voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Noodweer boven een gedeelte van ons land No. 6798 Vrijdag 25 Augustus 1950 Ronde van Brabant komt ook door Heusden. L De tewaterlating van „De Zeven Provinciën". St St Uaid van alteha Firma L. J. Veerman, Heusden Morgen, Zaterdag, en overmorgen Zondag, wordt de rondte van Bra bant geredten, waaraan ruim 160 wiel rijders uit ons land, België, Luxem burg en Frankrijk deelnemen De eerste dag moeten 240 k'm worden afgelegd, waarvoor de route begint om 10 uur te Vlijmen. Vandaar gaat het over Haarsteeg, Herpt naar Heusden, vermoedelijke aankomst 10.14 uur. Via Herptsepoort gaat het dlan langs de ZuidersingeJ, Sterre straat, Oudheusdensepoort over Els- hout, Nieuwkuik, Helvoirt, Deuteron naar 's Bosch. Van 's Hertogenbosch over St. Michielsgestel, Beiiicum, Heeswijk, Veghel, Gemert, Aarlie-Rix- tel, Helmond, Geldrop, St. Oedenro- de, vermoedelijke aankomst half twee Hier wordt tot 3 uur gepauzeerd, om daarna de 2e etappe voort te zie tien tot Oud-Gastel, waar men te ongeveer 6 uur nam. zal arriveren. Zondag volgt de 3e etappe, afstand 170 km, Om 2 uur wordt in Oud- Gastel gestart, terwijl de route om 6 30 uur Zondagavond in Steenbergen wordt beëindigd en dan dus 410 km zijn afgelegd. Zij die de renners willen ziien voor bijrijden, doen het best zich op de wallen nabij Herptse en Oudhteusden- se poort of langs de ZuidiersingeT op te stielllen. Hiet belooft voor Heus den een .interessant en nog n(,et ge zien schouwspel te worden, dat bii gunstig weer zeker tal van kijkers zal lokken Woensdag ontlastte zich boven ons land verschilende onweersbuien, ge paard met hevige wind éii hagelslag. In. de omgeving van Zeist vielen ha gelstenen als duiveneienen. Onder Kootwijk passeerde een windhoos, waardoor een boerderij instortte. De bewoners waren naar buiten gevlucht en in een lege bie ten kuil gedoken. Een in de nabijheid staande woonwagen, sloeg 3 maal over de kop. Veie bomen.^moesten het ontgelden. Onder Apeldoorn werd een boer derij en een onbewoonbaar verklaard huis totaal vernield. Iiï de omgeving van Barneveld ontstonden door het hemelvuur Verschillende kleine bran den, die de brandweer echter spoe dig wist te blussen, In de Harskamp stortte een boer derij in, de bewoner werd ernstig aim. het hoofd gewond. In het cen trum van Harskamp werden drie woonhuizen ernstig beschadigd. Ook op .andere plaatsen op de Meluwe woedde de windhoos, zonder even wel belangrijke schade aan te rich ten. In het dorp Haulerwijk (Friesland) werden 4 woningen totaal vernield twee andere zwaar en 10 minder ern stig beschadigd. Ook hier werden tal van bomen ontworteld. Oolc in onze gemeente, Heusden, en omgeving kwam omstreeks half zes een geweldige lucht opzetten, die het ergste deed vrezen. Felle blik semstralen. vergezeld van zware re genval en hevige windstoten, ontlast ten. zich boven deze omgeving. Zover wij vernamen zonder ernstige schade aan te richten. Alleen tal van goten konden de zware, tropische regenval niet verwerken, zodat zich in meer dere woningen overstromingen voor deden. Onder Hedikhuizen woei de kap van een hooiberg, nabij de woning van de heer G. v. Ooijien en kwam terecht op het dak van de woning van de dames Lu ij ben, om daarna voor de noodwoning van de heer Verspui te belanden. Vruchtbomen in de om geving hadden het eveneens zwaar te verduren, waardoor veel fruit ver loren ging. HEUSDEN Dinsdagavond te ongeveer 9 uur werden de ingezetenen opge schrikt door het geloei van de sirene. Voor bijgangers hadden een begin van brand geconstateerd in de woninig van die heer F. J. Hilwig. Die heel* Hilwig vertoeft op het ogenblik met zijn gëzin met vacan- tie buiten de stad. Alleen een dienst bode was aanwezig. Het bleek dat uit de schakelkast vlammlen sloegen en die eleictriscbe leiding gloeiend stond. Uitschakeling van de stroom was voldoende, om hieraan een einde te maken. Hier bleek dus weer duide lijk, dat kortsluiting inderdaad de oor zaak van die brand zou zijln geweest, als dit euvel niet in zijn aanvang was ontdekt. Was deze kortsluiting enktelle uren later opgetreden, dan was ver moedelijk een grote brand daarvan het gevolg geworden. M l JN H ARWJES: DE CACHET. aie pijn verdrijft en kou afeet. 40e« 75ct BRAKEL Zondagavond 6.30 uur hoopt Ds. van Galen afscheid te nemen van zijn gemeente om de daaropvolgende Zondag- intrede te doen in Papen- drecht Was het oorspronkelijk de bedoe ling dat zijn zwager, Ds. Hiensch van Arnhem, zou bevestigen, wegens verhindering van laatstgenoemde zal hij t hans bevestigd worden door Ds. L. Vroegindewteij, predikant aldaar. Tijdens de vacature is bij de Ned Herv. kerk alhier als consulent aangewezen, Ds. v. d. Kooij Jr. te Zuil ichem-Nae u waal'. GENDEREN De Muziekvereniging „Excelsi or", hoopt onder leiding van haar directeur P. C. v. d. Wiel, a.s. Za terdag 26 Aug. deel te nemen aan het Nat. Concours te Hagenstein, en zal dan uitkomen in de afd. Uitmuntend heid. MEEUWEN Dinsdag 29 Augustus as., des avonds om half acht, 'hoopt voor de Ger Gemeente, op te tredten, Ds. van Gilet van. Eltepetet. Op 2i3 September a.s. orga niseert 'de Muziekvereniging „Kunst en Vriendschap", het dameskoor „Oefening en Ontspanning" en de Oranjevreniging „Juliana" te Meeu wen, een groot zomerfeest, waaraan zullen medewerken de muziekvereni ging „Kunstliefde en Vriendschap" te Leerdam en het dameskoor „Oefe ning en Ontspanning" te Meeuwen, terwijl des avonds het feest zal wor den besloten met een groot vuur werk. Gezien de pp gedane ervaringen zal Meeuwen ook deze keer de bezoekers weer iets bijzonders presenteren, zo- idat een bezoek aan dit feest zeer zie ker de moeite waard zal zijn. NEDERHEMERT Maandag 28 Aug., des avonds om half acht, hoopt bij D. O omen in de dienst des Woords voor te j^aan, ds. Woudwijk van Rotterdam. POEDEROIJEN Wegens vertrek van Ds. van Galen ,is als consulent aangewezen bii de Nted. Herv. kerk, Ds. Warmoltz te Aalst POEDEROIJEN Het mannenkoor „Ons Genoe gen", dirigent de heer P. Hl van Rijswijk uit Sleeuwijk, behaalde Dins dag 15 Aug. j.l. op. het te: Eirmielo gehouden zangconoours met 320 pun ten een iste prijs in de eerste afdie- WEUKENDAM Hedenavond zal voor de St. Geref. Partij een vergadering wor den gehouden in het Nutsgebouw. Als spreker zal optreden Ds. P. J. Dors man, Ned. Herv. Pred. te Schellui- rien. Aanvang half acht. De Gem. Zangvereniging „Pro Muzika", hoopt op 4 Oct. a.s. deel te nemen aan het Zaalconcours te Slikkerveer, in de le afdeling. De heer Fr. Duinhouwer, wel ke met zijn motorfiets op de Bandijk een zijweg wilde inslaan, is door een hem achterop rijdende auto aangere den. De chauffeur kon met krachtig remmen een aanrijding niet voorko men en ramde de motor, zodat deze met berijder van de dijk werd 'ge slingerd. De heer D. bekwam hierbij enkele verwondingen, doch zijn mo tor werd totaal vernield, ook de auto werd flink beschadigd. ZUILICHEM Miej. H. W. Tee uwen slaagde dezer diagen voor het diploma Steno in die Duitse taal, systeem Grootte, terwijl mej. K. Vos slaagde voor het diploma typen. Diezer djagten werd op het ge meentelijk sportterrein alhier een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het politie-elftal uit die Bomimielerwaard ten Vios 1. Die tijdens, d>ezie. wedstrijd geiioudten collecte ten bate van de reiskas van dte ouden; van dagen, brhcht f 27 iop. Ook Zaterdagavond werd voor dit doel gecollecteerd tijdens het concert, dat gegeven werd door de muziek v e r1 „Door Eensgezindheid" alhier. De op brengst bedroeg f45Totaal dus f72.waarvoor geefsters en gevers hartelijk dank. Door dezle collie eten zullen de ou den van dagen in onzle gejneienite ïni de gelegenheid worden gesteld een uitstapje te maken naar Mie Veluwe. Zondagmiddag ging Ds. van Galen van Brakleï, in verband met zijn vertrek, nog eenmaal alhier voor. Aan het einde van de dienst, sprak de oud-ouderling van Herfst dë ver trekkende leraar zeer hartelijk toe. Gememoreerd werd het viele goede, dat Ds. van Galen voor de gemeente had gedaan tijdens dte vacature. Na het toezingen van die bekende zegenbede, dankte Ds. van Galen har- voor dit alles. (Van onzle speciale verslaggever) Vlaggen, loeiende stoomfluiten, jui chende arbeiders en applaudiseriende autoriteiten, vormen die gebruikelijke entourage bij: 'de tewaterlating van een groot schip. Daarna voligt dan een glaasje champagne op «die. behou den vahtt van het nieuwe schip,en vervolgens gaat het lied van de arbeid weer mionotoo'm klinken tot die defi nitieve indienststelliing. Een schip, dat van, de helling loopt ,is imlmters nog maar voor de helft gereed. Machines en de'kinstalliatie moeten nog afge bracht wordëh wahnteer het reeds te water ligt. Van dit alles ontbrak niets toen het casco van dte kruiser voor de Ko ninklijke Marine „D|e Zeven Provin ciën" van de helling bij de Rotter damse Droogdok Mij. te water werd gelaten .Maar er was nog meer. Alle aanwezigen beseften, dat zij niet de stapelloop van zo maar eein schip bij woonden, mahir dat hét nu ging om een oorlogsschip. Wanneer voor 1940 bodems van de Koninklijke Marine te water werden gelaten, dan liet eigen lijk niemand tot zich doordringen, dat deze schepen bestemd waren voor de oorlog ter zee. Mjëd dacht hoog stens tot de. gevechtsoefening. Sinds evenwel veile van die op Nederlandse NIETS NIEUWS! In Zweden is heden, lets nieuws pas ontdekt, Hetgeen naast d'atoomboim, Sensatie verwekt. Men kweekt straks konijnen, Van dubbel formaat, Hetgeen voor geleerden, Heel makkelijk gaat. Met geiten en varkens, Zat 't stellig ook gaan. Een plan voor de mensen, Is niet van de baan Reusachtige reuzien, Van drie meter lang, Ziet ieder dan lopen, Toch word ik al bang: Want wie bouwt er huizen? Wis levert textiel? Voor zulke formaten, 'tGeen vast niet beviel. Straksploegende geiten, 't Konijn aan een touw. In 't eerst ietwat vreemd, maar Het went; ook weer gauw. Vergroten doet Zweden, Maar ons landje niet? 't Is het beste diat u De belasting beziet. Een zekere Lieftinck' Vergroot drie vier keer. Want iedere aanslag, Ts groter steeds weer TIJ'MEN» werven glebouwde oorlogsschepen in dë jaren 1940 tot 194,5 i'n zware ge vechten zich hiebbën gemeten imletviji- andeldjke oorlogsbodems, sindsdien weten degenen, die de stapel loop van eipn nieuwe kruiser bijwo nen ,wat mogelijkerwijs die toekomst voor dit schip' zal inhouden. In dit licht bezien, kregen de woor den van Koningin Juliana „Ik doop U Zeven Provinciën en ik' wenis U goede vaart" bijzondere betekenis H. M. sprak' die woorden op het mo ment, dat zij: het kabeltje doorhakte, waarmede de laatste beletselen waren bevestigd, die de „Zeven Provinciën" op de helling hielden. Tegelijkertijd spatte schuimend de flies champagne tegen de onverzette lijke boeg van die oorlogsbodem stuk. Die stapelloop begoneerst nauwelijks zichtbaar kwam bèwieging in het ge vaarte, dat daar reeds twaalf jd&r op de helling had gelegen, maar steeds smellier en sneller stortte de zeven miljoen kilogram ij5zer en staal zich van de helling omlaag. Buiten, op die Waterweg, patrouil leerden bootjes van de rijkshavein- dienst ,om de scheepvaart stil te leg gen en daar wachtten ook een paar robuste sleepboten om die aanstor mende kolos op te, vangen, zodra die in het water zou zijln. Een gewtelldige golf opwerpend, boorde het achter schip van de Zeven Provinciën zich in het vuile water en bijina tegelijker tijd ratelden de ankerllterén, waaraan de kabels bevestigd waren om het schip in toom te houden. Zeer vlot had de Zeven Provinciën haar element gekozen en die vreug de daarover uitte zich in zo'n gewel dig gejuich, nog overstemd door dte tientallen stoomfluiten van In dte buurt liggen schepen, diat niemand kon horen welkte melodie de Mjari- niers'kiapiel te dezer gel|egep'heid speel de Die eigenlijke handeling van de sta pelloop was daarmede beëindigd. De Koningin, Prins Biemhard, minister Schokking en burgemeester Oud daal den tezamen mlet de directie van dte Droagdokmaatschappij' in de drenzen de regen ,af van de vele trappen, wel ke paar het platform1 leidden, waar dte plechtigheid was verricht en in de nieuwe timmerloods van de R.DLiM|. staken die directeur van die werf, ir K„ van der Pols, en de minister van "Oorlog en Marine, mir. W: F. Schokking, redevoeringen af. Zij bei den wezen op het belang van de ge beurtenis voor scheepsbouwend Ne derland en voor de Koninklijke Ma rine JLangzamerhand verd wenen daar na de ongeveer 400 genodigden, on dier wje zeer vele marinie-autoirjijtteiiten, uit die lbods>, nu weer het woord la tend aan die werfarbeiders., die huin krachten gaan wijdein aan de, Zeven Provinciën Reeds in 1938 werd de eerste kiel plaat daarvoor gelegd en na de grote stagnatie uit idle oorlogstijd werd in 1946 bevel gegeyen ovier te gaan tot het afbouwen van hef schip. Die plan nen daarvoor zijn evenwel geheel ge wijzigd, omdat de tervarinigten en "dte nieuwe vindingen uit de oorlogsjaren in practijk gebracht moesten wordlen op deze nieuwe bodem. Hetzelfde is hei geval met de kruiser „Die Een dracht", die bij1 Wilton Feijlenoord in aanbouw is. 1 Nu de plannen evenwel! in eidn 'de finitief stadium zijn getreden, is het de bedoeling, dat beide kruisers zo snel mogelijk voltooid' zullen worden i Zo snel zelfs, dat een normale 8-urige arbeidsdag niet meer voldoende gé- acht wordt. Aan verscheidene, op het schema achtergeraakte, onderdelen zal dag en nacht worden voortgewerktl Toch zal het nog veile maanden duren voor de" „Zeven Provinciën" in dienst gesteld karï worden. Wanneer het zo- Ver is, zullen welhaast veertien jaren verlopen zijn sinds de kiellegging. Op dat moment zal' Nederland evenwel beschikken over dé modern ste oorlogsbodems tier wereld. Zo mo dern ,dat de oorspronkelijk geschatte bemanningsterkte voor deze twee kruisers aanzienlijk overschreden zal worden .Ongeveer duizend man ziullien op elk der bodems aanwezig zijn voor de bediening van de talloze mo derne apparaten, welke nodig zijn om een oorlogsschip van dte t\yeede helft der twintigste eeuw te laten varent en... vechten. NIEUWSBLAD Uitgavei Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Dinsdag en Vrijdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Dinsdagnummer tot Maandagmiddag uiterlijk twee uurvoor het Vrijdagnummer tot Donderdagmiddag uiterlijk twee uur 0 Een nieuw portret van H.K.H. Prinses Margaret van Engeland ter gelegen heid van haar 20ste verjaardag op Maandag 21 Augustus. De foto werd genomen op Buckingham Palace. De prinses draagt een japon van wit satin gegarneerd met rose en witte rozem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1