SPECIALE AANBIEDINGEN in: KOMT ZIENKOMT ZIEN KOMT ZIEN I DE HUISVESTING Ons Landbouwlioekje. Burgerlijken Stand Geb. Lakens 200x250 per stel f 23,90 Geb. Lakens 160x250 per stel f 18,90 Effen Lakens 160x235 Slopen vanaf Theedoeken vanaf f 9,00 f 2,75 f 125 Baddoeken 1,25 - 1,50 - 2,25 - 2,50 Washandjes (Badstof) 25 cent Blauwe-, Rode- en Grijze Blokdoeken Ontbijtlakens en Tafellakens Diverse stukgoederen Effen-, Gestreepte-, Gekleurde- en Gebloemde flanels Wijkschestraat N 21 H|e u s d e n in woonoorden van gezinnen uil Indonesië. BIJ Met grote belangstelling heeft hieel het Nederlandse volk de reis gevolgd van het „ooievaarschap'' Atlantis, dat bij aankomst in Nederland ruim 60 kleine passagiertjes meer telde, dan toen het uit Indonesië vertrok. Me nigeen heeft zich afgevraagd: waar moeten al deze gezinnen uit Indonesië en de duizenden gezinnen die nog vol gen zullen, in Nederland worden on dergebracht? In alle Nederlandse ge meenten, steden zowel ais dorpen, worstelt men nog steeds met de wo ningnood. "Waar zal men dan de ruim te vinden die nodig is om deze land genoten uit Indonesië huisvesting te verschaffen? Ziedaar een van de grootste pro blemen waarvoor de „coördinatie commissie voor gerepatriëerden", die kort geleden uit vertegenwoordigers van vele ministeries werd samenge steld, zich geplaatst ziet. Deze com missie heeft ook andere taken: zij moet de regering adviseren over soci ale bijstand, geneeskundige verzor ging, arbeidsbemiddeling en onder wijskwesties ten aanzien van deze landgenoten. Maar de moeilijkste taak is voorlopig wel die van de huisves ting. Ongeveer 60 pCt. van de repatri- ërenden blijkt zelf voor huisvesting te kunnen zorgen bij familieleden en kennissen in Nederland. De overigen worden, als zij in Nederland aanko men, voorlopig ondergebracht ineen dertigtal woonoorden en opvangcen tra, die op verschillende plaatsen in Nederland zijn of nog worden inge richt in voormalige D.U.W.- en ande re kampen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld ieen aantal van deze woon oorden te bezoeken en het zal u zon der twijfel interesseeren hoe de ge zinnen uit Indonesië zich daarin heb ben geïnstalleerd. Door de autoriteiten is vooropge steld, dat het gezinsverband in ieder geval niet mag worden aangetast. Ie der gezin beschikt dan ook over en kele eigen ap ar lemen ten. Er is in alle woonoorden één centrale keuken, die de voeding verzorgt voor alle be woners. De menu's zijn met grote zorg samengesteld onder voortduren de controle van de voedingsraad. Er wordt op z'n „Hollands" gekookt om dat het gehele streven van de regering erop gericht is deze mensen volko men in te passen in de Nederlandse samenleving. En het blijkt, dat deze Hollandse kost over het algemeen goed in de smaak valt, al is het na tuurlijk onbegonnen werk om het iederéén naar de zin te maken. Zo was er b.v. in Woerden een vrouwtje, dat zich beklaagde over het feit, dat er iedere dag worst op het brood gegeven werd, terwijl ze niet van worst hield... In Woerden zijn drie woonoorden ondergebracht. In het voormalige mi litaire barakkenkamp aan de Singel wonen 20 gezinnen. Eik van deze ge zinnen beschikt over een woonruim te-oppervlak van 6 bij 6 meter, ver deeld in een woonkamer en in twee of drie al naar gelang van de grootte van het gezin slaapboxen. pr is voor een eenvoudig meubilair gezorgd en dank zij de goede gaven van de Woerdense bevolking konden in elk der woonvertrekken wandver sieringen worden aangebracht. Het tweede woonoord in Woer den is eveneens een barakkencom- plex, waarin 34 gezinnen onderdak kregen. Bovendien is een oude kazer ne als woonoord in gebruik genomen voor 20 gezinnen. De soldatenkamers zijn met eenvoudige hulpmiddelen veranderd in woon- en slaapkamers. In Zeist is een 12-tal gezinnen ge huisvest in een grote en fraaie villa „Nuova". Dit opvangcentrum is be doeld als doorgangshuis. In Nijmegen woont een tiental ge zinnen van personeel der Koninklij ke Marine in z.g. „nissenhutten", dat zijn zéér ruime tweekamerwoningen, voorzien van vriendelijke geveltjes, waarin het zeer^ goed wonen is en waarop menig jonggetrouwd echt paar jaloers zou zijn! In Eist, waar het woonoord de haam draagt van „Snoode Hoek", wonen 21 gezinnen in z.g. Zwitserse woningen. En in Randwijk tenslotte zijn negentien marinegezinnen on dergebracht in woonoord „DeHaar". Dit waren enkele van de ruim 30 woonoorden, die dank zij de goede zorgen van de D.U.W. zeer goed' be woonbaar zijn gemaakt en waarin de gezinnen uit Indonesië zich over het algemeen zeer wel thuisvoelen, al blijft natuurlijk het verlangen be staan naar een echte woning. Het verblijf in deze woonoorden is echter van tijdelijke aard. Zospoe- dig mogelijk wordt getracht voor de ze gezinnen blijvende huisvesting te vinden. De medewerking van gemeen tebesturen en van particulieren is daarbij onmisbaar. WORTELPRODUCTIE als bron van organische slof. Daar velen in landbouwkringen de organische bemesting door stoppel en wortelnetten wel zal interesseren, héb ik het volgende overgenomen uit „De Nieuwe Veldbode" van Don derdag 29 Juli j.l. Dr. Goedewaagen en Dr. Schuur man, van Groningen TNO, behande len het probleem van de wortelpro ductie op bouw- en grasland als bron van organische stof in de grond. Het is reeds lang bekend, dat de landbouwgewassen met hun wortels en onderaardse stengeldelen aanzien lijke hoeveelheden organische stof in de grond kunnen brengen en dat na de oogst der gewassen ook de stop pels daar in belangrijke mate toe kunnen bijdragen. Voor een juiste beoordeling van de behoefte van de grond aan organische bemesting zal men zich dus rekenschap moeten ge ven van de hoeveelheid organische stof, die door de gewassen zelf in de grond wordt afgezet en daaraan bij het onderbréngen van de stoppel nog toevoegen. Voor 't grasland beschikt men in Groningen op grond van ei gen bepalingen over een globiate in druk van de wartelprod uctie van het grasdek per ha en van de verdeling van de wortelmassa in de grond. Ten aanzien van de akkerbouwge wassen beschikt men over veel min der eigen gegevens, zodat men voor al moet steunen op literatuurgege vens. Bij het verzamelen daarvan ble ken de opgegeven wortel- en stop pelopbrengsten zelfs voor één en het zelfde gewas sterk uiteen te lopen. Dit nu behoeft niet te verwonderen, tiaar tussen diverse gewassen en zelfs tussen de rassen van eenzelfde plan tensoort grote verschillen in bewor- telings vermogen bestaan. Daarbij komt, dat de wortelontwikkeling in hoge mate afhankelijk is van bodem- omstandigheden en andere groeifac toren, die bij de bemonsterde ge wassen uiteraard aanzienlijk kunnen hebben verschild. Daarbij kunnen érnstige fouten zijn gemaakt, daar het hoe veelheids wortel onderzoek ho ge eisen stelt, waaraan onderzoekers niet altijd kunnen voldoen. Toch is het mogelijk gebleken tot globale gemiddelde cijfers te komen, waarbij ook de grote verschillen tussen de gewassen duidelijk tot uiting komen. Wij lalen in het midden, hoe ze zijn verkregen en bepalen ons tot een opgave van cijfers, gevende de ge middelde opbrengsten aan wortels van een aantal landbouwgewassen in quintalen (wan 100 kg) per ha in tie laag van 0-20 cm, berekend uit de tussen haakjes aangegeven aantal len auteurs van eigen onderzoek. Deze bedragen voor: rogge 31 (11), haver 28 (10), wintertarwe 26 (10), wintergerst 21 (3), zomertarwe !15 (4), zomergerst 14 (8), voiederbiefcen 8 (2), suikerbieten 6 (2), aardappelen 3 (2), karwij 39 (1), koolzaad 29 (5), gele mosterd 10 (1), lucerne 57 (4), rode klaver 22 (4), witte klaver 14 (1), paardebonen 12 (3), hopperrups- klaver 10 (2), lupine (blauwe en gele) 9 (4), wikken 7 (3), erwten 4 (5) en serradella 3 (3). Bij vergelijking der wortelproduc- liegegevens der graangewassen valt op, dat de wortel- en stoppelgewich ten der wintergranen, vermoedelijk door de langere vegetatieduur, hoger zijn dan van de overeenkomslige zo mergranen. Gericke vond in Duits land overeenkomstig verschil tussen winter- en zomerrogge. Er is echter ook een belangrijk verschil tussen de graansoorten onderling. Het zomer gewas haver staat met 2800 kg/ha bovenaan, terwijl tarwe een hoger rendement aan wortels geeft dan Een zeer geringe wortelproductie komt bij de hak vruchten en dan vooral bij aardappelen voor. Bij een opbrengst aan knollen van 30.000 kg/ ha, bedraagt het drooggewicht der wortels slechts 1 pCt. van de op brengst aan knollen. Gericke vond 1.1., Klaesener bij 3 rassen gem. 0.5 pCt. Ook tie bieten geven lage waar- deiu waarbij natuurlijk alleen de ei genlijke wortels, niet de bieten, in rekening zijn gebracht. Een zeer bevredigende wortelop brengst geven de éénjarige planten koolzaad en karwij, hoewel de op brengst van karwij wegens het tekort aan gegevens nog wat onzeker is. Van de meerjarige vlinderbloemi gen geeft rode klaver een goede wor telopbrengst, maar dan van witte klaver. Overigens bieden deze gemid delde waarden weinig houvast, daar liet wortelgewicht sterk toeneemt met de leeftijd der planten, die in de lite ratuur niet altijd vérmeid wordt. De hoogste voor rode klaver ver melde waarde is 3800 kg/h.a, waar lucerne met 7500 .en een hoogste ver melde opbrengst van 8500 kg/ha nog ver boven uit komt; mogelijk was dit gewas 4 a 5 jaar oud, daar in Gro ningen voor een goed driejarig gewas 4000 kg/ha werd gevonden. In tegen stelling hiermede gaven de éénjarigé of slechts korte tijd gekweekte vlin derbloemigen e.a. groenbemiesters slechts een gering wortelgewicht. Voor de niet-overjarige groenbe- mesters heeft het Proefstation leen b§gin gemaakt met het onderzoek. Bij rode klaver, op 30 April 1949 onder zomergerst als dekvrucht ge zaaid, werd in September 1949 ge vonden 400 kg/ha (luchtdroge) wor tels. Wat bij een 3000 kg/ha boven gronds 13 pCt. van de groene delen zou zijn. Gericke vond voor het re latieve wortelgewicht der groenbe- mesters gem. 17 pCt. Ir. Meyers gaf voor het drooggewicht van de boven grondse massa van stoppelklavers, onder dekvrucht gezaaid, en van eni ge nagewasaen gem. 3000 kg/ha, wat bij een relatief wortelgewicht van 17 pCt. het gemiddelde zou doen stij gen tot 3400 kg/ha. Waarmede men zich een idee kan vormen van de totale hoeveelheid drogiestof, die met deze groenbemesters gemiddeld in de grond wordt gebracht. De volgende maal over de practijk- Vaarde van de wortel productie. Andel. B. v. HOVEN. DE WERKEN c.a. Geboren: Cornelia W., d. van A. Hoeke en C. Wieringa; Hendrik J., z. van J. Meijer en J. Slendebroek; Johannes, z. van A. de Pender en P. Rijken. Getrouwd: Huibert de Groot, 26 j. en Johanna C. Groeneveld, 22 j.; Laurens Klootwijk, 26 j. en Jacomij- na G. v. Andel 24 j.; Marinus v. Vu ren, 29 j. en Cornelia A. Slagmolen, 21 j.; Jan A. Visser, 21 j. en Cornelia v. Breugel, 19 j.; Jan Hakkers, 34 j. en Adriana M. v. d. Stelt, 26 j. Overleden: Pietronella v. Haaften, echtgen. van J. v. Rosmalen, 73 j.; .Willemina Jacoba van Herwijnen, wed. van A. Vroegh. LU LU WITTE WEEK ROELOF DE WIT ROELOF DE WIT rn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4