Zó stuft geen ander stufI Buitenland Wachters DE AVONDSCHOOL EBERHARD FABER GUMMI 1 Gevonden en verloren voorwerpen Bij DE BALANS Communist uit de partij getreden. De heer H. Herder is uit de CPN getreden en heeft als raadslid van Hengelo bedankt. Onze nieuwe Ambassadeur in die Verenigde Staten aangekomen. Dr. J. H. van Roy en, onze nieuwe ambassadeur in. de Verenigde Staten is Zaterdag met de Nieuw Amster dam te New York aangekomen. Minstens 2 compagnieën K. L. naar Korea. Met betrekking tot de vorming van de eenheid vrijwilligers voor Korea staat thans wel vast, dat in elk geval 2 compagnieën van de KL. zullen, worden gevormd. De regering streeft er naar wat de K. L. betreft, een groter contin gent, zo mogelijk ter sterkte van een bataillon uit te zenden. De selectie is streng en een vrij groot percentage van de sollicitan ten moest tot dusverre worden afge wezen. Coloradokevers uit Duitsland. Speciaal in het Oosten van ons land ondervinden die boenen vaak veel last van uit Duitsland overgewaaide coloradokevers. In West-Duitsilianid zijn thans de aardappelvelden van meer dan 20000 gemeenten, in totaal 90 pet. van het daar aanwezige aard- appela reaal, door de kevers aange tast Die akklerbouwcomimdssie vaji de Stichting voor de Landbouw, die het vraagstuk van de coloradokever uit voerig besproken heeft, is van oor deel, dat gezamenlijke bestrijding van de coloradokever in West-Europa dringend nood zakelijk wordt. Havenstaking in Amsterdam ten einde. De havenstaking te Amsterdam, die 15 Augustus j.l. uitbrak en de 22ste werd opgeheven onder voor waarde, dat geen rancune-maatrege len zouden worden genomen, is thans definitief ten einde. Donderdag lieb- Brulaal len befhieaulclig auto's bestolen. Zelden zullen in Nederland gedurf der diefstallen zijn gepleegd dan die welke de. hoofdstedelijke recherche dezer dagen heeft ontdekt. Zij heeft namelijk twee 'beruchte jongens uit die Amsterdamse onderwereld gegre pen ,die sinds vele maanden geld ver dienden miet dief stallen uit expeditie- auto's Zij huurden te Amsterdam een au to en reden daarmee naar de provin cie op zoek naar vrachtwagens van expeditiefirma's, die beschermd wer den door dekzeilen waardlöor zij, zo dra zij eenmaal op de wagens waren, weinig moeite hadden hun slag te slaan Om ongemerkt in de laad ruimte van deze vrachtwagens te kun nen klauteren, haalde een der dieven die meest gewaagde acrobatische loe ren uit. Hadden zij een expeditie- auto met dekzeil ontdekt, dan red'ën zij achter dézie wagen aain. Een dier dieven ging vervolgens op de radiateur van ziijin gehuurde auto zitten, waarna de wagen soms met een snelheid van zestig a zeventig km. per uur achter de expeditie- auto aanreed'. Hield de chauffeur v;an die expeditie-auto bij een bocht even in, dian sprong de acrobaat van de radiateur van zijin eigiein auto op de achterkant van die expeditie wagen. Wanneer het zover was bleef de auto dier dieven ee,n flink eind ach lei- om de klapte raar gelegenheid te ge ven te stelen wat hij stelen kon. Hij smeet zijn buit van de wagen en sprong dian zelf van de wagen, soms in volle vaart pardoes in de berm., Velé maanden hebben de dieven op deze wijze in aie buurt van Arnhem geopereerd. Ti oen de Arnhemse re cherche contact zocht met de Arm sterdamse centrale recherche wist men in die hoofdstad spoedig, wie voor dergelijke diefstallen in aan merking kwamen. Het waren twee beruchte jongens uit de Amsterdamse onderwereld. Toen de heren dezer dagen op ièen vroege, ochtend terug;- k'wamen van hun acrobatische stroop tochten en juist bezig waren hun buit ■uit te laden, grepen de rechercheurs in. In de woningen v,an het tweetal vond! de' recherche voor duizenden guldens aan expeditiegoeideren. De knapen werden gearresteerd. ben zich 1600 havenarbeiders de i laatsten die het werk nog niet had den. hervat gemeld en zijn aan genomen. Een aantal onruststokers is uitgesloten. '1.657.000 mensen bezochten Rotter dam Ahoy'. In de Rivièrehal te Rotterdam kwa men Vrijdagavond alle medewerkers aan de havententoonstelling Rdtter- dam-Ahioy voor de laatste maal bij een Die voorzitter, de heer J. van Tilburg, gaf een kort overzicht van de tentoonstelling, waarna de aanwe zigen een dansje maakten, afgewis seld door diverse attracties. De heer Kleiboer deelde mede, dat de tentoonstelling is bezocht door 6 5 7.000 bezoekers, waarbij niet be grepen 'de personen, die ga^t waren van het tentoonstellingsbestuur. Prinses WiLhelmina verhuist tijdelijk Prinses Wilhelmina zal voor enige tijd Het Loo verlaten en naar Soest- dijk gaan, waarna zij .51 og enige tijd op de Ruigenhoek te_ Scheveningen Zal gaan wonen. In het gedeelte van het Loo, waar de prinses woont, zal namelijk centrale verwarming wor den aangebracht. Met het oog op haar lieeftijd hééft de Prinses besloten zich terug te trek ken uit de kunstgenootschappen, waarvan zij lid is. te GORINCHEM gaat weer draaien Paratyphus te Tiel. Te Tiel doet zich een groot aan tal gevallen van paratyphus voor. Daar die ziekenhuizen te Tiel met ruimtegebrek hebben te kampen, zal met behulp van het Nederlandse Ro de Kruis een noodziekenhuis wor den ingericht in een schoolgebouw, idicht bij het ziekenhuis Betbesda.: Daar zullen 25 bedden worden ge plaatst In hoofdzaak behoren jonge men sen tot de patiënten. Tot nog toe heeft de ziekte een gunstig verloop^ Nu de vacanties voor nagenoeg allen ten einde gaan lopen en de avonden weer „langer" worden, heeft het zijn nut eens de aandacht te ves tigen op de mogelijkheden, die de avondschool te Gorkum biedt, om zijn kennis te verrijken of zijnprac- tische vaardigheid te ontwikkelen. Allereerst is daar dan de gelegen heid voor alle jongens, die niet meer leerplichtig zfïjn, om zich te doen inschrijven als leerling van deze avondschool. De opleiding duurt 5 jaar en de cursus loopt van 1 Oct. tot 31 Maart, terwijl per week vier avonden les wordt gegeven van 18,15 uur tot 20/15 uur. De eerste drie leerjaren zijn voor alle leerlingen gelijk; men ontvangt dan n.l. onder richt. in vak- en handtekenen, Ned. laai alsmede wis- en antuurkunde. Na de 3e klasse kan men kiezen tus sen twee afdelingen, n.l. één, die een zuiver theoretische opleiding verschaft: en één, die naast 2 avon den theorie ook 2 avonden bankwer- ken en lassen biedt. Jongelui in het bezit zijnde van een ambachtsschool-diploma komen voor plaatsing in de derde klasse in aanmerking, zodat voor deze cate gorie leerlingen de studietijd dus 2 jaar korter is. De schoolgelden behoeven voor niemand een bezwaar te vormen, daar deze worden bepaald naar ge lang wan de financiële draagkracht, terwijl min- of on vermogenden als mede zij, die aangesloten zijn bij een wettelijk erkend leerlingstelsel, in het geheel geen schoolgeld behoe ven te betalen. In 1947 werd aan deze school een cursus voor Uitgebreid Lager Nijverheidsonderwijs verbonden zg. (U.L.N.O.-cursus), die door het. Rijk wordt gesubsidieerd en ten doel heeft krachten ten behoeve van de indu strie op te leiden van wie geen Middelbare Technische opleiding ver langd wordt, maar van wie wel een hogere technische en algemene ont wikkeling wordt geëist, dan die, wel ke de gemiddelde vakman bezit (b.v. werkmeesters, bazen, laboranten, constr. tekenaars, enz.). Deze op leiding is een 3-jarige avondcursus, die aansluit op het onderwijs aan de ambachtsschool, terwijl b.v. be zitters van het Mulo-diploma in een hogere klas geplaatst kunnen wor den.. Zij is bestemd om een theore tische basis te geven aan het prac- tisclie onderricht, dat de leerlingen in de bedrijven, waar zij overdag werkzaam zijn, ontvangen. Tevens dient zij als grondslag voor de even tuele verdere studie der leerlingen in het speciale vak, dat zij beoefe nen of wTllen gaan beoefenen. Door het volgen van deze cursus kan men zicli tenslotte met een alleszins re delijke kans op succes aan een toe latingsexamen voor een M.T.S. on derwerpen. De school begint 1 Oct. en duurt tot 30 Juni; er wordt les gegeven op dezelfde avonden en gedurende die overeenkomstige uren als bij de ge wone avondschool. Toegelaten kun nen worden: zij, die een ambachts school doorlopen hebben en naar het oordeel van de directeur vol doende vorderingen in. de theoreti sche vakken gemaakt hebben, als: mede zij, die, ter beoordeling van die directeur, een voldoende vooront wikkeling hebben. Voorts is daar dan de van Rijks wege gesubsidieerde „B.O.V.A.G.- eursiis", die opleidt voor de door de BOYAG ingestelde diploma's Hulp en Tweede-monteur. Dezie opleiding is bestemd voor lxen, die werkzaam zijn in een garagebedrijf en hun practische- en theoretische vaardig heid wensen te verdiepen. Zowel de opleiding tot hulp- als die tot tweede monteur is een twee-jarige, mieteen cursusduur van 1 Oct. tot 31 Maart, terwijl gedurende 3 avonden per week van 18,15 uur tot 21,35 uur les wordt gegeven. I11 nauw verband tot deze oplei dingen staan nog twee cursussen, in.l. de „R.E.M JE.C -cursus" en een cursus in ihulpmotoreai voor Rijwie len. Eerstgenoemde cursus leidt op voor het vakbekwaamheidsdiploma ingevolge de vestigingswet in het Rijwielbedrijflaatstgenoemde op leiding is geheel nieuw en wordt dit jam* voor het eerst in het gehete land gegeven. Deze cursus zal ongetwij feld de volle belangstelling van de lieren rijwielhandelaren weten te trekken, aangezien zij erop is ge richt, om hen op te leiden voor de nieuw ingestelde vakbekwaamheids- examens „Hulpmotoren", die thans in voorbereiding zijn en die in sa menwerking tussen R.E.M.E.C. en B.O.V.A.G. binnenkort zullen wor den afgenomen. Een bewijs van de grote belang stelling, die hiervoor bestaat, moge worden gezien in de omstandigheid, dat reeds thans uit verre omtrek hiervoor aanmeldingen zijn binnenge komen. Tenslotte releveren wij de reeds sedert enkele jaren aan dieze school gegeven lascursus, die, naai* geble ken is, in een grote behoefte niet onbelangrijk voorziet. Hier wordt zo wel theorie als praktijk gegeven in een verhouding van 1 tot. 2 uur, ge durende 1 avond per week. Voor zover zij het electrisch lassen be treft, is zij bestemd als een cursus voor beginners, voor het autogenisch - HET NIEUWE voor Kantoor en Tekenkamer is een wonder!! Stuft zonder een spoor achter te laten, zonder het papier aan te tasten Verkrijgbaar bij Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Tel. 19§, Heusden lassen is zij bedoeld voor beginners zowel als gevorderden. Aan het ein de van deze één-jarige cursus wordt een examen afgenomen miet als exa minatoren lassers uit het bedrijfsle ven; slaagt men hiervoor, dan wordt een. verklaring afgegeven. Wanneer dit enigszins mogelijk is wordt op een Zaterdag een excursie gehouden naar de hoogovens of ©en diergelijk groot bedrijf. Tenslotte nog dit: Mochten, er 11a dit uiteraard summiere overzicht nog vragen overgebleven zijn, wend U zich dan even naar die Ambachts school op de in ons vorig nummer geplaatste advertentie en al llw vra gen zullen ongetwijfeld naar tevre denheid beantwoord worden. Tunnel ingestort nabij Tokio. Zondag is .een spoorwegtunnel in gestort, pp anigie,vieer 200 km ten 'Noorden van Tokio. Arbeiders, die er aan het werk wanen werden onder 'tientallen tonlniein puin bedolven. Ter wijl riedidinigsplloegien aan bet werk waren, stortten er opnieuw delen van de tunnel in J:n totaal zijn er 49 arbiei'dlerfe gedood. Slechts zeven kon den ontkomen. Mae Arthur dringt op spoed aau. In zijin derde rapport aan de Uno ovier die strijd op Korea, zegt generaal MacArthur, dat hij weliswaar zeer verheugd' is over de ve'le aanbiedin gen om troepen naar Korea te zen den, maar van oordeel is, dat die troepen ten spoedigste moeten wor den gestuurd, omdat dé strijdkrach ten van dé Uno nog altijd in de minderheid zijn. De door ledén van de Uno beloofde 30.000 man zullen hoogst welkom zijn. Frankrijk en België verlengen de diensttijd. In Frankrijk zowel als in België beeft de regering besloten de dienst plicht te verlengen. De Franse pre mier René Pléven heeft een verkla ring afgelegd waarin hij .geide, dat de dienstplicht in Frankrijk spoedig van twaalf op 18 maande,tf zal wor den gebracht. Het Belgische departement van landsverdediging heeft bekend ge maakt, dat de diensttijd in België wordt verlengd tot twee jaar. GEVONDEN: 1 bankbiljet, 2 sleu tels en te Nederhemcrt©en heren- vest. Inlichtingen Rijkspolitie-Kazerne te Heusden. GEVONDEN: een 'hooivork. Terug te bekomen bij B. Lubber- dink, Kerkstraat B 65, Wijk. GEVONDEN: een rijwieltas. Terug te bekomen bij A. v. Esch, C 130 te Aalburg. GEVONDENEen portemoninaie met inhoud en eetn pakje. Terug te bekomen bij mej. de wed. J. Buchnier, Pi'ov weg Zuid 63, Almikerk. VERLOREN vanaf Wijk naar Am- merzodien, een lichte regenjas. Terug te bezorgen bij A. Verzijl, Perziks.traat B 1, Wijk en Aalburg. LATEN' LIGGEN, een oliejas aan de haven te Heusden. Tierug te be komen bij Bart van Kuijk te Heusden. Ons Feuilleton door W. Kerremans 75) „Oorlog", dacht ze hardop, „neen ik geloof niet dat men in onze lijd nog zulke beestachtigheden zal be ginnen. Mensen vermoorden en ste den. vernielen. Dat is van vroeger, toen er ook nog pijnbanken waren en zulke gruwelen." „Het is natuurlijk altijd mogelijk dat men op het laatste ogenblik tot inzicht komt, maar de regering vindt het niettemin nodig alle dienstplich tigen onder de wapenen te roepen." Nu greep zij hem haast wild bij de arm: „Alle dienstplichtigen. En jij? Ben jij dat ook?" „Ja, maar ik zal wel vrijgesteld k unnen w orden. Zij uitte een zachte kreet, sloeg haar armen voor haar gezicht en zuchtte: „Dan is liet toch waar. Het is toch waar!" Roel an ts trok zich stevig naar zich toe én vroeg: „Wat lieveling. Wat is toch waar?" „Het is toch waar lat er geen ge luk voor mij mogelijk is. Nu dacht ik dat liet er was en nu verdwijnt liet weer. Voor goed." Bevend van deernis, zorg en vrees zag Roelanls hoe de nog pas zo le vendige en hoopvolle Yonca die ju belend haar genezing tegemoet dans te, in elkaar was gezakt en weer aan haar vroegere wanhoop ten prooi was gevallen. Yonca, nu moet je eens verstan dig naar me luisteren." „Praat maar niet Kabeltje. Het geeft niets meer. Ik weet wat je zult zeggen en ik weet dat ik het niet geloven zal. Jij moet weg, weg van mij, soldaat worden..." Zij sloeg wild haar armen om hem heen: „Soldaat worden", snikte ze. „Ja er komt oorlog en jij zult in de oor log moeien en je zult doodgeschoten worden. O mijn God, waarom ben ik in het leven gekomen? Alleen om zoveel verdriet te krijgen. Wat heb ik dan toch gedaan dat ik zo ge straft moet worden? Ik zal je niet lalen gaan' mijn Kareltje. We wa ren zo gelukkig. Eén enkel uurtje maar mocht ik het zijn, alleen om te weten wat het betekent gelukkig te zijn en nu is het uit. Voor goed J ij zult sneu velen „Yonca", riep hij op strenge toon. „Houd je stil. Ik wil niet dat je zo spreekt. Het is onzin die je ver telt. Je weet niet eens wat er gaande is. Ik heb nog niet eens kunnen zeggen hoe de toestand is." „Luister naar mij. Er is geen oor log en als er oorlog komt gaat het alleen tussen die andeiie landen. Ons land heeft er niets mee te maken." „En die mobilisatie dan?" „Die wordt alleen afgekondigd om aan te tonen dat wij neutraal willen blijven. Geef toch niet zo dwaas toe aan je dolle hersenschimmen. Je bent nu goed aan het genezen maar je bederft die vooruitgang als je je niet verzet tegen zulke verkeerde en onjuiste en op niets berustende denkbeelden. Ik moet even naar Am sterdam, maar ik heb een brief van de dokter om vrijstelling en ik ga eerst nog naar professor Ten GateF om van hem ook zo'n document te vragen. Daarmee ga ik naar Am sterdam, alleen maar om die te to nen en dan kom ik terug." „Is dat zeker?" vroeg Yonca met een klein vleugje hoop in haar stem. „Zo goed als zeker. Het kan mis schien een paar dagen duren voor ik met alle autoriteiten heb gespro ken." Zij schudde haar hoofd en Karei zag, toen hij haar verder poogde gerust te stellen, dat zijn woorden elke uitwerking misten, dat zij niet eens tot haar doordrongen. Hij moest haar onderwieg steunen en zij gaf maar weinig antwoord op hetgeen hij onvermoeid tol haar sprak. Toen zij dicht bij het sana torium waren gekomen bleef hij staan, nam haar weer in zijn ar men en vroeg: „Moet je me zo laten gaan Yonca? Moet ik je al die dagen blijven zien zoals je nu bent? Begrijp eens hoe ongerust ik mij dan over je moet maken. Probeer eens lieveling, 0111 die rare gedachten, die dwaasheden weg te jagen als ze bij je opkomen en denk dan aan hetgeen ons wacht. Zo spoedig al." Zij probeerde zich recht te strek ken en te glimlachen maar het was een droef gezicht voor Roelants, die mislukte poging. „Je moet niet boos van mij weg gaan Kabeltje, zei ze met een be dwongen snik. „Boos? Hoe kan je aan zo iets denken mijn liefste. Neen, dat is een verkeerde benaming. Het lijkt of er nog andere lievelingen kon den bestaan en dat jij daarvan de liefste bent. Ik zou eerder kunnen proberen om de oceaan in brand te steken dan boos te worden op Yon ca". „O mijn Karei, wat een prachtige liefde is die van jou. Lydie heeft het mij wel geziegd. Zij vergeleek die liefde van jou met een waterval, maar dat beeld vind ik niet goed. Een waterval is te koud en nat en te fel. Als je er ondier komt te staan wil je er weer gauw van weg. Zeg jij me eens waarmede jij je liefde kunt vergelijken." Karei dacht na en na enige tijd begon hij voorzichtig: „Ik zoek, maar ik vind niets. Mas sa's mensen hebben het beproefd, dichters en schrijvers, die het heel wat mooier en indriiigeider gezegd hebben dat ik liet zou kunnen, maar het bleef altijd belachelijk ver be neden de werkelijkheid. Men spréékt van een brandende en een koortsen- de liefde van alles omvattende, machtige, stralende, gloedvolle en verterende liefde, maar al die verge lijkingen bij elkaar geven toch niet een allerflauwste beeld van wat die liefde is. Het is even onmogelijk de liefde te omschrijven als om te bepalen waar zij huist. In je hoofd? In je hart? Als die in je hoofd zat, zou het een zuiver verstandelijke aandoening zijn. Je zoudt er mee kunnen redeneren en overleggen, maar juist als je dat kunt doen dan is het een overtuigend bewijs dat het geen liefde is. Je hart is een orgaan als een ander, dat met lief de of aandoeningen even weinig te maken heeft als je nieren of je maag. Wie de liefde niet kent of niet gekend heeft, zal van alle ge dichten en beschrijvingen er toch niet de geringste indruk van krij gen-" (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2