voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard UND van alteha DE OORLOG IN KOREA Dinsdag 19 September 1950 Firma L. J. Veerman, Heusden leeftijd te Den Helder overleden. In 1922 stak hij voor het eerst als red der in zee, ,§indsdien deed hij het nog 41 maal en in totaal redde hij 89 schipbreukelingen. Hij kreeg meerdere onderscheidingen w.o. die zilveren medaille van de NZHRM. De troepen idler Verenigde .Naties hebben stoutmoedige pogingen on dernomen, om eten vlug einde aan de Koreaanse oorlog te maken. Vrijdag morgen zijin Amerikaanse troepen ge land' op het eiland Wolmi nabij Ints jon, terwijl pp 'hetzelfde ogenblik Zuid-Koreaanse troepen te Intsjon, bijlna dertig km van Seoel, de v.m. Zuid-Koreaanse hoofdstad een aiji- phibielanding uitvoerden, Zaterdagmorgen zijn onder per soonlijke leiding van generaal Mac Arthur op de westkust van Korea bij Intsjon nieuwe troepen .aanland gébracht, Reeds Vrijdag; bezetten land strijdkrachten van de VtN. Kimpo en het vliegveld van deze stad, die 16 km van Seoel is gelegen. Ameri kaanse mariniers hebben Intsjon be stormd en zijn na jde plaats te heb ben veroverd verder opgerukt. Generaal Mac Arthur bevond zich aan boord van een der 260 schepen, die aan de landing deelnamen. Ver scheidene dagen tevoren haddién bom menwerpers dé operaties voorbereid en Woensdag hadden Amerikaanse en Britse oorlogsschepen 'de havenin stallaties van Intsjon onder vuur ge nomen. In drie andere landingen verover den de Zuid-K oreanen Jonigdlönk 40 km ten Noorden van '"Pahang, Koesan in het Westen, 160 km ten Zuiden van Seoel en vormden gen brugge- hoofd achter de Noordelijke linies ten noorden van Pohang. In een door Mac Arthur uitgegeven communique wordt meegedeeld, diat de Noord-Koreanen zich bij Seoel, door de verrassende aanvallen niet hebben kunnen reorganiseren én slechts sporadisch tegenstand wordt ondervonden. In Seoel vinden straat gevechten plaats. Sedert de landing zijn ongeveer 1000 Noord-Koreanen gevangen genomen en zijin talrijke groepen vernietigd'. Zondag staakte radio Seoel' haar uitzendingen en tot heden Maandagmididlag zijn deze nog niet hervat. Uit Tokio wordt aan de „Sydney Sunday Sum" bericht, als zouden er diplomatieke stappen worden gedaan om een einde te maken pan de Ko reaanse oorlog» De Zuid-Koreaanse minister van oorlog Sjiri Sioeng Mo heeft tégen over zijin officieren verklaard, dat zij gereed moeten zijin om de 38ste breedtegraad, de grens tussen ZüidL en Noord-Korea te overschrijden. Aan Zuid-Koreaanse functionarissen zou echter fijin gezegd, dat de stri|dkradhi- ten van dé V»N'. de 38ste breedtej- graad niet zouden overschrijden Vol gens dezelfde correspondent wordt aangenomen, dat de Sovjet-Unie en communistisch Ghina besloten heb ben niet ten Zuiden van de 381ste breedtegraad tussenbeide te komen. Tengevolge van de verovering van Seoel worden de verbindingswegen, waarlangs de Noord-Koreaanse troe pen aan de Naktong worden bevoor raad, afgesneden en komen deze dus iii een moeilijke positie ,£e verkeren. Vrijdagavond verklaarde Mac Ar thur: „Er zijn weinig paralellen in de geschiedenis, waarin de tegenstan der zijn arm zo ver heeft uitgestoken. Wij! zullen die arm afzagen". HEUSDEN Vrijdagiavoinü brachten de mu zikanten van de „Kleine Karet" uit Zaltbomlheï een bezoek aan onze ge meente. Mét enkele opgewekte mar sen, trok meh döor de straten, terwijl een aantal andere personen biljetjes rondstrooiden, betrekking hebbende op de grote feestelijkheden, die van 23 September30 September, ter herdenking van hiet 11 oo-jarig bestaan aldaar worden gehouden. Het onverwachte bezoek bracht heel wat publiek op. de bèen. AALBURG Door de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier, is tot predikant beroepen candid aat Westland uit Huizen. Donderdag j.l. had alhier de aanbesteding plaats van de restaura tie van de toren der Ned. Herv. Kerk. De inschrijving was als volgt: Gebr. Naglé, Geertruideiiberg 24.330 Huisman, Delft 25.682 Versluis 'en v. Dijk Giessen- Oudekerk 28.618 Tromp, Castricum 29.900 -* Bij de Vrijdagavond gehou -1 den stemming ter verkiezing vaneen Notabel der Ned. Herv. Kerk alhier, is gekozen de heer W. Bonman. Er waren 13 stemmen uitgebracht. ANDEL P. Crielaand en echtgenote herdachten onder veel belangstelling hun 40-jarige echtvereniging. De gemeente is voornemens aan de nieuw geprojecteerde straat in het uitbreidingsplan nog een dub bele woning te bouwen. In totaal zullen er dus weer 3 dubbele woon huizen verrijzen aldaar. De Gem. Zangver. „Onder ling Genoegen" alhier, zal ten bate van de kas een „öliebollendag" orga niseren in de week van 1823 Sep tember a.s. DUSSEN Met ingang van 1 Oct. a.s. is benoemd tot commies ter gem.- secretarie alhier, de heer J. J. Schij ven, thans le ambtenaar ter secreta rie ien gem.-ontvanger van Schier monnikoog. Tot tijdelijk onderwijzer van bijstand aan de openbare lagere school te Hank is benoemd de heer J. v. d. Pijl te Nieuwend ijk. EETHEN Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J, M. D'. van den Berg, tbeol. cand. te Utrecht, thans Herv. pastorie Voorstraat 49 Je Katwijk aan Zee, slaagde voor het proponentsexamen' in de Ned. Herv. (kerk, bijl het Prov. Kerkbestuur van Noordbrabant en Limburg. Op het gehouden consultatie bureau waren 14 zuigelingen aanwe zig, waarvan 6 uit Genderen, 4 uit Eethen, 1 uit Drongelen en 3 uit Ba- byloniënbroek. De volgende zitting zal gehouden worden op 26 Sept. 1950. GENDEREN Begunstigd door prachtig zo merweer 'maakte Woensdag j.l. het personeel van die Coop. Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen" een uitstapje naar Zuid-Limburg. Te ongeveer 6 uur des /morgens ging het via Roer mond naar Valkenburg. Allereerst werd de gemeentegrot bezichtigd. Daarna ging het naar het natuurbad, waar verschillende oude veteranen zich vermaakten met waterfietsen en andere spelen. Na het middagmaal genoten te hebben, ging bet naar de Wilhelminatoren. Een prachtig pano rama. Na de Wilhelminatoren stond de vissenkwekerij op het program, om vervolgens de tocht voort te zet ten door het heuvelachtige Zuid-Lim burgse landschap naar het Drielan denpunt Vaals. Hierna ging het naar Margraten, waar 25000 witte kruizen in strakke rijen doet herinneren aan de strijd, die door de geallieerden gestreden is voor onze vrijheid. Na Margraten bracht men een bezoek aan Maastricht. Om 8 uur vertrok men. uit Maastricht in de beste stem ming, hoogst voldaan, huiswaarts. 's-GRAVENMOEU De collecte voor het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten", bracht alhier f50,50 op. Dinsdag 12 Sept. werd inde Chr. School alhier, een vergadering gehouden, uitgaande van het be stuur der Chr- Kleuterschool, om te komen tot benoeming van een comité voor de bazar voor de Kleu terschool, welke deze winter zal wor den gehouden. Naar wij vernemen zullen 4 heren en 11 dames in dit comité zitting nemen. WIJK EN AALBURG In d e laatstgehouden vergade ring van thaet Bestuiuir der ré is vereni ging alhier bleek' het, dat er zeer I veel aanmeldingen waren ingekomen om deel te nemen aan de reis naar Zwitserland^, te organiseren voor 1951. Tot zelfs mt ^Rotterdam ,en 's Gravenhage waren opgaven inge zonden. Zo talrijk was bet aantal der eventuele deélinfemers, dat het Bestuur niet aan alle aanvragen zal kunnen voldoen. Uit de aard idler zaak zul len de inwoners van .Wijk en Aal burg en de inwoners van. Heusden en Veen, die zich (ook zo dapper geweerd hebben bij de organisatie van het concours, voorrang hebben. Echter meent het Bestuur, dat er nog meerdere inwoners van Wijk en Aalburg zijn, die wel willen deelne men aan genoemde reis ,doch eerst nog eens „de kat ,uit de boom wil len kijken", In verband met de tal rijke aanmeldingep van buiten de ge meente is dit echter niet langer mo gelijk dan tot 1 "October a.s. Tot 1 October kunnen alsnog inwo ners van Wijk en Aalburg zich aan melden voor de réis maar Zwitser land. Na die datum moét het be stuur echter onverwijld een beslis sing nemen ovet de aanmeldingen van buiten. Wanneer u düs plan nen hebt om mede ,té gaan, meldt u dan bij de secretaris, dhr. J. v. Loon, die desgewenst ook gaarne bereid is, u in te lichten. Onthoudt u goed de datum: voor 1 ,October. Na die datum zullen de nog beschikbare plaatsen moeten worden gëgund aan niet-inw oners van Wijk en Aalburg. WOUDRICHEM De collecte ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Las ten", heeft alhier de som van f75,55 opgebracht. Gemeente-ambtenaar in arrest. De gem.-ambtenaar A. A. te Gie ten, werkzaam ter secretarie te Bol de is door de Rijksrecherche in hech tenis genomen en in het huis van bewaring te Assen ingesloten. Hem was de administratie toever trouwd van de kostwinnersvergoe dingen voor militairen, de z.g. evacu atie-uitkeringen en de overhruggings- gelden. Door tal van manipulaties met hetalingsmandaten e.d. is het hem gelukt de gemeente voor een bedrag dat in de duizenden zou be lopen, te benadelen. Waarneming vogeltrek. Op 14 en 15 October a.s. worden in geheel Nederland waarnemingen verricht van de najaarstrek van vin ken en spreeuwen. De organisatie berust bij de Nederlandse natuur historische vereniging en de Neder landse jeugdbond voor natuurstudie. Vogelkenners die hieraan willen me dewerken kunnen nadere schriftelij ke inlichtingen verkrijgen bij P. B. Jansen, Meerten Verhoffstraat 9 te Brieda. der half millioen gulden moet betalen belangrijk belemmerd worden in het ontplooien van zijn taak. Het is niet bevreemdend, dat de NCRV niet onder deze navorderings- besl uiten valt, daar de exploitatie van het orgaan dezer omroepvereni ging in Wageningen geschiedt en dus onder een andere belastinginspectie ressorteert. Tienduizendste sclhip in de Nieuwe Waterweg. Ruim drie weken eerder dan ver leden jaar arriveerde Donderdagmor gen om 10.15 uur het 10.000ste schip van dit jaar in de Nieuwe Waterweg. Verleden jaar arriveerde het tien duizendste schip eerst op 9 Octo ber in de Nieuwe Waterweg. Prijsstop margarine afgekondigd. De door de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal aangekondigde beschikking tot een prijsstop voor margarine werd afgekondigd in ide Ned. Staatscourant van Donderdag. De prijsstop houdt in, dat margarine ten hoogste mag worden te koop aangeboden of ver kocht tegen de prijzen welke op 8 September 1950 als algemeen ge bruikelijk waren. Voor opgeroepenen 2je lichting 1949. Zoals bekend, wordt de tweede groep dienstplichtigen van de lich ting 1949, die miet groot verlof is, weer opgeroepen voor een nader te bepalen diensttijd. Betrokkenen kunnen er nu reeds rekening miee houden, dat ditmaal practisch geen vrijstelling of uitstel zal worden verleend. Het staat vast, zo schrijft de Mi nister van Defensie aan de Gemeen tebesturen, dat ook in de volgende gevallen niet tegemoetgekomen zal worden „Indien de afwezigheid van de op- geroepene bij hem thuis financiële, economische of huishoudelijke moei lijkheden tengevolge heeft; een in uitzicht gestelde betrekking verloren dreigt te gaan; de studie voor een jaar moet onderbroken worden of uitgesteld." Ook in andere soortgelijke geval len zal men niet op een tegemoet koming kunnen rekenen. Wat voor een reis naar Indonesië alzo nodig is. De „Willem Ruys" is voor de 17e maal naar de Oost vertrokken. Wat voor de proviandering gedurende 2 maanden van 1000 passagiers en ,500 man personeel nodig is moge blij ken uit enkele, van de zeer vele cij fers U it g ave i Telefoon 19 dag en nacht - Postrek, 61525 Algemeen Redacteur i H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Dinsdagnummer tot Maandagmiddag uiterlijk twee uurvoor het Vrijdagnummer tot Donderdagmiddag uiterlijk twee uur Dit blad verschijnt Dinsdag en Vrijdag NIEUWE ADELJBpiRSTEN. waarbij een aantal Indonesiërs voor het Koninklijk Instituut", te Den Helder, De installatie van de adelborsten door de Commandant van het Kon. Instituut, Kapt. ter zee F. H. M. van Straelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1