Met BAAD en DAAD NOODSCEÏÏÏÏR. G. P. VAN DEN HOVEN TUINBOUW en kan niet krassen Openbare Aanbesteding. Adverteert in dit blad! Firma L. J. VEERMAN SOLEX SCHOEP's Het bouwen van een boerderij met daarbij behorende werken in de gemeente Wijk. Woensdag 23 Augustus a.s. Zaterdag 26 Augustus a.s. Gebrs. BLEIJEN BERG in het Land van Heusden en Altena. CURSISTEN!! Indische Studenten verkeren in nood! MOEILIJKHEDEN Abomiés kunnen gratis vragen stellen. Wendt u tot de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. DENKT U EK OM? 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mo gelijk. 3. Gewenste herkenningslet- ters aangeven, naam en adres ver melden. 4. De vragen worden in de kopy zo kort mogelijk weerge geven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties in zake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van hel bedrijf worden opgegeven. A. v. d. B. Mijn moeder is weduwe en in 1944-'45 is haar huis verwoest door granaten. In 1948 is 'n nieuw huis gebouwd op de toen geldende regeling voor oorlogsslachtoffers, en wel op de voorlopige finantiële rege ling, die ik U hier bij schrijf. Na 10 jaar zou er een definitieve vast stelling plaats vinden. Wat gebeurt er bij eventueel overlijden van moe der? Treden de ervende kinderen in de zelfde rechten die moeder heeft zodat deze regeling bestendigd1 blijft? Is het verder waar dat er momen teel een regeling is, dat bovenbedoel de voorlopige regeling vervangen kan worden door een definitieve regeling met dien verstande dat van het on rendabele gedeelte 10 pCt. rendabel wordt? Antwoord. Naar ons weten treedt U in dezelfde rechten die Uw moeder had. Het Rijk zal deze regeling b.ij haar overlijden zeker niet laten ver vallen. Ons is niets bekend van een defi nitieve regeling, maar U zoudt naar een en ander nader kunnen infor meren bij de Directie voor de We deropbouw te 's-Hertogenbosch. H. B. Hoe staan de New Hampshi re tegenover de Rhode Island Reds, wat weerstand enz. betreft? Antwoord: De New Hampshire kunnen we het beste vergelijken met de Rhode Island Red, daar deze ook een leg-vleesras is, terwijl de Witte Leghorn enkel een legras is. Omdat de New Hampshire sterker zou zijn dan de Rhode Island Red, is deze kip na de oorlog uit Amerika inge voerd. Bovendien zou deze kip een iets hoger voederverbruik hebben en productiever zijn. In Nederland is tot dusver niet gebleken, dat deze kip beter is dan de Rhode Island Red. Mogelijk komt dit door de in gevoerde stammen der New Hamps hire. - J. S. R. M. Waar kan ik inlichtin gen verkrijgen over emigratie? AntwoordU kunt zich wenden tot het arbeidsbureau in uw woon plaats of tot de Ned. Chr. Boer en en Tuindersbond (Emigratiecentrum) Raamweg 28 in Den Haag of tot de Centrale Stichting Landbouwemigra- tie, Raamweg 216;, Den Haag. K. Wat is het verschil tussen een kapel kerk baseliek dom kathedraal? Antwoord. Onder een kapel wordt meestal een kleinere bedeplaats ver staan gewoonlijk een gedeelte van de grotere kerk, paleis of klooster. Als klein bedehuis wordt ze dikwijls aan de kant van de weg aangetroffen. Een kerk is het bedehuis in zijn eenvoudige, meest aangetroffen vorm. Een basiliek is een kerki die lang werpig en rechthoekig van vorm j.s, gebouwd gaar het model van de romeinse rechtszalen, het zijn dus gewoonlijk de eerste christelijke ker ken. Dom en 'kathedraal dekken elkan der eigenlijk, beide zijn bisschoppe lijke kerken. A. V. D. Ik heb een bedrijfsleider die brengt mij 38 pCt. sociale lasten in rekening (voor ziekteverz., kinder bijslag/pensioenfonds enz.). Hij be taalt de werknemers dus uit en wan neer ik dus f 100 loon uitbetaal, moet ik hem f138 geven. Zijn deze soci ale lasten wel goed berekend en is het bedrag niet veel te hoog Hoe veel procent moet ik van iedere ver zekering nu betalen en aan hoeveel .verzekeringen ben ik belasting ver schuldigd Antwoord: 38 pCt. lijkt ons in derdaad rijkelijk aan de hoge kant. U doet het beste eens naar die Raad van Arbeid te gaan en de zaak eens te bekijken. De premie voor de ziek teverzekering bedraagt 3 pCt. van het loon, tenzij uw bedrijf een gro- Te koop bij inschrijving Boekhoudingen Belastingzaken ACCOUNTANTSKANTOOR HEUSDEN, Tel. 98 Burchfstraat W 55 WAALWIJK, Tel. 354 Grotestraat 59 rijden wij met onze touringcar nogmaals - naar de schitterende verlichting op de Ahoy tentoonstelling te Rotterdam, vertrek 's avonds 6.30 uur en op naar het wereldberoemde Vogelpark „Avifauna" te Alphen a.d. Rijn vertrek 2 uur n.m. Terugrit vertrek 's avonds 9.30 uur- Spoedige aanmelding gewenst Beleefd aanbevelend: Telefoon 21 WIJK EN AALBURG tere kans op ziekte geeft, clan wondt de premie hoger gesteld. Kan het daar soms in zitten? Kinderbijslag moet u stellen op 6 pCt., zieken fondspremie is 3.6 pCt. van het loon, dat voor premie berekening „ingevol ge de ziektewet in aanmerking komt, ongevallenwet staat aangetekend op de beslissing die u hierover gekre gen hebt, dat kunnen wij u niet op geven, evenmin kunnen wij dat /an liet pensioenfonds. Misschien kunt u aan de hand van deze gegevens er uit komen en in ieder geval kunt u van uw "bedrijfsleider een verklaring of opgave vragen, hoe of hij aan hel bedrag van 38 pCt. komt. G. L. Enige tijd geleden hen ik uit Indonesië teruggekeerd en ben ik weer aan het werk gegaan. Toen ik in Indonesië was werd er voor mijn ouders kostwinnersvergoeding uitge keerd. Nu werk ik hier en kan geen aftrek van loonbelasting krijgen, om dat mijn minderjarige zuster ook meeverdient. Heb ik nu aftrek van loonbelasting en zijn er nu één of twee kostwinners bij ons thuis? AntwoordEr kan maar één de kostwinner zijn. Vermoedelijk staat uw zuster als zodanig aangeschreven. U doet dus het beste, even bij 'de Raad van Arbeid te informeren, wat of u doen moet. Landbouwer. Ik heb een paard, dat gevaarlijk is, wanneer de vliegen kwaad zijn. Is er een spuitmiddel? Antwoord. Het beste middel tegen vliegen is vloeibare DDT. De vlie gen blijven er dan zeker een week of langer af. Een zeer oud middel is oleum animale, maar dat riekt heel erg kwalijk. Stichting ener Tuinbouw school In het Land van Heusden en Al tena zijn landbouw en veeteelt, uit geoefend in gemengd bedrijf, hoiofkb bronnen van bfestaan, waarnadst de tuinbouw een vrij. belangrijke plüaats gaat innemen Steeds groter arealen zijn in de laatste tijd voor dit bécMjï gereserveerd, terwijl de viete boom gaarden die in de Bloeimaand een weldadig kleuraccent aan het land schap geven, spreken van de 'belang rijkheid van de fruitteelt. Het rapport van ide Planologische Dienst wijdt aan de agrarische toe stand ,met naime aan de tuinbouw in het Land van Heusden en Altena, heel wat regels. Dezfe tak van bestaan toch biedt nog verschillende ontwikkelingsmoge lijkheden in genoemd gebied. Het Land van Heusden en Alte na is voor tuinbouw (en fruitteelt) zeer wel geschikt op vele plaatsen, maar het is natuurlijk' -moeilijk aan te geven, welk centrum van teelten, men in deze streek moet opbouwen en op welke pllaats. Allerlei factoren toch komen daarbij in het spel1 en het totaalcijfer van groenten- en fruit- productie en -consumptie is hierbij van evident belang. 1 Voorts is van niet minder belang de grondsoort. De lage gebieden, de zi.g, fcomigrohden zijn niet geschikt voor tuinbouw. De stroomgronden zijn best te ge bruiken voor de teelt van fruit en nu liggen er nog heel! wat hectaren van deze gronden" ,dië nog niet- met fruitbomen zijn beplant. Eein derde soort grond zijn de overslaggronden, d.w.z'. gebieden, welke bun ontstaan mede te dan ken hebben aan overstromingen, ten gevolge van het bezwijken dier dij ken. Daar zou tuinbouw rendabel kunnen worden. Ook de fruitteelt. Zulke gromden treft men aan te Wijk, Veen en Rijswijk, waaraan ook h!et Maaswater meewerkte. Ontwatering- Er is nog een probleem, dat nood zakelijk moet worden opgelost. We bedoelen de ontwatering, die op vele plaatsen nog vheel wat te wensen overlaat. Vóór de laatste wereldoorlog is in het gebied van de Bergsche Maas, in zake dp verbetering der afwatering al een pn ander tot stand gebracht door de uitbaggering van het Oude Maasje. Het Waterschap van die naam, dat een tiental polders omvat, ondervond al jarenlang grote moeilijkheden met de lozing van het overtollige water/ Vooral, wanneer het voorjaar nat was, kon er van voldoende waterafvoer geen sprake zijd. Het Oude, Maasje was. in de loop der jaren irigeschrömpeld tot een bredte sloot. Door hét uitbaggeren van dit water over een lengte van Ï2 km werd de waterstaatkundige toestand der pol ders zeer verbeterd. Enkele jaren gelleden werd de Alm grotendeels in werkverschaffing uit gediept. Ook daardoor werd de wa terlozing zper gediend. Thans zal opnieuw een gedeelte ge baggerd worden alsmede de Gaiitel'. Afzet producten. Wanneer wij letten op de afzet der tuinbouwproducten en fruitproductie, dan bemerken wij, dat de eigen con sumptie vrijwel constant blijft, zodat, bij .eventuele nieuwe uitbreiding van beide takken, het oog zal moeten worden geslagen op de exportmoge lijkheden. Hier staat evenwel! tegen over-, dat andere landen h:uin import trachten te 'beperken. Doch de fruit- export steekt hiertegen gunstig a-L J Van de fruitoogst consumteert de Hol lander zelf 8o pet. Het exportcijfer van fruit kan dan ook flink worden opgevoerd. Vooral aan kïleinfruit, d.rw.z. bes sen, frambozen, bestaat in Europa grote behoefte. Zeer gewild is spe ciaal de zwarte bes, die zo rijk aan vitamine is. Tót Qp heden worden uit het Land van Heusden en Altena de producten aangevoerd aan de veilingen te Wou- drichem en Veen, terwijl1 het meren deel getransporteerd wordt, naar die te Drunen, ongeveer de helft, te Utrecht en te Gorkum. Teneinde de welvaart in deze stre ken te bevorderen werd vóór korte tijd opgericht de "Stichting tot bevor dering van de Welvaart in het Land vah Heusden en Altena, enz pieze in stantie heeft de Vieense veiling om- rapport. Al wordt in het Laud van Heus den en Altena reeds uitstekend on derwijs op land- en tuinbouwkundig gebied gegeven, toch moet dit nog. meer worden uitgebreid en... de jon gelui moeten ook practische kennis opdoen in andere gebjeden van tuin bouw en fruitteelt en dleze in eigen omgevihg, voor zover nodig, toepas sen. N Door de oorlog hebben de boom gaarden in het gebied der Bergsche Maas, hétzij door grahadtvuur, hetzij dóór inundatie zeer geleden, maai de jonge aanplant aid dar, houdt goe dé beloften in voor de toekomst- i HET NIEUWE Bent U bevorderd of gaat U naar een hogere school? Bestel dan Uw Schoolboeken en Schoolbenodigdheden bij ons 11 en vlugge bediening BOEKHANDEL Telefoon 19§ HEUSDEN gezet in een Centrale Coöperatieve Groente- en Fruitveiling „Land van Heusden en Altena", om daardoor de afziet der agrarische, producten meer 'ctentraal te doen geschieden. Nu zijin voor 'dé groehteteelt de perspectieven beslist ongunstig' maar voor de fruitteelt kan men goede verwachtingen koesteren. Gieein won der, dat in minder dan een halvie eeuw in het Land van Hesuden en Altena het areaal fruitteelt verdub beld is en nu een oppervlakte beslaat van 50 a 60.000 ha. Vakkennis; Vakkbnnis blijft steeds een eerste vereiste. Het rapport van de Planolo gische Dienst wijst inzake de uitbrei ding van de tuinbouw op het feit, dat het wegenprobleem in het Land van Heusden en Altena dient te wor den opgelost en voorts, dat in deze streken het tüinhouwoinderwijs nog meer. moet wordlen uitgebreid. Het. zou raadzaam zijn in deze streken eein tuinbouwschool to stichten, altemede het aanleggen van voorbee,l!d-biedrij!ven voor fruit- en groententéelt, alldüs het De Minister van onderwijs der RIS heeft bepaald dat alle studenten die ih het bezit zijn van een studie beurs (Malinabeurs) deze niet mo gen voortzetten, maar op 12 Sep tember a.s. naar Indonesië moeten terugkeren. Door deze maatregel ko men véle studenten die hun studie pas ten. dele hebben voltooid voor een grote moeilijkheid te staan. Het grootste deel dezer studenten zijn Ambonnezen. Deze weigeren ech ter naar Indonesië terug te keren. Daarmede ontzeggen zij zich het recht op een vrije overtocht naar Indonesië en zullen zelf een middel van bestaan moeten zoeken. De Stichting „Helpt Ambon in nood", welke Stich ting zich ook ten doel stelt studiebeurzen uit te reiken, heeft zich achter deze studenten ge plaatst en zal al het mogelijke doen om deze studenten op kosten van de Stichting verder te laten studeren. Op 4 Augustus werden reeds aan 13 studenten toezeggingen gedaan dat zij hun studie toch konden blijven voortzetten. Dr. G. P. Nikijuluw Vertegenwoor diger der Republiek Zuid-Molukken stond de Stichting in al deze geval len bij met advies, terwijl door het Weekblad „De Spiegel" een repor tage is gemaakt. De Stichting wil nogmaals 'n be roep op het publiek doen voor een geldelijke bijdrage. Ook is een Sola zilveren gedenk- lepeltje verkrijgbaar tegen de prijs van tenminste f2',Door storting op de Rotterdamse Bank te Utrecht op postgiro 2679 ten name van de Stichting „Helpt Ambon in nood", Prof. Ritzema Boslaan 58, Utrecht, onder vermelding van letter L wordt U eigenaar van dit lepeltje en zal het U franco worden toegezonden. Mochten wij onze Christenplicht verstaan en laat ons hart niet in on bewogenheid toegesloten blijven, hiet raakt onze eer en ons geweten. Het bestuur voornoemd, G. SCHOUTEN, Voorzitter Prof. Ritzema Boslaan 58, Utrecht. Tel. K-34O0 no. 10888. VIM V109.101 de dubbelwandige houten noodachuur, staande op de polder „Kroon en Zalm" nabij de Kon. Wilhelmina Hoeve, Bezichtiging alle werkdagen. Inschrijvingsbiljetten in te leveren uiter lijk 26 Aug. a.s., ten kantore van No- taris PAAP te Werkendam, alwaar de verkoopsvoorwaarden ter inzage liggen. de Nationale gemotoriseerde flets, staat wat betreft uitvoering, afwerking en ser vice aan de spits. Inlichtingen en demonstratie worden gaarne gegeven door Solex Service Station Automobiel- en Motorbedrijf WAALWIJK Tel.no. 102 Kantoor HEUSDEN geopend: Maandags tot en met Vrijdags van 9—42 en van 1—5 uur; Zaterdags van 9—12 uur; tevens Donderdags avonds van 7—8.30 uur. Namens zijn opdrachtgever, de Heer A. Hoeflaken te Wijk, zal door onder getekende, overeenkomstig het aanbe stedingsreglement W. B„ in het open baar worden aanbesteed Zolang de voorraad strekt zijn bestek en voorwaarden met tekeningen (Be stek 's-Hertogenbosch Nr. 461, Bnr. Eethen 16) ad. f 12.50 verkrijgbaar bi) Architect C. H. KLEINLOOG, B 105 te Genderen, of zij worden na ontvangst van een postwissel groot f 12.75 toegezonden. Restitutie f 10.— bij ongeschonden inlevering op de dag van aanbesteding. De aanbesteding vindt plaats op Woens dag 6 September 1950, op een in de Nota van Inlichtingen nader aan te geven uur en plaats. C. H. KLEINLOOG B 105 6ENDEREN Tel. 37 met de goede SCHOOLBEHOEFTEN Wij' garanderen U een correcte

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4