NIEUWSBLAD TROONREDE Kom dan in de Muidertoren Wachters TW EEDE B L A D VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 BI] DE BALANS Pijn ?'n^MijnhqrdtjevQ Behoort U ook tot de Uitverkorenen, voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Bji de opening van de Staten-Ge- neraal op Dinsdag j«E sprak H.MS. de Koningin als volgt Bij het eerste, lustrum na dé be vrijding gaf het economisch, maat schappelijk en geestelijk feveh van Nederi&pd een bééld te zien, dat ge tuigde van de veerkracht, waarmede ons volk door alle teleurstellingen en tegenslagen heen vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te komen. Gedurende een groot deel van het achter ons liggende jaar vond het herstel op verheugende wijze voortgang. De gezondheidstoestand van ons volk kan in het algemeen gunstig worden genoemd. De wo ningbouw vorderde. De industriële en agrarische productie ontwikkelden zich bevredigend, ook handel eri ver keer namen toe. Op sociaal gebied bleef een goede samenwerking oe- staan. Wel deed zich na de devaluatie een prijsstijging gevoelen, maar aan genomen mocht wiorden, dat deze binnen zëkefe grenzen kon worden gehouden en onder de invloed van, de ruimere productie na énige tijd voor een daling zou plaats makqn. Ook in de financiële toestand tekende ach een verdere verbetering af, al werd die o.a. door de" devaluatie on gunstig be invloed. (Thans doen zich echter ook in ons land de gevolgen gevoelen van de toeneming der inter nationale spanningen, in het bijzonder na d? annval op' Zuid-Korea, een" oor logsdaad, die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel' militair in grijpen van de zijde der Verenigde 'Naties,. ,De taak dejr vrijle volken Op de vrije volkeren rust de taak om in zo nauw mogelijke aaneen sluiting de collectieve veiligheid te verzekeren 'en het kostbare lerfdeef der vrijheid te beschermen tegen mor gelijke aanranding van buiten en on dermijnende actie van binnenuit. Voor Nederland, dat sinds de be vrijding doelbewust tot internationaal samengaan met gelijkgezinde mor gendheden heeft besloten, betekent deze ontwikkeling geèn principiële wijziging in het beleid. Wel is het duidelijk geworden, dat de volkeren van West-Europa en van de Atlan tische gemieensdbap h|uin politieke, eco nomische, financiële, sociale en mili taire samenwerking in sneller tem po dienen te verwezenlijken. Op de weg naar de Economische Unie tussen Nederland, België en Luxemburg is dit jaar weder belang rijke voortgajig gemaakt. De organi satie op grond' van het Brusselse Pact, waarin de Benelux metGroot- Brittannië en Frankrijk is verenigd, is een waardevolle norm van coöpe ratie gebleven, al is een gedeelte vjan haar arbeid overgenomen door de grotere gemeenschap der Noord-At lantische volkeren, waarin de inter nationale ontwikkeling' de stoot heeft gegeven tot een versterking iejn ver snelling van de gezamenlijke defen sie-maatregelen. In West-Europa wint het begrip voor de noodzakelijkheid van prac tische samenwerking veld. Eèn sterke wil daartoe is onder meer tot uiting gekomen in de Raad van Europa. Op het gebied van de economische integratie van Europa zijin belang rijke vorderingen gemaakt, in het bijzonder door het besluit tot vor ming van een Europese Betalingsunie, die het economisch verkeer tussen de Europese landen in velerlei op zicht vergemakkelijkt, al blijft de ta riefpolitiek van verschillende landen nog een belemmering. Ook het plan voor de integratie van de productie van de twee belangrijkste industriële grondstoffen, staal en kolen, kan van grote waarde blijken. Nederland heeft aan de uitwerking dezer plannen 'n actief aandeel genomen en tevens een eigen initiatief ontwikkeld door in diening van het plan van actie voor Europese economische integratie. De regering acht het van groot be lang, dat zo spoedig mogelijk ook Duitsland ten volle wordt betrokken bij -de nauwere aaneensluiting van Europa. Het economisch verkeer tussen Ne derland en Duitsland is reeds in sterke mate verruimd. Indonesië. In de eeuwenoude verhouding tus sen Nederland en Indonesië heeft zich door de souvereiniteitsoverclradht een definitieve verandering voltrok ken. Deze ommekeer heeft het on vermijdelijk gemaakt, dat tal van fei telijke en persoonlijke verhoudingen werden beëindigd of aan de veran derde toestanden aangepast. In veler levensomstandigheden beeft dit diep en pijnlijk ingegrepen. De regiering tracht de gevolgen daarvan zoveel' in haar vermogen 'ligt te verzachten. Problemen van de overgangstijd hebben tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Voorts houdt het vraagstuk Nieuw-Guinea de beide landen ver deeld. Niettemin mag de hoop wor den gekoesterd, dat het belang, dat voor beide staten in een goede sa menwerking gelegen is, op de duur over de moeilijkheden zal' doen zege vieren. De eerste Unieconferentie, die d'it jaar in Djakarta gehouden is, heeft de. practische betekenis van de bij zondere relatie, die tussen beide lan den bestaat, in het licht gesteld. De regiering hoopt, dat volgende Unie- confere'nties zich zullen kenmerkten door eenzelfde goede sfeer ein even belangrijke practische resultaten als de eerste. De handelsbetrekkingen tussen blei- de landen ontwikkelen zich bevre digend. De regering vertrouwt, dat zij zich in de toekomst in toenemen de mate zullen kunnen ontplooien, waarbij de mogelijkheden, die Neder land als Benelux-partner heeft, van invloed kunnen zijn. West-Ihjdië. De in Suriname reéds ingevoerde en voor de Nederlandse Antillen spoedig te verwachten interimrege- geling geeft in afwachting van de tot standfcomingvan de nieuwe rechtsorde aan deze gebieden een be langrijke en zelfstandige, positie, wel ke naar de overtuiging der regering banden met Nederland zal versier- die zich weten te verheffen boven de dagelijkse sleur, door middel van het goedeboek? In deze boekenserie verschijnen uitsluitend werken van bekende schrijvers, zoalsJohan Fabricius, Felix Timmermans, Jo Boer, Albert Helman, Graham Greene, Ina Boudier Bakker. Ook voor dit jaar is weer een uitstekend programma samengesteld, n.l. 1. MACHTELD TER CRONE, van Marie Christe van Zeggelen, 2. EEN PAAR BENEN, van Monica Dickens. 3. VERDI, van Franz Werfel. 4. EEN KONING LEAR VAN DE STEPPE, van Iwan Toergenjew. 5. THEATER, van W. Somerset Maugham. Boekhandel Firma L. VEERMAN, Tel. 19 Heusden. Ons Feuilleton door W. Kerremans 80. Het was een uitvoerige opdracht en Roelants werkte er een volle week aan, waarbij hij telkens de ka pitein of een der luitenants moest gaan raadplegen om overleg te ple gen. Toen het werk gereed was vroeg hij een vrije middag om zijn finan ciën te regelen. Hij besprak die si tuatie met Sytsma, die hem sterk ontraadde nu te vérkopen. „Volgens de bekwaamste strategen en economen kan de oorlog niet lang duren", zeide hij. „De optimisten re kenen er op, dat die voor Kerstmis geëindigd zal zijn, dé meer zwaar- tillenden zijin er toch wel zeker van, dat hij geen jaar kan duren". „Dan moet je mij rekenen tot de uiterst zwaar tillfenden", voerde Roe lants aan. „Er zijn twee reuzen aan het worstelen, dé geallieerden ten de centralen, aan de ene kant Enige land met al zijn dominions, Frankrijk en Rusland en aan de andere kant Duitsland, Oostenrijk, Turkije en Bul garije. Kan jij' je voorstellen dat'bin nen enkele maanden eien der twee zo uitgeput zal' zijin dat hij „de strijd moet opgeven? Want voor dit gebeurt wordt de oorlog' niet opgegeven-, pas als een der beide partijen in elkaar zakt en hij de strijd mo'el opgeien zal de oorlog eindigejL. Dat is naar mijn mening niet een 'kwestie van maanden, maar van jaren". Sytsma lachte. „Nu zie i'k' dat je militaire plich ten je geen Lijcl hebben gejaten je op de hoogte te stellen. Wat je daar zegt is eenvoudig niet mogelijk'. E|en moderne omlag kan g|een jaren du ren. Zowel militair als economisch is dat volstrekt uitgesloten. Dpch 'h|oe het ook is, ik raad' je in elk) geval aan niet te verkopen voor .er meer tekening in de verhoudingen komt of beter nog voor de vrede is afgekon digd". Karei besloot voorlopig! nog zio te doen en intussen waakzaam te blij ven. Hij ging vervolgens naar zijn ka mer in Utrecht die hii nog had aan gehouden en zegde dè huur daarvan op. Hij had nogal wat eigen meube len en zou die in een bergplaats laten opslaan. Hij zette zich nog' eens voor zijn. bureau en greep- bet register, waarin zijn, 'bezittingen stonden ge administreerd. Met de ljjst van de laatste beursnotering naast zich, kon hij nu nauwkeurig zijn verlies op dat ogenblik vaststellen. Het was aan zienlijk, maar hij vertrouwde, dat veel er van nog terecht zou ko-miein. Eén post bleef er die hem weer voor het onoplosbare raadsel stelde. Achter het fonds Rubberondeirneminig Krianmajo stond geschreven „ver mist". Dat was; wel zeer wonderlijk. ken. Die samenwerking op econo misch en cultureel' gebied niet Su riname en de Nederlandse Antillen ontwikkelt zich gunstig. De plannen tot verdere ontginning van Surina me'9 hulpbronnen nenjen geleidelijk vaste vorm aan. Enkele projecten zijn reeds in uitvoering. De activiteit, die de landsregering in goede samen werking met het welvaartsfoinds en de stichting voor de machinale land bouw op dit gebied aan de dag legt, heeft de warme belangstelling è;n steun v^n Nederland. Defensie. Het stemt tot diepe bezórgdheid,'dat zo spoedig na de afloop, van de we reldoorlog en zo onmiddellijk vólgen de op de béeirïdiiging van het conflict in Indonesië, opnieuw van "Neder land grote offers voor de defensie moeten wórden gevraagd. Vèrsinielling van de opbouw en versterking in het bijzonder van de strijdkrachten te jand en. in de lucht is ter hand gteino- men. Hetgeen op dit gebied verder zal dienen te worden gedaan, ver krijgt vorm en inhoud door voort durend overleg met de l'andlen, m|et welke Nederland in het Noord'-At- liantisch verdrag is verbonden. Naast de steun, welke andere Tan den ons willen gevén, heeft Neder land eigen prestaties te vergroten'. Zowel bij' de defensie als bij orde handhaving en bij de burgerlijke verdediging zal vrijwillige medewer king van' grote betekenis kunnen zijn. Met dankbaarheid gedenk Ik hoe- velen hun militaire dienst overzee met inzet van hun gehele persoon hebben verricht, en ook thans nog gedurende dé laatste en wellicht zwaarste periode van huin verblijf in Indonesië vervullen. Met eerbied stel I'k vast, hoe velen bereid bleken om als vrijwilligers deel te nemen aan het Nederlandse aandeel' in die strijd macht der Verenigde Naties in Korea. De regiering weet zich door de wils kracht der natie gesterkt in. haar streven om Nederland zijin plaats te doen innemen in de kring der lan den .die zich doelbewust opmaken om de kans op* het behoud van de vrede tie vergroten door de zekerheid te scheppen, dat een aanval gezamen lijk zou worden weerstaan. Financiën. De gang van zaken in de wereld stelt Nederland ook op economisch, sociaal en financieel gebied voor nieuwe vraagstukken. Behalve aan de noodzaak tot opvoering der natio nale weerbaarheid is daarbij vooral te denken aan de sterke stijging der prijzen van vele grondstoffen op de wereldmarkt, een stijging, waartegen Nederland alleen niets vermag, en die voor ons land een bijzonder ongun stige uitwerking heeft, omdat het zelf zo weinig grondstoffen voort brengt. Onder deze omstandigheden eist het te volgen beleid hernieuwde nauwgezette overweging. Een herziening van de rangorde in dringendheid der uitgaven opliet gebied der overheidswerkzaamheid, met inbegrip van die der lagere overheden, zal onvermijdelijk zijn. Een verdere verlaging van de be lastingdruk zal om gelijke oorzaak Op een middag, in die tijdi van toen hij speculeerde, had 'hij enige, effecten meegenomen om die thuis in te schrijven. Ze Aagein alle op zijn bu reau, toen zijn hospita aankondigde, dat er een meneer was ,om heiml te spreken. Roelants had de gielidsW,aar dige papieren gle/iomien en ze in een lade van het bureau geschoven. Hij had zijn kamer 'niet verlaten, de be zoeker was maar kort gebleven, maar- toen die vertrokken was en hij zijn papieren weer te voorschijn haalde waren de 3 aandelen Krianmajo spoorloos verdwenen. Hij had de lade leeggehaald, ook nog in andere latten gezocht hoewel hij wist dat ze daar in iniet kondien zijn, maar ze niet gevonden. Toen overwoog hij of het mogelijk kon zijin, .dat hijl ze op. de bank had gelaten of ze in de safe 'hiad gelegd. Hij was er direct heengegaan, maar ze waren 'daar ook niet te vinden,. Het zoeken had' hlern lang gehin derd, niet omdat de waarde ZO' groot was, maar hij 'kon het niet verdragen dat zulke belangrijke stukken op zo'n geheimzinnige wijze konden verdwij nen en hir bedacht welke gevolgen zoiets voor hem gëhiad ziau hebben, als dat eens geibeurd was. tóen hij nog in betrekking was en de effecten niet hem, maar de bank hadden toe behoord. Een ogenblik dacht hii er over drie nieuwe aandelen te ko pen, maar daartoe kon hij toch niet komen. Krianmajo was een nieuwe, grote rubberon'de'rneming geweest op Su matra te groot. Die ojnderaemiers voorshands niet in vooruitzicht kun nen worden ges leid. De handhaving van het monetair* evenwicht, in de laatste jaren be voriderd door de Marshallhulp, za onder de gewijzigde omstandigheder moeilijker worden. Het is echter 'n gebiedende eis, dat dit evenwicht wordt bewaard, zowel als voorwaar de voor het herstel van het nog steeds ontbrekende evenwicht in de betalingsbalans, als omdat een stij gend prijspeil noodlottige gevolgen medebrengt voor het levensniveau van een groot deel van ons volk. I11 verband daarmede zal ook in de fi nanciële politiek aan sociale ge zichtspunten bijzondere aandacht moeten worden besteed. Economische zaken. Evenzeer is op economisch gebied grote waakzaamheid geboden. Mocht de ontwikkeling dieper jgn meer om vattend overheidsingrijpen wense lijk doen zijn, dan zal de .regering niet aarzelen hiertoe over te gaan. Na urgent gebleken maatregelen op het gebied van de loon- en prijs politiek té hebben genomen, heeft de regering over het verder te de zen aanzien te voeren beleid het ad vies gevraagd van. de in dit jaar tot stand gekomen Sociaal-Economische Raad Ter bereiking van een doeltreffen de maatschappelijke organisatie is het van groot belang, dat lichamen, als bedoeld in de wet op de bedrijfs organisatie, tot stand komen. De regiering zal de bedrijfsorgani satie zoveel mogelijk bevorderen, 'me de door bij nieuwe wettelijke maat regelen, waar mogelijk, bevoegdhe den aan bedrijfslichamen toe te ken nen. De bevordering van de industriali- hadden zich;, .naar Roelants geloofde, verrekend, huin ogen waren glrptler ge weest djati hun maag en dat wreek te zich. Mjaar K|a,rel's uitvoerige in lichtingen en zijin uitgebreide 'klennis van deze materie deden hem vejr trou wen dat die ongunstige posi tie van de onderneming': zich geleidelijk zou herstellen en da,t die 'dan van goed tot beter zou kómen. Hij had de aandelen gekocht toen zij' genoteerd stonden op 42. Ze wa ren nog gedaald tot 38 en toen Mijl- ven staan Een enkele maal' was er wat schommeling in, maar de onder neming haft blijkbaar nog niet de kracht kunnen vinden zich op. te wer ken. Hij' had geen lust nog eens. weer te gaan zoeken en sloot zijn bureau af, bleef er bij; tot zijn" meubelen waren weggehaald en keerde1 daarop terug naar Amsterdam. Verlof kon hij niet krijgen en hij zocht troost iii lange brieven aan Yonca en in het lezen en herlezen van de hare. Dan kwam weer het week'-einde, dat hij haar Apeldoorn kon gaan en aan Yonca's herstel bijdragen. Het jaar 1914 eindigde -en de optimisten over de duur van de oorlog, onder vonden meer en meer tegenstand te gen hun verwachtingen. Italië trad toe tot de geallieerden en het wérd Karei moeilijker om tegenover Yonca een blijde toon te blijven aanslaan als zij sprak' over het einde van de wereldramp. Hij liep zich te verbijten als hij in Amsterdam w;as over 'het mechanische werk dat hlem was. op gedragen en dat de eerste' die 'beste satie, die tot nog toe niet .onbevre digend verloopt, blijft 'n kernpunt van de economische politiek. Ook op verdere verhoging van de pro ductiviteit van landbouw en visserij blijft het streven der regering .ge richt. De werkgelegenheid bleef zich in 't algemeen, in aanmerking genomen het grote aantal gedemobiliseerden, dat geplaatst moest worden, gunstig ontwikkelen. Waar zich in enkele gebieden van ons land met veelal eenzijdige beslaansbronnen regionale structurele werkloosheid begon af te tekenen, werden voorzieningen ge troffen. De sterke bevolkingsgroei en de beperktheid van de beschikbare grond blijven krachtige bevordering der emigratie eisen. Voorstellen tot het voortzetten van landaanwinning en inpoldering zul len worden gedaan. Justitie. Nu de liquidatie van de gevolgen van oorlog en bezetting steeds ver der voortschrijdt, kan meer dan in vorige jaren aandacht en energie worden gewijd aan de aanpassing van ons recht aan de ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen. Onderwijs, Kunsten en Wetensch appen Op cultureel gebied zal het beleid gedragen blijven door de overtuiging dat kunsten en wetenschappen van hoge waarde zijn voor ons volk. Aan de Sta ten-Generaal zal wor den voorgelegd een nota betreffende het geheel van onderwijsvoorzienin gen, die voor de toekomst van onze jeugd en met het* oog op de behoef ten onzer maatschappij wenselijk zijn. De verdere uitwerking van het door "het Kabinet Tij zijn optreden ontwikkelde program van wetgeving en bestuur, waarvan reedis verschei dene punten werden verwezenlijkt, zal voortgang hebben. evengoed zou kunnen doen. Yonca was vooruit gegaan, maar het leek wel of zij; op een punt was gekomen, vanwaar zij niet ver der Ikon. Karei had >eir dokter van Assen over gesproken, die had er kend dat het genezingsproces enige remming ondervond. „Een klein stootje zou nu zo'n voortreffelijke invloed kunnen heb ben, een enkel stootje in de- goede richting zou haar weer op gang 'kun nen brengen", zei de arts, „en dan was het nog maar een korte afstand die zij behoeft af te léggen om 'h|et foegleerde eindpunt te bereiken. Ik heb er over gedacht, dat u, haar zou spre ken over trouwen, maar ik' durf dat niet aan zolang het niet zeker is, dat het ook tot een huwelijk zou kunnen komen, want als zij pp dat punt teleurgesteld zou worden, zou het funest kunnen zijn". Het begeerde stootje kwam. Op zekere dag, in het begin van 1915, 'kwam meh kapitein Wieiimier berichten, dat luitenant Van Gennep hem te spreken vroeg. De luitenant verscheen en beide officieren hadden een bespreking. Ge- durende het onderhoud! deed zich een gunt voor, waarover de kapitein di chtingen wilde hebben. Hij hielde de ordonnans en aej hem Roelants te roepen. Roelants trad binnen en salueerde, maar van Gennep sprong op en reik te hem de hand. (Wordt vervolgd). behorende bij het „Een roman uit de Haagse wereld der vorige Eeuw". „Een knap vertelde Verpleegsters roman". „Uit het leven van de Italiaanse Opera Componist", „Een zeer mooie Russische vertelling", „Een roman over het leven van een actrice, die niet zal nalaten, diepe indruk te maken". PRIJS PER DEEL f3.70 Prospectus op aanvraag Teken op deze serie in bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5