Plaatselijk Nieuws G. P. VAN DEN HOVEN DAMES- EN HERENHORLOGES VERLOVINGSRINGEN „Eleon"- en „Rolluz'-rijwielen Foto VISSER Zn. wom as Werkendam Radio Apparaten RIJWI N W. LA GROUW Kerkweg 11 Tel. 6 NIEUWENDIJK Binnenland Land- en Tuinbouw Regelmatig ontvangen wij de nieuwste PHILIPS en N.S.F. Technisch Bureau „ELGO" Telef. 12 Eethen C. VAN WIJK PH.zn. M. G. BLANKERS - Telef. 51 W. P. v. d. Zalm B. VIVEEN, 1ste KWALITEIT J. M. OERLEMANS, Tel. 40, Genderen Alles op fotografie's gebied - Vergrotingen naar elk portret Firma CHARLES SCHREUDER Zn. Robur kruiwagen met luchtband. In de memorie van toelichting bij die begrotingshoofdstukken' worden daaromtrent nadere mededelingen, ge daan. Veel zal daardoor ook in het nieuwe zittingsjaar van uw werk kracht worden gevorderd. Vertrouwen in de toe komst. Vast staal, dal een grote krachts inspanning van heel ons volk nodig zal zijn om aan de gewijzigde ;ver houdingen het hoofd te bieden. Uit lielgeen mogelijk is gebleken in de vijf jaar, waarin Nederland zich uit de (liepsle ellende omhoog heéfl ge werkt, mag het vertrouwen worden geput, dat onze volkskracht ook te gen deze verzwaarde laak opgewas sen zal blijken te zijn. De regering harerzijds zal het mo gelijke doen om ©en redelijk even wicht te bevorderen tussen de eisen, gesteld voor de medewerking aan de collectieve veiligheid, en het econo mische, sociale en culturele welzijn van ons volk. Met de bede, dat God ons allen in onze arbeid moge sterken, ver klaar Ik de gewone zitting der 3ta- ten-Generaal voor geopend. BRAKEL Onder zeer behoorlijke be langstelling werd alhier Zaterdag 16 dezer 'een brand weerwedstrijd gehou den van oen vijftal brandweercorp sen uit de Bommelefwaand n.l. Aalst, Ammerzoden, Brakel, Kerkdriel en Poederoijen. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: Poederoijen le prijs met 15y2 p.; Aalst 2e prijs met 11 p.; Brakel 3e prijs met 13V2 P- De heer de Roos, Rijksinspecteur voor het Brandweerwezen in de pro vincie Gelderland en Overijsel werd verzocht de prijzen uit te reiken, waaraan hij gaarne voldeed. De heer de Roos zeide, dat ,aan de ze wedstrijd drie prijzen waren ver bonden, maar de jprljs is niet de grond van de wedstrijd, doch het belangrijkste is het oefenen dat aan een wedstrijd vooraf gaat. Spreker bracht dan ook hulde aan die brand weercorpsen, welke aan deze wed strijd hadden deelgenomen en be treurde het, 'dat niet alle brandweer corpsen uit de Bomme Ier waard deel namen aan de wedstrijd. Spr. vraagt zich af wat of hiervan de reden kan zijn of is het soms „angst" aan de wedstrijd deel te nemen. De heer de Roos lioopt echter, dat volgend jaar de thans niet (deel nemende corpsen aanwezig zullen zijn, want het belang van de .wed strijd is toch wel gebleken en gecon stateerd is dat grote vooruitgang is te bespeuren hij de deelnemende corpsen. Vervolgens wordt door de heer Donderd namens de Ned. Ver. van Brandweercommandanten een legme- daille aangeboden aan het corps met liet minst aantal strafpunten. Het blijkt dat Brake! en Poede roijen gelijk slaan en na loting valt het lot ten gunste van Poederoijen. De Burgemeester dankt de heer de Roos voor zijn belangstelling en de uitreiking der prijzen, de hear Donderd voor het aanbieden van ge noemde 'legmedaille, de Juryleden voor de moeilijke taak en een bijzon der woord van dank wordt gericht aan de Technische Commissie voor de voorbereidingen aan deze wed strijd verbonden geweest. 's-GRAVENMOER Door het dameskoor „Soli Deo Gloria", alhier wordt op 218 October, 1, 4 en 11 Nov. a-s. in het gemeentelijk verenigingslokaal alhier een zaalconcours georganiseerd. Voor dit concours werd tot en met 15 Sept. j.l. reeds ingeschreven door 30 solisten, *zowel vocaal als instru mentaal, 4 kwartetten, 2 fanfarecorp sen, 1 harmoniecorps, 4 mannenko ren en 6 gemengde koren. Verder werden van verschillende zijden nog toezeggingen ontvangen. De sluitings datum voor inschrijving tol deelna me was aanvankelijk vastgesteld op 15 Sept., maar thans verlengd tot 1 October a.s. De Chr. Geref. Meisjesvere niging „Uw Koninkrijk Rome", alhier hoopt op 2 October a.s. in een her denkingsdienst in de Chr. Geref. Kerk alhier haar 50-jarig bestaan te vieren. Tot bestuursleden vandeGer. Jonge lings vereniging alhier werden gekozen C. Dekkers Wzn en G. J. Verhagen Pzn. WERKENDAM Aan tie gezagvoerder Piejt Deenik werd het vliegerskruis voor moedig gedrag in. oorlogstijd toege- Boekhoudingen Belastingzaken ACCOUNTANTSKANTOOR HEUSDEN, Tel. 98 Burchtstraat W 55 WAALWIJK, Tel. 354 Grotesfraat 22a WEER VOORRADIG is uniek Agent voor Wijk en Aalburg Ook voor Reparatie staan wij steeds voor U klaar VOOR ALLES OP HET GEBIED VAN ELECTRICITEIt EN RADIO Official PHILIPS en N.S.F. Service. H.H. Fruit- en Groententelers I De onovertroffen een goede Naaimachine prima Reparatiewerk kond. Gezagvoerder Piet Deenik, ge boren te Werkendam, kwam op 1 Mei 1936 in dienst en werd na eert succesvolle loopbaan in 1946 over geplaatst naar West-Indië en later als plaatsvervangend chef-vlieger in 1947 naar 'Montevideo, waar hij af wisselend met de chef-vlieger K. J. Rüpplen von Kef fik on, het gedeelte Buenos Aires-Rio de Janeiro van on ze Zuid-Amerikaanse route vliegt. In de oorlog was Deenik reser ve-lui te nant-'vlieger waarnemer hij de Mili taire Luchtvaart van het Koninklijk Ned.-Ind. Leger. Werkendam is een onderne ming rijker geworden n.l. met een filmdienst welke onder de naam „Film Sas" werkt en geëxploiteerd wordt door de lieer L. Duinhouwer. Naast filmvertoningen voor het pu bliek wil hij trachten ook voor ver enigingen e.d. religie use- en cultu rele films 'te vertonen. Zaterdag j.l. heeft hij voor een stampvolle zaal zijn eerste film gedraaid. Het zoontje van landbouwer H. Klunder had het ongeluk tijdens zijn. werkzaamheden van ©en tractor te vallen, en bekwam naast enkele kneuzingen een schedelbasisi'ractuur In het ziekenhuis te Gorinchem werd hij opgenomen. WOUDKICHEM Onder zeer veel blijken van belangstelling herdacht het echt paar P. Borg-E, Baks alhier, Vrijdag jl. zijn 50-jarige echtvereniging. Op verzoek van de Minister van Oorlog is door de Burgemeester dezer gemeente aan 'de heer C. J. B. Mulder alhier, het Oor logs herinnc- ringskruis 1940 niet de gesp uitge reikt. Zaterdagmiddag had op het gemeentelijk sportterrein alhier de officiële ingebruikstelling plaats van hel aldaar nieuw gebouwde kleed lokaal. Voorafgegaan door de Wou ld ricbcmschie muziekvereniging gin gen de leden van die v.v. uit Iieer- jansidam, 'die een wedstrijd zouden spelen tegen „Stormvogels" alhier, in optocht naar het terrein. Na ieen inleidend woord door die heer Kool, voorzitter der Woudriehemsehevoet balvereniging, waarbij deze dank brengt aan het gemeentebestuur en alle overige personen, welke aan de totstandkoming van het kleedlokaal hadden medegewerkt, gaf deze het woord aan. de Burgemeester dezer ge meente. De Burgemeester bracht naar voren het op prijs te stellen de ope ning van dit clubgebouw te kunnen verrichten en wees op de belangrijk heid van 'de beoefening van leen jin goede banen geleide sport. Hij memoreerde dat ook de Raad daar van overtuigd is, hetgeen wel blijkt uil het feit dat reeds in Juni 1949 met algemene stemmen werd beslo ten tol aankoop van dil terrein ipm dit te bestemmen tot gemeentelijk sportterrein, terwijl daarna werd be sloten tot de bouw van een nieuw kleedlokaal. De Burgemeester bracht dank aan de raad voor het beschik baar stellen 'der benodigde geldien om tot een en ander "te kunnen ge raken en tevens aan de leden der voetbalvereniging voor de gepresteer de arbeid voor het graven van sleu ven enz. voor de waterleiding, aan de firma's v. Straten, Kool en Troost voor het tegen inkoopprijs beschik baar stellen van verschillende mate rialen, en aan schilder Kant, die gra tis zijn arbeid wil beschikbaar jstel- len om het gebouw op te schilde ren. Hij dankte tevens de Centrale Technische Dienst te Almkerk en de opzichter van die dienst, de heer de Groot, voor de adviezen en plan nen en het toezicht bij de bouw. H'ij feliciteerde de voetbalvereniging dat deze thans op een gemeentelijk sport terrein haar wedstrijden kan houden en gebruik kan maken van het gé- bouwde kleedlokaal en sprak de wens uit dat een en .ander zal mede werken om de sport op steeds hoger peil te brengen. Hij hoopte dat de wedstrijden steeds gespeeld zouden worden om de sport zelf, doch zou toch gaarne zien dat onze voetbalver eniging op dit terrein nog dikwijls als overwinnaar uit de strijd naar voren zal komen. Nadat de voorzit ter van de v. v. uit Hieerjansdam de vereniging alhier geluk had ge wenst met de ingebruikneming van het mooie clublokaal en de voorzit ter van „Stormvogels" de sprekers had bedankt, gaf de muziekvereni ging nog enkele nummers ten beste, waarna met de wedstrijd een aan vang werd gemaakt. Deze wedstrijd ■eindigde met 32 yi het voordeel van Heerjansdam. In verband inet de prestaties van beide verenigingen was een gelijk spel hier wel op zijn plaats geweest. Vele en zwlarle offers. Minister Lieftinck: Die democrati sche wereld gordt zich aan om een herhaling van de oorlogsramp te voorkomen en om datgene waarvoor de besten gevallen zijn en sindsdien zo moeizaam werd herwonnen, zo nodig met kracht te verdedigen. Dit zal ongetwijfeld ook van ons volk zware offers en, naar Jiet zich laat aanzien, nog zwaarder dan in het jongste verleden vergen. Om de financiële lasten niet ondra gelijk te maken, zullen vele, op zich zélf gerechtvaardigde, wensen on vervuld moeten blijven. Deze harde realiteit dient ondier het oog te worden gezien. Dit bete kent niet en mag niet betekenen, dat de eisen der sociale rechtvaardig heid plaats moeten maken voor de militaire behoeften. Het betekent wel een beperking van alle uitgaven tot hetgeen strikt noodzakelijk is om een redelijke lie- vensbasis voor geheel ons volk tnu en in de naaste toekomst bij volle dige krachtsinspanning in stand te houden. Bouwfemi in 1951. De millioenenota brengt interss,an te gegevens betreffende het bouwpro gramma. Dit geeft aan, voor welke gedragen gedurende een bepaald ka lenderjaar in verband met de be schikbare arbeidskrachten, geldmid delen en materialen, goedkeuring zal kunnen worden verleend aan de uit voering van werken op het gebied van waterbouw, spoorwegbouw, we genbouw, burgerlijke en utiliteits bouw én op enig ander gebied van onderhouds-, herstel- en sloopwer ken. Het bouwplan 1951 sluit op een totaalcijfer van 1,474 millioen. Dit ligt 110 millioen hoger dan voor '50. Van het bouwplan komt ongeveer f403 millioen ten laste van de'Rijks begroting. Dit betekent, dat een be drag van ruim f 1 milliard zal wor den gefinancierd door de lagere pu bliekrechtelijke organen en door particulieren. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. Op ide veemarkt alhier was de to- laalaanvoer op Dinsdag 19 Septem ber 5489 stuks en welvette koeien en ossen 815, gebruiksvee 1055, vette kalveren 90, graskalveren 501, nuch tere kalveren 478, varkens 103, big gen 1)22, paarden 212, veulens 55, schapen of lammeren 775, bokken of geiten 155. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 2.68—2.80, 2,45—2.65, 2.15^- 2.45; vette kalveren 3.103.50, 2.75 3.00, 2.252.60; graskalveren 340, 240, 150, nuchtere kalveren 62, 58, 54; biggen 48, 40, 35; s lach lp aarden 1,80 1.65 1.55; schapen: 95, 75, 60; lamineren 90, 80, 65; kalf koeien 950, 850, 750, vare koeien 680, 600; vaar zen 700, 650, 550; pinken 550, 450, 375. De toekomst voor olievlas in ons latnld. Tijdens de Nederlandse Land bouw week heeft Ir. Butler, directeur van het Neder 1. Vlasinstiluut, de moge lijkheden vau olievlas voor ons land behandeld. Onder meer werd daar de positie van onze olieindustrie van voor de oorlog met de naoorlogse situatie .vergeleken. Hierbij bleek, dat Nederland in 1938 17 jxCt. van de wereldhandel aan lijnzaad importeer de, dit zaad tot olie en lijnkoeken verwerkte en deze producten voor driekwart weer exporteerdie. Toen men door de oorlogsomstan digheden gedwongen, vervangings middelen trachtte te maken, bleken deze slecht te voldoen. Andere lan den daarentegen, zoals Denemarken, en Zweden, vatten de olievlasteelt zelf aan, en met succes! In 1948 is men ook in ons land hiermee begon nen en de resultaten waren zeer be vredigend. Wanneer men echter aan de toe komst denkt, is het zeker noodzake lijk de verbouw van olievlas in ons land nog. op te voeren, ook omdat gebleken is, dat dit landbouw tech nisch zeer goed mogelijk is. Argen tinië, onze hoofdleverancier van olie vlas, heeft nu een eigön olie-industrie en tevens harde valuta, zodat de Ver Staten en Canada als eerste kopers op de markt zijn voor het zaad. Daardoor wordt voor ons de_ import zeer moeilijk, zodat we verstandig doen zoveel mogelijk zelf te telen. Zodoende zal oinze teelt verbéteren en de kostprijis verlaagd worden, zo dat we op de wereldmarkt wéieir mee kunnen. De vra&g! naar lijnolie zal over de gehele weretlld langzaam toe nemen, zodat er voor onze land bouw toekomst zit in de teelt van olievlas, mede, daar wij: in vergelij king met verschiïïiende anddre lauden, over zij: het niet onbeperkte geschikte gronden beschikken. Het in Nederlalnd .géteéldie zaad heeft een hoog oliegehalte ©n ©ejn zeer hoog drogend vermogen, zodat het van prima kwaliteit genoemd kjan worden. f Ook het stro is niet zonder waarde, omdat het tot verschiïïiende fijne pa piersoorten verwerkt kan worden Wel diene rnein eisen te stelten aan het ras, dat men wenst te verbou wen. Spediige gromdbédekkiingi, goedé vertakking en ieen goed weerstands vermogen tegein ziekten en een lange bloeiperiode Het ras Daehnféldt, dat met veel succes in ons liand wordt verbouwd heeft 'bewezen, dat het al leszins aan de voornoemde eisen be antwoordt. Daarom zal men onge twijfeld in de toekomst aandacht die nen te schenken aan de tipeilt van olievlas. i Kantoor HEUSDEN geopend: Maandags tot en met Vrijdags van 912 en van 1—-5 uur: Zaterdags van 9—12 uur; tevens Donderdags avonds van 7—8.30 uur. Vruchtbomen en Bessenstruiken, Haagbeplanting en Laanbomen, Rozenstruiken en Heesters Aanleg van Siertuin en Plantsoen, tegen scherp concurrerende prijzen. Vraagt vrijblijvend alle inlichtingen bij HET ADRES voor levering van Vertegenwoordiger Wed P. DE JONG Goes een prachtsortering KLOKKEN met Bim-Bam slagwerk PENDULES met Gong- en Bim-Bam slag WEKKERS en een grote keuze Heren Zakhorloges reeds vanaf f 13.50 Onze sortering Gouden H. D. Z. HOOGSTRAAT 16 JUWELIER sedert 1880 G0RINCHEM Op aanvraag ook foto's bij U aan huis Wendt U tot ons en wij leveren U uit voorraad of op de kortst mogelijke termijn een toestel van een der bovenstaande wereldmerken. Wij laten U deze toestellen graag eens rustig bij U thuis beluisteren zonder enige verplichting uwerzijds. Wij beschikken over de meest moderne meet-instrumenten, waardoor wij Uw toestel vakkundig en vlug kunnen repareren. Hier is keuze1 Grote voorraad, waaronder de meest bekende Hol landse merken. Verder Heren- en Dames Rijwielen met remnaaf. 1 jaar garantie, f 100,met lantaarn, slot en spatlap, f 115,—. Jongens- en Meisjes Rijwielen. (Zo juist weer nieuwe modellen ont vangen) Driewielertjes, Steps, enz. Tweedehands gemoffelde Rijwielen in prima staat, met garantie Thans uit voorraad leverbaar. Motorrijwielen, "eerste B.S.A. en D.K.W., iets geweldigs, in 2 takt, met een naam en kwaliteit, die AF is Hulpmotoren, V.A.P., le Poulain, (Berini, alleenverkoop voor geheel Altena), Mosquito, enz. Onder delen, reparaties, vulcaniseren, accu's laden, enz., enz. Radio apparaten en reparatie, aanleg, enz. Naaimashines, Gritzner, Ve ritas, Haid Neu, alle bekende eerste klas merken. Uit voorraad leverbaar, ook in zig-zag en salon meubels. Onderdeien en reparaties Gebruikte Schoenmakersmachine, in prima staat, tegen zeer billijke prijzen Electrische Wasmachines, in diverse modellen, prima fa brikaat, scherp concurrerende prijzen Haarden, Kachels en Fornuizen en 3-gaats geëmailleerde kachels, Thans geen moeilijkheden meer, doch model en leveringen gaat vlot Voor Stofzuigers en Strijkijzers Kronen en Lampenkappen, moet je ook beslist hier zijn Rijwielen moffelen en biezen vanaf f 18,—. Gratis zolang een rijwiel tot be schikking Motor- Radio- en Auto Accu's, enz., enz. Smeerolie an diverse vetten Petroleum, QasoHe, Dieselolie, Carburine en Benzine Bovenstaande goederen ook te leveren op nader overeen te komen betalingsvoorwaarden met veel bergruimte in laden en legkast kunt U bij ons kiezen uit een keur van zeer moderne modellen in fraaie lak-afwerking. Kom even kijken bij: Wijksestraat 128-130 - Tel. 49 HEUSDEN Voorradig bij Bergstraat Wijk Voor en voor naar Naaimachinehandel Hoogstraat 44 Woudrichem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6