Binnenland EBÏÏIS7AABDEBS Wachters PLAN voor Tuberculose-bestrij- ding onder het rundvee. fimrMüTTiiiüT.Tïii! BI] DE BALANS Telegrammen aan Tbmisvareridén. Miet de Britse schepen Otranto ©n Ormonde, die burgers en 'met die Britse schepen New Australia, Ama- rapoora, Ghitral en Ranchi, die mi litairen met hun gezinnen van Java naar Nederland vervoeren, kunnen radiobrieftelegrammen worden ge wisseld via het Nederlandse kiuststati- on Scheveningen Radio tegen het zelfde tarief als in het verkeer met Nederlandse schepen. garen en sigaretten, deelt de minister o im. mee, dat hij', er gieen bezwaar te gen heeft ,dat de prijis der sigaretten van 60 ct. per 20 stuks, wordt ver-' 'hoogd tot 70 ets. Een drastisch© verliagiinig van die accijns op sigaren acht de minister onredelijk ten aanzien van de andere tabaksfabrikaten, welke 'nu reeds aan een veel hogere acdijinis zijn onder worpen dan sigaren. "Met die voor gestelde verlaging1, der omzetbelasting op sigaren ,hoioip|t de minister echter voldoende te bereikten, dat de ver liezen van de sigarenindiUiStrie en de weridoosheid in die industrie bedlui- 'dend zullen verminderen. Met de sigiarenindustrie zal nog overleg gepleegd worden over de mo- geljjkhteden van oen prijisverlaging Moeilijkheden Ie Menado. Opnieuw zijln moeilijkheden gerezen tussen Iteden van het voormalige KIN:. I|L. en de A.Pf.RlIvS, namelijk in Menado. Er is geen enkele bijzonderheid over de aard van de moeilijkheden te verkrijgen, doch militaire waar nemers zijin reeds naar genoemde plaats gezonden, terwijl een vertegen woordiger van het afwikkteïingscom- mando van de Kon. Landmacht even eens naar Menado is vertrokken met een. vertegenwoordiger van die leiding van, de A P.R.TjjS. Nieu wc Radioluisterbeschikking. Binnenkort zal het mogelijk zijn, de luisterbijdrage automatisch te gi reren. Machtiging daartoe dient te worden aangevraagd bij de dienst luistervergunningen. V ooruitbetaling van de luisterbijdrage kan worden geëist tot een maximum van twaalf maanden. Aldus blijkt uit radioluis- terbeschikking 1950, die met ingang van 1 September a.s. de beschikking van 1945 zal vervangen. Zaltbommel 1100 jaren stad. In de laatste week van "September zal Zaltbommel zijn 1100-jarig be staan vieren. Een uitgebreid pro gramma van feestelijkheden is in voorbereiding. Een hippisch concours en andere sporlevenemenlen, een historische re vue, openluchluitvoeringen van een kinderoperette en vele andere attrac ties maken er deel van uit. In de feestweek zal het stadje versierd en verlicht zijn. Van Rundstedt commandant West- Duitse politie-lroepen Uit gewoonlijk welingelichte Duit se bron verneemt het K.N.P., dat het besluit 0111 binnenkort over te gaan tot de vorming van een politie macht in West-Duitsland door de Amerikanen niet voldoende wordt ge acht om bij een eventuele aanval de Elbe-linie te verdedigen. Voor allies is noodzakelijk, dat aan hel noóifd van deze politiemacht een capabele commandant wordt geplaatst. In dit verband wordt de naam van maar schalk von Rundstedt genoemd, voor al wegens het feil, dat von Rundstedt een langdurig onderhoud heeft ge had met een hoge Amerikaanse auto riteit. Engels© troepen naar Korea. De democratische leider senator Scott Lucas heeft medegedeeld, dat Engeland landstrijdkrachten voor de strijd in Korea heeft aangeboden, „niet minstens 15000 man om te be ginnen." Engeland had tevens alle marine- strijdkrachten i'11 de Japanse wateren bevel gegeven aan tie strijd dieet te nemen. Het 13.350 ton metende Engelse vliegkampschip Theseus" is met 44 vliegtuigen uit Portsmouth ver trokken voor hulp aan de strijd krachten der V.N. in Korea. Amerikanen naar Siet buitenland. In hiet twteede 'kwiariaal van 1950 werden in totaal 119 iooo paspoorten aan Amerikaanse onderdanen afge geven. Dit is ongeveer 20.000 meeir dain in dte overeenkomstige periode van 1949. Na idle moord op LaUiaut. De moordaanslag op Julien Laliaut de voorzitter van de Belgische com munistische partij, heeft vooral in linkse kringen te Brussel en Wallo nië grote beroering verwekt. In het bekken van Seraing de plaats waar Lehaut woonde heb ben de mijnwerkers bet werk neer gelegd. Ook op de voornaamste ijzer en staalfabrieken in deze streek, Ou- gree-Marihaye, Tubes jje la Meusie en Cocker ill hebben liet werk ge staakt. Vierling geboren. De 29-jarige Engelse oorlogsbruid Betty Sara te Belliugen (Australië) in Australië bevindt. Minister Mansholt idoet beroep op de Stichting voor de Landbouw. De Regering is slechts bereid haar bijdrage te verlenen aan liet plan om binnen vijf jaar tijds de tuber culose onder de rundveestapel uit tie roeien, wanneer de grootst mogelijke zekerheid bestaat, dat, ondanks ver rassingen, die zeker niet zullen uit blijven, de financiering daarvan tot het einde toe gezond is te noemen, aldus Minister Mansholt in een brief aan de Stichting voor de Landbouw naar aanleiding van de onzekerheid welke in den lande ten aanzien van de uitvoering van het plan bestaat. Het is voorshands onverantwoord, liet totaal der beschikbaar komende geldmiddelen op grond van uitzonde ringsregelingen nu reeds te vermin deren, gezien de omstandigheid, dat het plan zich over een niet onaan zienlijk aantal4 jaren uitstrekt. De aan de uitvoering verbonden kosten kunnen nog niet worden overzien. In dit opzicht kunnen dus geen verdere risico's worden aanvaard; de Rege ring beoogt n.l. met het plan een volledige uitroeiing van de runder- t.b.c. in ons land en zij kan zich der halve niet verenigen met een finan ciële opzet, welke slechts ruimte laat om tot zij het wellicht belangrijke verlaging van het reactiepercen- lage te komen. De Minister acht het daarbij van zelfsprekend, dat alle gezamenlijke geldmiddelen beschikbaar moeten zijn en blijven voor het voornaamste doel, namelijk het slachten van de re actiedie ren, en tevens, dat de vast stelling van de grootte der vergoe dingen niet onnodig mag worden be perkt door reeds van te voren aan een gedeelte dier gelden een andere bestemming te geven. Achteraf ware dan te bezien, op welke wijze even tuele overschotten zijn aan te wen den ten nutte van de tuberculosebe strijding. Gedecentraliseerde uitvoe ring. De mededeling van de veehouderij dat zij uit een in te stellen heffing van 25 cent op de 100 kg melk in vijf jaar 50 millioen gulden voor dit doel bijeen zou brengen, heeft ertoe geleid, dat ook de Overheid ©en gelijk bedrag zal bijdragen. In het begin van deze zomer heeft de Re gering doen weten, dat zij zich kon verenigen met een provinciaalsgewijs gedecentraliseerde uilvoering, waar bij rekening werd gehouden met het feit, dat de Gezondheidsdiensten die provincie als werkgebied hebben;dit sluit tevens in, dat de bijdragen uit de heffing op de melk naar de pro vincie, waar zij zijn opgebracht, te rug zullen gaan. Tezelfdertijd heeft de Minister die Pro vinciale Gezondheidsdiens ten ver- zocht hun provinciale plannen met spoed op te stellen en ter goedkeu ring in te zenden. Het is hierbij de uitdrukkelijke me ning van Minister Mansholt, dat om spanningen te voorkomen .lan delijk de heffing per kg melk gelijk zal moeten zijn en tevens, dat,, hoe wel de besteding der gelden enigszins kan verschillen, in het provinciale fonds de volledige heffingsgeledien moeten worden gestort, opdat deze gelden, landelijk bezien, inderdaad een gelijke bijdrage vormen als die van de Overheid, welke bijdragen op de eerste plaats dienen te worden aangewend om zieke dieren met vol doende vergoeding te bes tem men voor de slachtbank. Levensbelang voor de viee- Ihoulders. De Minister constateert met vol doening, dat de veehouders steeds meer tot liet inzicht komen, dat zij het grootste belang bij een algehele sanering van de veestapel hebben. Alleen door een gezamenlijke uiterste krachts-inspanning kan dit uiterst be langrijke probleem worden opgelost en liet is een levensbelang voor de veehouders, dat deze oplossing komt. De Overheid eist bovendien niet meer dan dat men de consequenties van eigen voorstellen aanvaardt. Het tijdstip van uitvoering van het plan is afhankelijk van de provinci ale plannen, waarop thans wordt ge wacht. De Minister besluit zijn brief dan ook met de mededeling, het op prijs te zullen stellen, j,en spoedigste de plannen van de Provinciale Gezond heidsdiensten te mogen ontvangen, omdat eerst dan ten aanzien van die tenuitvoerlegging van het gehele plan een beslissing kan worden genomen. Vrouw vergast zichzelf icjn 2 vain Ihaar kin!deren. In ifüeli woining laan die Wortleilhaven te Lteeuwiardien beeft aein obgieveieir 40-jarigie vrouw, wier echtgenoot ziiich sinds elnlkteTe maanden in Australië bevindt, zichzlelf met hla,ar 'twee. fciin- diertejs van. drie dn vijf jaar vergaisitf Het ouidsitie kind een' mièis je van 11 jaar, had die nacht elldiers doorge bracht. Ambonnezen willen wiedrmaalr Ambom iNamlenis allte Ambbninese oud-mili tairen htebbien enige ex-K/Nj.I.'U -imilliM tairen zich tot die Nederlandse rege ring gewiehld met 'hét dringend© vier- ztoek en op grond van vroègete be loften de Ambonnezien Haar Amlbon te laten gaan. Gelegedheildjss tempel Ter gelegenheid van de 38ie Phila telist end ag zal op de, door de Post zegel vereniging „Groningen" op 25, 26 en 27 Augustus a.s. te houden postzegel tentoon stel ling een tijdelijk bijkantoor der PTT worden geves tigd. Op dit bijkantoor zullen zowel aan getekende als niet- aangetekend© stuk ken ter post kunnen worden bezorgd. Deze stukken zullen op 25 Aug. a.s. worden voorzien van een speci aal tenloonstellingsstempel en op 2(3 Augustus a.s. van een speciaal stem pel van de 38e Philatelistendag. Op Zondag, 27 Augustus zal het tijdelijk bijkantoor gesloten zijn. Nieuwe regelingen lonen voor akker en weidebouYY en veehouderij in enkele provincies. De Ned. Staatscourant No. 156van 14 Augustus bevat als bijvoegsel een tweetal beschikkingen van het Col lege van Rijksbemiddelaars, waarbij regelingen van lonen en andere ar- weide bouw en de veehouderij In de provincies Utrecht, Noordholland, Zuidholland, Zeeland, Friesland, Gro ningen, in Westelijk Noordbrabant en in de Noord-Oostpolder bindend vastgesteld zijn. Zeepost voor Oost en Wiest. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter pust moet zijn be zorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië: s.s. „Groote Beer" (21 September). Antillen: s.s. „Baarn" (2 Sept.) Suriname: rn.s. „Helena" (30 Aug.). Duurdjere sigaretten. In zijn antwoord' aan de Twee die Kamer over hiet wetsontwerp tot wij1- I ziging via,n 'die omzetbelasting op si ll al end sterftecijfer t.b.c. In het jaarverslag over 1949 van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose wordt meegedeeld, dat in 1945 het sterfte cijfer voor tuberculose 85,9 per 100 duizend van de gemiddelde bevol king bedroeg. In 1946 was het 46,9, in 1947 37,3 in 1948 28,3. "Volgens voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek was het totaal aantal sterfgevallen door t.b.c. in 1949 2436, dat is 24,4 per 100.000 van de gemiddelde bevol king. Tijdens serenade overleidien. Dezer dagen werd het echtpaar Ivrook te Enkhuizen, een serenade gebracht wegens zijn 50-jarig huwe lijksfeest. Tijdens deze muziekhiilde zakte de bruidegom in elkaar. Hij bleek te zijn overleden tenge volge van een hartverlamming. BEIRNE LAY en SY BARLETT Bockhandel Firma L. J. VEERMAN, Tel. 19 Heusden Ons Feuilleton 9 door W. Kerremans 71) De professor lachte: „Ha, nu begrijp ik het, u denkt aan ©en gesticht. Wel mevrouw wat ik op tiet oog heb is nog niet eens een sanatorium. Het is een pension, waar u een kamer krijgt en waar u volkomen vrij zijt om in en uit te gaan en te doen en te laten wat u wilt. Er is geen sprake van gesticht, niet eens een ziekenhuis. Maar ik wil het u niet aanpraten. Ik geef u alleen raad en wel naar mijn beste weten. Ik zou u raden een deskundi ge verpleging, maar prefereert u ver pleging thuis, ik heb er niets tegen maar waarschuw u dat de genezing dan langer duurt. Ik zal dokter Ri- bent alle voorschriften geven en u moet die zo nauwkeurig mogelijk na volgen." „Hoelang denkt u..." vroeg Jo met benepen stem. „Daar is op 't ogenblik eigenlijk niets van te zeggen, maar ik denk dat een rustkuur in een sanatorium u in een half jaar toch wel zover zal hebben opgeknapt, dat u dan naar huis kunt gaan." Yonca keek Karei smekend aan. „Professor, we behoeven nu ze ker niet dadelijk hierover te beslui ten?" vroeg hij. „Volstrekt niet, gaat u rustig naar huis en laat me nog maar eens we ten wat u doen wilt." Hij reikte Jo de hand en besloot: „Ik ben echt blij, dat ik u vol maakt gerust kan stellen. U wordt beter, u wordt weer geheel de oude; jong, fris en sterk. In de auto brak Yonca in snikken uit en zocht steun bij Karei. „Ik ben zo' bang Karei. De dok ters proberen altijd je gerust te stel len, ook al is je toestand nog zo erg." „Neen, Yonca schat, zo moet je niet denken. Als hij je toestand ern stig had ingezien zou hij heel anders hebben gepraat, dan zo-u hij hebben gezegd: U zult wat geduld moeten hebben, het kan misschien wel lang duren en genezing is niet geheel uit gesloten, u moet de moed maar niet laten zakken en al zulke termen. Hij zou dan niet hebben gezegd, wat hij nu twee maal heeft gedaan, dat je zeker zult herstellen en zieker geen termijn van zes maanden hebben ge noemd. Onderweg en 's avonds thuis werd de vraag besproken, wat beter zou zijn, thuis blijven of naar het sana torium gaan. Karei bepleitte voor het laatste. Het was immers duide lijk, dat Yonca dan veel eerder en zoals hij het noemde „secuurder" ge nezen zou dan thuis. Denk alleen maar eens aan de rust, die zij' in de eerste plaats nodig heeft. Volmaakt rustig kan zij het hier natuurlijk niet hebben. Er zijn vele en jonge men sen hier; zij hoort hen komen en gaan, ze verneemt misschien moei lijkheden die er zich altijd kunnen Voordoen. Ze hoort geruis, waarover zij gaat liggen denken, maar volle rust heeft zij niet. Daar krijgt ze een afzonderlijke kamer in een stil huis, waar haar rust niet wordt af geleid of gestoord en waar ze dus pok veel sneller tot gehele rust kan komen. Hij vond de volgende dag wakkere steun bij d pk ter Ribent, die er op aandrong het sanatorium te verkie zen boven een verpleging thuis, wel ke niet anders dan gebrekkig kon zijn, hoe men zich ook zou inspan nen. Het resultaat was dat Jo toestem de in een verblijf in bet sanatorium „Bos «en Heide" bij Apeldoorn, dat professor ten Cabe had aangeraden. Bij de besprekingen hierover met mevrouw Vermeer wilde Jo's moe der haar dochter ïn de tweedeklas se laten opnemen, omdat ook die prijs het uiterste van haar middelen zou eisen. Maar Roelants werd kwaad, toen hij dat hoorde. „Moeder", zo noemde hij haar al, „U begrijpt toch wel dat Jo in mijn gedachten mijn vrouw is en dat het er niets aan of af doet of wij op het stadhuis zijn geweest. Zij is Goddank mijn vrouw en alleen ik heb dus voor haar te zorgen. U mag haar als u wilt het een en ander meegeven naar het sanatorium, maar de kos ten zijn natuurlijk voor mijn reke ning. Dat is het onvervreemdbaar recht van de echtgenoot. Yonca, wat zeg jij, ben je mijn vrouw of niet?" „Ja, van ganse harte", antwoordde zij met kluchtige ernst, maar juist omdat ik je vrouw ben, vind ik bet niet nodig zulke hoge verblijfkosten te betalen als je het voor minder vrijwel evengoed kunt hebben. „Het beste is voor jou niet goed genoeg en jij gaat in de eerste klasse omdat er helaas geen betere is." Jo begon nu zelf naar haar rust oord te verlangen, zij kon de ver moeidheid steeds minder overwin nen en Karei zag hoe zij zich moest inspannen om haar apathie niet te doen toenemen. Toen de dag van vertrek was ge komen namen ditmaal mievrouw Ver meer, Jo en Karei in de auto plaats, van wie alleen Jo's moeder zou te rugkeren. Karei had besloten in Apel doorn te 'blijven en Yonca zoveel te bezoeken als de dokter zou toe staan. De auto snelde door de Brabantse en Gelderse streken ien in „Bos en Heide" was alles voor Jo gereed. Zij kreeg een lichte, ruime kamer, uitkomend op de tuin met daarachter de stille ernstige dennenbossen. De geneesheer-directeur, dokter v. Assen, verscheen al spoedig en zei dat Jo nu maar dadelijk moest be ginnen rust te nemen dan zou hij haar de volgende dag onderzoeken en daarvan bericht sturen. Roelants deelde hem mede, wat zijn plan was. De dokter antwoordde niefe dadelijk. Eindelijk zei hij „Dat is een heel goed plan, maar niet dadelijk ui (voerbaar." Een beetje verschrikt keek Roe lants op. „Waarom niet?" „Rust, meneer Roelants, betekent voor mevrouw Vermeer volstrekte rust en dus geen bezoeken, die haar natuurlijk toch hoe weinig ook/kun nen opwinden. De eerste periode be hoeft niet lang te duren, maar ik zou toch zeggen een of twee wekeh dient u weg te blijven." „Is dat gebiedend nodig?" „Gebiedend is een woord, dat we hier niet kennen. Het is voor baai- het beste. U wenst allen een spoedig herstel en dan moeten we ook al les doen, wat daartoe kan medewer ken." (Wordt vervol trT. nib Attn 'lifcüiA Vvoiidx^irrvAmy o n «/aap .rli/-» nlr 1/ lOil*iO n Binnenkort verschijnt Uit het Amerikaans' door LEX GANS, gebonden f 5.90. Deze zeer spannende roman, waarin de strijd tegen Duitsland van de Amerikaanse luchtmacht, in de beslissende phase van de oorlog, de kern vormt, werd beschreven door twee vliegers die zelf een groot aandeel in de actie hebben gehad. Gelijktijdig met het verschijnen van dit boek in Nederland, brengt onder dezelfde titel de Fox film corporation deze film hier in de bioscopen. De filmrecensent bij uitnemendheid, die deze film reeds in de studio zag L. J. Jordaan schrijft er onder meer over boeiend gerealiseerd, voortreffelijk gespeeld, Gregor Peck is de dienstklopper straf, sober en overtuigend. Bestel nu reeds dit schitterend boek bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2