Binnenland DE OORLOG. Burgerlijken Stand Wet tegen hamsteren bestaat nog. Rotterdam- Ahoy' giessen Onze dorpsgenoten, de herein J. v. d. iJSÜat en A. Lievaart slaagden te 's Hertogen'boseh voor het Mid denstandsdiploma Ze volgden de be kende mondelinge cursus te AndeT. iie «pr Op 31 Juli, 1 en 2 Aug. slaag de Voor het diploma coupeuse, ,onze dorpsgenote mlêj. Dina de Kort. Zii genoot haar opleidinigl aan de Maria Stichting te Elshout.. land v. ïieusden en altena Telers van tarwe en/of ge mengd (gewas, die hiervan voor oogst 1950 meer dan 50 are hebben ver bouwd en daarmede niet onder de aanslag, doch onder de darsreglelingl vallen, zijn verplicht op grond van. de Verordening Granen, 1949, hiervan schriftelijk mededeling te doen aan hun plaatselijk bureauhoudeir, wan neer zij van mening zijn, dat de op brengst van hun tarwe eini/of gle- mengd gewas aanmerkelijk lager zal zijn, dan normaal van hun bedrijf kan worden verwacht. Zij, die deze mededeling niet doen en uiteindelijk minder verantwoorden op hun dorsbriefjes, dan de gemid delde opbrengst in de strook waar het bedrijf gellefgten is, worden inge volge de Verordening! Granen 1949 geacht niet aan hun leverin|gisvierplic'h- ting te hebben voldaan. Deze opgave dient op een zodanig tijdstip bij dë Plaatselijk Bureauhou- der #te worden gedaan, dat er nog voldoende tijd aahwezig is voor de taxatie 'te velde, voordat met nuaaien wordt begonnen. Onder de dorsregelinlgi vallen uit sluitend die districten 18, 44, 45, 46, 47, 54, 56, 57, 59 en 60. nede1uiemeut Heden, Dinsdagavond om half acht, hoopt bij D. Ootnen in de dienst des Woords voor te gaan, vDs. Blaak van Geldermai'sen. De kerkcollecte, die gehou den is voor het Bouwfonds der Ned. Herv. Kerk aan de Noordzijde, heeft opgebracht hel bedrag van f 11,04. Bij bet gehouden examen te 's-Bosch, slaagden voor het Midden standsdiploma G. v. d. Vliet te Ne- derlieraert en A. H. de Weert te Del- wijnen. Zij genoten hun opleiding aan de Middenstands-Opleidingscur sus te Nederhemert onder de lieren Kant, v. Duist gn Eugster. Met de „Grote Beer" hoopt vermoedelijk 16 Aug. a.s. hit 'In donesië te repatriëren, onze dorps genoot Kees Smits Mzn. Een 40-tal leden van de Coop. Landbouwers Aankoopvereniging „De Onderneming" alhier, maakten een tweedaagse excursie naar het Oosten en Noorden van 011s land met een touringcar. Vertrokken om 6 uur des morgens werd via Utrecht en Amers foort naar Putten gereden, waar het voorbeeldbedrijf van de Rijkstand!). Voorlichtingsdienst voor N.W. Gel derland werd bezocht, een gemengd zandbedrijf van 15 ha waar proeven van grasland werden aangetroffen. I11 de Exportslachterij van deG.O.S. te Twello werd liet bereiden van ba con en het conserveren va.11 ham en spek in ogenschouw genomen. Te Al bergen werd een kunstmatige in sinuaties tal, waar niet minder dan 19 stieren in één bedrijf verenigd wa ren, bezichtigd en een zwartbont fok- bedrijf van dhr. Post, een z and weide- bedrijf van 16 bunder, waar 40 stuks vee aanwezig waren. Via Coevorden, Einmcn, waar de hunne bed den bekeken werden, en Gieten werd de eerste dag besloten met logies te Groningen. De volgende morgen werd eerst hel I, and bouw proefstation en Be- drijfslaboratoriuin voor Grondonder zoek bezocht, waar de .structuur van de grond wordt onderzocht. Hier voegde zich bij het gezel schap dhr. Eigenberg, Hoofdassistent van de Rijkslandbouwconsulent voor Noordelijk Groningen, onder wiens bekwame en. deskundige leiding en voorlichting het moderne grasland- bedrijf van dhr. J. Poppinga te Adu- ard en verder de luxe-modiel-zwart- bont veestal van dhr. P. Bolt te Hoo- gemeeden bezichtigd werden. In Zuidhorn, waar in restaurant Addens 'de koffiemaaltijd gebruikt was, via Grijpskerke naar Zoutkamp, waar de inpoldering v. d. Waddenzee in ogenschouw werd genomen. Over UI rum zien we te Hpmhuizen de Proefboerderij met zwart blaar vee en. jeepmelkerij en beneiken we,der- om Groningen. De terugreis ging over Mep pel, Zwolle, Apeldoorn, Arnhem, 'Nijme gen en Den Bosch. De deelnemers aan deze schitterende en interessante excursie, begunstigd door heerlijk zo merweer, waarvan de organisatie be rustte bij de zaakvoerder der Coö peratie, dhr. Groeneveld, kunnen op een paar leerzame dagen terugzien. We twijfelen niet, of het volgend jaar zullen nog meerderen een excur sie meemaken! RIJSWIJK Voor het Mulo diploma A is geslaagd R. v. Vugt alhier en M. A. Schouten te Giessen. VEEN Die heren G. Kraaij en J. van Tilborg (alhier, slaagden te 's Herto genbosch voor het diploma Al|g!eimiene Handelskennis (Mi ddenstandsdiplllo - ma). Beiden werden opgeleid aan de bekten,die Middenstanfdscursus te Andei. WIJK Aan de Ambachtsschool te 's Bosch behaalde K. W. F.urster het diploma schilderen. WERKENDAM Vrijdag 28 Juli is alhier aan besteed het maken van de 2e straten aanleg in de Uitbreiding le Werken dam. Er waren 23, inschrijvingen, waar van de hoogste was G. Koek te Haar lem en wel voor rollagen voor f 45000 en voor moffenkil voor f 42000. De laagste inschrijver was B. v. Dooyeweerd te Waardenburg en wel rollagen voor 26000 en moffenkit voor f 263(X). Dezer dagen is liet zoontje van de lieer J. v. Oord alhier, van de brug aan de polder „Welgelegen" gevallen, doordat hij zijn evenwicht, verloor. Daar het water laag was, kwam hij met zijn hoofd pp oen steen, terecht en werd zodanig ver wond werd, dat opname in het zie kenhuis le Gorinchem noodzakelijk bleek. Het fanfarecorps „Kunst, na Arbeid" uit de Biesboseh, hoopt 15 Augustus deel te nemen aan het groot nationaal concours te Wijk hij Duurstede en wel in de afd. uitmun tendheid. Als candidaten voor de ge meenteraad voor de A.R. partij zijn gesteld: J. G. Visser, Werkendamj I.. van 'tSant, Sleeuwijk; C. Dekker, Kil; G. Ippel, De Werken; C. F. v. Meer dan een weekvoorraad mag niemand heb'bteh. Die laatste tijd heeft men enige ma len berichten in de krainiten kunnen) vinden, die meldden, dat tegen be paalde - personen procesverbaal was opgemaakt of dat zelfs straffen wa ren opgelegd wegens hamsteren. Meestal was hierbij sprake van par ticulieren, die grote hoeveelheden le vensmiddelen hadden ingeslagien100 kilo rijst, twee balen suiker, 5000 eieren, 400 kg ham eliz. Bij het publiek blijkt in vele ge vallen de mening te heersen,, dat de rechterlijke macht sinds geruime tijd niet meer beschikt over wetten, die het hamsteren kunnen tegenigiaan. De ze mening is blijkbaar ontstaan door het verdwijnen van vrijwel alle distri butiebepalingen en prijsbeheersinjgs- maftt regelen. Die werkelijkheid is echter, dat de overheid, ondanks het opheffen van vele maatregelen, één zeer bepaalde wet ,die van 24 Juni 1939 dateert, de z.g. Prijsopdrijvingls- en Hamster- wet: 1939, nooit heeft laten verdwij nen Enkele bepalingen in deze wét maken maatregelen teglen h amis te- ra ars mogelijk. In artikel 9, lid 1 wordt bepaald „Het is een ieder verboden zich van, door de minister van Economi sche Zakten aan te wijzen soorten van. 'goederen binnen eein kalenlder- week meer te verschaffen dan hij of de groep van personen, voor wel'- ke hij gewoon is zich die jgloetderen te verschaffen, daarvan geldurende een week pleegt te gebruiken". Het spreekt wel. vanzelf, dat een baal suiker of 400 kg ham enz., meer dan een weekverbruik' uitmaken. En wie mocht menen, dat de zinsnede „door de minister aan te wijzen soor ten van gebruiksgoederen" een. ont- snappingsmo'gielijkheid biedt, aange zien de minister de laatste tijd hele maal geen „Iglotederen heeft aangewe zen", vergist zich. Deze aanwijzingen zijn reeds in verband met de tweede wereldoorlog Hanig5 geleden geschied en nooit ingetrokken'. Zij omvatten in hoofdzaak alle levensmiddelen en en huishoudelijke artikelen maar ook bijv. textiel. Dit alles betekent echter niet, dat de winkelier, die maar raak aflevert, hoewel ook hij gemakkelijk kati we ten, dat zijn klanten niet gewend zijn suiker of zeep, of wat dan ook, iii meer dan normale hoeveelheden in te slaan, vrijuit gaat. In de strafbe palingen van artikel 12 bijv. kan men lezen „Hij, die het verbod van artikel 9, lid 1, (de weekvoorraad dus) opzet telijk overtreedt dan wel door han delen of nalaten opzettelijk bewerkt of opzettelijk medebewerkt dat dit verbod wordt .overtreden kan met een gevangenisstraf van lën hoogste vier jaren of een geldboete van ten hoogste tien duizend glulden worden gestraft". Wendel de Joode, Sleeuwijk; G. van Oord, Werkendam; W. Kazen, Kille; B. C. d. Dekker, Sleeuwijk; C. Cor net, Werkendam; F. de Bruin, Sleeu wijk; A. v. d. Wiel, Kille; D. A. Brie- nen, Werkendam; LI. v. Arkel Hzn.., Sleeuwijk; J. Scherf, Werkendam; G. v. Maanen, Sleeuwijk; P. Visser Gzn., Werkendam; T. J. Verhagen, SleeuwijkP. v. d. Hoek, Werken dam; C. Boxman, Sleeuwijk en I). de Bok, Kille. De land hou wersknecht P. v. d. Oever, werkzaam op polder „Kei- zersguldenwaard", had het ongeluk van een ladder te vallen, waardoor hij zijn heupbeen brak. Hij werd in het ziekenhuis te Gorincheni opge nomen. Voor het bestuur van het. Waterschap „De drie sluizen" werd aanbesteed het uitvoeren van herstel plan voor „De Alm", „De Ze ven ban- se Ganlel" en de „Werkense Boe zem". Robinson Crusoë in de Amerikaanse pers. Robinson Crusoë 'Nederlandse versie heeft zijn weg naar de Amerikaanse pers gevonden. De information officer van de E.G.A.-missie in Nederland heeft een bericht, naar de kranten in de Ver. Staten gestuurd over deze man, die thans op een eilandje in. een meertje op de tentoonstelling Rotterdam- Alioy' woont en gekleed in lompen in zijn koninkrijkje rondwandelt, al' en toe wat vist en zijn maaltijden bereidt op een open vuur, gezelschap gehouden door zijn twee vrienden, een papegaai en een geil. Het Ameri kaanse bericht weet te melden, dat men hem dezer dagen een aantal brochures aangaande het plan-Mars hall ter bestudering heeft doen toe komen, 0111 hem zijn verblijf in een zaamheid wat nuttiger te maken, zo mede een met een E.C.A. prijs be kroonde affiche, 0111 zjjn leven wat meer kleur te geven. „Robinson heeft de affiche .aanstonds aan de muur van zijn hut bevestigd en hij heeft beloofd, dat hij aan. de stiékken over het plan Marshall ernstige aandacht zal schenken." Ook de geit toonde belangstelling voor de brochures, zo besluit liet bericht, hij at er onmiddellijk een op. Versterking van onze strijdkrachten. Officieel deelt de regeringsyoortllkh- tingsdienst medeDe Nederlandse re gering is van oordeel, dat Nederland zich met de andere landen van het Noord-Atlantische verdrag groter in- spannijiig zal moeten getroosten nu de ontwikkeling vap de internatio nale toestand een snellere opbouw van het defensiesysteem der vrije we reld noodzakelijk maakt. Met het ,oog hierop worden de militaire plannen, zoals deze zijn uiteengezet in de nota inzake het defensiebeleid aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, aan een herziening onderwor pen Hierbij stelt de regering zich al lereerst ten doel uit de reeds in de afggelopen jaren voldoende geoefen de "militairen de mankracht beschik baar te stellen, waaruit drie divisies kunnen worden gevormd. Het ligt niet in het voornemen, deze thans in actieve dienst op te roepen, maar wel zodanige maatre gelen te treffen, dat zij zo nodig op korte termijn kunnen worden gemo biliseerd Voor het paraat zijn van deze man kracht is aanvulling van de bewape ning noodzakelijk. Hiervoor zal een oplossing kunnen worden gievouden door de samenwerking der landen van het Atlantische verdrag. Hoogste inschrijver was W. in 't Veld te Papenidirechl: met f98,700 en laagste Dikkerbooin en Sybrandy le Oudehaske (Fr.) met f73,480. Op de gehouden bestuursver gadering van de O ranjevreniging is besloten dit jaar geen feest be orga niseren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit wel te doen, zoalis al in de ledenvergadering van on langs besproken werd, maar gezien de geringe opkomst van slechts 16 leden op deze vergadering, dal is t1/2 pCI. van liet ledental, meende bet bestuur in de tegenwoordige om standigheden, mede in verband met de moeilijkheden, tot het verkrijgen yan een geschikt .terrein, toch te moeten afzien van het houden van •een. Oranjefeest. Voor liet diploma Hulp in de Huishouding, slaagde me jA. Ver meulen alhier en voor liet Midden standsdiploma de heren H. Blokland Rz. en P. Boers, eveneens alhier. Maatregelen zullen worden geno men om ook in Nederland de pro ductie voor verdediginigisdoeleinden op te voeren. Oproep van compagnie» per radio. De legervoorTichtinlgsdienst herin nert er aan, dat binnenkort een proef zal worden gfenömem met het v,o,or herhalingsoefeiiinigiën oproepen van enkele compagnieën door middelvan eeti radio-mededeling. Het doel hiervan is uitsluitend om 11a. le gaan of op deze wijze het. op roepen van dienstplichtigen kan wor den versneld. Deze oproep per radio zal, zoafs reeds eerder is bericht, niet geldén het personeel van de 7 December divisie of van de 2e divisie, dat schrif telijk en tijdig tevoren voor een dag wordt opgeroepen, maar ,g!eldl uit sluitend enkele van de 74 compag nieën, waarvan liet grootste deel reeds in dit voorjaar of deze zomer voor korte tijd herhalingsoefeningen heeft gehad. Het personeel van de compagnieën, waarvoor de oproep per radio zal gelden zal op dat moment reeds in het bezit zijn van een schriftelijke oproepintg tegen een bepaalde dag, doch zal zich direct na het ontvangen van de radio-oproep naar zijn garni zoen dienen te begeven. Ernstig incident in en rond Makassar De spanning tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten in en rond Makassar, die reeds gedurende enige dagen zeer hevig was geweest, is tot een uitbarsting gekomen. Er hebben bloedige botsingen plaats ge had. De aanleiding tot dit incident was de overval, die Zaterdagavond door guerilla-benden werd gepleegd op een kampement van voormalige K.N.I.L.-manschappen, thans bij de K. L. Hierop zijn de voormalige KNIL- soldaten Zondagochtend tot de aan val overgegaan en veegden Makassar schoon. Zondagochtend heeft een vliegtuig van de luchtmacht het militaire kam pement van de lucht uit gemitrail leerd. Gemeentebegcoingen gemakkelijker sluitend. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat in de gemeentebé- groting voor 1951 de algemene .uitke ring uit het giemeentefonds en de bij zondere uitkering kunnen worden ,gte- raamd op 125 pet. van de oorspron kelijke bedragen. Hierdoor wordt liet de gemeenten mogelijk gemaïikt haar 'begroting' sluitend te maken, ondanks de hogere uitgaven wegens loonsver hogingen e.d. Voor de vervallen op brengst van de 011de rmemi ngislbe 1 a s- ting kunnen de gemeenten een rijks uitkering ramen tot een gelijk bedrag. Die Noord-Koreanen zijn. er in ge slaagd de rivier De Nlakinlg over te steken, de laatste grote natuurlijke hindernis tussen hun troepen en dte steden Taegoe en Poesan. Gemeld wordt dat de comimfunisten het grootste gedeelte v,an zeven divi sies, gesteund door jagers, samen trekken voor togt op verschillende plaatsen aanvallen van de pas aange legde stellin!glen der geall. troepen. Uit berichten, afkomstig van igejil- lieerde patrouilles over dte troepanbe- weginglen van de tegenstanders, wordt geconcludeerd, dat de Noordi-Korea- nen vermoedelijk tegelijkertijd Tae goe en Poesan" zullen aanvalilen, on geacht de onvermijdelijke zware ver liezen, die zij daarbii zullen lijden door de weerstand der gealliepndte strijdkrachten, die thans in nieuwe steliingeTi zijn opgesteld. Er zijn weer met een rode ster gekenmerkte vijandelijke jachtvlieg tuigen boven Seoel verschenen, het geen in de laatste tijd niet meek was gebeurd. Dieze vliegtuigen hebben Za terdag bij het aanbreken van de dag de in Amerikaanse handen zijnde Zuid-Korëaanse haven Masan aange vallen In de nabijheid van Tsjindjoe trek ken de Noordelijke gevechtswagens, samen. lil de Zuidelijke Naktong- sector hebben de Amerikaanse troe pen in de afgelopen 24 uur twee verwoede Noord-Koreaanse aanvallen afgeslagen. De mogelijkheid bestaat evenwel dat zij ook hier over de ri vier zullen moeten terugtrekken In de Oostelijke frontsector hebben Zuid- Koreaanse strijders twee Noordelijke bataljons met zware verliezen terug geslagen. De Zuid-Koreanen blijven hier, onder dekking van het geallieer de scheepsgeschut, Langzaam opruk ken Volgens latere berichten zijn de Amerikanen tol een tegenoffensief overgteglaan, dat echter niet op alle punten het verwachte resultaat ople- verder aangezien de Noord-Koreanen bljjkbaar met 'dit offensief op de hoogte wanen. Zeepost voor Oost en Wiest. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schjp vermeld Indonesië mjs. „Java" 12 Aug. Nieuw Guinea: (rechtstreeks) s.s. „Rotti" (29 Aug. in tegenstelling tot vroegere berichten). Ned Antillenm.s. „Willemstad" (i.'5 Aug.). Suriname: s.s. „Cottica" (16 Aug.) Besta*ijldt de Zonier-ColorUdokever. Overal zijn reeds de zomer-colo- radokevers verschenen. Terwyl een deel van deze kevers na enige wie ken van intensieve voedselopname in de grond verdwijnt en daarmee weer de grondslag legt voor de aantasting van het volgend jaar, gaat een ander gedeelte reeds tot eiafzetting ovier. Hierdoor is weer een nieuwe aantas ting van larven te verwachten. De zo nier kevers moeten derhalve zo spoedig mogelijk wonden "bestre den. Het gebruik van DDT-emulsies wondt hiervoor aanbevolen, aan gezien deze ook bij veranderlijke weersomstandigheden goede resulta ten geven. Ook de telers, die goed gespoten hebben, dienen regelmatig hun ge was te controleren, daar bij de hoge temparaluren, die nu en dan zijn voorgekomen, de keversx gevlogen hebben. De percelen, die niet of niet bijtijds gespoten waren, vormen zo doende een besmettingsbron voor tie gehele omgeving. Controleert dus regelmatig, zolang uw gewas op het veld staat en wacht niet met spuiten. Daar geen waar schuwingen meer worden gegeven, loopt U steeds gevaar een proces-ver baal te krijgen, als er kevers of lar ven op uw perceel worden gevonden. NEDERIIEMERT Geboren: Eliza, z. van F. Oomen en S. M. le Sage; Pieternella en Jo hannes, z. en d. van J. A. v. d. Meij- den en E. de Weerd. Getrouwd: J. A. Brouwers 21 j. en J. v. Heemskerk 21 j.; R. J. Oomen 33 j. en E. v. Leeuwen 23 j. VEEN Geboren: Johannes C., z. van J. v. d. Ven en C. de Bie; Jan, z. van J. v. Breugel en J. BiesheuvelGerard, z. van G. v. Tilborg en G. Volk. Ondertrouwd: Wol Ier O os ting, 29 j. en Jacoba Timmermans, 23 j. WERKENDAM Geboren: Jenneke P., d. van F. Roubos en J. P. Rijken; Johanna B„ 'd. van W. Faas se en H. Visser; Francina, d. van J. W. Smidt en D. Pruisen. Nationaal padvinderskamp in Ommen ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der Nederlandse Padvindersbeweging van 2 tot 10 Augustus. Door H. M. de Koningin werd het kamp geopend en door de padvinders, waar onder zich ook de buitenlandse bevonden, werd gedefileerd voor H. M. Opname van het voorbijtrekken der Schotse padvinders.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2