Binnenland Buitenland Ons Landbouwhoekje. Bredase Najaarsbeurs voor de Vrouw 1950. BOEKHANDEL FIRMA L. J VEERMAN Nieuwe koffiebon. De aardappelmoeheid. hulp, is hulp Hiet Bedrijfschap v.öor Granen, Za den en Peulvruchten te 's Gravenhage, heeft bon 484. Algemeen aangewezen voor het kiopeh' van 125 gram koffie,1 Deze bon kan met ingaing van Vrijdag 25 Augustus 1950 worden gébruikt en blijft geldig voor het kopen bij "de detaillist tot en met 9 September 1950. !Het rantsoen moet dienen voor zies wiéken De eerstvolgende bonaanwii- zihg zal op 5 October 1950 plaats hebben. Boombeplanting. Van een der burgemeesters uit on ze omgeving ontving ik een vriende lijk verzoek om de juiste weg .aan te geven voor beplanting met bomen, naar aanleiding van een artikeltje in het Nieuwsblad van Vrijdag 4 Aug.< jl. Bedoeld stukje raadt immers de boeren aan nooit een .of meer bomen in de weide te laten staan omdat zij een gevaar vormen voor 'het vee, dal er bij onweer onder gaat schuilen. Het valt niet mee om hier zo direct de juiste weg aan te wijzen. De Ach- terhoekse boer zou ervaren dat de bo men hem een behoorlijke inkomst ge ven .Mijn vraag is echter, zijn van de uiteindelijke inkomsten de kosten af getrokken van de reeks van jaren voor opsnoeien enz. Hebt u de roe- kenkolonies al eens gezien, die in dergelijke schone bossages huizen. Het voor- en nadeel voor de boer ga ik hier maar niet overwegen, laat staan nog de gevaren voor de voorbij- of liever gezegd ondergianger. Ik meen niet anders tie moeten doen dan af te keuren, dat langs onze weiden een zoom van laag opgaand hout alsmede knotwilligen zouden worden gleplaatst. Zeer zeker beroven die het bouw- en weiland van grote hoeveelheden voedsel. Bovendien krijgt het gras geen zon. Het gevolg daarvan is dat het minder voedzaam is. Het heeft immers minder gehalte. Langs bouwland zou het helemaal niet passen. Wat een vogelverschrik kers zouden we er bovendien bij moe ten hebben. Het is wel jamhiler, maar ik kan toch niet tegen mijn gemoed in spreken terwille van het mooiere landschap dat bomen zouden geven De laatste jaren meent mlen wel', dat bomen het uitdrogen van de bodem tegen zouden gaan en daardoor ook het verstuiven. Toch is er voor onze gemeentebe sturen ik vind het fijn dat ik op deze manier, zonder dat ik het zelf wilde, eens mijn hart kan uitstorten wel wat te doen. In de BomlméIer- waard zit een 'burgemeester die het roerend met m'e eens zal zijin, gezien onz'e laatste gesprekken. Burgemees ters, fiets eens langs de polderwegen •van uw gemeente. Wat een geweldige plan ten flora zult u bemlerkien. Die'be hoeden het landschap zeker wel voor uitdrogen. 'Neen ,we behoeven hiér niet bang te zijn voor verstuiving. Geef nu niet de schuld aan de polderbesturen, die "het op hun beurt weer op een ander schuiven. Wat zou ons landschap er mee zijn opgesierd als a! die brand netels, distels enz. verdwenen. En dam is er hier en daar plaats genoeg langs de wegen om botnen te planten of laag opgaand hout. Als dat zulke goede inkomsten geeft volgens de Acbterhoekse boer, dian moeten onze vroede vaderen hét geen ogenblik uil het oog verliezen, dat er op. deze manier nog héél wat geld in het laatje van de gemeentelijke financiën is te brengen. Onze boeren Zyïn dan bevrijd van de „haarden" van aller hande onkruiden. Sommigen weten niet waar ze die distels vandaan krij gen. Tel eens de zaden van een en kele distelplant. Ge zult er verbaasd over staan. Het spreekwoord zegt: „Wat een jaar zaait, moet zeven jaar jaar wieden". Een herikplant kan on geveer 4000 zaadjes geven. Schrikt u er niet van die ze dit jaar hebt laten staan bloeien boven uw gewassen.' Onkruid'bespanng rs arbeidsblespann.g. Zijn de werkkrachten niet duur ge noeg? Geachte burgemeester, neem mie niet kwalijk' dat ik wa.t de boom be planting betreft, enigszins mét u van zienswijze verschil. Wilt u ons land schap versie rén. Dian hebt u me vol ledig aan uw Zijde. Weg mét onkruid- zomen, maak geme entelijke, verorde ningen desnoods, plant bomien en laag struikgewas waar hét kan. Wij genie ten vain de luwte e.11 de gemlèelnte- ontvanger ziet zijn beursje misschien langzamerhand dikker worden An del B. van Hoven. Diënk bij het reserveren of aanschaffen van pootaardappe- lén aan 'de wet bestrijding aardappelmoeheid. Wanneer men voor het jaar 1951 pootaaxdappelen reserveert of bestelt, dient mlen hierbij terdege rekening te houden met de bepalingen van de Wet Bestrijding Aardappelmoeheid.) Deze wet schrijft nl. voor, dat na de teelt van aardappelen gedurende de twee daarop volgende jaren dit gewas niet op hel betrokken stu'k land mag wérden verbouwd, één en ander ter voorkoming van de zo ge vreesde aardappelmoeheid. Het verdient daarom ten zeerste aanbeveling per jaar iniet meer dan i /3 v.an het voor deze teelt geschikte bouwland mét aardappelen te bete len ^teneinde in volgenide jaren vol doende land voor de aardappelteelt ter beschikking te hebben. Op: jreeds met aardappelmioeheid besmet terrein mogen natuurlijk in het geheel geen aardappelen worden geteeld. Uiter aard dient miein bij hét opstellen van het bouwplan (dus ook' bij het reser veren of bestellen van pao (aardappe len) met het bovenstaande rekening te houden. Voor de eerste maal na de bevrij ding zal er nu in Breda onder aus piciën van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afd. Breda een grote Najaarsbeurs voor de Vrouw wor den gehouden en wel van 8 tan. 17 September a.s. in alle zalen van Con cordia, met aansluitend Paviljoen. De Bredase Middenstand en de V.V.V. „Breda-Vooruit" verlenen hieraan Hun medewerking. De organisatie en de directie van deze Beurs is in handen van de heer H. C. Vermeulen, directeur van het Publiciteitsbureau „Het Anker" te Heemstede. Deze Najaarsbeurs belooft een groot evenement voor de stad Breda en geheel West-Brabant te worden. De burgemeester van Breda, dé E.A. Heer Mr. Dr. Claudius Prinsen, hoeft zich bereid verklaard de Beurs te openen, welke opening voor tal van genodigden op Vrijdag 8 Sept. a.s. des morgens otn 10 uur plaats zal vinden. Het Beursgebouw zal feestelijk worden geïllumineerd. De grote Bre dase Najaarsbeurs voor de Vrouw 1950 zal de herfst en de winter aan kondigen op een voor de dames wel bijzonder prettige wijze. Niet alleen met zakelijke stands ïfiaar ook met veel licht, gezellige amusementsmu ziek, filmvoorstellingen, najaarsbloe- raen, grote en kleine prijzen en niet te vergeten een prachtige modeshow van Witte veen, welke 4 maal per dag £al worden gehouden en welke mo deshow zal staan onder de deskun dige leiding van Mevrouw Hans Smit, de specialiste op dit gebied in .Neder land, die nfet haar beschaafde en geestige conférence de aandacht van de dames zal vestigen op de nieuwste modesnufjes van het komende sei zoen. Slecht weer behoeft geen be zwaar te zijn want alle auto's en bussen komen in de directe omge ving v£h het gebouw „Concordia". Wanneer de Beurs toegankelijk is voor tyet .publiek kunt u vinden in de betreffenide advertentie in dit no. Particuliere tuinen, Voor volks- en andere particuliere tuinen (kleiner dan 1000 m2) geldt zelfs de verplichting, dat niet meer dan 1/3 gedeelte pier jaar met aard appelen mag worden beteelld. In 1951 mag dus. hoogstens iop T/3 .giedéelte van de tuin de aardappelteelt worden toegepast en wel op dat gedeelte, waar in 1950 geen aardappelen wer den verbouwd. In 1952 zullen slechts op diat gedeelte aardappelen mogen worden geteeld, waar in 1950 en in 1951 bet gewas niet groeide. O.ok de" telers voor eigen gebruik dienen dus bij aanschaffing van hun pootgoed terdege rekening te houden met genoemde wettelijke bepalingen, teneinde eventuele financiële stropo pen te voodkomen. Stands van vooraanstaande plaat selijke Middenstandszaken en grote landelijke fabrieken zullen vertegen woordigd zijn. De Modeshow wordt gehouden 4 maal per dag. Tweemaal 's mid dags om half drie en om 4 uur en tweemaal 's avonds n.l. om half 9 en om 10 uur. Verder: Bak- en kookdemonstra ties, bedrukken van wandkleden,, glasblazerij in werking, restaurant, filmvoorstellingen, voedsel-, huishou delijke- en gezinsvoorlichting enz. Elke 500e bezoeker ontvangt een prijs. Medewerking verlenen die beken de radio-conférencier Daan Hooy- kaas, humorist en het Beursorkest onder leiding van Bas Meegdes. Speciale uitnodiging aan de dames uit de provincie en alle grote plaat sen ten Westen, Oosten en Noorden van Breda. Dames maakt er eens een gezellig ééiudaags uitstapje van naai de grote Bredase Najaarsbeurs voor de Vrouw Ï950. Een kostelijke dag wordt U gegarandeerd. Na het ont bijt vertrekt U en voor het avond eten is U weer thuis. U kunt Uw lunchpakket meenemen en in hiet restaurant nuttigen onder het genot van een heerlijk kopje koffie of thee. ^desgewenst kunt u lunchen tegen een redelijke prijs. De §tadsdien,sten brengen U van liet station elke 4 minuten naar het Beursgebouw. Een laatste wenk. Kom vooral in de ochtenduren. Dan krijgt U de ge legenheid 0111 wat rustig te praten met de standhouders, inlichtingen in te winnen, te genieten vajn alle at tracties en ook dezelfde kansen te hebben op enige grote of kleinere prijzen. Ook de heren zijn hartelijk wel kom. Ook voor hen zal er veel te zien en te genieten zijn en ook zij zullen waarschijnlijk niet afkerig zijn van een kans op één der waardevolle prijzen. 11-jarige jongen verdronken in Idle „IJzeren Vrouw". De 11-jarige G. v. d. D. uit Den Dungen is Maandagmiddag omstreeks 5 uur in de zweminrichting „De IJze ren Vrouw", verdronken. De jongen, die aanvankelijk in het ondiepe bassin zwom, en de zwem kunst niet meeslier was, is ongemerkt en ondanks de controle der zwem meesters, in het diepe bassin gegaan. Toen bij het sluiten der zwemkom een pakje kleren achterbleef, kwam men tot de ontdekking 'dat er iets niet in orde was. Men ging aan het dreggen en weldra haalde men de jongen boven, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Overheidsingrijpen in die prijsvor ming van aardappelen niet opportuun. Op een vraag van het Tweede Ka- nierlid, de heer v. Maenen, 'betreffen de de hoge aardappelprijzen, heeft Minister Mansholt o m. geantwoord, dat als oorzaken van het aanvanke lijk hoge prijsniveau kunnen wor den genoemd: het in verhouding tot voorgaande jaren geringere areaal vroege aardappelen en lagere op brengst van de vroege soorten.. Gezien de gunstige vooruitzichten van de aardappeloogst en de reeds te constateren dalende temdenz in de aardappelprijzen, acht de Minister een ingrijpen in. de prijsvorming op dit moment niet opportuun, hoewél de prijsontwikkeling nauwlettend zal worden gevolgd. Het vraagstuk der aardappelprij zen op 'langere termijn gezien heeft de 'bijzondere aandacht van de be windsman. De georganiseerde land bouw werkt een plan uit voor een regeling, welke zal kunnen leiden tot een stabilisatie van de aardappel- markt. De Minister zal aan een der gelijke regeling slechts zijn goedkeu ring kunnen hechten, indien zij te vens dienstbaar kan worden gemaakt aan het voorkomen van te hoge prij zen voor de consumplieaardappelen- 8000ste schip te Rotterdam. De haven van Rotterdam ontving Woensdag het 8000ste schip van dit jaar. Vorig jaar was dat op 7 Sep tember. Postambtenaar stal een halve ton. De postambtenaar van het Cen- traal-station te Amsterdam, die belast was met v„Frankering bij abonne ment" heeft kans gezien om in een paar jaar tijd een halve ton te ver duisteren. De man, die 36 dienstjaren hjèeft, werd ten volle vertrouwd én stond bekend als een „nauwgezet" beambte. Hij ging als volgt te werkHij mam zendingen aan en gaf eenvoudig geen bewijsstukken af. Zo kon hij (er was een zeer onvoldoende controle) liet geld in eigen zak steken. Van twee scherpe opmerkers, die op zijn handelwijze aanmerking maakten, wist hij medeplichtigen te creëren te gen de helft van de buit. Op deze wijze „verdiende" hij vele tiendui zenden ^guldens. Overdracht commando regiment stoottroepen. Woensdagmorgen is op het exerci tieterrein van de Isabellakazerne te 's Hertogenbosch het commando over het regiment stoottroepen door Kolo nel C. Walraven overgedragen aan lui tenan t-k oio nel Be rens ch ot Naar Korjea. Bij de sluiting van de aanmelding van vrijwilligers voor Korea is de majoor M. P. A. den Ouden belast met de organisatie van een compag nie Koninklijke Landmacht. Dit 'be tekent: dat de majoor den Ouden op korte termijn een voorstel aan de chef van de generale staf heeft uit te werken betreffende de samenstelling, encadrering, legering en dergelijke van de vorenbedoelde compagnie. Pensioiirat gegrepen. Een Nijmeegse student logeerde een paar dagen in een pension aan de Mathenesserlaan te Rotterdam, en raakte daar een 'bedrag van f240 kwijt. Een tweede pensiongast wierd verdacht dit geld gestolen te hebben, temeer omdat hij met de Noorderzon vertrokken was. Op het signalement heeft de Schiedanxse politie de over haast vertokkene in een logement te Schiedam kunnen aanhouden, nog voordat hij opnieuw zijn practijken had kunnen uitoefenen. Plet bleek te zijn de 38-jarige monteur Gerrit Cor- nelis Swagers, die zich ook wel Roo sendaal noemde, zonder vaste woon plaats en die reeds in verschillende plaatsen gezocht werd voor pension- diefstallen o.a. in Amsterdam, Lei den, Vught, Dedemsvaart, Hengelo, Eindhoven, Apeldoorn en Groningen. Uitbraak van gevangenen. Ruim* 100 gevangenen groten deels militairen zijn uit de gevan genis Kalisosok te Surabaja losgebro ken. Enkelen van hen zijn weer ge grepen. Telefoonverkeer met Makassar. Meit ingang van Donderdag 24 Au gustus is het telefoonverkeer met Ma- kassa op dei oude voet hervat. Stakingen opgeheven. De havenstakingen in Amsterdam en Rotterdam zijn opgeheven "Maan dag en Dinsdag zijn die meeste arbei ders wéér aan het wetk gegaan. Nu dreigt echter in Amsterdam weer een nieuwe staking uit te bre ken, omdat ongeveer 1800 stakers als ontslagen moeten warden be schouwd, aangezien zij zich niet tij dig genoeg, hadden gemeld. Westerling (naar België. Kapitein Westerling die Donderdag in Londen werd verwacht, heeft zjjn verblijf in Cairo met zes uur ingekort, op verzoek van de Egyptische autori teiten ,d'ie zijn aanwezigheid in Egyp te als ongewenst beschouwden Van gezaghebbende zijde werd ver nomen, dat Westerling vergunning heeft gekregen om Donderdagochtend in Brussel te landen. De Belgische autoriteiten zouden geen bez'waar te gen eenmogelijk verblijf van Wes terling in België hebben. !Nlaar vernomen wordt, zal er bii een eventuele arrestatie in onis l|abld van Westerling een grote actie voor zijn bevrijding op touw worden géZet. Als voorlopig secretaris dezer actie weéd aangewezen de heer B. Sal- verdla te Linschoten. Volgens latere berichten zou het Westerling niet zijn toegestaan in België te blijven. Zwemmers over het Kanaal. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn 24 zwemmers en zwemsters ge start voor een tocht over het Ka naal. Het Engelse blad de „Daily Mail" had IOOD p. st. dit is f 10,000 beschik baar gesteld voor de zwemmer en de zwemster die het eerst de overtocht zouden volbrengen. Alle anderen, die de overkant be reikten, kregen een troostprijs van 250 p. ,st. of wel 2500 gulden. EileenFenton, een 21-jarige on derwijzeres uit de provincie Yorks hire (Engeland) en Hassan Abd El Rehim, een 42-jarige Egyptenaar, hebben door als eerste aan te ko men 10 mille verdiend. De eerste deed de overtocht in de tijd van 14 uur en 20 minuten, ter wijl de Egyptenaar er slechts 10 uur en 52 minuten voor nodig had. Van de 24 deelnemers volbrachten er slechts 9 de overtocht. De Nederlandse zwemster Willy Cross van Rijssel, moest opgeven wegens zware hoofdpijn. In Februari einde van bet Koreaans conflict? De Amerikaanse minister van de fensie, Louis Johnson,, heeft op 25 Juli voor de commissie voor defen- sietoewijzingen van het Huis van Af gevaardigden geschat, dat de oorlog op Korea ongeveer in Februari 1951 geëindigd zou zijn, indien het opper bevel der V.N. zich houdt aan zijn plannen om het gebied ten zuiden van de 38e breedtegraad te heroveren zo is Dinsdag bekend gemaakt. Johnson gaf te kennen, dat liet be sluit, twee jaar geleden, om de Ame rikaanse bezettingstroepen uit Zuid- Korea terug te trekken en dit gebied als basis af te schrijven, genomen was op „niveaux boven het mili taire". Serclse Khania in Engeland. Seretsie Khatna, het verbannen stamhoofd van de Ba'mangwato's, is met zijn vrouw Ruth en dochtertje, uit Afrika in Engeland aangekomen. Het gezin zal tijdelijk zijn intrek in een hotel nemen, tot het leien huis heeft gevonden. Zoals bekend werd Seretse verbannen op grond van zijn huwelijk met de blanke typiste Ruth Williams. Als in de drukke schooltijd Uw voor raad een spoedige aanvulling behoeft, kunnen wij U van dienst zijn met: 6. Tekenhaken, Tekenpapier, Punaises, Tekendozen, Verfdozen, enz. Nu de school weer be gint, vindt U bij ons van alles 11 TELEEFOON 19 HEUSDEN 1Snelle levering. 2. Een uitgebreide collectie van de beste en bekende kwaliteiten, o. a. 3. Cahiers, Journaal, Grootboek, Balans, enz. Dictaat cahiers. Driehoeken (plas tic), Driehoeken (perenhout), Ecoline, Etiketten, Gradenbogen, Gummi (Hardt Muth, van Dijke, Aka, enz.). Huis werkboekjes, Inktlappen, Kaftpapier, Linialen. 4. Passers (los). Passerdozen (original. Lotter), Penhouders, Pennendoosjes, Penselen no. 1 6, Plakaatverf. 5. Potloden (Faber, Ko I Noor, enz.). Kleurpotloden, Vulpotloden, Potlood slijpers (vele modellen), Puntbescher- mers, Schetsboeken. 7. Kortom

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2