. Geeft U op bij de bekende adressen. Zaterdag 2 September hoopt Steun Wettig Gezag ©en grote landdag te houden in Dordrecht. Zeer waar schijnlijk zullen ook Hare Majesteit Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aanwezig zijn. De leden van Steun Wettig Gezag zullen gratis met hun ouders, vrouw of verloofde deze landdag kunnen bijwonen. Ook niet-leden van de plaatselijke afde ling worden in de gelegenheid ge steld mede te .gaan, echter op eigen kosten. De leden der plaatselijke af deling worden verzocht ten spoe digste op te geven, met hoeveel per sonen zij naar de landdag denken te gaan bij de secretaris, Hoge Maas dijk A 26. De Oranjevereniging alhier hoopt althans wanneer de om standigheden het toelaten Zater dag 9 Sept. a.s. voor de kinderen een Oranje-dag te organiseren. Het vooorlopige programma is in over leg met de hoofden van scholen aldus samengesteld, 's Morgens tractatiein de school. De leerkrachten zal wor den verzocht de betekenis van het Vorstenhuis voor land en volk aan de kinderen uiteen te zetten. Ver volgens zullen kinderspelen worden gehouden, 's Middags zal getracht worden een kinderoptocht te houden, waaraan kinderen met versierde fiet sen, karretjes enz. kunnen deelne men. Donderdagavond a.s. zal te Hasselt door een delegatie, afgevaar digd door de muziekvereen. „Oefe ning en Uitspanning", de prijzen overhandigd worden die het Has- selt's a Capella koor op het interna tionale concours alhier behaalde. De Gouverneur des Konings zal de vier- eniging toespreken. Een gedeelte van het concert, door het Belgische Koor te geven, 'zal per radio door de Bel gische omroep worden uitgezonden. Deze opening vond plaats in de brandweergarage op Donderdag 13 Juli des nam. 2 uur, onder zeer veel belangstelling. De Voorzitter van het Schoolbe stuur, de heer H. v. d. Heuvel open de met het laten zingen van het le en 3e vers van de 150e Psalm. Las daarna Ps. 89 vers 119 en ging vervolgens voor in gebed. Hierna richtte hij woorden van welkom tot de aanwezigen. In het bijzonder tot Burgemeester v. d. Schans en diens echtgenote, de beide wethouders, de heer G. v. d. Bi,eek en de heer H. Vos, de heer Ubach Inspect, voor het L. O. de Hooggel. Heer Prof. Dr. K. Dijk, de raadsle den, de architecten Groeneveld en de Kluiver, de aannemers Kleinloog en Colet, de heer Roodenburg, Hoofd der School, de heren Kamphuis en v. Dam, afgevaardigden van diverse verenigingen en Hoofden van Scho len uit de omgeving. Spr. noemde 1950 in meer dan een opzicht een mijlpaal voor de school, immers in 1850 werd „zij opgericht, zodat ze than£ 100 jaren bestaat, terwijl de herbouwde en uitgebreide school he den in gebruik kan worden geno men. In de laatste oorlog had het gebouw veel te lijden van de bom bardementen en luchtaanvallen, zo dat bij de terugkeer in 1945 een ru- ine en puinhopen werden gevonden. Thans 13 Juli kan de nieuwe prach tige school in gebruik worden geno men. In de allereerste plaats hier voor dank aan God, daarnaast aan Burgemeester v. d. Schans en het gemeentebestuur, alsmede aan de In specteur voor het Lager Onderwijs, en aan de leden van de Schoolver eniging. Ook de heer Rodenburgen zijn personeel komt dank toe, im mers deze hebben voor schier on oplosbare moeilijkheden gestaan. Het schoolbestuur en de inwoners zijn blij, dat de heer Rodenburg in Gen- deren blijft en een benoeming naar elders niet heeft aangenomen. Hij hoopt dat de heer Rodenburg nog lang aan de school verbonden, zal blijven. Hij brengt ver volgens dank aan de architecten en de aannemers, de dames en heren van het comité, dat een klok aan de school heeft aangeboden. Hij dankt de kerkeraad der Gereformeerde gemeente, die het Werklokaal afstond voor het geven van onderwijs, eveneens het gemeen tebestuur dat voor hetzelfde doel de brandweerkazerne afstond. De school Is voor de ouders van groot belang, maar zeker ook voor de kinderen, omdat deze in de school worden op gevoed in het Woord' van God. Men vergete daarom de school niet in zijn geheel. Spr. verzocht de aanwezi gen te zingen de psalm: Gelooft zij God met diepst ontzag. Hierna deelde hij mede dat van Ds. Moll bericht van verhindering was ontvangen, eveneens van de heer G. Lem en Mej. Kerkhof. Van de architecten was een bloem stuk ontvangen, eveneens van dief am. Hagen en van de'Ned. Herv. Gem. van Genderen. Hierna werd thee en gebak aange boden, waarna het schoolgebouw werd bezich tigd, waarover niets id an lof kan worden gezegd, alles ziet er keurig en wiel verzorgd uit, zodat het voor de jeugd en zeker ook voor het onderwijzend personeel een genot 'moet zijn, "hierin onderwijs 'te ontvangen en te geven. In de gevel boven de ingang is die electrische klok aangebracht, geschenk van de ingezetenen. Nadat alle aanwezigen in de brand weergarage hun zitplaatsen weer had den ingenomen, werd de bijeenkomst geopend met het zingen van het le en "6e couplet van het Wilhelmus, waarna het woord werd verleend aan Burgemeester v. d. Schans. Deze dankte ook namens zijn echtgenote voor de ontvangen uitnodiging. Wees op het feit, dat men na de bevrij ding in de gemeente voor grote zor gen kwam te staan, alles verkeerde in een desolate toesitand, vooral ook wat het onderwijs betrof. Het ont brak aan lokalen en leermiddelen. Spr. is dankbaar dat 'de bevolking toen heeft getoond ruggegraad te be zitten en naast voor ©igen zaken, ook de handen voor de openbare be langen uit de mouwen heeft gesto ken. Ook de scholen hadden hun belangstelling, zodat ook na enkele 'maanden, zij het met gebrekkige mid delen, in Genderen het ouderwijs kon Worden hervat. Ook de jeugd 'moest eerst weer wennen aan het schoolleven. Hij brengt namens het *g©m.-bestuur hulde aan het school bestuur, dat zo spoedig het onder wijs weer pp gang wist te brengen. Aan de heren Blom en Rodenburg en het verdere onderwijzend per soneel. De noodlokalen voor het onderwijs deden ook dienst als kerkgebouw en verenigingslokaal. Spr. brengt dank voor de getoonde gemeen schapszin, aan het gemeentebestuur, de heren van de Centr.- Technische Dienst voor de verleende medewer king, dank ook aan de Inspecteur voor het L.O. de beer Ubachs en diens voorganger voor de krachtige steun, die zij verleenden, eveneens aan de heer Michielsen. Hij wenst schoolbestuur en onderwijzend per soneel met de ingebruikneming yan het gerestaureerde schoolgebouw en met 'tfeit, dat de school haar eeuw feest mag vieren, geluk. Hij hoopt dat men vele jaren in liet genot van het gebouw zal mogen blijven en het onderwijs daarin gegeven op krach tige wijze zal meewerken, om de geestelijke en stoffelijke belangenden ft door W. Kerremans 62. „Kartel, Kartel, als Yonca ter sprake komt verlies je je zelfbeheersing vol komen Jij kunt mevrouw Vermeer en haar dochter toch niet voorstel len voor jouw rekening een specialist te zenden. Bovendien is dat ook niet nodig. De dokter heeft gezegd, dat rust allies 'bij haar in orde zal brem- gen. Veel wandelen en veel rusten, geen opwinding en versterkend voed sel".* v „Ik wil er heen. Ik wil haar spre ken. Wie weet of mijn komst niet een stimulans is ais het tenmin ste bij haar is zoals ik nog altijd hoop. Ik ga morgen naar Breda". „Ik kan het je niet beletten, maar wel ontraden. Wacht in elk geval' tot Lydie terug is. Zij komt over morgen weer thuis, want ze kan niet lang wegblijven van de twee rakker tjes die wie nu hebben. O Karei, het zijn zulke heerlijke brokken. Ze zijn al naar bed, maar je moét mor gen ze eens komen zien". „Ja, ja. Ik zial nog eens zien. Ik heb ook wat voor hen meegebracht. Hier zit 'tin. Geef het hun maar., Er is voor Lydie en jou ook wat bij. Ik had 't me anders voorgesteld, maar nu ik die beroerde tijding heb ge hoord...'1 t „Je ziet het veel te zwaar in ou we jongen. Hiet spreekt immers van- Zelf dat de slagen, die de arme Jo heeft gekregen, haar aangepakt heb ben en ,dat ze van streek is. Het zou wpl een merkwaardige sterke of ge voelloze vrouw moeten rijn, die zulke dingen doorleeft en dan dadelijk kan voortleven, alsof ze een kies heeft laten trekken". „Je 'behoeft geen dokter te zijn om te wetqn dat die verschijnsiëllen wij zen. op zemuwafmatting en hoe dat ge noemd wordt. Manische depressie, ge loof ik dat het heet. Dat Jo hieraan lijdt is, zoals je zegt, niet verras send. Ik had al enige dagen zulke 11100de verwachtingen en dit bericht stoot ze tegen de grond". „Volstrekt niet Karei, vollstrekl niet. Wacht ik zal even wat thee laten komen..." ,,'Nleen doe geen moeit©. Ik ga di rect heen". „Een sigaret?" „Ja graag?" Nadat de witte cylindertjes waren ontstoken, zei Rjeinders, terwijl al sprekende de rookwolken uit rijn mond opwelden: „Die telteurstelling drukt je. Djatbe- grijp ik, maar je maakt het erger dan. het is. Jo is gezond en een sterke vrouw, die na een poosje rust we©r haar gehele oude veerkracht zal terugkrijgen en wanlneer je de terugkomst van Lydie afwacht, die haar gezien en gesproken heeft, zial je 'betier kunnen oordelen. Bjeter in twee betekenissen, in die van juis ter ©ri in die v|an gunstiger". „Wanneer komt Lydie?" „Overmorgen. Zie is naar de ver jaardag van haar vader. We g5dn Woensdag Mjoénie afhalen, die pa ein de twee zoonè. Dioe nu verder niets tot je Lydie hebt gehiöjbrd en zit er niet bij als ©en bedroefdte kraai. N'e cede maris, (wijk niet voor tegen spoed) dat versta je toch zieker notg?" „Ik heb het met Yonca wel ge leefd niet voor tegenspoed te wijken, maar tegen een zenuwcrisis is het moeilijk vechten". „Overdrijf niet meer dan behoor lijk is Roelants. Nu maak je er al' een zenuwcrisis van, terwijl het niet anders is dan een te langdurige en te heftige spanning van die draadjes. Rust commandeert dê dokter en dan komt alles weer in orde Wanne.er het is, zoals jij en ik ook hopen, dan zal je vertraagde declaratie aa;n haar meier uitwerking hebben dan rust of medicijn". „Ik hoop 't Wim. Wil jij deze din getjes verdelen tussen Lydie, jou en je jongens. Ik had miè het over reiken wél wat anders voorgesteld, dan onder deze gedrukte stemming". „Hartelijk dank voor je geschen ken en je denken aan ons in het verre land. Die schoonheid of dege lijkheid van je cadeaux kan ik nog niet prijzen, maar ik vertrouw op je goede smaak en je mensenkennis. Kom lovermiorgen om een uur of vier eens aan, drm kan je het verslag van Lydie horen en dat zal je op knappen". „Blaas haar niet te veel in dat rii de juiste toestand voor mij moet ver doezelen,, want ik zal' 111e zelf heel gauw gaan overtuigen vajn de waar heid". „Die zal je morgen yan Lydie ver nemen, zonder doekjes of andere om windsels". Zij reikten elkaar de hand en Roe lants ging miet trage tred door de straten. Hij was zo verdiept in zijn sombere gedachten, dat hij na ge ruime tijd gelopen tie hebbent zich moest oriënteren, waar hij zich be vond. H©t bleek de Laan van Meer der voort te rijn en hij zette zijin weg voort tot het Buitenhof, dronk een kop koffie en ging naar bed. Laat stond hij op, kleedde zich op rijn gemak, ontbeet lang, bleef al thans aan rijm. tafeltje zitten en ging toen Verpozing zoeken in het M,au- -ritshuis. Lunch. Wat nu? Vrienden of ken nissen bezoeken in Den Haag? Njeen, neen, geen gepraat over alllerülei. Hij slenterde die stad weer in en Weef voor een boekwinkel staan. Openge slagen lag in de vitrine ee;n boekje met gedichten. Het opschrift vaneen der verzen trof hem. „In 'tbittere is kracht". Hij las enkele regels, ging toen naar binnen en vnoeg om bet boekje uit de etalage. „U bedoelt die gedichten van Hen rietta Roland Hiol'st?" vrpeg dte be diende. „Ja met de regel „die daar ontlook in schaduw van de dood" antwoord de Roelants. Met de gedichtenbundel keerde hij terug naar het hotel en ging in zijn kamer de verzen lezen. Piet vers van de dichterës had hem aangegrepen en hij las het verschei dene malen, j cföijmen van cTijmen Nu dringen de dames, Wel meer nóg dan ooit. Niu wordt er met tientjes, 1 j Ein guldens gegooid, Om nog iets te kippen, Voor heel ljage prijs. En Vader bromt telkens „Ze zijn niet goed wijs". Nu staan vele winkels, 'Nog voller dan vod. De winkelier denkt stoms: M'n hoofd slaat op hol. Want ieder wil immers, Een deel van 'de fruit. Veel critische ogen, Ze zoeken maar uit. Ze grissen en graaien, De vrouwen van thans, Voor heel weinig centen, t Een prachtige kans, Om weer iets te kopen, j Voor lagere prijs. Papa denkt: Geen wonder Dat "k vroeg „reeds vergrijs 1 Papa heeft de zorgen jMaar, moeder het geldl Helaas, 'tis te .spoedig, Ook nu uitgeteld. Dus weldra wordt alles, Voor Moeder normaal. Zié blikt in haar beurs, en Ze zucht: Te royaal! TIJMEN. gemeente te bevorderen. Hij brengt dank aan architecten en aannemers en allen die aan de kerkbouw heb ben nïeegewerkt. (Jij wenst deze ge luk met het door hen tot stand ge brachte werk ien de ingezetenen van •Genderen met de ideale toestand, slechts één school en wel 'n school met de Bijbel te bezitten. De heer Ubach, Inspecteur van het L. O. verkreeg hierop het woord en dankte tevens namens de heer Mi chielsen voor de ontvangen uitnodi ging, wenste het schoolbestuur ge luk met haai" schoolgebouw en met de viering van haar eeuwfeest. Hij gew aagde met respect van de ingeze tenen van Genderen, die zich vooral voor 1920 grote opofferingen moes ten getroosten voor de oprichting en instandhouding van haar school. De lof, die Burgemeester v. Schans hem heeft gebracht, werpt hij terug op deze en op het gemeentebestuur, dat in betrekkelijk korte tijd in de gemeente vier nieuwe scholen wist te doen herrijzen. Hij brengt hulde aan gemeentebstuur en raad, voor de verleende medewerking, eveneens aan het schoolbestuur, aan de lueer Roodenburg en diens personeel en hoopt dat deze laatsten van de school zullen maken wat de bewoners van Genderen en omgeving er van ver wachten. Hij roemde het onderwij zend personeel en hoopt en ver trouwt dat de resultaten van het ónderwijs eveneens goied zal zijn en dat de kinderen zullen worden op gevoed tot christelijke en principiële lui. De heer Rodenburg noemde deze d§g voor Genderen een hoogtijdag. Spr. brengt dank aan God nu zijn liefste wensen zijn vervuld en aan gllen die aan de totstandkoming der school hebben meegewerkt. In 1946 werd spr. tot hoofd der school be noemd. Hij aanvaardde die taak on der grote moeilijkheden, er was toen Een bloem zwart-rood geschubt, overwoog hij. Het zwarte dat de smart verbeeldt, het rood dat een uiting is van de kracht. Kracht door Leed. In de schaduw van de dopd ontlook die bloem. In de schaduw, van de dood. Èen beklemmende bange gedachte hield hem bij die woorden. Zpu hij geleid zijn naar die winkel, waar dat boek lag opengeslagen en waar hij Lezen kon pver de schaduw van dé dood? Een voorbereiding? Hij bedekte rijiri. gericht miet bei de handen en durfde niet voort den ken, aan die vreselijke mogelijkheid, dat de dood reeds wachtte voor Yonca's huis. Maar hoie hij oo'k tracht te zich zelf te bemoedigen, die wan hoopsgedachte steigerde" tóch weier in - hem óp. Het was of hij het bonzen al hoorde van de mood lot sbode op zijn deur. Zou dan alle leed dopt Yonca geleden en door hem gedra gen vergeefs rijm geweest? De synrptomëiïi wezen iop ©en ze nuwaandoening, een verzwakking ook. Voortschrijdend zou die ernstig wor den en naar het weinige dat Reiin- ders hem had verteld en waarachter hij veel meer vermoedde dan zijn vriend had geuit, kon hij toch wel begrijpen, dat er voortschrijding was. Als ik eens hier naar een zenuw arts ging en hem die verschijnselen vertelde? Neen, ik weet wat het ant woord zal rijm: zonder onderzoek van de patiente zelf kan ik niets zeggen. (Wordt vervolgd). behorende bi] het bij voedselvergiftiging en allerlei maag- en ingewandbezwaren, alsmede diarrhee,] misselijkheid, opgeblazen gevoel enz. Carbovit is volkomen onschadelijke ahsorhtie-J kool in dragée-vorm, zodat de mond bij het innemen ervan niet zwart wordt.] Veilig altijd Carbovit in huis te hebben. Safety first. Flacon 1 gld. Doos 40 ct.j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5