NIEUWSBLAD Wachters TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws Spoedeisende Raadsvergadering VEEN BI] DE BALANS voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKEltK Dis. 'de Graaff, Geref. predi kant te Permis, beeft het beroep naar de Gei'ef. kerk alhier aangenomen, In de plaats van Dis. WoMin- ga van Uitwijk, is als consulent der Nied. Herv. gem. alhier aangewezen, Ds. de Bruin van Werkendam. Het complex Ned. Herv. klerk en toren alhier, werd door de Duit sers opgeblazen. De laatste viel' ge heel in puin, van 'het eerste gebouw bleef alleen ©en trieste, schamele rest over. Oiok de pastorie in de vlakke nabijheid werd wieggevaagd. Deze laatste was pas enkele japen oud. Doch bruut geweld ontziet noch his torisch monument, noch nieuwbouw. Sinds gaapt ter plaatse een akelige open ruimte, nog meer geaccentu eerd door de algemene begraafplaats rond het gewezen complex. Reeds spoedig echter werden na de bevrijding plannen ontworpen; voor herbouw, met als gevolg, dat de-pas torie reeds enkele maanden weer ge reed is. Voorts zal die fa. Stekelen- burg te Utrecht dezer dagen begin nen met de herbouw der kerk'. Van herrijzing van de toren zal vooreerst nog geen sprake zijn. Met het oog daarop zal het nieuwe kerkgebouw een daktorentje krijjgen met luidklbk en zijn we goed ingelicht pok een uurwerk1. Thans toch mist Alm kerk een openbare tijdaanwijzing. BABILONI6NBROEK Dinsdag 1.1'. maakte Idle reis- vei'eniging „Vriendenkring'alhier een reisje naar Valkenburg en omgeving. Er Werd die dag veel genoten. De reis werd gemaakt per autobus van de firma Eishout te Giessjen. De heer C. de Graaf alhier slaagde vorige week te 's Gravehhage voor hel diploma Construe tie teke naar.' Hij genoot zijn opleiding aan de avondtekenschool te Gorcum. De collecte welke gehouden werd in de Herv. kerk ten, bate van het orgelofnds, heeft opgebracht de som van f329.35. CAPELLE Bij de Ned. Herv. kerk al hier is tot rpedikant beroepen, Dis. J. H. Cirkel te Ede (Gild.) Aan de k weekschool voor on der wijzer essen te Zetten (Gld.) slaag de voor het overgangsexamen 2e naar de 3e klasse, mej. Ine Rijken Md. uit Vrij hoe ve - Capelle De Harmonievereniging „Pie- ter Aafjes" uit Culemborg gaf j.l/ Zaterdagavond, daartoe uitgenodigd door de Oranjever. „Wilhellmina", op een weiland aan de Nieuwevaart, een in alle opzichten schitterend geslaagd concert, dat door honderden belang stellenden werd bijgewoond, die heb ben genoten van een programma, dat naast enkele klassieke werken ver schil llende populaire nummers oibvat- te. De Sprang-Capelse gymnastiek!- vereniging „Pro Patria" verleende die avond' naar medewerking dioor voor de aanvang van het concert enige vrije oefeningen uit te voeren en tijdens de pauze een demonstratie aan de werktuigen tie geven. De postduivenvereniging „Die Luchtvaart" vloog Zondag met jonge duiven vanaf Neufvillles, waarbij die prijzen behaald werden door: P. Nieuwenhuizen 1, 17, 30, 46; Adr. Spierings 2,51; C. van der Schans 3, 9, 50, 53; G. Treffers 4, 12, 27,, 39 J. van Oosterhout 5C. Smits 6, 41 H. van Campen 7, 23, 26, 29, 43; B. Pols 8, 10, 11, 34, 36; C. de Cloe 13; M. van Campen 14, H. Verduijn 15, 53 St. van Peer 16, 3 ij 42, 54; G. Rosenbramd 18,47; Adr. Klootwijk 19, 22, 25, 32; W. Haverhals 20, 24, 28J. de JVlieter 21, 35, 40, 44; C. Groeneveld 33> 49, 55; ,M. de Tong, 37, 38; Aldr.' de Jong 45 en W. Versteieg 48. Op een weilanld van idle: heer G. v,an der Hoeven in die Nieuwstraat wordt a.s. Zateridlag 29 Juli, uitgaan de van die, Ring 's Grevelduin-Capelle van Ned. Hjerv. Jonigelingsverenigin- gen op Geref. grondslag, tonder lei ding van de voorzitter, Dis. A. ,E. Kolkert uit 's Gravelnimoer, een open- luchtsamienkomst gehouden. Op deze landdlag hopen als spreker op te tre den de Bondsvoorzitter, Ds. J. Ver maas uit Amersfoort, Ds. H'. G,. Ab- ma uit Rotterdam en Ds. J. Eokke- ma uit Delft. Bij ongunstig weer wordt deze sa menkomst gehouden in het kerkge bouw van de Ned: Herv. ge|maan de Loonsje'dijk. Van een onbekende werd' door de kerkeiraad der Ned. Hierv. gemt te dezer plaatse voor de actie Stich ting van ieen Prot. Sanatorium! in het Zuiden de mooie gift van, f 100 ont vangen. Een voorbeeld, dat navolging verdient. EETHEN Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, waren 19 kinderen aanwezig en wel uit Gentleren 4,} Eethen 6, Drong,elen 1, Mieeuwen 5, Bab.-Broek 3. De volgende zitting zal gehouden worden op 1 Aug. a.s. HEDEL. Zondagmiddag vervulde Ds. v* Galen hier zijn laatste vacaturebeurt. /Van het einde van 'die, dienst werd hij zeer hartelijk toegesproken door ou derling Sterrenburg, welke hem ten- slofte de zegenbede uit Psalm' 134 liet toezingen. Met een enkel woord dankte die naar Papeindrecbt vertrek kende predikant voor dit ongedachte. HERPT De R.K. Jongens- en Meisjes school te Herpt heeft haar jaarlijks schoolreisje/ditmaal gemaakt met de bus van de fa. Bleijenberg te Wijk. Op Donderdag 6 Juli 's morgens 0111 half 8 reed de bus voor en bracht tie leerlingen en hun. geleiders, waar onder de Z.Eerw. Heer Pastoor,naar de speeltuin in Valkenswaard. Hier wérden ze getraeteerd en konden zie -naar hartelust spelen. Toen ging het verder het mooie Limburg in,, naar Valkenburg. Een schitterende speel tuin met gelegenheid voor watersport en autorijden bracht de kinderen zo wat het toppunt van zaligheid. Daar na weiden de catacomben bezichtigd en Werd de reis vervolgd naar de Vaalserberg. De terugreis ging over Klein Zwit serland, Maastricht en verder weer op huis aan. Valkenswaard bracht wederom ©en aangename afwisseling, en te ruim 10 uur arriveerden allen hoogst voldaan weer 'in Herpt en Bedikhuizen. Een woord van bijzon dere lof voor de chauffeur, die de hele reis lang zich heeft uitgesloofd om iedereen zoveel 'mogelijk ter wille le zijn. Hoofdpijn - Kiespijn WERKENDAM Op Donderdag 13 Juli 1.1. heb ben ongeveer 80 ouden van dagen uit Werkendam en de Werken, onder leiding van Burgemeester de Bruijne en Dr. Schols, ee.11 boottocht gemaakt. Het doel van de reis was, een bezoek aan de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy". De verzorging van de oudjes was wederom toevertrouwd aan die dames van de vrouwiénverenigingen en van de E.H.B.O. Te ongeveer acht uur vertrok het gezelschap van het Veer. Direct na het vertrek kwamen de dames in actie, die gezorgd had den, dat het de oudjes de gehele reis aan niets ontbrak. Om 11 uur kwa men ze te Rotterdam aan, het ten- toonstellingsbestuur heeft een belang rijke korting op de entree gegeven. Na een wandeling door het Park en langs de belangrijkste en interessant ste delen van de tentoonstelling ge maakt te hebben, werd in het hotel Parkzicht een warme maaltijd ge bruikt. Ook de directie van dit hotel heeft ©en belangrijke korting gege ven. De oudjes, die enigszins ver moeid waren konden, per jeeptrein- je, naar de aanlegplaats van 'de boot gebracht worden, terwijl de rest door oud Rotterdam ging wandelen. Te half drie vertrok het gezelschap om een tocht door en langs de havens te maken. De gezagvoerder komt n' woord van dank toe voor zijn uitleg en aan wijzing van de belangrijkste gedeel ten van de reis. In de Botlek kwam de motorboot van de fa. Gebr. de Klerk uit Werkendam langszij, door deze fa. werd de oudjes thee en ge bak aangeboden, wat zeer gewaar deerd werd. Bij aankomst te Wer kendam was „Irene" present. Met de muziek voorop, werden die oudjes per bus naar de Nutszaal gebracht, waar de zangvereniging „Soli Deo Gloria" een paar nummertjes ten beste gaf. Hierna werd nog pen ver frissing aangeboden. Tot slot spra ken de Burgemeester en Dr. Schols nog enige woorden, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Hier is zeer zieker ©en woord van dank op zijn plaats voor allen, die hebben medegewerkt, om onze oud jes deze mooie dag te laten genieben. Aan de Chr. Industrie- en Huishoudschool Prinses Juliana te Groningen slaagde Henriëtte v. Oord voor Centrale Kinderverzorging. Naar aanleiding van de samen voeging der gemeenten De Wierken c.a. en Werkendam, zal een nieuwe raad gekozen moeten worden. De candidat enl ij s ten hiervoor moeten vóór 4 Augustus a.s. worden ingele verd. De ver kei zing zal vermoedelijk plaats vinden op 2 September a.s. Aan de Theologische school te Apeldoorn is na gehouden ad missie examen toegelaten onze dorpsgenoot T. Brienen DAzn. Het Kinderkoor „De Jonge Stem" behaalde op het concours be Voorzitter; Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: J. C. Morelisse. Afwezig de heer den Dekker. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Secretaris leest de notulen, die worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Van Ged. St. enige goedkeuringsbe sluiten van vroeger genomen raads besluiten. Rapport van het Verificatiebureau van de Vereniging van Ned. Gem. over verrichte kasopname bij de ge meenteontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevon den. Schrijven van de Min. van Binnen landse Zaken, waarin wordt meege deeld, dat aan het rijkspersoneel over het 3e en 4e kwartaal, evenals dit over de eerste twee kwartalen van 195Ö is gechied een toelage van 5 pCt. zal worden verstrekt op de jaarwedden van dit personeel. Geadviseerd wordt deze 5 pCt. ook aan het gemeenlepersoneel toe te kennen. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten. Verkoop 2 percelen bouwterrein aan de Witboomstraat. J. G. W. Schouten verzoekt hem eeri terrein van 800 M2 mieter aan de Witboomstraat te willen verkopen om daarop een woning te bouwen. Eenzelfde verzoek is ingekomen van P. v. Helden. De lieer Vos zou geen grond ver kopen die bij anderen nog in huur is. De Voorzitter licht toe dat het land arkomslig is van de diaconie, dat door de gem. is aangekocht als bouwter rein. Met de huurders zal overleg wórden gepleegd voor de afkoop der huren. Er zijn n.I. een paar perce len bij, waarvoor nog een huurcon tract loopt voor 17 jaren. Bij de 2 percelen waarover liet hier gaat is Kedichem ©en 2e prijs mét 297 p. Een dochterj© van P. Visser was dezer dagen naar „Veilig Baden" getrokken en is daar gaan spelen op de glijbaan. Daarop zijn pinnen aan gebracht om na gesloten tijd het glij den hierop te beletben, doch ver moedelijk heeft het kind dezie niet opgemerkt en is 'met een vliegende vaart op één van die pinnen terecht gekomen, 'met gevolg dat deze in het buikje een ernstige wond veroorzaak te. Toegesnelde hulp wisten het kind te verlossen, waarna het naar het zie kenhuis te Gorinchem is overge bracht. Vrijdag is aan de Hardenhoek te Biesbosch de wagen van de firma Hoevenaren uit Du-s sen, welke met stenen was geladen van de dijk gere den. De chauffeur moest voor ©en tegenligger uitwijken en door teveel uithalen kantelde de wagen. De chauffeur bekwam geen letsel. echter geen boomgaard, zodat deze daaronder niet vallen. De heer Vos zou niettemin niet willen verkopen en overleg willen plegen met de huurders. De afkoop som dient naar spr.'s mening over de percelen te worden omgeslagen. De Voorzitter merkt op dat B. en W. deze 2 gegadigden zou willen hel pen. De heer Timmermans is het daar mede eens, er is in de gemeente nog steeds gebrek aan woningen, men dient dus hen, die willen bouwen, zo veel mogelijk te helpen. De heer Vos keurt het af dat de gemeente grond heeft gekocht, waar op in geen 17 jaar kan worden ge bouwd. De "heer Timmermans meent dat dit geen bezwaar vormt, bovendien is het best mogelijk dat over 17 jaar op veel voordeliger wijze kan wor den gebouwd. De 'heer Vos is van oordeel, dat men bij de koop van de grond, de voorwaarde had moeten bedingen, dat deze vrij van huur moest worden geleverd. De heer v. d. Pol merkt op, dat dit niet mogelijk is. Koop breekt n.I. geen huur. Het voorstel van B. en W. om aan beide gegadigden een bouwterrein van 800 M2 te verkopen wordt hier op met 4 stemmen aangenomen, de heren Vos en Duister stemden tegen. Vaststelling verordening tot hef fing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting. De Voorzitter licht toe dat het hier slechts om een formaliteit gaat. De verordening is n.I. in de bezet tingstijd vastgesteld en komt daar door per 1 December a.s. te verval len. Het is daarom nodig deze ver ordening opnieuw van kracht te ver klaren. De opcenten blijven als tot heden 190 voor de gebouwde en 110 voor de ongebouwde eigendommen. Hetzelfde geldt voor de verorde ning tot bepaling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de heffing van de o mder 11einingsbelastingOok hier blijft het vermenigvijldigingscijfer2.4 als voorheen. De raad verklaart heide verorde- gehouden op Zaterdag 22 juli des v.m. 11 uur. Ons Feuilleton m door W. Kerremans 64. Hoe zal ze zijn? Nog vermoeid? Lusteloos ziekler niet meer, nu zij weet en ik ,wieet ein wij bii elkiaar zijn. We zul'llen weer kuninieri liacheni, als in die vroegere tijd1, maar nu wetend en opien jn alles. Ja, nu zal Ze gauw beter zijn. Geien beter mid del voor zo'n kwaal dan vreugde en geluk en dat zal ik haar gevenWat Zal ik haar gelukkig maklen. Aan niets anders denken pm voor niets an ders weiken dan voor haar, voor Yonca. Diat te mogen doen... Het duurde toch lang voor de trein voor reed en die .rieis naar Bireda eiste weel geduld. „Breda I" riep eindelijk de conduc teur, maar dat was voor deze reizi ger niet nodig. Hij drong al naar de uitgang. Van het station naar de Gin- nekenweg is een lange weg, de stad door van Nioord maar Zuid en dan de buitenwijken. Taxis waren daar niet. Eein paardetram die er langer over deed dan hij te voet. Lopen Daar kwam' een. vigilant aangesuk keld, hielld vooir het station stil' ein «behoedzaam met veel voorzorg en voorzichtige bijstand werd een be jaarde dame uit het rijtuig geholpen. Roelants vroeg de koetsier of hij, hem naar de Girinekemweg kon bren gen. „Zal nog wel gaan mieneer". „Rij dan als een renpaard. En denk er aanje draagt Ceasar en zijn geluk", citeerde Roelants lachend. 'Die koetsier klom pp de bok en zei tot de jongen, die hem vergezelde „Stapel mesjokke dat vrachie. Ver beeld z'm eigen dat ie Caesar is. Dat is zo'n soort van koning uit de oud heid. Is toch wel een jaar of wat dood schat ik. Afijn, as ie mij'n betaalt zal 'tme een zorg zijn". In een traag tempo zette het paard zich in beweging en klepperde de Willemstraat door. Roelants tikte op de ruit en seinde de koetsier het dier wat aan te zetten. Jewel", bromde de voerman, „je krijgt je dwangbuisie direct meneer". Wat 'een lange weg, ©en omweg moest gereden worden over de Bos straat, Markt, Ginnekelnistraat en al die andere straten, tot Roelants zijn hoofd buiten het portier stak en riep „Nummer 72". „Zullen ze oiok in d'r sas zijn miet zo'n halve gare in huis", oordeelde de koetsier. Maar toen Roelants hem zonder naar de prijs te vragen, drie gulden gaf werd zijn mening mil der. i HOOFDSTUK XIII. i EEN NAAM BREEKT BOEIEN. Op het uur dat Roelants in de Haagse hotelkamer gedichten las, ging Lydie mevrouw Vermeer en Jo bezoeken. „Jo rust uit", zei mevrouw Ver meer, „ik weet niet of zij slaapt., We©s even stil' 'dan kunnen we bin|- neii praten. Diat is beter. Ik maak mij ongerust over Jo, Lydie. Ga zit ten. Doe je mantel af dan zal ik je inlichten. Ja, lég je mantel daar maar neer. Beter dat je niet weer naar het portaal gaat". „Ja, "ik maak1 mij' zorgen over Jo. Zij is onherkenbaar veranderd. Ze ziet er niet slecht uit, maar alllé le venslust is weg. Je weet hoe leven dig, hoe dynamisch zij was en nu is zij volkomen apatisc'h. Zij ligt daar- gewoonlijk in die stoel, waarin zij vroeger, ach, in die gelukkige diagen, geen vijf minuten kon blijven, ook al kwam' Ze 'doodvermoeid 'van een fiets tocht of een 'tennisspel en, nu ligt ze daar maar, vindt alles goed, ver werpt allies wat ik voorstel om haar afleiding te bezorgen. Leest niet, doet geen handwerkje, helpt hue wel eens even in mijn 'werk, maar valt dan al gauw weer terug 'in haar stoel. Gis teren kreeg ze een brief van Roe lants, ergens uit Duitsland. Ze las die die en ik dacht dat ze even belang stelling en zekere verrassing toonde en ik vroeg wat hij schreef". „Hij komt terug haar Holland en is van plan ons dan gauw eens te komén bezoeken" zei ze. „Ik hoopte dat ze mleer belangstel ling zou hébben 'in dat bezoek en zei dat hét wel prettig voor haar zou zijn die oude 'vriend weer eens hier te hebben, maar ze kinikte alleen maar en zei toen: „Och móeder dat is toch alllemaaT voorbij en het klbmt niet meer te rug. Ik 'ben wel eens bang dat er, voor mij op geen blijvend gelluk is gerekend". „Ik betoogde natuurlijk, dat ze zich zulkie zotte dingen niet in bet hoofd moest halen en dat als zij h^ar oude kracht herwonnen had, er nog vele mooie jaren zouden komen". „Ja moeder", antwoordde ze als een gehoorzaam kirid en op een toon, waarin zij uitdrukteik zal maar toegeven, miaar ik weet wel beter. Schreien doet ze npbit en ik denk dat het wel eens heel goed voor haar zou zijh als ze eens flink kion uithuilen, miaar de dokter die ik'het vroeg zei, dat ze meer dan genoeg geschreid had in baar leven. Ik zelf kon de tranen niet inhoudeip, toen hij dat zei. Denk toch eens Lydie wat dat arme kind te lijden heeft gehad en... Stil, ik geloof dat ik haar hoor". iMevrouw Vermeer sloop zacht naar de deur en opende die behoedzaam. „Zo Jo", zei ze toen opgewekt, ,,'ben jé al uitgerust. Hier is be zoek voor je. Lydie komt eens kijken hoe je „het maakt". Lydie had moeite haar schrik niet te doen blijken, toen zij Jo begroet te. Het was waar wal haar moeder had gezegd, ze zag er niet ongezond, niet ziekelijk uit, maar haar ogen stonden als die van een vermoeide veertigjarige. Het fijne, vroeger zo stralende gelaat, was deerniswekkend door de geslagen smart en hope,loze neerslachtigheid. Met een poging tot gewoon doen gipg Lydie naar haar toe en zei „Wiel Jo, hoe gaat .het met je? Je ziet er lang niet .slecht uit, vind ik. Wat rust en wat tzon zal je gauw weer doen zijn als vroeger". Een door leed1 getrokken glimt- lachje kwam, over Jo's gezicht, maar het leek in niets pp die wonderlijke glimlach die vroeger zio heeriijk' was om te zien. „Geloof je wat je zegt?" vroeg ze kennelijk onverschillig voor het ant woord en liet zich in haar stoel' val len. „Zeker geloof ik wat ik zeg", .ant woordde Lydie. „Tenminste als je zielf medewerkt. Eien zieke, en dat ben jij niet eens, imtoet zelf van bin nen uit" meewerken aan zijin her stel, hij moet krachtig .willlem om weer gezond te worden, Cr naar ver langen. En ,doe jij dat wel?" „Nu en dan, maar ,ik kan niet zeggen, dat het leven dat nog voor mij ligt, miji lókt lot bijlzonidere in spanning". „"Wat praat je toch dwaas, JopiC. Je staat nog aan Jnet begin, even in de twintig. Wat een leven staat nog voor je open. Allies pnag jé er nog van. verwiachteh. Zou je niet eens een poosje met mij mee willen gaan nagr Den Haag, daar rie je weer ian- dere mensen, andere omgeving, d® zee, het bos, mtuziek". „Neen, dank je wel voor je harte lijk aanbod, maar ik ben nog wat huiverig om ondér de .mensen te komen. Ik ben bang dat ze je 'be zoeken zullen brengén pan.' ,tocn ook eens die logé te zien, die haar man heeft vermoord en in de gevangenis heeft gezeten." (Wordt vervolgd). behorende bi) het en velerlei andere pijnen komen tot bedaren door Sanapirin (Mijnhardt). Buisje 50 tabl. 75 ct., 25 tabl. 40 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5