NIEUWSBLAD Raadsvergadering HEUSDEN WACHTERS TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws BIJ DE BALANS VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 No. 6802 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN De vijfkamp dammen bij V.D. werd dezer dagen beëindigd. De eindstand werd: Schaap 4 2 2 0 6 Nieuwkoop 4 2 115 Nelis 4 2 0 2 4 Bax 4 0 3 1 3 Jonker 4 0 2 2 2 Maandag 11 Sept. wordt in het clublokaal hotel „Central" om 8 uur 'n ledenvergadering gehouden, waar mede tevens het seizoen wordt ge opend AALBURG Door de adopterende gemeen ten werd wederom een collecte ge houden voor herstel der in de oor log zo zwaar beschadigde Ned. Herv. Kerk alhier. De opbrengst was als volgt: Bol nes f 123,69; Ridderkerk (dorp) Sin gelkerk f 142,99 en Slikkerveer, Wil- helminakerk f 146,08. Totaal f 412,76. Dat deze zo nodige hulp door de kerkvoogdij alhier, dankbaar zal wor den aanvaard, laat zich wel begrij pen. BABILONIëNBROEK De toren van de Ned- Herv. Kerk alhier, welke door de Duitsers in 1945 werd opgeblazen, wordt nu weer door een nieuwe vervangen en nadert zijn voltooiing. Vorige week iwerd de nieuwe klok aangebracht, welke werd geleverd door de N.V. Petit en Fritsen van Aarle Rixtel en is voorzien van het volgende op schrift: Ik tolk, van Broekse volk. Verklank, hun Bede en Dank. Geroofd 1943. Vernieuwd 1950. CAPELLE Bij de Ned. Herv. Gem. al hier, is tot predikant beroepen Ds. Stél wagen van Wezep. De werkende leden van de Gem. Zangver. ,,'t Rozeknopje" maak ten vorige week met hun directeur en pnder "leiding van enkele be stuursleden hun jaarlijks uitstapje, dit keer met een bezoek aan Arnhem, waar genoten werd van een "boot tocht op de Rijn en een bezoek werd gebracht aan het Openluchtmuseum en het Park Rozendaal. Nadat in de namiddaguren Apeldoorn was opge zocht, werd in de avonduren „Rot- terdam-Ahoy" met een bezoek ver eerd. Zaterdagavond gaven de mu ziekvereniging „Kunst na Arbeid" en de Gem. Zangver. ,,'t Rozeknopje" een concert op de muziektent aan de Binnenhaven, dit met het oog op de verjaardag van Prinses Wilhelmina. De in dit voorjaar uitgestel de Oranjefeesten zullen a.s. Zater dagnamiddag plaats hebben. In de namiddaguren volksspelen voor kin deren en oudieren, gevolgd dooreen gymnastiekdemonstratie door „Pro iPatria". Des avonds zal de Accorde onvereniging „Apollo" uit Tilburg pp het feestterrein naast het gemeente huis een concert geven. De motorsportver. „Marijke" organiseert a.s. Zaterdagmiddag op het „Wit-Zwart"-terrem aan de (Wil lem van Gentsvaart handicapwed- den, 'Waarvoor aardige prijzen zijn uitgeloofd. Op liet Federatief muziekcon cours te Oirschot behaalde de mu ziek ver. „Kunst na Arbeid" met 76 p. een 3e prijs in de eerste afdeling. EETIIEN Op het consultatiebureau al hier, waren 14 zuigelingen aanwezig en wel: 2 uit Genderen, 6 uit Eethen, 3 uit Drongelen, 1 uit Bab.-Broek en 2 uit Meeuwen. De volgende zitting zal gehouden worden op 12 Sept. 1950. Vorige week Woensdag beb- de ouden van dagen uit de verschil lende dorpen onzer gemeente hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Door bij dragen van particulieren aangevuld door de verschillende Oranjevereni gingen Was een bedrag bijeen dat voldoende bleek voor een flinke reis. De bakkers en slagers zorgden voor proviand, de Coop. Zuivelfabriek te Genderen voor Zuivelproducten, de fruittuin van N.V. Noord-Brabant voor fruit,s en zo ontbrak het de rei zigers aan niéts. Precies 50 ouderen najnen aan de reis deel. De leiding berustte bij Bur gemeester en Mevrouw v. d. Schans, Zuster Nederlof, terwijl zuster 'Nij- lioff en een zevental andere jonge dames uit de verschillende dorpen der gemeente de leiding assisteerden. De tocht is tot aller tevredenheid heel goed geslaagd. Ongeveer 6.15 uur werd gestart en de reizigers in de dorpen opge haald. De rit liep via Zaltbommel, Geldermalsen naar Wijk bij Duur stede, waar koffie gedronken werd. Vandaar ging het naar huize Doorn liet voormalig verblijf van wijlen Keizer Wilhelm. Met grote belang stelling werden de vertrekken van de Keizer die nog geheel zijn zoals hij ze bewoonde met de enorme hoe veelheid kostbaarheden bezichtigd. Na het maken van foto's vertrok het gezelschap langs Amerongen,Wa- geningen en Ede naar Otterlo. Hier werd weer gelegenheid gegeven on der een kop koffie de producten van de Eetense bakkers te verorberen. Vandaar ging het langs de Hoge Ve- luwe naar het Loo. Het gezelschap zag juist H.M. de Koningin uitrij den die met haar gezin op het Loo verbleef. Vervolgens wérd de bun ker bekeken, waarin Seys Inquart bij luchtgevaar verbleef. De geheime aftakking van de telefoonlijn naar de illegaliteit verwekte belangstellingen verwondering voor de gelegenheid en de durf hier in 't hol van het Seysje zoiets aan te brengen. Daarna werd de echoput te Hoog Soeren bezocht die een getuigenis aflegde van het kunnen van de mensen die voor bij na een eeuw leefden. Dan ging het naar de Julianatoren waar wederom enige verversingen werden genoten en de lachspiegels zorgden voor een vrolijk ogenblik. De vijver met de kleine motorbootjes gaf voor hen die voeren en hen die toezagen een aangename afwisseling, inmiddels waren reeds zoveel uren verstreken dat aan de terugreis moest worden gedacht. Bij Woeste Hoeve werd een ogen blik gestopt om het gedenkteken voor het groot aantal gefusilleerden te be zien. Vervolgens werd op de heide gestopt en gekeken naar de capriolen van de Zweefvliegers die oefenvluch- ten hielden bij hun kamp, terwijl voor de laatste maal een aanslag op de proviand werd gemaakt. Via Arn hem, Nijmegen en Dien Bosch ging het huiswaarts. Zeer gunstig weer hielp mede ,aan het welslagen van deze tocht. Namens de reisgenoten wordt bij deze hartelijk dank gebracht aan al len die door enigerlei hulp in wel ken vorm ook, hebben bijgedragen voor deze reis. Ze hebben onze ou deren een genotvollen dag bezorgd. gehouden op Dinsdag 5 September 1950, des nam. 8 uur. Voorzitter: Edel Ach tb. Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden. IJe Voorzitter .opent met bet for muliergebed'. De notulen dier vergade ring van 27 Juni worden vastgesteld Ipgekomen stukkien: Een aantal goedkeuringen door Ged. Staten van raadsbesluiten tot wijziging der gemeentebegroting enz. idem tot goedkeuring der gemeente begroting voor 1950. Rapport van het Vérificatiebureau van gedane kasopname bijl de admi- strateur van de Vleeskeuringsdienst, biji het woningbedrijf, de gemeente ontvanger en die secretariefcassien. Verslag va:n de Vleeskeuringsdienst over 1949. 1 Goedkeuring van het gewijzigde Uit breidingsplan. iNaar aanleiding van dit stuik stelt de heer Verschuur een vraag over het terrein der opgravingen op Jiet Burchtplein, waarvoor onderhandelin gen, tussen gemjeehtebestuur, rijk en monumentenzorg moeten plaats vin den. De heer v. Herpt wijist op de Ver waarloosde toestand van dit: terrein en acht de beste oplossing, dat de zaak' wordt dichtgegooid. De Voorzitter meent, dat dé raad het met Bi. en W. eens is, dat geen prijs wordt gesteld op, hét handhaven van deze opgravingen. Verzoek van de bewoners van de Noordersingel om aandacht te willen schenken aan de weg langs hun wo ningen. s De Voprzitter licht toe, dat het hier gaat over de weg tegenover de gasfabriek en deelt mede, dat deze weg is afgestoken en er grint is opge bracht. De heer te Vruchten vestigt de aan dacht op de daar aanwezige puin hoop, die veel ongedierte bevat. De Voorzitter hoopt in een volgen de vergadering miet een voorstel tot onteigening bij de raad te kunnen komén. I Voorstel van B. en W. om het ge- meentepiersioneél ook voor het 3e en 4e kwartaal 1950 in bet genot te stellen van de 5 pet. toelage op hun salaris, zoals die ook reeds voor het ie en 2e kwartaal zijn verleend. De raad hecht hieraan zijn goed keuring. Voor het in vaste dienst zijnde per soneel dier gemeente is tot heden nog1 geen regeling getroffen inzake de verzekering tegen ziekte en onge vallen, zqals clit met de werknemers; in het particuliere bedrijf en bet po litiepersoneel het geval is. Reeds eni ge jaren is bij de regering een re geling aangaande deze kwestie in stu die, doch een definitieve oplossing is op korte termijn evenwel niet te verwachten. Ged. Staten hebben vopr het personeel in dienst der provincie het besluit genomen, waarbij aan dit personeel voor de periode van 1 Juli 1950 tot 1 Juli 1952 een 'bijdrage zal worden verleend in de verzeke ring spremiën tot een maximaal be drag van f 100.per jaar. In aansluiting aan de provinciale regeling en in navolging vah repds meerdere gemeenten stellen B. en Wl. voor aan het personeel dezer gemeen tel ;,*Lat niet verplicht verzekerd is bij' een ziekenfonds, een bijdrage te verlenen ten bedrage vain de helft van de verzekeringspirémiën, die zij blijkens over te leggen kwitantie, over de periode van 1 Juli 1950 tost 1 Januari 1952 voor hun gezin hebben betaald wegens vérzekering te'glen de kosten van ziekte en ongeval, tot pen maximum1 van f 100.per jaar. Zonder discussie wordt hiertoe be sloten. Voor de Keuringsdienst Kring Heusden, waarbij de gemeenten Heus den, Bethen, Veen en Wijk en Aal burg zij'n aangesloten wordt een nieu we verordening vastgesteld, aangezien de thans bestaande met 1 December komt te vervallen. Eveneens is dit bet geval met de g emeen schappelijke regeling inzake deze keuringsdienst van vee en vlees in de kring Heusden. Op voorstel van B. en W. wordt ook deze regeling mét algemene stem men vastgesteld. Vastgesteld wordt een verordening als bedoeld in art. 6 der winkel sluitingswet 1950. Als sluitLngsmid- dag' voor de kappersbedrijven woédt aangewezen de Dinsdagmiddag. O o!k de bestaande verordening die de zie materie regelt komt per 1 Dec. a,.s te vervallen. Vastgesteld wordt de verordening tot heffing van rechten op de aan legplaatsen en het gebruik van de lia- verx. f De fieer v. Hefpt merkt op, dat vol gens art. 8a van rijk en gemeente geen recht voor bet gebruik der aan legplaats zal worden geheven. Hij acht het billijk dat ook1 de water schappen in de gemeente daar onder zullen, vallen. De Voorzitter acht eveneeiis zulks billijk, omdat ook de waterschappen werkzaam zijn in het algemeen be lang. Die heer Verschuur had liever ge zien, in verband met de geringe op brengst der aanlegplaats, slechts f 100 per jaar, dat de verordening eenvou diger was samengesteld en niet zoi- veel afzonderlijke tarieven wérden ge steld voor diverse artikelen. De Voorzitter is het hiermede niet eens. De opbrengst is thans wel ge;- ring' in verband met de verminderde vaart, maar het is niet onmogelijk dat in de toekomst de toestand in de ze zich wijzigt. Voorstel van B. en W tot wijziging van de verordening op de Keurings dienst van vee en vlees. In de be staande verordening zijin enige wijzi gingen van ondergeschikt belang aan gebracht. De Voorzitter licht toe, dat deze wijzigingen zijn aangebracht op ver zoek' van de keuringsveearts, iin ver band met de huisslachtingen, die an ders in goedgekeurde locaTiteiten zou den moeten geschieden. Die heer Dekkers is van mening, dat het voorkeur verdient, om huis- sïach tingen zoveel' mogelijk centraal te doen geschieden. Om dit te stimule ren zou hij het tarief voor keuring aan huis iets hoger willen stellen dan keuring op de centrale plaats. Die beer v. Hierpt hoorde van de heer Diekkers gaarne een nadere verklaring, waaróp deze zegt, dat vo rig jaar, doordat de hulpkeurmeester onbekend met de streek was, her haaldelijk klachten binnen kwamen over te late keuring, als dit op> een centrale plaats kon geschieden was het eenvoudiger. Dan heeft spr,. van de heer Hilwig vernomen, dat deze met een keurloon van f3.niet kaini uitkomen. Ook uit -dit oogpunt is centrale keuring dus 'beter. De heer v. Herpt gelooft, dat de heer Diekkers meer in bet belang van een vreemde, dan in het algemeen belang van de ingezeteneni spreekt. De heer Dekkers zegt, dat zulks helemaal niet het geval is. In andere plaatsen is ook reeds dezelfde rege ring getroffen als spr. voorstelt. Men krijgt dan oók geen keuringen "meer als het varken reëds in de kuip zit en er dus van keuring niet veel meer terecht komt. De heef Verschuur gelooft, dat de heer v. Herpt de woorden van de heer Dekkers niet goed heeft begre pen, deze bedoelt invoering van 2 tarieven voor keuring en daar zit toch niets vreemds in. De heer v. Hefpt verklaart dé woor den van de heer Diekkers heel goed begrepen te hebben. Keuring moet er zijn, doch spr. heeft weleems horen beweren, dat een boer zich eerder ziek eet aan een gezond', dan aan een ziek varken. De Voorzitter merkt op, dat het thans niet gaat over de vaststelling van de tarieven, doch over de wijzi ging van de verordening voor de Keuringsdienst. Wenst de raad wijri- ginig der tarieven, dan zulllen B. en W1. daarvoor in een volgende Verga dering met voorstellen komien. Ons Feuilleton I door W. Kerremans 76. „Het is net hetzelfde", viel Yioinca bij, „als iemand zou proberen om' een ander, die mog nooit een muziekwerk! heeft gehoord en die er ook geipn ge voel voor heeft, te gaan uitlegglen wat een symphionie is en hoe die klinkt'. Ik heb er voor het eerst iets van be grepen toen ik jiou leerde kennen, maar ik vermoedde toen nog iniel hoe heerlijk de liefdie kan zijin. Ik heb wel eens gedacht dat jouw lief de voor mij nog groter is dan die van mij, hoewel ik dat ook werkelijk niet kan voorstellen". „Neen Yonca, die van jou en die van mij rijn wel verschillend, maar ze zijn niet groter of kleiner. Zij verschillen wel, maar zijin in het verschil gelijk". „In het verschil gelijk", herhaalde Yonca langzaam. Dat k'a'n ik niet dadelijk begrijipen. Ik weet 'tal", ver volgde ze haastig toen Karei één ge luid maakte om haar te helpen, „je bedoelt dat het verschil dat er is tussen jouw liefde en die van mij, voor elk van ons beiden hetzelfde is, z'odat er dus ^eigenlijk niet van ëein verschil sprake kén rijri". „Juist. Die van. jou is vrouwelijk en die van mij méphelljk, ihaar je kunt niet zeggen dat die: ene1 meer is dap de andere. En die liefde, mijn onver gelijkelijke, is onaantastbaar en on verwoestbaar. Denk daar aan als ik nu even van je weg' mjoet". Zij greep hém eensklaps angstig aan. „Ik ben bang Karei, 'bang dat er weer iets ergs zal' gebeuren". „Wil je mij nu eens eenvoudig iets beloven Yonca, iets waar mede je mij een heel groot genoegen kunt doen en mij niet in voortdurende onrust zal houden?" „Ja, ja," zei ze haastig, „ik weet het wat je zeggen wil't. Ik beloof het je Karei, ik zal' flink zijin eln; de zwarte gedachten verjajgeh en alleen maar denken aan jou en ie heerlijke liefde". „Ook aan ons samenrijin diat weer spoedig zal klomen en aan terugkeer". „Eln, als.,." „Neen,, neen Yonca. Geen als. Wil geen waarzegstertje speileb, leef op het ogenblik en vrees de toekomst niet, die zich nu zo. mooi vopr ons heeft opengelegd". De dokter kwami binnen en na een onderzoekende blik op Yonca, Wenkte hiji Roelants om been te gaan. „Nu zullen we bet afscheid maar niet langer maken", Zei hiji liuchtiig. ,,'t Is maar voor een paar dagen, en als u Iaat zien. boe sterk u bént me vrouw Vermeer dan zal' méneer Roe lants u weer een stuk béter viihdéin diain u nu zijt. Nu nog een kus 'ein der geneeskundig toezicht en dan zégt utot steak's Mét een bezwaard hart verliet Rjoe- lants hét gebouw. Hij duchtte en niet ten onrechte, dat Yonca weer zou instorten, dat zij de dwanggedach te van geboren te zijn voor bet onge luk, niet zou kunnen overwinnen en hoe fataal zouden de gevolgen daarvan kunnen zijn. Hij zou eerst naar professor ten Cate gaan en hem uteenzetten hoe boven verwachting de genezing was ingezet en 'hoe dat prachtige werk nu weer verloren dreigde te gaan. Gelukkig trof hij $e hoogleraar thuis en Roelants deed hem zijin ver haal. „Het is werkelijk erg jammier dat deze onderbreking het herstel dreigt te vertragen, maak toch m|oèt u zich daarover niet te veel zorgen maken Het is gebleken diat uw verlioofdie ge noeg reservekrachten bezit om tot een spoedig herstel te komen, en als zij uw raad volgt en, zich iqspant oni de dwanggedachte tegen te gaan, zal het proces van verbetering zich weer heel gauw inzetten. Ik zal u een brief meegeven om tie trachten vrijstelling vóór ,u te krijgen, maar ik waarschuw u diat u daarvan niet te veel móet verwachten. Ik kén 'die militaire au toriteiten en die zullen nu nog on handelbaarder zijin 'dan in vredestijd". Met rijn beide documenten reisde Roelants naar Amsterdam!, waar hij pas in die avond aankwam. Hij ging eerst naar de plaats waar hij zich moest melden én kreeg daar bevel om dé volgende dag in .uniform! te verschijnen. Hij had in de batoge zor gen die hem vervulden, geheel ver geten, dat dit bij rijn opkomst be hoorde en daarom moest hij1 weer terug naar 'Utrecht om rijn uniform: te gaan aantrekken. Hij had het in ja ren niet aangehad en hij kan1 die kno pen -er van nauwelijks dicht maken. Zij 11 diensttijd lag a l vier achter hem. Flij had destijds de zogenaamde voor oefening gevolgd, waardoor hij maar enige maanden onder de wapenen had behoeven te rijn en hij her innerde zich hoe hij tioein avoind aan avond had .gestudeerd in zijn rub- berwetenischappén, waarmede hij juist was begonnen. De volgende dag reisde hij; weder om naar Amsterdam, mieldde zich nogmaals en kreeg een plaats aan gewezen. Hij zocht diaarvan, tpein on middellijk de officier van gezondheid op en gaf hem ,de twee brieven: dér ze nuwspecialisten. „Ik héb hierin niet te beslissen" zei de dokter toen hij de mededelin gen gelezen had, „mlaar ik zal' deze stukken voorlëggén aan de dirige rende .officier van gezondheid, d'iie zal zijn advies uitbrengen aan uw com,- pagni escomman'dantTót zo lang zult u geduld moeten hebblen". „U zult uit die brieven geziienheb- ben, dat er voor mevrouw Veirmieér veel van afhangt óif de voorlopige vrijstelling heel spoedig verleelnd kan worden". I „Ja dat is niets bijzonders. Alle verzoeken die wij hier krijgen zij'n even presserend, maar ik zal mijln best doen voor u". Het klonk niet zeer bemoedigend en pas 3 dagen later, nadat Roelants had weten door te dringen toit de dirigerend officier van gezondheid en hij zich al die tijd hlad Hopen vertéren van onrust en vain ergenis over de nutteloze tijdverspilling werd hij bij de compagniescommandant ontlbódten Hij kon het niet slechter treffen;. Kapitein de Jong was ee.n Streber, die zich inspande om de majoorsrang te krijgen en die zich bovendien nu meer dan ooit een persoon vian groot gewicht gevoelde. De aan dacht van het gehele land was oj het leger gericht en elk ojgjeub kon, naar hij meende, de vijand aan vallen. „Roelants", zei hij kort, „ik héb weinig tijd en er is ook niet veel te zeggen. Ik heb vut de stukken ge zien dat jij en je meisje 'heit ppeittlger zouden vinden om 'bij elkaatr teT rijln rijplaats van je plicht te doen jegens het vaderland. De adviezen vari dok ter, boe heet ie en van d'iie pro fessor hebben mij niet in hét minst kunnen overtuigen, dat er de gering ste aanleiding zou zijin om je verzoek tot voorlopige vrijstehing in te wil ligen. Dat is dus afgewezen en heit is tijdverlies1 daarover te platen". „Kapitein, u begrijpt gejóo-f ik' niet dat het hier gaat oim leven en dooid of tenminste om gezondheid of het verlies daarvan". „Dat lees ik niet in bedoelde stuk ken. Er staat in dat het reeds bégoni- nen genezingsproces: vertraagd wordt dóór je afwezigheid. Dat is alles; en dat is toch geen reden om soldaten die nodig rijn voor de verdediging van het lanid naar huis te liaten gaan om miet hun méisjé té vrijieln". (Wordt vervolgd). behorende bij het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5