voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Slechthorenden Binnenland VERSTEEG, Arkelstraat 39 Tel. 2548 GorkuiTl DE OORLOG IN KOREA Uhd VAN alteha No. 6801 Dinsdag 5 September 1950 GRATIS Firma L. J. Veerman, Heusden AALBURG Doordat de heer A. P. van Balen, thans diaklen der Ned. Herv. kerk, is benoemd tot ouderling, wel ke benoeming dioor hein is aange nomen ,is thans tot diaken gekozen de heer A B. Nieuwkoop. ALMKERK Het Oranjefeest, hetwelk op Zaterdag 9 September a.s. des nam. alhier gehouden wordt, zal plaats hebben op het van ouds bekende feestterrein aan de Emttiikhovense- steeg. Zie advertentie in dit blad. In het tijldvak van 4 t.m. 16 Sept. a.s. zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Wij kunnen deze collecte ten zeer ste bij U. aanbevelen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat de kosteloze inenting tegen ppkikletn op bedien Dinsdag nam. 6 uur zal plaats vinden en Woelnsdag 6 S|ept. nam. 4 uur te Nieuwendijk en Vrijdag 3 Sept v.m. 10 uur tie Waardhuizen. BRAKEL Bij de gehouden stamboekkeu ring werd ingeschreven Johanna en Derkje van C. v. Wijgerden; Dehor a van J. W. v. DalenNellie van G. Vervoorn alhier. DUSSEN Voor het examen Pedicure Voetkundige, Voetmasseur, gehouden in het St. Joris Ziekenhuis te Oir- schot slaagde de heer A. M. de Rooij alhier. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de bouw van de R/K. Kerk van O.L. Vrouw geboorte dit jaar nog zal worden aanbesteed In het voorjaar zal men gaan bouwen* Architect is prof. Holt uit Haarlem. Die. plannen zijn goedgekeurd. Die plaats waar de kerk Zal' komen is nog met vastgesteld. EETHEN De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat de naj aarskeu ring van spring,stieren voor deze gemeente zal wonden ge houden op het terrein bij café C. J. v. Wijk te Gender en op Maandag 18 Sept. 1950 0111 13 uur. De eigenaars en houders van stie ren wordt verzocht de vroeger afge geven certificaten van goedkeuring, voor de nu weer ter keuring aan te bieden stieren mede te brengen, als mede alle stukken, welke nodig zijn voor het vaststellen van de leeftijd der stieren of voor het verkrijgen van gegevens, welke voor een goede beoordeling nuttig of noodzakelijk kunnen zijn. Aan eigenaars en houders van wilde stieren, waaronder worden verstaan dieren, welke niet zijn in geschreven in een openbaar stam boek of in een der registers van een erkende^ fok- en controlevereniging, wordt verzocht een door de provin ciale voedselcommissaris afgegeven identiteitsbewijs mede tie 'brengen. GENDEREN De fanfare „Excelsior" heeft besloten een concours te organiseren en wel op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag 1951 met de daartussen liggende Zaterdagen. Alhier is een biljartclub opge richt onder die naam „de Zwaan". De bedoeling is om één avond per week te oefenen. Nieuwe leden zijn van harte welkom. MEEUWEN A.s. Donderdag 7 Sept. des avonds om 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds. Mallan van Bruinis s e. POEDEROIJEN Bij de gehouden stamboekkeu ring werd ingeschreven Jo van G. J. v. Giessen en Aagje van G. van Giessen alhier. VEEN Voor de Ger. Gem. hoopt a.s. Woensdag 6 Sept. n.m. 7 uur voor te gaan Ds. T. Malan van Bruinisse. De vrouw van Th. v. H. had het ongeluk van een stoel te vallen en haar pols te breken. Uitslag van de gehouden aan besteding van 3 woonhuizen te Veen op 31 Aug. 1.1. Architect M. Hon- coop te Veen. Woonhuis A. v. Wijk: Jobs. Zonneveld 15613, A. C. M. Honcoop 11848, Fa. C. Honcoop 13755. H. N. Jiskoot 13728,— Woonhuis J. G. W. Schouten: Johs. Zonneveld 15195, A. C. M. Honcoop 15124, A. Tanken s, Andel 14920, H. N. Jiskoot 14250, Fa. C. Honcoop 14080, Woonhuis m. winkel P. v. Helden: Johs. Zonneveld *17186, A. C. M. Honcoop 16057, A. Tank ens, Andel 15920,— H. N. Jiskoot 15183, Fa. C. Honcoop 14930, Gunning volgens bestek. Waar geen plaatsnaam vermeld, zijn inschrijvers uit Veen. W OUDRICHEM Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. C. v. Hoven, thans hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te 's-Heer Arendskerke, slaagde dezer dagen te Wageningen voor de akte Tuinbouw. WIJK EN AALBURG i Naar wij vernemen zal op Dinsdag 12 September a.s. een reis met Ouden van dagen worden ge daan. Een nadere reisbeschrijving hierover zal vermeld wonden in ons volgend nummer. Op Donderdag 7 Sept. a.s„ des v;m. om io uur, zial op het gemeiein- tehuis gelegenheid worden gegeven tol het kosteloos inleinjtJen en her- inenten tiegien pokken. Binhien einklelie dagein zal' een begin worden gemaakt miet de inning der contributie voor het jaar 1951 van de verenig. „Het Groene Kruis". WELL' Bij de gehouden sitamboekkeu- ring werd ingeschreven Corrie van J. W. v. Loon en Marie en Rolands Dien'tje van J. Peters alhier. WERKENDAM De zoon van schipper A. v. Berchum had tijdens het lossen van zand het ongeluk met zijn yinger tussen de loshak te komen, waarbij hij 2 vingertoppen afklemde. Toen de heer J. C. v. d. Straten alhier vanuit de Biesbosch huiswaarts keerde, had hij het on geluk ter hoogte van de v.m. sui kerfabriek met zijn auto van de dijk te rijden. De auto welke over de kop sloeg, werd nogal bescha digd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Mej. B. Biesheuvel alhier, slaa*gde te Utrecht voor Costumière, terivijl de heer F. Kuiper te Den Haag slaagde voor derde stuurman, grote vaart. Canididaat G. Blom van Zaan dam, heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. Dinsdag 5 Sept. zal in de Nutszaal alhier een vergadering wor den gehouden door de Bond van Ou den van Dagen, afd. Werkendam, waar als sprèker zal optreden, de heer T. van Kleij uit Gorinchem, met het onderwerp: Christendom, Cultuur en Wetenschap. Zaterdag 9 Sept. a.s. zal de verkiezing plaats hebben voor leden van de nieuw te vormen gemeente raad te Werkendam. Na loting is de lijstnummering als volgt: 1. A.R. partij; 2. P.vd.A.3. St, G. P.; 4. lijst Vermeulen en 5. Chr. Hist. Unie. Woensdagavond half 8 zal in de Chr. Geref. Kerk alhier als spre ker optreden Ds. N. de Jong van Middeiharnis. Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 Oct. a.s. ANTWOORD AAN TIJMEN. Je gedichtje, beste Tij uien, over zwemmen was niet mis! 't Is in Drongelen verslonden, In Drongelen waar géén zwem bad is! Dagelijks spelen onze kinderen Bij of aan de waterkant. Dagelijks ligt de Dood te loeren In 't water van ons waterland. Méér dan tijd is 't, dat óók in Drongelen, Snel een zwembad wondt gesticht. Tegenover al die kinderen, Zijn wij, ouders., dat verplicht! De school was er al mee begonnen, Zette zwemmen op 't program. Jammer, dat het door 'n bepaling Tot 'n ontijdig einde kwam. Om een zwembad te verkrijgen, Kien ik een middel, heel radicaal. Iedereen snapt, zonder uitleg, Van dit middel de moraal. „We zetten alle „vroede vaad'ren" Voor een tochtje op de pont. Middenop, vijf seconden zakken, 'n Eind je maar... tot op de grond." 'kBen er zeker van, dat heel 't ge zelschap, En da's heus niet bout beweerd In die vijf seconden 'doodsangst, 'tNut van 'tzwemtaen had geleerd. Wil je aan m'n plan nog eens eein regeltje wijden? Dank en groeten van je vriend, Jan van Leiden. De toestand in de gebieden langs het Westelijk front, waar de Noord- Koreanen een algemeien offensief be gonnen, begint zich te stabiliseren als gevolg van krachtige aanvallen op de grond en in de lucht door de V.N.-strijdkrachten. In de sector van de "25e Ameri kaanse divisie werden de linies, die voor het offensief ingenomen waren, grotendeels hersteld. De tegenstan der zet zijn aanvallen voort, doch op beperkte schaal. Er werd geen terrein meer verloren. Aldus het communique van Zon dagavond van MacArthur. De Amerikaanse tweede divisie, ge steund d o or elemen ten van de eerste mariniersbrigade, heeft haar positie geconsolideerd en onderneemt thans aanvallen op vijandelijke penetra ties en „zakken" in het gebied ten Westen van Jongsan, in een poging öm haar oorspronkelijke stellingen te heroveren. In deze sector duren de hevige gevechten voort. Het nieuwe V' De uitvoering van het onlangs door de regering aangekondigde 3- divisieplan zal er toe moeten leiden, dat Nederland in 1951 wanneer het niet te veel tegenzit omstreeks Juli in staat is deze strijdmacht in haar geheel te mobiliseren. Ne derland zou dan één a anderhalfjaar eerder dan aanvankelijk verwac7it, aan de eisen, in het Atlantisch ver band gesteld, kunnen voldoen. Hoewel gespróken is over divi sies, wordt verwacht, dat Nederland zijn leger te velde niet divisie-gewij- ze zal formeren. Hoewel de beslis sing daarover nog niet definitief schijnt te zijn, zal dit leger vermoe delijk uit een aantal brigades be staan. Hoofdbestanddeel zal de infanterie zijn, aangevuld met pantser- en ar tillerie-eenheden van niet te grote omvang ter organische ondersteu ning. Aan grotere zelfstandige pant sereenheden wordt niet gedacht. Uit het feit, dat het nieuwe veld leger vermoedelijk geen divisie zal omvatten, volgt bijna zeker, dat er geen. nieuwe of voortbestaande 7- Decemherdivisie zal zijn. De 7-Decemberdivisio, ide tweede divisie, die F-, G- en H-brigades en de 74 compagnieën, die thans mobili- seerbaar zullen worden gemaakt, le veren niet voldoende mankracht op voor een veldleger ter sterkte van drie divisies of een overeenkomstig aantal brigades. Een zeer bevoegde autoriteit wees er op, dat het terug roepen van irje lichting 1949 II en de opleiding van 1950 II in de loop van het volgend jaar dan ook niet zal leiden tot een ex tra-leger sterkte of tot 'terugbrenging van een deel der oude lichtingen naar het terri toriale leger. Dit komt ook doordat de mankracht, die kan worden ge put uit de eenheden, die in Indonesië zijn geweest, door tal van oorzaken als afkeuring, vertrek naar het bui tenland en in Indonesië geleden ver liezen, veel kleiner zal zijn dan de oorspronkelijke. Bij de versnelde vorming van het nieuwe veldleger zal ook worden overgegaan tot het indelen van reser vekader, dat reeds voor de oorlog heeft dienst gedaan, en dat, hoewel het niet naar Indonesië is uitgezon den, na de oorlog organiek deel heeft uitgemaakt van in Nederland geble ven onderdelen. Schooljongen in gevecht met bunzings. Het zal niiet alile 'dingen yoohkiomiein, dat een 14-jarige jongen eiein g]eyecht moet leveren niet een viertal bun zings. Jan van dier Laan uit het kleine Makkum was met een jager opi jacht en probeerde enige eenden op te ja gen. Hij ontdekte toen een paar juist, verscheurde kieviten en zag ook, dat even verderop een «grote vlucht van ideze vogels geweldig; te keer ging tegen iets dat zich op de grond moest bevindje* Nieuwsgierig geworden ging hij er op af en ontdekte plotseling een 'viertal bunzings. Hij naderde de dieren tot op ongeveer 10 mieter af stand en verwachtte niets; anders dan dat de bunzings op devlucht zou den slaan. Dit gebeurde echter niet. Ze richtten zich op de achterpoten op en kwamen op de jongen, afge stormd, waaAij de grootste tegen, hemi opsprong tol op zijn borst eq, zich vastbeet in zijia kiel. Er ontstond een gevecht, waaruit de kleine jager tenslotte als over winnaar te voorschijn trad. Drie bun zings we éden gedood. De vierde wist te ontkomen. „Het was heel spannend", zo ver telde de knaap, „maar de llucht van de dieren was bijina niet te verdra gen". Oproeping dienstplic htigen lichting 1949 II. Dienstplichtigen van de lichting 1949 II, die in dit voorjaar met groot verlof zijn gezonden en waarvan reeds eerder werd aangekondigd, dat zij 'ter voltooiing van hun opleiding wederom in werkelijke dienst ziou worden opgeroepen, zullen tegen 2 October weer in dienst moeten ko men /Het juiste tijldstijp wordt nog door de minister van; Oorlog vasjtgle- steld Staking Ie Antwerpen opgeheven. Zaterdagmiddag hebben die Ant werpse havenarbeiders besloten het werk te hervatten. De rieden hiervan is, dat meer arbeiders zich kwamen aanbieden dan nodig waren voor het havenwerk. Hiermede hebben de ar beiders van Antwerpen de voorstel len, die de vakbondsbesturen reeds aanvaard hadden, ook aangenomen. In verband met de opheffing dier havenstaking zijn reeds verschillende schepen, die al geruime tijd aan üe kade te Vlissingen lagen, naar Ant werpen vertrokken. Een gulden voor een woielrat. Woelratten genietien nu de belang stelling van de plantenziektenkundi- ge dienst te Wageningen, welke de ze diertjes nodig heeft voor onder zoekingen. Voor ieder exemplaar is een premie van een gulden uitge loofd. IWWSIL4I Uitgave: Telefoon 19 dag en nacht - Postrek, 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Dinsdag en Vrijdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Dinsdagnummer tot Maandagmiddag uiterlijk twee uurvoor het Vrijdagnummer tot Donderdagmiddag uiterlijk twee uur Mogen wij U even herinneren aan onze ZITDAG op WOENSDAG 6 SEPTEMBER a.S. Wij leveren ook op dokters advies. Tevens kunt U ons, geheel vrijblijvend, bij U aan huis ontbieden. De beste gehoor-apparaten, o. a.PHILIPS, AUDIUM, 0TIC00N, enz. voor been en luchtgeleiding hebben wij voor U voorradig, Alle batterijen verkrijgbaar. ACOUSTISCH TECHNICUS II INGEZONDEN Na hun succesvolle deelname aan de Eur. zwemkampioenschappen te Wenen, is de Nederlandse zwemploeg weer per autobus in ons land terug gekeerd. Bij Venlo werd de grens gepasseerdv. 1. n- r. Ans Massaar, Ria v. d. Horst, Hannie Termeulen, Kees Kievit, Irma Schumacher, Greetje Gaillard, Janny de Groot.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1