Voor de Vrouw Wereldcongres voor Dierenbescherming. Burgerlijken Stand PERSPECTIEVEN VOOR DE WANDELING. De strijd tegen de T.B.C. is ©en volkszaak. Het C.N.V. bestrijkt met zijn ruim 160,000 leden stellig dus 800,000 personen. Want dit fonds helpt alle huisgenoten, vrouwien en kinderen. Verzwakking van deze ac tie zal tegelijkertijd verzwakking van ons volk met z'ich brengen. Mede als gevolg van de doorlichting op grotere schaal neemt het aantal ,aan- Vragen om hulpverlening bij ons fonds sterk toe. Daarom zal „Draagt Elkanders Lasten" ook in de gemeenten Heus- den en Wijk en Aalburg ©en "beroep op Uw mildheid doen door het hou den van een collecte in de week van 11 tot 16 September. Uw hulp zal door ons zeer worden gewaardeerd en wij kunnen het mooie werk van ons fonds met blijdschap voortzetten. Mogelijkheden in de tuinbouw. Voor Nederlanders zijn de moge lijkheden in de tuinbouw iets min der gunstig dan in de landbouw. Ofschoon er ©en aanzienlijke uit voer van tuinbouwproducten is, werkt de tuinbouw over het alge meen voor de binnenlandse markt, die daar uiteraard beperkt is. Vrij wel alle exportproducten zijn be stemd voor Engeland. De fruitteelt vindt men voornamelijk om de gro te bevolkingscentra. Appels, peren, perziken en pruimen worden zowel op het Noord- als het Zuid-Eiland geteeld. Abrikozen en kersen vindt men overwegend in het 'Zuiden van het Zuid-Eiland, terwijl subtropisch fruit beperkt is tot de noordelijke kuststreken van de provincie Auck land. In Nieuw-Zeeland rekent men dat een boomgaard gemiddeld 12 acres (5 ha) groot moet zijn om er een zelfstandig bestaan op te kunnen leiden. De gemiddelde grootte is on geveer 8 ha. De kleinere boomgaar den, dus kleiner dan 4 ha, zijn in de regel gecombineerd met verschil lende typen van landbouw. De gr oenfenk weker ij in Nieuw- Zeeland is voor een deel in handen van Chinezen, alhoewel ook Nieuw- Zeelandse ondernemers zich hierme de bezig houden. De groentekweke- rijen vindt men uiteraard rondom de steden en dorpen. Wel zijn er vele gronden die uitermate geschikt zijn voor de groenteteelt, doch de hoge 'transportkosten over de weg maken het onmogelijk om verder DE INMAAK VAN TOMATEN. Tomaten, en hier bedoelen wij niet alleen mee de mooie gesorteer de exemplaren, maar ook de goed kopere kwaliteiten, zoals de kleine soep-tomaatjes, lenen zich zeer goed voor de inmaak. Men kan ze in in- maakflessen conserveren, wat het grootste behoud geeft aan voedings stoffen (zoals men weet bevatten to maten een grote hoeveelheid vita mine C en belangrijke voedingszou- ten). Goed ingemaakt kunnen deze to maten als groente dienen en verder voor soep, saus of pap. Men kan ook van tomaten het sap inmaken. Heeft men ©en baby en wil men hiervoor het sap inmaken, dan is het het beste om kleine fles jes te vullen (b.v. sambaflesjes of fmedicijnflesjes). Deze kunnen dan in één dag opgebruikt worden. Ook voor het zelf maken van ketchup van tomaten (lang houd baar) geven wij hier een recept. Het inmaken van tomaten in in maak flessen. De tomaten wassen en doormidden snijden. De flessen en Ueksels wassen in heet sodawater en naspoelen in schoon heet water. De flessen laten uitlekken op een schone doek. De ringen 10 min. uitkoken. De flessen zo dicht mogelijk vul len met de tomaten tot 2 cm onder de rand van de fles. Hierop naar verkiezing wat gekookt lauw water gieten; noodzakelijk is dit echter niet. Daarna de flessen sluiten met ring en deksel en de klemmen ste vig op de deksels aanbrengen. De flessen vervolgens in een in- dan ca. 50 km van de stad de groen teteelt uit te oefenen. Over het algemeen worden de zelfde soorten groente verbouwd als in Nederland, met uitzondering van de Pumpkin en de Kamara (soor ten kalebassen), welke veel als groen te worden gegeten. De Nieuw-Zeel ander is een groot liefhebber van tuinieren en bloemen. Het week-end, dus de vrije Zaterdag maakketel zetten (op een treef of plankje of doek;, deze met lauw water bijvullen tol op x/2 hoogte van de fles. Het water verhitten tiot 80 gr. C en de tomaten een half uur op deze temperatuur pas teuriseren. De flessen uit de ketel halen, wegzetten op een plankj e of hou ben aanrecht en bedekken met een doek om springen te voorkomen. De klem men pas verwijderen als de flessen volkomen koud zijn. Tomatenpuree in flessen. De tomaten wassen, klein snijden en in een gesloten pan vlug tot moes koken. De massa goed zeven, zodat schillen en pitten verwijderd wor den. Het tomaten stip af of niet ver der tot purée indampen en over doen in uitgekookte of gezwavelde flessen of flesjes. De flessen sluiten met uitgekookte of gezwavelde kur ken, deze goed in de flessen druk ken, gelijk afsnijden met de boven rand van de fles en de hals van de fles in gesmolten lak of parafine dompelen. Tom at enk etch up 1 kg tomaten, 2 dl azijn, 100 gr. suiker, 1 theelepel zout, iets pijpka neel, kruidnagel, gemberpoeder. De tomaten wassen, in vieren snij den en met ongeveer de helft van de azijn gaar laten koken. De massa zeven en vermengen met de rest van de azijn, de suiker, het zout en de kruiden. De puree onder goed roe ren vrij dik inkoken. De grove krui den verwijderen en de ketchup over doen in schone flesjes. Op de ket chup een laagje slaolie schenken en de flesjes losjes met een kurk sluiten. en Zondag, wordt dan ook veelal aan de tuin besteed. Hierdoor bestaat er een regelmatige vraag naar bloe men, sierheesters en dergelijke, zo dat het wel geen betoog behoeft,, dat in de bloem- en boomkwekerij1 goede mogelijkheden zitten. Een aan tal Nederlandse emigranten vond in de tuinbouw een goed bestaan en enkelen hebben zich geassocieerd met Nieuw-Zèelandse kwekers. In het Kurhaus te Scheveningen werd een wereldcongers gehouden voor dierenbescherming en werd gepleit voor een beter bestaan voor alle dieren. Meer dan 120 vereni gingen, uit ca. 26 landen, kwamen uit 5 werelddelen bijeen. Dr. Mr. Hugenholtz openede in tegenwoordigheid van Koningin Ju liana het Wereldcorgres. De opening van het Congres werd o.m. bijgewoond door de leden van het Corps Diplomatique, vertegen woordigers van de Ministers van Ju stitie en van Onderwijs, Kunstenen Wetenschappen, door de Burgemees ters van Den Haag, Leiden en Noord- wijk, door leden van de rechterlijke macht en de Hoofdcommissaris van de Haagse Politie. Burgemeester Schokking heeft het Congres ten ge meentehuize welkom geheten. Onder de zeer talrijke aanwezigen waren verscheidene Wethouders en vele Ge meenteraadsleden van Den Haag. Verschillende resoluties werden aangnenomen o.m. dat de wet op de Quarantaine menselijker en be ter moet worden; dat het verboden wordt in het wild-lévende vogels te vangen en te doden en de vogels be kopen; het vervoer van dieren te land, ter zee en in de lucht; het dres seren van dieren in circussen en dergelijke inrichtingen worde afge schaft, evenals dierentuinen geba seerd op commerciële doeleinden. Voor wetenschappelijke dierentui nen wenst het Congres een uitzon dering te maken, doch zeer beperkt; het op humane wijze slachten van dieren, die afschaffing van oogklep pen bij paarden en het couperen van paarden en honden; de vrij making van de kettinghond, het op richten in alle landen van È.H.B.O.- diensten voor dieren, van organisa ties zoals wij die in ons land ken nen op politioneel gebied ben aan zien Van dierenbescherming, met name de Bond van Politieambtenaren in Nederland tot Bescherming van dieren, enz. enz. Een 2'0-tal onderwerpen van in ternationale strekking betreffende de- bescherming van dieren, passeerden de revue, welke allen naar de Unes co zullen worden gezonden. Op de tweede Congres-dag werd de Wereldorganisatie voor Dieren bescherming opgericht, waarvan de zetel in Nederland ('s-Gravenhage of Leiden) zal 2ijn. VEEN O vei* die maa nd Aug ustus Géboren: Klaziena Johanna Hele na, d. van A. Timmermans en C. A{. Versluijisohanmes Marie, t. van B. A. van Bialllegooijen en J. van Gam- raerem Getrouwd: G. van der Maaiden», 26 j en Du Roza, 22 j. Overleden: Bertus de Ruiter, 79 j.,. echtgenoot van G. Kamerman. voor de Nederlandse emigranten in Nieuw-Zeeland II. D e s c h a p e 1111 o u tie r i j De werkzaamheden op de scha penbedrijven de s heep s tati o ns zijn van geheel andere aard en vol komen vreemd voor de Nederlands© boer. Zoals hierboven opgemerkt, heeft Nieuw-Zeeland ongeveer 33 mill, schapen. Het schaap is evenmin als het rundvee inheems; in 1773 wer den door Captain Cook de eerste twee "Merinosch apen naar Nieuw- Zeeland gebracht. Die eerste scha- penbedrijven bestonden dan ook uit sluitend uit Merinoschapen, maar het bleek al spoedig dat het meer voch tige klimaat op het Noord-Eiland ongeschikt was voor de Merino's. De Merino handhaafde zich enigs zins op het Zuid-Eiland, doch heden ten dage 'is het percentage Merino schapen slechts 2,19 van het ge heel. Gedurende de tweede helft van de 18e 'eeuw werden enkele scha- penrassen geïmporteerd, vnl. de Southdowns, de English Leicesters en de Border Leicesters, de Romney en de Lincolus. Tegenwoordig be staat 70 pCt. van het totaal aantal schapen uit „crossbreds", n.l. de kruising Southdown X Romney. De grootte van de schapenbedrij- ven varieert sterk en wél van 80 ha (de eigenlijke fokbedrijven) tot 8.000 ha en meer. Van de 17,4 mill', ha grond die in gebruik is, wordt ongeveer 13 mill, ha of bijna de helft van de totale oppervlakte van Nieuw-Zeeland gebruikt voor de schapenhouderij. Opgemerkt zij ech ter, dat een groot gedeelte van dit land ook alleen maar geschikt is voor de schapenhouderij. Andere vormen van landbouw zouden op deze gronden niet mogelijk zijn, het zij als gevolg van ongelijke ligging (bergterrein), hetzij als gevolg van ontoegankelijkheid van het land. Teneinde in de grasmat een goe de verhouding tussen de onder- en bovengrassen te bewaren, vindt men op de schapenbedrijven vrijwel al tijd vetweider ij van rundvee. Hier voor worden voornamelijk de Here ford en de Black Poll of Aberdeen Angus gebruikt. De zuivelboer in Nieuw-Zeeland is vaak geneigd om met een zekere min achting neer te zien op de „sheep- farmer" en wel vooral omdat de leek al te zeer geneigd is te denken dat de arbeidsintensiteit op de schapen- bedrijven aanzienlijk kleiner is. Dit is echter geenszins het geval. De kudden, in omvang variërende van 1000 tot meerdere duizenden, moe ten voortdurend gecontroleerd en verzorgd worden. Dit z.g. „mustern" of „going round sheep" wordt door de „shepherds" en de „farmhand" te paard gedaan. Vaak gebeurt het dat schapen gevallen zijn en niet meer kunnen opstaan; verder moe ten tegen de tijd van het lammeren bijzondere maatregelen genomen worden. Na het lammeren moeten Üe ooien met de lammeren verza meld worden en naar de boerderij worden gébracht, waar de lammer- staarten worden voorzien van een rubberring, waardoor de staart na ©en week of drie afvalt (z.g, docking) Na enige tijd worden ide lammeren wederom verzameld en het „crut- chen" neemt ©en aanvang. Rondom de staartaanbechting wordt de wol weggeschoren, teneinde het vormen van broeinesten voor parasieten en bacteriën tegen te gaan. Op regel matige tijden worden medicijnen toe gediend tegen verschillende ziekten, terwijl de schapen 1 of 2 keer per jaar „gedipt" worden in een bad, waarin bepaalde bestrijdingsmidde len tegen wol- en huidparasieten zijn opgelost. Ook het scheren (shearing) brengt zeer drukke werkzaamheden met zich mee. De schapen moeten dan we derom bijeengebracht worden om naar de z.g. „woolsheds" te worden gebracht waar het scheren plaats vindt. Zowel het scheren als het „crutchen" wordt in aangenomen werk verricht door Maori's, diehier- jn ©en gfote bedrevenheid hebben. Zowel de „shepherd" als de „farm- hand" bedienen zich hij het, werk van honden, meestal een team van 5 of 6, die élk ben. speciale taak hebben. Het zijn een soort colli's, die speciaal voor dit doel worden gefokt. Het is slechts mogelijk om met een eigen team honden te wer ken. Voor de jonge „farmhand" is het dus zaak dat hij na enige tijd jonge honden koopt en deze zelf africht. De Nederlandse „farmhand", die gaat werken op een sch apenbedrijf moet er op rekenen, dat hij in het begin allerlei soorten werkzaamhe den krijgt op te knappen. Het duurt zeker een half jaar of ineer voor dat men hem het eigenlijke scha- penwerk laat doen. Op de schapenbedrijven, vooral die op het Zuid-Eiland, wordt enig bijvoer voor de wintermaanden ver bouwd, zoals mergkool, knolrapen. De hieraan verbonden werkzaam heden worden alle machinaal ver richt en het verdient aanbeveling (en dit geldt ook voor de „farm hands" op de zuivelbedrijven) dat men behoorlijk op de hoogte is met tractorwerk. Vooral Üe schapenbe drijven, die veelal in de heuvelach tige "tot bergachtige streken liggen, vereisen een bijzondere kundigheid van de tractorchauffeur. Jaarlijks verliezen in Nieuw-Zeeland een aan tal „'farmhandshun leven doordat zij onoordeelkundig rijden op hel lingen en met de tractor aver de kop slaan. In tegenstelling met de zuivelbe drijven is het werk op de schapen- drijven minder regelmatig verdeeld. Daar kent men soms -2 a 3 weken van hard werken, waarhij men dan op Zaterdag en 'Zondag doorwerkt. Tijdens de kalmere perioden krijgt de „farmhand" vaak gelegenheid om op werkdagen de stad te gaan be zoeken of ïle nabije schapenmarkt of landbouwtentoonstelling. De zuivelindustrie. Een aantal Nederlanders in Nieuw-Zeeland vond een werkkring op de boter- en kaasfabrieken. Men moet er op rekenen dat, indien men een dergelijke werkkring ambieert, men altijd als arbeider moet be ginnen. Diploma's van b.v. de zui- velschool ïn Bol,sward worden niet erkend, doch strekken wel tot aan beveling en de mogelijkheid om een meer leidende functie te" krijgen, is niet uitgesloten. Het seizoen waarin de boter- en. kaasfabrieken werken, loopt ruwweg van de maand Juni tot en met Februari van het daarop vol gende jaar. De verdiensten zijn. hoog, speciaal wanneer men medewerkt in de Zondagsploegen, waarvoor dub bel loon wordt betaald. Een inko men van 15 (f:158) per week is dan geen uitzondering. Gedurende de drie maanden, dat de productie stil ligt, wordt door de Nieuw-Zeelanders in de regel va- cantie genomen, waarvoor de ver diensten van het afgelopen jaar dan ook gelegenheid bieden. Over het al gemeen ziet men de Nederlanders gedurende deze drie maanden werk zoeken in een andere bedrijfstak, meestal bij de exportslachterijen, die dan juist hun hoogseizoen hebben. Hier wordt ongeveer met overwerk inbegrepen 11 a 14 (f116 f127) per week verdiend. Doordat de veelal kleine coöpera tieve boter- en kaasfabriekjes op het platteland liggen, waar weinig gele genheid is om geld uit te geven, is het zeer wel mogelijk om een be hoorlijk bedrag per jaar naar de spaarbank te brengen. Dit heeft gro te voordelen. Indien men in Nieuw- Zeeland voor zich zelf wil begin nen, is het zeer gemakkelijk om geld te lenen tegen ©en redelijke ren tevoet, zowel van de Staat als van particulieren. Het is dan gewenst dat men zelf beschikt over 1/3 van het benodigde bedrag, terwijl het overige deel kan worden geleend. Het is nu mid-zomer, en liefst zouden we dan ook al door zo in ons Jurkje op straat gaan. Maar dat ia in bet spreekwoordelijke Nederland se klimaat niet mogelijk. Voor al als we pas laat in de avond naar buis terugkeren, ia bet meenemen van een vest al kort jasje maar ai te dikwijls noodzakelijk. We nemen dan natuurlijk een jasje mee, dat niet of weinig kreukt, en dat niet te zwaar is. Het voordetn van zo'n jasje is, dat we een lekker-luchtige japon met een zeer korte of een aangeknipte mouw zonder bezwaar ook op een minder warme of weinig zonnige dag kunnen dragen. Wordt het te fris, dan trekken we immers ons jasje aan? K 4091/13. Deze topper is zeer geschikt om op de bovenbe schreven japon te worden ge dragen. Het model heeft een klokkende rug en een glad voorpand, dat met twee knopen aan de hals sluit. De zakken zijn schuin opgezet. Be- Sodigd voor 102 cm. bovenwijdte 2.50 m. stof van 1.40 m. breedte. L 4092/13. Dit japonnetje van een donkere, effen stof heeft korte, aan geknipte mouwen en een kraagje, dat eventueel rechtop kan staan. Het lijfje is middenvoor gesloten met knopen, terwijl de rok twee zakken bevat, die ook met knopen zijn gegarneerd. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte, 2 m. stof van 140 cm. breedte. K. 4091/13 is verkrijgbaar voor 94, 102 en 100 cm bovenwijdte. 4092/13 is verkrijgbaar voor de bovenwijdten 88, 96 en 104 cm De knippatronen van deze modellen zijn f 0.95 (uitsluitend per post wissel) te bestellen by Bella Patronen Service. Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. ZELDZAME OPGRAVING IN DE NOORD-OOST POLDER BIJ DE „KUST" VAN SCHOKLAND. Dit vissersschip, dat vermoedelijk gebruikt werd voor het transporteren van „zwerfstenen"' voor de kustverdediging van het eiland Schokland, is waarschijnlijk vergaan in de I6de eeuw. Dit wordt door deskundigen afgeleid door de aardwerkresten die in het schip werden gevonden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 8