Raadsvergadering Dussen VULPENHOUDERS Burgerlijken Stand op Vrijdag 8 September, des nam. 7 uur Voorzitter Ed. Ach tb. Heer A. J. A. Oder kerk. Secretaris: WelEd. Heer J. J. Snij ders. Aanwezig alle leden, behalve de heer Radings. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Secretaris leest de notulen van de vergadering van 28 Juni en 17 Juli, die w-orden vastgesteld. Ingekomen stukken: Jaarverslag 1949 van het Midden- standsborgstellingsfonds voor de Langstraat en het Land van Heus- den en Altena. 2. Schrijven van Ged. St. waarin wordt aangedrongen op een aantal wijzigingen in het raadsbesluit van 5 April j.l. tot wijziging der Le ges ver ordening. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten. 3. Rapport van het Verificatiebu reau overgedane kasopnamen bij de rekenplichtige ambtenaren der ge meente. 4. Schrijven van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst Bond Nederl. Architecten, waarin stelling wordt genomen tegen het optreden van ambtelijke diensten als architect voor de bouw van werken, welke niet uitsluitend ten dienste van het gemeentelijk apparaat staan. 5. Van Ged. St. een besluit, waar bij het presentiegeld voor raadscom- missies op f2,per lid per bijge woonde vergadering wordt vastge steld. In een begeleidend schrijven motiveren Ged. St. waarom zij niet op het raadsbesluit ingaan, om dit presentiegeld op f 4,— te bepalen. Op voorstel van B. en 'W. worden de stukken 1, 2, 4 en 5 voor kennis geving aangenomen. Wat punt 5 betreft hiervoor leest de Secretaris de gevoerde correspon dentie tussen Ged. St. en het college van B. en W. voor. Ged. St. motive ren hun standpunt met de bewering, dat in de meeste gemeenten voor commissievergaderingen geen vergoe ding wordt gegeven, waar zulks wel het geval is, bedraagt deze vergoe ding meestal minder, doch nooit meer dan 50o/o v. h. presentiegeld voorde raadsleden, dat in Dussen f 4,be draagt. Bovendien worden deze com missievergaderingen in de avonduren gehouden. Van de Stichting ter bevordering van de Welvaart in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch is het verzoek ingekomen, om haar ingaande 1950 een subsidie van 4 ct. per inwoner te willen verlenen. Ter motivering zijn bij het verzoek gevoegd de jaarverslagen over 1 Mrt. 1949 t.m. 28 Februari 1950, alsmede een uittreksel uit de notulen der ledenvergadering van 12 Mei 1.1. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verlenen. De heer v. d. Zouwen zou graag iets meer willen weten over deze Stichting. Wat voert zij uit? De Voorzitter verkeerde in de me ning, dat alle raadsleden een verslag over de verrichtingen van de Stich ting hadden thuis ontvangen. Nu dit niet het geval blijkt te zijn, geeft spr. >een uiteenzetting over doel en werking daarvan. Evenals alle in stellingen, heeft ook deze haar kin derziekte moeten doormaken. Ze is nu evenwel zo ver, dat ze deze te boven is. In de Stich ting zijn verschillende sectie's tot stand gekomen, n.l. een economische, een sociale, een culturele en een so ciaal technische, waarin personen zitten, die op hun terrein deskundig zijn of althans ervaring hebben op gedaan. Bij deze afdelingen worden vraagstukken aanhangig gemaakt, die op hun terrein betrekking hebben en die voor de streek van belang zijn. De sectie neemt dit vraagstuk in studie en werkt het uit, waarop het door de Stichting dan verder bepleit wordt bij de bevoegde in- stantie's. Op deze wijze heeft men vanzelfsprekend meer kan op het be reiken van succes, dan wanneer ie der op zichzelf werkt. Spr. geeft dit met enige voorbeelden aan. De heer Bax kan zich heel goed met het voorstel van B. en W. ver enigen, hij is overtuigd, dat de Stich ting zijn nut afwerpt voor destrje^ek en dit zeer zeker in de toekomst zal doen. De heer Koekkoek zegt, dat voor twee jaar de Stichting wegens on- kendbeid weinig belangstelling ge noot, nu zijn er nog meerdere raads lieden die niet met haar werkzaam heid op de hoogte zijn. Als men ech ter in het Land van Heusden en Al tena in diverse intstantie's zit, dan merkt men wel dat de Stichting voor de gehele streek van groot be lang kan worden, ook voor het ter rein van de Biesbosch. De gehele streek is nog zeer geiso- leerd, de Stichting werkt er met kracht aan ze uit haar isolement ver lost te krijgen. Ze streeft er naar, de brugverbinding bij Gorinchem, zo spoedig mogelijk tot stand te krijgen. Spr. wijst op de arbeid die ze verricht op het terrein van de T.B.C.-bestrijding en op de totstand koming van het natuurbad Bijtels- kil te Sleeuwijlc. Ze is nu opgezet zoals het behoort en hij is dan ook overtuigd dat men in de naaste toe komst wel meer van haar werk zaamheden zal horen. De Voorzitter dankt de heren Bax en Koekkoek voor hun woorden. Met algemene stemmen wordt hier op besloten, de voorgestelde subsidie te verlenen. De verdere verzoeken om subsidie die zijn ingekomen, doch het dienst jaar 1951 betreffen, zou het college willen aanhouden tot de behandeling der begroting voor 1951. De raad gaat hiermede accoord. A. Oldenburg te Hank verzoekt om toekenning van een hypothecair bouwvoorschot tot 85 pCt. der bouw kosten van een door hem te bouwen woning met gebruikmaking van de Financieringsregeling Woningbouw 1948. B. en W. stellen op grond van de door de raad op 6 Sept. 1949 vast gestelde hypotheekregeling woning bouw voor, dit verzoek in te willi gen. De heer Bax is niet tegen dit voorstel als verdere aanvragen in de toekomst ook maar op dezelfde wij ze zullen worden afgehandeld. De Voorz. deelt mede, dat toen de beslissing van de Minister binnen kwam er ook juist een tweede aan vrage werd ontvangen, n.l. van de heer Blommers. Als de raad het goed vindt, zouden Ben W. deze aan vraag nu tegelijk willen afhandelen, anders zou daarvoor als de goedkeu ring van de Minister is ontvangen, expres een raadsvergadering belegd moeten worden. Aanvragen zullen steeds op dezelfde wijze worden behandeld als deze. Met 1 Sept. is een nieuwe beschikking in het le ven geroepen, die evenwel nog niet bekend is, zodra dit het geval is, zal ze de raad worden voorgelegd. De aanvragen van de heer Oldenburg en Blommers worden hierop met algemene stemmen ingewilligd. In de vergadering van 16 Dec. '47 werd door de raad een nieuwe ge meenschappelijke regeling Centrale Technische 'Dienst in het Land van Heusden en Altena vastgesteld, waar tegen Ged. St. enkele bezwaren heb ben aangevoerd. De bestaande rege ling vertoonde geen grote verschil len met de nieuwe, waardoor wijzi ging van de vastgestelde regeling op grond van de bezwaren van Ged. Staten tot heden achterwege bleef. De huidige regeling stamt evenwel uit de bezettingstijd en komt daar door per 1 Dec. te vervallen. Op verzoek van het dagelijks bestuur van de C.T.D. stellen B. en W. voor thans een nieuwe regeling vast te stellen, waarin de bezwaren van Ged. St. zijn verwerkt en die is aangepast aan de bepalingen van de inmiddels van kracht geworden wet op de ge meens c h ap pel ij k e rege 1 i n ge n De heer Koekkoek staat op het standpunt, dat in de gemeente on dergeschikte zaken beter door de gemeente zelf kunnen worden opge lost, inplaats dat daarbij de C.T.D. zijn hulp verleent. Wat blijft er bij deze nieuwe regeling tot de taak van B. en W. en wat tot de raad beho ren? De Voorzitter antwoordt dat de financiële consequentie's altijd tot de competentie van de raad blijven be horen. Deze bevoegdheid kan dus als de veiligheidsklep worden be schouwd. De heer "Koekkoek vraagt of de uitvoering -van verschillende werk zaamheden aan de raad blijven. De "Voorzitter .antwoord "bevesti gend, dit blijft zoals 'het is geweest. De regeling wordt hierop vastge steld. Reclames gemeentebelastingen Omtrent de binnengekomen recla me's die ter inzage hebben gelegen, met een advies van B. en W1. wordt voorgesteld te besluiten overeenkom stig dit advies, waarmede de raad accoord gaat. In de bezettingstijd zijn door or ganen, die volgens de Nederlandse wetgeving daartoe niet bevoegd wa ren, verschillende besluiten genomen waaronder ook vallen de besluiten, Ij» f illllill llliS m •3 vastgesteld door de burgemeester, die toen de taak van de gemeenteraad waarnam. B. en W. stellen voor deze beslui ten, voorzover zij thans nog van belang zijn opnieuw vast te stellen. Aldus wordt besloten. Vaststelling reglement van orde voor de vergaderingen van de ge meenteraad. In de laatste raadsvergaderingen is de wens van de raad naar voren gekomen om de rondvraag, zoals die tot heden werd genomen, af te schaffen en daarvoor de mogelijk heid te verlenen, om vragen die die raadsleden mochten hebben te vo ren schriftelijk aan B. en W. in te dienen, waardoor dan o.m. bereikt wordt dat de betreffende aangele genheden beter voorbereid ter tafel komen. Hiervoor is echter nodig wijziging van het reglement van orde op de raadsvergaderingen, dat nog dateert van 1 Febr. 1915. Ook op andere punten was modernisering en aan passing aan gewijzigde wetsbepalin gen nodig. B. en W. hebben daarom een geheel nieuw reglement ontwor pen dat ter inzage heeft gelegen en waarvan vaststelling door het college wórdt voorgesteld. De heer Bax vraagt óf het de be doeling is dat vragen in de toekomst terzijde gelegd kunnen worden. De Voorzitter antwoordt dat de bevoegdheid in dit opzicht bij de raad blijft. De heer Bax vraagt of het nieuwe reglement vanavond reeds van. kracht is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit eerst het geval is, als het door Ged. St. is goedgekeurd. De heer Koekkoek meent dat het merendeel der raadsleden niet pp die hoogte is met het oude reglement van orde. Is het daarom niet moge lijk dat de Voorzitter ,in het kort de wijzigingen en de richting van het systeem in. de toekomst, even opgeeft. De Voorzitter geeft hieraan gevolg. Men moet de normale punten op de agenda onderscheiden van eventuele vragen die kunnen worden gesteld, betreffende de orde van die dag. De raad heeft te allen tijde de bevoegdheid voorstellen te doen, deze dienen in de toekomst minstens 24 uur voor de vergadering bij B, en Wte worden ingediend. Een dergelij k voorstel komt niet in behandeling, als het niet door 3 raadsleden wordt ingediend, of op de vergadering door 2 leden wordt ondersteund. De raad kan ook besluiten, dat een voorstel ter vergadering gedaan, dient te wor den behandeld. Vragen, die vreemd" zijn pan de orde van de dag, kunnen alleen wor den gesteld, als de raad daartoe be voegdheid geeft. Wordt deze ver leend dan wordt beantwoording aan gehouden tot de eerstvolgende verga dering, behalve als de Voorzitter de vraag direct """Wil beantwoorden. Ieder lid kan zonder vergadering vragen aan B. en W. stellen, die schriftelijk bij de Voorzitter moeten worden ingediend. B. en W. zijn ver plicht hierop binnen 3 weken ant woord te geven. De vragen worden met het antwoord van B. en W. bij de stukken voor de raadsvergadering ter inzage gelegd. Met algemene stemmen wordt het nieuwe reglement hierop vastgesteld. Oprichting Vuilnisophaaldienst. In de raadsvergadering vim 5 April werd in principe besloten tot op richting van een vuilnisophaaldienst. In dit verband stellen B. en W. thans voor de Algemene politieverordening in dier voege te wijzigen, dat het ver boden is binnen de door B. en W. te bepalen gedeelte der gemeente zich van huisvuil enz., met uitzondering van meststoffen, te ontdoen, anders dan door middel van het daartoe van gemeentewege aangestelde per soneel of door middel van door iB. en W. aangewezen reinigingsdiensten. Daarnaast wordt aan B. en W. de bevoegdheid gegeven van deze ver bodsbepaling ontheffing te verlenen. Voor de verleende diensten wordt een reinigingsrecht geheven ten be drage van 10 ct. per week voor het ophalen van bedoeld huisvuil voor lopig éénmaal per 14 dagen. B. en W. stellen voor om tot vast stelling van een en ander over te gaan. De heer Bax juicht het voorstel van B. en W. toe, doch als het nodig blijkt dat het vuilnis iedere week moet worden opgehaald, blijft dan hetzelfde bedrag gelden. De Voorzitter zegt dat dit alleen de bedoeling is als blijkt, dat het met dizelfde "bedrag kan gebeuren. De heer v. d. Zouwen vraagt of het bedrag per gezin zal gelden. De Voorzitter zegt dat de gebrui ker van de ophaaldienst, de belas tingplichtige is. De heer »v. Biezen vreest dat de bevoegdheid van B. en W. pm ont heffing te verlenen, moeilijkheden zal opleveren. Behalve boerenhofste den kunnen zich nog andere gevallen voordoen, waar men zijn "huisvuil zelf wil gebruiken, b.v. voor opho ging van terrein, dichting van een greppel of sloot. Als deze personen hun huisvuil moeten afstaan t en daarvoor nog moeten betalen, zou spr. dit als een onbillijkheid zien. De Voorzitter zegt dat B. en W. geval voor geval zullen bezien en als werkelijk blijkt, dat personen hun huisvuil zelf kunnen gebruiken, dan zal deze ook ontheffing worden ver leend. Men kan daarmede echter,niet te royaal zijn en er dient in de ont heffingen systeem te zitten, hofste den zijn echter slechts als voorbeeld genoemd. De heer v. Biezen acht de ver plichtstelling een bezwaar. De heer v. Velthoven merkt op, dat men wel de verplichting lean stellen, doch als men zijn huisvuil niet wil leveren, wat dan? De Voorzitter gelooft dat er in het begin best moeilijkheden zullen zijn, doch in verschillende gemeen ten bestaat reeds zo'n dienst endaar schijnt hij goed te werken. Spr. ge looft dat dit hier ook wel het geval zal zijn. De beer Koekkoek gelooft dat pr vuil genoeg zal komen, maar wat verstaat men onder meststoffen. De Voorzitter noemt de dierlijke meststoffen en faecaliën. De heer v. Biezen gelooft dat men dan ook aan vuilnisemmers zal moe tien. De Voorzitter zegt dat men op de duur daartoe waarschijnlijk wel zal moeten komen. De heer v. Biezen blijft grote moeilijkheden vrezen. Die heer Bax is van de noodzake lijkheid van een vuilnisophaaldienst overtuigd. Hij wijst op de bewoners van de nieuwe woningen, die hun huisvuil inleveren, maar last krijgen van hep, die dit niet doen. De heer v. d. Zou wen meent dat het valt toe te juichen dat de dienst tot stand komt, maar boe zit het met bedrijfsvuil, wordt ook dat opge haald De Voorzitter zegt dat zulks wel de bedoeling 'is en wel tot P/2 hl. Vallen de kasten mee, dan zou men kunnen overwegen, de dienst een- maal pier week te stellen en zou de gemeente zo nodig een klein gedeelte der kosten voor hare rekening kun nen nemen. De dienst zal: zich aam de practijk moeten aanpassen. Besloten wordt tot invoering van vuilophaaldienst over te gaan. Aanleg Zuideveldlaan. Het is de bedoeling van B. en W. over te gaan tot aanleg van de Zui develdlaan, die verbinding gééft tus sen het reeds aangelegde wederop- bouwgebied te Dussen en de Hoek. Langs deze straat zijn reeds een aan tal woningen gebouwd, terwijl na het in de vorige vergadering geno men besluit nog meerdere woningen van gemeentewege zullen worden ge sticht. De kosten van aanleg van de ze weg kunnen gedeeltelijk ten laste van het wederopbouwplan worden gebracht. Het overige gedeelte komt ten laste van de gemeente, welk ge deelte wordt gedekt door de op brengst van de te verwerven bouw terreinen. B. en W. stellen voor tot de aan leg te besluiten en de gemeentebe groting dienovereenkomstig te wij zigen. Die heer Bax vraagt of het de be doeling is dat deze laan nog dit jaar wordt aangelegd. De Voorzitter hoopt dat dit wel het geval zal zijn. Met algemene stemmen wordt ook tot dit voorstel van B. en W. beslo ten. De Voorzitter zegt dat door de raad besloten is de Buitendijk niet te beklinkeren, in verband met de hoge kosten, hoewel de raadsleden, daaraan de voorkeur gaven. De si tuatie is door de Teehn. Ambt. van de Prov. Waterst. onderzocht en deze zou G. S. adviseren, het le gedeel te met klinkers te doen bestralenen het overige gedeelte met een plavei sel. B. en W. vragen nu machtiging om, indien de kosten de f 7000 niet zullen overschrijden, de uitvoering dan in dien zin te doen geschieden. De heer v. d. Zouwen maakt be zwaar dat juist het gedeelte waar geen huizen staan, klinkers zal krij gen. De Voorzitter meent dat men moet nertien wat men kan krijgen. De heer Koekkoek hoopt dat deze- kwestie spoedig zijn beslag zal krij gen. In dit verband wil spr. B. en W. ook wijzen op het onkruid dat op het terrein staat, waar de nieuwe weg zal worden aangelegd, het lijkt daar veel op een prairie. Indien het mogelijk is, zag spr. dit gaarne y er wijdend. De Voorzitter zal dit dóór de weg werker doen bezien. De raad 'machtigt hierop B. en W. te handelen als voorgesteld, waar op de Voorzitter de vergadering sluit. ANDEL Geboren: Antonie H., z. van Hen- drikus v. Rijswijk en C. Straver; Neeltje P., d. van J. P. Honcoop en N. P. v. Meijeren; Heiltje E., W., d. van J. v. Rijswijk en H. Kant; IJttje B. H., d. van H. K. Poelman en IJ. Tilma; Leentje W. G., d. van K. Ooms en J. Fr. v. Unnik. Getrouwd: H. de Lorm 33 j. en Aaltje Bokking 34 j.; Cornelis H. Verweert 22 j. en M. L. Vos 18 j.. SPRANG-CAPELLE Geboren: Cornelis J., z. van G. A. de Jong en J. E. Oerlemans; Har- riëtte A. D., d. van A. de Jong |ein D. Smits; Hendrik, z. van C. Haver - hals en A. W. M andemak er sHeiltje- d. van C. Vos en M. J. v. Campen; Cornelis A., z. van A. D. v. Loon en A. J. v. d. Schans; Maria E., d. van H. Maijers en A. Z. v. d. Hoeven; Jacobus G., z. van J. Ophorst en G. Waltz; Janneke A., d. van A. Spierings en J. v. Dongen. GetrouwdA. J. v. Nieuwenhuizen,, 26 j. en J. A. v. Peer, 30 j.; J. iWit- tebol, 26 j. en A. J. v. Peer, 21 j-i; J. Jansen Steenberg, 34 j. ien J. M. Rekkers, 26 j.; P. v. d. Pol, 32 j. en H. J. A. v. Dongen,, 30 j.; A. J. Wagevoort 26 j. en W. J. v. Over steeg 29 j.; C. J. v. Oosterhout,, 28 j. en P. v. d. Kolk, 2)5 j-; P- J- de Brouwer, 33 j. en Wi. v. d. Kolk 2!8 j.; A. P. Snijders, 27 j. en C. Ro- senbrand, 27 j. Overleden: J. A. Timmermans, 9 j., z. van C. Timmermans en J. v, Campen; J. C. Timmermans, 7 j., z. van P. Timmermans en J. H. Ver- heijke; E. J. Konings, 71 j. wed. van M. G. Rosenbrand; A. J. Vos, 77 wed. van P. Heurter; A. J. Spr angers 33 j., echtgen. van H. Brok. I A s 1 ENGELAND TOONT HAAR LUCHTMACHT AAN DE WERELD. Bezoekers uit vele delen van de wereld hebben de grote vliegdemonstratie en vliegtuigententoonstelling, georganiseerd door de Vereniging van Britse Lucht vaart deskundigen, bijgewoond, welke werd gehouden te Farnborough, Hampshire. Een demonstratie toont, hoe een „Meteor"straaljager midden in de lucht door een „Lincoln" bommenwerper van brandstof wordt voorzien. 'De Voorzitter is van oordeel dat dit niet anders kan, want zij voor wie de ophaaldienst het eerst in het le- Véh Wordt geroepen, geven allen pp dat zij hem niet nodig hebben en dan kan er van de ophaaldienst niets komen,. In een vorige vergadering was de raad eenparig van oordeel dat deze er moest komen en dat er be hoefte aan bestaat. RUIME SORTERING Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4