NIEUWSBLAD Wachters DAM PO TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws BI] DE BALANS VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 No. 6792 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL Op Zaterdag 29 Juli behaalde A. Kraai alhier, op de Provinciale geiten ten to ons t élli nig te Br e da meit zijn drie- en tweejarige ^stamboekge'i- ten Iwee ie prijzen. 1 Voor het Mulo-diploma slaag de dezer dagen J. Jansen alhier. De Herv. Rnapenvier. „Bieinija- jamin" maakt heden Vrijdlag een reis je per autobus naar Apeldoorn en omstreken. De N.V. P.N.D.M, te Den Bosch zal in de eerste helft va;n Au gustus beginnen mét het aanleggen, van een .ondergdrondse electrisch ka bel. De materialen worden reeds aangevoerd. Ds. Ooms, die het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier heeft aan genomen, zal zich volgende week reeds in de Herv. pastorie alhier ves tigen. Bij de Zaterdag j.l. gehouden keuringen van superieure stamboek- geiten werd Joke B27 van P. Crie- iaard alhier in de productiieklasse als 4e geklasseerd. In de klasse 45-jarige en oudere S tamboekgeiten verwierf Joke van G. Van Haaften die 2e prijs. In klasse 5 Betsy van Fr. Kamer man een 3a; Jo van J. Sterrenburg een 3b prijs. Bij de 3-jarigen werd Mina van A. Kraaij eerste. Bij de 2-jarigen werd Hanna van A. Kraaij als lb geklasseerd en tevens aangewezen voor de nationale ten toonstelling die op 15 Sept. a.s. te 's-Bosch wordt gehouden. Mina van G. v. Haaften werd bij de 2-jarigen 3a en Adrianus van A. van Andel 4. Voor de gei ten fok veren ig i ng alhier een mooi resultaat. BRAKEL Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Juli j.l. werd 'alhier een Oranjefeest ge- ouden. Vrijdagavond om zeven uur werd dit feest geopend dioor de Edelachtb. Heer Burgemeester dezer gemeen té, die dankbaar was dat hier nog een Oranjefeest gehouden kon worden. Na de opening werd gezamenlijk het Wilhelmus gezongen, waarna de plaatselijke rijvereniging een demon stratie ten beste gaf. Hierna gaf de plaatselijke muziek vereniging! O.BK. een concert, dat bij, het publiek goed in de smaak viel. Zaterdagmorgen was er een .op tocht van versierde wagens e.d. Reeds omstreeks half negen verzamelden zich niet minder dan 13 versierde wagens op het marktplein, om teplm. 9 uur het dorp door te trekkjen. Voor de jury was het wel weer moei lijk om de eerste drie prijzen uit het geheel Itie halen. De stoet werd in twee groepen verdeeld n.l. een vioor de grotere en een voor de kleinere, Tevens waren er verschillende ver sierde paarden aanwezig welke in de stoet werden "opgenomen. Die belangstelling in het dorp voor i; de optocht was buitengewoon en het zeer kleine gedeelte wat deze optocht niet gezien of heeft kunnen zienj, 'moet er werkelijk wiel spijt van hebben, daar het geheel bijzonder aardig was. Zelfs uit de naburige gemeenten was de belangstelling groot. Te omstreeks elf uur werd we derom op het marktplein verzameld waar de prijzen bekend gemaakt wer den. De uitslag was als volgt Kinderen: ie pr. Hans en Grietje met 67 punten2e prijs Roode Kruis met 66 punten3e prijs Negerhut met 60 punten, "terwijl 4 troostprijzen werden toegekend. Volwassenen: ie pr. Eskimo's met 70 punten; 2e pr. Vergane Glorie met 63 punteili; 3e pr. Vier jaarge tijden met 57 putiten, terwijl er 3 troostprijzen werden toegekend. Des middags werden op het f eest terrein de volksspelen gehouden, waarbij de belangstelling behoorlijk te noemen was. Des avonds werd er ondier zeer grote belangstelling eein gecostumeerde voetbalwedstrijd ge houden waarna de accordeonvereni ging „Crescendo" een concert gaf- Behalve de consumptietent, snoep en zuurkramen waren er verschillen de vermakelijkheden op het feest terrein aanwezig, waarvan gloed gé bruik gemaakt werd. Wij mogen dan ook op.een goed geslaagd Oranjefeest terugzien, wat zeker heeft bijgedra gen de band met het Oranjehuis te verstevigen. CAPELLE Op een weiland naast het wijkgebouw van Het Groene Kruis, werd j.l. Zaterdagnamiddag, ondier leiding van Ds. A. R. Rolkert ,uit 's Gravenmoer, de landdag van de Ring 's Grevelduin-Capelle e.o. van de Bond van Ned. Herv. Jongelings verenigingen op Geref. grpridslagi ér houden. Na de gebruikelijke opening traden als sprekers op Dis. H. G. Ab- ma uit Rotterdam; die sprak over „Op Wacht", Ds. J. Vermaas uit Amersfoort, voorzitter van de Ned. Bond van Ned. Herv. Jongelingsver- ehigingen op G.G^ met hét onder werp „Nog betoverd?" en tenslotte Ds. J. Fokkêma uit Delft, die een rede hield, naar aanleiding van het onderwerp „Gevangen en toch vrij". Het gesproken woord werd afgewis seld met gemeenschappelijk zingen. Die hengelaarsvereniging „De Maasmond" hield Zaterdagmiddag in de Nieuwe Maasmond een onderling visconcours, waaraan door ruim 40 leden werd deelgenomen. Voor deze wedstrijd waren 22 prijzen beschik baar gesteld, waarvan de hoofdprijzen werden behaald door S. D. Wagema- kers, ie pr. met 500 gr W. Rijken, 2e pr. met 451 gr.; Joh. van Beek, 3e pr. met 330 gr. en A. van Dom melen, 4e pr. met 225 gr. Die voor zitter, de heer J. Kraak, reikte na afloop in het clublokaal de prijzen uit. In opdracht van het gemeen tebestuur van Sprang-Capelle werd door de architect, de heer A. van Huiten uit Waalwijk, Maandagmor gen ten .gemeentehuize aanbesteed het bouwen van 6 normaal- en 3 du- plexw oningen in percelen en massa. Voor perceel I, wioningen aan 'de Molensteeg te dezer plaatse, werd het hoogst ingeschreven door de fa. de Jong-Diekkers, Capelle, f 67972.en het laagst door D. van Oversteeg, Vrijhoeve-Capelle f65060. Perceel II, woningen aan Moletnn pad te Sprang, hoogste inschrijver iji. Adr Rosenbrand, Capelle f66235 en laagste D|. van Oversteeg, Vrijh.f- Capelle f64495. Perceel III, woningen aan de Ho- gevaart te Vrijh.-Gaeplle, hoogste in schrijver fa. Adr. Rosenbrand, Ca pelle f 19950 en laagste J. Michaël, Vrijhoeve-Qapelle f 19324. Vopr de massa werd het hoogst in geschreven door Alb. Hoefnagel te Vrijh.-Capelle f 139997 en het laagste door P. A. Kramer te Genderen f 139000. Voor het diploma moderne bedrijfsadministratie slaagden te Dien Bosch de heren M. van Eisch en J. Wittebol. Aan de R.K. Huishoud- en Industrieschool te ^Vaa'lwijk slaagde voor het diploma hulp in de huis houding, onze dorpsgenote mej. Riet Dekkers Ad. 'sGRA VENMOER Het ligt in het voornemen v,an het bestuur van het Chr. Dameskoor „Soli Dieo Gloria" en het Chr. Kin derkoor „Looft den Heer", om op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 October, Woensdag i, Vrijdag 3, Zaterdag! 4 en zonodig Vrijdag 10 ein Zaterdag: 11 November a.s. in het Verenigings lokaal alhier grote nationale Mu ziek- eii Zangwedstrijden te houden. Aan deze wedstrijden kan deelge nomen worden door solisten, vocaal, zowel als instrumentaal en verder door alle zang- en rheziekverenigin^ gen. Namens het eertijds gevormde damescomité, dat zich tien doel stel de om binnen enjkele tijd een vaan del te kunnen aanbieden aan de Chr. muziékver. „Crescendo" alhier, werd Zaterdagavond tijdens een openjliucht- concert door deze vereniging, zulk een vaandel uitgereikt door onze bur gemeester. In zijn toespraak zeide deze, dat hij het als een eer be schouwde dit vaandel te mogen, over handigen, terwijl het ook het laatste sluitstuk op genoemde vereniging was. De voorzitter dankte de burgemees ter en allen die hadden bijgedirhgefri, aan dit prachtige geschenk, maar in zonderheid sprak hij een woord van dank tot het dafnescomité, dat het bedrag voor zo'n schitterend vaandel bijeen wist te brengen. Aan genoemd concert werd deel genomen door het Chr. Manptetnkioor „Sursum Corda" dat 3 zaïignuimmers ten gehore bracht. A.s. Zaterdag zal „Crescendo" een rondgaing door de gemeente maken, als dank voor hét cadeau dat haar werd geschonken. 'N|a een driejarige opleiding ontvangen Je hebbent aan de R.K. Vereniging tot bevordering van 'In dustrie- en Huisboudonderwijs te Dongevaaht, behaalde op het een de zer dagen gehouden examen te Zie- rikzee, de acte voor ooupeuse, de leer lingen Geertje Blok, Emma van Ge- nesen, Sjaan van Ierse! en Gerrie Nederveen. Voor cos'tumièré slaagde onze dorpsgenote Gorrie Mélsen; HERPT. Ter gelegenheid van het 105- jarig bestaan der harmonie „De Een dracht" alhier, worden op 12 en 13 Augustus grote muziekfeesten gehou den op het terrein van café Verhoe ven. Op Zaterdag 12 Augustus ne men aan het festival deel de volgen de verenigingen: Harmonie „De Eendracht", Herpt. Fanfare „Excelsior", Genderen. Gem. Koor „De Vervulde Wiens", Ne- iderhemert. v Fanfare „Wilhelmina", Veen. Zangvereniging „Togido", Aalst. Heusdense Fanfare", Heusden. Gem. Koor „Uitspanning door In spanning", Elshout. Gem. Koor „Semper Anima to'J Nieuwkuik. Fanf. „Oefen, en Uitspanning", Wijk Op Zondag 13 Augustus: Harmonie „De Eendracht," Herpt. Harmonie „Concordia", Vlijmen. Damesk. „Levensvreugd", Haarsteeg. Harmonie „Volharding", Drunen. Mannenkoor „Vriendenkring", Haar steeg. Harm. „Jongenscongregalie", Drunen Harm, „de Eendracht", Nieuwkuik. Harmonie „Eendracht maakt Macht", Elshout. Gem. Koor „Haarsteeg", Haarsteeg. Harm. „St. Cecilia", Haarsteeg. Fanfare „Tot Onderling Genoegen", Engelen. Gem. Zang vereen. „Oefening Baart Kunst" te Nieuwkuik. I11 het Ere-comité hebben zitting: Ed.Achtb. Heer A. v. Delft, burgem. Z.E.w. Heer Pastoor W. Timmermans. Th. Buys, Wethouder. Chr. A. J. v. Herpt, raadslid. C. A. d. B. Hierbij stel ik u enkele vragen over de allieenwierte- genwoordiging die ik voor twee fir ma's kan krijgen,. Welke diplomia'9 heb ik dan nódig en mag ik de door mij genoemde artikelen verhandelen Antwoord: Wij! moeten u zeer raden, u tot de Kamer van Koophan del in uw ressort te wenden, daar het beantwoorden van deze vragen eigenlijk buiten onze competentië Egt. U krijgt daar de juiste voorlichting en de nodige papieren ter invullojnlg!. Vermoedelijk kunt u in 's Hertogen bosch terecht? P. v. H. Om nog enigszins in ons levensonderhoud te kunnen voor zien, zijn mijn vrouw en ik genjpod- zaakt geweest in de oorlogsjaren onze huisraad te verkopen aan een onzer kinderen. Deze betaalde ons hier voor de geldswaarde van de over eenkomst maakten wij pen akte op. Kunnen, na ons beider overlijden, on ze andere 'kinderen tegen deze ver koop opkomen? Antwoord: Dat kunnen zij allëenl doen, als uw dochter u de tegenwaar de niet betaald zou hebben, er dus sprake zou zijn van een schijnhaüfcle- ling. Tot de verkoop was u tijdens het leven van uw vrouw volledig be voegd. J. S. Wat is de belastinggids en heeft een particulier deze" nodig? Antwoord: Er bestaan verschillen de particuliere uitgaven tot leidraad der belastingaangiften, die in vele ge vallen w£l moeilijk zijiri. Zonder re clame voor een bepaalde uitgave te maken zouden wij willen noemieh/: „Beknopte; Bélajstinggids" door Smeets en Mjerkinsen, uitgave Veen te Am sterdam. In het najaar zal daarvan een nieuwe druk verschijnen. Of wij u deze moeten aanraden in uw geval is niet te beantwoorden. Die belasting wetgeving is zo injgewikkeld en de tarieven zijn zo hoog, dat een vergissing of onwetendheid duur te staan kan komen. Bij twijfel is het verstandig de hulp in te- poepen van een goede belastingconsulent. J. S. Mogen kosten tot opne ming van ëen hypothecaire geldle ning ten eventueel de kosten, van doorhaling van de hypotheek bijde exploitatiekosten van een toniroerelnld goed in aanmerking' worden genomen Antwoord: Inderdaad mogen dezic kosten tot opneming vaii gelden in aftrek van de opbrengst van het on roerend igjoed worden gebracht. Ten aanzien van een z.g. boeterejnjte bij vervroegde aflossing is dit nog de vraag. In bepaalde gevallen mag het niet. Wordt afgelost ten einde een hypothecaire geldlening te verkrijglen, met een lager rente, dan kan de z.g, boeterente misschien wel worden af getrokken. J. A B. Vader is overle|den; moeder hield het vruchtgebruik van zijn vermogen. Haar jongste dochter zorgde voor haar en deze zou rij rju boven de andere kinderen testamefnp tair willen bevoordelen door ha^r het woonhuis te vermaken. Mag moe der dit doen? Antwoord: Moeder mag overhaar nalatenschap in zoverre vrij Joéschik- kpn, dat rij hetgeen buiten de legi tieme portie van haar kinderen valt, aan één van hen of aan een derde kan vermaken. Het hangt geheel van de waarde van het huis en de stand vari het vermogen ten tijde van moe ders overlijden af, of haar testamen taire beschikking uitvoerbaar zal rijn. Ieder,der kinderen heeft recht op zijn versterfportie uit vaders nalatenschap, de legitieme portie, die zij uit moe- Ons Feuilleton 6 doör W. Kerremans 66. „Maar Jo", antwioordde Lyidie haar in de armen nemend en kussiethfl, „hoe kan je het denken. JQiat zou toch heel gemeen rijin. Neen, mijn Heve Jo, het is werkelijk en echt waar. Roelants heeft je al' die jaren liefgehad." „Ja Jo", bevestigde haar moedei", „ik weet en ik wist het". „.Maar moedertje..." „Ik zal het je zeggen kind. Toen je verloofd was met Uilënburgh, nog voor het publiek werd, is Roelants op ieen ochtend bij mij1 gekom|en en heeft me gevraagd, of hjet waar was 'dat jij verloofd waart. Hét greep hem vreselijk aan, toen ik1 zei dat het zo was en bij de enkele woorden die hij sprak, noemde hij .pok die naam Yoncè.". „Maar moedertje", schreide Jo, „waarom mij dat niet gezegd. Hoe zou alles anders geweest zijin als u mij dat verteld had. Ik zou..." „Hij wjdde het niet, Jo. Hij kwam expres nog terug om mij dat te zeg gen, mij het zwijgen op té legglep". „Waarom?" „O Jo, hij was verschrikkeHjk om te zien, het was een heel zware slag voor hem. Hij; liet mij beloven, dat ik jou niets zou zeggen van zijn be zoek, omdat er toch niets meer te redden was en jij or verdriet over zoudt hebben". „Ik zou hooit met... ajs ik had kunnen denken. Karei wist njiet dat ik hem lief had en ik dacht dat hij... Stil maar moeder, u behoeft geen berouw te hebben-". „Ik heb een zware fout begaan en ben voor het grootste deel schul dig aan het ongeluk dat je getroffen heeft. Ik heb er over gedacht je dat van-Roelants te veHellen, maar ik geloofde ,idiat je.dien ander lief had. Ik zweeg dus, omdat het je alleen maar verdriet zou gedaan heb ben om Roelants. Mhar- ik had niet mijn toestemming moeten geven tot dat jonge huwelijk. Ik had moeten inzien dat het geen verbintenis kojnl zijn, waarvan geluk was te wachten voor jou. Ik heb het mij al die ja ren verwéten en 'èr geen rust over gehad, ik voelde mijn grote verant- woordeEjkheid.ik" Jo kuste haar nnoeder en zei rus tig sprekend „.Neen, neen moedertje. Je hebt gedaan zoals je dacht dat voor mii het beste was. Hiet is voorbij, voor goed voorbij en voor het eerst sinds jaren heb ik weer wat hoop, gevoel' ik iets van geluk. Maar ik ben nog zo bang er in te geloven. Maar de naam Yonca, wat betekent dat?" Lydie aarzelde met haar antwoord. Dat moest zij niet aan Jo vertellen, alleen Roellants mocht het doen. -Jo zag dat Lydie weifelde en bedrem meld stond. „Wat is er?" vroeg Jo bevend, „is het niet waal?" „Ja, ja Jopie alles is goed, maar ik vind dat Karei je het zelf moet vertellen. Alles is nu goed. Jij houdt toch van hem?" „O Lydie, nioet je dat vragen. Ik had hem al lang lief, al van mijn meisjestijd af. En dan. Eerst was ik er zeker van dat hij mij ook Eefhad, maar toen beeft hij zich geheel te ruggetrokken en mij do^en gevoelen, dat ik me vergiste en hij is wegge gaan en liet niets meer van zich horen. En toen kwam..." „Stil maar Jo, daarover praten we niet. Ik weet hoe alles, is gegaan, maar Karei moet het je vertellen, niet ik. Je moet onmiddellijk aan Roelants schrijven", beval Lydie- ,,-Nëen, niet schrijven, telegraferen. Die arme man loopt nu al zoveel jaren met rijn brandend hart in de handen. Het is de prachtigste liefde, waarvan ik ooit gehoord heb. O Jo pie, je zult ZO' gelukkig worden met hem. Wim houdt hieel veel van mii en ik dacht vroeger altijd, dat er geen mooier liefde kon bestaan dan die van hem, maar s iods ik die van Roelants voor 'jou heb gezien, ben ik haast jaloers geworden. Ik wist •niet dat er in wérkélijkheid zo iets voorkwam. Gauw Jo, neem nu een 'papier en sein hem, dan is hij mor gen hier". „Ja," zei Jo zacht, haar geluks- tranen wegvegend, „ik wil hem roe pen, en alles verklaren". Öp een stuk papier schreef zij 'bet adres van Roelantsi, dat Lydie hatir opgaf en daarna: „'Nu weet ik wie Yonca is. Ik weet alles. Kom zelf het mij vertellen, je Yonc^". „Ga mee Ljfdie, ik wil het zelf wegbrengen. Nu ben ik ook niet bang voor de mensen. (N|u is alles anders'! De oude veerkracht leek bij Jo te rijn teruggekeerd. Geen vermoeidhid meer ,geen apathie, er was glans in haar ogen gekomen en het zorge lijke gezicht had weef zijn jeugdige opgewektheid. Vrolijk pratend en vlug lopend ging zij met Lydie naar het telegraafkan toor en toen Lydie op de terugweg vroeg of rij niet liever de tram wilde nemen, antwoordde Jo lachend: „Wel neen, dat was in de vroegere tijd, toen ik zo slap was. 'Maar de naam Yonca heeft me weer mijn gezondheid teruggegeven". In het huis van mevrouw Vermeer klonken weer gelach en drukke stem men. Karel's dringend telegram 'kwam zo gauw, dat Jo riep„Hij heeft op mijn telegfam zitten wachten". Om 6 uur hoorderi de drie druk en opgewonden pratende vrouwen eelni rijtuig voor het huis stilhouden en dadelijk daarop driftig bellen. „Dat is Roelants", zei Lydie be slist. „Neen, dat 'kan immers niet", op perde mevrouw Vermeer. „Ja, ja, hij is het", hijgde Jo. Lydie had het dienstmeisje toege roepen niet te .openen. Zij wilde Ka rei zelf ontvangen. „Jo", zei ze'nog gjapw, „|ga jij; iin de kamer hiernaast. Ik breng hem1 bij je". Weer rinkelde de bel wild en Ly die stoof de trap af. Toen zij de voordeur opende, stormde Karei naar binnen, maar rii hield .hem tegen. Hij zag niet wie het was en duwde haar terzijde. „Ik moet..." „Ja Karei, Jo is boven. Laat mij voorgaan". „Yonca is hier", zei 'Lydie zacht en opende de deur van de kamer. Zij stonden tegenover elkaar. Er was een afstand van niet meer dan een mete'r tussen hen beiden, maar rij bleven roerloos en sprake loos. Beschroomd en verrukt, als wa ren ze bang het plotseling, gekomen geluk dichter te naderen. Het was nog zo onwezenlijk; niet te begrij pen als een natuurlijk feit, de liefde van twee mensen tot elkaar. Roelants zag Yonca's lippen bewe gen, maar vernam ge én klank. Hij verkeerde weer in dezelfdétoé- stand 'als toen hij haar voor de eer ste maal zag. Het was niet de gesla gen en gebroken Yonca, die hij het laatste gezien had, toen pas de gevan genisdeuren voor haar waren open gegaan, rij was weer het meisje uit de tram voor wie hij moest uitwijken, rii was weer het meisje uit de fancy- fair met de sigaretten, die vo,or hem stond en besefte nauwelijks dat hij was in het huis, waarin zij verdwenen was, nadat hij haar uit de trdm had zien jtomen. Er was geen tijd en ruimte, geen ,riu. Stil ein gebon den bleef hij staan. (Wordt vervolgd). behorende bi] het Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5