Wachters Met BAAD en DAAD Gevonden en vnrlnrnn voorwerpen Firma L J. VEERMAN BI] DE BALANS Rotterdam-A hoy' CURSISTEN!! Volksgebruiken in de Hooimaand lopige bezoldigingsregeling, opschor ting van de inhouding voor huisves ting en evenredigheid tussen de sala risschalen van de onderofficieren der K.L. en die der Kon. Marine en Rijkspolitie. Uitvoerig besprak hij het „brandende be vorde rings vraagstuk dat hij ,een tot heden onoplosbaar probleem noemde. Hij drong aan op periodieke bevordering. Tpn aanzien van de inpassing van K.N I,.L.-personeel in de Kon. Land macht, merkte hij op, dat de invoe ring van de periodieke bevordiering de offers, die aan weerszijden moeten worden gebracht ,ten dele kunnen opheffen. Hij verklaarde, dat de on der officieren van Tiet K.NJJ.L. on danks de beswaren van de onderoffi cieren der K.L., (welke bezwaren in een memorandum aan het ministe rie van Oorlog ter kennis zijn ge bracht) %ls kameraden verwelkomd zullen worden. Kieurimg lichting 1952. Op 29 Augustus a.s. zal de keuring van de ingeschrevenen voor de dienst plicht van de lichting 1952 een aan vang nemen. In tegenstellinjg met vo rige jaren, toen de keuring steeds twee dagen vergde, zal de kleuring voortaan zoveel mogelijk' slechts één dag in beslag nemen. De keuring zal in twee gedeelten plaats vinden. In het eerste gedeelte, tijdvak 28 Augustus 1950 Lm. 31 Ja nuari 19 51worden gekleurd de in geschrevenen, die vóór 1 Augustus 1932 zijn geboren. In het tweede gedeelte, tijdvak 1 Februari 1951 tot aan het einde der zitting, worden ge keurd de ingeschrevenen, die zijn ge boren op een datum, vallende in het tijdvak van 1 Augustus t.m. 31 De cember 1932, alsmede zij, die eer der zijn geboren, maar nog niet zijn gekeurd tijdiens het eerste gedeelte vhn de zitting. Dieze bepaling is al dus vastgesteld, om te voorkomen, dat te jeugdige personen voor die mi litaire dienst zouden worden gekeurd. Tijdens de zie zitting woMen boven dien zoveel mogelijk alsnog gekeurd de ingeschrevenen van oudere lichtin gen ,die de keuring reeds haddien moeten ondergaan, doch 0111 de een of andere réden nog niet zijn ge kleurd, alsmede zij, die tijdens de vo rige zitting tijdelijk ongeschikt zijh verklaard, met dien verstande, dat zij, die in het kalenderjaar 1949 voor de eerste maal zijn gekeurd, in Decem ber a.s. 'hum tweede keuring moeten ondergaan en degenen ,;die in het kalenderjaar 1950 voor de eerste maal zijn gekeurd, in Mei 1951 voor de tweede maal ter keuring moeten verschijnen. De keuringsplichtigen, die op meer dan 10 km afstand van de keurings- plaats wonen, kan vrij vervoer wor den verleend. De werkgever is ver plicht het loon aan een keuringsplich- tige voor de eerste keuringsdag uit te betalen. Vergoeding voor loonderving voor een mogelijke tweede en even tueel volgende kéuringsdagen, zal /ah overheidswege geséhieden. De in 1931 geboren alhier wonen de, Nederlanders (lichting 195O, die nog geen oproeping voor de keuring dan wel een bèricht van niet-in- schrijving nog niet hebben ontvangen, behoren zich voor 1 September a.s ter geirrieente-secretarie te melden. Verdronken. De 39-jarige schippersknecht A.J. ten Napel die aan boord van het sleepschip Regina bij IJsselmonde bezig was het ankier te hieuwen, is overboord gevallen. De man kon niet zwemmen en verdronk. Ons Feuilleton door W. Kerremans ^3- Hij sloeg het pas gekochte boekje nog eens open en las een anjder vers van de dichteres„Liefde is star- kêr dan de dood". „Sterker dan dé dood is de lief de en dat weten brengt een .stroom van beloften. Gelen dood kan mijn liefde overwinnen, zij zou blijven le ven, onverminderd, maar... leven zon der Yonca... zonder Yonca". Hij sprong op. „Ik ga weg, uit. Het regent, het stormt. Goed, heerlijk. Het is mij alles welkom. Door de regen en in de wind ga ik lopen. .Nog is niets verloren. Morgen zal ik van Lydie horen hoe het is... in Breda". Hij trok zijn regenjas aan, ippende de deur en trad in de gang, waar een chasseur in zijn richting kwam. „Een telegram voor u meneer. U bent toch meneer Roelants?" Roelants knikte even en nam het papiertje aan, waarmede hij terug ging naar zijn kamer. Hij beefde zo, dat hij het tele gram neerlegde. Een telegram. Het kan alleen uit Breda zijn, van Lydie misschien. Als zij mij moet telegraferen is de toe stand zo ernstig als ik dacht. Mijn Ham s ter aar gearresteerd. De 45-jarige banketbakker C. H. v. B. te Rotterdam is door de politie aangehouden, omdat hij zich had schuldig gemaakt aan hamsteren. Rij tie thee, zeep, fietsbanden, spijsolie, rookartikelen, leer enz. werd ook een bus zilvergeld in beslag genomen. R. is in het hoofdbureau van poli tie ingesloten, wegens overtreding van de hamsterwiet. Men zij gewaar schuwd. Die beeMtelegrafie. Naar aanleiding van bepadlde be richten deelt PTT mede, dat de ope ning van 'een beeldtelegraajdienist tus sen Nederland en Duitsland, in de gebruikelijke betekenis van het woor d, nog niet wordt overwogen. Deze berichten hebbëin slechts be trekking op de mogelijkheid om voor particuliere: instellingen, diie in het bezit zijn van een beeldtel|eglraafin- richting, telefoiongelieidinigen beschik- Herrinnering aan Idle grate trek op Rotterdam-Ahoy' Jan van Riebeeck, in 1618 te Cu- lemborg geboren, heeft vermoedelijk zekerheid dienaangaande bestaat er niet een deel van zijn jeugd doorgebracht te Schiedam. Vaststaat, dat hij op latere leeftijd, toen hij te Amsterdam was gevestigd, af en toe bezoeken bracht aan zijn geboorte plaats zomede aan Schiedam, in wel ke laatste stad hij trouwde met Marie de la Quellerie, dochter van de Waal se predikant te Rotterdam. Zijn naam is verbonden met Hollands Zuid-Afri- ka, waarvan hij de stichter is, gelijk die van Paul Kruger - twee eeuwen later het jongetje dat op 11-jarige leeftijd behoorde tot de talrijke kolo nisten, die het land tussen Kei- en Visehrivier verlieten en toen zeker nog niet kon dromen, dat hij eens president zou zijn. De Grote Trek! Nog altijd spreekt deze gebeurtenis tot de verbeelding, en de leiding van Rotterdam-Ahoy' heeft er dan ook aan willen herinne ren. Op een der mooie plekjes in het Park, vlak bij de Maas, bevindt zich bij de historische vervoermiddelen: de Arend met zijn primitieve wag- gonnetjes erachteraan en exemplaren van de R.T.M. d.d. 1870 en 1890, een compleet ingerichte ossenwagen, waarmede de trekkers hun verre rei zen maakten. Deze overhuifde wa gens waren voorzien van matrassen, God ,help mij. Laat dit niet over mij komen. Neem Yonca niet uit het leven. Hij greep het telegram, trok het open en l,as „Nu weet ik wie Yonca is. Ik weet alles. Kom zelf het mij vertellen. Je Yonca". (Hij gaf een schreeuw, frommelde het papier in zijn zak en rende zon der naar iets om te zien de kamer uit, naar beneden, idle straat op. „Taxi", riep hij; zonder iets van zo'n voertuig te zien. „Taxi!" Mensen bleven staan kijken naar dien opgewonden man, die links jen rechts uitkeek naar een taxi. „Daar ginds meneer, daar staat er een", zei iemand en Roelants was er al heen. „Rijd als de weerlicht naar... het station... Neen ,naar het telegraaf kantoor". 1 „Telegraafkantoor", herhaalde de chauffeur, zo bedaard alsof er niets bijzonders was voorgevallen, alsof niet de gehele wereld' ineens was veran derd. l1 i In de auto krabbelde Roelants op een blad uit zijh notitieboekje „Mevrouw Yonca Vermeer, Gin- nikénweg 72, Breda. Yonca, eindelijk Yonca. Ik ben op weg naar Yonca. Jouw, jouw Karei. Yonca's Ka- rel". „Naar het station", schalde hij Jot de chauffeur toen bet telegram was afgegeven. Die chauffeur had geen haast. baar t e stellen!, waarover zijl foto's en dergelijke kunnen overbnehigefb-i PET beschikt zelf niet over beeld- telegraafapparatuur ten behoeve van het publiek. De toestellen, die voor de .oorlóg voor dit doel aanwezig waren, zijn door dé bezetter weggevoerdver vanging hééft nog niet plaatsgevon den. Diefstal van sigaretten. De, Rotterdams© rechtbank veroor deeld© de 28-iarige bankwerker J. B. en de 27-Jarige loswerkman W. C. A. de B. beiden uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van tweë jaar en zes maanden met aftrek en de 33-jarige F. S. eveneens uit Rot terdam tot een jaar en zes maanden met aftrek. De eersten hebben uit een pakhuis aan de West-Zeedijk ©en half uiillioen sigaretten gestolen. S. had op de uitkijk gestaan. houten water- len drinkbakken, enz. Het in het Park opgestelde model, getrouwe copie van het origineel, ver vaardigd met medewerking van het gezantschap der Zuid-Afrikaanse Unie, laat dit alles zien. Het is een prachtig voertuig, dat uiterst hecht in elkaar zit. Als bewijs van de so liditeit moge gelden, dat voor het ui a- ken van één achterwiel (ongeveer 1,70 m hoog) een kubieke meter zwaar eikenhout is gebruikt. MOEILIJKHEDEN? Abounés kunnen gratis vragen slellen. Wendt u tol de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. Abonné. Ik héb een vriend, die 61 jaar oud isv Hij is' reeds twee jaar onder geneeskundige. Bij de, ziek tever zekéring is hij „uitgetrokken" Hij heeft n.l. 52 welken uitkering ge had. Nu is hij weer bij gijn patroon in betrekking ien ontvangt van, deze zijn volle loon. Hii is echter niet in staat hét zwdarste en inspannendste werk te doen. Van de Raad van Arbeid kreeg hij de mededeling, dat hij riiet voor invaliditeitsrente in aan merking kwam'. Krijgt hii nu hele maal geen uitkering meer, wanneer hij b.v. door ziekte weer voor 99 pet. ongeschikt wordt iom te werken? Moeten hij ©n zijn patroon dan steeds de premie voor de ziekteverzekering blijven betalen „Station? Daar bennie d'r hier twee meneer. Als u me mlaar zegt, waar u heen mot, dan breng ik u er wiel. Staatsspoor of Hollandse?" „Hollandse natuurlijk. Naar Bre da". Wat sukkelde die auto en wat ©en mensen stonden voor het loket achter wie hij zich moest .opstellen. Hij wist niet eens hoé laat er een trein vertrok in de richting Breda. Dioet er niet toe. r Toen hij1 zijn kaartje had gekocht, wrong hij zich dqor hét publiek naar bet dienst tableau en zocht de trei nenloop naar Diordrecht-Breda. Het was kwart over drie ©n de eerstvol gende trein ging om 4.02 uur. Een uur bijna) een vol uur hier zitten wachten, wachten. Hoe kan dat nou? Kan ik niet per auto? Neen, dat duurt nog langer. Voor ik er een heb gehuurd en dan die lange rit. de overtocht over dé Moerdijk. Neen, ik moet wachten en Yonca zit naar mij uit te zien. Hij liep zenuwach tig de hal heen en wieer en mom pelde in zich zelf. Toen plotseling ging 'hij door hét tourniquet naar het perron. Lopen, denken, lachen in zich zelf. Plannen makend, zich voorstellend hoe dé ontmoeting zou zijn en speurend 'naar het verloop der gebeurtenissen. Hoe was dat aan Yonca ter kennis gekomén Wel, eenvoudig. Lydie zou vanmiddag haar gaan bezoeken en Lydie heeft gelegnheid' gekregn Yonca te vertellen van mij. Prachtige vrouw die Lydie, uitstekend werk. Nu zal Yonca opknappen. Hét ant woord heb ik al. Weer haalde hii het AntwoordDiat hangt er geheel van af, hoe lang of hij weer bij Zijn patroóii gewerkt heeft, wanneer de ziekte uitbreekt. Deze vraag is door ons, niet met zékerheid te beantwoor den, daar wij piet genoeg op de 'hoogte zijn van de medische om standigheden. U doet waarschijnlijk het beste u met alle gegevens betref fende de ziekte, duur dier werkzaam heid enz. tot die Raad van Arbeid in uw woonplaats te wenden. X. Wanneer de vader is over leden, mag de moeder dan tegen de helft van haar kinderen zeggen, dat niemand iets .ermee te maken heeft, wat of ze bezit, en mogen de andere kinderen, die zé bevOiötr rechten wil, dan maar nemén wat ze willen? 2. En wanneer er nu kinderen zijinj, die hun vaders erfdeel wel willllén heb- -ben, wat moeten ze dan doen? Be- hort de notaris dan niet er voor te zorgen, dat allés eerlijk verdeeld wordt? 3. Hoe lang duurt het, voor zoiets is afgewerkt? Antwoord: 1. Neè, natuurlijk mag de moeder dat niet doenl Alle kin deren hebben evenveel recht op hu'n erfdeel en kunnen hun rechtmatig deel opeisen. Wanneer de vader en moeder in gemeenschap van goede ren waren getrouwd, is de helft der nalatenschap moeders eigendom plus 1 kindsdeel. 2. Wanneer er kinderen zijn, die hun erfdeel wilen opeisen, doen zé het beste een notaris in de arm te némlen, die nauwkeurig zal berekenen wat ieders deel moet zijn. Voor oneerlijkheid daarbij behoeft u niet te vrezen! 3. Dat kunnen wij u niet zeggen. Diat hangt van zoveel' factoren af, de minderé ,of meerdere ingewikkeldheid dér nalatenschap enz. t telegram te voorschijn en las de heer lijke, verlossende wioorden nog eens over. „Je Yonca*', dat is duidelijk, „Je YonGa", mijn Yonca, zij geeft het antwoord, nog voor ik haar ge vraagd heb. Wat een heerlijke spon taniteit. Het is dus geweest, zoals ds. Lelie zei. Zij heeft mij liefgehad en ik, o drievoudige ezel, p botterik, die haar nooit een woord héb gezegd, mijn liefde zelfs niet op de schuchter ste wij zé hebbén doen blijken. Geen boerenjongen zou zo onbeholpen heb ben gehandeld. Die arme, lieve schat, al die jaren leed door mijn schuld. Als ik maar 'haar moeder niet had opgedragen te zwijgen, misschien zou mevrouw Vermeer dan wel iets .aan Yonca hebben gezegd en dan was al die ellende vermeden. Neen, néén, nu niet dejnfeen aah die ellende. Het is geleden, voorbij en alles in orde. In orde, wat een uitdrukking voor zo'n hemelgeschenk. Yonca, de mijne. Yonca, mijn vrouw. Ja natuurlijk trouwen we. Dadelijk. Over 14 dagen. Nieein, dat gaat niet, ze moet 300 dagen wachten Tan dé dood van... hem. Driehonderd dagen, tien maanden. Maar wat een prach tige tijd zullén wie intussen hebben. Natuurlijk ga ik in Breda wonen, ergens op de Ginnikenweg 10J in de Wilhelminastraat, dicht J}ij haar en. dan gaan we die plaatsen bezoeken, waar ik haar gezien heb. Wat is er een massa te vertellen. Ze weet wei nig van mij;. Niets eigenlijk. Niets van die avond in de tram ein van alles wat er gevolgd is. Ik blijf nu in Breda... Donders, ik heb geen bagage. Niets, geen tandenborstel Henny Bestaat er in Nederland een scnetsfoiok waar ontwerpen in staan voor gevelversiering, bogen bij feestelijkheden enz.? Antwoord: Tot onze spijt is ons een zodanig schetsblok niét bekend. R. Indien een minderjarig kind een vermogen heeft van minder dan f 10.000.—moet dit vermogen dan gevoegd" worden bij dat der louders Antwoord: Het kind is zelf voor de vermogensbelasting belastingplich tig. In dit geval geldt echter een vrijstelling tot f 10.000 evenwel nog te verhogen met f7500. GEVONDENeen gummi regen- cape. Terug te bekomen bij M. Romijn, Sjersesteeg 12, Almkerk. GEVONDENop de Drongelensen- dijk, een damesportemonnaie en te Meeuwen, een jongensriem. Terug te bekomen bij de Post- command ant der Rijkspolitie te Meeuwen. GEVONDENOp de Prov. weg- zuid, een lapje wit katoen. Terug te bekomen bij J. M. Blankers te Almkerk. VERLOREN: Een broche, vanaf de brug tot d'Ulven. M. van Rijs wijk, Aalburgsestraat B 277, Wijk en Aalburg. AAN KOMEN LOPEN, een zwart bonte lege vaars. Inlichtingen te be komen bij de Rijkspolitie te Veen. zelfs. Allemaal niks, niks. Morgen even terug naar Den Haag om de spullen te hallen. In het hotel zullen ze raar ópkijken als ze merken dat de gast van kamier 73 is verdwenen. Neen, dat gaat niet. Ze zijn in stadt om de politie op zoek na"3r de ver miste uit te zenden. Hij ging naar het loket van de te legraaf én verzond een stadstelegram. naar het hotel, dat hij Je volgende dag zou terugkeren. Toen weer het verrukkelijk denken. Wat een verschil. Een half uur ge leden duisternis, onrust, vrees, angst en nu allés opgeruimd en doorblon ken van gloed en schittering. - Het verlangen, met éindelijk het berei ken, het onblusbaar verlangen dat nu jijbelt in mij, "het verlangen mét een toekomst, waaraan we §dmen, Yonca en ik, kuhjnien werkeni- Yonca en ik... samen... Hoe zal het zijn als ik straks bij haar kom? Zdl Lydie er nog zijn? Stellig niet. Ik zal met haar alleen zajm en alües tegen haar kunnen zeggen. Wat 'n massa is er tie zeggen en elk woord zal haar en mij gelukkig miaken. Zij zal antwoorden. Denk toch eens aan KareiYonca zal tegen je spreken „niet zoals vroeger op eeij afstand, met een gordijn tus sen ons en een waéfot voor omze lippen, maar vrijuit, over hoé ik haar heb liefgehad en 'hoe dom ik heb' gedaan en dan zal rij spreken en mij vertellen, dat zij rnij Hief heeft ge had en naar mij heeft verlangd en dat wij al die kostelijke, verloren jaren hebben laten voorbijgaan met gesloten mond. (Wordt vervolgd,). 1 HET NIEUWE PIIAflill/l met de goede SCHOOLBEHOEFTEft Bent U bevorderd of gaat U naar een hogere school Bestel dan Uw Schoolboeken en Schoolbenodigdheden bij ons 11 Wij garanderen U een correcte en vlugge bediening BOEKHANDEL Telefoon 19§ HEUSDEN De maand Juli heeft haar naam te danken aan Julius Caesar, die in dezé maand werd geboren. Op de boerenkalender heeft ze ech ter reeds eeuwen dé naam van: Hooimaand. De Middeleeuwer sprak in dezelfde geest en noemde ze Maaimaajnd. In vroeger tijd Zwermden, zoriond de langste dag, tal' van „hanneke- maaiers" de grens over uit Duits land, om in oris land bij dé hooi bouw behulpzaam te rijn. Vooral in Friesland, waar veeteelt en zuivelbereiding in de agrarische gebieden, hoofdmiddel van bestaan zijn, is de hooioogst steeds van zeer groot belang geweest. Was deze geëindigd, dan tracteer de de 'boer gul op spekpannekoe ken. Dit afscheidsmaal noemde men de „hooifiooi". Die tractatie bepaalde zich niet alieein tot de arbeiders, maar allen, die met de oogst had den meegeholpen, kregen hun deel. „Siunt Jaopik". Op de zandgrond is de roggebouw steeds van groot belang geweest en daar deze oogst goeddeels diende tot voorziening in de eigen behoefte, was het maaien en binnenhalen van dit graan immer een belangwekkende ge beurtenis. 25 Juli, met „Sint Jaco bus", kon de rogge worden gemaaid. Die pachters waren eertijds con tractueel verplicht da boer bij Je oogst behulpzaam te 'rijn, doch meest al kwamen deze dan toch nog han den tekort, daar de werkzaamheden zo spoedig mogelijk moesten worden beëindigd. Naarmate het leinide van de oogst- arbeid naderde, steeg vaak ook de vrolijkheid, waartoe voor een riiet gering deel da overvloedig geschon ken jenever zal hebben medegewerkt. Deze geestrijke drank mocht door de arbeiders in onbeperkt© mate, ge heel naar believen dus, uit de vaak fraaie tinnen kannen worden' ge schonken. Was de oogst „op de balken" en dus teneinde, dan trok de eerstvol gende Zondag de jeugd, tevreden, van café tot café, om het „stoppelhanen" te vieren ©ri er, zo lang zie daartoe tenminste in staat was, te dansen- Een week later volgde de pret voor de leden der oudere generatie, die zich niet minder in d©ze onbe tuigd liet. In later tijd wijzigt zich het feest vap sfoppelhanen zodanig, dat de pr©t meer binnenshuis gemaakt wordt en dus niet meer zo luidruchtig is. In Duitsland bond men bij de roggeoogst de laatste garf stijf vast, zo symbolisch aangevend, diat die „Roggenmuhne" was gevangen, de boze geest, die bij het dorsen zou worden vernietigd. Niet alle halmen sneed de Duitse boer af, doch enkele restten, na dé oogst, op de .akker, bestemd voor Dionars paard, het Hieljagerspaard. Daar, in later tijd, de apostel Pe trus deze Germaanse god substi tueerde, kreeg dit bos jé roggethal- men de naam van „Petersbosje" en het stuk land, waarop ze heen en weer wiegelden, werd „Petersbuit" ge noemd. Voor de „Herigotsvögei" liet de boer wat rogge^aren vallen. Tot deze categorie van vogels, die in de oertijd met een aureool' van heiligheid was omgeven, behoorde ook de haan! „Sunt Jaopik" is eeuwenlang een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2