voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Hieuwe cursus Avondtekenschool te Heusden Nieuws over de Spiegelserie Und vah altena No. 6803 Dinsdag 12 September 1950 GRATIS Firma L. J. Veerman, Heusden Gelukkig beseffen, steeds meer ou ders van jongens, die de Lagere School hebben verlaten, dat hun kinderen, willen dezen mettertijd in staat zijn een behoorlijke bestaans mogelijkheid te vinden, zich niet al leen practisch doch ook theoretisch dienen te ontwikkelen in het door hen gekozen vak. Tal van ouders zijn daaróm zo verstandig, hun zoon te doen inschrijven als leerling van de Nijverheidsavondschool te Heus den. Hier immers wordt aan jeugdige timmerlieden, metselaars, smeden, ijzerwerkers, bankwerkers, schil ders, enz. ruimschoots de gelegen heid geboden, hun vakkennis te ver meerderen, hetgeen niet alleen van direct nut voor hun dagelijkse werk zaamheden is, doch ook van bete kenis is als zij later in verband met de Vestigingswet willen voldoen aan de hierin gestelde eis van „vakbe kwaamheid". Op de school wordt onderwijs ge geven in Handtekenen, Lijntekenen, Vaktekenen, Technisch Schetsen, en voortgezet lager onderwijs (rekenen, meetkunde, algebra en Nederlandse taal, terwijl bovendien die stof be handeld wordt, welke voor hen die voor het Middenstandsdiploma studie- ren, van groot belang is. Op Maandagavond 2 October a.s., te half zeven, begint de nieuwe win- tercursus, die een half jaar dus tot einde Maart a.s. duren zal. De lessen vinden plaats elke Maandag-, Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 18,3021 uur in het gebouw der school, achter de P u tiers traat. Nog méér ouders en jongelieden (niet alleen die te Heusden, maar ook zij die in de omliggende plaatsen woonachtig zijn) moeten echter van het nut van het Avondnijverheids- onderwijs doordrongen worden, en een woord van opwekking daartoe is daarom naar onze mening hier stellig op zijn plaats. JMog te veel jongens ziet men 's avonds doelloos door de straten en langs de we gen dwalen, en nog te weinigen pro fiteren van de unieke gelegenhteitd, die hier ter plaatse aan de jeugdige man nelijke beroepsbevolking van Heus den en omstreken geboden wordt om de winteravonden nuttig te be steden door het volgen van de lessen der Avondtekenschool. Zoals blijkt uit de advertentie, wel ke elders in dit blad is opgenomen, zal de inschrijving van nieuwe leer lingen plaats vinden op Zaterdag 16 September h.s. dies avonds vain 67 uur in het schoolgebouw. Hoe meer leerlingen de school be zoeken, des te verder het onderwijs gespecialiseerd kan worden en des te vruchtbaarder de resultaten voor de leerlingen zullen zijn. Mogen ve len zich melden, opdat op Maandag avond 2 October a.s. het onderwijs met kracht kan worden aangepakt. Een bloeiend nijverheidsonderwijs opent de weg naar verhoging van het welvaartspeil der beroepsbevolking! Het Bestuur der Avondtekenschool: A. DE HAAN, Voorzitter. G. SCHIPPER, Secretaris-Penn. HEUSDEN Zaterdag io September j.l. her dacht de afd. Hilversum van het Ne- derlandschie Roode Kruis, haar 40- jarig bestaan. Ter viering van dezie gebeurtenis had zij een nationale wedstrijd uit geschreven vóór de Roode Kruis Korpsen "der diverse afdelingen. Ook door het Korps van de Afd. Heusidlen van het Ned. Roode Kruis, werd aan dezie wedstrijd deelgenomen mét een ploeg Heüpjers bestaande uit: J. Oomen, commandant, G. Jonker, J. Klaren, A. Timmermans en een ploeg Helpsters, die was samengesteld als vólgt: C. Versehure, commandante, H. Galijn, M. Houweling, A. Winkel, 'Na een hevige en sportieve strijd wisten onze Helpers de eerste prijs te behalen, plus de eerste prijs voor de commandant, J. Oiomen, met het hoogste aantal der te behalen pun ten. Aan deze wedstrijd werd deelgeno men door 36 Afdelingen, waaronder Amsterdam', 'sGravenhage, Alkmiaar, Gouda, Bodegraven, 's Hertogenboisch, Waalwijk, Schoonhoven, Bergen op Zoom e.a. Alle oude en sterke, ploe gen beschikkende over jaren praktijk en ervaring. Voolr onze joingé afde ling dus well een groot succes. Te meer nog daar onze Ploeg uit nieu we krachten was samengesteld en bet de eerste keer was, dat J. Opmen als commandant in wedstrijden uit kwam. De Helps tersploeg was deze keer minder gelukkig. Alhoewel zie ook weer zeer goed werk1 levleinde', viel zij' deze keer juist buiten dei prijzlen. Eir werd door 25 ploegen aan diezle wedstrijd deelgenomen. Er waren drie prijzen te winnen. In de gecombineerde wedstrijd van Helpers en Helpsters behaalden omzie Ploegen de tweede prijs. Een woord van oprechte gelukwen sen is hier zekér op zijin plaats1 voor pnz ebeide ploegen met haar resp. commandanten. In deze succesteen deelt in de éér ste plaats dé collonné-commandantDr. R. Vermeer, voor wien geen mpiéite en opofferingen té groot zijn om pms Roode Kruis Korps op zo'n peil te brengen en voor alles wat hij' vootr het Korps gedaan beeft en nog doet'. Ook aan de inwoners van Groioit- Heusden komt een gelukw'ens toe. Het bezit van een Korps jonge men sen, idle hum vrije tijd bijna geheel en al belangeloos ter beschik king willen stellen om zich te be kwamen, om in tijden van loorlbg, of andere rampen, aie onze gemeen te onverhoopt zouden treffen, onmid dellijk desfcnudige hulp te kunnen verlenen, mag men wel' waarderen. 'Het behoeft wel niet gezégd, dat dit onze afdeling zware financiële of fers kost. Helpt dus allen uw Roode Kruis helpen. De behaalde prijizen zijn als volgt ie prijs Helpers: Zilveren beker. ie prijs Commandant Helpers.: Zil veren sigarettendoos. De overige 3 helpers elk een zilveren lepeltje. 2e prijs gecomb. Helpers ein Help sters: Zilveren lauwerkrans Deze prijzen zullen vanaf heden te bezichtigen zijn in de etalage van de Firma Veerman, Botermarkt al hier. Zaterdagmiddag om 3 uur opende de héér Couweinbérg zijn toonzaal in haarden, kachels, wasma chines enz. aan d'e Botermarkt, waar een hele collectie van dezé artikelen viel' te bewonderen. Velen boden hun gelukwensen aan, ook meerderen uit dé omgeving Bur gemeester en Mevrouw van Diel'ft ga ven evemëms blijk van hup belang stelling, alsmede de besturen van dé. beidé Middenstahidisvierenigiiingep. Er waren zeer véél bloemen, waaronder zeer fraaie bloemstukken. Hef mlag worded gezegd, dat dézie toonzaal een sieraad voor de Botermarkt vormt en een aanwinst voor dé gemeente,' Heusden, waarop ze mét recht trots kan rijn, aangezien ze de critilek mét zaken op dit gebied in grotere plaat sen zekér kan doorstaan. De gehele vérdere dag en oiofc Zon dag trok dé nieuwe zaak zeer veel' kijkers en naar wij méneln was anten over de vefklopp de eerste dag niet ontevreden. Ook wjj wensen de familie Gou- wénberg geluk mét haar nieuwe on derneming én hopen van hiarté, dat zij er het succes méde ziail onbgen bereikén, dat rij er zich van voor stelt, in het belang van de .familie zei/ in de eerste pïlaattei, maar daarv- naast ook pi dat van de gemeente Heusden. AALBURG Bij genoegzame deelname, zal door Gez. de Graaft een brei- en borduurschiool geopend worden. (Zie adverten/ie) A.s. Vrijdag zal' van 7 tot 8 uur verkiezing plaats hebben van een notabel, ziulks ter vervulling van dé vacature, ontstaan wegens hét ver trek van H. Bonman. De heer A. B. Nieuwkoop heeft voor de benoeming tot diaken bedankt. ANDEL Het zoontje van G. A. Mans kwam van ongeveer 8 meter hoogte te vallen uit de timmermanswerk plaats van zijn vader. Hij werd mét 2 gebroken polsen opgenomen. BRAKEL Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, is tot hulp van de consulent Ds. v. d. Kooij teNieu- waal-Zuilichem, benoemd de heer K. Asmus te Poederoijen. DUSSEN Het echtpaar Th. van Biesen- van Moergestel herdacht Vrijdag j.l! de dag, waarop rij; 50 jaren geleden in het huwelijk traden. Des morgens om 9 uur werd een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, terwijl brukjjes dé wagen, waarip de oudjes gezeten waren, naar de kérk' begeleidden. Des avonds bracht de fanfare hen een serenade. EETHEN Een dézer dagen werd doof Burgemeester van der Schans, het OorlogsherinmeTiingskruis uitglereikt aan J. Pelikaan te Babi-Broek, we gens zijn gedrag in de Meidagen 1940. Gelegenheid tot kosteloze pok- keninenting op Dinsdag 12 Septem ber a.s om 3 uur op het gemeente huis te Eethen, voor kindéren niet ouder dan 1 jaar. Bij de op 1 Sept. gehouden aanbesteding tot het verbeteren van een gedeelte wieg op de Drongelse dijk te Drongelen, gemeente Eethen, werd als volgt ingeschreven Straatklinkers dik formaat. H. de Jong te Hardinxveld 69,800 Heijmans en Co, Nuland 69,900 Aann.bedr. d. Oosthoek, Udén 70,700, C. Verwater, Tilburg 70,840 S. v. 't Verlaat, Zeist 71,800 H. Kleinloog, Genderen 72,719 N.V. de .Kempen, Eindhoven 74,600 P. B. Huberts, de Bilt 78,100 W. v. Ark-el, Gorinchem 82,150 Fa. P. A. Kramer, Genderen 84,200 C. de Rade, Rotterdam 86,300 Klinkerkeien C. Verwater, Tilburg 78,200 H. Kleinloog, Genderen 78,819 II. de Jong, Hardinxveld 79,880 Heijmans en Co., Nuland 79,900 N.V. de Kempen, Eindhoven 81,000 Aann.bedr. d. Oosthoek, Uden 81,200 S. v. 't Verlaat, Zeist 81,800 P. B. Huberts, de Bilt 84,200 W. v, Arkel, Gorinchem 86,200 Fa. P. A. Kramer, Genderen 88,200 C. de Rade, Rotterdam 91,300 HANK. Onze dorpsgenoot Broeder An- tonius (in de wereld Frans Véfhey- dén) vertrok op 10 September per vliegtuig naar Arulba, waar hij' 6 jaar zal verblijven als b roedernonderwii- zer. - De gebroeders P. en L JKivits alhier hebben tijdens hun werkzaam heden in de Polder JannezlaJnjd1 een bever gevangen. Het dier woog 12 pond en was 86 cm. lang. -v Evenals dat in verschillende an dere plaatsen is gebeurd, zullen oiok' de ouden van dagen uit lonze pliapts een uitstapje gaan maken. D|e reis zal plaats vinden op Dinsdag 19 Sep tember én het doiel is Rotterdam. NEDERHEMERT Donderdag 14 Sépt., des nam;, om half acht, hoopt bij D. Oojmén in de dienst des Woofdte" voor te gaan, Ds. Smits van Driebergen. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Door de betreffende gemeente besturen in het Land van Heusden én Altena, zijn in de maand Augustus 1950, 23 bouwvergunningen afgege ven. Voor de Nationale Tentoon stelling, welke op Vrijdag 15 Sept. a.s. te 's-Bosch gehouden zal wor den in de beer no. 595, eigenaar J. v. d. Stelt te Nieuwendijk en zeug no. 16119, eigenaar B. voor den Dag te Werkendam aangewezen om daar aan deel te nemen. Zeug 16119 be haalde vorig jaar te Eindhoven op de Tentoonstelling het Reserve-Kam pioenschap. VEEN Voor de Ger. Gem. hoopt op Donderdag 14 Sept., nam'. 7 uur, voor te gaan, Ds. v. d. Berg van Utrecht.' WIJK EN AALBURG Zaterdag brachten een drietlal heren uit Engeland n.I. de Directeur met twee béstiuurisiéden van dé Grays Temperance Silver Prizé Band uit Grays Essex, een bezoek aan onze gemeente. In het Verenigingsgebouw kwamen om acht uur d'e leden van „Oefening en Uitspamnioig" bijeen en heetten die Engelse gasten welkom met het En gelse volkslied^ gevolgd door het Wil helmus. Onder leiding van dé heer H. Moors, werden enige nummèrs ten gehore gébracht, die telkens een luid applaus ontlokten. 'Nadat onder leiding vgn de heer Merrick, directeur van dé Engelse Band ,nog een mars was; uitgevoerd, bood deze de vereniging een fraai klokkenspel aan, 'een instrument diat bij de uitvoering van sommige, num^ mers wordt gebruikt. De heer Merrick1 deed dit mjet eéh rede, waarin hij! herinnerde aan de prettige dagen, die hij jpiet zijd ge zelschap in ons lamp had doorge bracht en gaf te kennen, djat hij dit geschenk aanbood' als blijk van dank baarheid' voor de hartelijke ontvangst. Hij hoopte, dat het instrument een lange reeks van jaren door de ver eniging zal mogen worden gebruikt en zal' blijven herinnerein aan de zus tervereniging in Engeland en de bon den van vriendschap die zijin ont staan, die naar hij! hoopte door dit ge schenk nóg verstevigd mogen worden. De heer D). van Loon uit Heus den vertolkte déze redie en bracht de gasten de dank van dé vereniging over. Oiok dé heer H. v. d. Bol, die d'e gasten in Rotterdam had afgehaald en hen daarheen weer terugbracht, fungeerde evemeenè als tolk1. De heer C. Böuman, voorzitter van O. en U, sloot met eéif kort dank woord. WOUDRICHEM In het dagblad „Het Vrije Volk", van Donderdag 7 Sept. 11. lezen we het volgende: Vandaag, Donderdag 7 September, Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 Oct. a.s. is het 35 jaar geledén, dat die heer Arie van der Wiel voor de leerstte maal tot lid van de WoudrichemSe gemeenteraad werd gekozen, een func tie, die hij zonder oaiderbrékiing tot op heden hééft vervuld. Wanneer dezé veteraan, die nog met zoveel enthousiasme die belangen van de Partij van de Arbeid voor staat, uit rijiri politieke leven begint te vertellen, treft daarbij! ^én ding bijzonderrijn aangeboren liefde voor het maatschappelijk welzijn dér arr beidende klasse. Zelf voortgekomen uit een geslacht van" harde werkers), heeft hij' vol' vuur de strijd meege streden vóór de lotsverbetering van de minstbedeeldenTalloos vielen heeft hij met raad; en daad' bijgestaan, van hem kan getuigd worden'Hij was voor velen veel... Onder moeilijke omtet and igheden betrad' hij 35 jaar geleden het poli tieke strijdperk. Oorspronkelijk ge kozen als neutraal', trad' hij later toe tot de vroegere Vrij'rinnig Democrati sche Bonid', om bij ;Je oprichting v,an de Partij van de Arbeid onmiddellijk van deze partij' lid1 te worden, dank baar, omdat hier een "grotere een heid tot stand was gebracht. In de vakbeweging bekleedde hij! vele functies. Zijn invloed! was niiiet gering. Jüjnïge tijd geleden ontving hii tgr gelegenheid van rijn zilveren jubileum alk vertegenwoordiger der werknemers in d|e plaatselijke Land bouw Onderlinge, een onderscheiding; Tpen rijln werkgever, een N.S|.B!.-er, hem trachtte over te hiaten. orn ..tot die partij toe te treden, en Van der Wiel weigerde, kostte hejn dat rijn brood. Hijl bleef de oude hardnekkige strijder voor zijin idealen. In de ge meenteraad van Woudrichenr geniet de jubilaris groot aanzien om rijn openhartigheid'. Zonder aanziens des persoons is hij al die jaren opgékjo- men voor het "goed recht van rijn medemensen. Een aantal jaren was hij; wethouder. Paftijgenoten en vrienden van Arie van der Wiel wénsen hem van harte geluk miet dezé heugelijke dagl. U kent de lage prijs, die U er voor behoeft te betalen, slechts 2,45, omdat U abonné is. Anderen moeten er het dubbele voor neer-- tellen, f 4.90. Het program van deze serie voor dit jaar is weer af. Wij geven U hier onder een overzicht van de boeken, waaruit deze jaargang bestaat. Zij zoeken een Vaderland De Haneveertjes De Pastorie van Maybury Lange Hermen Door in te tekenen op deze serie bespaart U zich dus I 9.80 FIRMA L. J. VEERMAN INTEKENBILJET MEUWSBLAB Uit gave t Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur* H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Dinsdag en Vrijdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Dinsdagnummer tot Maandagmiddag uiterlijk twee uurvoor het Vrijdagnummer tot Donderdagmiddag uiterlijk twee uur Het 1ste deel is: (dit deel is inmiddels verschenen) Dr. J. VELDKAMP heeft dit boek voor Neder land bewerkt. De inderdaad zeer fraaie illu straties zijn van F. J. E. METTES. De schrijver is FRANCIS BRETT YOUNG, bekend uit het vorige boek „Storm over Afrika". Na dit boek zal verschijnen door J. W, OOMS. Dit is een moderne roman, humoristisch en ge voelig, Het is een vernieuwde Ooms, die hier vertelt, Het boek heeft alle goede eigenschappen van Ooms' vroegere werken, maar is toch heel anders: behandelt ook een totaal andere stof, dan hij vroeger deed. U zult het prachtig vinden. Dan zal volgen door MILFRED LEE. De Amerikaanse schrijfster Milfred Lee heeft in dit boek hoogstaand werk weten te leveren, De vertaler, die bezig is voor Nederland te be werken, schrijft, ex verrukt over te zijn, Geen wonder ook, want in deze roman zit vaart en tevens is het zo echt plezierig. Het is een boek dat de harten in Nederland spoedig zal veroveren. Dan noemen we nog door BAREND DE GRAAFF, Wie wel eens boeken van deze auteur las, weet dat hij hier iets goeds te verwachten heeft. Het doet ons dan ook een genoegen, dat deze oorspronkelijke roman in de Spiegelserie ver schijnt, Dit is subliem werk, een waardige aan winst voor deze serie. Vul ddórom nevenstaand intekenbiljet in en zend het aan Boekhandel Tel. 19§, Heusden en U ontvangt regelmatig deze schit terende boeken Als abonné op de Spiegelserie, voor de Jaargang 1950—1951, en zó vervolgens tot wederopzegging, kunt U noteren Naam Woonplaats Adres (In te zenden aan Boekhandel Firma L. J, Veerman Heusden)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1