Wachters BI) DE BALANS KLAAR? OP UW PLAATS». Spelers en ledlen, het mionntent waar naar wij' alten reedis lang» uitz&gtein, is daar. A.s;. Zondag vangt de com petitie aan. Die tijld' van voorbereiding is voorbij en nu zulten d'e spelers moetien toneih of dezie voorbereiding vruchten zal afwierpen. Vete moeiten en offers hebben alten zich gtetrooslt om in deze competitie een figuur te slaaft ,als wij oqg voor logen stelden. Dit geldt voor alle [elftallen. Op uw plaats allen zonder uitzondering om uwe vereniging steeds hbgler te bren gen. Velen zullen uwie verrichtingen in de a.s. competitie gadeslaan- Aan u de taak: hen niet teleur te sfflellieln. Spelers, op u rusit een taak' die ui terst zwaar zal zijn, n.l'. om al de aanhangers, en dit zijin er velen, te vreden te stielten. Gij ikiunt dit, door al uw krachten in tie zetten en u ge heel te geven voor ons geliefd O ran jie- Wit. Mocht gij1 soms: een nederlaag lijden ,ga niet bij die pakkéii neer zitten, doch toont u sportman en draag dit, met de onverzettelijke wil! om de schade, door een nederlaag; geleden ,te herstelten. Wlamnleier ieder /«foci «l Jl4 brandewijn en het vanillemerg bij gedaan. W. S. Mijn zuster is w»eduwe en wordt gesteund door Maatschappe lijk Hulpbetoon. Wanneer zij nu huwt, is haar man dan verplicht, de door haar genoten steun terug te betalen? En kan Maatschappelijk Hulpbetoon haar dochter ook aan sprakelijk stellen, wanneer die doch ter huwt met iemand die niet onbe middeld of ambtenaar is? Antwoord: Ja, zowel van de man als van de dochter kan de steun, die uw zuster genoten heeft, terug gevorderd worden. Of men dat ech ter ook zal doen, is nog niet zeker. Het beste kan dat geïnformeerd wor den bij de instantie die haar de steun verschaft. H. J. Ik heb moeilijkheden met de waardering van mijn huizen voor die vermogensbelasting. Hoe ver kan de inspecteur gaan? Antwoord: De onroerende zaken worden gewaardeerd naar de ver koopwaarde waarbij als vergelij kingsmaatstaf kan worden genomen, goederen welke, wat soort en om standigheden betreft, overeenkomen met de betreffende zaak. Die waarde wordt uiteraard indirect gedrukt door de Huurprij zenbeschikking enWoon- ruimtewet 1947. U zoudt binnen een maand zich kunnen wenden tot de Raad van Beroep. U doet daarbij verstandig een deskundig schattings rapport over te leggen. K. H. Is het mogelijk, zich als vrijwilliger te melden voor dienst in Curasao? Zijn er ook bepalingen, die mogelijk maken, dat men na af loop van zijn diensttijd weer in zijn oude betrekking kan terugkeren? Antwoord: Wij moeten u teleur stellen. Men kan niet als vrijwilli ger naar Curagao. J. v. d. B. 1. Mag de huur van een land, dat drie jaar geleden voor zes jaar verhuurd is, nu verhoogd worden. Het betreft hier weiland en het is maar voor een lage prijs ver- huprd. AntwoordWij geloven niet, dat de huur nu verhoogd kan worden als het tegen een vastgestelde prijs voor 6 jaar verhuurd is. U doet ech ter het beste, dit nog eens bij die Grondkamer te informeren. Vraag 2. En hoe staat het niet de huur van woningen? Mogen die al met 15 pCt. verhoogd worden? AntwoordHet wetsontwerp be treffende huurverhoging is nog in behandeling bij de Eerste Kamer. Wij kunnen U dus nog niets positiefs mededelen, maar wel, dat de huur nu nog niet verhoogd mag worden. B. Ik ben van beroep letterzet ter en kom waarschijnlijk in de ge legenheid een kleine bestaande druk kerij over te nemen, waarvan de ei genaar onlangs tengevolge van een ongeval is overleden. Kan ik die zaak zonder meer overnemen? Ik mieen te weten, dat een drukkerij niet on der de vestigingswet kleinbedrijf valt. Antwoord: Ja, dat is zo, en u be hoeft inderdaad geen Middenstands diploma en dergelijke te hebben. J. H. J. Zoudt u mij één of meer adressen kunnen opgeven van een testbureau voor beroepskeuze? Antwoord: Uit de aard der zaak geven wij liever geen adressen. Door »een adres te noemen veronachtzamen wij een ander. U zult diergelijke adressen zeker kunnen vinden in die advertentiekolommen van de grote dagbladen of van een plaatselijk blad. Ook kunt u zich wenden tot het ar beidsbureau in de hoofdstad. Dit bu reau geeft ook wel adviezen. E. v. H. Mijn perzikenboom zit onder de luis. Hoe kan ik die bestrij den.? Wat verstaat men onder een na tuurbad Antwoord: U kunt afgetrokken ta bakssap op de aarde gooien en het perzikenboompje daar ook mede be spuiten. Een natuurbad wil zeggen, dat het water van deze plaats door de na tuur geleverd is en bijv. uit bron water bestaat. W. J. B. Moet men thuis nog een rijvergunning voor een auto hebben? Hoe maak ik zelf advocaat? Antwoord: Zeer zeker moet u in het bezit zijn van een rijbewijs. Op een hoeveelheid van 12 eieren neemt u 400 gram suiker en 1 fles brandewijn. Verder nog wat vanille merg, om advocaat te maken. De eieren klopt u in een verwarmde kom met de suiker, zo lang tot de massa langzaam vloeit. Daarna on der kloppen, „au bain mariever warmen tot u een mooie dikke mas sa heeft; u heeft er dan eerst nog de Beperking van het ellectirilcïtleitslvier- bruik gefdurelnde idle pitékuxlen. In verband met het tekort aan productiecapaciteit der electrische centrales zal het in de aanstaande wintermaanden en wiel in de peri ode van 13 November 1960 tot en met 27 Januari 1951 wederom nood zakelijk zijn het electriciteitsverbruik in de piekuren te beperken. Deze piekuren vallen van Maandag tot en met Vrijdag 's 'morgens? tussen 7,30 en 9 uur en ',s middags tussen 4.30 en 6 uur. 's Zaterdags uitsluitend des morgens van 7.30 tot 9 uur. 's Zaterdagsmiddags en 's Zondags is beperking niet nodig. In de Staatscourant werd bekend gemaakt, dat, behalve in Friesland en Zeen ws -V laanderengedurende de piekuren het electriciteitsvierbruik voor verlichting en verwarming in electrische tremen en trams tot de helft beperkt dient te worden. Voorts dat buitenverlichting van openbare gebouwen, van horecabedrijven en van amusementsinrichtingen, recla meverlichting alsook étalageverlich ting tijdens de piekuren is verboden. Evenals het vorige -jaar is étalage- verlichting wel toegestaan aan die winkelbedrijven, welke een overeen komst met het electriciteitsbedrijf hebben aangegaan om in de piek uren slechts de helft van de verlich ting voor étalage en winkel te ont steken. De Minister van Economische Za ken heeft een beroep gedaan op alle grootverbruikers van electriciteit om onder meer door verschuiving der werktijden het electriciteitsverbruik tijdens de piekuren zoveel mogelijk te beperken. Reeds thans wordt er op gewezen, dat ten einde storing van de electri- citeitsvoorziening en dientengevolge ingrijpender maatregelen te voorko men,, ook de particuliere verbruikers in de aanstaande winter wederom hun medewerking dienen te verle nen door in de piekuren de uiterste zuinigheid met electriciteit te be trachten. Grote projecten voor ie ÏIieide-Mij. De zestigste jaarvergadering! van de Nederlandse Heictemaatschappjj wérd te Lochiem gehouden oiidér presi dium van m|r. S. Baron van Heetni- stra. In zijin openingsrede, noemde de voorzitter grote objecten, waaraan de heidemaatschappij nijg vele jaren werk zal hebben, die Biesbosch, de Betuwe, Maas en Waal, de ontwate ring van de WestWelüwe, ontwatering* van grote complexen in hel Noor den des land's en grasillandverbeterin gen wdarbij Ibj vete toekomstige ruil verkavelingen jen tal van particuliere grondverbeteringen nog buiten be schouwing liet. een eigen sfeer, degance Distinctie Kabelleging Neflerland-Dcireniarken voltooid. De legging van de beide zeekabels die de capaciteit van het telefoon verkeer tussen Nederland en Dene marken sterk zullen vergroten, is de zer dagen voltooid door het Engelse kabelsehip de „Monarch", dat in on geveer 14 dagen de beide kabels op dit 240 km lange traject gelegd heeft. De kabelschepen „De Poolster" en de „Krarup" hebben respectievelijk de Nederlandse en Deense landings einden voor hun rekening genomen. De techniek van onderzeekabels heeft hiermede een belangrijke schre de vooruit gedaan, aangezien in bei de kabels twee versterkersstations zijn ingebouwd, die op de bodem van de zee zijn neergelaten en waardoor de gesprekscapaciteit aanzienlijk is opgevoerd. De voor de versterker- lampen benodigde stroom wordt langs de kabels zelf toegevoerd. Br&ndsioffimbijsl'dg voor ondersteun den. Door het Ministerie van Sociale Zaken is bekend gemaakt, dat, even als vorige jaren, in de a.s. winter aan personen, die een uitkering ont vangen krachtens de bepalingen van de Sociale Bijstandsregeling en de Zelfs tandigenregeling (groepen A en B) een brandstoffenbijslag wordt, ver strekt. Deze bijslag, die voor kostwinners en alleenwonenden f2,80 en voor kostgangers f 1,40 per week be draagt, zal wekelijks worden ver strekt over het tijdvak van 29 Octo ber 1950 tot en met 218 April 1951. Voor de berekening van de loon belasting en de ziekenfondspremie moet deze bijslag als een deel van de uitkeringen worden gezien, zodat van de brandstoffenbijslag ook loon belasting en ziekenfondspremie zal word eh i ngehouden HEUSDEN Thans is ook' de "indeling- voor het ze en 31e elftal bétond' geworden. Zowel de indeling van het 2e als: 3e teil 9 verenigingen e'n magi dns biet overladen heten. Die sterkte djer elf tallen belooft lechtief weer vete span nende wedstrijden tie geven. D|e in deling is als1 volgt Kring V. ie klasse A 501Boxtel' 2, Concordia SVD 3, Heuisdien 2, OD> C 2, Haaf steeg 2, VTij'mensie Bpijs1 2, Wilhelmina 3, Zwaluw NFC 3, Zalt- bommel 2. Kring V. 3e klasse A 506: Heup den 3, Herptse Boijis 2„ Nieuwkuik 2, RKD'VC 4, Engelen 2, Dleuterien 2, Jan van Arokel 2, RKJVV 3, WiH- helmina 5. Voor Zondag 17 Sept. ajs. is voor het 2e ejftal' al reeds epn wedstrijd vastgesteld en wiel' thuis tégen bet sterke Concordia SVD. Wij jcomen hierop. Vrijdag a.s terug. FRITS VAN DER VEN heeft een jarenlange inter nationale ervaring op het gebied van pelterijen. Wat U bij FRITS VAN DER VEN ziet, is met vak kennis en smaak ingekocht in de grote wereldsteden. Prjijsopklr^jvhigs- en hamsteirwet op nieuw in werking. De prijsopldrijvings^- e'n hamster wet 1939 is bij K.B. met ingang van 27 Septemlber opjnieuw in werking ge steld. Voorts zullen de in artikel 24 tweede lid van de distributiewet 1939 bedoelde artikelen dier wet bij JC. B. ook met ingang van 27 September opnieuw in werking treden. De for mulering teh aanzien van de distribu tiewet 1939 betekent, dat alle arti kelen van genoemde wet 1 opnieuw in werking zulten treden. Op grond hiervan kan zo nodig op de bestaan de organisatie van distribiutiekirtingen een nieuw distributie-apparaat wor den opgebouwd. MARKT 25 TEL 8217 Ons Feuilleton O door W. Kerremans 77) Roelants kreeg zo'n weerzin tegen de zelfingenomen man, dat hij salu eerde en heen ging. Maar de com mandant riep hem woedend terug: „Je schijnt je militaire houding verleerd te hebben, anders zou je weten dat je zo maar niet kunt weg lopen als de compagniescommandant met je spreekt. Dan zou je weten dat je te wachten hebt tot die je.ont- slaat. Ik zal 'top rekening stellen van je teleurstelling en je daarom niet dadelijk straf opleggen, maar pas op voor een volgende keer. Dank je, je kunt gaan." Roelants keerde zich op de om slachtige manier die het reglement voorschreef om en verliet het bu reau. Geheel ontmoedigd liet hij zich neervallen op zijn stroozak. Wat nu te doen? Hoe moest hij dit aan Yonca berichten? Zou deze nieuwe tegenslag haar niet weer versterken in haar geloof dat alles haar bleef tegenlopen, dat zij op geen geluk mocht rekenen. Welk een allerver- der'felijkste uitwerking zou die brief van hem te weeg brengen. Zou 'tniet beter zijn als hij de uitslag aan de dokter schreef en dat deze de bood schap voorzichtig overbracht aan Yonca? Neen, dan zou zij denken dat de tijding nog ernstiger was en dat hij die ifiet zelf aan haar kon doen weten. Verloven werden voor lopig niet toegestaan, anders zou hij wachten totdat hij het haar kon ver tellen en om zonder verlof naar Apel doorn te gaan was zeer gevaarlijk. Hij zou niet alleen gestraft worden maar vermoedelijk overgeplaatst naar een streek vanwaar hij Yonca veel moeilijker zou kunnen bereiken. Een korporaal trof hem aan en nam hem mee om verschillende werkjes te doen, maar toen zij de soldatenkamer zouden verlaten hoor de hij de sergeant-majoor roepen: „Roelants, dienstplichtige Roe lants!" Verrast en vol verwachting repte hij zich naar het compagnies bureau. Zou de kapitein zich bedacht hebben. Zou hij hem toch al vast maar voor een paar weken, dagen desnoods, verlof geven? Nu stram in de houding, groette hij de officier' die, zoals Roelants zag, met een zogenaamde vragenlijst voor zich zat, de lijst waarop be treffende elke soldaat vermeld staat zijn beroep, zijn geloof, zijn poli tieke richting, zijn opleiding, zijn liefhebberijen, enz. „Roelants, ik zie hier op je lijst dat jij meester in de rechten bent en dat je vroeger directeur van een bank was." „Jawel kapitein", antwoordde hij ontgoocheld. „Dan heb ik werk voor je. Geluk kig dat ik naar aanleiding van je vraag en je... onmilitaire houding je lijst opvroeg. Ben je bekend in Amsterdam?" „Ja kapitein". „Goed, prachtig. Ga jij eens naai de Prinsegracht no. 312, daar zal je het bureau vinden van de afdeling Comptabiliteit. Nou Roelants, daar zitten ze zo'n beetje en niet zo'n klein beetje met de handen in het haar. Ze hebben er boekhouders, ad ministrateurs en meer van zulke ke rels, maar geen zaakkundige in bank zaken en de juristerij. Ze zoeken naar zo iemand en het hoofd van die afdeling, dat is kapitein Weimer, heeft mij gevraagd, dat als ik ie mand kon vinden die met dat soort zaken op de hoogte is, hem die da delijk te zenden. Ga er dus met de looppas heen en zeg dat ik je gezonden heb." HOOFDSTUK XII. Promotie. Eerst was Roelants onverschillig geweest over deze opdracht, maar toen zag hij de verbetering er van. Hij zou Yonca kunnen berichten dat hij geplaatst was op een bureau, dus niet te velde behoefde te trekken, dat hij nu vermoedelijk in Amster dam kon blijven en gemakkelijker verlof zou kunnen krijgen, dat hij het zelf prettiger vond op een kan toor te werken dan te exerceren en marsen, te maken en hij kon in zijin brief een opgewekter en hoopvoller toon aanslaan. Op het bureau aan de Prince- gracht werd hij toegelaten bij kapi tein Weimer. „Maak het kort man wat je te zeggen hebt, want ik ben al meer dan half dol van alle snertbood- schappen die ze op mij afzenden." „Kapitein, ik moet mij bij u mel den in Opdracht van kapitein de Jong en u zeggen dat ik van beroep ben oud-directeur van een batik en meester in de rechten." „Is het waar'? Is de hemel zo ge nadig? Ik zou willen roepen, kom in mijn armen. Maar ik weet een betere plaats voor je, Meester, hoe heet u?" „Roelants". „Meester Roelants ga zitten en red me. Of neen, ga niet zitten, want elke minuut uitstel kan de doode- lijkiste gevotllgen hébben voor de afde ling Comptabiliteit. Ga mee, -redder des vaderlands." De joviale officier nam Roelants mee "naar verschillende afdelingen en legde hem uit hoe de gang van zaken was vastgelopen en waar zich vragen voordeden waarop nog nie mand een bevredigend antwoord had weten te vinden. Dat uitleggen was niet een een voudig werk en Roelants was telkens weer verbaasd over de omslachtige en ingewikkelde manier waarop idezie militaire administratie functionoeerde Hij stelde de kapitein vragen en die- ze keek hem dikwijls verrast of me delijdend aan. „Roelants", zei hij eindelijk, „je hebt geen inzicht op de samenstel ling van dit onderdeel. Jij denkt miet civiele hersenen, maar je moet nog leren met militaire hersenen te den ken." ,,Ik zal dat beproeven kapitein, maar ik zal ook met militaire herse nen vragen waarom de opgaven van de staat van uitgaven van..." Hij zocht naar het vervolg van de lange titel. „Zeg maar Staat model 14 D, die bedoel je toch nietwaar? Deze hier". „Juist. Daarop komen bedragen voor die op een vorige staat gesplitst waren". „Ja, maar die zijn hier juist groepsgewijze samengevoegd." (Wordt vervolgd). C." Va^et', 's-HERTOGENBOSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2