Buitenland Wachters Gevonden en verloren voorwerpen BIJ DE BALANS BOEKHANDEL FIRMA L. J VEERMAN hulp, is hulp niet nemen, waardoor hij de bus op een langs het kanaal lopende zand weg tot stilstand wilde brengen. De bus kwam tijdens deze manoeuvre op de zachte berm van het kanaal en sloeg om, het kanaal in. Direct snelde hulp toe en alle 18 inzitten den en die chauffeur konden worden gered. Drie personen liepen slechts lichte verwondingen op. Pleegzoon slak boerderij in brand. De 17-jarige pleegzoon van de landbouwer L. P. Hooymans te Del- denbroek, heeft diens boerderij in brand gestoken. Bij deze brand kwam een 25-jarige, geestelijk niet geheel normale, doch ter van de boer in de vlammen om. De dader, Joh. G. uit Wierden, deelde de politie mede, dat hij ge handeld had uit wraak, omdat hij naar zijn mening te weinig zakgeld kreeg. Door bliksem gedood. In de buurtschap O verberg bij Veenendaal sloeg die bliksem in een schrikdraad, juist toen een pink met deze, onder zwakstroom staande af rastering in aanraking kwam. Het dier werd onmiddellijk gedood. De 21-jarige landbouwerszoon Wil lem Hardeman wilde het cadaver even weghalen. Ook hjj raakte de schrikdraad en was op slag dood. Men vermoedt, dat op dat ogenblik opnieuw de bliksem in de afraste ring sloeg. Drie militairen gefdooid. Bij militaire schietoefeningen op de Noorderheide ('t schietterrein van de Harskamp) sprong een mor fier uit elkaar. Drie militairen werden daarbij gedood. Deze militairen waren afkomstig van het eerste V.O.C. (Vrijwilligers Opleidings Centrum) te Wezep, waar een opleiding wordt gegeven voor beroepsonderofficier bij de Kon. Landmacht. Hun namen zijn sergeant J. M. Musters, wonende te Bergen op Zoom, ongehuwdcursist J. Klin geman, wonende te Zwijndrecht, on gehuwd en cursist A. J. M. de Laat. De Laat was gehuwd en had vier kinderen. Wat beloofde Min. van Maarsevoen? Het rapport van de Indonesische afdeling van de Nieuw-Guinea-com- missie is nog altijd niet gepubliceerd. Maar van gezaghebbende zijde te Djakarta is er toch iets over losge laten. En wel een tweetal beloften welke Minister van Maarseveên op de eerste ministers-conferentie dier Unie zou hebben gedaan. Die belof ten hielden volgens Djakarta in: 1. Als ooit de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea aan een an der 'land zou worden overgedragen, dan zou het Indonesië zijn. 2. Het geschil over Nieuw-Guinea zal door Nederland en Indonesië worden opgelost, zonder een derde partij erin te betrekken. Luchtpost. Met ingang van 1 September a.s. kunnen luchtpostpakketten worden verzonden naar: Oostenrijk, Frans- Indië en Mozambique. De Europese Kampioenschappen. Bij de Europese kampioenschapj pen wist Fanny Blankers-Koen 3 athletiektitels te behalen n.l. 100, 200 en 80 meter horden. In de finale bleek Fanny Blankers- Koen veruit de snelste met 24 siec. Deze tijd betekent een nieuw Ne derlands record (oud record 24.1 sec.). In de 1500 meter wend onze land genoot Slijkhuis 1ste in de tijd van 3.47.2 sec. gevolgd door 2. El Ma- (brouck (Fr.) 3.47.8 sec.; 3. Nanke- ville (Gr. Britt.) 3.48.0 sec.4. Taipale (Finl.) 3.50.4 sec.; 5. Eyre (Gr. Britt.) 3.51.0 sec.; 6. Cevona (Tsj. Slosv.) 3.51.4 sec. Nederland behaalde nog twee twee die plaatsen (en wel bij het versprin gen dames en heren) en een derde plaats (op de 200 m. heren). HEUSDEN Zondag nam het iste elftal der v v. „Heusden" deel aan de Serie te Deunen, om die Henk Romijnbeker Het is ons iste elftal! niet mogen luk ken om de overwinning te behalen. Het was jammer, dat doelman de Kok verstek moest laten gaan, ail' moet direct worden gezegd, dat in valler H. Klarie, zich voorbeeldig van zijn taak heeft gekweten, liet begin was voor Drune.u, en 2 maal schoten zij rakielimgs naast en eenmaal houdt Klare, via zijn voet, een schot van 6 meter afsland. Dan komt Hieusdien los en direct komt het Drunen-doel in gevaar. Die Drunen- doelman heeft geluk1, wanneer G. v„ d Linden doorbreekt ejn sterk gehin derd, van dichtbij naast schiet. Drunen heeft weer geluk als een der achter- spelers de keeper het uitzicht belem merd Cn het harde schot van rechts doel treft, via de vingertoppen van de doelman, i— o. iMjet deze sland komt de rust. Na de rust steeg de spanning met de minuut en de halftime zit voort durend achter de voorhoede en üiru- neu wordt op eigen helft terug ge drongen. Een doelpunt kan pjiiet uit blijven, en als Bas djan de bal te pak ken krijgt, wordt bet vonnis voltrok ken. Handig glipt hij Jiangs enkele Dirunenspeliers ien schiet hard en zui ver in, i i. Diit juweel van een goal doet Heusend alle krachten ontplooi en ein herhaaldelijk brengen zij het Drunein-doel in géViaar. Doch wanneer Drunen bij een aanval nodeloos een vrije trap wordt toegekend, wordt d'it in een doelpunt omgezet, 2i. Heus den geeft echter niet op en reeds 5 minuten later vertoont Bas zijn kun nen eh vergast het publiek' op een fraai stukje voetbal, waarna hij' kei hard in de uiterste hoek schiet, 22. Met Heusden in de aanval komt het einde. In de 2 x 7,5 'minuut verlenging neemt Heusden het beste van het spel in handen, doch zonder dlat er doelpunten valleh, verstrijken die per ste 7,5 minuten. Als er gewisseld is ga^t het spel snel op en neer, en ziet, het doelpunt valt daar, wafar het 't 'minst verwacht wei'd. Bij een totaal ongevaarlijke Drunen-aanval, met 3 verdedigers van Heusden voor het doel, wordt de bal voorgezet, Klare denkt wellicht dat de bal over gaat, doch deze beland te gen dfe Lat en valt voor de viae ten vjan een Dirunen-spelter, die van dit buiten kansje dankbaar gebruik maakt, 32. Een minuut daarna is het einde en heeft Heusden in een spannende ein in een hoog tempo gespeelde; wed strijd, de punten aan Drunen moeten laten MARKTBERICHTEN. VEILING VEEN. Veiling van Maandag 28 Aug. Peren 220 et. per kg.; appelen 240 cl. per kg; pruimen 620 ct. per kg; rode kool 47 ct. per kg; snijbonen 1224 ct. per kg; dub bele bonen 1025 ct. pcfr kg; sla 3.40 per 100 sL; andijvie 5 ct. per kg; tomaten 12|18 ct. per kg; aard appelen 7.80 per 100 kg. Als in de drukke schooltijd Uw voor raad een spoedige aanvulling behoeft, kunnen wij U van dienst zijn met: Nu de school weer be gint, vindt U bij ons van alles 11 TELEFOON 19§ HEUSDEN SpooiHrampen in België en Engeland. Een trein, die uit Doornik kwam is voor het station van Havrinnes ontspoord. De eerste wagen is in de tender gereden. Er zijn vijf reizigers gedood en verscheidene gewond. Uit Do ornik vertrokken onmiddellij k am- bulancewagens naar de plaats van het ongeval. Zes dooiden bij Conway. De z.g. Ierse trein die van Holy- bead aan de Engelse Westkust naar Londen rijdt, is Zondagmorgen bij Cönway aan de kust van Noord- Wales ontspoord, volgens de eerste berichten na een botsing met een lo comotief. Het aantal gewonden is zeer groot; het aantal doden be draagt zes. De ramp met idle „Benlevolence". Achttien opvarenden van het Ame rikaanse hospitaalschip „Benevolen ce", dat Vrijdagavond in de Baai van San Francisco zonk, zijn om het leven gekomen. De Amerikaanse oorlogsnooldwiet. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in een be drag van 16.771.084.479 dollar voor uitbreiding van Amerika's gewapen de macht en voor de bewapening van bevriende landen. Een bedrag van vier milliard dol lar is voor wapenen aan het buiten land. Het is als volgt verdeeld: 3504 millioen vodr de landen van het N. Atlantisch Verdrag, 193 millioen voor Griekenland, Turkije en Perzië, en 303 millioen voor de Philippijnen en Zuid- en Oost-Azië. Het ontwerp voorziet 0.111. in de aanschaf van 5333 militaire vliegtui gen. Amerika roept weer reservisten op. Amerika zal opnieuw '47.000 re servisten oproepen, die 10 Novem ber a.s. onder de wapenen moeten komen. Reeds eerder werden meer dan 70.000 reservisten opgeroepen. 43 Falangisten verdronken. Drie en veertig Spaanse "jongelie den, die lid zijn van generaal Fran co's Falange, zijn bij een ongeluk met een motorboot tussen Vigo en Pentevedro in "Noord-Spanje ver dronken. Moordenaars van Lalhaut zijn Walen. De rechter van instructie, belast met het onderzoek inzake de moord op Juliën Lahaut, heeft medegedeeld, dat de beide gearresteerde verdach ten, die de laatste tijd herhaaldelijk in de Vlaamse streken werden opge merkt, hebben bekend, en werd vast gesteld, dat het Walen zijn. De aanslag op de communist Ras kin te Tongeren heeft, naar wordt vernomen, niets met politiek te ma ken. Er is sprake van een roofover val. Tijdens het gevecht wei'd Ras kins portefeuille met 9000 franken gestolen. Een parachute „met herslens". De luchtmacht van het Ameri kaanse leger beschikt thans over éen parachute „met ingebouwde her sens". De parachute weet precies wanneer zij zich moet openen., indien vliegeniers een gevaarlijke sprong verrichten van grote hoogte of uit zeer snel vliegende straalvliegtuigen. Bij een sprong uit de stratosfeer kregen de vliegeniers vaak een zwa re schok, wanneer bun parachute zich opende in de ijle lucht. Ook hadden zij dan te lijden van de felle koude e)n het gebrek aan zuurstof en. indien men het openen van de jjarachute uitstelt tot ©en meer nor male hoogte is bereikt, dreigt bewus teloosheid. De nieuwe parachute opent zich zelf automatisch wanneer de para chutist een veilige hoogte en snel heid heeft bereikt. Noorse regering vraagt ruime be voegdheden. De Noorse regering heeft liet par lement een wetsontwerp voorgelegd, dat de staat vérstrekkende bevoegd heden in geval van oorlog of nood toestand zou geven. De regering heeft het parlement meegedeeld) dat zij overweging van deze bevoegdheden wenselijk acht „voordat het land door de gebeurte nissen zal worden verrast". Het ontwerp voorziet iir interne ring van leden van „vijfde colonnes" bijzondere rechtbanken voor de be rechting van verraders, invoering van censuur en requisitie'van eigendom men. TotJh slakingin Antwerpen Ondanks de oproep van de Belgi sche transportarbeidèrshonden het' werk te hervatten, duurt dfe' staking in. de Antwerpse haven onvermin derd voort. 'Vrijdagmorgen boden zich op' de. wervingsbureaux sléchts 100 arbei ders aan. De politie en de- Rijks wacht te Antwerpen is versterkt Le den van de communistische eenheids vakbond hebben pamfletten ver spreid, waarin zij de socialistische en katholieke vakbonden ervan be schuldigden dé havenarbeiders- te hebben verraden. GEVONDENEen fototoestel met tasje bij Kanaaltje Hoge Maasdijk: Ie Wijk. Terug te bek ome ir bij) Jan: Schouten, expediteur; Wijk. VERLORENvanaf Verlaatsosiüis, I .m. Uppelsedijk (Ganbelbrrug), ©ent gouden broche met diamanten! steen.. legen, goed©' beloning terug lie' be- zorgen bijM, Verschoon,. Achter steeg 3, Almkerk;. VERLOREN vanaf: Hel Voir t namir Wijk, een.: zwarte mantel.. BériieM s.v.p. aan. B'. Nieuwkoop,,, Perz-iilcslr.. B 24, Wijk. en: Aalburg. Ons Feuilleton 9 door W. Kerremans 73. HOOFDSTUK XI. „HET IS TOCH WAAR". Nog één zo'11 wandeling mochten ze maken. Bij zijn. terugkeer op zijn kamer vond Karei de oproep om zich onder de wapenen te begeven. De mobili satie .was afgekondigd. Radeloos en wanhopig liep hij heen en weer en zocht naar leen uitkomst. Er was er geen. Geen den ken aan dat hij uitstel zou kunnen krijgen met het motief dat hij gaar ne bij zijn verloofde wilde zijn, dat het zo goed voor haar zou zijn en dat zij ziek was. Misschien dat de geneesheer-directeur iets zou kunnen bereiken, maar veel hoop had hij er niet op. Hoe moest hij deze nieuwe slag aan Yonca zeggen. Zij zou, het kon niet uitblij ven en niet zonder re den, weer de bevestiging vinden dat, zodra het geluk haar begon te nade ren, er ©en ramp kwam, die nieuw leed bracht en het komende geluk verduisterde. Die drukkende gedach- të zou natuurlijk een fatale uitwer king hebben op het pas begonnen herstel en haar misschien erger ziek maken, dan zij geweest was. Nu was zij gelukkig, nu was zij pas in de juiste stemming gekomen om de genezing te bevorderen. De dokter had gezegd, dat Kanel's komst en die voettochten wonderen deden, dat hij meer en meer zeker begon te gorden van ©en onverwacht en snel herstel. Maar dat zou nu alles ineens anders worden. Hij moest weg, zij bleef alleen. In plaats van de wandelingen met hein, waarbij zij zo wild van geluk zijn arm kon grijpen en dan alleen maar met verrukte stem zei: „Karei, wat ben ik geluk kig", zouden tochten komen alleen of met de zuster. Had zij nooit die omzwervingen met hem gekend, dan zou het minder ferg zijn geweest, maar nu had zij even mogen nippen van de toverdrank die haar kon ge nezen, doch voor zij leen teug kon nemen, werd de beker van haar weg getrokken. „En ik kan weer niets doen. Het is weer als toen in Utrecht, ik moét het aanzien dat deze slag haar wordt toegebracht en ik kan niet eens mijn hand ophouden om die op te van- gén". Hij ging naar het sanatorium én vroeg de dokter te spréken. Verbaasd en ongerust verscheen deze na enige tijd. „Ik heb u even laten wachten om dat, toen ik hoorde dat u er waart, vreesde dat er Iets gebeurd zou zijn met onze patiënte, maar ik hoor van de zuster dat zij heel best is. Waar mede kan ik u helpen?" „Ilc hen opgeroepen. Ik moet in dienst". „Ach", riep de dokter woedend en sprong op. „Ach", herhaalde hij, „dat is heel slecht, dat is heel jam mer bedoel ik. ^ij is zo mooi op weg naar de genezing en dat zal haar ©en stuk achteruit brengen. We moe ten er iets op Trachten te vinden. Kunt u geen uitstel vragen?" De dokter zweeg. Blijkbaar ver wachtte ook hij daar niets van. „Mijn advies, dat ik u natuurlijk graag wil geven zal weinig baten. Wat kan ik opgeven? Niet anders dan dat uw verloofde in het sana torium is voor ©en lichte zenuwaan doening en dat het haar herstel zou bevorderen, wanneer u bij haar kon blijven. Voor ons heel sterke, maar voor de militaire overheid heel zwak ke argumenten". Roelants knikte. Hij kende de stroefheid van het militaire apparaat en wist wel, dat een zodanig verzoek in mobolisatietijd geen schijn van kans had om te wonden ingewilligd. Eensklaps sprong hij op en liep naar de dokter toe. „Dokter, ik weet het. Ik laat mij hier opnemen als patiënt". De dokter schudde het hoofd. „Dat zou regelrecht bedrog zijn. Neen, daaraan kan ik niet meewer ken. Ik kan u, een volkomen gezond man, die niet weet wat zenuwen zijn, hier niet opnemen." „Toch wel als gewonde?" „Neen, neen meneer Roelanls, gêein denken aan. Bega geen gevaarlijke dwaasheden. Als u zich verwondt,, waarvan u niet vooruit kunt zeggen, wat daarvan de gevolgen zouden zijn-, zou ik 11 niet in xnijn sanatorium; op- némen. Het is geen hospitaal'. En hoe, denkt u dat de uitwerking; van zoiets zou zijn op mevrouw Vermeer, als ik haar moest vertellen, dat 11 ernstig gewond waart? Niet met zul ke middelen, mijn bestev Ik zal nog éehs overwegen hoe ik leen advies kan geven, dat zij' u althans nog eni ge tijd hier laten. Wanneer moet u zich meidein en waar?" „Morgenmiddag in Amsterdam". „Hm. De tijd is zeer kort. We kunnen nu niet meer mevrouw Ver meer hierover spreken. Komt u mor genochtend om 9 uur weer bij mij, dan zal ik u meer kunnen zeggen". Welk een nacht was dit voor Roe lants. Angstig als van iemand die een dreigend noodlot ziet aankomen en er niet aan kan ontkomen. Een nieuwe kwelgedachte was er bij ge komen. Yonca wist natuurlijk zo gO'Cd als niets van ide politieke si tuatie, hij zelf trouwens niet veel meer en nu zou zij in haar toestand het ergste en niet het minder erge gaan denken. Zij zou, als zij wist dat de oorlog; op,, het punt stond uit te breken.! em dat ook het Nederlandse leger gemobiliseerd was, vrezen en steeds sterker gaan verwachten dat ook. het eigen, land in oorlog zou ge raken,, dat hij;, de man die zij pas had; teruggekregen, in het veld zou moeten en gedood kon worden, Hij; kon haar dat niet aandoen, het bracht haar gezondheid misschien blijvend in gevaar. Haar leven wel licht,. Deserteren? Niet opkomen? Zou dat mogelijk zijn? Hij overwoog de kansen. Die wa ren er niet. Hij zou zich zolang de oorlog duurde moeten schuil houden, ihij zou Yonca niet kunnen bezoeken en zelfs na de oorlog zou hij niet veilig zjjn en nog geminacht wor den als lafaard, die alleen met eigen behoud had rekening gehouden en. zich verstopt had toen. "het land alle mannen opriep. De nacht bracht geen raad en ge broken stond hij op om naar de dokter te gaan. Weer drong Roelants ér op aan hem toch als patient op te nemen, omdat Yonca dan gered zou zijn, desnoods maar voor een korte tijd, zodat hij haar langzaam en voorzichtig kon voorbereiden en haar niet zo geheel onverwacht de slag moes t toebrengen, maar de dok ter weigerde hiernaar te luisteren. (Wordt vervolgd). 1Snelle levering. 2. Een uitgebreide collectie van de beste en bekende kwaliteiten, o. a. 3. Cahiers, Journaal, Grootboek, Balans, enz. Dictaat cahiers, Driehoeken (plas tic), Driehoeken (perenhout), Ecoline, Etiketten, Gradenbogen, Gummi (Hardt Muth, van Dijke, Aka, enz.). Huis- werkboekjes, Inktlappen, Kaftpapier, Linialen. 4. Passers (los), Passerdozen (original. Lotter), Penhouders, Pennendoosjes, Penselen no. 1—6, Plakaatverf. 5v Pötloden (Faber, Ko I Noor, enz.) Kleurpotloden, Vulpotloden, Potlood slijpers (vele modellen), Puntbescher- mers, Schetsboeken. 6v Tekenhaken, Tekenpapier, Punaises, Tekendozen, Verfdozen, enz. 7. Kortom "De „Benevolence" was op een proefvaart en zou naar Korea ver trekken. Er bevonden zich' meer "dan 500 personen aan boord, ondier wie 15 verpleegsters en 33 dokters en ander medisch personeel. 200 ledien van het Amerikaanse leger en een onbekend aantal niet-officiële geno digden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2