HOUT HOUT W. VAN STRATEN Zn. G. P. VAN DEN HOVEN Per BLEIJENBERG's TOURINGCAR HalloHier Van Wijlen's Handelsbedrijf Hallo de beste en snelste gemotoriseerde rijwielen Wat kan September zoal brengen? PERSPECTIEVEN Met RAAD en DAAD Burgerlijken Stand SOLEX SCHOEP's want Zaterdagmiddag om 3 uur, opent Couwenberg zijn TOONZAAL met een ongekende sortering Haarden, Kachels en Wasmachines. Komt rustig eens kijken in BOTERMARKT HEUSDEN v. (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel September als Herfst maand het sluitstuk van de zomer is, staat deze maand bij ons toch niet in een slecht blaadje, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat September gemiddeld erg moeilijk af scheid van de zomer kan nemen en veelal tal van mooie, rustige, zon nige en soms nog zomerse dagen met zich meebrengt. Normaal zijn vooral de eerste en derde decade (decade is 10 dagen) van deze maand vrij zomers. Een vrij warme zomer se periode, die in deze tijd van het jaar nog al eens voorkomt, staat be kend onder de naam van „Ouwewij- venzomer" of „Indian-summer". De ze periode kenmerkt zich door rus tig zonnig weer met zomerse tem peraturen, terwijl zich, als gevolg van de vrij grote vochtigheid van de lucht, 's avonds uitgestrekte ne vel velden over de landerijen uitsprei den, welke vooral op het platteland aan een overstroming doen denken. Genomen over het tijdvak van 1930 tot 1950 mogen wij over de Septem bermaanden niet klagen, daar ervan deze 20 maar liefst 15 „te" warm waren. Om de warmste September maand fan 'de laatste 200 jaren te vinden, kunnen wij dicht bij huis blijven, want deze kwam verleden jaar voor. Ook de hoogste tempera tuur, welke ooit in deze Herfstmaand werd waargenomen gedurende de laatste 100 jaren, werd verleden jaar op 5 September gemeten en bedroeg voor de Bilt 34,2 gr. C.het Vlieg veld Gilze-Rijen stond met 34,8 gr. aan de kop. De koudste September maand van de laatste 200 jaren was die van 1912, toen in De Bilt het gemiddelde uit uurlijkse waarnemin gen 10,7 gr. C bedroeg tegen 17.2 gr. C verleden jaar als hoogste ge middelde. Niet altijd verloopt deze maand even rustig; een zeer zware storm kwam er bijv. voor op 30 Sept. 1911, toen een groot deel van het „Haagse Bos" vernield werd. Dat wij in deze maand langzaam maar zeker naar de winter gaan, moge blijken uit de nachtelijke mini- mum-temperaturen, die zo af en toe in deze maand zelfs tot even onder het vriespunt dalen. In De Bilt werd op normale waarnemingshoogte over de laatste 100 jaren, twee keer een temperatuur van onder het vriespunt waargenomen, en wel in 1855 en 1939. Op de 28ste van laatstgenoemd jaar daalde het kwik in Winterswijk zelfs al tot 2,5 gr. C., waardoor Boekhoudingen Belastingzaken ACCOUNTANTSKANTOOR HEUSDEN, Tel. 98 Burchtstraat W 55 WAALWIJK, Tel. 354 Grotestraat 59 op Donderdag 7 September naar de JAARBEURS TE UTRECHT; Dinsdag 19 September naar de OPENING DER STATEN-GENERAAL TE DEN HAAG. Gebrs. Bleijenberg Tel. 21 Wijk en Aalburg TE KOOP OF TE HUUR: OOK LOSSE MOTOREN. Van Wijlen's Handelsbedrijf Teief. 18 Gender en. heel wat herfstbloemen e.d. zullen zijn afgevroren. Kans op schadelijke nachtvorsten is dus geenszins uitge sloten. Dat September moeilijk afscheid van de zomer kan nemen, blijkt wel uit het aantal zomerse dagen, dat verleden jaar totaal nog 8 en in 1929 en 1947 maar liefst 10 be droeg. Tropische dagen (max. boven de 30 gr. C) zijn zeldzaam, maar in 1919 kwamen er nog 3 voor. Het aantal uren zonneschijn be draagt gemiddeld over het gehele land nog. 150, zodat de maand Sep tember, ook al blijft zij vrijwel nor maal, toch nog ©en mooie nazo- mermaand is. 23 September pas seert de zon de evenaar weer en worden de dagen snel korter. Moge deze maand ons ook dit jaar guns tig gezind zijn... en voor een „Ouwe- wijven"-zomer houden wij ons aan bevolen voor de Nederlandse emigranten in Nieuw-Zeeland I. Nu binnenkort een verdrag zal worden afgesloten inzake die emigra tie van Nederlanders naar Niéuw- Zeeland, willen wij een korte be schouwing geven over dit land, de landbouw,- de industrie, alsmede de levensgewoonte van de bewoners. De gegevens hiervoor ontlenen wij aan het artikel van Ir. H. die Bruin, Landbouwattaché te Wellington N.Z. opgenomen in „Landbouw Wereld nieuws". Uitgegeven door het Mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedselv oorziening. Ligging, klimaat em bevolking. Nieuw-Zeeland heeft ©en opper vlakte van ca 270.000 km2, hetgeen neerkomt op ruim 8 maal de opper vlakte van Nederland. De beide voor naamste eilanden, het Noord-Eiland en het ^Zuid-Eiland liggen tusseu de 34e en 47e breedtegraad. Het "klimaat van Nieuw-Zeeland wordt bepaald door de insulaire lig ging; die omringende zeeën hebben grote invloed. Het klimaat in het Noorden van het Noord-Eiland is zuiver Sub-tropisch en kan verge leken worden met "het Middellandse zeeklimaat. Het zuiden van het Noord-Eiland, hoewel nog gerekend tot het sub-tropisch gebied, heeft aanzienlijk koelere zomers. De hoofd stad Wellington b.v. heeft een ge middelde zomertemiperatuur welke 2 gr. lager is dan de gemiddelde zo mer temperatuur in Nederland. De gemiddelde wintertemperatuur in Wellington is echter 10 gr. hoger. Het Zuid-Eiland heeft een gematigd klimaat. Over de gehele lengte van dit eiland loopt een bergrug waar van de hoogste toppen tot 5000 m oprijzen. Ten Westen van deze berg rug ligt een gebied met hoge regen val, terwijl ten Oosten van de z.g. Southern Alps de Canterbury Plains weinig neerslag hebben, zodat dit gehied zich dan ook bij uitstek leent voor de schapenteelt en de verbouw van granen. Zelfs in het uiterste Zuiden van Nieuw-Zeeland blijft in cidentele nachtelijke sneeuw nooit langer dan tot 's morgens 9 uur lig gen. De bevolking van Nieuw-Zeeland telt nog geen 2 millioen zielen, waar van ruim 90.000 Maori's. De bevol kingsdichtheid bedraagt ongeveer 7 inwoners per km2, terwijl Nederland op dezelfde oppervlakte-eenheid 297 inwoners telt. De bevolking is vodr 98 pGt. van Britse afkomst, t.w. Engelsen, Schot ten en teren. De overige 2 pCt. wordt gevormd door de Maori's, Balten en Joegoslaven, alsmede een be perkt aantal Chinezen. De totale oppervlakte welke in cultuur is bedraagt 8 millioen ha, terwijl nog ongeveer 9.3 mill. ha. Voor verbetering vatbaar is. Van de in cultuur gebrachte oppervlakte is ca 7,2 mill, ha in gébruik als gras land, hetgeen dus illustreert, dat de Nieuw-Zeelandse landbouw voorna melijk gebaseerd is op de producten van de weidehouw. Op deze opper vlakte worden rondweg 2,5 millioen stuks melkvee gehouden, ruim 2 mill, stuks vee voor de vleesproduc tie, alsmede rond 33 mill, schapen. Het is dan ook niet te verwonderen dat meer dan 95 pCt. van het export- pakket bestaat uit landbouwproduc ten, zoals boter, kaas,, vlees, wol, enz. Die in elk veefh ouder ij Allereerst zullen de zuivelbedrijven nader onder de loupe genomen wor den. Hoewel de zuivelbedrijven vrijwel over het gehele land verspreid zijn, treft men ze toch meer aan op het Noord-Eiland, met name het Wai- kato district Tn het Noorden en het Taranaki-idistrict in het Westen van het Noord-Eiland. Deze streken ken merken zich door een bodemtype, dat vooral uitmunt in"1 natuurlijke vruchtbaarheid. De weidehouw is hier zeer Intensief met een gemid delde bedrijfsgrootte van rond 40 tot 60 ha. Het vee loopt zoals overigens in geheel Nieuw-Zeeland het hele jaar buiten, zodat het de Nederlander, die daar aankomt di rect opvalt, dat men op de boerde rijen geen stallen aantreft en naast het woonhuis van de boer slechts een gebouwtje waar de tractor, de truck alsmede enkele landbouwma chines worden opgeborgen. Afhanke lijk van de grootte van het bedrijf ziet men dan één of meer „inilk- sheds" (melk loodsen), voorzien van een electrische melkmachine, een in stallatie voor spoelwatervoorziening ien in de meeste gevallen een centri fuge. Op vrijwel alle bedrijven wordt de melk direct vanuit de melkma chine via een koeler naar de centri fuge gevoerd en slechts de room wordt naar de boterfahriek gebracht. Opvallend is dat in Nieuw-Zeeland de varkenshouderij liet natuur lijke complement van het zuivelbe drijf zo slecht tot ontwikkeling is gekomen. De reden hiervan is, voornamelijk te zoeken in het grote tekort aan arbeidskrachten, alsmede de zeer ruime vergoeding die die zuivelboer voor de room ontvangt, zodat de prikkel tot het houden van varkens ontbreekt. In vele gevallen ziet men dat de ondermielk gewoon wordt weggegooid. Zoals hierboven is opgemerkt wordt dus in de meeste gevallen de róom naar de boterf abrieken ge bracht (besparing van transportkos ten). Om de grote sleden heen, als mede daar waar zich kaais fabrieken eventueel melkpoeder fabrieken, be vinden wordt echter de melk als zodanig naar de fabrieken gezonden op dezelfde wijze als men in Neder land gewend is. Door het 'buitengewoon gunstige klimaat en de gelijkmatig over bet jaar verdeelde regenval kan men zeggen dat de grasgroei vrijwel niet tot stilstand komt. Als wintervoer wordt id an ook slechts alleen ge bruik gemaakt van enig hooi, kuil- voer, mergkóol of knolrapen. Op het Zuid-Eiland, waar 'het in de winter koud is, is de teelt van wintervoejr wat omvangrijker. Het bedrijf is zoveel mogelijk ge mechaniseerd. Paarden worden op de "Niieuw-Zieelands© zuivelbedrijven weinig meer aangetroffen. Ook het handmelken komt niet voor. De werkzaamheden zijn als gevolg van het klimaat min of meer re gelmatig over het gehele seizoen ge spreid; piekperiodes, zoals men Idie in Nederland gedurende de oogst maanden gewend is, komen "in Nieuw- Zeeland nauwelijks voor. Terwijl de kleinere bedrijven veelal werken miet de boer en zijn vrouw, alsmede één „farmhand",1 vindt men bij de gro tere bedrijven vaak het systeem van „share-milking". Dit bestaat hier uit, dat een „'farmhand" bepaalde werkzaamheden op zich neemt, te gen vergoeding van een bepaald aan deel in de opbrengst van de room. Men kent liet z.g. 33 pCt.-contract, het 39 pCt-contract en het 50 pCt. contract. Deze contracten zijn door het Department of Agriculture vast gesteld en in elk daarvan vindt mien een nauwkeurige omschrijving van de werkzaamheden wélkte de „share- milker" moet verrichten. Het is hier niet de plaats uitvoerig óp deze con tracten in te gaan. Als voorbeeld kan genoemd worden dat bij een 33pCt. contract de „sharemilker" alles moet verrichten wat met het melken der kudde in verband staat, dus de ver zorging van het vee, het brengen naar „milksheds", het melken, het afromen, het schoonmaken en on derhouden van melkmachine en „milkshed". Inkomens van 700 a 800 (f 7.40(0 tot f8.500) per jaar voor „share- milkers" op een 33 pCt.-contract zijn dan ook geen zeldzaamheid. Bij het 50 pCt.-contract worden behalve de werkzaamheden aan bet melken vier bonden alle andere boerderij-werk zaamheden verricht en de inkomens zijn dan ook evenredig hoger. De Nederlandse emigrant, die als „farmhand" gaat werken op de zui velbedrijven, moet er dus op reke nen dat hij naast de werkzaamheden aan het melken vierbonden ook inge schakeld kan worden bij alle andere voorkomende werkzaamheden, wel ke variëren van het normale land- bouwwerk als ploegen, eggen, kunst mest strooien, het onderhouden en maken van omheiningen, tot het re pareren ven de bed rij fsgeboüw.en toe. Door de grote afstanden waarop de boerderijen in het algemeen van de bevolkingscentra zijn gelegen, is het niet gemakkelijk om timmerlie den, metselaars, tractor monteurs e.d. te laten komen, zodat het alleszins aanbeveling verdient dat de „farm hand" een goede kennis heek van motoren, alsmede eenvoudige repa raties op allerlei gebied zelf kan ver richten. Over het algemeen kan men zeggen, dat de Nieuw-Zeelandsie bóer een technische knobbel heeft en vrij wel alle onderhoudswerken aan be drijfsgebouwen en machinerieën zelf uitvoert. H „H. Ik heb nóg al eens moei lijkheden met mijn buurman over de grensscheiding en nu heb ik het land door een landmeter op llgten nemfen.1 Nu is 'een strook grond; van buurman aan mij toegewezen. Op deze strook grond staat echter een els. en een vlier Mag ik déze bomen nu uit roeien zondter toiestemiming van buur man? Antwoord: Daar de bomen op uw erf zijln hebt u die toestemming van buurman niet meer nodig. Alleen.'t kan zijn, dat de bomen vallten onder het alg. kap verbod. Men is echter nogal giuT met het verlenen van dis pensatie, wanneer het bomen betreft die zich op. een scheidslijn beviin- dten maar u doet beter dus eerst toestemming aan te vragen. Antwoord: Het kioimt ons voor, dat wanneer buurman een eigen uitweg heeft en dus van deze stoep geen ge bruik behoeft te ma'kén, u hem kunt verzoeklen, die stoep op ,te ruimen, of dat zelf kunt doem. Wij zioudeiri de situatie eigenlijk beter moeten ken nen om ons een juist oordeel te kunnen vormen en zijn eigenlijk ge neigd nu te zegjgjen: laat u die stoep rustig zitten L. J. V. Ik bén eigenaar van een streek bouwland. Mijn land ligt ingesloten" eh ik moet mijin buurman over mijin land een uitweg geven. Hoe breed moet die uitweg zijn? Antwoord: Hiervoor is geen vaste regel gegeven. Hiji moet zo gekozen worden> dat het die kortste weg is en dus het minste grond beslaat om- zo doende aan de eigenaar van liét lanid, waarover hiji paoet lopen; de minste schade en hinder toe té brengen! HEUSDEN Over de maand Augustus. Geboren: Peterke W., d. van A. M. Treffers en A. N. v. d. Stoep; Gérrit J. H., z. van M. Biesheuvel en J. v. d. Pol; Adriana H., d. van H. C. J. Sprengers en N. W. Balle- gooijen; Henricus N., z. van C. de Bruijn en J. F. Col et; Johannes M. A., z. van C. de Vaan en J. M. v. Lent. Getrouwd: Pieter Blom, 20 j. en Anneke Adriana Bax, 21 j. NEDERHEMERT Over die maanicl Augustus. GeborenJan Frederik, 2- van J. van Diulst en G. VerhoevenGijsf- bertha Cornelia, d van W. Valk' e|n A ExaltoJohannes Hendrik, z. van J. *A. Brouwiers en, 'J. van Heems kerk. OverliedenDirkje Verbeij1, 82 j.,. echtg. van A. van Ooijlen. DE WERKEN c a. GeborenWillem. Sijforanid, z. van S. W, v. d Zou wen en M. A, van Breugel; Paulina Nleeltje, d. van P. v d. Heuvel en N. Braun. GetrouwdCornelis Biraniderhorst, 27 j. en Jenneke Boevé, 24 j.Arie van der Stelt, 49 j., wedin. van. J. A; Vink, en Cornelia van Duinenj, 34 i- WERKENDAM GeborenRosemarie D|orpthée, d. van C. P. vjd:. Hoiek en J, Visser Josephvus, z. van H. Kuup en C> Bockstael. OndertrouwdW. A. v. Bterdhum, 29 j. én J. E. van; Ootid) 27, u AA. Visser ,26 j. en A'. Ni, Sas', OndertrouwdC. v. d. Werken; 21 j. en M. Duizter, 22 j-4 Yj* Heuvel, 25 j. en Mj. lM. I- dé Gelder, 24 i Getrouwdp. van Ncüeuwaal en A. Bi v. d. Stelt. A Getrouwd: H. van Bruggen en 74» P Potters. 1 Als U moet timmeren, bezoek dan onze opslagplaatsen! #j^Zeer grote partij g. en g. Grote partij ruwe planken. Grote sortering balkhout. O Ramen en deuren. Voor dakbedekking ijzoren- en asbestgolfplaten, enz. enz. Sloophandel Telefoon 27 ALMKERK. de Nationale gemotoriseerde fiets, staat wat betreft uitvoering, afwerking en ser vice aan de spits. Inlichtingen en demonstratie worden gaarne gegeven door Solex Service Station Automobiel- en Motorbedrijf WAALWIJK Tel.no. 102 Kantoor HEUSDEN goopond Maandags tot en met Vrijdags van 912 en van 1—5 uur; Zaterdags van 9—12 uur; tevens Donderdags- avonds van 7—8.30 uur. Beleefd aanbevelend Wacht nog even met kopen Couwenberg's Kachelhuis 2. Bij de nameting bleek ook, dat zijn stoep'heift op mijn grond gelegen is. Wat is daar aan te doen? 20 1»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4