DE OORLOG. Binnenland Buitenland nog steeds geven wij u de kans Een goed en goedkoop boek te kopen DINAND STUFKENS BOEKHANDEL Fa. L. J. VEERMAN - HEUSDEN Koning Leopold in België teruggekeerd. best.uur voor de beschikbaarstelling vq a "de bejkler, de Hoofden van scho len en $e Badmeester voor ham me dewerking." Hij verheugde zich over 'het feit, .idat 'die wedstrijd zo spor tief was verlopen en sprak de wens uit ,dat op cte ingeslagen weg zal! worden vioqrtgégaan, tot welzijn van het kind en die volksgezondheid. VEEN 1Op Donderdag 3 Aug. hoopt voor de Ger. Gem., des nam. 2.30 en 7 uur in de 'diénst des WotQirldfsi voor te gaan, Ds. van Dam van Wer kendam. Onder leiding van het perso neel maakte tie hoogste klasse der Chr. school een reisje naar Arnhem en Nijmegen en omgeving. De gehele dag werd volop genoten. Zeer vol daan was men 's avonds circa 10 uur weer thuis. Vrijdagavond half 8, zal in de Ned. Herv. Kerk, het geheel gerestau reerde kerkorgel in gebruik genomen worden. WIJK Op de R.H.B.S. te Gorinchem werd bevorderd van die 3e nahr de 4e klas, Corn. Bonman alhier. Op Woensdag 19 Juli maakten de Ned. Herv. Jeugdve renigintgen hun jaarlijks uitstapje, ditmaal over de Vieluwe. Otn circa 5 uur werd gestart en koers gezet naar Zeist, waar twee ou de 'bekenden werden opgepikt. Van daar ging het over Amersfoort, waar het Belgische vluchtehngenimonument werd 'bezichtigd, Mjkerk-Putten naar 'Harderwijk. Na wat gelbruikt te heb ben, werd een rondvaart gemaakt over het IJsselmleer. Vah hier liep de tocht vertier langs het Uddelieimeer in de richting Apeldoorn. In Hoog- So eren werd nog even halt gehouden bij de echoput. In Apeldoorn was het de Juliana-toren waar de tocht werd onderbroken. Hier genootmen van de lachspiegels, autobaan enz. Om circa 2 uur werd de reis voort gezet langs het paleis Het Loo, over Woeste Hoeve, waar bet oorlogsmo nument werd bekeken, naar Arnhem. In het park Rozendaal haalden ver schillenden een nat pak bij .de bedrie gertjes, doch vol moed toog men weer verder via Oosterbeek, weer langs een oorlogsmonument naar R'henen, waar een bezoek werd ge bracht aan Ouwehands dierenpark. Om 9 uur werd van hier de terug1- reis aanvaard. 1 WIJK EN AALBURG Onze vroegfere dorpsgenoot J. J. van der Pol Azn., slaag die dezer dagen voor het examen „Sociaal Recht", afgenomen door de Bond van Belastingconsulenten te 's Graven- hiagie. Naar wij yernemen is aan de fa. Gebr. v. Alphen, timmerfabriek, alhier, het machinaal timmerwerk op gedragen voor: 40 woningen te Utrecht, 16 wo ningen te Arkel, 18 woningen te Gdr- oum, 50 woningen te Wageningen, 6 industriehallen te 's Bosch, uitbrei ding Plantenziek'tekundige Dienst te Wageningen, schpol te 's Bosch, 130 woningen te 's Bosch, 12 woningen te Zaltbommel. WOUDRICHEM Op de Nijverheidsschool voor Meisjes te Gorinchem slaagde voor het diploma Kinderverzorging Mej. Janny Kool alhier. Aan de jongeheer P. Wester laken alhier werd op de Avondhan delsschool te Gorinchem het diploiïia voor Ned. Handelscorrespondentie uitgereikt. Afan architect A. Penning te Almkerk is* door de gemeente opge dragen het maken van plannen voor de bouw van 2 'dubbele arbeiderswo ningen en 2 duplexwonimgeh. ZUILICHEM Die hieer "Hi. C. "Schrievcr Jr. alhier slaagde voor het ,MuTo-diplomia A. Zaterdagmorgen om 7.30 uur land de de Dakota, 'begeleid doör Spitfires op het vliegveld Eviere bij .Brussel en zette Koning Leopold, na lange jaren de voet bp de <Relgische bodem. Kroonprins Boudewijfa en Primls Al- bert waren met de Koning miedege- komen, 'de eerste in een apart vlieg tuig. 1 Een muziekkorps zette het „Te Vel de" in, waarop de Brabanponnle volg de. Da Koning groet ien ieder staat roerloos. Da, Koning gaat vervolgens langs de troepen eb begeeft zich n(aar de gereedstaande auto's, die de Ka ping en de Prinsen en de autoriteitett door de stad naar Laekein zullietn bren gen. In de voorste auto nemien plaats de Koning rnet de eerste minister. .Voorop gaan 4 .geblindeerde auto's van de Gidsen ,dan volgt de Ko- Ininlldh'kle wiagep omgeviep door 4 mo torrijders. In de tweede auto heb ben de beide Prinsen plaats genomen, daarachter volgen "auto's met autori teiten. De gehele weg is afgezet door politie en militairen. Incidenten doen zich niet voor, alleen hier en dar wordt gefloten ,doch 'bij het paleis juichen de mensen de vorstelijke personen toe en róepeti „Leve de Koning". Na zijn aankomst komen een aan tal personen de Vorst begroeten, ter wijl verder de gehele dag aan het pa leis BloeiméP worden bezorgd. Toen de Koning met de beide Prinsen zich aan het volk vertoonide, brak een geweldig gejuich los. Vrou wen snikten en mannen hielden kin deren in de hoogte. Om kwart over een hield de Ko ning een radiorede, waarin hij aan kondigde alles te zulllen doen om de nationale verzoening te 'bereiken. Na de Kro,onraad, waarddn ook Regering overweegt maatregelen te gen p o s 11 u i venhoud er s De houders van postduiven zijn van Regeringswege reeds enige malen ge attendeerd op de schade", welke hun dieren aan land- en tuinbouwgewas- sen toebrengen. Om deze schade zo veel 'mogelijk tegen te gaan, is de postduivenhoucfers verzocht hun die ren veelvuldig opgehokt te houden en goed te voeden. Nu blijkt, dat ver schillende bezitters van duiven dit verzoek in de wind hebben geslagen én dientengevolge in sommige stréken yan ons land de gewassen aanzien lijke schade hebben geleden, over weegt de Overheid bet treffen yan maatregelen tegen onverantwoordelij ke postduivenhouders. Het zal on der meer afhangen van de uitslag dner enquête, die momenteel over het gehele land wordt gehouden of deze maatregelen langs de weg van gemeentelijke verordeningen dan wel bij algemene maatregel van bestuur zullen worden getroffen. In ieder ge val ligt het in de bedoeling van de Overheid zoveel mogelijk een einde te maken aan de overlast, welke de land- en tuinbouwers van rondvlie gende postduiven omidervin'dlen. Besmettelijke veeziekten in Juni '50. .Blijkens publicatie in de Staats courant van 20 Juli j.l'. waren in de 'maand Juni 19 boerderijen 'besmet met mond- en klauwzeer, n.l'. 1 in de provincie Gelderland, 8 in de pro vincie Utrecht, 3 in de provincie Noordholland, 3 in de provincie Zuid- holland, 3 in de provincie Zeeland en 1 in de provincie 'Noordbrabiant. De schurft bij de éérihoevige die ren en. de schapen kwam' in genoem de maand voor op 21 bedrijven, waar 539 dieren waren aahgetast. Deze bedrijven waren als volgt over de verschillende provincies verdeeldGro ningen r, Friesland 2, Drenthe 1. Overijssel 3, Utrecht 4, Noordholland 1, Zuidhiolllland 6 en Noordbr abant 3. Het rotkreupel 'der schapen werd geconstateerd bij' 803 'dieren' pp 25 bedrijven, gelegen in de provincies: rGroningien 1, Friesland 1, Drenthe 1, Overijssel 5, Gelderland 2, Utrecht 2, Noordhol'land 10 en Noordbra- bant 3. 1 Grote schade door hevig onweer en brand. Tijdens het lievige onweer dat bo ven de gemeente Wieerselo woedde, is een 40-jarige moeder van 4 kin deren, door 'het hemelvuur getrof fen en op slag gedood. I11 Hogezand is de bliksem gesla gen in een cartonfabriek. Drie mil- lioen pakken los stro vatten vlam. Met 25 stralen werd de brand be streden en na ongeveer 7 uur hard werken was men het vuur meester. Ruim 4000 ton stro ging in vlam men op. Een andere cartonfabriek te Hoo- gezand is uitgebrand, doch niet ten gevolge van blikseminslag. 100 brand weerlieden hebben urenlang gevoch ten tiegen een enorme vuurzee. De schade wordt op meer dan één millioen gulden geraamd. Nij kerk heeft ook een zwaar nood weer gehad. Er zijn hagelstenen ge vonden van bijna vier c.m. doorsne de. Zij werden met zulk een kracht tegen de ramen geslingerd, dat hon derden vensters braken. Pannen wer den van de daken gerukt en zware bomen ontworteld. De wegen lagen bezaaid met afgerukte takken. Ver scheidene stralen waren overstroomd. Het meeste fruit is van de bomen gewaaid. De ramen van de broeikas sen zijn vrijwel alle gebroken. S.S.-er trouwde onder valse naam. De S.S.-er B. B. uit Deventer heeft jarenlang onder een valse naam ge- geleefid. Hij vocht aan het Oostfront. Na de capitulatie wist hij in 's-Bosch te komen, waar hij in 1946 onder een valse naam in het huwelijk trad. de ministers deelnamen, bood Du- vieusart het ontslag van het kabinet aan. Die koning verzocht hem' echter in functie te blijven, hetgeen die pre mier toezegde. Hij zial intussen con tact opnemen om na te gaan of ver zoening mogelijk is. Tot heden kwamen in België geen orde verstoringen voor. In het mijlrijgebied van Luik zijn wilde stakingen uitgebroken. lOp tal van plaatsen werden daden van sabotage gepleegd, tot heden nog zonder resultaat. Verschillende aan slagen opde spoorwegen, io.m. ook op de lijn Amsterdam-Parijs, mis lukten eveneens. Hij had in den Bosch een verhaal opgehangen, dat hij uit Indië was ko men vluchten en daar zijn papieren was kwijt geraakt. Hij zétte een ach ter voegsiel achter zijn naam en wist met behulp van vier getuigen op het Kantongerecht in Brabants hoofdstad zijn identitieit aangenomenle krijgen. Aam zijn aanstaande vrouw had hij niets over zijn verleden verbeid én haar wijs gemaakt, dat zijn ouders in het buitenland vertoefden. Na ge huwd te zijn vertrok hij naar Den Haag, waar hij in September 1947 werd ingeschreven. Hij nam deel aan de verkiezingen en trad zelfs in dienst van een semi-overheidsinstelling. Weer een hamsteraar geverbaliseerd. Tegen een bewoner van 'de Java- straat te Amsterdam, bij wie een grote hoeveelheid levensmiddelen en huishoudelijke artikelen werd gevon den, is proces-verbaal opgemaakt. De hoeveelheid, bestemid voor een gezin van twee personen, kon, nadat zij in beslag was genomen, nauwelijks gestouwd worden in de grote perso nenauto van de politie. Uitgesteld jaarbeurshezoek van Antilliaanse zakenlieden. Wegeins gebrek ,aan belangstelling van de rijde der AJntiManein voor een bezoek aan de as. Najaarsbeurs wellicht ojm. tengevolge van de ge spannen internationale toestand zal die tijldlePs dieze beurs in. voor bereiding rijpidlè Antilllen-Dag geen doorgang kunnen vindleln. IIEUSDEN De v.v. „Heusden" hield Donder dag 20 Juli haar jaarvergadering. De Voorzitter opende de vergadering en heette de .aanwezigen hartelijk wel kom. Hij betreurde het dat er zo wei nig leden aanwezig waren, slechts 35, doch dit schijnt voor Heusden niet vreemd. Na een terugblik te hebben geworpen op het afgelopen jaar en daarbij tevens memoreerde dat die vereniging op 15 Aug. haar éerste lustrum viert, gaf hij het woord aan de secretaris voor zijn jaarverslag. Hieruit bleek dat de vereniging thans 133 leden telt, waaronder 105 senio ren en 28 junioren. De secretaris wees er op dat er in deze nog veel te bereiken valt en wat in het afge lopen jaar is tot stand gebracht, met name het speel ter rein. Hij dankte al len die hieraan hebben medegewerkt, zowel financieel als daadwerkelijk. Met de wens dat allen eensgezind aan de opbouw van de vereniging zouden medewerken werd dit verslag beëindigd. Hierna werd de penningmeester het woord verleend voor zijn finan- ciëel verslag en hieruit bleek welke ontzettende geldelijke offers dit af gelopen jaar gebracht zijn. Alleen aan het- terrein circa f4500, terwijl De Jaarbeurs, die een open 00? heeft vo,or de moeilijkheden yan de gteldePde situatie, geeft er daarom' de voottikëur aan van biet houden vlan eein Antilllen-Dag tijdiens de Niajaars- beurs af te zien en 'deze nader te overwegen voor een volgejnide beurs. Vertrouwd wordt, dat het voor nemen alsdan zal' ktunnep slagen. Vierling geboren, doclh overleden. Een 32-jarige Zuid-Italiaanse boe renvrouw, heeft voor de tweede maal in drie jaar liet leven geschonken aan een vierling. De vierling kwam twee maanden te vroeg ter wereld. Na 27 uur te hebben geleefd, is die vierling overleden. De eerste is ge zond opgegroeid. Twee vliegtuigen neergestort. Een groot vliegtuig met 33 perso nen aan boord is ten Noorden van Myrtie Beach (South-Carolina) neer gestort. In Midden-Noorwegen is een Noors toestel verongelukt. Daarbij zijn 3 personen om het leven gekomen. Mackenzie King overleden. De voormalige Canadese eerste mi nister Mackenzie King, is te Ottawa in de leeftijd van 75 jaar overleden. Mackenzie King kreeg longontste king. Hij bevond zich toen in zijn zomerverblijf te Kings'mere, 30 km. van Ottawa. Hij is nooit geheel gene zen van een stoornis in de bloeds omloop, die zich openbaarde toen hij zich in September 1948 te Parijs be vond. Weeskinderen laten verlioingieren. De 75-jarige weduwe van de Fran se generaal Pallu is te Versailles ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en 50.000 franc boete. Zij was voorzitster van de „Ver enigingen voor moeders en kinderen" die het beheer voerden over kampen. Deze kampen waren ongelooflijk sme rig en het voedsel, bestemd voor 100 weeskinderen, werd door de leiding der kampen gebruikt, zodat de kinde ren honger leden. 13 kinderen zou den door de nalatigheid van verdach te £ijn omgekomen. Tot twee jaar gevangenisstraf en 30.000 franc boe te ieder werden twee dokters veroor deeld. Twee verpleegsters kregen 3 jaar gevangenisstraf en 20.000 francs boete. verder, reizen, materiaal en dierge lijken nog qjrea f1100 vorderden. Alzo een bedrag van rond f 5600. Een bedrag om van te duizelen voor een 4e klasser. De penningmeester gaf als zijn mening te kennen, dat de vereniging er echter goed voor staat en dank zij het gemeentebestuur van Heusden, zal in verloop van 2 jaar, misschien eerder, de totale schuld van f2250 zijn afgelost. Hij wees dit aan de hand van de normale inkom sten aan. Ook hij bracht dank aan allen die met hun financiële mede werking de vereniging in staat had den gesteld een groot werk voor de vereniging uit te voeren. Hij bracht verder een woord van hulde aan de heren A. de Moor en G. 'Schouten vooor hun correct en zuinig beheer op het materiaal. De heren W. Geer- lings èn G. Vos hadden naar aanlei ding van dit verslag enkele vragen te stellen, die tot hun volle tevredenheid werden beantwoord. Tot leden van de kascommissie werden benoemd H. Leijten en W. v. Wijk. Hierna volgde de bestuursverkie zing. Aftredend waren G. de KoU, G. Schouten, A. Sluimers en C. Ha- negraaf. De heer H. Kant stelde voor, gezien het beleid van dit be stuur, dit bij acclamatie te herkie zen. Het reglement wees echter uit, dat dit schriftelijk moest gebeuren. In totaal werden uitgebracht 34 slem- men en deze stemden allen voor. Die oorlog iri. Korea geeft niog steeds gieien reden tot optimisme. De Amerikanen en "Zuid-Koreanen moe ten nög steeds voör de sterke druk der Noord-Koreanen wijken. Deze zouden needs Mpikpo qan de Zuidkust van Korea hébben 'bereikt en thans oprukken naar Jospje een havenstad halverwege Mokpo en Poesam. Pant- sereenbeden van de vierde noordelijke divisie, versterkt met de 13e, zijn zon der noemenswaardige tegenstand te ontmoeten langs de spoor fijn Tsjongd- jo.e-'Nam'Woin-Soentsjion naar Josoe af gezakt. Na de val van Jongdiomg is voor de communisten een belangrijke hinderpaal opgeruimd op de wegnaar Tagoe. Uit alles blijkt dat de aanval op Zuid-Korea een zorgvuldig overwo gen grootscheepse invasie was door 90 h 100.000 goed uitgeruste Noord- Koreanen met voortreffelijk Russisch materiaal. Ondanks dezte minder bemoedigen de berichten verklaarde Genteraal! Douglas MacArthur in rijm rapport aan de Veiligheidsraad, dat de strijd krachten der Verenigde Naties zich in Korea zullen handhaven. Zij vormen eyn hechte basis, aldus MacArthur. Amerika maakt zich dus niet zo erg ongerust over Korea. Blijkbaar gaat hun ongerustheid meer uit naar Europa- President Truimam heeft gro te bedragen aangevraagd' om Wiest- Europa de nodige wapenen en mate riaal te verschaffen^ opdat een even tuele 'agressie vanuit het Oosten hlet hoofd geboden kan worden. Hoe sterker West-Europa wordt gemaakt en hoe spoediger, des te groter is de kails, aldus de verwachting, dat Rus land zich nog wel eens zal gedenken alvorens tot een oorlog over te gaan. Laat ons hopen, dat deze verwach ting bewaarheid zal mogen worden. De verkiezing voor de 11-talcom- missie had het volgende resultaat: W. Geerlings 25; G. v. Wijk 21; Jo v. Wijk 31; Fr. Leijten 5; B. Gijs- wijt 18; G. de Kort 29j C. Hanegraaf 31. Zodat gekozen werden W. Geer lings, C. Hanegraaf, G. de Kort, G. van Wijk en Jo v.. Wijk. In totaal waren 32. stemmen uitge bracht. De voorzitter vond het spijtig dat de heer B'. Gijswijt niet werd herko zen en dankte deze voor al het vele dat hij, voor de vereniging heeft ge daan- Tot Jiuniorenleiders gaven zich op B. Gijswijt,, G.. Walraven, J.o v. d. Donk en: G. v. d.. Linden. De heer de Moor bracht de ballen- kwestiè ter sprake en hield een vurig betoog, daar zekere dagen voor be schikbaar te stellen. Men wilde wel alle dagen voetballen,, doch naar d1© training kwam men niet, zo zeide hij. Er zijn nu drie avonden waarop men de bal kan halen en wel ©p Woensdag, Donderdag en Zaterdag- Dit zal wellicht de animoi voer het Irainen vergroten.. Hierna volde de rondvraag. De heren W. Geerlings, Jo v. Wijk jen Fr. te Vruchte hadden enkele vra gen,, betreffende consul, opening ter rein en 5-jarig bestaan te stellen. De ze werden alle tot volle tevredenheid beantwoord en besproken. Als laatste vroeg de heer Kant het woord. Hij vond het jammer dat B. Gijswijt uit de elftalcommissie was verdwenen, daar de familie Gijswijt zich altoos geheel voor de vereniging had gegeven. Hij herinnerde er aan dat teil huize van Se heer Gijswijt, de eigenlijke oprichting der vereniging was ontstaan. Als oprichters noemde hij de namen van M. Gijswijt, A. de Moor en Fr. Leijten, terwijl uit de verdere besprekingen bleek, dat ook de heer H. Kant zelf tot de oprich ters behoorde. Hij memoreerde ver der hoe dit ontstaan 'der vereniging was geschied. Naar aanleiding hier van werd door de vergadering voor gesteld deze oprichters als ereleden te benoemen, waar een ieder mee instemde. Nadat de voorzitter de he ren had geluk gewenst met hun be noeming, sloot hij deze zeer geani meerde vergadering. Thans is de vereniging er in ge slaagd, ter gelegenheid van de ope ning van het terrein, een westelijke en een zuidelijke 2e klasser tegen el kaar te doen uitkomen, en wel „D.E.S.K." uit Kaatsheuvel en „Uni- tas" uit Gorinchem. Volgende week hopen we op deze opening uitvoeri ger terug te komen. Tevens kunnen we mededelen idat er tevens seriewedstrijdien zullen wor den gehouden op de Zaterdagen 12 en 19 Augustus. Hieraan hebben de volgende verenigingen hun medewer king toegezegd: „Wilhelmina",, Wijk; „R.K. D.V.C.", Drunen; „Vlijmense Boys", Vlijmen en „Heusden". Gezien de grote rivaliteit die er tussen deze verenigingen bestaat, zal het aan spanning niet ontbreken. Ook hierop komen we t.z.t. terug. Langend ij k 37 - Gorkum Deze week bieden wij U aan TELEFOON 19 Franco post BRILLEN SPECIALIST Haart mijn zoon waar bon Jo? van Cor Bruin f 2,45 In deze roman worden de zeer bewogen levens beschreven van de 2 broeders Ewout en Heert. Op een ieder zal dit boek een diepe indruk nalaten. De zingende bron van Morten Korch voor f3,- Morton Korch is de schrijver van het bekende boek „De Rode Paarden". Do ongeschreven roman van M, A. Renes-Boldingh f 2,45. Deze begaafde schrijfster geeft in deze roman een sterk aangrijpend. Balansopruiming leven, waarin licht en schaduw elkaar sterk alwisselen. Verder een groot aantal Datoctiva Romans vanaf, f' 0,90: Alles zolang de voorraad strekt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2